Konazol Şampuan (Ketokonazol) İçerir

Aşırı kepek probleminde en çok kullanılan şampuan markalarından biri Konazol içeriğindeki %2 Ketokonazol ile mantar öldürücü etkisi bulunmaktadır. Peki sık kullanımda saç derisine zarar verdiğini biliyor musunuz? Konazol şampuan ve sağlıklı kullanım önerilerini birlikte görelim.

Milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen kepek yada aşırı kepek olarak nitelenen seboreik dermatit probleminin çözümü hergün tv kanallarında abartılı şekilde reklamı yapılan market şampuanları ile mümkün değildir. Çünkü kepek normal bir saç sorunu olmayıp, aksine kafada mantar (Malassezia furfur) belirtisi olan bir problemdir. Sorunun kaynağı kafada mantar olması nedeniyle çözüm ve tedavi işlemi bu yönde olmalıdır. Yani kafada mantar problemini ortdan kaldıracak adım atmalıyız. Kafada mantar problemine karşı geliştirilmiş olan maddelerden biride Ketokonazol olup, şampuanlar, krem ve tabletlerde kullanılmaktadır. Ketokonozal içeren şampuan markalarından biride Konazol olup, bu sayfada ürünü detayları ile tanıma imkanı bulacağınız.

Konazol Kepek Şampuanı

Konazol Şampuan Ne İşe Yarar?
Genelde şampuanlar temizlik amaçlı olarak üretilirler. Sadece medikal şampuanlar kepek, seboreik dermatit gibi sorunların çözümünde etkili maddeler içerir. Onlardan biride Konazol Şampuan olup, üretiliş amacı insanların kepek ve aşırı kepek dediğimiz (Seboreik Dermatit) sorununa çözüm bulmak içindir. Saçta kepek ve kafa kaşıntısı problemini ortadan kaldırmaktadır.

Kurtsan İlaçları Tarafından Geliştirildi
1955 Yılında kurulmuş olan firma 100’den fazla sağlık ürünü bulunmaktadır. Onlardan biride Konazol Şampuan olup, 100ml boyutunda satışa sunulmaktadır. Aynı şekilde bitkisel ürünler olarak yakından tanıdığınız Otacı pastil markası yine Kurtsan İlaçları tarafından üretim ve satışı gerçekleştirilmektedir. Firma özellikle Analjezik, Antiemetik, Dermatolojik ve Solunum Yolları İlaçları konusunda sürekli geliştirme yapmaktadır.

%2 Ketokonazol İçermektedir
Saçta kepek ve kafa kaşıntısına neden olan mantar probleminin öne geçebilmek için etkinliği kanıtlanmış madde olarak Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione bulunmaktadır. Konazol şampuan markası ana maddesi Ketokonazol olup, %2 oranında içermektedir. Ketokonazol maddesi günlük kullanıma uygun olmayıp en sık 15 günde bir uygulanması gerekir. O nedenle ketokonazol içeren ürünleri kullanmadan önce mutlaka dikkatli olmalısınız.

Nasıl Kullanılır?
Diğer şampuanlardan farklı olmayıp, medikal ürünler çok sık kullanılmamalıdır. Özellikle mantar öldürücü ketokonazol çok sık kullanırsanız saçlı deriye zarar verebilmektedir. Ketokonazol içeren bir şampuan kullanacaksanız bunu en erken 15 günde bir kullanmanız gerekir. Yoksa saç derisinde incelme, tahriş ve kaşıntı problemine neden olmaktadır. 15 Gün aralıklarla kullanım sorununuza çözüm olmuyorsa mutlaka günlük kullanıma uygun olan Climbazol içerik bir şampuan Seboderm kullanmalısınız. Climbazol herhangi bir yan etkisi olmayıp, istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Konazol şampuan 15 gün aralıklarla kullanılır ve saçlarımızı normal bir şekilde yıkayarak bol su ile durulamayı unutmayın. Saç yıkama sonrası en az 30 dakika saçlarınıza herhangi bir kozmetik ürünü uygulamamalısınız.

Satış Fiyatı Ne Kadar?
Öncelikle medikal şampuan olması nedeniyle market raflarında bulma imkanınız yoktur. Yapacağınız tek şey size en yakın eczaneye giderek almaktır. Fiyatı konusunda ise 6-10 TL arası bir rakama alabilirsiniz. 100 ml boyutunda olması nedeniyle biraz küçük gelebilir. Yukarda belirttiğim şekilde 15 günde bir kullanmanız halinde 2-3 ay gidecektir. Bazı eczaneler siz Konazol isteseniz bile muadili olan Ketoral, Nizoral gibi ürünleri satmaya çalışacaktır. Sorun değil hepsinin içeriği aynıdır. O eczacı hangi firmadan daha avantaj sağlıyorsa onu satmaya çalışır. Daha doğrusu hangi firma ne kadar fazla bedava ürün verirse onun propagandası yapılır.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Daha önceki konularımızda sıkça değindindiğim bir konu saç dökülmesi farklı nedenlerle ortaya çıkmakta olup, tedaviside oluş nedenine göre değişmektedir. Fakat hiç bir şampuan saç dökülmesini tek başına önleme imkanı yoktur. Adı, markası, içeriği ne olursa olsun şampuan saç dökülmesini önleyemez. Aynı durum konazol içinde geçerli olup, fakat kepek nedeniyle oluşan kırılarak dökülmeleri önleyebilir. Çünkü kepek sorunu ortadan kalkacağı için kırılarak dökülmelerde son bulacaktır. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız sitemizde dökülme nedenleri, tipleri ve çözüm yollarına dair detaylar yer almaktadır. Unutmayın saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Konazol Krem Ne İşe Yarar?
Yine aynı firmanın bir ürünü olan Konazol Krem ana maddesi Ketokonazol olup, el, ayak, baldır ve koltuk altlarında
görülen mantar problemine karşı Konazol Krem kullanabilirsiniz. Bu bölgelerde ortaya çıkan kaşıntının nedeni büyük ölçüde mantar olup, dilerseniz Prozon Merhem isimli ürünü tercih edebilirsiniz.

Ketokonazol İçeren Diğer Şampuanlar
Yukarıda da belirttim gittiğiniz bir eczaneden Konazol şampuan olmadığını duyarsanız sorun değil, aynı içeriğe sahip olan diğer ürünleri talep edebilirsiniz. Ketokonazol içeren diğer şampuan markaları Ketoral Şampuan https://www.sachastaliklari.com/ketoral-sampuan/ ve Nizoral Şampuan bulunmaktadır. Hiç birisi bir birine üstünlüğü yoktur. Tek avantaj ve üstünlüğü olan Climbazol içeren şampuanlar olup, Türkiye’de Seboderm Şampuan markası Climbazol içermektedir.

(Visited 12.787 times, 1 visits today)

189 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba. Yaklaşık 6 senedir sebaroik dermatit hastasıyım. Bütün tıbbi ilaçları nerdeyse deNedim. Hiç birinden kesin bi çözüm alamadım. Dönem dönem alevlenme oluyor saç derimin belirli yerlerinde olan kabuklanmalar her yere yayılıyor ve çok fazla kaşıntı yapıyor. Bu durum Sosyal hayatımı çok fazla etkiliyor. Her gün duşa girmek zorunda kalıyorum. Kaşımamaya dikkat etsem de uyurken kaşıyorum. Kepekleri kaşıyınca yerinde küçük yaralar oluşuyor ve duşta şampuanlar çok yakıyor. Önerebileceğiniz bir şeyler var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Şeyda: Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullanmaya başlamalısın. 1 Ay sonra tekrar konuşalım. Seni daha huzurlu göreceğimi düşünüyorum. Sorunun kaynağı mantar olduğu için her iki üründe mantar öldürücü etkisi bulunuyor.

 2. Hocam merhaba , bir süredir kafamda oldukça yoğun şekil de kepeklenme başladı.özellikle güneşe çıktıgım da kaşınma oluyor.kafamdan baya fazla kepek dökülüyor.şampuanla yıkadıktan en fazla iki gün sonra yine kepek doluyor.saçlarım şampuanla yıkadıktan sonra fazla yumuşuyor bu yüzden haftada bir kullanmaya çalışıyorum,şampuan kullanmadan yıkarsam aynı gün kepeklenme oluyor. bu arada 2 ,3 yıldır aynı şampuanı kullanıyorum(bioxcin).kepek şampuanı ve normal şampuanı beraber kullansam sıkıntı olur mu?yada kepek şampuanını arada bir kullansam kepeklenme geçer mi?

  1. Fatih: Bir süre en azında 2-3 boyunca sadece Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon kullanmalısın. Sorundan tamamen kurtulduğunu göreceksin.

 3. Hocam yağlı egzama var doktor bu şampuanı + 2 3 ek ilaç losyon falan verdi bu şampuanı kullandım kepek geçti ama hafif hafif seyrelmeye başladı saçım nasıl önlücem bu dökülmeyi

  1. Mertcan: Dökülmenin neden ve hangi tipte olduğunu öğrenmelisin. Bunun için senden ricam tekrar bir cildiye uzmanına muayene olman ve sonucu benimle de paylaşman olacaktır.

 4. Merhaba.
  Şampuanı uzun süredir (1-1.5 yıl), ortalama 3-4 günde bir kullanıyorum. Kullandığım zaman kepeklenmeyi hemen kesiyor. Ama bıraktığım zaman hemen kepeklenme oluyor. Aynı şekilde başka bir şampuan kullandığım zamanda oluyor. Uzun süreli kullanım sorun olur mu?

  Ayrıca kullanmadığım hemen 3. günde saçımda çok fazla yağlanma oluyor. Bunun için ne önerirsiniz?

  1. Özkan: Sendeki mantar problemi şampuanlarla önlenmeyecek kadar ileri derece olup, şampuana ek olarak Dermo TTO Losyon kullanman gerekir.

 5. MRB saçımda çok dökülme ve altında beyaz kepek gibi olan şeyler var ama kepeğe benzemiyor dibe yapışık çok kasiniyorum aşırı lütfen bir yardım

  1. Serhat: Kepek normal ve aşırı olmak üzere 2’ye ayrılır sende de aşırı kepek dediğimiz Seboreik Dermmatit olduğu görülüyor. İlk olarak Seboderm Şampuan kullan yeterli olmazsa ek olarak Dermo TTO losyon’da kullanmaya başlarsın.

 6. hocam doktora kepek sorunu için gittim bana da kontrol şampuan önerdi . hergün kullanmami söyledi . eczaneye gittiğimde kutunun üzerine iki çizgi attı. anlamıyorum hergün mu kullanayim yoksa haftada iki kez mi? hocam yardimci olur musunuz ?

  1. Alan: Günlük kullanman önerilmez. Haftalık bazda kullan.

 7. 5 aylık bebeğim var saçımı konozol şampuan la yıl adım birşey olurmu bebeğim emzirdim

  1. Songül: Şampuanlar kıl kökleri ya da kana karışan bir madde olmadığı için herhangi bir zararı olmaz. Saçınıza uygulayın ve 1-2 dakika içinde durulayın. Kana karışması için saçta 4-5 saat kalması gerekir.

 8. Bende saç ve sakal kıran bulunuyor bu sampuanin bir faydasi olur mu yada onere bileceginiz bir ilac varmi tesekkur ederim simdiden

  1. Frt62: Şampuanların hiç biri saçkıran için etkili değildir. Bu nedenle SADBE kullanmanı öneririm. Ürün detaylarına aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

 9. Merhaba. Ben saçlarıma keratin bakımı yaptırdım. Boyadan çok yıpranmış saçlarım vardı. Sonrasında iki hafta geçti ve saçlarımda inanılmaz bir kaşıntı saç dökülmesi oldu. Daha sonra kepeklenme ile devam etti. Şimdi günlük olarak kepek şampuanı kullanıyorum iki gündür biraz kaşıntı ve dökülme gitti. Kepek şampuanını bırakırsam aynı şekilde olurmu diye de korkuyorum. Öncesinde hiçbirşey yoktu bu keratin bakımından iki hafta sonra oldu. Yardımcı olun lütfen saçlarımı kaybetmek istemiyorum

  1. Sevdam: Kepek şampuanını bırakabilirsin. Sorun tekrarlaması halinde yeniden kullanmaya başlayabilirsin. Yada günlük kullanıma uygun kepek şampuanlardan olan Seboderm kullanabilirsin.

 10. Merhaba ben de sürekli olarak saç diplerinde kaşıntı ve küçük küçük sivilcelenme oluyor daha önce bioderma şampuan kullandım ama memnun kalmadım. Şuan konazol şampuan m_furo losyon ve rupafin tablet kullanıyorum ama şikayetim hala devam ediyor. Ayrıca saçlarım da aşırı dökülme ve kuruluk oluyor. Şikayetler devam ederken kulakta kasinti ve yüzümde yağlı bi görünüm ve sivilcelenme oluyor

  1. Zlmm: Büyük bir ihtimalle kafada mantar problemine bağlı olarak Seboreik Dermatit olabilir. Dökülme yine bu soruna bağlı olabileceği gibi farklı bir nedenle de görülebilir. Öncelikle kafada ki seboreik dermatit için çözüm önerim Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon olacaktır. Yüz bölgesinde ise Pruzon Krem kullanmanızı öneririm. Saç dökülmesi devam etmesi halinde ise nedeninin araştırılması için cildiye uzmanına muayene olmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir