Saçım İçin En İyi Şampuan Hangisidir?

Marketlerde satın alabileceğimiz onlarca şampuan markası bulunuyor. Peki hangisi daha iyi, daha etkili bunu nasıl bileceğiz? yazının devamında saç ve saçlı deri için en iyi şampuan hangisi onu öğreneceğiz.

Daha sağlıklı, parlak ve kolay şekil alan saçlara sahip olmak isteyenlerin en çok üzerinde durduğu nokta kullanılan şampuanlar olmaktadır. Öyle ki arama motoru Google’da her gün on binlerce İnternet kullanıcısı en iyi şampuan hangisidir? şeklinde arama yaparak insanların kullandığı ürünleri ve kullanıcı yorumlarına göz atmaktadır. Bizde bu sayfada sizlerle birlikte en iyi şampuan hangisi onu bulmaya çalışacağız. Sayfada şampuanlar hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yanı sıra ülkemizde satışı yapılan şampuan markaları ve özelliklerini ele alacağız. Sizlerden ricam sayfanın alt kısmında yer alan yorum formundan insanlara önerdiğiniz markayı ve nedenlerini bir kaç cümle ile belirtmeniz olacaktır.

Uzmanların Gözünde En İyi Şampuan Hangisi?
Sizlerden gelen görüşlere geçmeden önce bu işin uzmanları, dermatologlar bu konuda ne diyor onlara bakmak istiyorum. Tüm uzmanların hem fikir olduğu orta nokta şampuanların temizlik maddesi olduğu yönündedir. Fakat içerisinde yer alan maddelere göre etkisi artmaktadır. Örnek içerisinde Ketokonazol, İtrakonazol, Climbazol, Zinc Pyrithion gibi maddeler yer aldığında bu üründe saçlı deride ortaya çıkan kepek ve aşırı kepek dediğimiz (Seboreik Dermatit) problemini ortadan kaldırmaktadır. Yani burada dikkat edilmesi gereken en iyi şampuandan öte bizim saçımızın yada saç derisinin ihtiyacı ne onu bilerek bu yönde seçim yapmalıyız. Bunun için öncelikle yaşadığımız sorunu bilmeli ve ona göre şampuan tercihi yapmalıyız. Aşağıda saçlar ve saçlı deride en sık görülen sorunlar ve uygun şampuan içeriklerine yer verilmektedir.

Kepek Problemine Karşı Etkili Şampuan
Saç sorunları arasında en sık görülen problem kepek olup, iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle basit kepek ve aşırı kepek dediğimiz Seboreik Dermatit problemi şeklinde ayırmak gerekir. Her ikisinin nedeni farklı olup, hafif kepek kafa derisinin katmanlarının değişimi sürecinde olur. Daha fazla ayrıntı vermek gerekirse kafa derisi 7 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar sürekli yenilenen bir yapısı olup, en üst katman küçük küçük parçacıklar halinde parçalanarak yok olmaktadır. Bu parçalanma bazen gözle görülür ve dikkat çekici hale gelebilir. İşte bu duruma basit yada diğer bir tabir ile hafif kepek diyoruz. Fizyolojik yani normal bir durum olup, bunun için marketlerde satılan kepek önleyici şampuanlar yeterlidir.

Aşırı Kepek (Kafada Mantar) Kaynaklıdır: Burada asıl sorun seboreik dermatit dediğimiz aşırı kepek olup, aynı zamanda kafada kaşıntıya neden olmaktadır. Çünkü sorunun kaynağı malassezia furfur dediğimiz kafada mantar problemi ile alakalıdır. Aşırı kepek probleminde kepek nokta nokta değilde daha büyük parçalar halinde pul pul olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte burada dikkatli olmak gerekir. Çünkü markette satılan kepek önleyici şampuanlar yeterli olmayacaktır. Çünkü ihtiyacımız olan mantar öldürücü etkili kepek şampuan markaları olmalıdır. Bunun için alacağımız ürünlerin içerisinde mutlaka Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol yada Zinc Pyrithione gibi maddelerden bir yada bir kaçı bulunması gerekir. Aşağıda yer alan ürünler arasında bu bu maddeleri içeren markaları bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin En İyi Şampuan
Ergenlik dönemi sonrası insanlar kişisel bakım ve güzel görünüme daha fazla özen göstermektedir. Fakat işin kötüsü bu yaşlarla birlikte maalesef Alopecia dediğimiz saç dökülmesi problemi adım adım ortaya çıkmaktadır. Sitemizde yer alan bir çok konuda nedenleri ve çözüm yolları aktarılmış olup, konuyu daha anlaşılır hale getirmek adına burada özet şekilde ele alacağım. Saç dökülmesi tedavisi mümkün hastalık olması yanı sıra vücudumuzda ortaya çıkan, çıkmak üzere olan bir takım hastalıkların belirtisi olabilir. İlk bakışta sorun tek tip gibi görülse de kesinlikle öyle değildir. Erkeklerde %95 dökülmenin nedeni Androgenetik dediğimiz ailesel (ırsi) olup, bu oran kadınlarda %40 oranında kalmaktadır. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri daha yaygın olup, genetik, kansızlık, demir eksikliği, biotin eksikliği, çeşitli hastalıklar, hormonal dalgalanmalar, menopoz döneminde görülen östrojen seviyesinin azalması vs bir çok sorun ve neden bulunmaktadır. Saç dökülmesine çözüm bulmak için öncelikle dökülme tipi ve nedenini bilmek gerekir. Bir çoğumuz anne babamızda dökülme yada kellik olması nedeniyle tahmin ederiz, fakat tahminden öte bilimsel olarak teşhis edilmesi gerekir.

Şampuan Kullanmadan Önce Dermatoloğa Muayene Olmak Gerekir: Yukarıda da belirtildiği gibi dökülmenin nedenleri ve tipi çözüm için önemlidir. Fakat biz bunu yapmak yerine saç dökülmesine şampuan şeklinde arayış içine giriyoruz. Bu oldukça hatalı bir davranış olup, örnek vermek gerekirse yaşadığınız dökülme belki kansızlık yani anemi ile alakalı olabilir. Bu durumda dünyanın en kaliteli şampuanı bile olsa fayda etmeyecektir. O nedenle mutlaka saç hastalıkları uzmanına müracaat ederek muayene ve gerek duyması halinde Hematotoloji bölümüne sevk ederek tam kan sayımı isteyecektir. Bu işi eczanelerde ücretsiz hizmet veren saç analiz uzmanları da yapmasına karşın bir dermatolog (doktor) kadar bilgili ve alt yapıları yeterli değildir. Yani cihaz ile kılları ve saç derisini incelemek yeterli olmayacaktır. Mutlaka bir dermatoloji (cildiye, deri hastalıkları) uzmanına muayene olarak dökülmenin tipi ve nedenini öğrenmelisiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisinde (Destekleyici Olabilir)
Tekrar belirtmek gerekirse erkeklerde görülen saç dökülme nedenlerinin %95’i genetik olup, aynı şekilde kadınlarda %40 ile %50 arasında genetik yani erkek tipi dökülme görülmektedir. Sorunun kaynağı kıl kökleri ile alakalı olup, DHT dediğimiz Dihidrotestosteron kıl köklerine zarar vermektedir. Çözümü DHT hormonunu baskılamak olup, özellikle Procapil, Finasterid, İsoflavon ve Saw Palmetto gibi maddeler içeren tabet yada spreyler kullanmak gerekir.

Saw Palmetto İçeren Şampuanlar Erkek tipi saç dökülmesi olanlar için en iyi tedavi yukarıda da belirttiğim sprey ve tablet ile olmaktadır. Tedavide başarı oranını artırmak için tercih ettiğiniz şampuan Saw Palmetto içermesine önem vermelisiniz. Saw Palmetto bitkisel bir madde olup, Amerika’nın güneyinde yetişen cüce palmiye ağaçlarının meyvesinden elde edilmektedir. İlk olarak prostat tedavisinde kullanılmış olup, saç dökülmesinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye’de saç dökülmesine karşı üretilen bir çok sprey, tablet ve şampuan içerisinde yer almaktadır. Saw Palmetto içeren şampuanlar ile genetik dökülmeyi durdurmanız imkansızdır. O nedenle tedavinize ek olarak kullanmalısınız. Yani normal market şampuanı kullanmak yerine saç dökülmesi tedavisine ek olarak şampuandan da yardım almış olursunuz.

Biotin İçeren Şampuanlar: Saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Onlardan biride Biotin eksikliği olup, saç ve tırnak sağlığını son derece etkilemektedir. Biotin diğer isimlerine bakacak olursak B7 yada H vitamini olarak bilinmektedir. Saç ve tırnaklara etki eden bu vitaminler eksikliği saçlarda kalite kaybı, mat ve solgun görünüm ile ciltte kuruluğa neden olmaktadır. Aynı şekilde tırnaklarda kırılma, soyulma, yumuşama, beyazlıklar sık görülür. Şuan bir çoğunuz saç ile tırnakların ne alakası var diye düşünebilir. Saç ve tırnaklar aynı maddeden yani keratin’den meydana gelmektedir. Aslında saçlarımızın orjinal rengi tırnak rengi olup, kıl köklerine renk veren melanosit pigmenti bulunmaktadır. Bu hücre ölmesi halinde saçlar orjinal renginde çıkmaya başlar. Bu duruma halk arasında saç ağarması denir. Aslında saçın ağarması vs yok sadece saçlara rengini veren hücre görevini yapamadığı için orjinal renginde uzamaktadır. Biotin her insanın kalın bağırsağında yer alan faydalı mikroplar tarafından üretilmektedir. Fakat bazen üretilen Biotin oranı kişiye yeterli gelmeyebilir. Bunun için özellikle tablet olarak satılan bir çok Biotin markası bulunmaktadır. Solgar, Hp Biotin, GNC, Genrise vs bunlardan bazılarıdır. Saçlarınızda kalite kaybı, mat görünüm vs varsa Biotin kullanmalısınız. Aynı şekilde erkek tipi dökülmelerde ilk etapta saçta kalite kaybı görülür. Bunu önlemek için Biotin ve Biotin içeren şampuan markalarından yararlanabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin En iyi Şampuan
Saç dökülmesi, kepek vs derken en çok şikayet edilen sorunlardan biri de saçlarda yağlanma olup, insanların büyük bir bölümü saçlarının yağlı oluşundan şikayet etmektedir. Yıkadığınız saçlar 24 saat gibi kısa bir sürede yağlanıyor ise vücudunuz normalin üzerinde yağ salgılıyor demektir. Bunun dışında saçlarda yağlanma farkında olmadığınız saç dökülmesi problemi yaşadığınız anlamına gelebilir. Vücudumuzda el ayası ve ayak tabanı dışında kalan her yerde yağ bezleri bulunmaktadır. Cildi ve kılları koruyu etkisi bulunan yağ bezleri salgıladıkları sıvı ile saçları rüzgar, toz, güneş ışını gibi doğal şartlara karşı koruma sağlamaktadır. Saçlarda kayganlaşma sağlayarak kırılarak dökülmelerin önüne geçer. Cilde zarar verebilecek olan mikrop ve virüsleri engellemeye yardımcıdır.

Yağ Bezleri Normalin Üzerinde Yağ Salgılamakta: Yağlı saçların ilk nedeni kafa derisinde bulunan yağ bezlerinin normalin üzerinde yağ salgılaması olarak açıklanabilir. Ergenliğe geçiş sürecindeki çocuklarda daha sık görülen yağ bezlerindeki artış genelde hormonal dalgalanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında aşırı temizlik tutkunlarında cilt kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Vücut bu kuruluğun farkına vararak daha sık yağ salgılaması yapmaktadır. Bunun dışında saç dökülmesi problemi yaşayan insanlarda yağlanma dikkat çekici hale gelebilmektedir. Bunun nedeni saçlar dökülmesine karşın yağ bezleri sıvı salgılamaya devam etmektedir. Aniden ortaya çıkan yağlanma problemi için dökülmeyi gözardı etmemelisiniz.

Saçkıran İçin Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?
Saçkıran yada diğer adları ile Alopecia Areata, Totalis, Universalis kişinin yaşadığı stres ve psikolojik sorunlara bağlı olarak bağışıklık sisteminin hasar görmesi ile oluşur. Çocuklar ve gençlerde sık görülen bu durumun çözümüne yönelik maalesef şampuan önerisinde bulunamayız. Çünkü şampuan saçkıran problemini önlediği yönünde bilimsel veriler yoktur. Saçkıran tedavisinde %50 başarı olan sarımsak uygulaması, kortizon ve SADBE kullanılmaktadır. İnsanların en çok yaptığı hatalarda biri sarımsak şampuanı ile saçkıran probleminden kurtulmaya çalışmalarıdır. Sarımsaktan kastımız sofralarda tüketilen sarımsak olup, ortadan keserek dökülme olan alana sürerek cildi tahriş ve damarları genişleterek kıl köklerine daha fazla kan gitmesi sağlanır. Şampuanların böylesi bir etkisi yoktur.

Kuru Saçlar İçin En İyi Şampuan
Bir çok insan saçlarının yağlı oluşundan şikayet ederken bir çoğu ise tam aksi yönde saçlarının kuru, cansız ve mat olduğundan şikayetçidir. Kuru saçlarında bir çok nedeni olup, yağ bezlerinin yeterli miktarda çalışmaması dışında genetik dökülme başlangıcı, aşırı temizlik tutkusu, saç şekillendiriciler, saç boyası, perma vs her biri saçın ihtiyacı olan nemi yok etmektedir. Saçlarda kuruluk kırılarak dökülmelere neden olmaktadır. Kuru saçlara sahip insanlar şampuan tercihini özellikle içerisinde saç kalitesini artıran Boiotin, saçın yapı maddesi keratin içeren kremli şampuanlar yada şampuan sonrası saç kremi uygulamaları gerekmektedir. Aynı şekilde saçlara nem ve parlaklık kazandıran argan yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Bit Probleminden Kurtulmak ve Korunmak İçin Şampuan Seçimi
Özellikle okulların açılması ile birlikte bit probleminde artış görülmektedir. Halk arasında hijyene önem vermeyenlerde görülür algısı kesinlikle yanlıştır. Saç biti bulaşıcı olup, özellikle okullarda yaygınlaşmaktadır. İlk etapta çocuğunuza bulaşır sonrasında önlem alınmaması halinde tüm aile bireylerini etkilemektedir. Bit probleminden kurtulmak için maalesef daha önce böcek zehri kullanılıyordu. Çok ilkel ve tehlikeli olan bu yöntemin yerine asıl etkili olan Dimethicone içeren sprey yada şampuanlar kullanılması gerekir. Bit problemi varsa sprey ile öldürmeniz gerekir. Herhangi bir bit problemi yok fakat bulaşmasından korkuyor ve önlemek istiyorsanız saçlarınızı Dimetikon içeren şampuanlar ile yıkamalısınız. Bunu 15 günde bir yaparak daha ekonomik hale gelir.

Kepek Şampuanı Markaları

Seboderm, System4, Hegor, Froika, Relieve, Douxo, Eucerin
Şampuan markalarını ilk olarak kepek problemi olanlar için tanımaya başlayalım. Kepek yukarıda da belirttiğimiz gibi hafif ve aşırı olmak üzere ikiye ayrılır. Uzun süre geçmeyen ve kafa kaşıntısı yapan aşırı kepek için mantar öldürücü etkili şampuanlar kullanmak gerekir. Mantar öldürücü madde olarak Climbazole, Ketokonazol, İrtakonazol ve Zinc Pyrithione gibi maddeler bulunmaktadır. Bunların en etkilisi Climbazole olup, Türkiye’de başta Seboderm olmak üzere System4 gibi markaları bulabilirsiniz.

Konazol, Ketoral, Nizoral, Lipogaine
Kafada mantar öldürücü etkili şampuanlardan bir bölümü ise Ketokonazol madde içermektedir. Türkiye’de en çok satılan ürünleri bu madde oluşturmaktadır. Ketokonazol içeren şampuanlara baktığımızda başta Konazol ve Ketoral olmak üzere yine en çok satılan markalardan biri Nizoral görülmektedir. Bunların dışında Lipogaine, Ketoconazole Shampoo, Regenepure, Ketocip, Ketoclean, Ketonextct, Ketnix, Scalpe, Labolia, Perkhotal, Recessa, Ketomac, Onon, Sebizole, Clearcoat gibi İnternet üzerinden sipariş verebileceğiniz bir çok marka bulunmaktadır.

Zetion, Prozinc
Mantar öldürücü kepek şampuanlarına bir diğer örnek ise Zinc Pyrithione içeren maddeler olup, bu tür ürünlere baktığımızda ise son zamanlarda bulunmadığından şikayet edilen Zetion şampuan gelmektedir. Aynı şekilde Prozinc ile içerisinde hem Climbazole hemde Zinc Pyrithione bulunan Seboderm ön plana çıkmaktadır. Tabii ki markalar bunlarla sınırlı olmayıp, DHS, Noble Formula, T/Gel, Kiehl’s, Matrix Biolage, Selsun Blue, Equate, Zincon, Cedel, Himalaya, Syoss Men, Pert, Sapo – Zinc, Kerastase gibi bir çok marka bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Şampuan Markaları

Sawpoo, Revita, Dermoskin, Nioxin, Pura D’or, HairGenesis
Değerli arkadaşlar tekrar belirtmek gerekirse şampuan sadece saç dökülmesi tedavisine ek olarak kullanılması gerekir. Önemli bir husus ise etkisi sadece erkek tipi dökülme dediğimiz genetik dökülme ve saçta kalite kaybına bağlı olarak dökülmelerde kullanılması gerekir. Kansızlık, demir eksikliği, hastalıklara bağlı dökülmeler şampuan ile önlenemez. Erkek tipi dökülme problemi olanlar için kullanılacak şampuan özellikle Saw Palmetto içermesi gerekir. Türkiye’de Saw Palmetto içeren şampuan markası olarak başta Sawpoo gelmektedir. Bunun dışında fiiyat olarak biraz pahalı bulduğum Revita, Dermoskin, Prozinc, Hewley, Revivogen gibi yine bir çok ürün bulunmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse erkek tipi dökülme için mutlaka Procapil yada Finasterid içeren spreyler ile İsoflavon içeren tabletler kullanmak gerekir. Şampuan ise bu tedaviye ek olarak kullanılmalıdır.

Swanson, GNC, Sawpoo, Biotin & Collagen, Pharmasol
Erkek tipi yani genetik saç dökülmesi ilk etapta saçta kalite kaybı olarak başlar. Bunun bir diğer nedeni ise vücudumuzda üretilen Biotin eksikliği olup, kalın bağırsaklar tarafından üretilen Biotin saç sağlığı için gereklidir. Ağızdan alınan Biotin çeşitleri yanı sıra bir çok şampuan maddeleri arasında Biotin yer almaktadır. Onlardan biride içerisinde Saw Palmetto yanı sıra Biotin içeren Sawpoo şampuan bulunmaktadır. Bunun dışında Pharmasol, Dermoskin, Biotin & Collagen, Urban Care, Medobiocomplex, Avalon Organics, Aubrey, Vita Tress, Suave, Biotene ve Jason gibi ünlü markalar bulunmaktadır.

Yağlı Saçlara Uygun Şampuan Markaları

Clear, Vicy, L’Oreal, Kerastase, Pantene, Head & Shoulders
Saçlarda yağlanmanın nedeni yazının üst kısımlarında aktarılmış olup, saçlı deriden atılması gerekir. Bunun için mutlaka yağlı saçlara özel şampuanlar kullanmanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kremli şampuanlardan kaçınılması gerektiğidir. Bu kapsamda kullanabileceğiniz bir çok market ve medikal şampuan markası bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Pantene, Clear, L’Oreal Paris, Head & Shoulders, Yves Rocher, Rectiwa, Bioxcin Genesis, Priorin, Bioblas, Novocrin Placenta, Tresan, Elidor, Bioderma, Organicum, Blendax, Hacı Şakir, Lesoleil, Duru, Revox, Restorex, Sebamed, Ducray, Phyto Phytocedrat, Nashi 6, Kyana ve Babe gibi satış merkezleri ve İnternet üzerinden alabileceğiniz bir çok marka olduğunu görüyoruz.

Kuru ve Boyalı Saçlar İçin Şampuan Markaları

Schwarzkopf Bonacure, Kerastase, Sebamed, Toni&Guy, Dermokil
Saçlarda kuruluk ciddi risk içermektedir. Özellikle kırılarak dökülmeler kuru saçların neden olduğu bir sorundur. Saçlarda kuruluk nedeni olarak yağ bezlerinin yeterli çalışmaması yada saçlara uyguladığımız kozmetik uygulamalar olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse boya, perma, saçı kurutma, düzleştirme cihazları vs bunların her biri saçın ihtiyacı olan nemi ve keratini yok etmektedir. Kuru, sağlıksız ve sönük saçlara sahipseniz sizler için önerimiz keratin, biotin içeren şampuan markaları tercih etmelisiniz. En çok tercih edilen markalara bakacak olursak Schwarzkopf Bonacure, Kerastase, Dermokil, Vichy, Loreal Intense Repair, Helen Seward, Ducray Squnorm, Elidor, Bioxcin, Avoxcin, Urtekram Nordic Birch, Dermozinc ve Natur Vital gibi tercih edebileceğiniz bir çok marka bulunmaktadır.

Saç Biti Şampuanı Markaları

Pedikap, Dura NYT, Plusnit, Paranit, Miraderm
Çocuklarda sık görülmesine karşın bulaşıcı olması nedeniyle yetişkinlerde de sık görülen bit problemi ciddi bir sorundur. Böyle bir problem ile karşı karşıyaysanız ailece tedaviye başlamalısınız. Eskiden böcek zehri ile yapılan tedaviler günümüzde daha sağlıklı ve etkili olan Dimethicone içeren sprey ve şampuanlar ile yapılmaktadır. Dimethicone biti havasız bırakarak ölmesini sağlamaktadır. Bit probleminin tekrarlamaması yada bit problemine karşı korunmak isteyenler 10-15 gün aralıklarla kullanılmak üzere saç bitine karşı etkili şampuanlar tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken Dimethicone içeren şampuan kullanmanızdır. Türkiye ilk dikkat çeken markalar arasında Pedikap olup, sprey ve şampuan + metal ve plastik tarak içermektedir. Pedikap dışında Dura NYT, Paranit, Miraderm ve Plusnit gibi şampuan markaları bulunmaktadır. Bit problemine karşı sprey türü ürünler daha yaygın olup, şampuan markaları ise daha azdır.

Şampuan Cilde Zararlı mı?
En iyi şampuan önerisi hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi sizlerden gelen sorulara yanıt vermek istiyorum. En çok merak edilen hususlar arasında şampuanların saç derisi yani cilde zarar verip, vermediği merak edilmektedir. Şampuan içerisinde yer alan bazı maddeler dikkatli kullanılmadığında saç derisinde tahriş, incelme gibi yan etkileri olabilir. Aşırı kepek probleminde kullanılan Ketokonazol içeren şampuanlar bu nedenle 10-15 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Şampuanlar içinde bulunan bazı kimyasal maddeler kanser yapıcı etkisine dair uzman görüşleri bulunmaktadır. Bu maddelere bakacak olursak başta koruyucu olan Paraben olmaktadır. Onun dışında kısa adı SLS olan (Sodium Lauret Sulfate) ve SLES (Sodium Lauryl Ether Sulfate) kimyasal maddeleri üzerinde tartışmalar devam etmektedir.

Şampuan Değiştirince Kepek Olur mu?
Sayfamızda saç derisinde kepeklenmenin nasıl ortaya çıktığı detayları ile aktarılmıştır. Nedenler arasında şampuan markasının değiştirmesi yer almamaktadır. Fakat dolaylı yollardan da olsa şampuan kepeğe neden olmaktadır. Kepek problemi hemen hemen tüm insanlarda olan bir sorundur. Kullandığınız şampuan tamamen yok ettiği için siz farkına varamayabilirsiniz. Fakat kullandığınız şampuan markasını değiştirdiğinizde eski ürün kadar etkili olamayabilir. Bu durumda saç derinizdeki kepek temizlenmediği için siz yeni olmuş gibi algılarsınız.

Şampuan Nasıl Yapılır?
Kimyasal bir madde olmasına karşın son yıllarda bitkisel özler kullanılmaktadır. %80 gibi büyük bir bölümü su olan şampuanların yapımı özelliğine göre değişmektedir. Örnek kepeğe karşı etkili bir ürün olacaksa içerisinde günlük kullanıma uygun maddeler yanı sıra mutlaka Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol yada Zinc Pyrithione gibi özel maddeler eklenmektedir. Yani şampuan yapımı kullanım alanına göre değişmektedir. Bir çok arkadaşımız evde şampuan yapılıp, yapılmayacağını merak ediyor. Bu mantıklı bir girişim olmayacaktır. Saç derinize zarar verebilirsiniz.

Şampuan Önerileri

Şampuan Nasıl Kullanılır?
Yazının son kısmında şampuanların nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgi vermek istiyorum. Öncelikle çok köpük olması faydalı değil, aksine saç derisine zarar vermektedir. Aynı şekilde köpüğü çok fazla bekletmek yerine en fazla 1-2 dakika içinde durulamanız gerekir. Saçlarınız yağlı ise mutlaka 2 defa uygulamanız gerekir. Kuru saçlara sahipseniz şampuan sonrası saç kremi uygulayarak durulamanız gerekir.

56 Yorum

 1. Hocam merhaba ben 19 yasindayiz 3-4 senedir sacdoulmesi yasiyorum gitmedigim cildiye doktoru kalmadi kan tahlillerimde kansizlik falan cikti birkac ay ilac kullandim fakat saclarim hala dokuluyor. Saclarimin ust kisminda seyrelmeler hissediyorum ve moralim cok bozuluyor. Yogun sac dokulmelerine karsi bioxin sampuanini kullandim ama bi etkisini gormedim hala devam ediyorum hangi sampuani veya ilaci onerirsiniz lutfen yardimci olurmusuzuz

  • Hazal: Yaşadığın sorun kansızlık (demir eksikliği) anemisi olduğu için odaklanman gereken tedavi kansızlık şeklinde olmaktadır. Bazen bu tedavi süreci 1 yılı aşabilmektedir. Senden ricam mutlaka tam kan sayımı taraması yaptırarak tedavine kaldığın yerden devam etmelisin. Kansızlık tedavisine ek olarak yanında Xpecia Tablet kullanmalısın.

 2. Mrb hocam 20 yaşında erkegim 2 yıldr saçlarım seyreldi ama yogun bi dökülmede yok şampuandandr diye bırktım ve sabun kullnmaya başldım yine sık bi dökülme yk ama elimi saöıma attıgımda elimde saç grsem rahtsız olyrm dökülnlerden duydugm yastıgmda fln çok dökülüyo diylr ama bnm yastıgımda 1 tel gene olmuyo anne babmda dökülme yok ama dayımlrda vr ne önrrsinz

  • Maraşlı: Saçlarda seyrelme, açıklık hiç bir zaman normal bir durum değildir. İnsan saçı yenilenir ama bu hiç bir zaman seyreklik yapmaz. Senden ricam bir cildiye uzmanına muayene olmandır. Şampuan saç dökülmesi yapmaz. Zeytinyağı sabunu dışında sabun kullanmamalısın.

 3. Mrb hocsm26 yaşındayım bayanım.son 1 yıldır erkek tıpı saç dökülme problemi yasıyorum çeşitli ürünler kullandım gecmedı artık ciddi yağlanmA ve kepek sorunuda var şütfen yardımcı okur musunuz

  • Melek: Dökülme ve kepek iki ayrı sorun olup, erkek tipi dökülme için Hair Forte Sprey kullanmanı öneririm. Kepek ve yağlanma içinde Seboderm Şampuan kullanmalısın.

 4. Hocam merhabalar 23 yaşındayım saçlarım ırsiliğin de etkisiyle baya beyazladı bundan dolayı her traş sonrası boyuyorum. Kaşıntı vardı saç derisinde araştırmalar sonrasında head shoulders clinical strengh şampuanını kullandım. Kaşıntıya çok iyi etki etse de saçlarım çok dökülmeye başladı. Aynı zamanda saçım sert yapıda ve bu aralar çok yağlanıyor. Ne önerirdiniz acaba ? Şampuanı bırakmalı mıyım sizce görüşlerinizi bekliyor olacam. İyi günler

  • Oktay: Şampuan değilde sık sık saç boyamayı bırakmalısın. Saçına bu kadar eziyet etmemelisin. Saç beyazlamasına karşı Youthair kullan boyadan daha sağlıklıdır. 5 MG Biotin kullan dökülme devam ederse nedeni ve tipini öğrenmek için cildiye uzmanına muayene olmalısın.

 5. Hocam, saçım ince telli, iki güne yağlanıyor, bu aralarda da kepek başladı ayrıca ön yanlardan da dökülmeyle açılmalar var. Yani bu bütün sorunlar göz önünde tutularak hangi marka ve ne tip şampuan almam gerekir. Teşekkürler..

  • Bir Genç: Yağlanma ve kepek için Seboderm Şampuan kullanabilirsin. Fakat dökülme için mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülme nedeni ve tipi teşhis edilerek bilimsel tedaviye başlanması gerekir.

 6. Merhaba hocam ,26 yaşindayım ve Demir eksikliği mevcut bu yüzden hangi şampuanı kullandıysam sonuç alamadım dökülme devam etti.Bu arada saçlarım normal ve cansız duruyor bana önerebileceğiniz şampuan markası var mı?teşekkürler iyi günler

  • Demet: Sorun ne? kansızlık yani demir eksikliği anemisi öncelikle bu sorunun çözüme kavuşturulması gerekir. Yaklaşık 1 yıllık bir tedaviye sabırla devam etmelisin. Bunun dışında şampuan değilse Xpecia Tablet kullanmanı öneririm.

 7. mrb hocam saçlarım çok sıktı fakat yaklaşık 6 yıldır çok dökülüyor yanlar ve üst kısım komple çok seyrek hale gelmiş.ailede kellik durumu söz konusu değil.yaptığım kan testlerinde testesteron ve TSH hormonları ve kansızlık durumu normal değerlerde.D vitamini eksik.Demir ve kan değerleri biraz yüksek.Saç kuru değildir.daha önce sınavlar nedeniyle stres deyip zamanla durur dedim fakat 6 yıldır devam ediyor.hangi şampuanı kullanmam gerek veya ne gibi bir önlem almam gerekiyor.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Genç: 6 Yıllık bir süreç gerçekten uzun bir süreç diyebiliriz. Hiç bir stres kaynaklı dökülme bu kadar sürmez. Genetik belirti yok, kansızlık vs yok bu durumda geriye tiroid hastalığı olabileceği ön plana çıkıyor. Bu nedenle mutlaka dermatoloji ve iç hastalıkları (dahiliye) uzmanına muayene olmalısınız. Dermatoloji uzmanı dökülmenin nedenini saptaması gerekir. Şampuan ile saç dökülmesini önlemek neredeyse imkansızdır.

   • cevabınız için teşekkür ederim hocam.dediğiniz uzmanlıklara başvuracam.peki saç sağlığı için herhangi bir şampuan öneriniz var mı çünkü kararsız kalıp bi sabun kullanıyım bi değişik şampuan kullanıyorum.bundan sonra değiştirmiyeceğim bişey kullanmak istiyorum hangisini öneriyorsunuz.

    • Genç: Saç dökülmeleri genelde kıl kökleri ile alakalı olup, şampuan bu konuda etkisi yok denecek kadar azdır. Spreyler saça uygulandıktan sonra en az 4 saat yıkanmaması önerilir. Şampuan ise 2-3 dakika sonra durulandığı için etkisi kalmaz. Öncelikle sorunun nedeni ve tipi tespit edilmesi gerekir. Genetik dökülme olması halinde içeriğindeki Saw Palmetto ile genetik dökülme tedavisinde yardımcı ürün olan Sawpoo Şampuan kullanabilirsiniz.

 8. Kan kanseri hastasıydım 5 yıl oldu iyileşeli. Saçlarım çok ince telli dedemde pek yok ama babamda stresten dolayı saçında ortadan ve önlerden açılma var. Benim saçlarımın yan taraflarında hiç bir sıkıntı yok fakat saçımın çıkma noktası tam kafamın ortası ve üst kısmının tamamında seyreklik var. Hastalığımın etkisi olmuş olabilir ki genetik etkisi de var elbette. Hastaneden çıktığımdan bu yana 5 yıldır günden güne daha çok döküldü. 1 kez ustura ile kazıttım 3 yıl kadar önce ama yine de bi etkisi olmadı. Sarımsaktır, zeytinyağıdır, argandır birsürü kür ve ilaç kullandım. Denemediğim şampuan kalmadı Bioxin, Bioblas, Gliss, At kuyruğu şampuanına kadar herşey denedim. Son çare 2 gün önce Minoxil sprey aldım kullanıyorum fakat destekleyici olması açısından yanına şampuan arıyorum. Minoxil’in sayfasında Dermalute ile birlikte kullanmamı öneriyolar fakat Dermalute şampuanı ile ilgili pek pozitif yorumlar bulamadım şu ana kadar. Minoxil Forte’yi destekleyici olarak hangi şampuanı kullanabilirim?

  • Hasta: kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları geçici dökülmeye neden olur. Fakat tüm saçlar dökülmekte ve geri çıkmaktadır. Şuan yaşadığın sorun daha çok genetik olarak görülmektedir. Kullandığın ürünlere baktığımda DHT (Dihidrotestosterona) etkisi olan ürünler kullanmadığın görülmektedir. Son olarak başladığın Minoxil yine çok fazla beklentini karşılamayacaktır. Sana önerim Procapil içeren Hair Forte Sprey olup, yanında şampuan olarak Saw Palmetto içeriği Sawpoo Şampuan olacaktır.

 9. kızım 14 yaşında saçlarında kepek yağlanma ve kaşıntı var öneriniz ne olur teşekkürler

  • Erip: Muhtemelen kafada mantar dediğimiz (Malassezia Furfur) olmalı ilk olarak Seboderm Şampuan kullanmasını öneririm. Etkili olmaması halinde ise Dermo TTO losyon sorunu ortadan kaldıracaktır.

 10. Oglumda erkek tipi saç dökülmesi var bu önerilen sıpreyın yan etkisi varmı dökülmeyi ne kadar zamanda önler size ulaşabilecegim telefon varmı

  • Dertli: Oğlunuz bir doktora muayene oldu mu, genetik dökülme teşhisi doktor tarafından mı kondu, yoksa sizin tahmininiz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir