Kaş Ekimi

Kadınlarda sık görülen kaş dökülmesi problemi genellikle kalıcı hale gelmektedir. Çözümü için genelde kalıcı makyaj vs görülse de en doğal çözüm kaş ekimi olacaktır. Peki kaş ekimi hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Erkeklerde sadece saç dökülmesi görülürken kadınlar maalesef bu kadar şanslı olmayıp, kaş ve kirpiklerde de Alopecia problemine maruz kalmaktadır. Her 100 kadından birini etkileyen Kaş Dökülmesi (Madarozis) dikkat edilmediğinde 1 yıl gibi kısa bir sürede geri dönüşü olmayan bir sürece girmektedir. Kişinin hataları (kaş alma, aldırma) yanı sıra sağlık sorunları ile tedavide kullanılan ilaçlarda geçici ve kalıcı Madarozis nedeni olmaktadır. Dilerseniz öncelikle Kaş Dökülmesi Nedenlerini ele aldığımız konuyu aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyiniz. https://www.sachastaliklari.com/kas-dokulmesi-nedenleri/ Çünkü bu sayfada daha çok kaş dökülmesi problemi yaşayan insanların ne yapması gerektiğine bakacağız.

Kaş Dökülmesi İçin Ne Yapılmalı
Öncelikle mutlaka bir doktora (Cildiye Uzmanı Dermatoloğa) giderek dökülmenin altında yatan nedeni araştırmalısınız. Çünkü dökülme çoğu zaman kişinin hataları ile olabileceği gibi hastalıklar, kullanılan ilaçlarla olabilmektedir. Bunun için mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Doktorunuzun önereceği tedaviyi en az 6 ay süreyle kesintisiz bir şekilde devam etmelisiniz. Bu süreçte herhangi bir olumlu gelişme olmaması halinde artık geriye tek çözüm kalıyor oda kaş nakli yani halk arasındaki tabiri ile kaş ekimi yaptırmaktır. Fakat bu sürece acele etmeden girmeli ve mutlaka ciddi bir araştırma yapmalısınız. Aksi halde yeterince tecrübesi olmayan kişilere yaptırmanız halinde çok can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlara başlıklar halinde yer vermek istiyorum. Kıl köklü nakli yapımında iki teknik kullanılmaktadır. Birinci ve en eski yöntemlerden biri FUT olup, saç ekimi işleminde sıkça kullanılsa da kaş ve sakal ekimi işleminde kullanılamıyor. O nedenle kaş nakli yapacak kişinin mutlaka FUE yöntemini bilmesi gerekir. İlk olarak 2003 yılında uygulanmaya başlayan FUE gerek saç gerekse kaş ekiminde en başarılı ve en doğal sonucu almanızı sağlayacaktır. FUE eğitimi veren herhangi bir kurum olmadığı için bu tekniği bilen uzman sayısı sınırlı olduğunu bilmelisiniz.

Ekilecek Kıllar Enseden Alınır:
Saç, kaş sakal hiç fark etmez yapılan tüm ekimlerde ekilen kıllar insanın kendi vücudundan alınmaktadır. Kaş ekimi için yine insanın kendi kılları kullanılmakta olup, ense kısmında 1 cm gibi dar bir alan traşlanarak kısaltılır. Bu alandan ekimi yapılacak kıl kökleri 0.6 ile 0.7 mm’den büyük olmayacak uçlarla tek tek alınması gerekir. Çünkü ekim esnasında daha geniş uç kullanılması ekim izi kalmasına neden olur. FUT yönteminde ise tek tek almak yerine ameliyathane ortamında saç derisi kesilerek sonrasında kıllar ayrılmaktadır. O nedenle FUT yöntemini kesinlikle önermiyoruz.

Alınan Kıllar Bekletilmeden Ekilmeli
Kıl kökleri de tüm hücreler gibi yaşayan ve oksijene ihtiyaç duyan varlıktır. Gerekli olan oksijen ve vitamini kırmızı kan hücreleri ile almaktadır. Ekilmek üzere alınan kıllar çok fazla zaman kaybetmeden ekilmesi gerekir. Aksi halde oksijensiz kalarak ölecektir. Bu nedenle FUE yönteminde alım ve ekim işlemi bir kaç defa olacak şekilde gerçekleştirilir. Yani az alır nakil eder, yeniden alır tekrar nakil eder.

25-30 Derece Açılarla Yapılması Gerekir
Önemli hususlardan biride ekilen kaşların dik çıkmaması gerekir. Bu konuda yeterli tecrübesi olmayan uzmanların en çok karşılaştığı sorun dik çıkma problemidir. Bu sorunla karşılaşmamak için 25-30 derece açılarla yapılması gerekir. Bu bahsettiğim hususu aşağıda yer alan video’da detayları ile göreceksiniz.

Kaş Ekimi Video
Şimdi yazıya kısa bir ara vererek görsel materyallere göz atalım. Bu kapsamda aşağıda yer alan video Türkiye’de ilk kaş ekimi uygulamasını gerçekleştiren Op. Dr. Atilla KAYA’ya aittir. Aşağıda izleyeceğiniz video aynı zamanda bu işi yapan insanlarında bilgi sahibi olacak düzeyde hazırlanmıştır.

Kaş Ekimi Fiyatları

Nasıl yapıldığını teorik olarak gördük ve şimdi bu işlemin ne kadara mal olacağına bakalım mı? öncelikle burada fiyatlar sabit değildir. A firması 3 liraya ekerken B firması 5 firmaya yapabilir. Burada dikkat edilmesi gereken asıl husus ücretten öte tecrübedir. 50-100 az olsun derseniz çoğu zaman pişman olursunuz. Sayfamızda Türkiye’nin ilk kaş ekimi merkezi IDEA klinik ve onun ünlü doktorlarından biri Op. Dr. Atilla KAYA konu edildiği için ücretlendirmeyi bu kurum üzerinden yapmak istiyorum. Öncelikle ücretlendirme ekilen kıl sayısına göre belirlenmektedir. 2016 Yılı fiyatlarına baktığımızda kıl kökü sayısının ücreti 6 TL olarak belirlenmiştir. Yani 100 kıl kökü ekildiğinde ödemeniz gereken 600 TL olacaktır. Ücretleri değişmesi durumuna karşı aşağıdaki bağlantıda Idea Klinik Kaş Ekim Fiyatlarını güncel haliyle görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/kas-ekimi-fiyatlari.html

Ekim İşlemi Sadece Doktorlar Tarafından Yapılıyor
IDEA Kliniği özel kılan uygulamalarından biride ekim işlemini sadece doktorların yapmasıdır. Kesinlikle yardımcı elemana yaptırılmayan bu işlem esnasında başta Op. Dr. Atilla KAYA olmak üzere aynı klinikte görev yapan genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin ve IDEA Ankara kliniğinde ise Op. Dr. Adil Altınsoy gerçekleştirmektedir.

Ne Kadar Zamanda Yapılıyor?
Sağlıklı bir insanda 600-700 kaş bulunmaktadır. Yani her iki bölgeye de ekim yapılması halinde en fazla 600-700 kök yapılır. Fakat seyreklik, sıklaştırma gibi durumlarda 300 kök ideal olmaktadır. Bu işlemin süreci ise doktor tecrübesine göre 2-4 saat arasında tamamlanmaktadır. Yani Türkiye’nin neresinden gelirseniz gelin aynı gün geri dönebilirsiniz.

Kaş Ekimi Doğal Duruyor mu?
Dökülme sorunu kaşsızlık problemi ile karşı karşıya kalan insanların ilk tercihi kalıcı makyaj olmaktadır. Bir tür dövme olan bu uygulama ilk günlerde beklentinizi karşılıyor gibi görünse de bir süre sonra renk solması ile dikkat çekici bir hal almaktadır. Suni bir görünümü deneyen hanımlar çözüm olarak kaş nakli yatırmaktadır. Doğal duruyor mu? sorusuna evet doğal cevabı vermek kesinlikle ahlaki değildir. Çünkü hiç bir şey Allah’ın yarattığı kadar doğal olmaz. Fakat sizin beklediğiniz cevabı vermek gerekirse sizi tanımayan insanlar yani kaş problemi yaşadığınızı bilmeyen insanlar sizin kaş ekimi yaptırdığınızı kesinlikle anlayamaz. Tabii ki bu tecrübeli bir doktor tarafından yapılması halinde mümkündür.

Kaş Ekimi Resimleri
Aşağıda iki farklı görsele yer verilecek olup, ilk resimler bugüne kadar 1000’den fazla kaş nakli gerçekleştiren Op. Dr. Atilla KAYA’ya ait olup, onun alt kısmında ise yeteri kadar tecrübesi olmayan şahıs ve kurumların yaptığı kötü görünümlü kaşları göreceksiniz.

kas-ekimi-oncesi

kas-ekimi-sonrasi

Kötü Yapılmış Kaş Ekimi Örnekleri
Kliniğe gelen kişilerden bir çoğu daha önce farklı merkezlerden yaptırıp, memnun kalmayan insanlardan oluşmaktadır. Gerçi aşağıda yer alan görselleri görünce sizde memnun kalmasını beklemezsiniz.

dokulen-kaslar

kotu-kas

Yukarıda kötü ekim yapılanların birinde açı ayarlanmadığı gibi sıklık konusu da çok başarılı olmadığı görülüyor. Diğeri ise tam bir felaket olup, yapılan ekimler başarısız olduğu için döküldüğü görülmektedir. Kaş ekimi ile ilgili daha fazla görsele göz atmak isterseniz http://www.kasekimi.com sayfasına bakabilirsiniz.

Ekilen Kaşlar Dökülür mü?
Tüm ekim işlemlerinde şık dökülme dediğimiz bir uygulama bulunmaktadır. Ekilen kıl kökleri 2-6 hafta arasında dökülmesi muhtemeldir. Bu insanların korku ve endişelenmesine neden olmaktadır. Fakat doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecek olup, bunun beklenen bir süreç olduğu ve dökülen kılların tekrar çıkacağını belirtmektedir.

Kaş Ekimi Caiz mi?
Google’da en çok aranan hususlardan biride bu olup, buna cevap vermek ancak din adamlarının işidir. Ben kendi görüşümü belirtmek gerekirse kişinin sıkıntıdan kurtulmasına vesile olmaktadır. Yani ekilen kıllar yabancı bir insana ait değil, sizin saçınızdan alınmaktadır. O nedenle günah bir durum olacağını sanmıyorum ama yinede net cevabı bir din adamına sorarak alabilirsiniz.

Sorularınızı Yanıtlıyoruz
Değerli arkadaşlar bizim bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin merak ettiği hususları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletmeniz halinde içtenlikle yanıt verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.