Kaş Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Daha bakımlı ve güzel olmak adına yapılan kaş aldırma işlemi çoğu zaman kaşların dökülmesi ile sonuçlanmaktadır. Kadınlarda sık görülen kaş dökülmesi nedenleri ve çözümüne dair sayfada geniş kapsalı detayları bulacaksınız.

Alopecia kelimesi her geçtiğinde insanın zihninde ilk olarak Saç Dökülmesi problemi canlanmaktadır. Kabul ediyorum, ciddi ve yaygın bir sorun fakat tek sorun saçların dökülmesi değil aynı zamanda kadınlarda kaş dökülmesi yani madarozis dikkat edilmesi gereken sorunlardan biridir. Özellikle ergenlik dönemi sonrası başlayan kaş dökülmesi çoğu zaman kişinin kendi hataları ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle kişisel bakıma önem verenlerin olmazsa olmazı haline gelen kaş alma yada aldırma günümüzde en belirgin kaş dökülmesi nedenleri arasındadır. Kaş küsmesi dediğimiz soruna neden olarak ömrünüzün geri kalan kısmını kaşlarınız olmadan geçirmek zorunda kalırsınız. Bu sayfada kaş dökülmesi nedenleri ve alınacak önlemleri konuşacağız.

Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi en önemli neden bilinçsiz kaş alma yada güzellik salonlarında aldırma olmaktadır. Tabiki tek sebep bu olmayıp, aynı zamanda kişinin sağlık ve ruhsal sorunları ile kullandığı ilaçlar kaşlarda geçici ve kalıcı madarozis nedeni olmaktadır. Şimdi dilerseniz günümüzde en sık görülen kaş dökülmmesi nedenlerini başlıklar halinde ele alalım.

Kaş Alma / Kaş Aldırma
Sürekli vurguladığımız sorunlardan biri kaşların aldırılması olup, günümüzde kişi kendisi yada güzellik salonlarında bu konuda bilgisi olmayan insanlara hiç çekinmeden yaptırmaktadır. Daha doğrusu güzel görünmek adına yaptığı bu işin ileride nasıl bir zararı olacağını bilmeden yaptırmaktadır. Bilinçsiz şekilde yapılan kaş alımları ilerleyen süreçte kaş küsmesine neden olmaktadır. Kaşları tümüyle dökülen kadınların yaşadığı problem %80 bununla alakalı olmaktadır. Üzgünüm ama kaş küsmesine bağlı sorunun geri dönüşü yoktur. Bu durumda yapacağınız en mantıklı uygulama kaş ekimi yaptırmak olacaktır.

Saçkıran (Kaşkıran) Allopecia Areata
İkinci öncelikle neden ise özellikle çocuk ve gençlerde sıkça görülen saç dökülmesi problemidir. Bizimde üzerinde sürekli durduğumuz bir sorun olup, Saçkıran tıp literatüründe Allopecia Areata olarak bilinmektedir. Aslına bakarsanız saçkıran denmesi bence çok mantıklı değildir. Çünkü Allopecia Areata sadece saçlarda görülmez kaş, sakal, bıyık ve hatta vücudun her yerinde görülebilen bir sorundur. Genelde insanlar sakal kıran, kaş kıran olarak adlandırsalar da sorunun temeli hep aynıdır. Dökülme genelde madeni para genişliğinde ve ani şekilde ortaya çıkmaktadır. Dökülen bölgede cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Saçkıran tedavisi için bizler SADBE kullanılmasını öneriyoruz. 3-6 ay içerisinde çözüm olmadıysa sizinde ekim yaptırmanız gerekebilir. Saçkıran hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler/

Trikomania (Kaş Çekme)
İnsan hayatı boyunca bir çok sorun ve sıkıntı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bazı sorunlar kişide istem dışı davranışlara neden olmaktadır. Bu durum genelde saç ve kaç çektirme olup, bazı erkeklerde ise sakal çektirme sorunu şeklinde görülür. Saç ve sakalda bu çok fazla soruna neden olmazken aynı durum kaşlar için geçerli değildir. Çünkü bir üst kısımda bahsettiğimiz bilinçsiz kaş aldırma ile aynı varyasyonda olup, çektirdiğiniz kaşların yerine yenisi gelmeyebilir. Bu tür alışkanlıklarınız varsa mutlaka farkına vardığınız anda kendinizi frenleyin. Yada psikolojik danışmanlık merkezlerinden destek almalısınız.

Kalıcı Makyaj, Kalıcı Kontur, Dövme
Aslında güzel olmayan kadın yoktur. Sadece bakımsız, özensiz kadın vardır. Bazende bakım kurallarını hiçe sayarak daha fazlasını, daha özgün olanını istiyoruz. Bir çoğumuzun adını bile bilmediği kaş konturu, kalıcı makyaj ve halk arasında dövme olarak bilinen uygulama cilt altına kimyasal madde enjekte edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Sağlık açısından kesinlikle tavsiye edilmeyen bu durum kaş bölgesinde uygulandığında çoğu zaman kaş köklerine zarar vermekte ve dökülmeye neden olmaktadır. Bu nedenle çok gerekli olmayan uygulamalardan kaçınmalıyız.

Kalıcı Makyaj Çözüm Olmaz
Konu hazır kalıcı makyajdan açılmışken bir hususu aktarmak istiyorum. Kaş dökülmesi problemi yaşayan kadınlar çözümü genelde kalıcı makyajda aramaktadır. 2-3 Metre uzaktan bile çok rahat boya olduğu anlaşılan bu uygulama kişinin psikolojik olarak rahatsız olmasına neden olur. Çünkü kaşlarda ki doğal olmayan ve çoğu zaman soluk renkteki görünüm insanların dikkatini çeker ve bir bakan bir daha bakma gereği hisseder. Tabii ki bu durum sizde ister istemez sıkıntıya neden olmaktadır. Kalıcı makyaj ile çözüm aramak yerine daha doğal görünüm elde edeceğiniz ve sadece bir defa yaptırmanın yeterli olduğu kaş ekimi uygulamasına öncelik verin.

Guatr Hastalığı
Kaş dökülmesine neden olan sorunlardan en sonuncusu Guatr hastalığı olup, genelde kadınlarda çok sık rastlanır. Tiroid hormonunun düşük yada yüksek olması ile ortaya çıkan bu durum genelde tuzlu yemek yemeye neden olur. Sizde çok fazla tuz tüketiyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Guatr hastalarında ayrıca saç dökülmesi sık görülen bir durumdur. Hatta en önemli 3 neden arasında yer almaktadır. Sadece saçlar ile sınırlı kalmadan kaşlarda da dökülmeye neden olur. Burada ilk yapılması gereken Guatr tedavisidir.

Mantar (Kıl Kökü İltitabı)
Hemen hemen tüm insanlarda önemli bir sorun haline gelen mantar problemi genelde el ve ayaklarda olsa da kadınlarda genital bölgede de sık görülmektedir. Tabii ki bu bölgelerle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda saç derisi ve kaşlarda sık teşhis ettiğimiz bir durumdur. En belirgin hali aşırı kepek ve kaşıntı olup, çözüm yöntemi mantar öldürücü şampuanlar kullanmaktır. Saçınızı yıkama esnasında şampuanın köpüğü ile 3-4 dakika kaşlarda beklemesidir. Mantar öldürücü şampuanlar iki gruba ayrılmakta olup, Ketokonazol içerenler daha uygun fiyatla satılmaktadır. Fakat günlük kullanıma uygun olmayan bu ürünleri en erken 10-15 günde bir kullanmak gerekir. Ketokonazol içeren ürün kullanmak isterseniz Konazol, Ketoral, Nizoral gibi ürünler kullanabilirsiniz. Yada günlük kullanıma uygun bir ürün kullanmak isterseniz burada öne çıkan Climbazol içeren ürünlerdir. Biraz pahalı bir madde olması nedeniyle çok fazla alternatifi yoktur. Türkiye’de climbazol içeren mantar öldürücü şampuan olarak Seboderm ve System 4 gibi markaları bulabilirsiniz. Diğerleri gibi yan etkisi yoktur.

İlerleyen Yaş
Kadınlarda kıl kökü kayıpları erkeklere göre daha farklı olup, özellikle ilerleyen yaş ve doğurganlığın son bulması ile başlayan Menopoz dönemi kadınlık hormonu Östrojen seviyesinde düşüşe neden olmaktadır. Bu süreçte başta saç dökülmesi olmak üzere aynı şekilde kaş dökülmesi görülmesi muhtemeldir. Bu soruna çözüm bulmak için Menopecia Tablet bir süre denenebilir. Sanal olarak östrojen seviyesini artırmaktadır.

Kanser Hastaları (Kemoterapi Tedavisi Görenler)
Türkiye’de 20’den fazla kanser çeşidi ve yüz binlerce kanser hastası bulunmaktadır. Tedavisi genelde Kemoterapi ilaçları ile yapıldığı için hastalarda benzer özellikle görülmektedir. Hastaların %99 gibi büyük bir bölümünde saç dökülmesi olup, bu dökülme aslında sadece saçlar değil, vücudun her yerindeki kılların dökülmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Eller, kollar çok dikkat çekici olmadığı için saç ve kaş bölgesi dikkat çekici olmaktadır. Fakat unutmamanız gereken bu geçici bir dökülme olup, kemoterapi uygulaması bitince 2-6 ay içerisinde dökülen saçlarınız ve kaşlarınız geri çıkacaktır. Kanser hastaları sakın bu tür durumları kafasına takmamalıdır. Zaten düşük seviyede olan bağışıklık sistemi daha fazla hastalığa neden olabilir.

Op. Dr. Seher Şirin Yaşanan Sorunu Özetliyor
Yazı bir hayli uzun olduğu için bir çok arkadaşımız okumak istemeyecektir. Onlar içinde bir çözüm olması için Doktor Seher Şirin’in kaş dökülmesi nedenlerine dair hazırladığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Kaş Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir

Bu tür sorunları yaşayan insanlar mutlaka bir doktora muayene olması gerekir. Çoğu zaman sorunun kaynağı tespit edilerek tedavi süreci başlamaktadır. Kaş dökülmesi problemi yaşayan bireyler saç dökülmesinde de olduğu gibi ilk olarak Cildiye yada bir Dermatoloğa muayene olması gerekir. Bir çok tedavi yönteminden birini önerecek yada kendisi uygulayacaktır.

Kaşlarınız 1 Yıl İçerisinde Çıkmazsa / Boşuna Beklemeyin
Yaşadığınız sorunu en geç 1 yıl içerisinde çözmeye çalışmalısınız. Aksi halde kanser hastaları dışında bu süreçten sonra beklemenin anlamı yoktur. Çünkü kaş kökleri ölmesi nedeniyle geri dönüşü olmayan bir sürece girmiş olabilirsiniz.

Kaş Ekimi Yaptırmayı Planlayın
Kaşsızlık problemi ile bir ömür yaşamak mümkün değildir. Hanımlar genelde kalıcı makyaj vs ile çözüm bulmaya çalışsa da kesinlikle doğal olmadığı gibi suni bir görünüme neden olarak daha fazla dikkat çekici olmaktadır. Onun yerine daha doğal bir görünüm elde edeceğiniz kaş ekimi yaptırmak olmalıdır. Hayatınız boyunca sadece bir defa yaptıracağınız bu uygulamayı sizi tanımayan insanlar asla kaş ektirdiğini anlayamaz.

Kaş Ekimi Merkezleri
Bu iş sandığınız kadar basit olmayıp, öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız. Yüzlerce saç ekim merkezi olmasına karşın kaş ekimi ayrıca bir bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Çünkü FUE yöntemini bilmeyen ve gerekli açıda ekilmemesi halinde dik görünüm ortaya çıkar. Araştırmanıza yardımcı olmak için hazırladığımız Kaş Ekimi Nasıl Yapılır sayfasını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak mutlaka incelemelisiniz. Türkiye’de ilk kaş ekimi yapan Op. Dr. Atilla KAYA ve ekibinin başarılarını bulacaksınız.

Madarozis

Evet arkadaşlar bu konuda da aktaracaklarım bu kadar olup, lütfen gerek olmadıkça kaş almayın, aldırmayın yada bu işi bilen, sağlık ve estetik konusunda uzmanlara yaptırınız.

36 Yorum

 1. şeyma

  Merhaba 5 yıllık ms hastasıyım ilaç kullanıyorum ve yaklaşık 3 senedir hatta belki daha fazladır laş ve kirpik dökülme problemi yaşıyorum bazı markaların kas ve kirpik serumlarini kullandim kullandığım sure içerisinde çıkmayan yerlerde kaş çıkıyor fakat kökleri o kadar zayıf ki tekrar tekrar dökülüyor ve çok kez cildiyeye gittim net ve faydalı hiçbir sonuç alamadim badem yağları sarımsak birçok yağ karışımı vitamin takviyeleri (halen günlük multivitamin de alırım) ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler

  • Doktor Atilla Kaya

   Şeyma: Dökülmeye kullandığın ilaçlar neden oluyordur. Bununla ilgili dermatoloji uzmanları net bilgi verebilir. Buradan soru cevap şeklinde sana tatmin edici cevap vermem maalesef imkansız ve bilimsel değildir. Dediğim gibi kullandığın ilaçların yan etkilerinde saç ya da kaş, kirpik dökülmesi var mı buna bakmalısın.

 2. mustafa gocmen

  hocam egzemadan dokulen kaslari cikartmak icin ne yapmaliyiz

  • Dr. Kaya

   Mustafa: Öncelikle egzama problemini ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için mutlaka cildiye uzmanına muayene olmalısınız. Dökülen kaşlar içinde badem yağı önerilir.

 3. Ezgi

  Merhaba kaşlarım kalın ve birden dökülmeye başladı dipleri beyaz beyaz sanki kepek var gibi internetten sarımsak kürünü denedim ve durulmayacak kadar yandı devam ediyor dökülme ne yapmalıyım

  • Dr. Kaya

   Ezgi: Zaman kaybetmeden mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın.

 4. Ümmet

  Oruc tutmak kas dokulmesine sebep olurmu

  • Dr. Kaya

   Ümmet: Allah’ın emirleri insan sağlığı için gereklidir. Kesinlikle kişinin sağlığına zararı olmaz. Olsaydı oruç tutan insanlar kaşsız olması gerekirdi. Kaş dökülmesi daha çok hatalı kaş aldırma sonucu oluşur. Badem yağı kullanmanızı öneririm. 1 Yıl içinde çıkmaması halinde kaş ekimi yaptırmak gerekir.

 5. Seda

  Iyi gunler
  Kaslarim son 40 gundur dokuluyor ilk baslarda gunde 10 tane falan elime düşüyordu son gunlerde bu sayi 5 e düştü, 2 tane cildiyeye gittim bir suru test yaptilar ,kan degerlerime baktilar, tiroid hormonuma baktilar hersey normal diyorlar .Ama dokulme devam ediyor, ne yapacagimi bilmiyorum baska bir sebebi olabilir mi?

  • Dr. Kaya

   Seda: Kaş dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri kaş aldırma işlemidir. Kesinlik bir süre aldırma dahil makyaj ürünleri kullanmamalısın. Badem yağı gibi ürünler kullanmanı öneririm.

   • Seda

    Makyaj yapmiyorum ve omrumde hic kas aldirmadim ,yazinizi okudum ordakilerin hic birini yaptirmadim ve yazanlarin hic biri bemde yok ama dokulme devam ediyor gunde 10 tane dusuyor , psikolojim bozuldu ne yapmaliyim badem yagi da kullaniyorum

    • Dr. Kaya

     Seda: Bu durumda cildiye uzmanı ve dahiliye uzmanına muayene olman gerekiyor.

 6. İpek

  Ben kaşlarımı sabitlemek için şeffaf rimel kullanıyorum bir zararı olur mu?

  • Dr. Kaya

   İpek: Cilde yani kıl köklerine fazla temas etmeyecek şekilde kullanmalısınız.

 7. ezgi

  Aniden sol kaşımda 2-3 cmlik bir dökülme oldu 18 yaşındayım 2-3 ayda bir anca kaşlarımı aldırırım.Fakat dökülme enlemesine ilginç bir şekilde gerçekleşmiş.3aydır kaşlarımı ne aldırttım dokundum kaş farı vb. de asla kullanmam neden olur acaba

  • Dr. Kaya

   Ezgi: Kaş dökülmesine genelde kaş aldırma neden olmaktadır. Bunun dışında Alopecia Areata yani saçkıran problemi de olabilir. Bir cildiye uzmanına muayene olmanda yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.