Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora (Bölüme) Gidilir?

Saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu hiç bir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Peki teşhis ve tedavisi için hastanelerin hangi bölümüne randevu alınması gerektiğini biliyor musunuz?

Genetik ve fizyolojik bir durum olduğu gibi çoğu zamanda vücudumuzda ortaya çıkan hastalıkların belirtisi ve şikayeti olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kansızlık (anemi) kadınlarda  bir çok şikayet gibi saç dökülmesine neden olmaktadır. Bir diğer örnek ise Guatr hastaları olup,  tiroid fazlalığı ve yetersizliği şeklinde iki ayrılmaktadır. Hipotiroidi (tiroid yetersizliği) olması halinde dökülmeye neden olmaktadır. Yani kesinlikle basite almayarak üzerinde dikkatle durmalıyız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Yaşadığımız tüm saç sağlık sorunları ile ilgili olarak dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekir. Kamu ve özel hastaneler yanı sıra doktorların kendi özel muayenehaneleri bulunmaktadır. Kamu (devlet) hastanelerinden hizmet almak isterseniz Deri ve Zührevi Hastalıkları (Cildiye) bölümüne randevu almanız gerekmektedir. Özel hastanelerde ise bu bölümün ismi Dermaoloji (Cildiye) yada Cildiye (Dermatoloji) şeklinde karşınıza çıkabilir. Dermatolog adı verilen uzmanlar tüm cilt problemleri yanı sıra toplumda sık görülen saç sorunları ile de ilgilenmektedir.

Hangi Durumlarda Dermatoloğa Başvurmalıyız?
Öncelikle yaşadığımız tüm saç sorunları için doktora gitmek gerekmez. Bazı sorunların teşhis ve tedavisi oldukça kolay olup, bazen fizyolojik kıl kökü değişimlerini saç dökülmesi sanarak gereksiz endişeye kapılabilirsiniz.

Ücretsiz Saç Analizi Yaptırabilirsiniz
Saç dökülmesi problemi için öncelik her zaman dermatolog olmasına karşın aynı zamanda bir çok şehirde bulabileceğiniz ücretsiz saç analizi hizmetleri bulunmaktadır. Eczanelerde hizmet veren bu uzmanlar kansızlığa bağlı saç dökülmesi dışında tüm saç ve saçlı deri sorunlarının teşhisini kullandıkları teknolojik cihazlar ile yapabilmekte ve çözümü için uygun ürünler önermektedir. Hizmet verdiği Eczacı ile koordineli çalıştığı için kullanmanızı tavsiye ederim.

Günlük 60-70 Kıl Kaybı Fizyolojik (Normal) Olabilir
Öncelikle saçınızdan dökülen tüm kıllar saç dökülmesi anlamına gelmez. Saç yaşayan, yaşlanan, ölen ve tekrardan yenilenen bir dokudur. Bu şekilde ömrümüz boyunca 8-10 defa tekrarlamaktadır. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse saç teliniz 2-10 yıl uzar ve sonrasında dökülür. Dökülen kıl kökü yerine 2-4 ay içerisinde yenisi çıkar buda 2-10 yıl yaşar ve ölerek dökülür. İnsanın kafasında yer alan 140 ile 200 bin arasındaki kıl köklerinin %10 gibi bir bölümü sürekli yenilenmektedir. Bu nedenle günlük 70-80 tele kadar siz farkına varsanız da farkında olmasanız da dökülme olmaktadır. Fakat bu yenilenme süreci hiç bir insanda saçların seyrelmesine ve dikkat çekici açıklığa neden olmaktadır. Yaşadığınız dökülme saçlarınızda belirgin bir seyreklik yapıyorsa o dökülmedir. Yaşadığınız sorunun dökülme olup, olmadığını anlamak için avucunuzla saçınızı çekin avucunuzda kıl kalıyorsa o da dökülme kabul edilir.

Kafa Kaşıntısı Nedeni (Mantar ve Bit) Olabilir
Bir çok insan dermatoloğa kafa kaşıntısı problemi ile başvurmaktadır. Kafa derisinde yer alan kaşınmanın 2 ana nedeni olup, ilki Malassezia Furfur dediğimiz kafada mantar problemi olup, kafada kaşıntı yanı sıra sürekli ve aşırı kepek problemine neden olmaktadır. Bunun için doktora gitmek gerekmez. Kafada mantar öldürücü şampuanlardan biri Seboderm, System4, Konazol, Ketoral, Nizoral ve Zetion gibi medikal ürünlerden birini kullanmalısınız. Kafada kaşıntının bir diğer nedeni ise özellikle okul çağı çocuklarında sık görülen bit olup, kafada kaşıntı yanı sıra sızlanmaya neden olmaktadır. Toplumda yeteri kadar hijyenik olmayanlarda bit görülür anlayışı yanlış olup, bit tüm insanlara bulaşabilmektedir. Çözümü eskiden olduğu gibi böcek ilaçları yerine biti havasız bırakarak öldüren Dimethicone içeren sprey ve şampuanlarla olmalıdır. Bunun için Pedikap ve Paranit gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Saçlarda Kalite Kaybı (Biotin Eksikliğinin) Belirtisi Olabilir
Saçlarımızda vücudumuz gibi vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Biotin dediğimiz B7 ve H Vitamini olarak bilinen gereksinim bulunmaktadır. Kalın bağırsak tarafından üretilen Biotin çoğu zaman yeterli olmayabilir. Bu durumda saçlarda kalite kaybı (incelme, zayıflama, uzama hızında gerileme, mat görünüm) yanı sıra aynı şekilde tırnaklarda soyulma, kırılma ve beyaz lekeler görülür. Bu genelde Biotin eksikliği sonucu oluşur. Tırnakla saç arasındaki bağı açıklamak gerekirse her ikisi de keratin dediğimiz maddeden yapılmıştır. O nedenle saç ve tırnaklar için aynı vitamin etki etmektedir. Bu tür şikayetleriniz varsa 2 MG Biotin yada Biotin içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkatli olmalısınız. Çünkü saçta kalite kaybı aynı zamanda genetik (erkek tipi) saç dökülmesi sürecinde önemli bir aşamadır. Biotin yada Biotin içeren şampuan sorunu düzeltmemesi halinde genetik dökülme şüphesi ile dermatoloğa muayene olmalısınız.

Saçta Yağlanmayı (Şampuan) İle Dengeleyin
Bir çok insanın en temel sorunu yağlı saçlar olup, nedeni kıl köklerinde bulunan yağ bezlerinin normalden hızlı çalışmasıdır. Gereğinden fazla yağ salgıladığı için haliyle saçlar daha fazla ıslanır. Bunu önlemek için geliştirilmiş şampuanlar bulunmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus ise saç dökülmesi olan insanlarda yağlanma dikkat çekici hale gelebilir. Yani kıl kökleri döküldüğü için var olan kıllar salgılanan yağdan daha fazla etkilenir. Yani saçta yağlanma dışında dökülme hususuna dikkat etmelisiniz.

Saçkıran ve Sakal Kıranı (Evde) Kendiniz Önleyebilirsiniz
Halk arasında saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata bir tür saç dökülmesi olup, çocuk ve gençleri daha fazla etkilemektedir. Bir tür immüm hastalık olup, stres kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Aşırı stres bağışıklık sistemine hasar vererek vücudun öz dokularını yabancı madde gibi algılamasına neden olmaktadır. Saçın bir bölümü yada tümünde dökülmeye neden olduğu gibi aynı şekilde vücudun tüm kıllarını dökebilmektedir. Bu nedenle 3 gruba ayrılmıştır.

Alopecia Areata: Toplumda en sık görülen türü Alopecia Areata olup, saçın bir yada birden fazla nokasında madeni para şeklinde bölgesel dökülmelere neden olur. Alopecia Totalis ise saçların tümünün dökülmesi olup, Alopecia Universalis ise saçlar dahil vücudumuzdaki tüm kılların dökülmesi halidir. Tabii her zaman dikkat çekici olan saç ve yüz bölgesidir.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Toplum olarak saçkırana yabancı olmadığımız için ilk görüşte anlarız. Yani sorunun saçkıran olduğunu anlamak için dermatoloğa gitmek zorunda değilsiniz. Sadece tedavi önerisi için gidebilirsiniz. Bende burada saçkıran tedavisinde uygulanan ve kendinizde evinizde uygulayacağınız yöntemlerden bahsedeceğim.

Sarımsak İle Cildi Tahriş: Saçkıran tedavisinde masrafsız ve bitkisel bir yöntem denemek isterseniz ilk uygulama sarımsak olabilir. Fakat tedavide başarı oranı %50 olup, 3 ay içerisinde sizde etki edip, etmeyeceğini görürsünüz. Ortadan kesilmiş olan sarımsağı dökülme olan alana sürerek cildi tahriş eder ve kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlarsınız. Bu şekilde daha fazla kan taşımaktadır. Ben işi şansa bırakmak istemiyorum derseniz diğer tedavileri düşünmelisiniz.

Kortizon (İğne): Tedavide başarı oranını biraz daha yükseltmek isterseniz Kortizon uygulaması %70 başarı sunmaktadır. Tabii ki bunu evde kendiniz yapma imkanınız bulunmuyor. Bunun için mutlaka bir dermatoloğa muayene olarak 10-15 aralıklarla kontizon enjeksiyonu (iğnesi) yapması gerekir. Dediği gibi tedavide başarı oranı %70 olup, bazen işe yaramayan %30 arasında olabilirsiniz.

SADBE (Önerilir): Dünya’da saçkıran tedavisinde uygulanan 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE (Squaric Acid Dibutylester) olup, tedavide başarı oranı %95 düzeyinde olmaktadır. Güzel bir yönü evde kendinizin uygulama imkanı olmasıdır. SADBE daha önceleri sadece tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanırken geçtiğimiz yıllarda Hair Pharma firması tarafından Roll on şeklinde hazırlanarak yine SADBE ismi ile satışa sunuldu. Kullanımı oldukça kolay olup, dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmeniz yeterlidir. Ürünün etkisi 1-6 ay içerisinde kendisini göstermektedir. Saçkıran problemi yaşıyorsanız aşağıda ki görsele tıklayarak ürünü inceleyebilirsiniz.

Saçkıran Tedavisi

Saç Dökülmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?
Yukarıda belirtilen sorunlar teşhis ve çözümü kolay olması nedeniyle dermatoloğa gitmenize çok fazla gerek yoktur. Fakat saç dökülmesi sizde seyrelme, açılma yapıyorsa burada durum ciddi olup, mutlaka muayene olmalısınız. Çünkü dökülmenin tipi ve nedenini öğrenmek zorundayız. Yapılan muayene işlemlerinde genetik ve kansızlığa bağlı dökülme görülmektedir.

Bilinçsiz Ürün Kullanımından Kaçının
Saç dökülmesi olan insanların en sık yaptığı hatalardan biri bilinçsiz şekilde ürün kullanımıdır. Kullanılan ürünlerin başında şampuanlar gelmektedir. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki kırılarak dökülmeler dışında şampuan markası ne olursa olsun saç dökülmesini tek başına önleyemez. O nedenle kendi kendinize çözüm aramak yerine öncelikle sorunun tipi ve nedeni öğrenilmelidir. Bunu da tahmin etmek yerine uzman teşhisi ile yapmalıyız.

Saç Dökülmesi Tipi ve Nedenini Mutlaka Öğrenin
Dermatoloğa muayene olan insanların büyük bir bölümü maalesef dökülme tipi ve nedenini öğrenmeden doktorun yanından ayrılmaktadır. Doktor söylemese bile siz mutlaka sorarak öğrenmelisiniz. Burada amaç kendi kendinize araştırma yaparak en iyi sonuca ulaşmaktır. Ama siz yaşadığınız sorunu bilmezseniz neyi araştıracağınızı da tam olarak bilemezsiniz.

AGA – Androgenetik (Erkek Tipi) Saç Dökülmesi
Dermatolog muayenelerinde 2 farklı sorun ağırlıklı olarak ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde %90 kadınlarda ise %20 oranında kısa adı AGA olan Androgenetik dökülme görülmektedir. Kadınlarda da görülmesi nedeniyle erkek tipi dökülme şeklinde de bilinmektedir. Nedeni DHT (Dihidrotestosteron) kaynaklı olup, DHT’nin kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkar. Anne yada babanızda saç dökülmesi, kellik varsa 20’li yaşlarda sizi de etkileyebilir. İlk etapta saçta kalite kaybı şeklinde görülen sorun zamanla yerini alın bölgesi yada tepeden açılmaya bırakır. Çoğu zaman iki bölgede de aynı anda dökülme görülür. DHT’nin baskılanması için dünya genelinde 3 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Dutasterid olup, sprey yada tablet olarak satılan ürünlerin içinde bu maddelere yer verilmektedir. Finasterid bu maddelerin en eskisi olup, prostat tedavisinde kullanılırken saç dökülmesinde etkili olduğu görülmüştür. Fakat kötü yönü cinsel yönden yan etkileri bulunmaktadır. O nedenle finasterid içeren tabletler kullanmadan önce dikkatli olmalısınız.

Procapil İçeren Spreyler Önerilir: Erkek tipi dökülmede benim önerim Procapil içeren spreyler yanı sıra sprey kullanamayanlar için İsoflavon ve Saw Palmetto içeren tabletler olabilir. Bu kapsamda size önerim Hair Forte Sprey yada Xpecia Tablet olacaktır.

Kansızlık (Demir Eksikliği) Anemisine Bağlı Saç Dökülmesi
Erkeklerde görülen dökülme %95 genetik olurken kadınlarda ise büyük ölçüde kansızlık yani anemi problemine bağlı oluşmaktadır. Kansızlık probleminde en sık görülen nedenlerden biri demir eksikliği olup, bunu B12, çinko ve magnezyum eksikliği takip etmektedir. Belirtileri saç dökülmesi yanı sıra çabuk yorulma, halsizlik, ciltte kuruluk, yenilmeyecek şeyleri (toprak) yeme isteği oluşmaktadır. Bu durumda mutlaka bir dermatoloğa muayene olmak gerekir.

Hematoloji Bölümüne Sevk Edecektir
Doktora gittiğinizde ilk olarak sorunu sizin anlattığınız bilgiler ışığında açıklığa kavuşturmaya çalışacaktır. Verdiğiniz bilgiler yeterli olmaması halinde sorunun kansızlık olması ihtimaline karşı sizi Hematoloji bölümüne sevk ederek tam kan sayımı taraması isteyecektir. Bu durum rutin bir uygulama olup, bu şekilde kansızlık vs olup, olmadığı anlaşılır. Kansızlık olması halinde tedavide önceliği kansızlığa vermelisiniz. Çünkü anemi problemi ortadan kalktığında dökülme probleminizde yok olacaktır. Tabii ki bu süreci bekleyerek geçirmek yerine kansızlığa bağlı dökülmelerde etkisi olan bir çok bilimsel içeriği barındıran Xpecia tablet kullanabilirsiniz.

Menopoz Döneminde Saçınız Dökülüyorsa (Panik Yapmayın) Normaldir
Kadınlar yaşamları boyunca belli başlı süreçlerden geçmektedir. Adet görmenin başlangıcı gibi birde doğurganlık ve adet görmenin son bulduğu süreç bulunmaktadır. Genelde 40-50 yaşında görülen bu geçiş dönemine menopoz denmektedir. Kadınlık hormonu (Östrojen) seviyesinde azalma olması saçlarda dökülmeye neden olur. Çünkü östrojen hormonu aynı zamanda saçları koruyucu etkisi bulunmaktadır. Menopoz döneminde azalan Östrojen hormonun sorununun önüne geçmek için Menopecia Tablet kullanabilirsiniz. İçeriğindeki İsoflavon östrojen gibi etki ederken, pantotenat ise saç beyazlaması problemini mümkün oldukça geciktirmektedir.

Dermatoloji Uzmanı

Evet değerli arkadaşlar konuyu toparlayacak olursak saç dökülmesi tedavi edilmesi gereken bir hastalık yada bazı hastalıkların belirtisi olmaktadır. Bu nedenle mutlaka bir dermatologdan destek almayı ihmal etmeyiniz. Sormak istediğiniz sorularınız varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

[adinserter block=”3″]

867 Yorum

 1. Arzu

  Hocam 22 yasındayım saçlarım cok dökülüyordu ve önler tepem açıldı baya saçım seyreklesti ve saçlarım cok ince doktora gittim demir eksikligi anemisi dendi ferro sanol duedonal ve minoksil sprey verdi saç dökülmem azaldı eski gür saçlarıma tekrar kavusabilirmiyim bu ilaçların yanına xperia kasın tablet kullansam daha iyi olurmu .

  • Doktor Atilla Kaya

   Arzu: Etki gördüğün ilaçlarla devam etmelisin. Tabii ki tam anlamı ile eskiye dönmek için sabırlı olmalısın. Demir eksikliği çözümü 1 yılı bulabilir.

 2. Gamze

  Hocam merhaba
  6 yasindaki oglumun kafasinin arka tarafinda bir iki tane beyaz sac vardi. Hic elimizi surmedik.Onceden onemsemedik. Ama simdi giderek cogaldi ve onlere dogru dagilarak ilerliyor. Daha da fazlalasti. Babasinda da bende de yasinizdan dolayi beyazlar var ama oglumuzdakiler bu yasta normal degil gibi. Neyapabiliriz sebebi nedir

  • Dr. Kaya

   Gamze: Sizde yaşa bağlı (hücrelerin yıpranmasına bağlı) beyazlama normaldir. Fakat 6 yaşındaki bir çocukta bu normal değildir. Hücre ölümlerinin nedeni araştırılması gerekir. Bunu bir dermatoloji uzmanı yapmalıdır.

 3. Zehra

  Benim saçlarım ince telli ve seyrek gür saçlara sahip olmak için ben yapmalıyım

  • Doktor Atilla Kaya

   Zehra: Saçların ince telli olduğu için seyrek görünmesi normaldir. Bunun için biotin kullanmalısın. Ama tabii ki çok aşırı bir değişim olmaz. Sadece kısmi bir etki ortaya çıkacaktır.

 4. Sevgi

  Öncelikle iyi akşmlar hocam benimde aynı arkadaşlar gibi sacımın yan tarafında dökülme var sürekli sacım dökülüyo fazlasıyla hani acaba dökülen yerde geri saç cıkarmı doktora gitmis olaam bile

  • Dr. Kaya

   Sevgi: Dökülmenin bir çok nedeni vardır. Öncelikle senin yaşadığın sorun hangisi bunu öğrenmelisin. Bunu öğrenmek içinde bir dermatoloji uzmanına muayene olmak gerekir.

 5. Muhammed

  Merhabalar hocam;
  21 yaşındayım saçımın yanları açılıyor ve dökülme var şampuan kullanıyorum yağlanma erken oluyor yeşil sabun kullanıyorum yağlanma pek fazla olmuyor ama ikisinde de dökülüyor sarımsak öneriyorlar sizce ne yapmalıyım dökülmemesi için.

  • Dr. Kaya

   Muhammed: Hastalanınca önce ne yapıyoruz? Doktora giderek hastalığın ne olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Doktor sorunu teşhis ederek bize tedavi edici ilaçları reçete ediyor. Aynı durum saç dökülmesi içinde geçerlidir. Öncelikle sendeki dökülme hangi tip ve neden dökülüyor. Önce bunu bulmak gerekir. Bunun içinde dermatoloji uzmanına muayene olmalıyız. Sorun tespit edilirse, çözümü kolay olur. Senden ricam dermatoloji uzmanına muayene olman ve sonucu benimle de paylaşmaktır.

   • Muhammed

    Tabi hocam paylaşırım teşekkür ederim

 6. canan

  Hocam benim saç diplerinde ağrı oluyor ağrı kesiciler fayda etmiyor ne yapmam lazım acaba

  • Dr. Kaya

   Canan: Saç nezlesi dediğimiz sorun olabilir. Dermatoloji uzmanına muayene olarak sorunun ne olduğunu tam olarak teşhis ettirmelisin. Ağrı kesiciler pisliği halının altına süpürmek gibidir. Asıl sorunu hep görmezden gelir, hatta daha da ilerlemesine neden olursun. O nedenle ağrı kesiciler ile sinirleri uyuşturmak yerine ağrının nedenini bulmalısın.

 7. Oktay

  Merhaba hocam ;
  30 yaşındayım. Venöz yetmezlik tedavisi için yaklaşık 1,5 senedir modet 500 mg ilaç kullanmaktayım. Son zamanlarda saclarımın kenarlarda açılmalar belirgin hale geldi. Kullandığım bu ilacın etkisi olabilir mi ?

  • Dr. Kaya

   Oktay: Toplardamar kapakçık bozukluğunda kullanılan ilaçların saç dökülmesine neden olacağını sanmam. Genelde kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları saç dökülmesine neden olmaktadır.

 8. Hasan

  Hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın 18 yaşındayım saçlarım dökülüyo yağlanma var sürekli anne veya babam da kellik yok sebebi nedir sizce

  • Dr. Kaya

   Hasan: Öncelikle sizlerin soruları beni rahatsız etmiyor. Aksine bilgime güvenerek soru sorduğunuz için mutlu oluyorum. Soruna 2 başlıkta yanıt verelim. Öncelikle saçların yağlanması normaldir. Çünkü her kıl kökü etrafında yağ bezleri bulunur. Tabii ki senin saçların döküldüğü için yağlanma rahatsız edici hale gelebilir. Bunu sorun olarak görmemelisin. Dökülme ise anne babada yoksa genetik neden ikinci planda kalır. Diğer nedenleri dikkate alarak bir dermatolog tarafından teşhis konması gerekir.

 9. selman

  MERHABA HOCAM 23 yaşındayım saçlarım ön taraftan seyrekleşmeye başladı 150 kiloyken saçşlarım baya gürdü zayıfladıktan sonra seyrekleşmeye başladı diyet yapmadım dengeli beslendim spor yaptım saçların önü açılmaya başladı

  • Dr. Kaya

   Selman: Kilo verme esnasında Biotin gibi besinlerin eksikliği olabilir. Dökülme nedenlerinden biri bu olabilir. Fakat bunun dışında daha 7-8 farklı muhtemel neden daha bulunuyor. Sana önerin 5 MG Biotin kullanman yönünde olacaktır. Fakat sorun biotin eksikliği değilse dökülme devam edecektir. Bu nedenle bir dermatoloji uzmanına muayene olman asıl sorunu bulman için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.