Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanları memnun edecek hususu yazının ilk satırlarında vermek istiyorum. Dökülen saçlar alacağınız önlemler ve bilimsel tedavi ile önlenmekte ve dökülen kıllar yeniden çıkmaktadır. Tabii ki bunun için kıl köklerinin ölmemiş olması gerekir. Fakat önemli olan saçların çıkıp çıkmaması değildir. Önemli olan yeni çıkan kıl köklerinin ne kadar yaşayacağı hususunda olmalıdır. Çünkü dikkat edilmemesi halinde çıkan kıl kökleri 6 ay içinde yeniden dökülebilmektedir. Bu nedenle biraz uyanık olup, araştırmacı yapıya sahip olmalıyız. Ben zaten böyle bir özelliğe sahibim diyorsanız yazıyı sonuna kadar okumaya devam edin.

Saçlarımız Neden Dökülüyor? Önce Onu Bulmalıyız!

Evet değerli arkadaşlar ilk etapta saçlarımız neden dökülüyor, hangi tipte dökülüyor? bunu bilmeliyiz. Tamam sorun ilk bakışta saç dökülmesi ama detaylarına indiğinizde bir çok dökülme tipi olduğunu görürsünüz. Her birinin sebebi ve çözümü farklı şekillerde yapılmaktadır.  Dökülme nedeni ve tipini anlamak için ilk olarak aile bireylerinin durumuna bakmak gerekir. Baba ya da annenizde dökülme ya da Alopesi (kellik) varsa genetik olarak sizi de etkiyebilir. Kesin olarak dökülme nedenini ve tipini bulmak için bu alanda uzmanlardan yardım almak gerekir.

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanına Muayene Olalım

6 Aydan uzun süreli dökülme problemlerinde mutlaka beklemek ya da şampuan, yağlar, kürler vs ile zaman kaybetmek yerine mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olmak gerekir. Hastanelerin cildiye (dermatoloji) bölümüne randevu almak yeterli olacaktır. Muayene olduğunuz hekim duruma göre tam kan sayımı taraması ya da çeşitli tahliller yaparak sorunu anlamaya çalışacaktır. Çoğu zamanda aile bireylerin durumunu analiz ederek genetik dökülme teşhisi koyabilir. Doktorunuz sadece muayene ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sorunun çözümüne yönelik tedaviye başlayacaktır. Yapılan muayenelerde en sık görülen dökülme tiplerine birlikte bakalım mı?

Androgenetik (Genetik, Ailesel, Erkek Tipi)

Evet arkadaşlar saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda en sık neden olarak genetik ya da halk arasındaki tabiri ile erkek tipi dökülme görülmektedir. Erkeklerde kellik probleminin en önemli haline gelen bu sorun erkeklerde görülen dökülmenin %90 kadınlarda ise %30-%40 gibi bir oranını etkilemektedir. Duruma bakılırsa erkekler araştırma için özellikle genetik dökülme yönüne ağırlık vermelidir. Sitemizde konuyla ilgili geniş bir sayfa bulunmakta olup, ayrıca bakmanızı öneriyorum. Genellikle ergenlik dönemi sonrası ortaya çıkan bu durum bilimsel anlamda önlem alınmadığında 5-10 yıl içinde tamamen kellikle sonuçlanabilmektedir. Sorunun kaynağı DHT dediğimiz Dihdrotestosteron olup, kıl köklerine zarar vererek onları etkisiz hale getirmektedir. Çözümü ise DHT’yi kontrol altına alacak olan Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxidil içeren ilaçlardan birini kullanmakla mümkündür. Şampuan ve diğer ürünler tek başına işe yaramayacaktır.

Kansızlık (Demir Eksikliği)

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birini kansızlık ve demir eksikliği oluşturmaktadır. Aynı şekilde yukarıda belirmiş olduğum Androgenetik Alopesi (erkek tipi dökülme) yine kadınlarda da görülmektedir. Bunun için saçı dökülen hanımlar mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak dökülmenin tipini öğrenmesi gerekir. Kansızlık ile alakalı olması halinde tedavilerini sonuna kadar sürdürmesi gerekir. Gördüğüm kadarı ile tedaviye başlayan hanımlar 2. Sefere doktora gelmiyorlar. Oysaki kan değerlerinin tam anlamıyla normale dönebilmesi için 6-12 ay arasında düzenli bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Alopecia Areata (Saçkıran, Kaş Kıran, Sakal Kıran)

En sık görülen dökülme nedenlerinden biride halk arasında saç kıran olarak bilinen Alopecia Areata problemidir. Gençlerde sıkça karşılaştığımız bu durum aslında sizi çok fazla korku ve endişeye sevk etmemelidir. Çünkü bu durum %90 oranında geçici bir süreç olup, sadece dikkat etmeniz gereken küçük ama önemli detaylar bulunmaktadır. Sorunun kaynağına baktığımızda stres, korku, endişe, üzüntü, moral bozukluğu vs şeklinde görülmektedir. Bağışıklık sisteminin kıl köklerini yabancı görerek onlara savaş açması halidir. Tedavisi oldukça kolay olup, düzenli bir tedavi ile 1 ile 6 ayda sorundan kurtulabilirsiniz. Sayfanın devamında tedavisine yönelik detaylar aktarılacaktır.

Hastalıklar (Guatr, PKOS, SLE, Diyabet, Liken Planus)

Saç dökülmesi problemi bazen bağımsız bir sorun olmak yerine vücudumuzda ciddi hastalıkların neden olduğu bir belirtide olabilir. O nedenle mutlaka saç dökülmesi tipi ve ona sebep olan durumu araştırmak gerekir. Şimdi dilerseniz saç dökülmesine neden olan hastalıkları kısa ve özet şekilde ele almak istiyorum.

Guatr (Hipotiroidi ve Hipertiroidi) Boyunda şişlik şeklinde karşımıza çıkan Guatr hastalığı 2 gruba ayrılmaktadır. Troid hormonu normalin altında olması halinde Hipotiroidi normalin üzerinde olması halinde ise zehirli Guatr dediğimiz Hipertiroidi olarak sınıflandırılmaktadır. Her iki durumda da saç dökülmesi görülmektedir. Fakat yaşadığınız duruma göre dökülme türünde farklılık görülebilir. Hipotiroidi problemi olanlarda dökülme saç kökünden zayıflayarak kaynaklanmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşmektedir. Aynı şekilde yağlanmanın azalması nedeniyle ciltte kuruluk ve saçta mat görünüme neden olmaktadır. Hipertiroidi hastalarında ise dökülme daha çok kırılarak gerçekleşmektedir. Saçın kalitesi azalması nedeniyle çatallanma ve kırılma sık görülür. Bu tür dökülmeler geçici olup, çözümü hastalığın kontrol altına alınması ile mümkündür.

Polikistik Over Sendromu (Yumurtalık Kisti) Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni kansızlık olmasına karşın aynı şekilde erkek tipi dökülmede görülmektedir. Bunun nedeni büyük ölçüde aile bireylerinden kalıtsal olmasına karşın çoğu zaman Polikistik Over Sendromu dediğimiz yumurtalık kisti ile alakalı olmaktadır. Genç kızlarda sık görülmesine karşın yetişkin kadınlarda da görülmektedir. Sorunun çözümü için mutlaka Jinekoloji uzmanı ile görüşerek ilk etapta ilaç tedavisi deneyecektir. Genelde Diane 35 isimli ilaç kullanılmaktadır. Etkili olmaması halinde farklı ilaçlar ve tedavi yöntemleri denenmektedir.

SLE (Sistemik Lupus Eritematozus) Bağışıklık sistemi vücudumuz için çok önemli olmasına karşın bozuk çalışması halinde ise birçok hastalık ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Yukarıda detaylarını inceleme imkanı bulduğumuz saçkıran yanı sıra halk arasında lupus hastalığı olarak da bilinen Sistemik Lupus Eritematozus yine saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Organlarda en sık iltihap nedeni olan SLE her yaşta ortaya çıkmasına karşın daha çok 13-40 yaş arasında görüldüğü bilinmektedir. Aynı şekilde genetik hastalık olup, anne ya da babanızda böyle bir sorun olması halinde dikkatli olmalısınız. 100.000 insanda 40 ile 100 arasında görülme oranı bulunmaktadır. Tedavisinde kortikosteroid yanı sıra kortizon ve sıtma ilaçları kullanılmaktadır.

 

Beslenme Bozukluğu (Bilinçsiz Diyetler) Birçok insan fazla kilo probleminden kurtulmak için için bilinçsiz ve şok diyetlere başvurmaktadır. Hızlı kilo verme imkanı bulmalarına karşın maalesef sonrasında saç dökülmesi gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bunun nedeni demir ve protein yönünden eksik beslenme ile açıklanmaktadır. Aynı şekilde saç sağlığı ve kalitesini belirleyen B7 Vitamini (Biotin) yönünden eksikliğe neden olmaktadır. Diyet yapacaksanız mutlaka bir uzmana danışarak yapmalısınız. Ya da Biotin ve Xpecia Tablet gibi gıda takviyelerini kullanmak gerekir.

Kullanılan İlaçlar  (Kemoterapi, Doğum Kontrol Hapları, Sivilce İlaçları) Saç dökülmesine neden olan durumlardan biride sağlığımız için gerekli ilaçlar olup, çoğunun yan etkileri arasında saç dökülmesi de bulunmaktadır. Saç dökülmesine neden olan ilaçlardan biri kanser tedavisinde kullanılan Kemoterapi ilaçları olup, hemen hemen büyük bölümü saç dahil olmak üzere vücudumuzdaki tüm kılların geçici olarak dökülmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde kadın doğum hapları ve gençlerde ciddi bir sorun haline gelen sivilce ilaçları içerisinde yer alan zoretanin isimli madde Biotin eksikliğine neden olması ile saç dökülmesine neden olmaktadır.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Evet arkadaşlar saç dökülmesi şikayeti ile dermatoloji uzmanına muayene olduğumuzda yukarıda belirtmiş olduğum dökülme nedenlerinden biri teşhis edilecektir. İlk aşama olan sorunun nedenini bulduktan sonra şimdi ise dökülmenin nasıl önleneceği ve yeni çıkan kıl köklerinin daha sağlıklı nasıl koruyacağımıza bakalım. Her zaman olduğu gibi ilk sırayı yine genetik dökülmeye vereceğiz ve çözüm önerilerini göreceğiz.

Genetik Dökülme İçin (Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxidil) İçeren İlaçlar Kullanmak Gerekir

Erkeklerde görülen dökülmenin %90 gibi büyük bir bölümünü oluşturan Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Dökülme) yukarıda da belirtildiği gibi DHT (Dihidrotestosteron) kaynaklı olup, çözümüne yönelik 2 tanesi Amerikan İlaç Dairesi FDA onaylı olup, tablet, sprey ve köpük türünde ilaçlar bulunmaktadır. Çünkü bu tür dökülmenin çözümü ilaçlarla mümkün olmaktadır.

Procapil: Erkek tipi dökülme problemi yaşayanlar için önerim Procapil içeren ürünler olmaktadır. Fransa’da hizmet veren Sederme Pharma firması tarafından geliştirilen bu madde genetik saç dökülmesine karşı etkili 3 farklı etken madde içermektedir. Apigenin, Oleanoic Asit ve Biotinil Tripeptid isimli 3 farklı kompleksten oluşmaktadır. Etkilerine baktığımızda Minoxidil gibi kıl köklerini uyararak bölgesel damar genişlemesi yaparken Finasterid gibi DHT oluşumunu önlemektedir. Procapil’i önerme nedenim Minoxidil ve Finasterid gibi yan etkileri bulunmamasıdır. Türkiye’de Procapil içeren ürünler olarak Hair Forte Sprey karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde Evocapil, Alopecia, Fortem ve Biodermine gibi markalar bulunmaktadır.  Bu ürünleri kullanmak için doktor reçetesi gerekmez.

Minoxidil: Genetik saç dökülmesinde kullanabileceğiniz sprey türü ilaçlardan biride Minoxidil içeren ilaçlar olup, Türkiye’de genelde Minoxil (Minoksil) olarak bilinmektedir. 1980’li yıllarda ABD’de hipertansiyon tedavisine yönelik geliştirilen Loniten markalı ilacı kullananlarda kıllanma yan etkisi fark edilerek satışı durdurulmuştur. Kısa bir süre sonra aynı madde bu sefer saç ilacı olarak satışa sunulmuştur. ADB’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile boy göstermiştir. Kadın ve erkeklere özel formları bulunan Minoxidil içeren ilaçlar erkekler için %5 kadınlar için %2 oranında Minoxidil içermektedir. Rogaine Türkiye’de ithalatı olmadığı için daha çok benzer ürünler ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde Türkiye’de de Minoxidil içeren birçok ilaç markası bulunmaktadır. Aynı şekilde reçetesiz alınabilen bu ilaç markalarına bakmak gerekirse Minoxil, Alopexy T, Rogan, Androvium, Bioxinin Forte ve Noxdyl gibi markalar bulunmaktadır. Minoxidil maddesinin saç dökülmesine nasıl etki ettiği halende tam olarak ortaya konmuş değildir. İlacın etkisi kadar maalesef ciddi anlamda yan etkileri de bulunmaktadır. En belirgin yan etkileri saçlı deride tahriş, ciltte kuruluk, sivilce yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, kalp atımında hızlanma ve düzensizlik tespit edilmiş yan etkileri arasındadır. Böylesi yan etkiler fark etmeniz halinde ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

Finasterid: Androgenetik saç dökülmesinde etkili hatta sebebe yönelik maddelerden biride Finasteride olup, diğer ürünlerden farkı tablet, losyon ve sprey formlarının aynı anda olmasıdır. Saç dökülmesine etkisi yine Minoxidil gibi tesadüfen ortaya çıkmış ilaçlardan biridir. Tarihi geçmişine bakacak olursak ilk olarak prostat büyümesi tedavisi için geliştirilmiş olup, kullanan insanlarda saç dökülmesini önlediği saptanmıştır. Bu aşamadan sonra Propecia 1 MG markası ile satılmaya başlanmıştır. Reçeteli satılan bir ilaç olup, mutlaka dermatolog muayenesi ile alınması gerekir. Çünkü kullanacağınız doz çok önemli olup, cinsel istekte azalma gibi yine can sıkıcı yan etkileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tablet formda kullanmak isteyenler için Propecia losyon formunda bir ürün kullanmak isteyenler için Genhair, sprey formunda Finasterid içeren bir ürün kullanmak isterseniz Promox ve HGF gibi markaları bulabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi tablet formu kullananların cinsel istekte azalma yanı sıra erkeklerde meme büyümesi dediğimiz Jinekomasti problemi ortaya çıkabilmektedir. O nedenle sprey ve losyon formu bölgesel olarak kullanıldığı için bu riskleri yok denecek kadar azdır. Tabii ki siz yine de doktor önerisi ile kullanmayı unutmayın.

Kansızlık Tedavisine Sonuna Kadar Devam Edin! (Ek Ürünler Kulllanın)

Evet arkadaşlar yukarıda 3 farklı bilimsel madde ile genetik saç dökülmesine karşı uygulanması gereken tedavi şeklini gördük, şimdi ise kadınlarda daha sık görülen kansızlık ya da halk arasında ki tabiri ile demir eksikliğine bağlı dökülmelerinde ne yapacağımızı görelim. Öncelikle mutlaka tam kan sayımı taraması yaptırarak sorunun kansızlıkla alakalı olup, olmadığını bilmek gerekir. Kansızlık problemi varsa daha çok bu sorunun tedavisine ağırlık vermeliyiz. Çünkü kan değerlerimiz normale döndüğünde saç dökülmesi de %95 oranında son bulacak ve eski sağlıklı halini alacaktır. Dikkat etmemiz gereken doktorun önerdiği ilaçları bir defa kullanıp, bir daha gitmemek yerine en az 6-12 ay arasında düzenli doktor kontrolü altında olmalıyız. Yani ilaçları kullanıp bitirdiğimizde yeniden muayeneye giderek belirli aralıklarla tam kan sayımı taraması yapılmalı ve doktorun görüşüne göre tedaviye devam edilmelidir. Tedaviye ek olarak Xpecia Tablet gibi ek ürünler kullanmalı ve aynı zamanda demir,  çinko, magnezyum ve protein içeren gıdalara ağırlık vererek beslenmeliyiz.

Saçkıran Probleminde Önce Sakin Olmalıyız!

Alopecia Areata ya da halk arasındaki tabiri ile saçkıran problemi daha öncede belirttiğim gibi stres, sıkıntı, korku, endişe, üzüntü, moral bozukluğunun neden olduğu bir dökülme türüdür. Özellikle sınav stresi, ani ölüm üzüntüsü yaşayan çocuk ve gençlerde sık görülmektedir. Herhangi bir belirtisi olmadan ani bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tedaviye başlamadan önce hayatımızda bulunan stres, sıkıntı ya da kafaya taktığımız her ne varsa onları bir kenara bırakmak gerekir. Aksi halde tedavimiz başarılı olmamakla birlikte saçkıran saç ya da vücudun diğer kıllı bölgelerinde yayılma gösterecektir. O nedenle sizin sıkıntı yapmanız sorunun çözümünü sağlamayacaktır. Kendimizi bu şekilde hazırladıktan sonra maddi sıkıntınız yoksa yani aylık 60-70 TL masraf etme imkanınız varsa mutlaka SADBE kullanmanızı öneririm. SADBE ile 1-6 ayda çözüm bulmanız beklenir. Ben masraf etmek istemiyorum derseniz %50  etkili olan sarımsak tedavisi uygulayabilirsiniz. Ya da ben tedavimi bir uzmana (Dermatoloğa) yaptırmak istiyorum derseniz genelde kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Bu şekilde saçkıran probleminden kurtulma imkanı bulunmaktadır.

 

Hastalıkların Tedavisi ve Takibine Özen Gösterin

Yaşadığınız sorun vücudunuzda bulunan bir sağlık sorununa bağlı ise mutlaka çözümüne yönelik adımlar atmalısınız. Muayene olduğunuz bir doktor çözüm bulamaması halinde pes etmek yerine gerekirse farklı bir sağlık merkezinde farklı bir hekime daha muayene olarak onunda görüş ve önerilerini almalısınız. Yukarıda yer alan satırlarda görüldüğü gibi birçok hastalık saç dökülmesine neden olmaktadır.

Kanser Hastaları Siz Üzülmeyin Eski Saçlarınıza Geri Kavuşacaksınız

Dünyada en zor hastalıklardan biri kanser yanılmıyorsam 20-30 arasında türü bulunmaktadır. Tedavisinde genelde kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin hasar görmesine de neden olan kemoterapi ilaçları saç dahil olmak üzere vücudumuzda ki tüm kılların geçici olarak dökülmesine neden olmaktadır. Fakat bu durum geçici olup, kemoterapi ilaçları kullanımı bittiğinde maksimum 6 ay içinde saçlarınız geri çıkacaktır. İlk başta saçlarınız farklı renk ya da kıvırcık çıkabilir. Bu durum kısa bir süre içerisinde normale dönecektir. Tüm kanser hastalarına Allah’tan acil şifalar diliyorum.

 

Şampuanlarla Boşa Zaman Kaybetmeyin!

Bize gelen sorulardan da görülüyor ki halen şampuan çeşitleri adeta etkili ilaç gibi görülüyor. Hocam şu şampuanı kullandım herhangi bir etkisi olmadı gibi sualler ile karşılaşıyoruz. Şaşırıyor muyuz? Tabii ki hayır çünkü biz şampuanların tek başına saç dökülmesine etki etmeyeceğini biliyoruz. Lütfen siz değerli arkadaşlarımızda bu durumun farkında olmasını rica ediyorum. Şampuanlar temizleyici özelliği dışında çok fazla etkisi yoktur. Sadece içerisinde Biotin ve Saw Palmetto gibi madde bulunanlar saç dökülmesi tedavisinde kullandığınız ilaçlara ek olarak kullanılması iyi olur. Saw Palmetto erkek tipi dökülmede etkinliği görülmüş bitkisel maddelerden biridir.

Tedavi 6 Ayda Cevap Vermiyorsa Bırakabilirsiniz!

Aktarmak istediğimiz son husus tedavi süreci ile alakalı olup, uyguladığınız yöntemden beklenti içine girmek için acele etmemelisiniz. 6 Ay gibi bir süre düzenli olarak devam etmeli ve bu süreçten sonra etki beklemelisiniz. En küçük daha bir etki görürseniz aynı yöntemle tedaviye devam etmelisiniz. Genetik dökülmede tedavi sürekli olup, saçlarınız istediğiniz forma geldiğinde tedaviyi bırakmak yerine azaltarak devam etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse günlük kullandığınız bir ilaç varsa bunu 2-3 günde bir kullanmaya başlarsınız. Fakat erkek tipi dökülmeniz varsa kesinlikle tedaviyi yarıda kesmemelisiniz. Uyguladığınız tedavi 6 ay içinde etki etmiyorsa ya yanlış tedavi uyguluyorsunuz ya da kıl köklerini ölmüş demektir. Kellik problemi olan insanlarda kıl kökleri öldüğü için artık tedaviye cevap vermez. Bu durumda en iyi çözüm yolu saç ekimi yaptırmak olacaktır.

Tekrar Çıkar mı

Evet arkadaşlar konumuz burada sın bulmuş olup, yapmamız gereken ilk işlem panik ve stres yapmamaktır. Bu noktadan sonra doktor yada saç uzmanlarından yardım alarak dökülme nedeni ve tipini öğreniyoruz. Bu aşamadan sonra zaten bilimsel tedaviler ile dökülmeniz son bulur, dökülen saçların yerine yenisi çıkar.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

1.844 Yorum

 1. Merhaba hocam benim yaşım 20 bundan iki yıl öncesinde 90 kiloydum ve diyetisyene gitmeden 3,4 ay gibi bir sürede 20 den fazla kilo verdim.Kilo verdiğim yıl eylül gibi saçım dökülmeye başladı sınav stresinden kaynaklandığını düşündüm ve saç dökülme karşıtı şampuan kullandım ocak ayının oratası gibi dökülmem kesildi daha sonra haziran ayı gibi kullandığım şampuan kepekle birlikte dökülme başladı ve şampuanımı değiştirdim fakat dökülmem devam etti doktara gittim vitamin eksikliği olabilir mi diye sorun olmadiğini söyleyip şampuan ve minoxidil yüzde5 ilacını verdi fakat tekrar ocak ayının ortalarına doğru dökülmem kesildi ve haziran ayı gibi saçım dökülmeye tekrar başladı.İki yıldır böyle devam ediyor yılın sadece 3,4 ayı saçım döülmüyor.Doktora bu temmuz ayı gibi tekrar gittim saçımın iyi göründüğünü sorun olmadığını söyledi.Annemin saçlarında sorun yok babam ise 55 yaşında ve arka kısmında ve alın bölgesinde açılma var ama kellik problemi yok dayılarım ise kel.Saç konusunda ise ciddi derecede takıntılıyım ve stresli bir kişiliğim var

  • Doktor Atilla Kaya

   Behçet: Yaşadığın dökülme 3 nedene bağlı olabilir. Şok diyet yaparak aşırı kilo verme ve buna bağlı olarak Biotin eksikliği (5 MG Biotin kullanmanı öneririm) ikinci neden strese bağlı geçici dökülme telogen effluvium (bir şey yapmak gerekmez.) Üçüncü neden ise genetik olabilir. Bu durumda minoksidil benzeri ilaçlar kullanmak gerekir. Tabii ki ilk yapman gereken mutlaka bir dermatoloji uzmanına dökülme tipini teşhis ettirmelisin.

 2. Hocam saclarim seyrek ve cansiz doktora muayenesinde b12 eksikliği cikti dodex ampul verdiler 2 kutu. İlk kutuyu bitirdim 2 haftada falan 2. Kutuya geçtim. Saclarimda hafif bir canlanma oldu gibi acaba seyrek saclarim siklasir mı sizce ? Siklasirsa ne kadar sürede siklasir ?

 3. Hocam 45 yaşındayım 30 lu yaşlarımda saçlarım alından geriye doğru döküldü şimdi tam tepe kısmım aşırı seyrelmiş önerdiğiniz gibi bir dermatoloğa gitsek hepsi by konuda uzmanmıdır yoksa önerebileceğiniz birisi varmıdır kocaeli gebzede ikamet ediyorum

  • Doktor Atilla Kaya

   Erhan: Sorunun büyük ihtimalle genetik dökülmeye benziyor. Aile bireylerinde özellikle anne ve baba da dökülme ya da kellik varsa bunu doğrular. Sorunun çözümü minoksidil, finasterid, procapil içeren ilaçları kullanmaktır. Fakat 15 yıllık bir zaman geçtiği için çok aşırı beklentiye girmemelisin. Ama tabii ki doktora muayene olmalı ve önereceği ilacı denemek amaçlı da olsa kullanmalısın.

 4. Hocam ncelikle selamun aleyküm benim yaşım 17 ve kafamın yan kısımları ciddi oranda açılmaya başladı ve saçımda sürekli bir yanma ve ağrı hissi oluştu ve saçımda bu güne dek hiç kepeklenme olmamasına rağmen şimdi bayağı bir kepek oluştu güneşe çıkınca birkaç dk dursam bile saçımda hemen yanma ve zarar görmüş hissi oluşuyor bu arada yaklaşık 9 ay-1 sene arası aknetrent kullandım günde 40 doz doktor sende erkek tipi saç dökülmesi var dedi ilacı kullanana kadar bişey yoktu kullanmaya başladıktan sonra oldu dökülen saçlarım tekrardan çıkarmı ? yada nasıl çıkar söylerseniz sevinirim şimdiden teşekkürler (Kan değerlerimin tümü yüksek çıktı kan fazlalığı var bu arada)

  • Doktor Atilla Kaya

   İnrahim: Ve aleyküm selam kullandığın sivilce ilacı saç dökülmesi yapmaktadır. Bu ilaçla birlikte 5 MG Biotin kullanman gerekirdi. Dökülen saçlar elbette geri çıkacaktır. Fakat sivilce ilacını kullandığın sürece sağlıksız saç problemin devam edecektir. Şimdi geç kalmadan 5 MG Biotin kullanmaya başlamalısın.

 5. Hocam merhaba. Annem 45 yaşında ve guatr hastalığı var. Bununla ilgili düzenli ilaç kullanıyor. Ancak saçları birkaç senedir döküldüğünü biliyordum.son hali şu ki tamamen dökülmüş diyebilirim.%90 üstü Dökülme mevcut.Tabii ki bu psikolojik olarak çok etkiliyor onu. Bu aşamadan sonra ne yapılabilir? Dökülen saçların geri çıkması mümkün mü? Tedavi anlamında Hiçbir çözüm yoksa Saç Ekimi mümkün olabilir mi ? Çünkü saç ekimi için baş arkasından kök alınıyor öyle ekim yapılıyor diye biliyorum. Ancak annemin saçları yok denecek kadar az. Ne yapılabilir? Teşekkür ederim.

  • Doktor Atilla Kaya

   Musab: Guatss hastalarında saç dökülmesi görülen bir durumdur. Tabii ki çözümsüz değildir. Öncelikle dökülmenin tiroit, ilaçlar ya da farklı nedenlerden olduğu saptanması gerekir. Bunun için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalıdır. Bu noktadan sonra çözüm önerileri bulunur. Kıl kökleri ölmemesi halinde saçlar yeniden çıkacaktır.

 6. muhammed receb islam

  slm hocam benim yaşım 20 ön tarafta saçımdan açılmalar oldu yani seyrekleşti.doktora gittim vitaminsizlik dedi ilaç verdi apikobal hapı
  kullansam elirmi bide sadece sabun kullanıyordum.öncedende saçıma fön spreyi vuruyordum ondanda olabilir yine saçım gelirmi

  • Doktor Atilla Kaya

   Muhammed: alından geriye doğru açılma genelde erkek tipi dökülme belirtisidir. Doktorun önerdiği ilaçları 6 ay düzenli kullanmanı öneririm. Etki etmemesi halinde genetik dökülme yönünde araştırma yapmalısın.

 7. MERHABA HOCAM BEN ELEM BUNDAN 5 YIL ÖNCE GECE UYURKEN ENSEMİN ÜST KISMI SIZLAYARAK YANARAK KAŞINDI UYKUMDAN UYANDIRDI BENİ O DERECEYDİ SABAH OLDU YATAK’DA SAÇLARIM VAR VE NORMALDE SAÇLARIM DÖKÜLMEZ.BU OLAYDAN İKİ ÜÇ GÜN SONRA KUAFÖRE GİTTİM VE BANA SAÇIMIN ARKASININ İÇ KISMININ DÖKÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ BİLDİĞİNİZ AVUÇ İÇİ KADAR YER VE HİÇ SAÇ YOK.CİLDİYEYE GİTTİM SAÇKIRAN OLMADIĞINI STRESE BAĞLI BÖLGESEL DÖKÜLME OLMUŞ DEDİ DOĞRUYDU ÇÜNKÜ SAÇIMIN DÖKÜLDÜĞÜ GÜN BİR ŞEYE ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜM.DR.BANA YAPMA BİR İLAÇ LOSYON KREM VE İKİ İĞNE VERDİ İĞNENİN BİRİNİ KALÇA’DAN YAPTIRDIM BİR AY SONRA DA İKİNCİYE KENDİSİ SAÇ DİPLERİME YAPTI VE ÜÇ AY GEÇMEDEN SAÇLARIM HIZLI BİR ŞEKİLDE UZADI ARADAN İKİ YIL GEÇTİ SOL KULAK ÜSTÜ VE TAM ALNIMIN BİTİMİNDE ÖN KISIMDA DÖKÜLME OLDU AYNI TEDAVİYİ UYGULADIK AMA FAYDA ETMEDİ BU SEFER… BUNUN İÇİN NE YAPABİLİRİM BAŞKA ACABA İNSANLARIN AAA SAÇIN DÖKÜLMÜŞ DEMESİ VE BENİMLE KONUŞURKEN ORAYA BAKMASI BENİ RAHATSIZ EDİYOR.YARDIM EDERMİSİNİZ ACABA

  • Doktor Atilla Kaya

   Elem: Sorunun büyük ihtimalle saçkıran diyebilirim. Doktorun hangi tedaviyi uyguladı bilmiyorum ama sana önerim SADBE olacaktır. Tabii ki stres, sıkıntı gibi olumsuzluklardan bir nebze olsun uzak durmayı başarmalısın.

   • Ramazan Yıldırım

    Hocam merhaba yaşım 20 çok aşırı bir sacimda segreklik var doktora gittim köpuk verdi yani minoxil birde şampuan yazdı bunları 2 ay kullandım ama köpük yan etki yaptı kan tahlili yaptırdım b12 ve d vitamini eksikliği çıktı bunlarında kullandim ama yine çok dökülüyor ne yapmam lazım çok teşekkür

    • Doktor Atilla Kaya

     Ramazan: Köpük ne ve ne amaçla yazıldı bilmiyorum. Fakat minoksidil erkek tipi saç dökülmesinde kullanılır ve etkilidir. Tabii ki etkisi 2 ayda değil, en az 6 ay düzenli kullanım ile anlaşılır.

 8. İyi günler hocam ben 21 yaşında öğrenciyim kişilik bakımından stres yapan ve çok düşünen birisiyim lise zamanında bir saç kıranım oldu ama doktora giderek krem ile geçti 1 yıl önceye kadar hiç problem olmamıştı saçımla ilgili yanlarımın açıldığını ve saçımın seyreldiğini fark ettim şuanda neredeyse 1 yıldır seyrek durumda ne yapmalıyım eski saçlarımı geri kazanabilirmiyim?

  • Doktor Atilla Kaya

   Arda: Saçkıran problemini yakından tanıdığını düşünüyorum. Şuan yaşadığın sorunun saçkıran ile alakası yok gibi görünüyor. Öncelikle dökülmenin tipi ve nedeni bulunmalıdır. Bunu da ancak bir dermatolog muayenesi ile yapabilirsin. Mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 9. Hocam iyi günler bundan bir yıl önce 150 kiloydum şu anda 90 kiloya kadar düştüm ama saçlarımın üstünde açıklık oldu kıl kökleri var ama uzamıyor saç dökülmesi olmuyor dengeli beslenerek hergün spor yaparak verdim bu kiloyu annem ve babamda kellik yok Fakat dayımın saçları seyrek ve hepsi beyaz

  • Doktor Atilla Kaya

   Selman: Hızlı kilo vermene bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Bu süreçte 5 MG Biotin kullanmanı öneririm. 6 Aylık düzenli kullanım sonucunda tekrar yazarsan sevinirim.

  • Hocam ben 14 yasindayim ve baya sacimda dokuldu folik asit cinko ve b12 haplari kullaniyorum saclarim tekrar cikar mi ve ne surede cikar tskler 😊

   • Doktor Atilla Kaya

    Glp: Tabii ki doktorunuz kontrolünde tedaviye devam etmelisiniz.

   • Merhaba hocam benim şaçlarım askerde döküldü stres beslenme vs filan çok döküldü ama seyrek şuan hatta muhtemelen vitamin ve kansızlık var şaçkarım geri çıkarmı ?

    • Doktor Atilla Kaya

     Şinasi: Tahminler yerine asıl dökülme tipinin ne olduğunu dermatolog muayenesi ile öğrenmelisin. Stres, yetersiz beslenme vs saç dökse bile telogen efluvium yani geçici dökülme yapar. Kalıcı seyrekliğe neden olmaması gerekir. Bu nedenle mutlaka bir muayene olman gerekir.

   • Merhaba hocam ben ailemden uzakta başka bir şehirde yaşıyorum genel olarak özlüyorum stres yapiyorum ve dikkat ettim ki saçım dökülüyor ne yapmalıyım yaşım 26

    • Doktor Atilla Kaya

     Ufuk: Dökülme stres kaynaklı olabileceği gibi farklı bir nedenden dolayı da olabilir. Bu nedenle mutlaka bir dermatolog muayene etmesi gerekir.

    • Merhaba hocam ben sivilce hapları kullanmıştım ama haplarım bitince saçlarımda ciddi dökülmeler ortaya çıktı doktorum sadece şampuan veriyor ve o da bir işe yaramıyor sadece küçük küçük saç köklerim var ama onlar da çok ince ve kopuyorlar

     • Doktor Atilla Kaya

      Mine: Sivilce tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesi gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu süreçte Biotin kullanmanız gerekiyordu. Neyse şimdi başlayarak 2 MG Biotin kullanmalısınız.

 10. merhaba hocam ben 4 yıl önce bitlendim ve bit sorunumdan kurtulmama rağmen sürekli elim kafama gidiyor derimi koparıyorum çok gür saçlarım vardı seyrekleşti inceldi artık yapmıyorum ama köklerimin ölmüş olmasından korkuyorum be yapmam lazım daha 16 yaşındayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir