Hair Forte Sprey

Androgenetik yani erkek tipi saç dökülmesinin çözümüne yönelik olarak dünyada 5 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid, İsoflavon, Saw Palmetto ve Dutasterid olarak karşımıza çıkmaktadır. Minoxidil ise hipertansiyon için üretilmiş ilaç olup, saç dökülmesinde etkisi tam olarak ortaya konmamıştır. Etkisinden öte yan etkileri ile dikkat çeken Finasterid cinsel isteksizlik, sertleşme sorununa neden olurken Minoxil ise göğüs ağrısı, kalp atışında hızlanma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi ciddi yan etkileri nedeniyle dikkat edilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Bunlara ek olarak geliştirilen Procapil ise genetik saç dökülmesinde daha fazla etki ettiği ortaya konmuş ve herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Procapil bir ilaç markası olmayıp, genetik saç dökülmesinde gerekli bir maddedir. Bu maddeyi Türkiye’de Hair Forte Sprey’de bulabilirsiniz. Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey kadın ve erkek formu ile ayrı ayrı satılmaktadır. Aşağıda yer alan formu doldurarak Hair Forte siparişi verebilirsiniz.

Hair Forte Erkek
Hair Forte Kadın
 

Hair Forte Sprey Erkek ve Kadın Formu Bulunuyor
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kadın ve erkeklere özel formu olup, en belirgin yönü içeriğindeki Procapil değerleridir. Erkek formunda %3 olan Procapil kadın formunda %2 olarak düzenlenmiştir. Bunun nedeni DHT (Dihidrotestosteron) hormonunun erkeklerde daha etkili olması ile alakalıdır. DHT hormonuna etki eden maddedi sadece Procapil ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bitkisel DHT önleyici olarak bilinen Saw Palmetto içermektedir. Böylece ikili etki imkanı sunmaktadır. Tabii içeriği bunlarla sınırlı olmayıp, Ginseng, Apigenin, Oleanoic Asit, Biotinil Tripeptid içermektedir. Tabii ki bu maddelerin ne işe yaradığını bilmemeniz oldukça normaldir. Şimdi dilerseniz Hair Forte Sprey içerisinde yer alan bu maddelerin ne işe yaradıklarına bakalım.

Procapil: Tekrar belirtmek gerekirse ürünün ana maddesi olup, genetik dökülmede etkili bir kaç bilimsel maddeden biri hatta en etkilisidir. Procapil 3’lü kompleks bir madde olup içeriğinde Apigenin, Oleanoic Asit, Biotinil Tripeptid bulunmaktadır. Böylelikle tek maddede 3 etki bir araya getirilmiştir. Finasterid ve Minoxidil gibi maddelerde görülen yan etkiler Procapilde olmaması onu daha avantajlı hale getirmektedir. Etkisine bakacak olursak erkeklik hormonu olan testosteronu DHT’ye dönüştüren Alfa 5 Reduktaz enzimini engellemektedir. DHT oluşmayacağı için kıl köklerine zarar veren etki olmayacaktır.

Saw Palmetto: DHT önleyici maddelerden biride Saw Palmetto olup, aslında bitkisel bir maddedir. Avustralya’da yetişen serenoa repens yani cüce palmiye ağacının yaprakları ve meyvelerinden elde edilmektedir. Özellikle saç köklerinde bulunan yağ bezlerinin salgıladığı DHT’yi engellemektedir. Bitkisel bir içerik olması nedeniyle hiç bir yan etkisi yoktur. Solusyon olarak spreylerde kullanıldığı gibi aynı şekilde tablet formu ve hatta Sawpoo Şampuan gibi Saw Palmetto içeren şampuanlar bulunmaktadır.

Apigenin: Procapili meydana getiren 3 maddeden biri olup, etkisi kıl köklerine kan taşıyan kılcal damarların genişlemesini sağlamaktadır. Saç çıkarma işleminde oldukça etkili olan bu uygulama Apigenin maddesi ile genişleyen kılcal damarlar kıl köklerine daha fazla kan ve Hemoglobin taşımaktadır.

Oleanoic Asit: Procapil içerisinde yer alan 3 kompleksten biride Oleanoic asit olup, asıl amacı saç kökü ve çevresinde oluşan DHT’nin oluşumunu engellemektir. Böylece DHT oluşmasının önüne geçilmiş olur.

Biotinil Tripeptid: Aslında bu madde çok yabancı olmadığımız bir vitamin olan Biotin ile alakalıdır. Saç kalitesini artıran ve uzama hızını artıran Biotin Procapil içerisinde yer alan 3 kompleksten biridir. Biotinil Tripeptid etkisi DHT’nin saç köküne verdiği zararı azaltarak saçlarda oluşan kalite kaybını önler. Bu şekilde yeni çıkan kılların daha güçlük, sağlıklı ve parlak olması amaçlanır.

Ginseng Hair Forte Sprey içeriğinde yer alan etkin maddelerden biride Ginseng olup, Latince ismi Panax olarak bilinmektedir. Yine bilimsel maddelerden biri olup, özellikle Kore, Çin, ADB, Rusya ve uzak doğu ülkelerinde yetişmekte ve sağlık amaçlı kullanılmaktadır. Bir çok ülkede yetiştiği için etkileri farklı olmaktadır. En etkilisi Kore’de üretilen Ginseng bitkisidir. İçerisinde yer alan Adaptogen ile stresin vücuda vereceği hasarı önlemektedir. Örnek vermek gerekirse bir çok hastalık ki bunların içerisinde Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran problemi de bulunmaktadır. Aşırı stres altındaki insanlarda görülen imnün yani bağışıklık sisteminin hasar görmesine bağlı hastalıklar görülür.

Ginseng’in Saça Faydaları Nelerdir?
Panax saç için bir çok etkisi bulunmaktadır. Bazılarını aktarmak gerekirse yıpranmış saçlar üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak onları onarır. Saçların daha güçlü ve esnek olmasını sağlayarak kırılarak dökülmelerin önüne geçer. Aynı şekilde saçların ihtiyacı olan nemin daha uzun süre kalmasını sağlayarak kuruluk probleminin önüne geçer. Zayıflamış olan saç köklerini canlandırarak Biotin gibi saçların uzama hızını artırır. Saçlı deride bulunan ölü hücreleri yenilerek kafada kaşıntı ve kepek probleminin önüne geçmektedir. Aynı şekilde bir çok insanın ortak sorunu olan saçlarda yağlanma problemini dengeleyerek doğal bir çözüm sunar. Tekrar belirtmek gerekirse Ginseng bitkisi bir çok ülkede üretilmekte olup, en etkilisi Kore’de üretilenlerdir. Bu nedenle Ginnseng içeren ürünler alırken mutlaka Kore Ginsengi olup, olmadığına dikkat etmelisiniz.

Hair Forte Sprey Erkek
Erkekler için üretilen formunda fark olarak %3 Procapil içermektedir. Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesinde etkisi kanıtlanmıştır. 60 ml boyutunda olup, 1 ay kullanım imkanı sağlamaktadır. Daha ekonomik olması için ayrıca 3 aylık formu bulunmaktadır. Erkekler için üretilen de kutu rengi mavidir.

Hair Forte Sprey Kadın
Kadınlar için üretilen formunda Procapil değeri %2 oranında bulunmaktadır. Yine aynı şekilde 60 ml boyutunda üretilmiş olup, 1 ve 3 aylık kullanım şeklinde çeşitlerini bulabilirsiniz. Kadınlar için üretilen formunda pembe renk kullanılmıştır.

Yan Etkileri Var mı?
Finasterid ve minoxidil gibi ciddi ve hayati yan etkileri yoktur. Ürün içerisinde yer alan maddelere karşı alerjisi olanlarda çok nadirde olsa alerji görülmektedir. Ürün kullanımı bu noktada 2-3 gün ara verilmesi yeterli olacaktır. Diğer ürünler gibi vücut ve cinsel sağlığı etkileyen yan etkisi yoktur.

Nasıl Kullanılır?
Şimdi dilerseniz birazda bu ürünü nasıl kullanacağımıza bakalım. İlk 3 ay tedavinin en yoğun süreci olup, bu süreçte günde iki defa uygulamanız gerekir. Türkiye’de ilk defa sprey ve damlalık başlığı bulacağınız Hair Forte Spreyi dökülme olan alanı ıslatacak şekilde sıkmanız yada damlatmak yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra en az 4 saat saçınızı yıkamamak gerekir. Daha uzun süre kalmasında hiç bir problem olmayıp, daha fazla etki eder. Örnek akşam uygulayıp yatabilirsiniz. Yastığa bulaşmaması için kafanıza bone takabilirsiniz.

47 Yorum

 1. Serkan

  Bende sac kurulugundan dolayi dokulme mevcut 2 aydir xpecia kullaniyorum doktor minoxil onerdi ama ben cesaret edemedim kuruluktan dolayi egzama yapabilir dedi eczane zaten bende kuruluk mevcut hair forte spreyde kuruluk ve egzama gbi yan etkileri varmi bilgilendirebilirmisiniz tesekkurler

  • Dr. Kaya

   Sekan: Saç kuruluğu dökülme yapmaz. Ayrıca minoxidil ya da Hair Forte genetik dökülmelerde kullanılır. Saçın kuru ise argan yağı gibi ürünlerle daha nemli tutabilirsin.

 2. AHMET

  HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR.BEN BUNDAN 5 AY KADAR ÖNCE MİNOXİL SPREY KULLANIYORDUM VE SADECE 1 AY KULLANDIM.ŞİMDİ İSE HAİRFORTE KULLANMAK İSTİYORUM DEVAMLI OLARAK ÖNCEKİ KULLANDIĞIM İLAÇDAN ÖTÜRÜ BİR SORUN OLURMU ?

  • Dr. Kaya

   Ahmet: 1 Aylık kullanım ciddi anlamda etki etmediği için, bırakman halinde sorunda olmaz. Bu nedenle Hair Forte kullanmaya başlayabilirsin.

 3. Seyma

  Merhaba, benimde erkek tipi seyrelme var. Kadinlar icin olan hair forte sprey almak istiyorum ama yorumlara baktigimda biraktiklarinda.tekrar dokulme oldudiyenler var sizde surekli kullanilmali demissiniz. Tekrar dokulme olmamasi icin nekadar kullanmam gerekiyor?

  • Dr. Kaya

   Şeyma: Erkek tipi dökülmede sorun DHT’nin kıl köklerine saldırması ile oluşur. Kullandığımız ilaçlar bu saldırıyı önlerler. Fakat DHT’yi ortadan kaldıramazlar. Siz ilacı kullanmayı bıraktığınız anda koruma durumu ortadan kalkarak DHT yeniden saldırmaya başlar. Ürün kullanmayı bırakmak yerine sorun ortadan kalkınca günlük yerine 2-3 günde bir kullanım şeklinde devam etmelisiniz.

 4. Selçuk

  Merhaba…
  Yaşım 35 saclarim artik genetik olarak seyrelmeye basladi.kisaca on taraflari acilmaya basladi.buna onlem olarak urununuzu kullanmak faydalimidir,birde seyrelen yerlerde yeniden sac cikarmi?yaklasik 3-4 yildir seyrek…simdiden tesekkurler

  • Dr. Kaya

   Selçuk: Saç kökleri yani kıl üreten mekanizma ölmediği sürece dökülen saçların yerine yenisi çıkar. Hair Forte Sprey çıkan saçları korumak, yaşam süreçlerini uzatmak için kullanılır. 6 Ay düzenli kullandığında hoşuna gidecek gelişmeler yaşanır.

 5. cüneyt

  hocam yaklaşık 5 aydır hairforte kullanıyorum ve 3,5 – 4 ay kadarını 5mg biotin ile kullandım. bu süreçte saçlarımı iki kez kestirdim ve şu an 8-9 cm kadarlar fakat yakın zamanda biotini haftada 1, spreyi ise haftada 2 doza düşürdüm. dökülme ve kaşıntı başladı ne yapmalıyım ? bunların sebebi nedir ?

  • Dr. Kaya

   Cüneyt: 6 Ay boyunca dozu azaltmadan kullanmak gerekir. Kafada oluşan kaşıntı için Seboderm Şampuan kullanmalısın. Çünkü büyük ihtimalle kafada bulunan zararsız mantarların sayısında artış olmuştur.

 6. yilmaz91

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar haorforte spreyi yaklaşık 20 gündür günde iki defa kullanıyorum fakat işten dolayı sabah yerine ilkini akşam saat 8 gibi ikincisini ise gece 2 gibi falan sıkıp yatıyorum bu şekilde günde 2 defa kullanıyorum bu şekilde kullanmanın faydası olmaz mı illa sabah akşam şart mı teşekkürler..

  • Dr. Kaya

   Yılmaz: Sorun yok bu şekilde de kullanabilirsin. 3 Ay sonra değerlendirme yapalım.

 7. ismail

  Hocam benim saçım genetim dökülme 20 yaşındayım dökülme yeni başladı yani pek bi açıklık yok minoxil aldım 5 gün boyunca kullandım vücudumda kaşıntı yapıyor bıraktım hair forte sprey almayı düşünüyorum oda eyni etkiyi yapar mi ve bu spreyler yanında biotin 5 mg kullanıyorum xpecia tablet daha mı iyi bunu öğrenmek istiyorum saçımda dökülme durduda seyrleen yerlerde gürleşmesini bekliyorum bide minoxil ömür boyu hair forte öyle degilmis diye duydum dogru mu teşekkürler

  • Dr. Kaya

   İsmail: Minoxidil içeren ilaçlar ilk etapta tansiyon ilacı olarak üretildiği için kişiye bağlı olarak ciddi yan etkileri olabilmektedir. Yan etki görüldüğü an senin yaptığın gibi bırakmak gerekir. Hair forte yan etkisi yok denecek düzeyde bir üründür. Kullanım süresi ise her ikisinde de sürekli olmalıdır. Kullanım sıklığını azaltarak sürekli devam etmek gerekir. Hair Forte Sprey içinde Biotin olduğu için ekstra masraf etmek gerekmez.

 8. mustafa

  hocam ben Trixowell sprey kullanıyorum. Hairforte sprey daha ekonomik. acaba ikiside aynı içeriğe mi sahip?

  • Dr. Kaya

   Mustafa: Belirttiğin ürünlerin içeriğine baktığımda daha çok bitkisel karışımlar görünüyor. Hair Forte sprey ise genetik dökülmede etkinliği kanıtlanmış olan Procapil içermektedir. Yani içerikleri Biotin haricinde bir birinden farklıdır.

 9. Ozan91

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar önceden haorforte sprey kullaniyidum bazı sebeplerden dolayı bıraktım sonrasında saç gölgelendirme yaptım seyrek olan yerlere nokta nokta dövme gibi bişey yaptılar 2 sene etkisi sürüyormuş diyeceğim suki sizde haorforte tekrardan baslarsam bu saç golgelendirmenin etkisi gidermi spreyin içindeki alkolden dolayı yaptığım yere soruyorum bilmiyoruz diyo sizin bir fikriniz varmı hocam iyi çalışmalar

  • Dr. Kaya

   Ozan: Saç gölgelendirme hakkında yeterince bilgi sahibi değilim. O nedenle araştırma yapmadan bir şey söyleyemem.

 10. OZAN

  HOCAM MERHABALAR İYİ CALİSMALAR YASİM 25 HAİRFORTE SPREYİ YAKLASİK 2 YİLDİR KULLANİYORDUM VE GAYET MEMNUNDUM YAKLASİK 4 AY ONCE BAZİ SEBEPLERDEN DOLAYİ BİRAKTİM VE SON 1 AYDİR ASİRİ DERECEDE DÖKÜLDÜ VE SEYRELDİ SİMDİ TEKRAR BASLASAM O DOKULEN SACLARİ GERİ KAZANABİLİRMİYİM…

  • Dr. Kaya

   Ozan: Genetik dökülmede sorunun kaynağı olan DHT hormonu yok edilmek yerine kullanılan ilaçlarla etkisiz hale getirilmektedir. Kullandığın ilacı bırakınca tekrar aktif hale gelerek yeniden saçları dökmeye başlamaktadır. Hair Forte yada diğer ilaçların kullanımı sürekli olmalıdır. Kullanmaya tekrar başlamalısın. 6 Ay içinde yeniden güzel günlere dönersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.