Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi gibi çözümü mümkün olan sorunlardan biride saçlarda beyazlama olup, ilerleyen yaş vs ile alakası yoktur. Saça renk veren pigmentin ölmesi ile ortaya çıkan saç beyazlaması için bir birinden özel çözümleri sayfada bulacaksınız.


Aslında saçta bir çok hastalık olmasına karşın biz bunların hiç birini önemsemiyoruz. Ne zamanki saçlarımız dökülme sonucu seyrelmeye başlarsa o zaman bir bölümümüz tehlikenin farkına vararak bulduğu her öneriye sarılmaktadır. Tabii ki saçlarımızda ki tek sorun dökülme olmayıp, aynı zamanda saç beyazlaması yada ağarması da bir sorun ve hastalıktır. İnsanlardaki saç beyazlaması genelde inanlara yaşlandığını yada dert çektiğini, ezildiğini stres altında yaşadığı hissi verse de bilimsel yönden bu doğru değildir. Saç beyazlaması yaşlanmakla alakalandıran insanlara 15 yaşındaki bir çocuğun bile saçlara ağardığı gösterilebilir.

Saç Beyazlaması Neden Olur?
Saç keratin denen bir maddeden yapılmaktadır. Ne tesadüf tırnaklarımızda aynı maddeden yapılmakta olup, tırnakların sert olmasını sağlayan disülfid bağları bulunmaktadır. Bu benzerlik sonucu aslında saçların orjinal rengi tırnak rengine benzer şeffaf beyaz bir renkten oluşmaktadır. Saçları tırnaklardan ayıran ile melamin pigmenti dediğimiz bir organizmanın sürekli melanositler salgılaması ile renk almaktadır. Fakat bu melamin pigmenti ilerleyen yaşa yada sebebi henüz bilinmeyen nedenlerden dolayı görevini yapamaz hale gelmektedir. Genellikle ilerleyen yaş olasa da aslında genetik olup, bazen genç yaşta görülür. Evet değerli arkadaşlar sorun melanositlerin salgılanmaması ile alakalıdır. Bunları tekrar canlandırmak yada kendiniz bu ihtiyacı saç ilaçları ile gerçekleştirmelisiniz.

Vitiligo ve Albinizm Hastalığı
Normal şekilde saç beyazlaması dışında birde bazı hastalıkların saç beyazlaşmasına neden olduğu bilinmektedir. Bunlardan biride tedavi edilebileni Vitiligo olup, Albinizm ise doğuştan melamin salgılayan maddelerin hiç olmaması durumudur. Bu genelde tüm vücudundaki kılların kaş, kirpik dahil tüm kılların beyaz olması durumudur. Maalesef bu duruma karşı çok fazla çözüm imkanı yoktur.

Saç Beyazlamasını Biotin İle Geciktirebilirsiniz
Aslında saçımızda ortaya çıkan sorunların bir çoğu gerekli şekilde beslenmemekten kaynaklanır. Saçların ihtiyacı olan H ve B7 vitamini yeterli olmadığınızda saç kalitesi düşer ve başta kırılarak dökülme olmak üzere saçlarda beyazlamalar görülür. Bu sorunu önlemek için saçlarınız sağlıklı bile olsa mutlaka en az 1mg biotin yada kullandığınız şampuanı biotin içeren formüllerden seçmelisiniz. Çünkü biotin saç ve tırnak sağlığı için H ve B7 vitamini içermektedir. İnsan vücuda biotin üretmekte fakat yeterli gelmemektedir. Sizin kullanacağınız biotin vücudunuzda fazlalık yapmamakla birlikte biotin fazlalığı kendiliğinden atılmaktadır. Fakat şunu unutmayın biotin saçlarınızı beyazlamaya karşı önler yada beyazlamış saçları geri döndürür şeklinde bir durum yoktur. Sadece henüz saçlarında beyazlama başlamamış insanlarda gecikme sağlar.

Saç Beyazlamasına Çözüm Youthair
Vücudumuzun kendi doğal imkanları ile sağlayamadığı melaminleri aktif hale getirecek ürünler kullanmalıyız. Bunların en başında ise Amerikan menşeli bir saç ürünü olan Youthair gelmektedir. 3 Farklı şekilde üretilen Youthair krem, kurşunsuz ve likit formu ile dilediğiniz türünü kullanabilirsiniz. Ülkemizde genelde Youthair Kurşunsuz kullanılmakta olup, ilk başlarda günlük kullanmak gerekir. Sprey formunda üretilen bu ürünleri saçlarınıza masaj yaparak uygulamanız gerekir. Adım adım etki eden Youthair özellikle 3-4 hafta sonrası etkisi görülmektedir. Saçlarınız eski rengine dönmesi halinde kullanım süresini düşürerek devam etmelisiniz. Bırakırsanız melamin yeniden salgılanmayacağı için yeniden beyazlama görülür.

Saç Beyazlamasına Karşı Ürünler
Saçlarda en sık görülen sorun olan saç beyazlaması için önerebileceğimiz ürünler tabii ki sadece Youthair olmamakla birlikte aynı etkiyi görebileceğiniz yaklaşık 10 farklı saç ürünü markası daha bulunmaktadır. Grecian, Stop Gray, Grayban, Moliva Grey Away, Schwarzkopf Re-Nature, Stop Grey gibi ürünleri güvenle kullanabilirsiniz. Hangisini tercih edeyim derseniz size önerim ekonomik durumunuza göre karar verin olacaktır. Hepsi aynı işlemi yapmakta olup, sürekli kullanmanız nedeniyle ekonomik bir ürünle başlamalı ve devam etmelisiniz. Örnek Youthair 35-50 TL değişen fiyatlarla satılmakta olup, istenen saç rengine ulaştığınızda aldığınız ürünü en az 2-3 ay boyunca kullanabilirsiniz.

Saç Beyazlaması Youthair

Saç Boyaları İle Zaman Kaybetmeyin
Özellikle kadınların sıkça başvurduğu saç boyası saçlarınızı elbette anında beyazlıkları giderir ama 1 ay içerisinde yeni uzayan saçlarınız ile yeniden beyaz rengi görmeye başlarsınız. Bu nedenle saç beyazlaması probleminden sıkılanlar varsa orjinal saç rengine döndürmek için yukarıdaki ürünlerden birini kullanarak saçlarınızın renk yapısını karşılayan melaminleri tekrardan aktif hale getirmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018