Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanları memnun edecek hususu yazının ilk satırlarında vermek istiyorum. Dökülen saçlar alacağınız önlemler ve bilimsel tedavi ile önlenmekte ve dökülen kıllar yeniden çıkmaktadır. Tabii ki bunun için kıl köklerinin ölmemiş olması gerekir. Fakat önemli olan saçların çıkıp çıkmaması değildir. Önemli olan yeni çıkan kıl köklerinin ne kadar yaşayacağı hususunda olmalıdır. Çünkü dikkat edilmemesi halinde çıkan kıl kökleri 6 ay içinde yeniden dökülebilmektedir. Bu nedenle biraz uyanık olup, araştırmacı yapıya sahip olmalıyız. Ben zaten böyle bir özelliğe sahibim diyorsanız yazıyı sonuna kadar okumaya devam edin.

Saçlarımız Neden Dökülüyor? Önce Onu Bulmalıyız!

Evet değerli arkadaşlar ilk etapta saçlarımız neden dökülüyor, hangi tipte dökülüyor? bunu bilmeliyiz. Tamam sorun ilk bakışta saç dökülmesi ama detaylarına indiğinizde bir çok dökülme tipi olduğunu görürsünüz. Her birinin sebebi ve çözümü farklı şekillerde yapılmaktadır.  Dökülme nedeni ve tipini anlamak için ilk olarak aile bireylerinin durumuna bakmak gerekir. Baba ya da annenizde dökülme ya da Alopesi (kellik) varsa genetik olarak sizi de etkiyebilir. Kesin olarak dökülme nedenini ve tipini bulmak için bu alanda uzmanlardan yardım almak gerekir.

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanına Muayene Olalım

6 Aydan uzun süreli dökülme problemlerinde mutlaka beklemek ya da şampuan, yağlar, kürler vs ile zaman kaybetmek yerine mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olmak gerekir. Hastanelerin cildiye (dermatoloji) bölümüne randevu almak yeterli olacaktır. Muayene olduğunuz hekim duruma göre tam kan sayımı taraması ya da çeşitli tahliller yaparak sorunu anlamaya çalışacaktır. Çoğu zamanda aile bireylerin durumunu analiz ederek genetik dökülme teşhisi koyabilir. Doktorunuz sadece muayene ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sorunun çözümüne yönelik tedaviye başlayacaktır. Yapılan muayenelerde en sık görülen dökülme tiplerine birlikte bakalım mı?

Androgenetik (Genetik, Ailesel, Erkek Tipi)

Evet arkadaşlar saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda en sık neden olarak genetik ya da halk arasındaki tabiri ile erkek tipi dökülme görülmektedir. Erkeklerde kellik probleminin en önemli haline gelen bu sorun erkeklerde görülen dökülmenin %90 kadınlarda ise %30-%40 gibi bir oranını etkilemektedir. Duruma bakılırsa erkekler araştırma için özellikle genetik dökülme yönüne ağırlık vermelidir. Sitemizde konuyla ilgili geniş bir sayfa bulunmakta olup, ayrıca bakmanızı öneriyorum. Genellikle ergenlik dönemi sonrası ortaya çıkan bu durum bilimsel anlamda önlem alınmadığında 5-10 yıl içinde tamamen kellikle sonuçlanabilmektedir. Sorunun kaynağı DHT dediğimiz Dihdrotestosteron olup, kıl köklerine zarar vererek onları etkisiz hale getirmektedir. Çözümü ise DHT’yi kontrol altına alacak olan Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxidil içeren ilaçlardan birini kullanmakla mümkündür. Şampuan ve diğer ürünler tek başına işe yaramayacaktır.

Kansızlık (Demir Eksikliği)

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birini kansızlık ve demir eksikliği oluşturmaktadır. Aynı şekilde yukarıda belirmiş olduğum Androgenetik Alopesi (erkek tipi dökülme) yine kadınlarda da görülmektedir. Bunun için saçı dökülen hanımlar mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak dökülmenin tipini öğrenmesi gerekir. Kansızlık ile alakalı olması halinde tedavilerini sonuna kadar sürdürmesi gerekir. Gördüğüm kadarı ile tedaviye başlayan hanımlar 2. Sefere doktora gelmiyorlar. Oysaki kan değerlerinin tam anlamıyla normale dönebilmesi için 6-12 ay arasında düzenli bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Alopecia Areata (Saçkıran, Kaş Kıran, Sakal Kıran)

En sık görülen dökülme nedenlerinden biride halk arasında saç kıran olarak bilinen Alopecia Areata problemidir. Gençlerde sıkça karşılaştığımız bu durum aslında sizi çok fazla korku ve endişeye sevk etmemelidir. Çünkü bu durum %90 oranında geçici bir süreç olup, sadece dikkat etmeniz gereken küçük ama önemli detaylar bulunmaktadır. Sorunun kaynağına baktığımızda stres, korku, endişe, üzüntü, moral bozukluğu vs şeklinde görülmektedir. Bağışıklık sisteminin kıl köklerini yabancı görerek onlara savaş açması halidir. Tedavisi oldukça kolay olup, düzenli bir tedavi ile 1 ile 6 ayda sorundan kurtulabilirsiniz. Sayfanın devamında tedavisine yönelik detaylar aktarılacaktır.

Hastalıklar (Guatr, PKOS, SLE, Diyabet, Liken Planus)

Saç dökülmesi problemi bazen bağımsız bir sorun olmak yerine vücudumuzda ciddi hastalıkların neden olduğu bir belirtide olabilir. O nedenle mutlaka saç dökülmesi tipi ve ona sebep olan durumu araştırmak gerekir. Şimdi dilerseniz saç dökülmesine neden olan hastalıkları kısa ve özet şekilde ele almak istiyorum.

Guatr (Hipotiroidi ve Hipertiroidi) Boyunda şişlik şeklinde karşımıza çıkan Guatr hastalığı 2 gruba ayrılmaktadır. Troid hormonu normalin altında olması halinde Hipotiroidi normalin üzerinde olması halinde ise zehirli Guatr dediğimiz Hipertiroidi olarak sınıflandırılmaktadır. Her iki durumda da saç dökülmesi görülmektedir. Fakat yaşadığınız duruma göre dökülme türünde farklılık görülebilir. Hipotiroidi problemi olanlarda dökülme saç kökünden zayıflayarak kaynaklanmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşmektedir. Aynı şekilde yağlanmanın azalması nedeniyle ciltte kuruluk ve saçta mat görünüme neden olmaktadır. Hipertiroidi hastalarında ise dökülme daha çok kırılarak gerçekleşmektedir. Saçın kalitesi azalması nedeniyle çatallanma ve kırılma sık görülür. Bu tür dökülmeler geçici olup, çözümü hastalığın kontrol altına alınması ile mümkündür.

Polikistik Over Sendromu (Yumurtalık Kisti) Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni kansızlık olmasına karşın aynı şekilde erkek tipi dökülmede görülmektedir. Bunun nedeni büyük ölçüde aile bireylerinden kalıtsal olmasına karşın çoğu zaman Polikistik Over Sendromu dediğimiz yumurtalık kisti ile alakalı olmaktadır. Genç kızlarda sık görülmesine karşın yetişkin kadınlarda da görülmektedir. Sorunun çözümü için mutlaka Jinekoloji uzmanı ile görüşerek ilk etapta ilaç tedavisi deneyecektir. Genelde Diane 35 isimli ilaç kullanılmaktadır. Etkili olmaması halinde farklı ilaçlar ve tedavi yöntemleri denenmektedir.

SLE (Sistemik Lupus Eritematozus) Bağışıklık sistemi vücudumuz için çok önemli olmasına karşın bozuk çalışması halinde ise birçok hastalık ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Yukarıda detaylarını inceleme imkanı bulduğumuz saçkıran yanı sıra halk arasında lupus hastalığı olarak da bilinen Sistemik Lupus Eritematozus yine saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Organlarda en sık iltihap nedeni olan SLE her yaşta ortaya çıkmasına karşın daha çok 13-40 yaş arasında görüldüğü bilinmektedir. Aynı şekilde genetik hastalık olup, anne ya da babanızda böyle bir sorun olması halinde dikkatli olmalısınız. 100.000 insanda 40 ile 100 arasında görülme oranı bulunmaktadır. Tedavisinde kortikosteroid yanı sıra kortizon ve sıtma ilaçları kullanılmaktadır.

 

Beslenme Bozukluğu (Bilinçsiz Diyetler) Birçok insan fazla kilo probleminden kurtulmak için için bilinçsiz ve şok diyetlere başvurmaktadır. Hızlı kilo verme imkanı bulmalarına karşın maalesef sonrasında saç dökülmesi gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bunun nedeni demir ve protein yönünden eksik beslenme ile açıklanmaktadır. Aynı şekilde saç sağlığı ve kalitesini belirleyen B7 Vitamini (Biotin) yönünden eksikliğe neden olmaktadır. Diyet yapacaksanız mutlaka bir uzmana danışarak yapmalısınız. Ya da Biotin ve Xpecia Tablet gibi gıda takviyelerini kullanmak gerekir.

Kullanılan İlaçlar  (Kemoterapi, Doğum Kontrol Hapları, Sivilce İlaçları) Saç dökülmesine neden olan durumlardan biride sağlığımız için gerekli ilaçlar olup, çoğunun yan etkileri arasında saç dökülmesi de bulunmaktadır. Saç dökülmesine neden olan ilaçlardan biri kanser tedavisinde kullanılan Kemoterapi ilaçları olup, hemen hemen büyük bölümü saç dahil olmak üzere vücudumuzdaki tüm kılların geçici olarak dökülmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde kadın doğum hapları ve gençlerde ciddi bir sorun haline gelen sivilce ilaçları içerisinde yer alan zoretanin isimli madde Biotin eksikliğine neden olması ile saç dökülmesine neden olmaktadır.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Evet arkadaşlar saç dökülmesi şikayeti ile dermatoloji uzmanına muayene olduğumuzda yukarıda belirtmiş olduğum dökülme nedenlerinden biri teşhis edilecektir. İlk aşama olan sorunun nedenini bulduktan sonra şimdi ise dökülmenin nasıl önleneceği ve yeni çıkan kıl köklerinin daha sağlıklı nasıl koruyacağımıza bakalım. Her zaman olduğu gibi ilk sırayı yine genetik dökülmeye vereceğiz ve çözüm önerilerini göreceğiz.

Genetik Dökülme İçin (Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxidil) İçeren İlaçlar Kullanmak Gerekir

Erkeklerde görülen dökülmenin %90 gibi büyük bir bölümünü oluşturan Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Dökülme) yukarıda da belirtildiği gibi DHT (Dihidrotestosteron) kaynaklı olup, çözümüne yönelik 2 tanesi Amerikan İlaç Dairesi FDA onaylı olup, tablet, sprey ve köpük türünde ilaçlar bulunmaktadır. Çünkü bu tür dökülmenin çözümü ilaçlarla mümkün olmaktadır.

Procapil: Erkek tipi dökülme problemi yaşayanlar için önerim Procapil içeren ürünler olmaktadır. Fransa’da hizmet veren Sederme Pharma firması tarafından geliştirilen bu madde genetik saç dökülmesine karşı etkili 3 farklı etken madde içermektedir. Apigenin, Oleanoic Asit ve Biotinil Tripeptid isimli 3 farklı kompleksten oluşmaktadır. Etkilerine baktığımızda Minoxidil gibi kıl köklerini uyararak bölgesel damar genişlemesi yaparken Finasterid gibi DHT oluşumunu önlemektedir. Procapil’i önerme nedenim Minoxidil ve Finasterid gibi yan etkileri bulunmamasıdır. Türkiye’de Procapil içeren ürünler olarak Hair Forte Sprey karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde Evocapil, Alopecia, Fortem ve Biodermine gibi markalar bulunmaktadır.  Bu ürünleri kullanmak için doktor reçetesi gerekmez.

Minoxidil: Genetik saç dökülmesinde kullanabileceğiniz sprey türü ilaçlardan biride Minoxidil içeren ilaçlar olup, Türkiye’de genelde Minoxil (Minoksil) olarak bilinmektedir. 1980’li yıllarda ABD’de hipertansiyon tedavisine yönelik geliştirilen Loniten markalı ilacı kullananlarda kıllanma yan etkisi fark edilerek satışı durdurulmuştur. Kısa bir süre sonra aynı madde bu sefer saç ilacı olarak satışa sunulmuştur. ADB’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile boy göstermiştir. Kadın ve erkeklere özel formları bulunan Minoxidil içeren ilaçlar erkekler için %5 kadınlar için %2 oranında Minoxidil içermektedir. Rogaine Türkiye’de ithalatı olmadığı için daha çok benzer ürünler ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde Türkiye’de de Minoxidil içeren birçok ilaç markası bulunmaktadır. Aynı şekilde reçetesiz alınabilen bu ilaç markalarına bakmak gerekirse Minoxil, Alopexy T, Rogan, Androvium, Bioxinin Forte ve Noxdyl gibi markalar bulunmaktadır. Minoxidil maddesinin saç dökülmesine nasıl etki ettiği halende tam olarak ortaya konmuş değildir. İlacın etkisi kadar maalesef ciddi anlamda yan etkileri de bulunmaktadır. En belirgin yan etkileri saçlı deride tahriş, ciltte kuruluk, sivilce yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, kalp atımında hızlanma ve düzensizlik tespit edilmiş yan etkileri arasındadır. Böylesi yan etkiler fark etmeniz halinde ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

Finasterid: Androgenetik saç dökülmesinde etkili hatta sebebe yönelik maddelerden biride Finasteride olup, diğer ürünlerden farkı tablet, losyon ve sprey formlarının aynı anda olmasıdır. Saç dökülmesine etkisi yine Minoxidil gibi tesadüfen ortaya çıkmış ilaçlardan biridir. Tarihi geçmişine bakacak olursak ilk olarak prostat büyümesi tedavisi için geliştirilmiş olup, kullanan insanlarda saç dökülmesini önlediği saptanmıştır. Bu aşamadan sonra Propecia 1 MG markası ile satılmaya başlanmıştır. Reçeteli satılan bir ilaç olup, mutlaka dermatolog muayenesi ile alınması gerekir. Çünkü kullanacağınız doz çok önemli olup, cinsel istekte azalma gibi yine can sıkıcı yan etkileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tablet formda kullanmak isteyenler için Propecia losyon formunda bir ürün kullanmak isteyenler için Genhair, sprey formunda Finasterid içeren bir ürün kullanmak isterseniz Promox ve HGF gibi markaları bulabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi tablet formu kullananların cinsel istekte azalma yanı sıra erkeklerde meme büyümesi dediğimiz Jinekomasti problemi ortaya çıkabilmektedir. O nedenle sprey ve losyon formu bölgesel olarak kullanıldığı için bu riskleri yok denecek kadar azdır. Tabii ki siz yine de doktor önerisi ile kullanmayı unutmayın.

Kansızlık Tedavisine Sonuna Kadar Devam Edin! (Ek Ürünler Kulllanın)

Evet arkadaşlar yukarıda 3 farklı bilimsel madde ile genetik saç dökülmesine karşı uygulanması gereken tedavi şeklini gördük, şimdi ise kadınlarda daha sık görülen kansızlık ya da halk arasında ki tabiri ile demir eksikliğine bağlı dökülmelerinde ne yapacağımızı görelim. Öncelikle mutlaka tam kan sayımı taraması yaptırarak sorunun kansızlıkla alakalı olup, olmadığını bilmek gerekir. Kansızlık problemi varsa daha çok bu sorunun tedavisine ağırlık vermeliyiz. Çünkü kan değerlerimiz normale döndüğünde saç dökülmesi de %95 oranında son bulacak ve eski sağlıklı halini alacaktır. Dikkat etmemiz gereken doktorun önerdiği ilaçları bir defa kullanıp, bir daha gitmemek yerine en az 6-12 ay arasında düzenli doktor kontrolü altında olmalıyız. Yani ilaçları kullanıp bitirdiğimizde yeniden muayeneye giderek belirli aralıklarla tam kan sayımı taraması yapılmalı ve doktorun görüşüne göre tedaviye devam edilmelidir. Tedaviye ek olarak Xpecia Tablet gibi ek ürünler kullanmalı ve aynı zamanda demir,  çinko, magnezyum ve protein içeren gıdalara ağırlık vererek beslenmeliyiz.

Saçkıran Probleminde Önce Sakin Olmalıyız!

Alopecia Areata ya da halk arasındaki tabiri ile saçkıran problemi daha öncede belirttiğim gibi stres, sıkıntı, korku, endişe, üzüntü, moral bozukluğunun neden olduğu bir dökülme türüdür. Özellikle sınav stresi, ani ölüm üzüntüsü yaşayan çocuk ve gençlerde sık görülmektedir. Herhangi bir belirtisi olmadan ani bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tedaviye başlamadan önce hayatımızda bulunan stres, sıkıntı ya da kafaya taktığımız her ne varsa onları bir kenara bırakmak gerekir. Aksi halde tedavimiz başarılı olmamakla birlikte saçkıran saç ya da vücudun diğer kıllı bölgelerinde yayılma gösterecektir. O nedenle sizin sıkıntı yapmanız sorunun çözümünü sağlamayacaktır. Kendimizi bu şekilde hazırladıktan sonra maddi sıkıntınız yoksa yani aylık 60-70 TL masraf etme imkanınız varsa mutlaka SADBE kullanmanızı öneririm. SADBE ile 1-6 ayda çözüm bulmanız beklenir. Ben masraf etmek istemiyorum derseniz %50  etkili olan sarımsak tedavisi uygulayabilirsiniz. Ya da ben tedavimi bir uzmana (Dermatoloğa) yaptırmak istiyorum derseniz genelde kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Bu şekilde saçkıran probleminden kurtulma imkanı bulunmaktadır.

 

Hastalıkların Tedavisi ve Takibine Özen Gösterin

Yaşadığınız sorun vücudunuzda bulunan bir sağlık sorununa bağlı ise mutlaka çözümüne yönelik adımlar atmalısınız. Muayene olduğunuz bir doktor çözüm bulamaması halinde pes etmek yerine gerekirse farklı bir sağlık merkezinde farklı bir hekime daha muayene olarak onunda görüş ve önerilerini almalısınız. Yukarıda yer alan satırlarda görüldüğü gibi birçok hastalık saç dökülmesine neden olmaktadır.

Kanser Hastaları Siz Üzülmeyin Eski Saçlarınıza Geri Kavuşacaksınız

Dünyada en zor hastalıklardan biri kanser yanılmıyorsam 20-30 arasında türü bulunmaktadır. Tedavisinde genelde kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin hasar görmesine de neden olan kemoterapi ilaçları saç dahil olmak üzere vücudumuzda ki tüm kılların geçici olarak dökülmesine neden olmaktadır. Fakat bu durum geçici olup, kemoterapi ilaçları kullanımı bittiğinde maksimum 6 ay içinde saçlarınız geri çıkacaktır. İlk başta saçlarınız farklı renk ya da kıvırcık çıkabilir. Bu durum kısa bir süre içerisinde normale dönecektir. Tüm kanser hastalarına Allah’tan acil şifalar diliyorum.

 

Şampuanlarla Boşa Zaman Kaybetmeyin!

Bize gelen sorulardan da görülüyor ki halen şampuan çeşitleri adeta etkili ilaç gibi görülüyor. Hocam şu şampuanı kullandım herhangi bir etkisi olmadı gibi sualler ile karşılaşıyoruz. Şaşırıyor muyuz? Tabii ki hayır çünkü biz şampuanların tek başına saç dökülmesine etki etmeyeceğini biliyoruz. Lütfen siz değerli arkadaşlarımızda bu durumun farkında olmasını rica ediyorum. Şampuanlar temizleyici özelliği dışında çok fazla etkisi yoktur. Sadece içerisinde Biotin ve Saw Palmetto gibi madde bulunanlar saç dökülmesi tedavisinde kullandığınız ilaçlara ek olarak kullanılması iyi olur. Saw Palmetto erkek tipi dökülmede etkinliği görülmüş bitkisel maddelerden biridir.

Tedavi 6 Ayda Cevap Vermiyorsa Bırakabilirsiniz!

Aktarmak istediğimiz son husus tedavi süreci ile alakalı olup, uyguladığınız yöntemden beklenti içine girmek için acele etmemelisiniz. 6 Ay gibi bir süre düzenli olarak devam etmeli ve bu süreçten sonra etki beklemelisiniz. En küçük daha bir etki görürseniz aynı yöntemle tedaviye devam etmelisiniz. Genetik dökülmede tedavi sürekli olup, saçlarınız istediğiniz forma geldiğinde tedaviyi bırakmak yerine azaltarak devam etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse günlük kullandığınız bir ilaç varsa bunu 2-3 günde bir kullanmaya başlarsınız. Fakat erkek tipi dökülmeniz varsa kesinlikle tedaviyi yarıda kesmemelisiniz. Uyguladığınız tedavi 6 ay içinde etki etmiyorsa ya yanlış tedavi uyguluyorsunuz ya da kıl köklerini ölmüş demektir. Kellik problemi olan insanlarda kıl kökleri öldüğü için artık tedaviye cevap vermez. Bu durumda en iyi çözüm yolu saç ekimi yaptırmak olacaktır.

Tekrar Çıkar mı

Evet arkadaşlar konumuz burada sın bulmuş olup, yapmamız gereken ilk işlem panik ve stres yapmamaktır. Bu noktadan sonra doktor yada saç uzmanlarından yardım alarak dökülme nedeni ve tipini öğreniyoruz. Bu aşamadan sonra zaten bilimsel tedaviler ile dökülmeniz son bulur, dökülen saçların yerine yenisi çıkar.

(Visited 47.363 times, 29 visits today)

1.844 Comments

Add a Comment
 1. Selamun aleykum hocam benim ön kısımda sadece duşta iken bir kaç tel geliyor elime 5 10 tane kadar ön kısım alın yani biraz açılmış gibi gözüküyor ama genetik olarak kimsede kellik yok ailede amca kısımlarında yaşını almış insanlarda var 40 küsür yaşlarından sonra ama onların ki de yandan az bisi açılma var normal hayatta tel gelmiyor elime arada geliyor ne yapmam lazım hocam yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  1. Metin: Alın bölgesinden geriye doğru M şeklinde açılma genetik dökülmeyi akla getirir. Fakat stres kaynaklı da olabilir. Düzenli bir şekilde takip ederek sorunun şiddetini gözlemlemek gerekir. Aylık fotoğraf çek ve dökülme sürekli ilerliyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

   1. Cok Sag olun hocam takip edicem

 2. Hocam merhaba 19 yaşındayım yaklaşık 6 yıldır her gün fön çeker spreyler çıkardım evden son bir kaç aydır baya açılmalar başladı fönü bıraktım tabi hemen dökülme yüzde 90 azaldı saç diplerim kaşınıyor ve elimi attığımda saç diplerinde küçük küçük saçlar varmış gibi hissediyorum durum düzelir mi neler yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Burak: Sorun föne bağlı saçta kalite kaybı ise 6 ay içerisinde düzelir. Bu süreçte 1 ya da 2 MG Biotin kullanman saçın kaybettiği kaliteyi geri kazandırır. Dökülme devam ederse dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 3. Hocam merhaba ben 29 yaşında 2 çocuk annesiyim saçlarım çok gürdü son 2 senedir aşırı dökülüyor ve saçım çok azaldı cildiyeyede gittim d vitaminim çok düşük çıktı sadece inanın çok kafama takıyorum bu durumu ne yapmam lazım ne olur bana yardımcı olun bu durum psikolojimi çok bozdu

  1. Melike: Sorunu mesajında belirtmişsin. Aşırı stres dökülme yapacağı gibi sorunun kronikleşmesi yani sürekli hale gelmesine neden olur. Öncelikle saç dökülmesini kafaya takmaktan hemen vazgeçmelisin. Bu bile 6 ay içerisinde olumlu sonuçlar verecektir. Şimdi diğer nedenlere bakalım. Demir eksikliği, tiroid gibi teşhis konmuş hastalıkların bulunuyor mu? Birde kullanmak zorunda olduğun ilaçlar var mı?

   1. Hocam d vitamini eksikliği dışında hiç bir problem çıkmadı bütün testlerimi yaptırdım sürekli kullandığım bir ilaçta yok şöyle söyliyim 2 senede saçımın yarısından fazlası gitti bu durum etkiledi beni elimde değil çok takıyorum şampuan vichy kullanıyorum saçlarımı boyamak istiyorum korkuma boya bile yapmıyorum arada yağlarla bakımda yapıyorum güzel bakıyorum saçlarıma ama giden saçlarım geri gelmicek sanırım ne yaparsam yapiyim 😔 sizinde zamanınızı aldım kusuruma bakmayın ne olur

    1. Melike: Stres saç döker, devam eden stres sorunu içinden çıkılmaz hale getirir. Mutlaka stresten uzak durmalısın. Başka çaren yok diyebilirim. Şampuanlar herhangi bir etki etmez. Bu süreçte saçına boya, düzleştirici vs kozmetik işlemler yaptırmamak gerekir. Saçta kalite kaybına bağlı iyice dökülme artırır.

     1. Zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim söylediklerinizi yapıcam kafama takıp takıntı yapmıcam artık 🤗

     2. Melike: Bak işte sen böyle güçlü birisin. İnsan kendi kendini mutlu etmeyi başarabilir.

 4. Hocam ben 30 yaşındayım saçımda seyrelmeler var bunun için kan tahlili yaptırdım bütün kan tahlillerim normal çıkarken d vitamini çok eksik çıktı 11 gibi.d vitaminini yükseltirsem saçlarıma etkisi olurmu
  Bunun için nasıl bir tedavi yapmalıyım. Bunun için ne tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkürler hocam…

  1. Hasan: Dermatoloji uzmanına dökülme şikayeti ile ilgili olarak muayene oldun mu?

   1. Hocam bir zamanlar gittiğimde b12 eksikliği var demişti ondan sonra vitamin ve dodex iğnesi kullanmamı istedi bunları kullandım bundan hemen hemen bir yıl oldu. Dün ise hocam özel de bi sac doktoru ile konuştum oda benden tahliller istedi .bugün tahlilleri yaptım yukarıda yazmış olduğum sonuçlar çıktı d vitamin eksikliği diğer sonuçların hepsinin iyi olduğunu söyledi doktor bey. Bende yarın özeldeki saç doktoruna gitmeden önce bilgi toplamak istedim.

    1. Hasan: O zaman D vitamini eksikliğini ortadan kaldırarak sorunun devam edip, etmediğini gözlemlemek gerekir. Devam ederse altında yatan neden halen bulunmamış demektir.

     1. Yorumunuz için teşekkür ederim…

     2. Hasan: Ben teşekkür ederim. Geçmiş olsun.

 5. Hocam merhaba.22 yaşındayım Saçımın yanlarda açılma var. Sacim ince telli Acaba mevsimsel bir. Dökülme diye tahmin ettim ama alakasi yok fark ettim ailemde babam ve annemde ve. Amcalar olsun kellik bir problemi yok saadece dayimda 35 ten sonra dökülme olmuş.

  1. Emrah: Son zamanlarda yaşadığın stres gibi durumlar oldu mu? Ayrıca bu dökülme belirgin bir iz (skar) bırakıyor mu? Yoksa sadece seyreklik olduğu için mi anlıyorsun.

 6. Hocam Merhabalar 21 yaşındayım. Saçımı uzattım uzattığımdan sonra dökülmeye başladı heralde iyi bakamadım kırıldığından dolayı döküldü diye düşünüyorum. Sonra kestirmeye gittiğimde berberim saçlarımın seyrekleştiğini söyledi bende kestirdim epeyce kısalttım saçlarımın dökülmesi durur diye düşündüm ama durmuyo yine dökülüyo saçlarım yanlarda açılma yok gibi. Genetik saç dökülmede yok ailede. Burqda iki sorum olucak saçlarım neden dökülüyo olabilir ve kazıtmayı düsünüyorum kazıttıktan sonra saçlarımın dökülmesi dururmu ?
  Sorumu cevaplarsanız eğer çok mutlu olurum.

  1. Muhittin: Sağlıklı saçlar 2 metreye kadar uzayabilir. Yani saç uzatma dökülme nedenlerinden biri değildir. Herhangi bir seyreklik yapmaz. Senin saçını kısa kestirme ya da kazıtma düşüncende herhangi bir fayda sağlamaz. Senin bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülme tipini öğrenmen ve o yönde tedaviye başlaman gerekir.

 7. Merhaba benim 6 aydir dokulmem mevcut ehliyet sinavina girdigimde cok stres yaptim hatta ilk kaldim sonra sinir stres derken gectim ondan sonra 1 ay sonra sac dokulmelerim basladi seyreklik 1 ay icinde sol tarafta oldu ortada ise ongu noktasi gorunmezdi simdi ise gorunuyo sol tarafa baktigimda ise cikan saclar var seyrek olan yerlerde killar var ortasini elledigimde sert sert killar geliyo sanki elime sorum su genetik olsa tekrar cikarmi sacin stresten dokulme ihtimali varmi ama sac geri ciktigina eminim 1 2 ay icinde saclarim seyreldi genetik yavas dokulmezmi olmus olsa asiri bir seyreklik yok

  1. Samet: Evet aşırı stres saçlarda iki farklı dökülmeye neden olur. Birincisi bağışıklık sistemini zayıflatarak alopecia areata dediğimiz saçkıran diğeri ise telogen effluvium ikinci neden yaşadığın ağır stres ortadan kalkması ile birlikte kendiliğinden düzelir. Stresten kurtulmakta zorlanıyorsan destek alabilirsiniz. Ama her iki dökülmede kalıcı kellik yapmaz. Bu yönden rahat olmalısın.

 8. Mrb lar, ben doktor a gittim erkek tipi dökülme var ilaç kullanıyorum evt faydasını görüyorum ama tepemdeki açıklıklar kapanmazsa diye çok korkuyorum. Bunun için başka yöntemler var mıdır mesela mezoterapi diye bi yöntem duydum, tek istediğim dökülen yerlere saç çıkması ve gürleşmesi

  1. Fatma: kadınlarda kalıcı kellik yok denecek bir durumdur. Erkekler gibi değildir. O nedenle rahat ol, sakin ol, panik yapmadan doktorun önerdiği ilacı düzenli ve sürekli kullanmaya devam etmelisin. 6 Ay sonra sevindirici sonuçlarla karşılaşırsın.

   1. Çok çok tesekkur ederım, inşallah dediğiniz gibi olur, şuan işim daha rahatladı 🙂

    1. Fatma: İşte sizleri bu şekilde görmek istiyoruz. Ben teşekkür ederim. görüşmek üzere kal sağlıcakla

     1. Tesekkur ederim, kolay gelsin size 🙂

  2. hangi ilaçları kullanıyorsunuz acaba

 9. öncelikle selamın aleyküm ,hocam yaşım 23 stresli bir hayatım var ve saçım aşırı derece dökülüyor yanlarda ciddi bir açılma var ilçedeki cildiye doktoruna gittim tahlil falan yapmadan elini bi gezdirdi genetik dedi ne yapmalıyım hocam ? şimdiden teşekkürler

  1. Mücahit: Ve aleyküm selam aile bireylerinde saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı? Genetik dökülme yanlarda olmaması gerekir. Büyük ölçüde alın bölgesi ve tepede görülür. Yan ve ense hep sağlam kalır.

 10. Hocam merhabalar iyi çalışmalar. 26 yaşındayım annem babam ablamin saçları gayet iyi amcalarimda da kellik yok sadece dayilarim 35 ten sonra böyle bir problemle karşılaştı. Askerden geldim askerden öncede vardı dokulmeler ama açılma yoktu askerdeyken fazla döküldü ve açıklık var.6 ay oldu askerden geleli ne yapmamı onerirsiniz. Dokulen saç geri çıkar mı?

  1. Sercan: Evet genetik dökülme ihtimali düşük gibi görülüyor ama bazen anne babadan da geriye bakmak gerekebilir. Bu nedenle mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Bir dizi test ve 3-6 aylık tedavi uygulamaları ile sorunun tipi ortaya konabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir