Ketoral Şampuan

Kepek şampuanı olarak kullanabileceğiniz markalardan biride Ketoral olup, benzerlerinden onu ayıran özellikleri ve etkileri ve nasıl kullanılacağına dair geniş kapsamlı bilgilere yer verilecektir.

Bir önceki konumuzda kafa kaşıntısına sebebiyet veren saç sorunlarını incelerken, nedenlerden birininde kafada mantar olduğunu görmüştük, kafada mantar problemi insanlarda oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kafada kepek, seboreik dermatit ve kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Kafa kaşıntısı ve kepek %95 oranında mantar problemini işaret etmektedir. Çözümün ise mantar öldürücü içeriğe sahip kepek şampuanlarla olduğunu aktarmıştık, mantar öldürücü bilimsel madde olarak Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione en sık kullanılan maddeler arasındadır. Ülkemizde en sık Ketokonazol kullanılmakta olup, Ketokonazol içeren şampuanlardan biride Ketoral Şampuan olduğu görülmektedir. Şimdi ürünü, etkilerini ve kullanım şeklini ele alacağız.

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar?
%2 Ketokonazol içermekte olup, bu şekilde etkili bir mantar öldürücü olduğu görülmektedir. Bilim İlaç sanayi tarafından geliştirilmiş olup, 100ml olarak sadece eczanelerde satışı yapılmaktadır. (Çünkü medikal şampuanlar market raflarında satışı mümkün değildir) Kafada kepek ve aşırı kepek problemine karşı 2 hafta içerisinde etkisini göstermektedir.

Ketoral Şampuan Nasıl Kullanılır?
Burası çok önemli değerli arkadaşlar Ketokonazol madde kafada mantar problemini ortadan kaldırırken, sık kullanılması halinde ise kafa derisinde incelmeye, tahrişlere ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bu nedenle üretici Ketoral Şampuan kullanım şeklini 2 haftada bir kullanmak şeklinde önermektedir. Saçlarınızı ıslattıktan sonra uygulayıp, 5 dakika saçlarınızın köpük halde beklemesi ve sonrasında bol su ile durulanması önerilmektedir. Buradan sonra dikkat etmeniz gereken 15 günden önce tekrar kullanmamanız gerektiğidir.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Erkeklerde saç dökülmesi nedeni %95 oranında genetik olup, DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Adı, markası ve içeriği ne olursa olsun hiç bir şampuan saç köküne zarar veren DHT hormonuna etki edemez. Fakat mantar öldürücü şampuanlar saç derisinde mantar ve kepek problemini ortadan kaldırdığı için kırılarak dökülmelerin önüne geçmektedir. Sadece kırılarak dökülmeleri önlediği görülmektedir.

Yan Etkileri Bulunuyor mu?
Aktif maddesi Ketokonazol olan tüm ürünlerde (Ketoral, Konazol, Nizoral) hepsinde 15 günden önce kullanmanız halinde kafa derisinde incelme, tahriş, kaşıntı ve saçlarda kuruluk görülmektedir. Bu durum aktif madde Ketokonazol ile alakalı olup, Ketokonazol içeren tüm şampuan markalarında aynı durum geçerlidir. Yani günlük kullanıma uygun değildir.

Günlük Kullanıma Uygun Kepek Şampuanı Nasıl Olur?
Kepek şampuanı en önemli etkisi mantar öldürücü olmasıdır. Mantar öldürücü etkisi olan diğer bilimsel maddeler ise Climbazol olup, işte bu madde günlük kullanıma uygun ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Diğer maddelere göre biraz daha pahalı ve temini zor olması nedeniyle Climbazol içeren şampuanlar çok fazla bulamayabilirsiniz. Türkiye’de bir tek Hair Pharma tarafından geliştirilmiş olan Seboderm Şampuan bulunmaktadır. Climbazol ve bir diğer mantar öldürücü madde Zinc Pyrithione içermekte ve dilerseniz her gün kullanabilirsiniz.

Fiyatı Ne Kadar?
Tekrar belirtmek gerekirse bu tür ürünleri eczanelerde yada satışı yapılıyorsa üreticinin resmi satış sitesinden temin edebilirsiniz. Ketoral şampuan fiyatı 7-10 TL arası bir ücretle satıldığını düşünüyorum. 15 Günde bir kullanmanız halinde yaklaşık 3 ay yetecektir. Tabii ki 15 günde bir kullanım bazen mantar probleminden kurtulmak için yeterli olmayabilir. Daha sık kullanıma uygun olmaması nedeniyle denemek için alabilirsiniz.

Ketoral Tablet Nedir, Ne İşe Yarar?
Bilim İlaç sanayi tarafından aynı marka üretilen Ketoral Tablet ve Krem bulunmaktadır. Aynı şekilde Ketokonazol madde içeren bu ürünleri amacı yine mantar mikrobunu ortadan kaldırmaktır. Ketoral tablet 10 ve 30’lu şekilde taktim edilmekte olup, tırnaklar ve vücudun diğer yerlerinde ortaya çıkan mantar mikrobuna karşı etki etmektedir. Fakat şampuan dışındaki ürünleri sakın doktor tavsiye ve reçetesi olmadan kullanmayınız.

Ketoral Krem (Ketoral Deri Kremi)
Yine aynı şekilde Ketokonazol içeriği ile tablet ilaç kullanmak yerine krem formu tercih edenler için geliştirilmiştir. Özellikle kasıklar ve genital bölgede görülen mantar ve kaşıntı problemi için Ketoral Deri Kremi kullanabilirsiniz. Yada bu alanda daha gelişmiş etkisi bulunan Pruzon Pomad vajinal ve makat kaşıntısı ile ortaya çıkan sorunlar için en etkili kremlerden biridir. Tüp ve 2gr tek kullanımlık şeklinde taktim edilen Pruzon Krem tüm aile için kullanımı uygundur.

Ketokonazol İçeren Şampuanlar (Diğer)
Aynı özelliğe sahip diğer şampuan markaları arasında özellikle Konazol Şampuan öne çıkmaktadır. https://www.sachastaliklari.com/konazol-sampuan/ Yine aynı şekilde ana maddesi %2 Ketokonazol olup, mantar, kepek ve seboreik dermatit sorununda kullanılır. Bir diğer alternatifiniz ise Nizoral olup, aralarında herhangi bir avantaj yada dezavantaj yoktur.

Kepek Şampuanı Ketoral

Ketoral şampuan hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, bu ürünü kullananlar düşüncelerini iletebilir. Ayrıca kafanıza takılan konularda sorularınızı iletebilirsiniz.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

155 Yorum

 1. Keteral şampuan genital bölgeye kullanılıyor mu?

  • Doğan: Hayır genital bölgede görülen mantar problemi için farklı ilaç ve fitiller kullanılmaktadır.

 2. Meraba, saç derim devamlı tahriş oluyo kaşıntı da cok fazla. Dermovate losyon kullaniyorum tahrişi geciriyo ama bi süre sonra tekrar olusuyo. Bunu kökten bitirecek bisey yok mudur hocam yaaa. Ayrıca aşırı kepek de oluşuyoo. Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • Büşra: Saç için kullandığınız ürünlere dikkat ediniz. Bunun dışında şampuan olarak bir süre sadece Seboderm yanında Dermo TTO losyon kullanmak gerekir.

 3. Kafamda aşırı kaşıntı ve dökülme vardı birazda yağ bezeleri doktor egzama olduğunu söyledi ve ketoral ile losyon verdi losyon her gün iki kere ketoral da haftada üç gün kullanacaksın dedi sizde 15 gün de bir diyorsunuz napmalıyım?

  • Ekin: Doktorun önerisine uymalısınız. Benim önerim ciddi sorunu olmayanlar için sizin kafada mantar problemi hayli ileri olduğu görülüyor.

 4. Oğlumun kafasında kepek ama bazen serçe parmağım kadar oluyor kasiyo onu bazende yok oluyor bugün doktor verdi az kepek vardı şampuan dan sora çoğaldı ve kasiniyo kopartiyo yara oluyor napabilirim

  • Nur: Çocuğunuzun kafasında malassezia furfur dediğimiz (kafada mantar) problemi bulunmaktadır. Seboreik dermatit yani aşırı kepek olması nedeniyle burada medikal şampuanlar gerekir. Size önerim ilk olarak Seboderm Şampuan kullanmanız yönünde olacaktır. 1-2 Ay içinde sorun ortadan kalkması gerekir. Devam etmesi halinde ise şampuan yerine losyon kullanmak gerekir. Bu noktada önerim ise Dermo TTO losyon olacaktır.

 5. Merhaba 25 yaşında bir bayanım sürekli B12 eksikliğim oluyor ve yaklaşık 4,5 ay önce androgenetik alopesi kaynaklı dökülmem olabileceği söylendi o dönem saçımda kepeklenme yoktu ancak bir kaç gün önce görüştüğüm doktor saçımı inceledikten sonra genetik dökülmeye benzer bir belirti olmadığını saçımda seboreik dermatit olduğunu ve demir eksikliğim ve B12 eksikliğim sebebiyle aşırı saç dökülmem olduğunu söyledi (saçımda kaşıntı, yağlanma ve kepeklenme var 3 haftadır ) ama bir kaç haftadır günde 300 tel belki daha fazla dökülmem oldu bu seboreik ile mümkün müdür ben bir kaç yıldır saç dökülmesi yaşıyorum genetik veya vitamin eksikliğinden kaynaklı dökülme ayrımını yapmak nasıl mümkün olabilir acaba? bu arada bana ketoral ve betnovate verdi nasıl kullanmamı önerirsiniz, losyonu ne kadar süre ile bekletmem gerekir saçta?

  • Zeynep: Genetik olup, olmadığını anlamak için lütfen şu sorularımı yanıtlayın. Aile bireylerinde özellikle annenizde dökülme yada saçsızlık problemi var mı? kansızlık yada diğer tabirleri ile demir eksikliği kadınlarda en sık görülen nedenler arasında yer almakta olup, aynı şekilde Seboreik Dermatit dediğimiz genelde kafada mantar problemi ile ortaya çıkan sorunda kıl köklerine ilerleyerek dökülmeye neden olur. Burada şöyle bir ikilem ortaya çıkıyor. Kansızlık + genetik dökülme burada sana önerim kansızlık + demir eksikliğine bağlı dökülmelerde etkili olan Xpecia Tablet kullanman olacaktır. Seboreik Dermatit içinde ilk olarak Seboderm Şampuan ile başla sorun düzelmezse daha etkili olan Dermo TTO losyon kullan. Son önerim ise kansızlık başta olmak üzere B12 eksikliği için tedavine düzenle devam etmen olacaktır.

 6. Doktor bana ketoral sampuani 2 gunde bir kullan dedi siz 2 haftada bir yazmissiniz ne yapmaliyim?(mantar icin)

  • Furkan: İçeriğindeki maddeler sık kullanımda kafa derisinde tahriş ve incelme yapmaktadır. 10-15 Gün aralıklarla kullanmanı öneririm. Bu süreçte sorun çözülmüyorsa şampuan yerine Dermo TTO losyon kullanın. Şampuanların yetersiz kaldığı yerde TTO (Çay Ağacı Yağı) içeren ürünler önerilir.

 7. Merhaba. Benim saç derimde yara gibi şeyler oluyor. 2 gün yıkanmazsam kaşıntı başlıyor ve yıkanmamam uzun sürerse kaşıntı şiddetleniyor. Sebumu kaybetmemek adına az yıkanmâya çalışıyorum ama durum böyle olunca kalakaldım. Hangi şampuanı kullanacağımı bilemedim. Genelde bitkisel şampuan kullanmaya özen gösteriyoum ama onlarda kepeği azdırıyor. Doktora gittim pek ilgisizdi. Bitli olduğumu bile dusundu 🙁 bi losyon verdi ama ise yaramadi bunu kullansam isime yarar mi. Yaralar mantarin mi habercisi?

  • Balparmak: Evet anlattığınız sorun başta mantar problemini akla getirmektedir. Önerim iki aşamalı olacaktır. Seboderm Şampuan kullanın etkisi olmazsa + olarak Dermo Too Losyon kullanın sorun mantar enfeksiyonu ile alakalı ise sorun çözülecektir. İlerleyen zamanlarda tekrar konuşup, durumu değerlendirelim.

 8. Ben ketoral şampuan kullanıyorum kepegime iyi geliyor fakat saç derim çok çabuk yaglaniyor lütfen yardımcı olun

 9. Kafamda egzama ve mantar var saç dökülmesi de hızlandı doktor ketoral verdi kullandım ama etkisi olmadı ne yapmalıyım

  • Özgür: Kafada mantar için ketoral etkili evet fakat birde Seboderm şampuan kullanın saç dökülmesi 3 ay içinde son bulmazsa dermatoloğa tekrar muayene olunuz.

 10. KETORAL SAMPUAN KULLANIYORUM AMA HALENDAHA KEPEK KAFAMDAN GITMEDI VE ASIRI DERECEDE KASINIYORDU KETORAL KULLANMADAN ONE KETORAL KULLANDIM KASINTI GITTI AMA TEK TUK KEPEK KALDI HALENDAHA CIKIYOR KEPWK YARDIMCI OLURSANIZ SEVINITIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir