Biotin (B7 Vitamininin) Faydalarını Biliyor musunuz?

Sağlıklı saç ve tırnaklara sahip olmak için gerekli olan B7, Vitamin (H Biotin) her yaşta mutlaka kullanılması gerekmektedir. Biotin hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazının devamında bulacaksınız.

İnsan vücudu sağlıklı bir hayat sürebilmesi için bir çok vitamine ihtiyaç duymaktadır. Onlardan biride Biotin yada Biyotin olarak bilinen yada diğer adları ile Vitamin H yada B7 vitaminidir. Son yıllarda saç ve tırnak sağlığında kullanımı yaygınlaşması sonucu halk arasında güzellik vitamini olarak bilinmektedir. Kimyasal formülü C10H16N2O3S olup, Moleküler ağırlığı ise 244.31 g/mol olup, bağırsaktaki bakteriler yanı sıra tüketilen besinler ile alınmaktadır. Fakat bağırsakların ürettiği Biyotin yeterli olmaması halinde kişide Biotin Eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bunun bir çok belirtisi olup, özellikle saçlarda kalite kaybı ve tırnak sağlığının bozulması onlardan bir kaçıdır. Dilerseniz bu konuda daha fazla detaya bakalım.

Biotin Eksikliği İle Görülen Sorunlar

Vücudumuzun ihtiyacı olan B7 vitamini yeterli olmaması halinde bir yukarıda da belirtildiği gibi başta saç ve tırnak sorunları ortaya çıkmaktadır. Tabii ki yaşanan sorunlar sadece saç ve tırnaklarla sınırlı kalmadan aynı zamanda ciltte kuruluğa neden olmaktadır.

Biyotin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
Yukarıda da belirtildiği gibi en belirgin sorunlar saç ve tırnaklarda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında H vitamini eksikliği yaşayan insanlarda çabuk ve aşırı yorgunluk sıkça görülür. Yani sürekli halsiz ve isteksizlik durumu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde çocuklarda iştahsızlığın nedenlerinden biride Biotin eksikliği olmaktadır. Mide bulantısı ve kusma problemi yanı sıra yüksek kolestrol görülür.

Saç Dökülmesi Biotin eksikliğine bağlı ortaya çıkan sorunlardan en önemli ikisine bakalım. Saç dökülmesi en sık görülen sorunlar arasında yer almakta olup, fakat burada dikkat edilmesi gereken saç dökülmesinin bir çok nedeni ve tipi olduğunu bilmelisiniz. B7 Vitamini eksikliğine bağlı olarak görülen saç dökülmesi saç kökleri ile alakalı olmayıp, daha çok kırılarak dökülme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saçta Kalite Kaybına Neden Olur: Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için Biotin en çok ihtiyaç duyulan vitamindir. Biyotin eksikliği yaşayan insanların saçlarında önce kalite kaybı görülmektedir. Saçlarda matlaşma, incelme ve erken beyazlama görülür. Birde saçlarınızı boyatan, perma yaptıran biriyseniz bu kalite kaybı daha belirgin bir sorun haline gelecektir. Bir zaman sonra saç derisi diplerinden kırılarak dökülmeye başlayacaktır. Dökülme kökten olmaması nedeniyle çok fazla korkmanıza gerek yoktur.

Tırnak Kırılması, Yumuşama
Biotin eksikliğinin neden olduğu sorunlardan biride tırnaklarda kırılma, yumuşama, soyulma ve beyaz lekeler şeklinde görülmektedir. Özellikle çocuklarda beyaz leke sık görülmektedir. Saç ile tırnakların ne alakası var diyebilirsiniz. Fakat tırnak ve saçların ana maddesi aynı olup, her ikisi de Keratin’den meydana gelmektedir. İnsanların saç ve tırnaklarında bulunan keratin hayvanlarda ise özellikle kuşların pençe ve tüylerinde bulunmaktadır. O nedenle saça iyi gelen vitaminler tırnaklar içinde etkilidir. Aynı durum tam tersi şeklinde de geçerlidir.

Tırnak Etrafındaki Derinin Soyulması Biotin eksikliği tırnaklarda kırılma bu daha çok tırnaklarını uzatan kadınlarda belirgin olup, diğer insanlarda ise genelde tırnak çevresinde bulunan derisinin soyularak canınızın yanmasına neden olmaktadır. Bir çok insan onu kopararak çözüm bulmaktadır. Geniş bir alanın zarar görmesine neden olan bu koparma daha fazla can yanmasına neden olur. O nedenle bu tür sorunlar yaşadığınızda mutlaka B7 vitamini yönünden eksiklik olduğu akla gelmelidir.

Biotin Eksikliği Nasıl Geçer?

Evet arkadaşlar sorunun kaynağı ve belirtilerine bakarak nasıl sonuçlar ortaya çıkacağını gördük, şimdi dilerseniz H vitamini eksikliğinin nasıl çözüleceğine bakalım mı? burada ilk olarak yazının başındaki bilgiyi hatırlayalım. Bağırsakların zaten biotin üreten bir mekanizma olduğunu öğrendik, ayrıca günlük hayatta tüketilen gıdalar ile de bu ihtiyacı karşılayabiliriz. Bu yaptıklarımız yeterli olmaması halinde ise Biotin yani gıda takviyesi şeklinde tablet / şampuan gibi ürünlerden yararlanacağız.

Biotin İçeren Gıdaları Tüketin: Ortaya çıkan biotin eksikliğini düzenlemek için ilk olarak günlük hayatta tükettiğimiz besinlere önem vermeliyiz. Severek tükettiğimiz bir çok yiyecek H vitamini yönünden oldukça yüksek olup, özellikle bitkisel ağırlıklı beslenenlerin severek tükettiği Karnabahar, beyaz etlerde sık tüketmeliyiz. Kümes hayvanlarından tavuk göğsü ve yumurta sarısı ağırlıklı beslenmeliyiz. Deniz ürünlerinde de oldukça zengin olan B7 vitamini daha çok Alabalık, İstakoz ve İstiridye gibi canlılarda yer almaktadır. İstakoz ve İstiridye tüketimi çok yaygın olmasa da Alabalık her yerde kolayca bulabilirsiniz. Aynı şekilde günlük hayatta küçük, büyük herkesin severek tükettiği süt ve süt ürünleri ile hayvansal ürünlerden karaciğer ve böbrek tüketimi Biotin Eksikliğine karşı alınacak doğal önlemlerden olacaktır.

Biotin Tablet Formunu Kullanın

Yukarıda bilgilerine yer verdiğimiz H vitamini içeren besinlerde soruna çözüm olmadıysa burada yapılacak işlem gıda takviyesi şeklinde biotin tablet kullanımı gerekmektedir. Dışarıdan alacağınız Biotin tablet takviyesi sorunu %100 etkili olarak çözecektir. Tablet formunda üretilen Biotin çeşitleri 0.3 mg, 0.6 mg, 1 mg, 2 mg,5 mg ve 10 mg olarak satılmaktadır. Burada dozların önemi yaşadığınız sorun ile alakalıdır.

Biotin Tablet / Kapsül Çeşitleri
Türkiye’de üretilen ve ithal edilen bir çok Biotin Tablet markası olup, bunlarda iki farklı ölçü ile karşılaşabilirsiniz. 1 mg (mili gram) = 1000 mcg (micro gram) şeklinde yazılabilir. Türkiye’de üretilen markalara baktığımızda Hair Pharma firması tarafından üretilen Hp Biotin görülmektedir. Türkiye’de ilk 2 mg 2000 mcg Biotin Tablet çeşidini satışa çıkaran marka aynı zamanda ekonomik fiyatı ile dikkat çekmektedir. Bunun dışında fiyatı biraz daha yüksek olan Swanson, Solgar, GNC, Now, Genrise, Medobiotin, Bioneva yanı sıra bir çok marka bulabilirsiniz.

Biotin Şampuan Formu: Tek seçenek tablet ve kapsül olmayıp, aynı zamanda yaşadığınız saç sorunlarına yada daha sağlıklı, hızlı uzayan saçlara sahip olmak için normal şampuan kullanmak yerine Biotin şampuan kullanabilirsiniz. Türkiye’de şampuan formundaki ürünü Sawpoo isminde ürünü ile Hair Pharma çıkarmış olup, Biotin yanı sıra aynı zamanda Saw Palmetto içeriği ile dikkat çekmektedir. Yurt dışından ithal edilen ürünlerden biride Women’s Biotin Shampoo olup, dünyaca ünlü markalardan biri GNC tarafından üretilmektedir.

Biotin Şurup (Çok Yakında):
Saç ve tırnak sorunları sadece yetişkinlerde görülmeyip aynı zamanda çocuklarda da sık görülmektedir. Çocuklarda genelde kapsül ve tablet kullanımı yerine daha çok şurup önerilmektedir. Bunun farkında olan üreticilerden Hair Pharma firması Biotin Şurup formu için çalışmalara başladığını duyurmuştur. Çocuklar ve ağızdan alınan tablet ve kapsül formundaki ürünleri kullanamayanlar için şurup formu kısa bir süre sonra satışa çıkacaktır. Sadece 1 mg = 1000 mcg çeşidi ile üretilecektir.

Biotin Fiyatı Ne Kadar?

Yukarıda da belirtildiği üzere bir çok formu ve üretici bulunmaktadır. Her üretici kendi belirlediği fiyata satmaktadır. Türkiye’de üretilen ve en ekonomi fiyata satılan markalardan biri HP Biotin olup, 19 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Aynı şekilde yurt dışında ithal edilen ürünleri de 30 ile 90 TL arasında temin edebilirsiniz.

Biyotin Nerede Satılır?
Her ne kadar ilaç olmasa da (gıda takviyesi) eczanede satışı uygun görülmektedir. O nedenle size en yakın eczanede bir çok markanın ürününü bulabilirsiniz. Almak istediğiniz ürün olmasa bile talep ettiğiniz anda ecza depolarından kısa bir süre içerisinde getirtilmesi sağlanır. Aynı şekilde üreticilerin kendi İnternet satış sitelerinden alabilirsiniz. Aynı şekilde Online satış sitesi biotintablet.com bir çok markanın ürününü ücretsiz kargo ve kapıda ödeme kolaylığı ile satmaktadır.

Biyotin Fazlalığı Sorun Teşkil Etmez
Bu konuda aktaracağım son detay Biotin fazlalığı, doz aşımı sorun olur mu? sorusuna cevap niteliğinde olup, H vitamini fazlalığı herhangi bir soruna neden olmayıp, fazlalık idrar ile dışarı atılmaktadır. Sadece eksikliği sorun olarak kabul edilmektedir.

Doktor Önerisi İle Kullanın
Bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka yaşadığınız sorun ile ilgili olarak doktora muayene olmalısınız. Yaşadığınız sorunun teşhisi sonucunda doktorunuz aynı zamanda hangi dozu kullanmanızı belirleyecektir. Basit tırnak ve saç sorunlarında 1-2 mg önerilirken şeker (diyabet) hastalarında ise genelde 10 mg önerilmektedir.

Cilde Yararlı mı?
Bu soruya verilecek cevap kısmen evet olup, ciltte kuruluk problemi yaşayan insanlarda etkisi görülmektedir. Tabii ki cilt kuruluğu genelde E vitamini eksikliğinden olduğu için daha çok E vitamini yönünden zengin cilt bakım ürünleri argan yağı gibi ürünler kullanmaları önerilir.

Zayıflatır mı?
Bu tür ürünler insanlarda tokluk hissi oluşturan bir yönü olmadığı gibi aynı zamanda yağ yakıcı etkisi bulunmamaktadır. O nedenle zayıflama yada kilo kontrolü için kullanımı uygun değildir.

Biotin Değeri Kaç Olmalı?
Tablet ve kapsül formunu kullanmak istediğinizde 7-8 çeşit bulunmaktadır. Bunların her biri yaşanan sorunlara yönelik olup, hangisini kullanmanız konusunda yaşadığınız sorunun teşhisi için mutlaka bir cildiye uzmanı dermatoloğa görünmelisiniz. Ciddi bir sorununuz yoksa 1 mg yeterlidir.

Biotin mi Xpecia mı?
Gelen sorulara bakacak olursak insanlar bu ürünler ile bazı ürünleri kıyaslamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken kıyaslanan ürünün ne amaçla kullandığıdır. Örnek en çok kıyaslanan ürünlerden biri Xpecia tablet olup, kadın ve erkek formunda üretilen bu ürün saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiştir. İçerisinde yer alan bileşenlerden biride Biotin olup, ayrıca saç dökülmesine yönelik bileşenler bulunmaktadır.

Saç Beyazlaması Önler mi?
Evet arkadaşlar yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki saç beyazlaması problemi biotin kullanan insanlarda daha geç olduğu görülmektedir. Yani normal şartlarda 1 mg kullanmanız halinde saç beyazlaması uzun yıllar ertelenmektedir.

Reçetesiz Alınır mı?
Eczanede satılan bu ürünler ilaç olmadığı için satın almak için reçete gerekmez. Yani herhangi bir eczaneye giderek dilediğiniz markayı doktor reçetesi olmadan alabilirsiniz.

H Vitamini

Evet arkadaşlar aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin bu konuda soruları ve merak ettiği hususlara yanıt vermeye devam edeceğiz. Sağlıklı bir hayat için vitaminleri önemseyin.

104 Yorum

 1. Mrb hocam ben saç ektirdim 17 gün oldu bu biotini kullanmalimiyim kullanmam gerekirse ne kadar süre sonra kullanabilirim

 2. merhaba tiroid hastalığından dolayı çok ciddi saç dökülmesi yaşadım .1 senedir ilaç kullanmama rağmen hala değerlerim normale dönmedi. başlardaki kadar olmasa da hala saç dökülme problemim var ve saçlarım öyle duruma geldi ki hem yıprandı hem yarısı döküldü bende artık her telin hesabını yapmaya başladım. vitamin olarak eksikliğim çıkmadı ya da doktorum önemli olmadığını düşündü bilemiyorum.. sizce b7 vitamini kullanmalı mıyım faydası olur mu? birde sivilciye yatkın bir cildim var. kimisi sivilce yapabilir tarzı şeyler demiş. böyle bir yan etki yapma ihtimali var mı acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

  • Buse: Hastalığınızı kontrol altına aldığınızda saç problemi ortadan kalkacaktır. Çünkü bu durum Telogen Effluvium dediğimiz geçici dökülme olup, kel kalırım diye korkmayın. B7 vitamini eksikliği ciddi bir sorun olmayacaktır. Siz şimdi ilk olarak hastalığı kontrol altına almaya odaklanmalısınız.

 3. Meraba benim saclarimda hem koparak dokulme var hemde cok gec uzuyorlar daha once kuaforde islem gorup yanmasindan dolayi. Medobiotin aldim 5 mg ama gunde iki tablet kullanmamn bi sakincasi olur mu yada nasil kullanmaliyim

  • Xyz: Evet saçınızda kalite kaybı olmuştur. Biotin kullanmak oldukça doğru bir seçim fakat kadınlarda 5 MG çok önerilmez. Onun yerine 1 yada 2 MG kullanmanızı öneririm.

 4. Mrb. Hocam benim oglum 7 aylik biotin eksikligi var 4, 5 aydir hapini kullaniyoruz suan tahlil sonuclarinda biotin degerleri normal gozukuyor doktor hapi birakin dedi hapi birakinca tekrar sorun yasarmiyiz yoksa bu hastalik duzelebilir bi hastalikmi Allah rizasi icin cevaplayin

  • Sibel: Biotin eksikliği ciddi bir hastalık değildir. Çocuğunuza Biotin yönünden zengin gıdalar yedirin. Sorun olmaz, rahat olun

 5. Merhaba ben 13 yaşındayım saçlarım belime kadar uzun ama çok berbat halde bu yüzden kazıtmayı düşünüyorum ve biyotini saçımı hızlı uzatmak için kullanıcam kaç mg almalıyım tahminen 6 ayda saçım kaç cm uzar?

  • Elifnur: Biotin saç sağlığı ve kalitesi için önemli olup, uzama hızına etkisi olmasına karşın olağan üstü bir şekilde değiştirmez.

 6. Mrb doktor bey benim saçlarımda kırılma ve koparak dökülme var saç tellerim zayıf kaç mg kullanmalıyım ve kaç ay kullanmalym kullandktan sonra var oln sçlard dökülürmü

  • Can: Muhtemelen saçına uyguladığın işlemler nedeniyle saçların kırılarak dökülmektedir. Sorun ortadan kalkana kadar 5 MG Biotin kullanabilirsin.

 7. biotin eksikliğinden oluşan dökülmelerde dökülen saçlarda saç kökleri ölmüyormu yani dökülenleri tekrardan canlandırma şansımız varmı 10 aydır dökülmem şuanda biotin eksikliğini giderdiğimden dökülme durdu fakat dökülenler geri çıkarmı yani kökleri canlımıdır

  • Ahmet: Saçların ölmesi bir kaç defa dökülüp, yeniden çıkma ile mümkündür. Biotin eksikliği kelliğe neden olmaz. O nedenle gerek Biotin içeren besinler, gerekse ağızdan alınan Biotin ile sorun çözülür.

 8. Biotin eksikliğinden dökülen saçlar tahmini olarak biotin hapına başladıktan kaç ay sonra tekrardan eski halini alır ya da tahmini olarak ne kadar sürede saçların çıktığını farkedebiliriz şimdiden teşekkürler

  • Kerem: Sorun ne kadar zamanda düzelir bunu bilemeyiz. Çünkü tahlil yapılarak eksikliğin düzeyi tespit edilmesi gerekir. Fakat Biotin eksikliği ortadan kalktığında 6 ay içinde saçlar kafa derisinde belirgin hale gelir.

 9. Çok teşekkür ederim faydası olur inşallah

 10. Merhaba benim b12 emilim problemim var bu durumda biotin de b vitamini gurubunda olunca biotin içeren hap benim için faydalı olurmu? Teşekkürler

  • Ati can: Evet etkisi olacaktır. Çok fazla kahve ve çay kullanıyorsan biraz bu alışkanlıktan vazgeçmelisin. Özellikle yemek sonrası 1 saat kadar kahve tüketmemelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir