Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora (Bölüme) Gidilir?

Saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu hiç bir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Peki teşhis ve tedavisi için hastanelerin hangi bölümüne randevu alınması gerektiğini biliyor musunuz?

Genetik ve fizyolojik bir durum olduğu gibi çoğu zamanda vücudumuzda ortaya çıkan hastalıkların belirtisi ve şikayeti olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kansızlık (anemi) kadınlarda  bir çok şikayet gibi saç dökülmesine neden olmaktadır. Bir diğer örnek ise Guatr hastaları olup,  tiroid fazlalığı ve yetersizliği şeklinde iki ayrılmaktadır. Hipotiroidi (tiroid yetersizliği) olması halinde dökülmeye neden olmaktadır. Yani kesinlikle basite almayarak üzerinde dikkatle durmalıyız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Yaşadığımız tüm saç sağlık sorunları ile ilgili olarak dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekir. Kamu ve özel hastaneler yanı sıra doktorların kendi özel muayenehaneleri bulunmaktadır. Kamu (devlet) hastanelerinden hizmet almak isterseniz Deri ve Zührevi Hastalıkları (Cildiye) bölümüne randevu almanız gerekmektedir. Özel hastanelerde ise bu bölümün ismi Dermaoloji (Cildiye) yada Cildiye (Dermatoloji) şeklinde karşınıza çıkabilir. Dermatolog adı verilen uzmanlar tüm cilt problemleri yanı sıra toplumda sık görülen saç sorunları ile de ilgilenmektedir.

Hangi Durumlarda Dermatoloğa Başvurmalıyız?
Öncelikle yaşadığımız tüm saç sorunları için doktora gitmek gerekmez. Bazı sorunların teşhis ve tedavisi oldukça kolay olup, bazen fizyolojik kıl kökü değişimlerini saç dökülmesi sanarak gereksiz endişeye kapılabilirsiniz.

Ücretsiz Saç Analizi Yaptırabilirsiniz
Saç dökülmesi problemi için öncelik her zaman dermatolog olmasına karşın aynı zamanda bir çok şehirde bulabileceğiniz ücretsiz saç analizi hizmetleri bulunmaktadır. Eczanelerde hizmet veren bu uzmanlar kansızlığa bağlı saç dökülmesi dışında tüm saç ve saçlı deri sorunlarının teşhisini kullandıkları teknolojik cihazlar ile yapabilmekte ve çözümü için uygun ürünler önermektedir. Hizmet verdiği Eczacı ile koordineli çalıştığı için kullanmanızı tavsiye ederim.

Günlük 60-70 Kıl Kaybı Fizyolojik (Normal) Olabilir
Öncelikle saçınızdan dökülen tüm kıllar saç dökülmesi anlamına gelmez. Saç yaşayan, yaşlanan, ölen ve tekrardan yenilenen bir dokudur. Bu şekilde ömrümüz boyunca 8-10 defa tekrarlamaktadır. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse saç teliniz 2-10 yıl uzar ve sonrasında dökülür. Dökülen kıl kökü yerine 2-4 ay içerisinde yenisi çıkar buda 2-10 yıl yaşar ve ölerek dökülür. İnsanın kafasında yer alan 140 ile 200 bin arasındaki kıl köklerinin %10 gibi bir bölümü sürekli yenilenmektedir. Bu nedenle günlük 70-80 tele kadar siz farkına varsanız da farkında olmasanız da dökülme olmaktadır. Fakat bu yenilenme süreci hiç bir insanda saçların seyrelmesine ve dikkat çekici açıklığa neden olmaktadır. Yaşadığınız dökülme saçlarınızda belirgin bir seyreklik yapıyorsa o dökülmedir. Yaşadığınız sorunun dökülme olup, olmadığını anlamak için avucunuzla saçınızı çekin avucunuzda kıl kalıyorsa o da dökülme kabul edilir.

Kafa Kaşıntısı Nedeni (Mantar ve Bit) Olabilir
Bir çok insan dermatoloğa kafa kaşıntısı problemi ile başvurmaktadır. Kafa derisinde yer alan kaşınmanın 2 ana nedeni olup, ilki Malassezia Furfur dediğimiz kafada mantar problemi olup, kafada kaşıntı yanı sıra sürekli ve aşırı kepek problemine neden olmaktadır. Bunun için doktora gitmek gerekmez. Kafada mantar öldürücü şampuanlardan biri Seboderm, System4, Konazol, Ketoral, Nizoral ve Zetion gibi medikal ürünlerden birini kullanmalısınız. Kafada kaşıntının bir diğer nedeni ise özellikle okul çağı çocuklarında sık görülen bit olup, kafada kaşıntı yanı sıra sızlanmaya neden olmaktadır. Toplumda yeteri kadar hijyenik olmayanlarda bit görülür anlayışı yanlış olup, bit tüm insanlara bulaşabilmektedir. Çözümü eskiden olduğu gibi böcek ilaçları yerine biti havasız bırakarak öldüren Dimethicone içeren sprey ve şampuanlarla olmalıdır. Bunun için Pedikap ve Paranit gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Saçlarda Kalite Kaybı (Biotin Eksikliğinin) Belirtisi Olabilir
Saçlarımızda vücudumuz gibi vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Biotin dediğimiz B7 ve H Vitamini olarak bilinen gereksinim bulunmaktadır. Kalın bağırsak tarafından üretilen Biotin çoğu zaman yeterli olmayabilir. Bu durumda saçlarda kalite kaybı (incelme, zayıflama, uzama hızında gerileme, mat görünüm) yanı sıra aynı şekilde tırnaklarda soyulma, kırılma ve beyaz lekeler görülür. Bu genelde Biotin eksikliği sonucu oluşur. Tırnakla saç arasındaki bağı açıklamak gerekirse her ikisi de keratin dediğimiz maddeden yapılmıştır. O nedenle saç ve tırnaklar için aynı vitamin etki etmektedir. Bu tür şikayetleriniz varsa 2 MG Biotin yada Biotin içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkatli olmalısınız. Çünkü saçta kalite kaybı aynı zamanda genetik (erkek tipi) saç dökülmesi sürecinde önemli bir aşamadır. Biotin yada Biotin içeren şampuan sorunu düzeltmemesi halinde genetik dökülme şüphesi ile dermatoloğa muayene olmalısınız.

Saçta Yağlanmayı (Şampuan) İle Dengeleyin
Bir çok insanın en temel sorunu yağlı saçlar olup, nedeni kıl köklerinde bulunan yağ bezlerinin normalden hızlı çalışmasıdır. Gereğinden fazla yağ salgıladığı için haliyle saçlar daha fazla ıslanır. Bunu önlemek için geliştirilmiş şampuanlar bulunmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus ise saç dökülmesi olan insanlarda yağlanma dikkat çekici hale gelebilir. Yani kıl kökleri döküldüğü için var olan kıllar salgılanan yağdan daha fazla etkilenir. Yani saçta yağlanma dışında dökülme hususuna dikkat etmelisiniz.

Saçkıran ve Sakal Kıranı (Evde) Kendiniz Önleyebilirsiniz
Halk arasında saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata bir tür saç dökülmesi olup, çocuk ve gençleri daha fazla etkilemektedir. Bir tür immüm hastalık olup, stres kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Aşırı stres bağışıklık sistemine hasar vererek vücudun öz dokularını yabancı madde gibi algılamasına neden olmaktadır. Saçın bir bölümü yada tümünde dökülmeye neden olduğu gibi aynı şekilde vücudun tüm kıllarını dökebilmektedir. Bu nedenle 3 gruba ayrılmıştır.

Alopecia Areata: Toplumda en sık görülen türü Alopecia Areata olup, saçın bir yada birden fazla nokasında madeni para şeklinde bölgesel dökülmelere neden olur. Alopecia Totalis ise saçların tümünün dökülmesi olup, Alopecia Universalis ise saçlar dahil vücudumuzdaki tüm kılların dökülmesi halidir. Tabii her zaman dikkat çekici olan saç ve yüz bölgesidir.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Toplum olarak saçkırana yabancı olmadığımız için ilk görüşte anlarız. Yani sorunun saçkıran olduğunu anlamak için dermatoloğa gitmek zorunda değilsiniz. Sadece tedavi önerisi için gidebilirsiniz. Bende burada saçkıran tedavisinde uygulanan ve kendinizde evinizde uygulayacağınız yöntemlerden bahsedeceğim.

Sarımsak İle Cildi Tahriş: Saçkıran tedavisinde masrafsız ve bitkisel bir yöntem denemek isterseniz ilk uygulama sarımsak olabilir. Fakat tedavide başarı oranı %50 olup, 3 ay içerisinde sizde etki edip, etmeyeceğini görürsünüz. Ortadan kesilmiş olan sarımsağı dökülme olan alana sürerek cildi tahriş eder ve kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlarsınız. Bu şekilde daha fazla kan taşımaktadır. Ben işi şansa bırakmak istemiyorum derseniz diğer tedavileri düşünmelisiniz.

Kortizon (İğne): Tedavide başarı oranını biraz daha yükseltmek isterseniz Kortizon uygulaması %70 başarı sunmaktadır. Tabii ki bunu evde kendiniz yapma imkanınız bulunmuyor. Bunun için mutlaka bir dermatoloğa muayene olarak 10-15 aralıklarla kontizon enjeksiyonu (iğnesi) yapması gerekir. Dediği gibi tedavide başarı oranı %70 olup, bazen işe yaramayan %30 arasında olabilirsiniz.

SADBE (Önerilir): Dünya’da saçkıran tedavisinde uygulanan 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE (Squaric Acid Dibutylester) olup, tedavide başarı oranı %95 düzeyinde olmaktadır. Güzel bir yönü evde kendinizin uygulama imkanı olmasıdır. SADBE daha önceleri sadece tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanırken geçtiğimiz yıllarda Hair Pharma firması tarafından Roll on şeklinde hazırlanarak yine SADBE ismi ile satışa sunuldu. Kullanımı oldukça kolay olup, dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmeniz yeterlidir. Ürünün etkisi 1-6 ay içerisinde kendisini göstermektedir. Saçkıran problemi yaşıyorsanız aşağıda ki görsele tıklayarak ürünü inceleyebilirsiniz.

Saçkıran Tedavisi

Saç Dökülmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?
Yukarıda belirtilen sorunlar teşhis ve çözümü kolay olması nedeniyle dermatoloğa gitmenize çok fazla gerek yoktur. Fakat saç dökülmesi sizde seyrelme, açılma yapıyorsa burada durum ciddi olup, mutlaka muayene olmalısınız. Çünkü dökülmenin tipi ve nedenini öğrenmek zorundayız. Yapılan muayene işlemlerinde genetik ve kansızlığa bağlı dökülme görülmektedir.

Bilinçsiz Ürün Kullanımından Kaçının
Saç dökülmesi olan insanların en sık yaptığı hatalardan biri bilinçsiz şekilde ürün kullanımıdır. Kullanılan ürünlerin başında şampuanlar gelmektedir. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki kırılarak dökülmeler dışında şampuan markası ne olursa olsun saç dökülmesini tek başına önleyemez. O nedenle kendi kendinize çözüm aramak yerine öncelikle sorunun tipi ve nedeni öğrenilmelidir. Bunu da tahmin etmek yerine uzman teşhisi ile yapmalıyız.

Saç Dökülmesi Tipi ve Nedenini Mutlaka Öğrenin
Dermatoloğa muayene olan insanların büyük bir bölümü maalesef dökülme tipi ve nedenini öğrenmeden doktorun yanından ayrılmaktadır. Doktor söylemese bile siz mutlaka sorarak öğrenmelisiniz. Burada amaç kendi kendinize araştırma yaparak en iyi sonuca ulaşmaktır. Ama siz yaşadığınız sorunu bilmezseniz neyi araştıracağınızı da tam olarak bilemezsiniz.

AGA – Androgenetik (Erkek Tipi) Saç Dökülmesi
Dermatolog muayenelerinde 2 farklı sorun ağırlıklı olarak ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde %90 kadınlarda ise %20 oranında kısa adı AGA olan Androgenetik dökülme görülmektedir. Kadınlarda da görülmesi nedeniyle erkek tipi dökülme şeklinde de bilinmektedir. Nedeni DHT (Dihidrotestosteron) kaynaklı olup, DHT’nin kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkar. Anne yada babanızda saç dökülmesi, kellik varsa 20’li yaşlarda sizi de etkileyebilir. İlk etapta saçta kalite kaybı şeklinde görülen sorun zamanla yerini alın bölgesi yada tepeden açılmaya bırakır. Çoğu zaman iki bölgede de aynı anda dökülme görülür. DHT’nin baskılanması için dünya genelinde 3 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Dutasterid olup, sprey yada tablet olarak satılan ürünlerin içinde bu maddelere yer verilmektedir. Finasterid bu maddelerin en eskisi olup, prostat tedavisinde kullanılırken saç dökülmesinde etkili olduğu görülmüştür. Fakat kötü yönü cinsel yönden yan etkileri bulunmaktadır. O nedenle finasterid içeren tabletler kullanmadan önce dikkatli olmalısınız.

Procapil İçeren Spreyler Önerilir: Erkek tipi dökülmede benim önerim Procapil içeren spreyler yanı sıra sprey kullanamayanlar için İsoflavon ve Saw Palmetto içeren tabletler olabilir. Bu kapsamda size önerim Hair Forte Sprey yada Xpecia Tablet olacaktır.

Kansızlık (Demir Eksikliği) Anemisine Bağlı Saç Dökülmesi
Erkeklerde görülen dökülme %95 genetik olurken kadınlarda ise büyük ölçüde kansızlık yani anemi problemine bağlı oluşmaktadır. Kansızlık probleminde en sık görülen nedenlerden biri demir eksikliği olup, bunu B12, çinko ve magnezyum eksikliği takip etmektedir. Belirtileri saç dökülmesi yanı sıra çabuk yorulma, halsizlik, ciltte kuruluk, yenilmeyecek şeyleri (toprak) yeme isteği oluşmaktadır. Bu durumda mutlaka bir dermatoloğa muayene olmak gerekir.

Hematoloji Bölümüne Sevk Edecektir
Doktora gittiğinizde ilk olarak sorunu sizin anlattığınız bilgiler ışığında açıklığa kavuşturmaya çalışacaktır. Verdiğiniz bilgiler yeterli olmaması halinde sorunun kansızlık olması ihtimaline karşı sizi Hematoloji bölümüne sevk ederek tam kan sayımı taraması isteyecektir. Bu durum rutin bir uygulama olup, bu şekilde kansızlık vs olup, olmadığı anlaşılır. Kansızlık olması halinde tedavide önceliği kansızlığa vermelisiniz. Çünkü anemi problemi ortadan kalktığında dökülme probleminizde yok olacaktır. Tabii ki bu süreci bekleyerek geçirmek yerine kansızlığa bağlı dökülmelerde etkisi olan bir çok bilimsel içeriği barındıran Xpecia tablet kullanabilirsiniz.

Menopoz Döneminde Saçınız Dökülüyorsa (Panik Yapmayın) Normaldir
Kadınlar yaşamları boyunca belli başlı süreçlerden geçmektedir. Adet görmenin başlangıcı gibi birde doğurganlık ve adet görmenin son bulduğu süreç bulunmaktadır. Genelde 40-50 yaşında görülen bu geçiş dönemine menopoz denmektedir. Kadınlık hormonu (Östrojen) seviyesinde azalma olması saçlarda dökülmeye neden olur. Çünkü östrojen hormonu aynı zamanda saçları koruyucu etkisi bulunmaktadır. Menopoz döneminde azalan Östrojen hormonun sorununun önüne geçmek için Menopecia Tablet kullanabilirsiniz. İçeriğindeki İsoflavon östrojen gibi etki ederken, pantotenat ise saç beyazlaması problemini mümkün oldukça geciktirmektedir.

Dermatoloji Uzmanı

Evet değerli arkadaşlar konuyu toparlayacak olursak saç dökülmesi tedavi edilmesi gereken bir hastalık yada bazı hastalıkların belirtisi olmaktadır. Bu nedenle mutlaka bir dermatologdan destek almayı ihmal etmeyiniz. Sormak istediğiniz sorularınız varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

867 Yorum

 1. Merhaba hocam benim önceden saç dökülmesi gibi bir problemim yoktu ama suanda 17 yaşındayım ve saçımın dibi beyaz bir tortu ile kaplı ve kaşınıyor ben kaşıdığım için saçlarım sürekli döküldü ve dökülmeye devam ediyor ne yapmalıyım?

  • Osman: Aşırı kepek problemi gibi görülüyor. Dökülmede ona bağlı olabilir. İlk olarak bu sorunu ortadan kaldıralım. Seboderm şampuan kullanmaya başlamalısın. Tek başına yeterli olmaması halinde Dermo TTO Losyon ile birlikte kullanırsın. 2 Ay sonrasında tekrar konuşalım.

 2. Merhaba hocam ben öncelike saçıma keratin yaptirdim keratin sac diplerimi yakti bende 0 a vurdurmak zorunda kaldim suanda saclarim uzun ve kivircik ancak saçımın üstü kısmının dipleri açıyor ve dökülüyor hafiften ve bende korkuyorum ailede babam kel ancak anne tarafından kel yok anne tarafına çekmişim benim diyeceklerim bukadar hocam cevaplarsanız sevinirim

  • Eren: Anne tarafına çekmişim diye bir şey olmaz. Baba da varsa kellik ya da dökülme seni de etkilemesi muhtemeldir. Şöyle yapalım, bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülme tipi ve nedenini öğrenmelisin.

 3. Öncelikle Merhaba,
  6 yaşında bir kızım var. Doğduğunda hiç saçı yoktu. 6 senedir de ancak omuz hizasına geldi ve aşırı seyrek. Her yerinden saç derisi gözüküyor, oyuncak bebek saçı gibi bir yapısı var çok ince telli. Bu durumla ilgili çok doktora gittik, ve bize zamanı gelince uzayacağını söylediler. En son gittiğimiz doktor uzamasını destekleyici saç serumu ve sprey verdi, ciddi faydasını gördük ancak uzama tekrar durdu. Ne yapabiliriz bu konuyla alakalı? Aile olarak ihmal ettiğimiz bir durum olabilir mi diye hep endişe duyduk ama hiç bir doktor bize net bir şey demedi / diyemedi. Herhangi bir genetik rahatsızlığı da yok. Tırnakları sağlıklı gözüküyor. Sizce ne yapmalıyız?

  • Ahsen: Büyük ihtimalle hormon eksikliği ile alakalıdır. Yaşı ilerledikçe, hormon düzeyi değiştikçe mutlaka düzelecektir. Aynı şekilde çocuğunuzu Biotin dediğimiz B7 ya da diğer adı H vitamini içeren gıdalardan yeterli besleyin. Biotin saçların kalitesini artırır, uzama hızına etki eder.

 4. Merhaba hocam benim tepe kısmında seyreklesme oluyor dökülen kısımlarda kaşınma karıncalanma oluyor 1gun yikamadigimda sacimda baya seyreklik oldu ne olabilir acaba ne yapmaliyim

  • Ramazan: Dökülmenin nedeni ailesel (genetik) olabilir. Aile bireylerinde senin gibi saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı? Kaşıntı ise mantar probleminden kaynaklanabilir. Bunun için Seboderm şampuan kullanarak anlayabilirsin.

   • Sac seyrelmesi genetik ise tedavi sonuç verirmi acaba.annem ve annanemdede var simdi benimde ayni saclarim tedavi ile gürlesirmi lutfen bilgi verin.

    • Hande: Kıl kökleri ölmemesi halinde evet olumlu sonuç alırsın. Mutlaka bir dermatoloji uzmanından yardım almalısın.

 5. Hocam merhabalar . Yaşım 19 . Saçlarımı uzatıyorum ve kıvırcık. Çok kırık oluyor saçımda ve kırıkları azıcık çektiğimde elimde kalıyor. Tek anne tarafından dedemin saçları kıvırcık ve benimde saçım kıvırcık . Babam kel . Bu genetik dökülmenin işareti midir ?

  • Erdem: Genetik dökülmede kırılma değil de aşırı dökülme ve saçlarda seyreklik oluşur? Sende alın çizgisinden geriye doğru ya da tepe bölgesinde açılma var mı?

 6. Merhaba hocam benim saçlarımda dökülme ve incelme VAR önce midem şişlik oldu ve doğum yaptım 3 yaşına kadar emzirdim ve ben küçük yaşta kan ilaçları kullanıyordum önceden yani anemi VAR hocam saçlarım çok dökülme OLDU cilt doktoru demir ve çinko ilaçları verdi ne zamana kadar kullanmam gerekli hocam

  • Melike: Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni kansızlık olabilir. Sende de aynı durum görülüyor. Kansızlık tedavisi sabır ve zaman alabilmektedir. Bazı durumlarda 1-2 yıl düzenli devam etmen gerekir. Doktor kontrol ederek tamam diyene kadar devam etmelisin. Bir yandan da Xpecia tablet kullanabilirsin.

 7. Merhaba hocam ben 21 yaşımdayım senelerden beri kansızlık problemim vardı iğne verdiler hap verdiler geçmiyor bu yüzden aşırı saçlarım dökülüyordu cildiye doktoruna gitmiştim aşırı saç dökülmesinden artı saç derim soyuluyordu bana şampuan yaptı göndermişti biraz olsa durmuştu bir ay sonra gene gittim başka bir şampuan verdi ama şuan saçlarıma el vuramıyorum avuç avuç saçlarım dökülüyor iyice seyreldi ve inceldi dökülmesi hiç durmuyor Ne yapacağımı bilmiyorum hangi doktorlara gitmem gerek bana yardımcı olabilir misiniz ?

  • Fatma: Kansızlık problemin varsa mutlaka bu sorunu aşman gerekir. İlaç ve iğneler işe yaramıyorsa kan verilmesi gerekir. Bu sorunu aşmadan saç dökülmesi probleminden kurtulmanız mümkün olmayabilir.

 8. Ben 17 yaşındayım arkadaşlarıma uyup 2sene önce saçlarıma ütü yaptım çok pişmanım seyredi ve her kırıldığında kesmeme rağmen düzelmiyor kendime olan özgüvenim azaldı lütfen bana yardım edin!

  • Elif: Saçlar yandığında kalitesini kaybeder. Bu süreç 1 ya da 2mg biotin kullanarak kaybettiğin kaliteyi geri kazanabilirsin. Sorun düzelene kadar biotin kullanmaya devam etmelisin.

 9. MERHABA HOCAM 28 YAŞINDAYIM NORMAL OLAN SAÇLARIM BİRDE AŞIRI DÖKÜLME ŞAÇDA AŞIRI Bİ İNCELME VAR NE YAPMAM GEREKİR NERDEYSE SAÇIM TOPLANDIĞINDA BİLEAZICIK

  • Derya: Öncelikle aniden ortaya çıkan bu dökülmenin nedenini bulmak gerekir. Bunun için ilk olarak bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Muayene sonucunu benimle de paylaşırsan sevinirim.

 10. Hocam merhaba doğum yaptıktan sonra saçlarım inanılmaz dökülmeye başladı çocuğum şuan 2 yaşında neredeyse kafamda saç kalmadı bugün doktora gideceğim utanıyorum artık gün yüzüne çıkmaya kelim parlıyor bildiğin evde de yapabiliceğim bir şey varmıdır

  • Pınar: Saç dökülmesi utanılacak bir şey değil, vücudumuzdaki diğer hastalıklardan bir farkı yoktur. Doğum sonrası dökülme normaldir. Ama bu kadar etkili ve uzun sürmemesi gerekirdi. Senden ricam önce bir tam kan sayımı yaptırmalısın. Sonrasında dermatoloji uzmanına muayene olarak çözüm bulacağız. Rahat ol, hayata gülümseyerek bak lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir