Minoksidil (Genetik Saç Dökülmesinde) Etkilidir

Saç dökülmesinin çözümünde etkinliği kanıtlanmış bilimsel maddeleri yakından tanımaya ve incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ise dünya genelinde en çok kullanılan enzimlerden birini Minoksidili ele alacağız. 1970’li yıllarda ilk olarak arteryel hipertansiyon tedavisine yönelik oral ilaç olarak geliştirilen Minoxidil Loniten markası olarak satışa sunulmuştur. İlacın yan etkilerinden biri olarak ortaya çıkan kıllanma etkisi nedeniyle ilaç toplatılmış ve satıştan kaldırılmıştır. Üretici (Upjohn Corporation) bu durumu fırsata çevirmiş ve 1980 yılında %2 Minoksidil içeren topikal solüsyonu hazırlayacak saç ürünü olarak satışa sunmuştur. Minoksidil bir ürün değil, saç ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Bu nedenle bir çok marka karşınıza çıkabilir.

İlk Olarak Rogaine Markası İle Üretildi
Günümüzde minoksidil içeren onlarca ürün bulunmaktadır. Hazırlanan solüsyon içerisine %2 yada %5 Minoxidil eklenerek piyasaya sürülmektedir. Fakat bu maddenin keşfedilmesi ile birlikte ilk satışa çıkan ürün Rogaine olup, ABD’de en çok satılan saç dökülmesi ilaçları arasında yer almaktadır. Gerek Minoxidil gerekse Rogain Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Tabii ki Türkiye’de ithalatı olmaması nedeniyle genelde yurt dışından kaçak getirilmektedir. Bu nedenle sahte ürünlere karşı dikkatli olmalısınız.

Saç Dökülmesine Karşı Etki Mekanizması Bilinmiyor
Değerli arkadaşlar minoksidil ile ilgili ilginç bir durum söz konusu olup, nasıl etki ettiği maalesef tam olarak bilinmemektedir. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine karşı etkisi zaten ortaya çıkan yan etki ile tesadüfen fark edilmiştir. Net bir bilgi olmamakla birlikte 2 husus üzerinde durulmaktadır. En akla yatkın neden kıl kökünü uyardığı olup, bunun dışında kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını artırması yönünde açıklanmaktadır. Tabii ki bunlar sadece tahminden ibarettir.

Minoksidilin Kullanım Alanları Nelerdir?
Bu ürünün kullanım alanı hepimizin bildiği gibi saç dökülmesi önlemek içindir. Bu maddeyi keşfeden üreticinin aktardığı bilgilere bakarsanız daha çok AGA olarak tabir edilen (Androgenetik Alopesi) yani genetik saç dökülmesinde etkili olduğunu belirtmektedir. Fakat genetik dökülmeyi nasıl önlediğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %95’i kadınlarda görülen dökülmenin ise %20-%30’luk kısmı genetik olarak görülmektedir. Üretici bu maddenin genetik dökülmeye karşı etkili olduğunu söylüyor.

AGA (Androgenetik Alopecia) Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi erkeklerde en sık görülen dökülme tipi olup, tabii ki sadece erkeklerde alakalı bir sorun değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarında %20-%30’u erkek tipi dökülme olarak tabir edilen genetik dökülme ile karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu zamanda PSO (Polikistik Over Sendromu) hastalığı kadınlarda genetik dökülmeye neden olmaktadır. Sorunun kaynağı Testosteron hormonu olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT’ye dönüşmesi ve kıl yapıcı hücreye zarar vermesidir. Sorunun kaynağı bilindiği için alınacak önlem Testosteron’un DHT’ye dönüşmesini önlemek ve oluşan DHT’nin ise kıl yapıcı hücreye zarar vermesini önlemek gerekir. Bunun için Minoksidil maalesef tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Yanında erkek tipi dökülme konusunda etkinliği kanıtlanmış olan Finasterid yada Dutasterid içeren tabletler kullanılması gerekir.

Minoksidil Nasıl Kullanılır?
Önemli bir hususu tekrar belirtmek istiyorum. Minoksidil bir ürün ismi (marka) olmayıp, bir madde ismidir. Bu nedenle minoxidil içeren onlarca farklı ürün bulunmaktadır. Bunların en eskisi Rogaine olup, Türkiye’de ithalatı olmadığı için temin etmeniz biraz sıkıntı olabilir. Türkiye’de Minoxil Forte ve farklı isimlerde sprey formunda ürünler bulunmaktadır. Minoxidil içeren ürünler genelde sprey türünde olup, uygulanışına bakacak olursak dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürüyoruz. Ürün tam olarak etki etmesi için minimum 4 saat boyunca saçınızı yıkamadan beklemelisiniz. Bu nedenle uyguladığınız saat önemlidir. Dikkat edin elinizi bol su ile yıkamayı unutmayın. Saçınızda dökülme olan alanların dışına bulaştırmamaya dikkat edin.

Minoksidil İçeren İlaçlar ve Spreyler
Yukarıda da belirttiğim gibi Minoxidil bir ürün olmayıp, etkili bir maddedir. Bu maddeyi kullanarak bir çok ürün elde edilmektedir. Yazının devamında içerisinde etken maddesi Minoxidil olan ilaç, sprey ve köpük formundaki ürünleri tanıyalım.

Rogaine MinoxidilRogaine / Regaine
Ürünleri tanımaya ilk minoxidil içeren ürün ile başlamak istiyorum. Bu maddeyi geliştiren firma ilk olarak %2 Minoxidil içeren ürünü ABD’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile satılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ithalatı olmadığı için temini çok kolay değildir. O nedenle Türkiye’de sahte Rogaine satışı hayli yaygındır. Sahteyi orjinalinden nasıl ayırırım derseniz maalesef böyle bir ayrıştırma neredeyse mümkün değildir. Rogaine kadın ve erkeklere özel geliştirilmiş olup, köpük ve solüsyon şeklinde 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Rogaine Foam yani köpük yeni geliştirilmiş olmasına karşın, üretici köpük formunun daha etkili olduğunu belirtmektedir. Fiyatlarına bakacak olursak bu tür ürünler sürekli kullanılması gerektiğinden aylık ve bir kaç aylık şeklinde paketler halinde satılmaktadır. Rogaine köpük 1 aylık kullanım 29,99$ yani yaklaşık 100 TL olup, 3 aylık formunu aldığınızda 49,99$ ödemeniz gerekir. Rogaine Solüsyon formuna baktığımızda ise fiyatların aynı olduğu görülmektedir. İllede bu ürünü kullanacağım derseniz amazon.com gibi dünyaca ünlü E-Ticaret sitelerinden temin edebilir yada yurt dışı seyahat edenlerden getirmesini isteyebilirsiniz.

Kirkland SignatureKirkland Minoxidil
Ürün resmine baktığınızda en başta yer alan Rogaine / Regaine markası ile hayli benzerlik olduğu dikkat çekmektedir. Kirkland 2010 yılında üretim ve satışa başlanmış olup, likit ve köpük olmak üzere 2 farklı formu bulunmaktadır. Fiyatlarına bakarsanız Rogaine solüsyona göre Kirkland %5 Liquid biraz daha uygun olduğu görülmektedir. Rogaine köpük ile Kirkland köpük arasında ciddi bir fiyat farkı görünmüyor. Rogaine resmi satış sitesinde $ kullanırken Kirkland ise £ ile satış yaptığı görülmektedir. Sakın rakamlara bakarak aldanmayın. Tabii ki şunu da dikkate almak gerekir. Rogaine 30 yılı aşkın bir tecrübesi ve minoxidil’in ilk üreticisi olup, Kirkland ise daha çok örnek alarak üretilmektedir. kirklandminoxidiluk.co.uk adresinden dünya genelinde satış ve gönderi yaptıklarını belirtiyorlar. Diğer ürünlerde olduğu gibi bununda fiyatlarına şöyle bir göz atalım. İlk belirtmem gereken bu üründen etki görmek için minimum 1 yıl kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Kirkland %5 Likit 1 aylık kullanım 9,95£ olup, yaklaşık 30-35 TL yapmaktadır. Kirkland %5 Köpük ise 1 aylık kullanım 18,95£ olup, bunun içinde 70, 75 TL gözden çıkarmak gerekir. Türkiye’de resmi olarak ithalatı yoktur.

Minoxil SpreyMinoxil Deri Spreyi
Şimdi yönümüzü Türkiye’de üretilen ve etken maddesi Minoxidil olan ilaçlara bakmak istiyorum. Bu kapsamda en çok kullanılan sanırım Minoxil Deri Spreyi olacaktır. DG Farma tarafından %2 ve %5 formunda üretilen (reçetesiz satılan) ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erkekler için Minoxil Forte %5 Deri Spreyi kadınlar içinde Minoxil %2 Deri Spreyi şeklinde satılmaktadır. Satış fiyatlarına baktığınızda biraz kafa karışıklığına neden olmaktadır. Çünkü eczanelerde 55 TL’ye satılırken İnternet sitelerinde 25-30 TL’ye satıldığını görüyorsunuz. Bu farkı üreticiye sorduğunuzda İnternet üzerinde satılan ürünlere güvenmeyerek eczaneden alınmasını tavsiye etmektedir. Orjinal fiyatlara bakacak olursak Minoxil %2 Deri Spreyi 35,57 TL Minoxil Forte %5 Deri Spreyi ise 56,47 TL’ye satılmaktadır.

Alopexy T % Deri SpreyiALOPEXY T %5 Deri spreyi
İçeriğinde Minoxidil olan ilaçlar genelde kadın ve erkeklere yönelik olarak %2 ve %5 formunda üretilirken ALOPEXY T %5 Deri spreyi tek form olarak üretilmektedir. Üreticisi Pierre Fabre İlaç A.Ş. olup, yaptığı bilgilendirme yazısında ürünün sadece erkeklere yönelik olduğunu kadınların kullanmamasını önermektedir. Kullanımına bakacak olursak sabah akşam olmak üzere günde 2-5 püskürtme şeklinde 1 ml düzeyinde uygulayınız. Ürün 60 ml olup, düzenli kullanım halinde 1 ay yetecektir. Satış fiyatına bakacak olursak 2016’da 56,47 TL’ye satıldığı görülmektedir.

 

RoganRogan Topikal Losyon
Minoxidil içeren bir diğer ürün ise Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Rogan Topikal Losyon olup, Topical / Topikal dışarıdan uygulanan anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde kadın ve erkek saç dökülmesine karşı 2 farklı formda geliştirilen ürün erkekler için Rogan Topikal Losyon 50 Mg/ml kadınlar içinde Rogan Topikal Losyon 20 Mg/ml şeklinde satılmaktadır. Diğer ürünlere göre %2-%5 yerine 20 Mg ve 50 Mg şeklinde geliştirilmiştir. Ürün 18 yaşından küçüklerle 65 yaşından büyüklerde kullanımı önerilmemektedir. Fiyatlarına bakacak olursak kadınlar için ROGAN TOPİKAL LOSYON 20 MG/ML 35 TL erkekler için üretilen formu ise ROGAN TOPİKAL LOSYON 50 MG/ML 56,44 TL’ye satılmaktadır.

Bioxinin ForteBioxinin Forte
Saç sağlığı alanında geliştirmeler yapan Türk firmalardan biride Biota olup, Minoksidil içeren ürünlerine baktığımızda Bioxinin Forte karşımıza çıkmaktadır. Rakipleri gibi yine kadın ve erkeklere özel formları olup, erkekler için Bioxinin Forte %5 Deri Spreyi 60 Ml kadınlar içinde Bioxinin Forte %2 Deri Spreyi 60 Ml önerilmektedir. Etken maddesi Minoxidil olup, fiyatlarına baktığımızda rakiplerine göre daha ekonomik olduğu görülmektedir. Bioxinin kadın formu 20 TL erkek formunu ise 30 TL’ye alabilirsiniz.

 

Minopecia Fort
Türkiye’de üretimi yapılan ürünlere vereceğimiz son örnek Nemesis İlaç firması tarafından geliştirilen Minopecia Forte olup, Alopexy T gibi buda tek formda sadece erkeklere yönelik üretilmiştir. Minopecia Fort %5 Deri Spreyi yine rakipleri gibi etken maddesi Minoxidil olup, 60 ml boyutunda her biri 1 ay yetecek şekilde üretilmektedir.

Minoksidil Yan Etkileri (Buraya Dikkat Edin)
Sanırım konunun en önemli yerine geldik diyebilirim. Minoxidil maalesef biraz fazla yan etkileri olan bir maddedir. Bu nedenle yan etkilerini göze alarak kullanmalısınız. Öyle ki belirtilen yan etkileri fark etmeniz halinde hastaneye (acil) bölümüne başvurmanız önerilmektedir. Minoxidil yan etkileri konusunda bilgiyi kendim vermek yerine bizzat bu ürünün Türkiye’den en çok satılan üreticidi DG Farma tarafından hazırlanan bilgilerden aktaracağım. Aşağıda yer alan detaylar orjinal bir şekilde eklenmiştir.

Ani alerji işaretleri; örnegin eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların sismesi ya da özellikle agız veya bogazın yutmayı veya nefes almayı zorlastıracak sekilde sismelerinde,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düsmesi (Hipotansiyon)

 

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Minoxil’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

 

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: Göğüs ağrısı (Angina), Kalp atışınızda degişiklikler (Hızlanma veya yavaslama), Nefes almada zorluk (Özellikle yatar pozisyona geçildiginde), Açıklanamayan hızlı kilo alma, Öncesine göre daha az idrara çıkma

 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz: Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı, Ciltte kuruma, Pullanma, Ciltte tahriş ve yanma, Baş ağrısı, Egzama, Kabuklanma Bunlar Minoxil’in hafif yan etkileridir.

Minoksidil Kullanıcı Yorumları
Evet arkadaşlar yazının sonunda özellikle bu maddeyi kullananların görüşlerine yer vermek istiyorum. Minoxidil kullanan arkadaşlar aşağıdaki yorum formundan ürün ile görüşlerini iletirse merak eden arkadaşlarımızı bilgilendirmiş olurlar.

(Visited 25.273 times, 19 visits today)

176 Comments

Add a Comment
 1. Hocam kolay gelsin. Ben minoxil forte kullaniyordum bu ilaci birakip ertesi gun alopexy T ye gecsem bi sıkıntı olurmu? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Gökhan: İkisi de aynı maddeyi, aynı dozda içerdiği için herhangi farklılık olmaz. Her ikisi de %5 oranında minoxil içermektedir.

 2. Hocam merhaba 22 yaşındayım. Doktorum bana erkek tipi dökülme ve genetik teşhisi koymuştu ben alopexy aldım eczaneden daha önce minoxil %2 kullanmıştım fayda etmişti bırakınca dökülmüştü hepten şimdi 3 hafta oldu spreye yeni başladım ama dökülmem aşırı arttı tarak komple kol doluyor ve su gibi akıyor nerdeyse hiç böyle olmamıştı tepem hep açıktı iyice açılmaya başladı ne yapmalıyım?

  1. Safiye: Genetik dökülmelerde ilaç sürekli kullanılmalıdır. Seninde gördüğün gibi bırakman halinde yeniden dökülür. İlacı ilk kullanmaya başladığın anda dökülme durmak yerine artış görülür. Bunun nedeni dökülmeyi bekleyen kıl köklerini hızlıca dökerek onun yerine sağlıklı kıllar çıkması içindir. Bu durum seni korkutmamalıdır.

 3. hocam merhabalar ; 1 ay önce sakallarıma minoxil tedavisi uygulamaya başladım. yüzümde tahrişlenme ,kızarıklık ve şişlik meydana geldi ne yapmalıyım ? teşekkürler

  1. Erkan: Ürünü kullanmayı bırakmalısın. İçerisinde yer alan etken maddeye karşı alerjin olabilir.

 4. Hocam iyi günler 1.5 yıldır saçkıran hastalığım var kortizon iğneleri bitkisel karışımlar yağlar vitaminler sarımsak vs hepsini denedim hiçbir etki etmedi hatta daha da büyüdü alan. Son 3 aydır doçent bir hekimden tedavi görüyorum. Baya ilerleme var iğneler sayesinde. Son muayenemde androvium kullanmamı önerdi. Kullanmaya başladığımdan beri adet kanamasının yoğun olmayan günlerndeki kadar kahverengi akıntım olmaya başladı. İlacın yan etkisi mi acaba ve kullanmaya devam edeyim mi?

  1. Şura: Yaşadığın bu sorun sende belli ki ciddi stres yapmış gibi görünüyor. Tabii ki kolay bir şey değildir. Fakat stres bu sorunun daha da büyümesine neden olur. Bunun farkında olarak hareket etmelisin. Benim önerim SADBE kullanman yönünde olurdu. Belirtmiş olduğun sorun ilaçtan kaynaklı olup, olmadığını ancak kadın doğum uzmanları bilecektir.

 5. Hocam merhabalar ; ben 3 yıl önce aşırı kilo verdim ve 1 yıldır sürekli saçım dökülüyor. Saçın üst kısmı bayağı seyrekleşti ve yan kısımlarla arka tarafta da seyrekleşme var ama üst kısım kadar değil bende korktum ve yaklaşık iki aydır minoksil kullanıyorum sizce bu genetikmidir. Çünkü 4aydır beslenmeye aşırı özen gösteriyorum

  1. Cenk: Seninde dediğin gibi önce dökülme nedeni bilinmesi gerekir. Genetik olma ihtimali kadar kilo verme sürecinde saçın ihtiyacı olan vitaminlerin eksik ya da hiç olmaması ile de alakalı olabilir. Bunun araştırılması için mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 6. benim şikayetim saç dökülüyor normal oalral artı tipik erkek saç dökülmesi de oluyor doktora gittim zinco diye bi ilaç verdi bi daha gittim aradan bi hafta sonra minoxil yazımmi dedi yaz dedim hoca ama yorumlara bakıyorum çok riskli bi ilaca benziyor kullanmaktan korkuyorum açıkçası

  1. Zekeriya: Erkek tipi dökülmede etkinliği kanıtlanmış 2 ürün bulunmaktadır. Minoksidil ve Finasterid gerekirse Finasterid reçete etmesini istersin. Ama bu kadar korkmanı gerektirecek bir durum bulunmuyor.

 7. hocam ben düzenli olarak alopexy t %5 deri spreyini kullanıyorum saç dökülmesi arttı yenide başladım sayılır ve şampuanımı keratinli şampuan olarak değiştirdim saçımın canlılıgı düzeldi ceviz pekmez ve b12 b1 b6 çinko d3 vitaminli yiyecekler içecekler tüketiyorum doktorum buna birşey demedi sizce tedavi sürecim olumlu yanıt olarak kısa sürede alırmıyım cevabı askerliğim var az bi zaman kaldı …

  1. Serdar: Genetik dökülme sorunun varsa minoksidil içeren (örnek Alopexy) ilaçları ömür boyu kullanmalısın. Bırakman halinde aynı sorun tekrar başlayacaktır.

 8. Hocam Ben minoxil spreyi 3’erli paket olarak 6 kutu aldım 6 kutuda xpecia tablet aldım. 6 ay sonra minoxili bırakıp hairforte spreye dönsem sorun olur mu?

  1. Semih: Bu şekilde dönüşümlü tedavi olmaz. Baştan hangisi ile başlarsan ve etkisini görürsen onunla devam etmen gerekir.

 9. hocam merhabalar alopesi araeta çoklu dökülme saç sakal için stresten uzak dur ve minoxidil kullanabilirsin sakınca yok dedi doktor. ama birsürü ürün var ben karar veremiyorum sizin öneriniz varmıdır acaba ?saç kıranda etksi olan

  1. Enes: Minoxidil saçkıran için değil, genetik dökülme içindir. Saçkıran için SADBE kullanman önerilir.

 10. hocam merhaba, 2 hafta once kuafor sacimi masayla yakti. o gun anlamadim. yikarken cok buyuk oranda sacim dokuldu. sonraki 4 yikamada da cok dokuldu. birkac dr’a gittim. sacimin yarisini nerdeyse kaybettim. 2010’dan beri tirioid dengesizligi icin 50 mg lik euthrox kullaniyorum. son 2 senedir zaten saclarimda ara ara dokulme oluyordu ve doktor bunun genetik oldugunu soyleyerek duzenli olarak minoxil (5’lik mavi kutu) onermisti. ama dokulme durdugu icin ben minoxile de ara vermistim. bu olayla saclarim birden ve cok fazla dokuldu. bu sefer, doktor alopexy (7 slklm) ve trichos (10 slklm) verdi. sampuanini da alacagim. panplus kullaniyorum. bepanthene, bemiks, evigeni karistirip surmeyi dusunuyorum. bir de, sarimsak. havuc suyu, yumurta, et, balik, salata yemeye dikkat ediyorum. baska ne yapabilirim? bu yeni ilaclar minoxil’den daha mi etkili? cok tesekkur ederim.

  1. Alara: Kullandığın ya da kullanmayı düşündüğün şeyleri okurken bile zorlandım. Sorun nedir? Genetik dökülme doktorun baştan Minoxidil kullanmanı önermiş, sende kullanmışsın. Etkisini görmüşsün de, ama unuttuğun bir husus olmuş. Bu tür ilaçlar sürekli kullanılması gerektiğidir. Kullanım sıklığını azaltarak düzenli kullanman gerekir. Aksi halde kullanımı bırakınca dökülür. O kadar ürünü kullanmak yerine yine Minoxidil ya da Hair Forte Sprey kullanman yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir