Ketoral Şampuan

Kepek şampuanı olarak kullanabileceğiniz markalardan biride Ketoral olup, benzerlerinden onu ayıran özellikleri ve etkileri ve nasıl kullanılacağına dair geniş kapsamlı bilgilere yer verilecektir.


Bir önceki konumuzda kafa kaşıntısına sebebiyet veren saç sorunlarını incelerken, nedenlerden birininde kafada mantar olduğunu görmüştük, kafada mantar problemi insanlarda oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kafada kepek, seboreik dermatit ve kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Kafa kaşıntısı ve kepek %95 oranında mantar problemini işaret etmektedir. Çözümün ise mantar öldürücü içeriğe sahip kepek şampuanlarla olduğunu aktarmıştık, mantar öldürücü bilimsel madde olarak Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione en sık kullanılan maddeler arasındadır. Ülkemizde en sık Ketokonazol kullanılmakta olup, Ketokonazol içeren şampuanlardan biride Ketoral Şampuan olduğu görülmektedir. Şimdi ürünü, etkilerini ve kullanım şeklini ele alacağız.

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar?
%2 Ketokonazol içermekte olup, bu şekilde etkili bir mantar öldürücü olduğu görülmektedir. Bilim İlaç sanayi tarafından geliştirilmiş olup, 100ml olarak sadece eczanelerde satışı yapılmaktadır. (Çünkü medikal şampuanlar market raflarında satışı mümkün değildir) Kafada kepek ve aşırı kepek problemine karşı 2 hafta içerisinde etkisini göstermektedir.

Ketoral Şampuan Nasıl Kullanılır?
Burası çok önemli değerli arkadaşlar Ketokonazol madde kafada mantar problemini ortadan kaldırırken, sık kullanılması halinde ise kafa derisinde incelmeye, tahrişlere ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bu nedenle üretici Ketoral Şampuan kullanım şeklini 2 haftada bir kullanmak şeklinde önermektedir. Saçlarınızı ıslattıktan sonra uygulayıp, 5 dakika saçlarınızın köpük halde beklemesi ve sonrasında bol su ile durulanması önerilmektedir. Buradan sonra dikkat etmeniz gereken 15 günden önce tekrar kullanmamanız gerektiğidir.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Erkeklerde saç dökülmesi nedeni %95 oranında genetik olup, DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Adı, markası ve içeriği ne olursa olsun hiç bir şampuan saç köküne zarar veren DHT hormonuna etki edemez. Fakat mantar öldürücü şampuanlar saç derisinde mantar ve kepek problemini ortadan kaldırdığı için kırılarak dökülmelerin önüne geçmektedir. Sadece kırılarak dökülmeleri önlediği görülmektedir.

Yan Etkileri Bulunuyor mu?
Aktif maddesi Ketokonazol olan tüm ürünlerde (Ketoral, Konazol, Nizoral) hepsinde 15 günden önce kullanmanız halinde kafa derisinde incelme, tahriş, kaşıntı ve saçlarda kuruluk görülmektedir. Bu durum aktif madde Ketokonazol ile alakalı olup, Ketokonazol içeren tüm şampuan markalarında aynı durum geçerlidir. Yani günlük kullanıma uygun değildir.

Günlük Kullanıma Uygun Kepek Şampuanı Nasıl Olur?
Kepek şampuanı en önemli etkisi mantar öldürücü olmasıdır. Mantar öldürücü etkisi olan diğer bilimsel maddeler ise Climbazol olup, işte bu madde günlük kullanıma uygun ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Diğer maddelere göre biraz daha pahalı ve temini zor olması nedeniyle Climbazol içeren şampuanlar çok fazla bulamayabilirsiniz. Türkiye’de bir tek Hair Pharma tarafından geliştirilmiş olan Seboderm Şampuan bulunmaktadır. Climbazol ve bir diğer mantar öldürücü madde Zinc Pyrithione içermekte ve dilerseniz her gün kullanabilirsiniz.

Fiyatı Ne Kadar?
Tekrar belirtmek gerekirse bu tür ürünleri eczanelerde yada satışı yapılıyorsa üreticinin resmi satış sitesinden temin edebilirsiniz. Ketoral şampuan fiyatı 7-10 TL arası bir ücretle satıldığını düşünüyorum. 15 Günde bir kullanmanız halinde yaklaşık 3 ay yetecektir. Tabii ki 15 günde bir kullanım bazen mantar probleminden kurtulmak için yeterli olmayabilir. Daha sık kullanıma uygun olmaması nedeniyle denemek için alabilirsiniz.

Ketoral Tablet Nedir, Ne İşe Yarar?
Bilim İlaç sanayi tarafından aynı marka üretilen Ketoral Tablet ve Krem bulunmaktadır. Aynı şekilde Ketokonazol madde içeren bu ürünleri amacı yine mantar mikrobunu ortadan kaldırmaktır. Ketoral tablet 10 ve 30’lu şekilde taktim edilmekte olup, tırnaklar ve vücudun diğer yerlerinde ortaya çıkan mantar mikrobuna karşı etki etmektedir. Fakat şampuan dışındaki ürünleri sakın doktor tavsiye ve reçetesi olmadan kullanmayınız.

Ketoral Krem (Ketoral Deri Kremi)
Yine aynı şekilde Ketokonazol içeriği ile tablet ilaç kullanmak yerine krem formu tercih edenler için geliştirilmiştir. Özellikle kasıklar ve genital bölgede görülen mantar ve kaşıntı problemi için Ketoral Deri Kremi kullanabilirsiniz. Yada bu alanda daha gelişmiş etkisi bulunan Pruzon Pomad vajinal ve makat kaşıntısı ile ortaya çıkan sorunlar için en etkili kremlerden biridir. Tüp ve 2gr tek kullanımlık şeklinde taktim edilen Pruzon Krem tüm aile için kullanımı uygundur.

Ketokonazol İçeren Şampuanlar (Diğer)
Aynı özelliğe sahip diğer şampuan markaları arasında özellikle Konazol Şampuan öne çıkmaktadır. https://www.sachastaliklari.com/konazol-sampuan/ Yine aynı şekilde ana maddesi %2 Ketokonazol olup, mantar, kepek ve seboreik dermatit sorununda kullanılır. Bir diğer alternatifiniz ise Nizoral olup, aralarında herhangi bir avantaj yada dezavantaj yoktur.

Kepek Şampuanı Ketoral

Ketoral şampuan hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, bu ürünü kullananlar düşüncelerini iletebilir. Ayrıca kafanıza takılan konularda sorularınızı iletebilirsiniz.

(Visited 15.817 times, 24 visits today)

155 Comments

Add a Comment
 1. Hocam saçımda sivilce çıkıyor sonrada o sivilce patladığında aynı yerden 3_4 kıl birden çıkıyor ve orası cukurlasiyor

  1. Samet: Kıl kökü iltihabı gibi görünüyor. Tabii ki kesin teşhisi için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın.

 2. Ketoral şampuan aldım saçımda çok fazla kepek olduğu için önce kendi şampuanimla yıkıyip sonra mı kullanmalıyım?

  1. Edanur: Tek başına da kullanabilir ya da dediğin gibi son aşamada ketoral kullanabilirsin.

 3. Merhaba kaç yaş kullanamilir hocam

  1. Özkan: Çocuklarda anneleri dikkat ederek kullanabilir. Yetişkin ve gençler zaten kullanabilir.

 4. Hocam merhaba, benimde tüm saç derimde aşırı kaşıntı var, kepeklenmede su şekilde kuru omuzlarıma dökülen bir kepeklenme değilde sac diplerimde saçlarıma yapışık yağlı bir kepeklenme elimi sürüp kaşıdıgım zaman ortaya cıkıyor. Sanki günlerdir kirli bir saç derisi gibi.

  1. İlknur: İlk olarak Seboderm Şampuan ile başlamalısın. Tam olarak etki etmemesi halinde ek olarak Dermo TTO Losyon’da kullanırsın.

 5. Yaklaşık altı yedi aydan beri saçımda kepek gibi belli bölgelerinde yara var ve kaşıntı yapıyor. Beyaz beyaz hep kabuk şeklinde kaşıyinca dökülüyor. Doktor ketoral şampuani verdi ve iki günde bir kullan dedi sizce iki gün içerisinde kullanmalımiyim? Bir ay boyunca kullandım ama bir işe yaramadı. Sizin öneriniz nedir?

  1. Aysun: Sendeki aşırı kepek dediğimiz Seboreik Dermatit olmalı evet ketoral gibi şampuanlar kullanılır. Fakat bazen şampuan yetersiz kalıp, kafada mantar öldürücü losyon da kullanmak gerekir. Sana önerim Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon bir arada kullanman olacaktır. 2 Ay sonra tekrar konuştuğumuzda sorunun ortadan kalkmış olacaktır.

 6. Merhaba Hocam peki bu 1 hafta veya 10 gün arayla kullanmamız gerektiğini söylediğiniz. 2 günde bir duş alan insan bu süre zarfında şampuan olarak ne kullanmalıdır?

  1. Genckral: Yine aynı şekilde kepeğe karşı etkili market şampuanları kullanacağız. Onların etkisi az ama en azından günlük kullanıma uygundur.

 7. merhaba hocam saç diplerimde kaşıntı ve çok yoğun olmasa da kepek var.doktor bana ketoral şampuan verdi bunu ne sıklıkta kullanmalıyım

  1. Deniz: Evet büyük ihtimalle mantar kaynaklı olduğu için doktorunuz ketoral şampuan önermiştir. Şampuanı 1 hafta 10 gün aralıklarla kullanınız.

 8. bana doktorum yaklaşık 6 günde bir kullanabileceğimi söyledi ve hiçbir şikayetim de yok.aynı şekilde konazolü de yıllarca kullandım hatta 2 güne bir kullandım ve hiçbir şikayet yaşamadım

  1. Rizeli: Saç derinizde herhangi bir tahriş ya da kaşıntıya neden olmuyorsa sorun yoktur.

 9. Benim başımda sivilceler oluştu saçım hemen yağlanıyor saç diplerim acıyor. Kaşıntı çok oluyor. Saçım inatçılaştı ne yapmalıyım?

  1. Eyll: Muhtemelen kıl kökü iltihabı olup, Dermo TTO Losyon + Seboderm Şampuan kullanmalısın.

 10. Merhabalar..benim sac derimde yagli egzama var bu sampuani gebelikte kullanabilrmiyim kullanirsam kac gunde tekrarlamam gerekiyor. Tesekkuler simdiden

  1. İzmirli: Şampuanlar kana karışmadığı için gebelerde de güvenle kullanılır. 10-15 Gün aralıklarla kullanmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir