5 Haziran 2020 ,Cuma

Hair Forte Sprey

Androgenetik yani erkek tipi saç dökülmesinin çözümüne yönelik olarak dünyada 5 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid, İsoflavon, Saw Palmetto ve Dutasterid olarak karşımıza çıkmaktadır. Minoxidil ise hipertansiyon için üretilmiş ilaç olup, saç dökülmesinde etkisi tam olarak ortaya konmamıştır. Etkisinden öte yan etkileri ile dikkat çeken Finasterid cinsel isteksizlik, sertleşme sorununa neden olurken Minoxil ise göğüs ağrısı, kalp atışında hızlanma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi ciddi yan etkileri nedeniyle dikkat edilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Bunlara ek olarak geliştirilen Procapil ise genetik saç dökülmesinde daha fazla etki ettiği ortaya konmuş ve herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Procapil bir ilaç markası olmayıp, genetik saç dökülmesinde gerekli bir maddedir. Bu maddeyi Türkiye’de Hair Forte Sprey’de bulabilirsiniz. Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey kadın ve erkek formu ile ayrı ayrı satılmaktadır. Aşağıda yer alan formu doldurarak Hair Forte siparişi verebilirsiniz.

Hair Forte Erkek
Hair Forte Kadın
 

Hair Forte Sprey Erkek ve Kadın Formu Bulunuyor
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kadın ve erkeklere özel formu olup, en belirgin yönü içeriğindeki Procapil değerleridir. Erkek formunda %3 olan Procapil kadın formunda %2 olarak düzenlenmiştir. Bunun nedeni DHT (Dihidrotestosteron) hormonunun erkeklerde daha etkili olması ile alakalıdır. DHT hormonuna etki eden maddedi sadece Procapil ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bitkisel DHT önleyici olarak bilinen Saw Palmetto içermektedir. Böylece ikili etki imkanı sunmaktadır. Tabii içeriği bunlarla sınırlı olmayıp, Ginseng, Apigenin, Oleanoic Asit, Biotinil Tripeptid içermektedir. Tabii ki bu maddelerin ne işe yaradığını bilmemeniz oldukça normaldir. Şimdi dilerseniz Hair Forte Sprey içerisinde yer alan bu maddelerin ne işe yaradıklarına bakalım.

Procapil: Tekrar belirtmek gerekirse ürünün ana maddesi olup, genetik dökülmede etkili bir kaç bilimsel maddeden biri hatta en etkilisidir. Procapil 3’lü kompleks bir madde olup içeriğinde Apigenin, Oleanoic Asit, Biotinil Tripeptid bulunmaktadır. Böylelikle tek maddede 3 etki bir araya getirilmiştir. Finasterid ve Minoxidil gibi maddelerde görülen yan etkiler Procapilde olmaması onu daha avantajlı hale getirmektedir. Etkisine bakacak olursak erkeklik hormonu olan testosteronu DHT’ye dönüştüren Alfa 5 Reduktaz enzimini engellemektedir. DHT oluşmayacağı için kıl köklerine zarar veren etki olmayacaktır.

Saw Palmetto: DHT önleyici maddelerden biride Saw Palmetto olup, aslında bitkisel bir maddedir. Avustralya’da yetişen serenoa repens yani cüce palmiye ağacının yaprakları ve meyvelerinden elde edilmektedir. Özellikle saç köklerinde bulunan yağ bezlerinin salgıladığı DHT’yi engellemektedir. Bitkisel bir içerik olması nedeniyle hiç bir yan etkisi yoktur. Solusyon olarak spreylerde kullanıldığı gibi aynı şekilde tablet formu ve hatta Sawpoo Şampuan gibi Saw Palmetto içeren şampuanlar bulunmaktadır.

Apigenin: Procapili meydana getiren 3 maddeden biri olup, etkisi kıl köklerine kan taşıyan kılcal damarların genişlemesini sağlamaktadır. Saç çıkarma işleminde oldukça etkili olan bu uygulama Apigenin maddesi ile genişleyen kılcal damarlar kıl köklerine daha fazla kan ve Hemoglobin taşımaktadır.

Oleanoic Asit: Procapil içerisinde yer alan 3 kompleksten biride Oleanoic asit olup, asıl amacı saç kökü ve çevresinde oluşan DHT’nin oluşumunu engellemektir. Böylece DHT oluşmasının önüne geçilmiş olur.

Biotinil Tripeptid: Aslında bu madde çok yabancı olmadığımız bir vitamin olan Biotin ile alakalıdır. Saç kalitesini artıran ve uzama hızını artıran Biotin Procapil içerisinde yer alan 3 kompleksten biridir. Biotinil Tripeptid etkisi DHT’nin saç köküne verdiği zararı azaltarak saçlarda oluşan kalite kaybını önler. Bu şekilde yeni çıkan kılların daha güçlük, sağlıklı ve parlak olması amaçlanır.

Ginseng Hair Forte Sprey içeriğinde yer alan etkin maddelerden biride Ginseng olup, Latince ismi Panax olarak bilinmektedir. Yine bilimsel maddelerden biri olup, özellikle Kore, Çin, ADB, Rusya ve uzak doğu ülkelerinde yetişmekte ve sağlık amaçlı kullanılmaktadır. Bir çok ülkede yetiştiği için etkileri farklı olmaktadır. En etkilisi Kore’de üretilen Ginseng bitkisidir. İçerisinde yer alan Adaptogen ile stresin vücuda vereceği hasarı önlemektedir. Örnek vermek gerekirse bir çok hastalık ki bunların içerisinde Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran problemi de bulunmaktadır. Aşırı stres altındaki insanlarda görülen imnün yani bağışıklık sisteminin hasar görmesine bağlı hastalıklar görülür.

Ginseng’in Saça Faydaları Nelerdir?
Panax saç için bir çok etkisi bulunmaktadır. Bazılarını aktarmak gerekirse yıpranmış saçlar üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak onları onarır. Saçların daha güçlü ve esnek olmasını sağlayarak kırılarak dökülmelerin önüne geçer. Aynı şekilde saçların ihtiyacı olan nemin daha uzun süre kalmasını sağlayarak kuruluk probleminin önüne geçer. Zayıflamış olan saç köklerini canlandırarak Biotin gibi saçların uzama hızını artırır. Saçlı deride bulunan ölü hücreleri yenilerek kafada kaşıntı ve kepek probleminin önüne geçmektedir. Aynı şekilde bir çok insanın ortak sorunu olan saçlarda yağlanma problemini dengeleyerek doğal bir çözüm sunar. Tekrar belirtmek gerekirse Ginseng bitkisi bir çok ülkede üretilmekte olup, en etkilisi Kore’de üretilenlerdir. Bu nedenle Ginnseng içeren ürünler alırken mutlaka Kore Ginsengi olup, olmadığına dikkat etmelisiniz.

Hair Forte Sprey Erkek
Erkekler için üretilen formunda fark olarak %3 Procapil içermektedir. Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesinde etkisi kanıtlanmıştır. 60 ml boyutunda olup, 1 ay kullanım imkanı sağlamaktadır. Daha ekonomik olması için ayrıca 3 aylık formu bulunmaktadır. Erkekler için üretilen de kutu rengi mavidir.

Hair Forte Sprey Kadın
Kadınlar için üretilen formunda Procapil değeri %2 oranında bulunmaktadır. Yine aynı şekilde 60 ml boyutunda üretilmiş olup, 1 ve 3 aylık kullanım şeklinde çeşitlerini bulabilirsiniz. Kadınlar için üretilen formunda pembe renk kullanılmıştır.

Yan Etkileri Var mı?
Finasterid ve minoxidil gibi ciddi ve hayati yan etkileri yoktur. Ürün içerisinde yer alan maddelere karşı alerjisi olanlarda çok nadirde olsa alerji görülmektedir. Ürün kullanımı bu noktada 2-3 gün ara verilmesi yeterli olacaktır. Diğer ürünler gibi vücut ve cinsel sağlığı etkileyen yan etkisi yoktur.

Nasıl Kullanılır?
Şimdi dilerseniz birazda bu ürünü nasıl kullanacağımıza bakalım. İlk 3 ay tedavinin en yoğun süreci olup, bu süreçte günde iki defa uygulamanız gerekir. Türkiye’de ilk defa sprey ve damlalık başlığı bulacağınız Hair Forte Spreyi dökülme olan alanı ıslatacak şekilde sıkmanız yada damlatmak yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra en az 4 saat saçınızı yıkamamak gerekir. Daha uzun süre kalmasında hiç bir problem olmayıp, daha fazla etki eder. Örnek akşam uygulayıp yatabilirsiniz. Yastığa bulaşmaması için kafanıza bone takabilirsiniz.

(Visited 5.300 times, 7 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Biotin

Biotin (B7 Vitamininin) Faydalarını Biliyor musunuz?

Sağlıklı saç ve tırnaklara sahip olmak için gerekli olan B7, Vitamin (H Biotin) her yaşta …

47 Yorum

 1. hocam ben haırforte erkek için olanını kullanıyorum saçlarımın dökülmesi hızlı dursun diye şu anda dökülme azaldı sizce bayan olanına geçmeli miyim. birde ben bu spreyi kullandıktan sonra saçlarımı kaşıyınca beyaz beyaz şeyler dökülüyor kafamdan sizce kötü bişeye işaret mi yoksa dikkate alınmasına gerek yok mu

  • Ceren: şuan kullandığın ürün %3 Procapil içeriyor. Kadın formuna geçersen %2 kullanmış olursun. Bu durum olumsuz sonuç verebilir. Bence erkek formunu kullanmaya devam etmelisin. Beyaz şeyler kepek problemi olabilir. Onun için Seboderm Şampuan kullanarak çözüm bulabilirsin.

 2. Hocam benim sac dokulmem genetik ve hairforte ve ilaci bende buradaki bi arkadas gibi cok killanma yapti minoxil ya da baska bi ilac da killanma yapar mi bunu birakip ona gecsem

  • Buse: Kıllanma değilse tüy şeklinde olan kılları belirgin hale getirmiştir. Bu durumda Minoxidil içeren ilaçlarda daha fazla görülmektedir. Bu durumu önlemek için kullanım süresini azaltın. Günlük yerine 2 günde bir kullanın.

 3. hair forte içindeki maddelerin bulunduğuna dair resmi bir yerden denetleme veya doğrulama raporu mevcut mudur?.

 4. hocam ben 17 yaşındayım ve dökülmelerim genetik sürekli minoxıdıle devam etmem gerekecek mi cevapladığınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Ayşe: Genetik dökülmenin tedavisi sürekli olması gerekir. Bu süreçte Minoxidil yerine Finasterid yada Procapil içeren ürünler kullanabilirsin.

 5. Hocam ben 16 yaşındayım ve yazdan beri saçlarım çok dökülüyordu ben de bu yüzden doktora gittim doktor bana x pecia tablet hairforte erkek için olan sprey önerdi (bayanım ama erkek tipi dökülme varmış ) bene bunu temmuzun başından beri kullanıyorum fakat bende çok kıllanma oldu sizce bırakmalı miyim doktora sorduğumda bu çıkanlar önemli değil sonradan dökülür dedi ama sizin görüşürüzude almak istedim

  • A123: Evet içerisinde yer alan Biotin kıllanmaya neden olabilir. Doktorunda dediği gibi kalıcı değildir.

 6. iyi günler saç dökülmesinden muzdaribim. fas yağı diye (argan yağı) diye bir ürün satılıyor. bu ürünün gerçekten faydaı olur mu?

  • Hince77: Öncelikle saç dökülmesi nedeni ve tipini bilmelisin. Bunun içinde mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Argan yağı tek başına saç dökülmesinin önlenmesi konusunda yeterli olmaz. Mutlaka bir doktora muayene olunuz.

 7. Hocam gunluk 1 mg finasterid kullaiyorum saclarim icin. yasim 19 cenemde biraz sakal var yanaklarmda tuylesme var hocam finasterid bu tuylerin sakal olmasina engel olurmu

  • Hocam yani finasterid ben proscar olarak kulanyrm bolerek gunluk iciyorum ama dht basklndiginda dht nin sakali gelstrdigini okumistum hocam biyerden emin olmak istyrum hocam yani sac dokulmemi durdurcam diye sakal cikmasna engel olmak istemem hocam zamninizi alyrm kusuruma bakmyn hocam kesin olrak bsey olmaz demi sakalla ilgili

   • Oğuz: Yaptığım araştırma sonucunda Finasterid içeren ilaçların sakalların uzama hızını azalttığını gördüm. Dikkatli kullanmalı yada DHT’yi baskılamak için Procapil içeren spreyler kullanmalısın.

 8. Hocam peki dokulen saclarim geri cikar mi cikarsa ne kadar surede cikmaya baslar

  • Mali: Kıl kökleri ölmedikçe saçlarınız geri çıkacaktır. Sorun ortadan kalkınca 1-6 ay içinde saçlar yeniden çıkmaktadır.

 9. Hocam hairforte ve xpecia kullaniyorum yasim 20 bu tedavide dokulmem durdu ama biraz takintili biriyim bunlara birde 1 mg finasterid eklemek istiyorum ama bunu erken eklemenin veya ilerde eklememin bi avantaji veya dez avantaji olurmu yani ilerdemi eklesem veya simdimi

  • Oğuz: Hair Forte ile Finasterid içeren ürünler aynı işi yapmaktadır. Finasterid içeren ürünler %70-%80 etki ederken Procapil içeren Hair Forte Sprey ise %80-%90 arasında etki etmektedir. Bence ikisini kullanmak yerine ikisi arasında tercih yapmalısın. Önerim etkili olanla devam etmendir.

 10. Sprey kaç ay kullanacağım diye bir bilgi yazılmamiş hocam ne kadar süre ve ne kadar dan sonra süre etkisi ni gösterir

  • Fatih: Genetik saç dökülmesinde uygulanacak tüm tedavi şekilleri sürekli olmalıdır. Çünkü DHT dediğimiz hormon bu ürünlerle engellemiş olursunuz. Ürünlerin kullanımı bırakılınca Dihidrotestosteron tekrar aktif olarak saç dökmeye başlar. Ürünü bırakmak yerine kullanım dozunu azaltarak devam etmek gerekir. Örnek 3-4 günde bir kullandığınızda 1 aylık ürün 3-4 ay yetecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir