Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir, Nasıl Önlenir?

Erkeklerde görülen kellik probleminin en önemli nedeni AGA (Androgenetik Alopecia) yada Türkçe karşılığı ile ırsi, ailesel yada genetik olarak bilinmektedir. Çözümü en kolay dökülme tiplerinden olup, yazının devamında çözüm yöntemlerine dair detaylar bulacaksınız.

Etkisi sadece erkeklerle sınırlı olmayıp, aynı zamanda kadınlarda da %20-%30 düzeyinde görülmektedir. Bu nedenle halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinmektedir. Güzel bir yönü geç kalınmadan önlem aldığınızda çözümü en kolay dökülme tipidir. Genetik saç dökülmesine karşı kullanacağınız ürünlerin içerisinde Procapil, Finasterid, İsoflavon yada Sal Palmetto olmalıdır. Finasterid cinsel yönden yan etkileri olması nedeniyle diğer maddelere öncelik vermelisiniz. Bunun için size 2 farklı ürün önereceğim. Sprey türü ürün kullanmak isteyenler için Hair Forte tablet formunda ürün kullanmak isteyenler içinde Xpecia Tablet erkek ve kadın formu ile satılmaktadır. Ürünler hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için ürün resimlerine tıklayınız.

Hair Forte Erkek

Hair Forte Kadın

Hair Forte Sprey
Şimdi gelelim çözüm için önerdiğimiz ürünlere burada iki farklı ürün önerisinde bulunacağız. ilk önerimiz Hair Forte Sprey olup, kadınlar ve erkeklere özel formları bulunmaktadır. İçeriğindeki Procapil ile genetik saç dökülmesini önleyen Hair Forte aynı zamanda Ginseng ile hücre yenilemesi yaparken, Apigenin ile kıl köklerine kan taşıyan damarları genişletmektedir. Oleanoic Asit ile DHT oluşumuna neden olan 5 Alfa Reduktaz enzimini inhibe etmektedir. Aynı şekilde içeriğinde bulunan %1 Biotin ile saç kalitesini artırır ve uzamasını hızlandırır. 1 ve 3 Aylık paketler halinde satılan Hair Forte Spreyi yakından tanımak ve satın almak için ürün resmine tıklayın.

Xpecia Tablet Xpecia Tablet Bayan

Xpecia Tablet
Genetik saç dökülmesinde etkili olan maddelerden biri İsoflavon ve Saw Palmetto olup, bu içerikleri ise Xpecia Tablet formunda bulacaksınız. Genetik dökülme yanı sıra kadınlarda sık görülen kansızlık ve demir eksikliğine bağlı dökülme içinde etkili olan Xpecia Tablet kadınlar ve erkeklere özel formları bulunmaktadır. İsoflavon ve Saw Palmetto ile DHT’yi engellerken Biotin ile saç kalitesini artırır, saçın uzama sürecini hızlandırır. Aynı şekilde Çinko, Demir ve Folik Asit eksikliğine destek olur. Ginkgo Biloba ile damarları genişletirken Keratin ile saç kalitesini artırır. 60 Tablet şeklinde satılan Xpecia Tablet hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için ürün görseline tıklayın.

Sorunun Kaynağı DHT (Dihidrotestosteron)
Sizlerden gelen sorulara verdiğim cevaplarda sürekli belirttiğim gibi saç dökülmesinin bir çok tipi ve nedeni bulunmaktadır. Androgenetik dökülmede sorunun kaynağı erkeklik hormonu testosteron ile alakalı olup, androgen grubundan bir tür steroid hormon olan testosteron erkeklerin testis, dişilerin ise yumurtalıklarında üretilir. Erkeklerde kadınlara göre 50-60 kat daha fazla görüldüğü için erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Sorunun asıl kaynağı kaynağı Alfa-5 redüktaz enziminin testosteronu DHT dediğimiz Dihidrotestosterona dönüştürmesidir. DHT ise kıl köklerine zarar vererek aşama aşama saçların kalitesini azaltarak dökülmesi ve kıl köklerinin yaşam sürecinin azalmasına neden olur. Bir noktadan sonra ise kıl kökü tamamen etkisiz hale gelerek kellik problemine neden olmaktadır.

Erkek Tipi (Genetik) Saç Dökülmesi Kimlerde Görülür?
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kalıtsal yani genetik bir problem olup, özellikle anne yada baba gibi birinci derece aile bireylerinde dökülme yada kellik olması çocukları da aynı risk ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle anne yada babasında bu şekilde sorun olan gençler dikkatli olmalıdır.

Sorun Ergenlik Sonrası (20’li yaşlarda) Başlar
Genetik dökülmenin başlangıcı genelde 16-20 yaşları arasında başlamaktadır. Tabii ki ilerleyen yaşlarda da görülmektedir. Ama sorunun büyük bir bölümü ergenlik sonrası ve 20’li yaşlarda görüldüğü tespit edilmiştir. O nedenle bu yaşlardaki erkekler ve kızlar dikkatli olması gerekir.

Genetik Dökülme Belirtileri Nelerdir?
Genetik saç dökülmesi aslında çözümü mümkün olduğu gibi önlenmesi kolay bir sorundur. Sorunu anlamak ve önlem almak için ciddi bir zamanımız bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse dökülme başlangıcı ile kellik probleminin ortaya çıkması arasında 5-10 yıllık zaman bulunmaktadır. Bu süreçte kişi önlem alıp, bilimsel çözüm yollarını uyguladığında Türkiye’de kellik tarihe karışması mümkündür. Peki anne yada babasında bu tür sorun olan insanlar neye dikkat etmeli? hemen bu detayları başlıklar halinde görelim.

Saçlarda Kalite Kaybı Ciddiye Alınmalıdır!
Erkek tipi dökülme belirtilerine baktığımızda ilk olarak saçlarda kalite kaybı karşımıza çıkmaktadır. Kendi içerisinde bir çok nedeni bulunan kalite kayıpları saçlarını seven insanların gözünden kaçmayacaktır. Dilerseniz en sık görülen kalite kayıplarına bakalım.

Saçların Uzama Hızında Yavaşlama: Uzun saçlarda hoşlanmayan erkekler genelde 2 ile 3 ay arasında mutlaka kuaföre gitmektedir. Bu süre nedensiz bir şekilde uzaması halinde ise saçların uzama hızında yavaşlama olarak değerlendirilir. Bu durum genetik dökülme belirtisi olmasına karşın aynı zamanda Biotin eksikliği dediğimiz H yada B7 vitamini eksikliği ile de ortaya çıkabilir. Kalın bağırsak tarafından üretilen Biotin yeterli miktarda üretilmemesi yada kadınların dikkatsiz şekilde yaptıkları diyetler sonucu da Biotin eksikliği görülmektedir. Saçınızda ki sorunun Biotin eksikliğinden kaynaklandığını anlamak için eczanelerden temin edebileceğiniz 2 MG Biotin kullanmaya başlayarak anlayabilirsiniz. Bir tür vitamin olup, fazlalığı sorun olmamaktadır. 3 Ay içerisinde saç kalitesinde herhangi bir düzelme olmazsa sorun Biotin eksikliği olmamdığını gösterir.

Donuk ve Mat Görünüm (Parlaklığını Kaybeder) : Erkek tipi dökülmenin bir diğer belirtisi ise sağlıklı ve parlak saçların yerini mat ve soluk bir görünüme bırakması halidir. Yine aynı şekilde Biotin eksikliği nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Saç Dökülmesi mi Değil mi Test Yapalım mı?
Öncelikle her dökülen kıllar saç dökülmesi anlamına gelmez. Çünkü sağlıklı bir saç derisinde 140 ile 220 bin arasında kıl bulunmaktadır. Bunların %10’luk kısmı yenilenme süreci kapsamında günlük 70-80 kıla kadar dökülerek yeniden çıkmaktadır. Tabii ki bu durum saçlarda seyrelme gibi dikkat çekici bir soruna neden olmaz. Bu durum insan hayatı boyunca 8-10 defa tekrarlamaktadır. Bu değişim süreci sağlıklı saçlarda 2-10 yıl iken dökülmeye başlayan sağlıksız saçlarda ise 3-4 aya düşebilmektedir. Yaşadığımız sorunun dökülme yada saçların fizyolojik olarak yenilenmesi mi anlamak için avucumuz ile saçları tutup çok sert olmayacak şekilde çekelim. Avucumuzda kıl kalmıyorsa sorun yok demektir. Fakat her defasında avucumuzda bir kaç tane kıl kalıyorsa saç dökülmesi problemi yaşadığınız anlamına gelir.

Alın Çizgisi Hizası ve Tepe (Vertex) Bölgesinde Açıklık Oluşur
Erkek tipi saç dökülmesini teşhis etmenin bir diğer yönü ise dökülmenin (seyrelmenin) olduğu bölgeler olup, 2 nokta karşımıza çıkmaktadır. Alın çizgisinde geriye doğru açılma yada tepe bölgesi dediğimiz vertex noktasında büyüyen bir yuvarlak dikkat çekmektedir. Bazı insanlarda ise alın çizgisi ve vertex bölgesinde aynı anda açılma görülür. Dikkat ettiyseniz kellik problemi yaşayan insanların ense ve yanlarında saçlar olduğu gibi durmaktadır. Çünkü ense ve yanlarda bulunan kıllar genetik dökülmeye karşı korunaklıdır. Sizde ki dökülme saçın her yerinde oluyor ise burada Alopecia Totalis dediğimiz saçkıranın bir türü olabilir. Aynı şekilde kadınlarda sık görülen dökülme tiplerinden biri kansızlık yada en sık görülen anemi türü olarak demir eksikliğine bağlı dökülme olabilir.

Kesin Teşhis İçin Dermatoloji Uzmanına Muayene Olalım
Yaşadığımız dökülmenin nedeni ve tipini öğrenmek için bazen bildiklerimiz yeterli olmayabilir. Bu durumda yapılması gereken bir dermatoloğa muayene olmaktır. Size soracağı sorular ile genetik olup, olmadığını anlayacaktır. Genetik bulgu olmaması halinde ise muhtemelen Hematoloji bölümüne sevk ederek tam kan sayımı taraması yaparak kansızlık, demir eksikliği, B12 eksikliği gibi bulgulara bakacaktır. Bu şekilde dökülme teşhisini belirleyecek ve tedavi için gerekli öneriyi yapacaktır. Doktora gidenlerin en sık yaptığı hatalardan biri dökülme tipini öğrenmeden doktorun yanından ayrılmasıdır. Muayene sonrası dermatoloji uzmanı size bilgi vermese bile siz mutlaka dökülme nedeninizi ve tipini sorarak öğrenin. Dökülme tipini bildiğinizde çözüme ulaşmanız yapacağınız araştırmalar ile daha kolay olacaktır.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Evet arkadaşlar sorunun nedeni, belirtileri vs öğrendikten sonra şimdide çözüm yollarını ele almak istiyorum. Sorunun nedenini tekrar hatırlamak gerekirse DHT (Dihidrotestosteron) kıl köklerine zarar vermesi şeklinde açıkladım. Çözüm yolu ile DHT’nin engellenmesi yani baskılanması olup, böylelikle onu kıl köklerine zarar vermekten alıkoyacağız. Bunu yapabilmek için bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış maddelerden yararlanacağız. Yani anlayacağınız çözüm yolu olarak ağızdan alınan tabletler yada saç derisine uygulanan spreylerden yararlanacağız. Önemli olan kullanacağımız ürün yada ürünlerin içerisinde DHT baskılayıcı bilimsel madde olup, olmadığıdır. Dünya genelinde etkinliği kanıtlanmış bir kaç madde olup, bunlar Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxil olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz bu maddeleri ve etki alanlarına göz atalım.

Minoxidil
İlk olarak 1980 yılında hipertansiyon tedavisinde kullanılmak üzere tablet formunda üretilen minoxil kullanan hastalarda abartılı kıllanma olması nedeniyle toplatılmış ve ilaç ruhsatı iptal edilmiştir. Bir kaç yıl sonra ise aynı madde bu sefer solüsyon formunda geliştirilmiş ve bölgesel saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kıl köklerini güçlendiren ve saç kalitesini artıran minoxil saç dökülmesini durdurduğu görülmektedir. Fakat bunu nasıl yaptığı henüz netlik kazanmamıştır. En çok üzerinde durulan nokta saçlı deride kanlanmayı artırarak etki ettiği düşünülmektedir. DHT baskılayıcı yönü olmadığı için erkek tipi dökülmede çok başarılı değildir. Genetik dökülmede kullanacaksınız mutlaka yanında Finasterid içeren bir ürün ile kullanmalısınız. Etkisi dışında bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Uygulanan alanda sivilcelenme yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve kalp atışlarında hızlı artma görülmektedir.

Finasterid
Saç dökülmesinde etkinliği Minoxil gibi tesadüfen ortaya çıkan maddelerden biride Finasterid olup, 1992 yılında prostat büyümesini önleyici ilaç Proscar 1 mg olarak satışa sunulmuştur. Aynı ilaç 1997 yılında erkek tipi dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. DHT oluşumunu %60-%70 düzeyinde önlediği kanıtlanmıştır. 1 ve 5 MG formunda çeşitleri bulunmakta olup, ürünün başarısından öte yan etkileri ile gündeme gelmektedir. Finasterid kullanan insanlarda cinsel istekte azalma, sertleşme sorunu yanı sıra erken boşalma gibi istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. Aynı şekilde erkeklerde jinekomasti dediğimiz memelerde büyüme ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkileri göze alırsanız kullanabilirsiniz.

Procapil (Önerilir)
Saç dökülmesi tedavisinde etkinliği tesadüfen ortaya çıkan Minoxil ve Finasteride ek olarak sırf bu amaçla geliştirilmiş bilimsel maddeler bulunmaktadır. Onlardan biridi Procapil olup, Fransa’nın ünlü saç sağlık markası Sederma Pharma firması tarafından geliştirilmiştir. İçerisinde 3 farklı molekülün olduğu complex bir ürün olan Procapil DHT kaynaklı saç dökülmesini önlemektedir. İçerisinde yer alan moleküllere baktığımızda Apigenin, Oleanoic Asit ve Biotinil Tripeptid ile DHT oluşumunu önlerken, bölgesel damar genişlemesi yaparak kıl köklerinin kanlanmasını artırmaktadır. Aynı şekilde Biotin ilse saç kalitesini artırır, uzama hızını artırır. Diğer maddelere göre daha başarılı olmasına karşın hiç bir yan etkisi olmayan tek bilimsel maddedir. Türkiye’de Procapil içeren ürünler olarak %2 Procapil içeren Hair Forte Sprey Bayan ve %3 Procapil içeren Hair Forte Sprey Erkek formunu kullanmanızı öneririz.

İsoflavon (Önerilir)
Procapil ve Finasterid gibi maddeler DHT oluşumunu engellerken İsoflavon ise oluşan DHT’nin kıl köklerine zarar vermesini önlemektedir. Özellikle damar yolu ile gelen DHT’nin önlenmesinde İsoflavon kullanılmaktadır. İsoflavon bitkisel bir madde olup, soya fasulyesinden elde edilen bir fito östrojendir. İsoflavon içeren ürünlere baktığımızda genetik saç dökülmesi yanı sıra kansızlık ve demir eksikliği probleminde görülen dökülmede kullanılan Xpecia Tablet ana maddelerinden birini İsoflavon oluşturmaktadır. Aynı şekilde menopoz döneminde östrojen seviyesinin düşmesine bağlı ortaya çıkan saç dökülmesine karşı geliştirilen Menopecia tablet ana maddeleri arasında İsoflavon yer almaktadır.

Saw Palmetto (Önerilir)
DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesini önleyen bir diğer bilimsel madde ise Saw Palmetto olup, yine bitkisel özlerden elde edilmektedir. Cüce palmiye ağacı dediğimiz ağacın meyvesi ve yapraklarından elde edilmektedir. İsofloavon kan ile gelen DHT’yi engellerken, Saw Palmetto ise saç kökünde bulunan yağ bezleri tarafından salgılanan DHT’yi engellemektedir. Kullanılan ürünlere bakacak olursak Xpecia Tablet yanı sıra Sawpoo Şampuan başta Saw Palmetto olmak üzere Biotin içermektedir.

Genetik Dökülme Şampuanlar İle Önlenir mi?
Bir çok insan saç dökülmesine karşı şampuan kullanmaktadır. Bu kesinlikle hatalı bir davranış olup, erkek tipi saç dökülmesini şampuanlar tek başına önleme özelliği yoktur. Tedaviye ek olarak bilimsel içerik bulunan ürünler kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Sawpoo Şampuan içeriğindeki Saw Palmetto ile genetik dökülme tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde Biotin ve Saw Palmetto olup, normal şampuan yerine kullandığınız şampuanda dökülmeyi önleyici olması daha kısa sürede etkili sonuç almanızı sağlar.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Dökülen Saçlar Tekrar Geri Çıkar mı?
Peki bu ürünleri kullandığımda saçlarım geri çıkar mı? sorusu en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kıl kökleri ölmediği sürece saçlarınız geri çıkacaktır. Kıl köklerinin ölmesi 5-10 yıllık bir süreçte gerçekleşmekte olup, bunu anlamak için tavsiye edilen ürünlerden 6 ay düzenli kullanılması gerekir. 6 Ay boyunca hiç bir etki etmemesi halinde kıl köklerinin öldüğü anlamına gelir.

[adinserter block=”3″]

635 Yorum

 1. Volkan

  Hocam mrb doktor genetik dökülme dedi minokxil ve panplus verdi bn xpecia taplet kullansam sıkıntı olur mu xpecia yan etkisi var mıdır.

  • Doktor Atilla Kaya

   Volkan: Doktorun önerdiği minoksidil ve Xpecia etki edecektir. Fakat Xpecia tek kullanım yerine Hair Forte sprey ile birlikte kullanman önerilir.

  • Selma

   Saçlarım dökülüyor bayabi açılma var ne önerebilirsiniz 31 yaşımdayım saçlarım geri gelmesini istiyorum

   • Mustafa Gövercin

    Selma: Bir şey önerebilmek için öncelikle saçlarınızın neden döküldüğü, hangi tipte döküldüğü teşhis edilmedi gerekir. Bunun için bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene gerekir. Dökülme tipinin ortaya konması ile öneride bulunabiliriz.

 2. Mert

  Hocam yaşım 20 saçlarım tepeden açılmaya başladı baba yarında dökülme Yok anne tarafında dayılarımın saçı yaşlarına göre normal gibi ama annemin saçı küçükken dökülmüş çoğu teyzemin böyle sorum Benim saçım genetik mi ne yapmam lazım bioxsin kullanıyorum sadece dökülmemesi içim lütfen yardım edin

  • Dr. Kaya

   Mert: Genetik sadece bir ihtimal, fakat bunun dışında yine birçok etken bulunuyor. Bir dermatoloji uzmanının fiziki muayenesi yanı sıra bazı testler yapması gerekebilir.

   • Mert

    Hocam kardeşim benle aynı sorunu yaşıyor b12 ve Demir eksikliği çıktı ama tepeden seyrekleştiği için direk genetik demişler vitamin eksikliği söz konusu değil mi burda b12 ve Demir eksikliği sorunu giderilse normale döner mi

    • Dr. Kaya

     Mert: Kardeşiniz erkek mi kız mı? Kadınlarda saç dökülmesinin önemli bir nedeni de kansızlık (demir eksikliği) olmaktadır.

 3. Gökhan

  Hocam Merhabalar , 26 yasındayım saçlarim 4 yıldır dökülüyor 2 yıl önce dermatolojiye gittiğim de kan da bir problem olmadıgını ,ailemden kellik olup olmadıgıni sordu ailemde kellik olmadıgıni soyledim erkek tipi saç dokulmesi dedi yapılacak bisey olmadigini soyledi.ozellikle son 6 aydir saçlarım baya seyreklesti arka taraftan sacin cikis noktasi ve on taraftan açildi.siz ne önerirsiniz acaba

  • Dr. Kaya

   Gökhan: Ailende saç dökülmesi olmadığını söylüyorsun ama uzman buna rağmen genetik dökülme diyor be yapacak bir şey yok diyor. Çok saçma geldi bana aldığın bu yanıt, tamam genetik dökülme ölene kadar engellenemez. Fakat Minoxidil ve Finasterid gibi ilaçlarla kel kalma yaşı 10-15 yıl uzatılır. Bence farklı bir dermatoloji uzmanında da muayene olmalısın.

 4. Turgay

  Hocam 17 yaşındayım saçım çok dökülmeye başladı doktorum saçıma eliyle bakarak genetik olduğunu söyledi minoxil verdi sınavlarım var moralim çok düşük dökülme durarmı yoksa süresi mi uzar

  • Dr. Kaya

   Turgay: Genetik dökülme minoksidil içeren ilaçlarla önlenir. Fakat stres yapmaya devam edersen telogen effluvium türü dökülme ile de karşı karşıya kalırsın. Stres yapmak sana herhangi bir fayda sağlamaz. Bunu bilerek hareket etmelisin.

 5. Şevket

  Hocam merhabalar 30 yaşındayım son 2 yıldır aşırı saçım dökülmeye başladı önlerim sık iken orta bölge birlikte son 3 aydır daha fazla dökülmeye başladı minoxil kullanıyorum ama sanki yarar yerine daha beter zarar oldu psikolojik olarak daha beter çökertiyor beni

  • Dr. Kaya

   Şevket: Minoxil içeren ilaçlar sadece genetik dökülmelerde etkilidir. Öncelikle bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülme tipini öğrenmen gerekirdi. 2. Husus ise bu tür ilaçlar ilk aşamada sağlıksız (dökülmeyi bekleyen) saçları dökerek başlar. Normalde günde 150-200 kıl kökü dökülüyorsa bu ilacı kullanmaya başladığında bu dökülme 500-600’a kadar çıkmaktadır. Bunun nedeni dökülmeyi bekleyen sağlıksız kılları dökerek 6 ay içerisinde onların yerine sağlık kılları çıkarmaktır.

   • Şevket

    Anladım hocam Çarşamba günü dermatoloji bölümünden randevu aldım doktorun değerlendirme ve yönlendirme sonucunu sizinle de paylaşıcam teşekkür ederim şimdiden

   • Şevket

    Hocam kan tahlilleri temiz çıktı Demir çinko vs herhangi bi sıkıntı Yok doktor pnr önerdi ince telleri güçlendirir diye sonucu genetik olarak başka bir şey söylemedi sizin öneriniz ne olur acaba

    • Dr. Kaya

     Şevket: Dökülme problemin genetik ise PRP değil de daha çok minoksidil ya da finasterid içeren ilaçlar kullanmanı öneririm. PRP daha çok kansızlık problemi olanlarda etkili olur.

 6. Utku bulut

  Hocam merhaba, 2013 senesinde Medulabladtom teşhisiyle ameliyat olsum ve daha aonrasında kemoterapi ve radyoterapi aldım. Kemoterapi tedavisi bittikten sonra saçlarım tekrar çıktı fakat çoğu yerlerde gözle görülür büyüklükte seyreklikler oldu. Bunun için gittiğim doktor buendeki seyrekliğin erkeklerde görülen dökülme olduğu söyledi ve biotin yazdı. Tamamını kullandım fakat bir farklılık olmadı. Kemoterapiden dolayı troit brzlerim bozuldu ve bü yüzden de yapay troit hormonu kullanıyorum sürekli.

  • Dr. Kaya

   Utku: 2013 yılında uygulanan kemoterapinin yan etkisi çoktan geçmiştir. Geriye kalan erkek tipi dökülme ve troid oluyor. Erkek tipi dökülme için Biotin yeterli değildir. Minoxil ya da finasterid içeren ilaçlardan birini kullanman gerekir. İstersen farklı bir dermatoloji uzmanına muayene ol, tekrar konuşalım.

 7. Bawer dağ

  Hocam merhabalar ailede kellik yok anne tarafımda dayılarım ve dedem de yok. Baba tarafında ise sadece önlerde biraz gerileme var. Ben 20 yasındayım sınava dönemi. Irsi olmadıgını düşünüyprum ve heryerim güçsüz. Tepelerde yanlarda hemen hemen her yerde dökülme var. Doktor bişey görmedi sadece bi karısım verdi 2 hafta kullandım bitti. Eczacı ise vichyi önerdi. Sizce stres olabilir mi ? Ailede kellik yok

  • Dr. Kaya

   Bawer: Sorun teşhis edilmeden ne doktorun önerdiği karışım nede Eczacının para kazanmak için önerdiği ürün bir işe yaramaz. Mutlaka farklı bir dermatoloji uzmanına muayene olarak saçlardaki dökülme nedeni tam olarak ortaya konmalıdır. Yoksa şunu kullan, bunu dene şeklinde uğraşır durursun.

 8. Oğuz birinci

  Hocam merhaba . 21 yaşındayım ve saçlarim önden açılmaya başladı tepe kısmı da aynı şekil ve işler seyreklesti . Doktor minoxil onderdi bunun yanında ne önerisiniz teşekkür ediyorum.

  • Dr. Kaya

   Oğuz: Evet doktorun teşhisi genetik dökülme yönündedir. Minoxidil etkili olmasına karşın tek başına yeterli olmayabilir. Yanında Finasterid içeren ilaçlardan birini doktor reçetesi ile kullanmalısın. Ya da tek başına Procapil içeren ilaçlar kullanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.