Cerrahpaşa Saç Hastalıkları Bölümü Açıldı

Her iki insandan birini etkileyen saç problemleri öldürücü olmaması nedeniyle ülkemizde hastalık sayılmıyor ve sağlık merkezlerinde yeterli önem verilmiyor. Neyseki geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde Saç Hastalıkları Birimi hizmete girdi. Aslında 3 yıl öncesine kadar var olan bu bölüm anlamsız bir şekilde kapatılmıştı, neyseki yeniden hasta kabulune başlamıştır.

[adinserter block=”1″]
[adinserter block=”2″]

İstanbul’da İlk Saç Hastalıkları Hastanesi
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Bölümü’nde hizmet vermeye başlayan birimde özellikle saç dökülmesi problemleri üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Gelişmiş cihazlarla saç ve saçlı deri analizlerinin yapılabildiği birimde alanında tecrübeli Dermatologlar görev yapmaktadır.

Saç Hastalıkları Bölümü Nasıl Çalışıyor?
Bölüm başkanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu yönetiminde tekrardan hizmete başlayan birimde çalışma sistemi özellikle sorunun kaynağına inilmeyi hedefliyor. Bu kapsamda saç dökülmesi problemi için gelen insanların öncelikle dökülme tipi ve bu dökülmeye neden olan faktörün ortaya çıkarılması ile devam ediyor. Saçlı deri ve saç köküne bağlı sorunlar tespit edilip, bu yönde gerekli tedaviye başlanmaktadır.

Saçkıran Tedavisi Yapılıyor
Doç. Dr. Zekayi Kutlubay yaptığı açıklamada bölümde aynı zamanda aşırı strese bağlı ortaya çıkan saçkıran problemi içinde çözüm bulunduğunu ve yurt dışından getirttikleri özel ilaç ile 14 yaşında tamamen saçları dökülen bir kızımızın yeniden saçlarına kavuştuğunu belirtti.

Dermatologlar Hizmet Veriyor
Saç ve saçlı deri hastalıklarına bakan birim olan Dermatoloji konusunda uzmanlık yapmış olan hekimler ile sizde saç sorunlarının teşhisi ve tedavisi için İstanbul Üniversitesi imkanlarından yararanabilirsiniz. Sizinde saçlarınızda dökülme, incelme, açılma ve saçlarınızı çektiğinizde elinizde 5 ve üzeri tel kalıyorsa mutlaka başvurmalısınız.

Randevu Alarak Muayene Olabilirsiniz
Sizinde saçlarınızda aşamadığınız sorunlar varsa mutlaka bu birimden yararlanabilirsiniz. Aşağıda vereceğim linkten online ranndevu alabilir. Muayene ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz. http://cerrahpasa.istanbul.edu.tr/hastane/online-randevu/

İstanbul Üniversitesi Saç Hastalıkları

[adinserter block=”3″]

508 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar hocam ben 18 yaşındayım geçen sene başladı dökülme önce yanlar seyreldi daha sonra alın bölgemde başlayıp arkaya doğru ilerledi şu an baya yetişkin gibi görünüyorum %100 kelleşecek miyim yoksa tedavisi mümkün müdür ? cevaplarsaniz sevinirim

  1. Yusuf: Dökülmenin birden fazla nedeni ve türü bulunmaktadır. Genetik dökülmede tedavi kellik süresini uzatmaktır. 25-30 Yaşında kel kalmak yerine 40-45 Yaşına kadar uzatmaktır. Zaten belli bir yaştan sonra genetik dökülme şiddetini kaybeder. Senden ricam mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak dökülme tipini teşhis ettirmektir.

 2. Merhaba hocam ben 32 yaşında bir bayanım 10 yıl önce saçlarım döküldü doktor biyopsi aldı ve psedopelad teşhisi koydu.kortizon ile hastalığım durduruldu. Ama simdi hastalığım tekrar etti ve saçlarımdaki açiklik her geçen gün daha da artıyo çok çaresizim öğretmenim ve hergün saçlarımı toplamak zorunda kalıyorum yakında topayarak da gizleyemecegim diye çok korkuyorum ne olur bana yardımcı olun hayatım kararmış durumda😔

  1. Fatoş: Öncelikle yaşadığın sorundan dolayı stres yapmamalısın. Sen başarılı bir eğitim görevlisisin, bu sorunun üstesinden gelirsin. Sikatrisyel dökülmelerde sorun kıl kökünün hasar görmesi ile alakalıdır. Çözüm bu alanda uzman bir dermatolog kontrolünde olması gerekir. Mutlaka bir uzman ile çözüm bulana kadar birlikte çalışma yürütmelisin.

 3. Sayin hocam 10 yil once baslayan küçük dokulmelar başımı tum cevreledi.dokuluyor yerine saclar geliyor bukez onlar dokuluyor.kortezon fototerapi diger ilaclar uzun yillar devam etti tedavi olamadim saclarimda kostebek dolanmis gibi mutsuzum.bana yardimci olabilirmisiniz gercekten bu belanin tedavisi yokmu

  1. Nurhan: Dökülen saçların yerine yenisi çıkması, onlarında dökülmesi normaldir. Çünkü bu süreç 15-20 defa tekrarlar. Sonrasında insan hayatı gibi onlarda ölür. Yani kellik dediğimiz durum ortaya çıkar. Normalde bu dökülme yeniden çıkma 2-10 yıl arasında gerçekleşmesi gerekir. Sağlıklı olmayan saçlarda bu durum 6 aya kadar düşebilmektedir. Senin yapman gereken ilk husus mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülme nedenini öğrenmen ve bilimsel tedaviye başlamaktır. Muayene sonucunu benimle de paylaşmanı rica edeceğim.

 4. Mhb.lar hocam.Şu anda 37 yaşındayım.bundan yıllar önce lise çağındayken saçlarım dökülmeye,daha doğrusu halk dilinde saç kıran oldum.hocam saçımın belirli yerlerinde, zaman zaman ayni anda birkaç yerde çıkıyor.Elimde isbirtoya benzeyen bir ilaç var, onu kullanıyorum bi zaman sonra saçlar düzeliyor ama yıl içinde tekrar bir yerden patlak veriyor.yıllardır böyle.en önemlisi hiç sakalım, kaşlarımda yok.Bazen kendimi çok dışlanmış hissediyorum. LÜTFEN hocam varmıdır bunun bir çaresi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hocam SAYGILARIMLA!

  1. Emre: Saçkıran ya da diğer adıyla alopecia areata stres ve sıkıntının bağışıklık sistemine zarar vermesi ile oluşur. İlk çözüm bu tür ortamlardan uzak durmakla olur. Sonrasında ispirto benzeri değil de SADBE gibi ürünler kullanmanı öneririm. Kullanmaya başla 3 ay sonra tekrar görüşelim.

 5. Randevu için deri ve zührevi hastalıkları mı seçmeliyim

  1. Derya: Evet, saç ve cilt hastalıkların bakan bölüm hastanelerde deri ve zührevi hastalıklar olarak geçmektedir.

 6. merhabalar ismim nurettin ve yaşım 22 doktor bey benim 17 yaşından beri saçlarım dökülmeye başladı ilk sağ köşe ve sol köşe dökülmeye başladı sonra ortaya doğru yayıldı bunun sorunu nedir acaba SİGARANIN ETKİSİ VARMI ACABA bide ezaneye gittim fiyto verdi fiyto faydalı bi ilaçmıdır açaba yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ..

  1. Nurettin: Belirtmiş olduğun sorun genetik dökülmeye benziyor. Anne ve babanda böyle bir sorun varsa %100 genetik denebilir. Tabii ki sigarada da etkili ama öyle tek başına saç dökecek güce sahip değildir. Fityo içeriği nedir? Bilmiyorum ama yapman gereken minoxidil, procapil ya da finasterid içeren ilaçlardan birini düzenli olarak kullanmaktır. Tabii ki sana en yakın dermatoloji uzmanına muayene olmak daha etkili olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir