Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir, Nasıl Önlenir?

Erkeklerde görülen kellik probleminin en önemli nedeni AGA (Androgenetik Alopecia) yada Türkçe karşılığı ile ırsi, ailesel yada genetik olarak bilinmektedir. Çözümü en kolay dökülme tiplerinden olup, yazının devamında çözüm yöntemlerine dair detaylar bulacaksınız.

Etkisi sadece erkeklerle sınırlı olmayıp, aynı zamanda kadınlarda da %20-%30 düzeyinde görülmektedir. Bu nedenle halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinmektedir. Güzel bir yönü geç kalınmadan önlem aldığınızda çözümü en kolay dökülme tipidir. Genetik saç dökülmesine karşı kullanacağınız ürünlerin içerisinde Procapil, Finasterid, İsoflavon yada Sal Palmetto olmalıdır. Finasterid cinsel yönden yan etkileri olması nedeniyle diğer maddelere öncelik vermelisiniz. Bunun için size 2 farklı ürün önereceğim. Sprey türü ürün kullanmak isteyenler için Hair Forte tablet formunda ürün kullanmak isteyenler içinde Xpecia Tablet erkek ve kadın formu ile satılmaktadır. Ürünler hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için ürün resimlerine tıklayınız.

Hair Forte Erkek

Hair Forte Kadın

Hair Forte Sprey
Şimdi gelelim çözüm için önerdiğimiz ürünlere burada iki farklı ürün önerisinde bulunacağız. ilk önerimiz Hair Forte Sprey olup, kadınlar ve erkeklere özel formları bulunmaktadır. İçeriğindeki Procapil ile genetik saç dökülmesini önleyen Hair Forte aynı zamanda Ginseng ile hücre yenilemesi yaparken, Apigenin ile kıl köklerine kan taşıyan damarları genişletmektedir. Oleanoic Asit ile DHT oluşumuna neden olan 5 Alfa Reduktaz enzimini inhibe etmektedir. Aynı şekilde içeriğinde bulunan %1 Biotin ile saç kalitesini artırır ve uzamasını hızlandırır. 1 ve 3 Aylık paketler halinde satılan Hair Forte Spreyi yakından tanımak ve satın almak için ürün resmine tıklayın.

Xpecia Tablet Xpecia Tablet Bayan

Xpecia Tablet
Genetik saç dökülmesinde etkili olan maddelerden biri İsoflavon ve Saw Palmetto olup, bu içerikleri ise Xpecia Tablet formunda bulacaksınız. Genetik dökülme yanı sıra kadınlarda sık görülen kansızlık ve demir eksikliğine bağlı dökülme içinde etkili olan Xpecia Tablet kadınlar ve erkeklere özel formları bulunmaktadır. İsoflavon ve Saw Palmetto ile DHT’yi engellerken Biotin ile saç kalitesini artırır, saçın uzama sürecini hızlandırır. Aynı şekilde Çinko, Demir ve Folik Asit eksikliğine destek olur. Ginkgo Biloba ile damarları genişletirken Keratin ile saç kalitesini artırır. 60 Tablet şeklinde satılan Xpecia Tablet hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için ürün görseline tıklayın.

Sorunun Kaynağı DHT (Dihidrotestosteron)
Sizlerden gelen sorulara verdiğim cevaplarda sürekli belirttiğim gibi saç dökülmesinin bir çok tipi ve nedeni bulunmaktadır. Androgenetik dökülmede sorunun kaynağı erkeklik hormonu testosteron ile alakalı olup, androgen grubundan bir tür steroid hormon olan testosteron erkeklerin testis, dişilerin ise yumurtalıklarında üretilir. Erkeklerde kadınlara göre 50-60 kat daha fazla görüldüğü için erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Sorunun asıl kaynağı kaynağı Alfa-5 redüktaz enziminin testosteronu DHT dediğimiz Dihidrotestosterona dönüştürmesidir. DHT ise kıl köklerine zarar vererek aşama aşama saçların kalitesini azaltarak dökülmesi ve kıl köklerinin yaşam sürecinin azalmasına neden olur. Bir noktadan sonra ise kıl kökü tamamen etkisiz hale gelerek kellik problemine neden olmaktadır.

Erkek Tipi (Genetik) Saç Dökülmesi Kimlerde Görülür?
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kalıtsal yani genetik bir problem olup, özellikle anne yada baba gibi birinci derece aile bireylerinde dökülme yada kellik olması çocukları da aynı risk ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle anne yada babasında bu şekilde sorun olan gençler dikkatli olmalıdır.

Sorun Ergenlik Sonrası (20’li yaşlarda) Başlar
Genetik dökülmenin başlangıcı genelde 16-20 yaşları arasında başlamaktadır. Tabii ki ilerleyen yaşlarda da görülmektedir. Ama sorunun büyük bir bölümü ergenlik sonrası ve 20’li yaşlarda görüldüğü tespit edilmiştir. O nedenle bu yaşlardaki erkekler ve kızlar dikkatli olması gerekir.

Genetik Dökülme Belirtileri Nelerdir?
Genetik saç dökülmesi aslında çözümü mümkün olduğu gibi önlenmesi kolay bir sorundur. Sorunu anlamak ve önlem almak için ciddi bir zamanımız bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse dökülme başlangıcı ile kellik probleminin ortaya çıkması arasında 5-10 yıllık zaman bulunmaktadır. Bu süreçte kişi önlem alıp, bilimsel çözüm yollarını uyguladığında Türkiye’de kellik tarihe karışması mümkündür. Peki anne yada babasında bu tür sorun olan insanlar neye dikkat etmeli? hemen bu detayları başlıklar halinde görelim.

Saçlarda Kalite Kaybı Ciddiye Alınmalıdır!
Erkek tipi dökülme belirtilerine baktığımızda ilk olarak saçlarda kalite kaybı karşımıza çıkmaktadır. Kendi içerisinde bir çok nedeni bulunan kalite kayıpları saçlarını seven insanların gözünden kaçmayacaktır. Dilerseniz en sık görülen kalite kayıplarına bakalım.

Saçların Uzama Hızında Yavaşlama: Uzun saçlarda hoşlanmayan erkekler genelde 2 ile 3 ay arasında mutlaka kuaföre gitmektedir. Bu süre nedensiz bir şekilde uzaması halinde ise saçların uzama hızında yavaşlama olarak değerlendirilir. Bu durum genetik dökülme belirtisi olmasına karşın aynı zamanda Biotin eksikliği dediğimiz H yada B7 vitamini eksikliği ile de ortaya çıkabilir. Kalın bağırsak tarafından üretilen Biotin yeterli miktarda üretilmemesi yada kadınların dikkatsiz şekilde yaptıkları diyetler sonucu da Biotin eksikliği görülmektedir. Saçınızda ki sorunun Biotin eksikliğinden kaynaklandığını anlamak için eczanelerden temin edebileceğiniz 2 MG Biotin kullanmaya başlayarak anlayabilirsiniz. Bir tür vitamin olup, fazlalığı sorun olmamaktadır. 3 Ay içerisinde saç kalitesinde herhangi bir düzelme olmazsa sorun Biotin eksikliği olmamdığını gösterir.

Donuk ve Mat Görünüm (Parlaklığını Kaybeder) : Erkek tipi dökülmenin bir diğer belirtisi ise sağlıklı ve parlak saçların yerini mat ve soluk bir görünüme bırakması halidir. Yine aynı şekilde Biotin eksikliği nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Saç Dökülmesi mi Değil mi Test Yapalım mı?
Öncelikle her dökülen kıllar saç dökülmesi anlamına gelmez. Çünkü sağlıklı bir saç derisinde 140 ile 220 bin arasında kıl bulunmaktadır. Bunların %10’luk kısmı yenilenme süreci kapsamında günlük 70-80 kıla kadar dökülerek yeniden çıkmaktadır. Tabii ki bu durum saçlarda seyrelme gibi dikkat çekici bir soruna neden olmaz. Bu durum insan hayatı boyunca 8-10 defa tekrarlamaktadır. Bu değişim süreci sağlıklı saçlarda 2-10 yıl iken dökülmeye başlayan sağlıksız saçlarda ise 3-4 aya düşebilmektedir. Yaşadığımız sorunun dökülme yada saçların fizyolojik olarak yenilenmesi mi anlamak için avucumuz ile saçları tutup çok sert olmayacak şekilde çekelim. Avucumuzda kıl kalmıyorsa sorun yok demektir. Fakat her defasında avucumuzda bir kaç tane kıl kalıyorsa saç dökülmesi problemi yaşadığınız anlamına gelir.

Alın Çizgisi Hizası ve Tepe (Vertex) Bölgesinde Açıklık Oluşur
Erkek tipi saç dökülmesini teşhis etmenin bir diğer yönü ise dökülmenin (seyrelmenin) olduğu bölgeler olup, 2 nokta karşımıza çıkmaktadır. Alın çizgisinde geriye doğru açılma yada tepe bölgesi dediğimiz vertex noktasında büyüyen bir yuvarlak dikkat çekmektedir. Bazı insanlarda ise alın çizgisi ve vertex bölgesinde aynı anda açılma görülür. Dikkat ettiyseniz kellik problemi yaşayan insanların ense ve yanlarında saçlar olduğu gibi durmaktadır. Çünkü ense ve yanlarda bulunan kıllar genetik dökülmeye karşı korunaklıdır. Sizde ki dökülme saçın her yerinde oluyor ise burada Alopecia Totalis dediğimiz saçkıranın bir türü olabilir. Aynı şekilde kadınlarda sık görülen dökülme tiplerinden biri kansızlık yada en sık görülen anemi türü olarak demir eksikliğine bağlı dökülme olabilir.

Kesin Teşhis İçin Dermatoloji Uzmanına Muayene Olalım
Yaşadığımız dökülmenin nedeni ve tipini öğrenmek için bazen bildiklerimiz yeterli olmayabilir. Bu durumda yapılması gereken bir dermatoloğa muayene olmaktır. Size soracağı sorular ile genetik olup, olmadığını anlayacaktır. Genetik bulgu olmaması halinde ise muhtemelen Hematoloji bölümüne sevk ederek tam kan sayımı taraması yaparak kansızlık, demir eksikliği, B12 eksikliği gibi bulgulara bakacaktır. Bu şekilde dökülme teşhisini belirleyecek ve tedavi için gerekli öneriyi yapacaktır. Doktora gidenlerin en sık yaptığı hatalardan biri dökülme tipini öğrenmeden doktorun yanından ayrılmasıdır. Muayene sonrası dermatoloji uzmanı size bilgi vermese bile siz mutlaka dökülme nedeninizi ve tipini sorarak öğrenin. Dökülme tipini bildiğinizde çözüme ulaşmanız yapacağınız araştırmalar ile daha kolay olacaktır.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Evet arkadaşlar sorunun nedeni, belirtileri vs öğrendikten sonra şimdide çözüm yollarını ele almak istiyorum. Sorunun nedenini tekrar hatırlamak gerekirse DHT (Dihidrotestosteron) kıl köklerine zarar vermesi şeklinde açıkladım. Çözüm yolu ile DHT’nin engellenmesi yani baskılanması olup, böylelikle onu kıl köklerine zarar vermekten alıkoyacağız. Bunu yapabilmek için bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış maddelerden yararlanacağız. Yani anlayacağınız çözüm yolu olarak ağızdan alınan tabletler yada saç derisine uygulanan spreylerden yararlanacağız. Önemli olan kullanacağımız ürün yada ürünlerin içerisinde DHT baskılayıcı bilimsel madde olup, olmadığıdır. Dünya genelinde etkinliği kanıtlanmış bir kaç madde olup, bunlar Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxil olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz bu maddeleri ve etki alanlarına göz atalım.

Minoxidil
İlk olarak 1980 yılında hipertansiyon tedavisinde kullanılmak üzere tablet formunda üretilen minoxil kullanan hastalarda abartılı kıllanma olması nedeniyle toplatılmış ve ilaç ruhsatı iptal edilmiştir. Bir kaç yıl sonra ise aynı madde bu sefer solüsyon formunda geliştirilmiş ve bölgesel saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kıl köklerini güçlendiren ve saç kalitesini artıran minoxil saç dökülmesini durdurduğu görülmektedir. Fakat bunu nasıl yaptığı henüz netlik kazanmamıştır. En çok üzerinde durulan nokta saçlı deride kanlanmayı artırarak etki ettiği düşünülmektedir. DHT baskılayıcı yönü olmadığı için erkek tipi dökülmede çok başarılı değildir. Genetik dökülmede kullanacaksınız mutlaka yanında Finasterid içeren bir ürün ile kullanmalısınız. Etkisi dışında bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Uygulanan alanda sivilcelenme yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve kalp atışlarında hızlı artma görülmektedir.

Finasterid
Saç dökülmesinde etkinliği Minoxil gibi tesadüfen ortaya çıkan maddelerden biride Finasterid olup, 1992 yılında prostat büyümesini önleyici ilaç Proscar 1 mg olarak satışa sunulmuştur. Aynı ilaç 1997 yılında erkek tipi dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. DHT oluşumunu %60-%70 düzeyinde önlediği kanıtlanmıştır. 1 ve 5 MG formunda çeşitleri bulunmakta olup, ürünün başarısından öte yan etkileri ile gündeme gelmektedir. Finasterid kullanan insanlarda cinsel istekte azalma, sertleşme sorunu yanı sıra erken boşalma gibi istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. Aynı şekilde erkeklerde jinekomasti dediğimiz memelerde büyüme ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkileri göze alırsanız kullanabilirsiniz.

Procapil (Önerilir)
Saç dökülmesi tedavisinde etkinliği tesadüfen ortaya çıkan Minoxil ve Finasteride ek olarak sırf bu amaçla geliştirilmiş bilimsel maddeler bulunmaktadır. Onlardan biridi Procapil olup, Fransa’nın ünlü saç sağlık markası Sederma Pharma firması tarafından geliştirilmiştir. İçerisinde 3 farklı molekülün olduğu complex bir ürün olan Procapil DHT kaynaklı saç dökülmesini önlemektedir. İçerisinde yer alan moleküllere baktığımızda Apigenin, Oleanoic Asit ve Biotinil Tripeptid ile DHT oluşumunu önlerken, bölgesel damar genişlemesi yaparak kıl köklerinin kanlanmasını artırmaktadır. Aynı şekilde Biotin ilse saç kalitesini artırır, uzama hızını artırır. Diğer maddelere göre daha başarılı olmasına karşın hiç bir yan etkisi olmayan tek bilimsel maddedir. Türkiye’de Procapil içeren ürünler olarak %2 Procapil içeren Hair Forte Sprey Bayan ve %3 Procapil içeren Hair Forte Sprey Erkek formunu kullanmanızı öneririz.

İsoflavon (Önerilir)
Procapil ve Finasterid gibi maddeler DHT oluşumunu engellerken İsoflavon ise oluşan DHT’nin kıl köklerine zarar vermesini önlemektedir. Özellikle damar yolu ile gelen DHT’nin önlenmesinde İsoflavon kullanılmaktadır. İsoflavon bitkisel bir madde olup, soya fasulyesinden elde edilen bir fito östrojendir. İsoflavon içeren ürünlere baktığımızda genetik saç dökülmesi yanı sıra kansızlık ve demir eksikliği probleminde görülen dökülmede kullanılan Xpecia Tablet ana maddelerinden birini İsoflavon oluşturmaktadır. Aynı şekilde menopoz döneminde östrojen seviyesinin düşmesine bağlı ortaya çıkan saç dökülmesine karşı geliştirilen Menopecia tablet ana maddeleri arasında İsoflavon yer almaktadır.

Saw Palmetto (Önerilir)
DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesini önleyen bir diğer bilimsel madde ise Saw Palmetto olup, yine bitkisel özlerden elde edilmektedir. Cüce palmiye ağacı dediğimiz ağacın meyvesi ve yapraklarından elde edilmektedir. İsofloavon kan ile gelen DHT’yi engellerken, Saw Palmetto ise saç kökünde bulunan yağ bezleri tarafından salgılanan DHT’yi engellemektedir. Kullanılan ürünlere bakacak olursak Xpecia Tablet yanı sıra Sawpoo Şampuan başta Saw Palmetto olmak üzere Biotin içermektedir.

Genetik Dökülme Şampuanlar İle Önlenir mi?
Bir çok insan saç dökülmesine karşı şampuan kullanmaktadır. Bu kesinlikle hatalı bir davranış olup, erkek tipi saç dökülmesini şampuanlar tek başına önleme özelliği yoktur. Tedaviye ek olarak bilimsel içerik bulunan ürünler kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Sawpoo Şampuan içeriğindeki Saw Palmetto ile genetik dökülme tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde Biotin ve Saw Palmetto olup, normal şampuan yerine kullandığınız şampuanda dökülmeyi önleyici olması daha kısa sürede etkili sonuç almanızı sağlar.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Dökülen Saçlar Tekrar Geri Çıkar mı?
Peki bu ürünleri kullandığımda saçlarım geri çıkar mı? sorusu en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kıl kökleri ölmediği sürece saçlarınız geri çıkacaktır. Kıl köklerinin ölmesi 5-10 yıllık bir süreçte gerçekleşmekte olup, bunu anlamak için tavsiye edilen ürünlerden 6 ay düzenli kullanılması gerekir. 6 Ay boyunca hiç bir etki etmemesi halinde kıl köklerinin öldüğü anlamına gelir.

[adinserter block=”3″]

635 Yorum

 1. Hmde

  Merhabalar hocamsaç analizi yaptırıp hangi vitamin eksikligini belirleyip beslenmemi ona gore planlasam var olan betaz saçlarım eski rengibe donebilir mi??

  • Dr. Kaya

   Hmde: Öncelikle saç analizi ile vitamin eksikliği anlaşılmaz. Saçlarınız beyazladı mı? Bunun nedeni saça renk veren hücrelerin ölmesi ile alakalıdır. Biotin kullanmanı öneririm. Çok kesin olmamakla birlikte bazen işe yarıyor.

 2. Samet

  Hocam Saclarımda açılma seyrelme gibi birşey yok ama her sacımı yıkadığımda 20 kıl dökülüyor( genetik ) yaşım 20 durdurabilir miyim dökülmesini acaba ne önerirsiniz

  • Dr. Kaya

   Samet: Günlük 80-100 tele kadar saçların yenilenmesi kapsamında dökülmektedir. Açılma ya da seyrelme yoksa sorun etmemelisin.

 3. Kaan

  hocam 19 yaşındayım erkek tipi sac dökülmesi var sarımsak şampuan kullandım her akşam etki etmişti ama artık sprey türü veya hap kullanmak istiyorum normal yaşıtlarıma göre saçlarım baya var fakat dökülüyor ne önerirsiniz.

  • Dr. Kaya

   Kaan: Öncelikle sarımsak şampuan ya da diğer şampuanlar tek başına genetik dökülmenin önlenmesi için yeterli değildir. Daha etkili olarak Finasterid, Procapil ya da Minoxidil içeren ilaçlardan birini kullanmak gerekir.

 4. Scream

  Hocam benim saçımın yanında çizgi gibi açılma oldu sebebi nedir hocam

  • Dr. Kaya

   Scream: Birçok sebebi olabilir. Görmeden bir şey söylemek zor. Fotoğraf ilet ya da sana en yakın dermatoloji uzmanına muayene olabilirsin.

 5. Hüseyin

  Hocam ben 17 yasindayim ve basımın üstündekelik belli olmaya basladi ve elimi atigimda sac dokuluyor bu uzun zamandir var ve devam ediyor ne yapmaliyim yardim edin

  • Dr. Kaya

   Hüseyin: İlk olarak bir dermatoloğa muayene olarak dökülme nedenini tespit ettirmen gerekir.

 6. Mehmet emin

  hocam 20 yaşındayım saçlarımda son bir yılda büyük bir dökülme oldu yanlar açıldı ve tepe seyreldi hair forte sprey (günde 2 defa) ile 5 mg biotin tablet(günde 1 defa) kullanıyorum şimdi ama hair forte yi saçıma yedirirken elime 10-20 tel arası geliyor spreyi bırakıp xpecia tablete mi döneyim saçlarım tekrar çıkar mı

  • Dr. Kaya

   Mehmet: Hair Forte spreyi kullanmaya başladığında sağlıksız saçların dökülmesi ile işe başlayacaktır. Bu süreçte dökülme iki katına çıkmaktadır. Düzenli olarak devam etmeni öneririm. Xpecia daha çok kansızlığa bağlı dökülmelerde kullanılır.

 7. seda demir

  hocam 28 yasinda evli bayanim erkek tipi sac dokulmesi var 8 senedir ara ara dokulmeler dururdu toparlanirdi sacim kizim 3 yasinda suan dokulmem cogaldi ve tepe bolgesi acildi ve yanlarda da seyrelme var xpecia bayan tablete yeni basladim 4 gundur minoxil 1 aydir kullaniyorum xpecia saclarima iyi gelirmi acaba

  • Dr. Kaya

   Seda: Xpecia daha çok kansızlık ve demir eksikliği için kullanılır. Bu nedenle Hair Forte Sprey kullanmanı öneririm. Ama bir yandan da minoxidil kullanıyorsun. Benim önerim Hair Forte Sprey + kansızlık problemin varsa xpecia kullanman yönünde olacaktır.

   • seda demir

    Yok hocam kansizligim yok demir degerim normal bir ay once baktirdim peki o halde minoxil bitince hair forte alicam xpecia bana iyi gelmezmi hocam sac cizgim acildi mesela boyle olunca erkek tipi mi dokulme mi oluyor oluyor ?

    • Dr. Kaya

     Seda: Xpecia içerisinde yer alan diğer maddeler tabii ki iyi gelir ama tasarruf yapman gerekirse Xpecia + Hair Forte yerine sadece Hair Forte kullanmalısın.

 8. Gökhan

  Merhaba hocam

  Ben duşta iken saçımı yıkadıktan sonra saç tellerimi suyun içinde görüyorum. Ara sıra elimi saçlarım da gezdirdiğim de, tarak ile taradığım da elime saçlarım geliyor. Şimdi bu dökülme belirtisi mi, eğer belirtisi ise ne kullanmalıyım?

  • Dr. Kaya

   Gökhan: Bu durum ne zamandır yaşanıyor ve saçlarında seyrelme fark ediyor musun? Bir de aile bireylerinde saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı?

 9. huseyin

  Hocam saçlarim 2sene once saç derimde batma kaşinti ve dokulme olştu ondan sonra doktora gitim vichy dcoders verdi erkek tip doklme dedi 2 ambalaj kullandim döklme durmuştu ama incelme vardi bende bitane daha aldim kullandim doklme tekrara oluştu elmi atinca 3 4 tel gelyo

  • Dr. Kaya

   Hüseyin: Genetik dökülme de daha çok finasterid, procapil ya da minoxidil içeren ilaçlar ve sürekli kullanılmalıdır. Yani 1-2 tane kullanıp, bırakmak çözüm olmayacaktır. Bence farklı bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Kaşıntı devam ediyorsa Seboderm Şampuan ile kafa derisindeki mantarı önlersin.

 10. Özlem

  Merhaba hocam 20 yasimdayim ve sacimin tepesi açılıyor doktora gittim telogen effluvium dedi ve bi karisim verdi onu kullanacam tekrar sac cikar mi lutfen yardimci olun

  • Dr. Kaya

   Özlem: Telogen Effluvium yani geçici dökülme anlamına gelmektedir. Verdiği karışımı 6 ay düzenli kullan geçmemesi halinde farklı bir dermatoloji uzmanına muayene olman gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir