Minoksidil (Genetik Saç Dökülmesinde) Etkilidir

Saç dökülmesinin çözümünde etkinliği kanıtlanmış bilimsel maddeleri yakından tanımaya ve incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ise dünya genelinde en çok kullanılan enzimlerden birini Minoksidili ele alacağız. 1970’li yıllarda ilk olarak arteryel hipertansiyon tedavisine yönelik oral ilaç olarak geliştirilen Minoxidil Loniten markası olarak satışa sunulmuştur. İlacın yan etkilerinden biri olarak ortaya çıkan kıllanma etkisi nedeniyle ilaç toplatılmış ve satıştan kaldırılmıştır. Üretici (Upjohn Corporation) bu durumu fırsata çevirmiş ve 1980 yılında %2 Minoksidil içeren topikal solüsyonu hazırlayacak saç ürünü olarak satışa sunmuştur. Minoksidil bir ürün değil, saç ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Bu nedenle bir çok marka karşınıza çıkabilir.

İlk Olarak Rogaine Markası İle Üretildi
Günümüzde minoksidil içeren onlarca ürün bulunmaktadır. Hazırlanan solüsyon içerisine %2 yada %5 Minoxidil eklenerek piyasaya sürülmektedir. Fakat bu maddenin keşfedilmesi ile birlikte ilk satışa çıkan ürün Rogaine olup, ABD’de en çok satılan saç dökülmesi ilaçları arasında yer almaktadır. Gerek Minoxidil gerekse Rogain Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Tabii ki Türkiye’de ithalatı olmaması nedeniyle genelde yurt dışından kaçak getirilmektedir. Bu nedenle sahte ürünlere karşı dikkatli olmalısınız.

Saç Dökülmesine Karşı Etki Mekanizması Bilinmiyor
Değerli arkadaşlar minoksidil ile ilgili ilginç bir durum söz konusu olup, nasıl etki ettiği maalesef tam olarak bilinmemektedir. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine karşı etkisi zaten ortaya çıkan yan etki ile tesadüfen fark edilmiştir. Net bir bilgi olmamakla birlikte 2 husus üzerinde durulmaktadır. En akla yatkın neden kıl kökünü uyardığı olup, bunun dışında kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını artırması yönünde açıklanmaktadır. Tabii ki bunlar sadece tahminden ibarettir.

Minoksidilin Kullanım Alanları Nelerdir?
Bu ürünün kullanım alanı hepimizin bildiği gibi saç dökülmesi önlemek içindir. Bu maddeyi keşfeden üreticinin aktardığı bilgilere bakarsanız daha çok AGA olarak tabir edilen (Androgenetik Alopesi) yani genetik saç dökülmesinde etkili olduğunu belirtmektedir. Fakat genetik dökülmeyi nasıl önlediğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %95’i kadınlarda görülen dökülmenin ise %20-%30’luk kısmı genetik olarak görülmektedir. Üretici bu maddenin genetik dökülmeye karşı etkili olduğunu söylüyor.

AGA (Androgenetik Alopecia) Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi erkeklerde en sık görülen dökülme tipi olup, tabii ki sadece erkeklerde alakalı bir sorun değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarında %20-%30’u erkek tipi dökülme olarak tabir edilen genetik dökülme ile karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu zamanda PSO (Polikistik Over Sendromu) hastalığı kadınlarda genetik dökülmeye neden olmaktadır. Sorunun kaynağı Testosteron hormonu olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT’ye dönüşmesi ve kıl yapıcı hücreye zarar vermesidir. Sorunun kaynağı bilindiği için alınacak önlem Testosteron’un DHT’ye dönüşmesini önlemek ve oluşan DHT’nin ise kıl yapıcı hücreye zarar vermesini önlemek gerekir. Bunun için Minoksidil maalesef tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Yanında erkek tipi dökülme konusunda etkinliği kanıtlanmış olan Finasterid yada Dutasterid içeren tabletler kullanılması gerekir.

Minoksidil Nasıl Kullanılır?
Önemli bir hususu tekrar belirtmek istiyorum. Minoksidil bir ürün ismi (marka) olmayıp, bir madde ismidir. Bu nedenle minoxidil içeren onlarca farklı ürün bulunmaktadır. Bunların en eskisi Rogaine olup, Türkiye’de ithalatı olmadığı için temin etmeniz biraz sıkıntı olabilir. Türkiye’de Minoxil Forte ve farklı isimlerde sprey formunda ürünler bulunmaktadır. Minoxidil içeren ürünler genelde sprey türünde olup, uygulanışına bakacak olursak dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürüyoruz. Ürün tam olarak etki etmesi için minimum 4 saat boyunca saçınızı yıkamadan beklemelisiniz. Bu nedenle uyguladığınız saat önemlidir. Dikkat edin elinizi bol su ile yıkamayı unutmayın. Saçınızda dökülme olan alanların dışına bulaştırmamaya dikkat edin.

Minoksidil İçeren İlaçlar ve Spreyler
Yukarıda da belirttiğim gibi Minoxidil bir ürün olmayıp, etkili bir maddedir. Bu maddeyi kullanarak bir çok ürün elde edilmektedir. Yazının devamında içerisinde etken maddesi Minoxidil olan ilaç, sprey ve köpük formundaki ürünleri tanıyalım.

Rogaine MinoxidilRogaine / Regaine
Ürünleri tanımaya ilk minoxidil içeren ürün ile başlamak istiyorum. Bu maddeyi geliştiren firma ilk olarak %2 Minoxidil içeren ürünü ABD’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile satılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ithalatı olmadığı için temini çok kolay değildir. O nedenle Türkiye’de sahte Rogaine satışı hayli yaygındır. Sahteyi orjinalinden nasıl ayırırım derseniz maalesef böyle bir ayrıştırma neredeyse mümkün değildir. Rogaine kadın ve erkeklere özel geliştirilmiş olup, köpük ve solüsyon şeklinde 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Rogaine Foam yani köpük yeni geliştirilmiş olmasına karşın, üretici köpük formunun daha etkili olduğunu belirtmektedir. Fiyatlarına bakacak olursak bu tür ürünler sürekli kullanılması gerektiğinden aylık ve bir kaç aylık şeklinde paketler halinde satılmaktadır. Rogaine köpük 1 aylık kullanım 29,99$ yani yaklaşık 100 TL olup, 3 aylık formunu aldığınızda 49,99$ ödemeniz gerekir. Rogaine Solüsyon formuna baktığımızda ise fiyatların aynı olduğu görülmektedir. İllede bu ürünü kullanacağım derseniz amazon.com gibi dünyaca ünlü E-Ticaret sitelerinden temin edebilir yada yurt dışı seyahat edenlerden getirmesini isteyebilirsiniz.

Kirkland SignatureKirkland Minoxidil
Ürün resmine baktığınızda en başta yer alan Rogaine / Regaine markası ile hayli benzerlik olduğu dikkat çekmektedir. Kirkland 2010 yılında üretim ve satışa başlanmış olup, likit ve köpük olmak üzere 2 farklı formu bulunmaktadır. Fiyatlarına bakarsanız Rogaine solüsyona göre Kirkland %5 Liquid biraz daha uygun olduğu görülmektedir. Rogaine köpük ile Kirkland köpük arasında ciddi bir fiyat farkı görünmüyor. Rogaine resmi satış sitesinde $ kullanırken Kirkland ise £ ile satış yaptığı görülmektedir. Sakın rakamlara bakarak aldanmayın. Tabii ki şunu da dikkate almak gerekir. Rogaine 30 yılı aşkın bir tecrübesi ve minoxidil’in ilk üreticisi olup, Kirkland ise daha çok örnek alarak üretilmektedir. kirklandminoxidiluk.co.uk adresinden dünya genelinde satış ve gönderi yaptıklarını belirtiyorlar. Diğer ürünlerde olduğu gibi bununda fiyatlarına şöyle bir göz atalım. İlk belirtmem gereken bu üründen etki görmek için minimum 1 yıl kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Kirkland %5 Likit 1 aylık kullanım 9,95£ olup, yaklaşık 30-35 TL yapmaktadır. Kirkland %5 Köpük ise 1 aylık kullanım 18,95£ olup, bunun içinde 70, 75 TL gözden çıkarmak gerekir. Türkiye’de resmi olarak ithalatı yoktur.

Minoxil SpreyMinoxil Deri Spreyi
Şimdi yönümüzü Türkiye’de üretilen ve etken maddesi Minoxidil olan ilaçlara bakmak istiyorum. Bu kapsamda en çok kullanılan sanırım Minoxil Deri Spreyi olacaktır. DG Farma tarafından %2 ve %5 formunda üretilen (reçetesiz satılan) ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erkekler için Minoxil Forte %5 Deri Spreyi kadınlar içinde Minoxil %2 Deri Spreyi şeklinde satılmaktadır. Satış fiyatlarına baktığınızda biraz kafa karışıklığına neden olmaktadır. Çünkü eczanelerde 55 TL’ye satılırken İnternet sitelerinde 25-30 TL’ye satıldığını görüyorsunuz. Bu farkı üreticiye sorduğunuzda İnternet üzerinde satılan ürünlere güvenmeyerek eczaneden alınmasını tavsiye etmektedir. Orjinal fiyatlara bakacak olursak Minoxil %2 Deri Spreyi 35,57 TL Minoxil Forte %5 Deri Spreyi ise 56,47 TL’ye satılmaktadır.

Alopexy T % Deri SpreyiALOPEXY T %5 Deri spreyi
İçeriğinde Minoxidil olan ilaçlar genelde kadın ve erkeklere yönelik olarak %2 ve %5 formunda üretilirken ALOPEXY T %5 Deri spreyi tek form olarak üretilmektedir. Üreticisi Pierre Fabre İlaç A.Ş. olup, yaptığı bilgilendirme yazısında ürünün sadece erkeklere yönelik olduğunu kadınların kullanmamasını önermektedir. Kullanımına bakacak olursak sabah akşam olmak üzere günde 2-5 püskürtme şeklinde 1 ml düzeyinde uygulayınız. Ürün 60 ml olup, düzenli kullanım halinde 1 ay yetecektir. Satış fiyatına bakacak olursak 2016’da 56,47 TL’ye satıldığı görülmektedir.

 

RoganRogan Topikal Losyon
Minoxidil içeren bir diğer ürün ise Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Rogan Topikal Losyon olup, Topical / Topikal dışarıdan uygulanan anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde kadın ve erkek saç dökülmesine karşı 2 farklı formda geliştirilen ürün erkekler için Rogan Topikal Losyon 50 Mg/ml kadınlar içinde Rogan Topikal Losyon 20 Mg/ml şeklinde satılmaktadır. Diğer ürünlere göre %2-%5 yerine 20 Mg ve 50 Mg şeklinde geliştirilmiştir. Ürün 18 yaşından küçüklerle 65 yaşından büyüklerde kullanımı önerilmemektedir. Fiyatlarına bakacak olursak kadınlar için ROGAN TOPİKAL LOSYON 20 MG/ML 35 TL erkekler için üretilen formu ise ROGAN TOPİKAL LOSYON 50 MG/ML 56,44 TL’ye satılmaktadır.

Bioxinin ForteBioxinin Forte
Saç sağlığı alanında geliştirmeler yapan Türk firmalardan biride Biota olup, Minoksidil içeren ürünlerine baktığımızda Bioxinin Forte karşımıza çıkmaktadır. Rakipleri gibi yine kadın ve erkeklere özel formları olup, erkekler için Bioxinin Forte %5 Deri Spreyi 60 Ml kadınlar içinde Bioxinin Forte %2 Deri Spreyi 60 Ml önerilmektedir. Etken maddesi Minoxidil olup, fiyatlarına baktığımızda rakiplerine göre daha ekonomik olduğu görülmektedir. Bioxinin kadın formu 20 TL erkek formunu ise 30 TL’ye alabilirsiniz.

 

Minopecia Fort
Türkiye’de üretimi yapılan ürünlere vereceğimiz son örnek Nemesis İlaç firması tarafından geliştirilen Minopecia Forte olup, Alopexy T gibi buda tek formda sadece erkeklere yönelik üretilmiştir. Minopecia Fort %5 Deri Spreyi yine rakipleri gibi etken maddesi Minoxidil olup, 60 ml boyutunda her biri 1 ay yetecek şekilde üretilmektedir.

Minoksidil Yan Etkileri (Buraya Dikkat Edin)
Sanırım konunun en önemli yerine geldik diyebilirim. Minoxidil maalesef biraz fazla yan etkileri olan bir maddedir. Bu nedenle yan etkilerini göze alarak kullanmalısınız. Öyle ki belirtilen yan etkileri fark etmeniz halinde hastaneye (acil) bölümüne başvurmanız önerilmektedir. Minoxidil yan etkileri konusunda bilgiyi kendim vermek yerine bizzat bu ürünün Türkiye’den en çok satılan üreticidi DG Farma tarafından hazırlanan bilgilerden aktaracağım. Aşağıda yer alan detaylar orjinal bir şekilde eklenmiştir.

Ani alerji işaretleri; örnegin eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların sismesi ya da özellikle agız veya bogazın yutmayı veya nefes almayı zorlastıracak sekilde sismelerinde,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düsmesi (Hipotansiyon)

 

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Minoxil’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

 

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: Göğüs ağrısı (Angina), Kalp atışınızda degişiklikler (Hızlanma veya yavaslama), Nefes almada zorluk (Özellikle yatar pozisyona geçildiginde), Açıklanamayan hızlı kilo alma, Öncesine göre daha az idrara çıkma

 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz: Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı, Ciltte kuruma, Pullanma, Ciltte tahriş ve yanma, Baş ağrısı, Egzama, Kabuklanma Bunlar Minoxil’in hafif yan etkileridir.

Minoksidil Kullanıcı Yorumları
Evet arkadaşlar yazının sonunda özellikle bu maddeyi kullananların görüşlerine yer vermek istiyorum. Minoxidil kullanan arkadaşlar aşağıdaki yorum formundan ürün ile görüşlerini iletirse merak eden arkadaşlarımızı bilgilendirmiş olurlar.

(Visited 25.274 times, 20 visits today)

176 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba ben 8ay önce saç ekimi yaptım minoxil kullandığımda kafam çok kötü kaşınıyor ne yapmam lazım hocam teşekkür ederim

  1. Turgut: Minoksidil içeren ilaçlar saçlı deride tahrişe neden olabilir. Bu durumda ilacı bırakman gerekebilir. Aynı etkiyi gösteren Procapil içeren Hair Forte sprey kullanmanı öneririm.

 2. Hocam merhabalar
  Ben geçen sene 5 ay kadar alopexy sprey kullandım saçlarım yoğunlaşmaya başladı memnun kaldım sonra birden saç diplerimde kaşıntı ve kulak arkalarımda ve başımın belli noktalarında şişmeler meydana geldi.ilavçcın yan etki yaptığını farkettim ve kullanmayı bıraktım.Yoğun iş hayatımdan dolayı ihmalkarlık edip doktora da gitmedim.Şimdi 6 aydır kullanmıyorum ama bıraktıktan sonra saçlarım daha da döküldü ve saç diplerim bariz görünüyor.Memnun kaldığım için belki aynı sorun olmaz diye tekrar aldım 3 gündür kullanıyorum yine saç diplerim kızarmaya ve kaşınmaya başladı.Sizce ne yapmalıyım bırakmak da istemiyorum.

  1. Seda: Muhtemelen genetik dökülme yaşıyorsun. Genetik dökülmede minoksidil içeren ilaçlar etkilidir. Fakat maalesef tahriş gibi, kalp çarpıntısı gibi yan etkileri vardır. Sen minoksidil içeren ilaçlar kullanmaman gerekir. Sana önerim Procapil içeren Hair Forte Sprey kullanabilirsin. Genetik dökülmelerde etkilidir.

 3. Merhaba,
  Ben 36 yaşında bir bayanım. Genetik dökülmem var. Saçlarım yavaş yavaş seyreldi ve şuan tepe bölgede neredeyse hiç saç yok diyebilirim.6 ay önce prp tedavisine başladım. Saçlarım daha da kötü oldu. Troid, kan değerlerim vs. hepsi gayet iyi ama bu saçsızlık çok kötü artık derdime çare olacak birşey arıyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Çok çaresizim…

  1. Eda: Şuana kadar etkili bir tedavi uygulamadığın görülüyor. PRP genetik dökülme için çokta etkili değildir. Senin minoxidil ya da finasterid içeren ilaçlardan birini kullanman gerekir. Bunun için bir dermatoloğa muayene olarak bu ilaçlardan birini reçete etmesini isteyebilirsin.

 4. Iyi günler hocam benim 2006 yilindan beri saçlarım dökülüyor bir çok şey denedim 5 sene önce minoxsil sprey kullandım 5 ay kadar saçlarım düzelme oldu bıraktığımda 2 ayda tüm emeklerim boşa gitti şimdi baya açılma var yine kullandım 2 ay bir ay kullanamadım yine açıldı yani kendi haline bıraktım artık saçı en son eczane gittim saç analizi yaptı gözenekler tikali ve yağlanmadan dolayı dökülüyor dedi iki ürün verdi (KERIUM DOUX EXTREME) GOZENEKLERIN ACILMASI ICIN VE ( VICHY DERCOS) YAGLANMA ve dokulmeyi kessin diye verdi ama yinede yağlanma dökülmeler oluyor minoxsil ‘e devam edeyim dedm arada kullanıyorum yani saçı çorba ettik napacam yardımcı olursanız sevinirim tsk şimdiden

  1. Hüseyin: Büyük ihtimalle genetik dökülme yaşıyorsun. Ayrıca eczanede analiz yapan uzman tam bir terbiyesizlik yapmış diyebilirim. Senin yapman gereken yine minoxil içeren ilaçlar kullanmaktır. Fakat şunu bilmen gerekir ki hiç bırakmadan sürekli kullanmalısın. Çünkü kullandığın süreçte etkisi olur. Bıraktığında sorun yeniden ortaya çıkmaktadır.

 5. Hocam 20 yaşındaki kızıma genetik yatkınlığa bağlı erkek tipi dökülme teşhisi konuldu.her gece 8 fıs ALOPEXY T ve BYOPECİA tablet kullanıyor.1 ay oldu ama saçları bu ilaçları kullandığından beri daha fazla dökülmeye başladı bu ilaçlarmı buna sebep oldu çok ağlıyor acil cevap verme şansınız olursa memnun olurum.
  Saygılarımla

  1. Arzu: Evet, önerilen ilaçlar genetik dökülme için iyi bir seçimdir. Bu ilaçlar ilk olarak sağlıksız, dökülmek için sırasını bekleyen saçları dökerek başlar. Bu durum dökülmenin 2-3 katına çıkması demektir. Bu normal bir durumdur. İlaç kullanmaya başlamasa o saçlar 2-3 hafta içinde dökülecekti, ilaç süreci hızlandırdı. İlacı düzenli olarak kullanmaya devam etmelidir. 6 Ay içerisinde etkisi görülür. Sonrasında dozu azaltarak sürekli kullanmalıdır.

 6. Merhaba Hocam;

  Ben 39 yaşındayım ve yaklaşık 5 – 6 yıldır saçlarım için minoxil kullanıyorum. İlk yıllarda oldukça etkili idi ama son 1 yıl civarında ilk etkisini görememeye başladım. Bir de maddi sorunlarımdan ötürü bütçem de kaldırmamaya başladı minoxil çok pahalı bir ürün.
  Minoxili bırakmaya karar verdim, bırakınca ani şok dökülmeler olmasından çekiniyorum. Biotin ile prozinc pulus losyon önerdi ezcazı ama genelde ürün satma isteğine göre insanların yönlendirdikleri için uzman görüşü almak istedim. Hocam minox ili bırakıp nasıl bir yol izleyim? Hangi ürünü önerirsiniz.

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  Saygılarımla

  1. İbrahim: Ürünü bıraktığında dökülmesi normaldir. Zaten üründe seni bir yere kadar götürecektir. Bu nedenle önerim saç ekimi yönünde olacaktır. Op. Dr. Can İşler bu konuda size yardımcı olabilir.

 7. Merhaba, yaklaşık bir yıldır saç ve sakal kıran sorunu yaşıyorum.Doktorlarımın verdiği solisyon, krem ve şampuanlar çözüm getirmedi.Sorunlu bölgeye tahriş edercesine sarımsak sürdüm kısmen etki etti ama farklı yerlerde dökülmeler devam etti.Tecrübeli bir berber tanıdığım içeriğini tam bilmediğim bir sıvı ile sorunlu bölgedeki derinin yenilenmesini sağlayacak bir yakıcı bir yöntem uyguladı.Kısmi düzelmeler oldu.Bu sefer de yine başka bölgelerde dökülmeler devam etti.Bir saç tedavi merkezinden bilgi almak istiyorum ama kandırılmamak için kime danışmam konusunda emin olamıyorum.Araştırma yaparken sitenizi buldum.Ciddi bir kurum olduğunuz fikrine kapıldım.Konu ile alakalı bir yönlendirme yapmanızı rica ederim.Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Zeki: Öncelikle sakin olmalısın. Bu kadar panik bir şekilde davranmak sana çözümden çok, çözümsüzlük getiriyor. Sakin ol ve sorunun stres, kaygı, üzüntü olduğunu bilmelisin. Bu nedenle bu tür sıkıntılar varsa mümkün mertebe uzaklaşmaya çalışmalısın. Sonrasında ise berber vs ile uğraşmak yerine SADBE Forte kullan ve 3 ay sonrasında tekrar konuşalım.

  2. Hocam mrb 13gun önce saç ekim sürecinin ardından alopexy sprey önerisinde bulunuldu ..5gundr Solgar 5000mg biotin kullanıyorum.minoksidil konusunda alopexy etkisi konusunda biraz endişelerim mevcut.bu süreçte biotin desteği dışında niasin almamı onerirmisniz.tesekkkur ederim

   1. Ömer: Alopexy bir ürün markası içerisinde %5 Minoxidil bulunmaktadır. İstersen sen bile Ömer markası ile üretim yaptırabilirsin. Burada markadan çok önemli olan ürünün içeriği ve değerleridir. Biotin saç dökülmesi sonrası özellikle gerekir. Alopexy mevcut saçlarını genetik dökülmeye karşı korumak için önerilmiştir.

 8. HHocam ben 22 yaşındayım üç gün önce dermatoloğa gittim minoxidil yazdı benim sorum saçımı neyle yıkamam şampuanlarda kimyasal çok olduğu için iki ay önce bıraktım defne sabunu kullanıyorum sizce doğru mu

  1. Sevilay: Argan yağı içeren şampuanlar tercih edebilirsin. Yoğun E vitamini ile saçı besler.

 9. Hocam merhaba ben alopexy sprey kullanıyorum doktor bana erkek tipi dökülme var ve genetik dedi 3 hafta oldu saçım aşırı çok dökülüyor tepem iyice açıldı bu birden dökülme neden oldu birde bayanlarda kullanım zararlımı

  1. Safiye: Minoxidil içeren ilaç vermiş, evet etkili olacaktır. Ama 3 hafta gibi kısa bir sürede olmaz. Minimum 3-6 ay düzenli kullandıktan sonra tekrar konuşalım. Unutmaman gereken bu tür ilaçları sürekli kullanman gerektiğidir. Bırakman halinde dökülme yeniden başlar.

 10. Hocam Sacimda yagli egzama var dokor egzama icin ilaclar ve sampuan verdi egzaman azalinca minoksil %5 kullan dedi minoksilin yan etkilerinde egzama olustururgibi bir maddesi var benim icin sıkıntısı olmaz mı ?

  1. Harun: Sorun sadece egzama mı? Yoksa minoxidil kullanmanı gerektirecek düzeyde dökülme var mı?

   1. Her ikiside var hocam hem dokulme hemde egzama

    1. Harun: Bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir