Cerrahpaşa Saç Hastalıkları Bölümü Açıldı

Her iki insandan birini etkileyen saç problemleri öldürücü olmaması nedeniyle ülkemizde hastalık sayılmıyor ve sağlık merkezlerinde yeterli önem verilmiyor. Neyseki geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde Saç Hastalıkları Birimi hizmete girdi. Aslında 3 yıl öncesine kadar var olan bu bölüm anlamsız bir şekilde kapatılmıştı, neyseki yeniden hasta kabulune başlamıştır.


İstanbul’da İlk Saç Hastalıkları Hastanesi
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Bölümü’nde hizmet vermeye başlayan birimde özellikle saç dökülmesi problemleri üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Gelişmiş cihazlarla saç ve saçlı deri analizlerinin yapılabildiği birimde alanında tecrübeli Dermatologlar görev yapmaktadır.

Saç Hastalıkları Bölümü Nasıl Çalışıyor?
Bölüm başkanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu yönetiminde tekrardan hizmete başlayan birimde çalışma sistemi özellikle sorunun kaynağına inilmeyi hedefliyor. Bu kapsamda saç dökülmesi problemi için gelen insanların öncelikle dökülme tipi ve bu dökülmeye neden olan faktörün ortaya çıkarılması ile devam ediyor. Saçlı deri ve saç köküne bağlı sorunlar tespit edilip, bu yönde gerekli tedaviye başlanmaktadır.

Saçkıran Tedavisi Yapılıyor
Doç. Dr. Zekayi Kutlubay yaptığı açıklamada bölümde aynı zamanda aşırı strese bağlı ortaya çıkan saçkıran problemi içinde çözüm bulunduğunu ve yurt dışından getirttikleri özel ilaç ile 14 yaşında tamamen saçları dökülen bir kızımızın yeniden saçlarına kavuştuğunu belirtti.

Dermatologlar Hizmet Veriyor
Saç ve saçlı deri hastalıklarına bakan birim olan Dermatoloji konusunda uzmanlık yapmış olan hekimler ile sizde saç sorunlarının teşhisi ve tedavisi için İstanbul Üniversitesi imkanlarından yararanabilirsiniz. Sizinde saçlarınızda dökülme, incelme, açılma ve saçlarınızı çektiğinizde elinizde 5 ve üzeri tel kalıyorsa mutlaka başvurmalısınız.

Randevu Alarak Muayene Olabilirsiniz
Sizinde saçlarınızda aşamadığınız sorunlar varsa mutlaka bu birimden yararlanabilirsiniz. Aşağıda vereceğim linkten online ranndevu alabilir. Muayene ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz. http://cerrahpasa.istanbul.edu.tr/hastane/online-randevu/

İstanbul Üniversitesi Saç Hastalıkları
(Visited 6.547 times, 1 visits today)

534 Comments

Add a Comment
 1. Mrb hocam bnm bir yildan fazla oldu oldu kasim kirpigim sacim dokuldu kime gittimse strettn dedi bi care bulamadilar bir ay once kaslarm falan cikti ama bi daha dokuldu ben gelsem bana yardimci olurmusunuz cok zor durumdayim

  1. Rıdvan: Öncelikle stresten uzak olacak çözümler bularak, sonrasında ilk etapta sarımsak tedavisi ile başlamalısınız. 2 Ay içerisinde çözüm olmazsa bırakarak SADBE kullanımına başlamalısınız.

 2. 15 yıl önce saçlarımın tamamı döküldü aloepsi hastalığından dolayı bunun tedavmı

  1. Zeynep: 3 yıl içerisinde tedavi edilmeyen sorunlar kalıcı dökülmeye neden olur.

 3. Saç hastalıklarından randevu alamıyorm dermatoloji
  Bölümünden mi almam gerekiyor bilgilendşrirseniz
  Sevinşrm

  1. Pelçim: Evet hastanelerin Dermatoloji (Cildiye) bölümüne randevu alabilirsiniz.

 4. Saçlarım uzamiyor. Bu konuda tedavi olmak istiyorum

  1. Derya: Saçların hızlı uzaması için 1mg Biotin kullanmalısınız. Saç kalitesini artırarak, uzamasını hızlandırır.

 5. Cok ciddi dokulmem var hocam bayanim ve kelliiige yol aciyor. Hemen gelip goruek istiyorum. Saclarimi kaziittim erkel tipi sac dokulmem var minoxil forye 5 kullaniyorum pan plusta kullaniyordum yuzumde hizli tuylenme yapti biraktim nasil durabilir bu dokulme cvp verirmisiniz

  1. Leyla: Erkek tipi dökülmeler için DHT baskılayıcı içerik kullanman gerekir. Bunun için ilk önceliğin Procapil içeren ürünler olmalıdır. Aynı 2mg biotin ile tedaviyi desteklemen gerekir.

 6. Merhaba, saclari dokulmus kel tipik bir turk erkegi olarak bunun bir caresi varmidir acaba 🙂 yoksa sadece hastalijtan dolayi dokulmelermi gecerli…

  1. Olgun Bey: Merhaba dökülme süreci başladığında önlem alınmazsa 2-3 yıl içerisinde saç kökleri ölmektedir. Saç kökleri ölmesi halinde artık hiç bir çözüm yolu kalmamaktadır. Maddi imkanı olan saç ekimi yaptırıyor.

 7. tşkürler DR KAYA

 8. tşkürler tedavisini hastahanede varmıdır acaba

  1. Oğuzhan: Öncelikle sorunun kaynağı tespit edilip, sebebe yönelik tedavi süreci başlatılır.

 9. Alopesi üniversalis için de aynı şey geçerli mi? Ya da üniversalis hasta üzerinde bu ilacı deneyebilir miyiz?Yada başka bir tedavisi var mı?
  Cevap bekliyorum saygılar

  1. Oğuzhan: Alopecia Areata’nın farklı bir evresi olan Universalis içinde SADBE yada çocuk düşüncesi yoksa DPCP kullanımı uygundur.

 10. merhaba ,
  ben dermatoloji saç hastalıkları bölümünden onlıne randevu almak istiyorum hiç bir şekilde sistem kabul etmiyor ,telefon ile almaya çalışıyorum randevular dolu diyor peki bu şekilde ben nasıl tedavi olabilirm ne şekilde hastanenize ulaşabailirim bana acil olarak yanıt vermenizi rica ediyorum .Cevap bekliyorum sizden teşekkür ederim .
  syg .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir