Ketoral Şampuan

Kepek şampuanı olarak kullanabileceğiniz markalardan biride Ketoral olup, benzerlerinden onu ayıran özellikleri ve etkileri ve nasıl kullanılacağına dair geniş kapsamlı bilgilere yer verilecektir.

Bir önceki konumuzda kafa kaşıntısına sebebiyet veren saç sorunlarını incelerken, nedenlerden birininde kafada mantar olduğunu görmüştük, kafada mantar problemi insanlarda oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kafada kepek, seboreik dermatit ve kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Kafa kaşıntısı ve kepek %95 oranında mantar problemini işaret etmektedir. Çözümün ise mantar öldürücü içeriğe sahip kepek şampuanlarla olduğunu aktarmıştık, mantar öldürücü bilimsel madde olarak Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione en sık kullanılan maddeler arasındadır. Ülkemizde en sık Ketokonazol kullanılmakta olup, Ketokonazol içeren şampuanlardan biride Ketoral Şampuan olduğu görülmektedir. Şimdi ürünü, etkilerini ve kullanım şeklini ele alacağız.

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar?
%2 Ketokonazol içermekte olup, bu şekilde etkili bir mantar öldürücü olduğu görülmektedir. Bilim İlaç sanayi tarafından geliştirilmiş olup, 100ml olarak sadece eczanelerde satışı yapılmaktadır. (Çünkü medikal şampuanlar market raflarında satışı mümkün değildir) Kafada kepek ve aşırı kepek problemine karşı 2 hafta içerisinde etkisini göstermektedir.

Ketoral Şampuan Nasıl Kullanılır?
Burası çok önemli değerli arkadaşlar Ketokonazol madde kafada mantar problemini ortadan kaldırırken, sık kullanılması halinde ise kafa derisinde incelmeye, tahrişlere ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bu nedenle üretici Ketoral Şampuan kullanım şeklini 2 haftada bir kullanmak şeklinde önermektedir. Saçlarınızı ıslattıktan sonra uygulayıp, 5 dakika saçlarınızın köpük halde beklemesi ve sonrasında bol su ile durulanması önerilmektedir. Buradan sonra dikkat etmeniz gereken 15 günden önce tekrar kullanmamanız gerektiğidir.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Erkeklerde saç dökülmesi nedeni %95 oranında genetik olup, DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Adı, markası ve içeriği ne olursa olsun hiç bir şampuan saç köküne zarar veren DHT hormonuna etki edemez. Fakat mantar öldürücü şampuanlar saç derisinde mantar ve kepek problemini ortadan kaldırdığı için kırılarak dökülmelerin önüne geçmektedir. Sadece kırılarak dökülmeleri önlediği görülmektedir.

Yan Etkileri Bulunuyor mu?
Aktif maddesi Ketokonazol olan tüm ürünlerde (Ketoral, Konazol, Nizoral) hepsinde 15 günden önce kullanmanız halinde kafa derisinde incelme, tahriş, kaşıntı ve saçlarda kuruluk görülmektedir. Bu durum aktif madde Ketokonazol ile alakalı olup, Ketokonazol içeren tüm şampuan markalarında aynı durum geçerlidir. Yani günlük kullanıma uygun değildir.

Günlük Kullanıma Uygun Kepek Şampuanı Nasıl Olur?
Kepek şampuanı en önemli etkisi mantar öldürücü olmasıdır. Mantar öldürücü etkisi olan diğer bilimsel maddeler ise Climbazol olup, işte bu madde günlük kullanıma uygun ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Diğer maddelere göre biraz daha pahalı ve temini zor olması nedeniyle Climbazol içeren şampuanlar çok fazla bulamayabilirsiniz. Türkiye’de bir tek Hair Pharma tarafından geliştirilmiş olan Seboderm Şampuan bulunmaktadır. Climbazol ve bir diğer mantar öldürücü madde Zinc Pyrithione içermekte ve dilerseniz her gün kullanabilirsiniz.

Fiyatı Ne Kadar?
Tekrar belirtmek gerekirse bu tür ürünleri eczanelerde yada satışı yapılıyorsa üreticinin resmi satış sitesinden temin edebilirsiniz. Ketoral şampuan fiyatı 7-10 TL arası bir ücretle satıldığını düşünüyorum. 15 Günde bir kullanmanız halinde yaklaşık 3 ay yetecektir. Tabii ki 15 günde bir kullanım bazen mantar probleminden kurtulmak için yeterli olmayabilir. Daha sık kullanıma uygun olmaması nedeniyle denemek için alabilirsiniz.

Ketoral Tablet Nedir, Ne İşe Yarar?
Bilim İlaç sanayi tarafından aynı marka üretilen Ketoral Tablet ve Krem bulunmaktadır. Aynı şekilde Ketokonazol madde içeren bu ürünleri amacı yine mantar mikrobunu ortadan kaldırmaktır. Ketoral tablet 10 ve 30’lu şekilde taktim edilmekte olup, tırnaklar ve vücudun diğer yerlerinde ortaya çıkan mantar mikrobuna karşı etki etmektedir. Fakat şampuan dışındaki ürünleri sakın doktor tavsiye ve reçetesi olmadan kullanmayınız.

Ketoral Krem (Ketoral Deri Kremi)
Yine aynı şekilde Ketokonazol içeriği ile tablet ilaç kullanmak yerine krem formu tercih edenler için geliştirilmiştir. Özellikle kasıklar ve genital bölgede görülen mantar ve kaşıntı problemi için Ketoral Deri Kremi kullanabilirsiniz. Yada bu alanda daha gelişmiş etkisi bulunan Pruzon Pomad vajinal ve makat kaşıntısı ile ortaya çıkan sorunlar için en etkili kremlerden biridir. Tüp ve 2gr tek kullanımlık şeklinde taktim edilen Pruzon Krem tüm aile için kullanımı uygundur.

Ketokonazol İçeren Şampuanlar (Diğer)
Aynı özelliğe sahip diğer şampuan markaları arasında özellikle Konazol Şampuan öne çıkmaktadır. https://www.sachastaliklari.com/konazol-sampuan/ Yine aynı şekilde ana maddesi %2 Ketokonazol olup, mantar, kepek ve seboreik dermatit sorununda kullanılır. Bir diğer alternatifiniz ise Nizoral olup, aralarında herhangi bir avantaj yada dezavantaj yoktur.

Kepek Şampuanı Ketoral

Ketoral şampuan hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, bu ürünü kullananlar düşüncelerini iletebilir. Ayrıca kafanıza takılan konularda sorularınızı iletebilirsiniz.

155 Yorum

 1. Lale

  Merhaba saclarim dustan sonra yapis yapis oluyor ozellikle dipleri.kurutana kadar zorlaniyorum. Bunun sebebi nedir acaba. Ketoral sampuan iyi gelirmi yardimci olursaniz sevinirim

  • Doktor Atilla Kaya

   Lale: Yağlanma kaynaklı olabilir. Farklı bir şampuan kullanarak test etmen gerekir.

 2. İlker

  Merhabalar hocam doktor bana aşırı kepekten dolayı ketoral şampuan önerdi bugün ilk kez kullandım akşam ancak bir etkisi olmadı ilk kez kullandım diye öyle düşünüyorum etkisini ne zaman gösterir ve son olarak bu şampuanı kullanmadan önce banyo yaparken 2 kez sabunla yıkayıp ondan sonra ketoral şampuanla mı yıkamalıyım yoksa banyoya girdiğimde direk olarak sadece ketoral şampuanı mı kullanmalıyım?

  • Doktor Atilla Kaya

   İlker: Kepek problemin varsa sabunu hayatından çıkarmalısın. Haftada 1 ketoral ve normal zamanlarda marketlerde satılan kepek karşıtı şampuanları kullanmalısın. Sabun kullandığın sürece kepek hep olacaktır.

 3. Serhat

  Merhaba hocam saç diplerimde incelme ve dökülme oluyor birkaç doktora gittim bana bu ketoral şampuanı verdiler ama pek fayda etmiyor saçım çok dökülüyor ve dökülen saçlar geri gelirmi yaşım 18 saç diplerinde yağlanma ve incelme çok görüyorum
  Çıktıklarında köklerinde yağlanma bulunuyor yardım etseniz sevinirim iyi günler 🙂

  • Doktor Atilla Kaya

   Serhat: Ketoral şampuan kullanım amacı kepek problemi eksenlidir. Saç dökülmesi konusunda yeterli etkiyi göstermeyebilir. O nedenle saçının neden döküldüğü ortaya konmalıdır.

 4. Mehmet

  Merhaba hocam, saç derimin ciddi oranda hemen hemen tamamında kabullanma oluyor. Bu da inanılmaz kaşıntı yapıyor ve elim sürekli saçıma kabuklanmalara gidiyor. Kaşıntıdan dolayıda sürekli olarak tırnaklarımla kabukları soymakla meşgul oluyorum. Bu da saç derimde kızarıklıklara ve yanmalara sebep oluyor. Saç derimde kuruma oluyor. Kabuklanmaları soyarken derimde haliyle yaralar da oluşuyor. Ketoral şampuan kullanıyorum ama ciddi oranda bir etkisini göremedim. Saç diplerim zaten kuru ketoral şampuan daha da kuru ve cansız kaşıntılı yapıyor. Bana önereceğiniz şampuan ya da ilaç var mı acaba ? Selamlar

  • Doktor Atilla Kaya

   Meehmet: Senin için şampuan tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle mantar öldürücü şampuana ek olarak çay ağacı yağı içeren losyon gerekir. Önerim Seboderm şampuan + Dermo TTO Losyon bir arada kullanmak olacaktır. Losyonu kafa derine uygulayarak minimum 1 saat yıkamadan beklemelisin. Bunları uygula tekrar konuşalım.

 5. Barış

  Merhaba bende’de seboroik dermatit var cildiyeye gittim “KETORAL” şampuan yazdılar 3 kutu 1.sini kullanırken kepek kaşıntı filan kalmamıştı 2.sine gectiğimde kutunun sonlarına doğru saçımda tekrar kaşıntı ve kepek görüyorum (2 GÜNDE BİR KULLANIYORUM DOKTORUM BANA ŞAMPUAN KULLANMA DEDİ NEDEN KAYNAKLANIYOR NE YAPMAM LAZIM 21 YAŞINDAYIM İNSAN İÇİNE ÇIKMAYA UTANIYORUZ ARTIK)

  • Doktor Atilla Kaya

   Barış: Aşırı kepek ya da seninde tabir ettiğin gibi seboreik dermatit kafada mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Ketoral gibi medikal şampuanlar mantar öldürücü etkisi vardır. İçeriğinde ketokonazol yer almaktadır. Tabii ki her zaman yeterli olmayabilir. Kalan şampuanı da bitir sorun devam ederse Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullanmalısın.

   • Barış

    Nasıl kullanacağımı bilmiyorum ilacı bana veren doktor herhangi bişey söylemedi kac günde bir kullanıcam diye ben ise her duş aldığımda kullanıyorum son 1 haftafır 2günde bir kullanmaya başladım azalttım acaba siz nasıl kullanmamı önerirsiniz ?

    • Doktor Atilla Kaya

     Barış: Ketoral’dan bahsediyorsan o ilaç değil şampuan, diğer şampuanlardan farkı medikal olması ve eczanede satılması gerektiğidir. Kullanımı ise haftada 1 saçlarını yıkaman yeterlidir. 2-3 Dakika kafanda kalmalı ve saç diplerine hafifçe masaj yapmalısın.

 6. Dilan

  Merhaba 4 yıldır seboroik dermatit var ense kökünde.bazen azalıp gidiyordu bu aralar çok arttı kulak arkamda falan çıkmaya başladı ketoral sampuan kullanıyordum genelde geçiyordu ama bırakınca tekrar başlıyor. 6 aylik bir bebegin var ne kullanabilirim acaba şimdiden teşekkür ederim.

  • Doktor Atilla Kaya

   Dilan: Ketoral şampuan işe yarıyorsa bırakmak yerine 10 gün 15 gün aralıklarla devam etmelisin. Geri kalan zamanlarda normal şampuanlar kullanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.