Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Günümüzde insanların büyük ölçüde kel olduğuna bakmayın. Bilimsel tedavi yöntemleri ile tüm saç dökülmeleri önlenebilmektedir. Aynı şekilde dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır. Peki sorunun üstesinden gelmek için nasıl bir yol haritası izleyeceğiz? onuda yazımızda görelim.

[adinserter block=”1″] [adinserter block=”2″]

Konuya geçmeden önce sizlerle bir istatistik paylaşmak istiyorum. Türkiye’de yaşayan erkeklerin 4/1’i kellik problemi ile hayatlarına devam etmektedir. Bu insanların içinde yaşı daha 20-25 olan yüz binlerce insan bulunmaktadır. Bu insanların en büyük yanlışlıkları Saç hastalıkları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları, gerekli önlemleri almadıkları içindir. Çünkü saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır. Sıradan bir problem olmayıp, üzerinde durulması gereken bir hastalıktır. Bu sayfada saç dökülmesi tedavisine dair öneriler yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Nedenleri?
Bu sayfayı incelemeden önce sizler için hazırladığımız saç dökülmesi nedenlerine dair detayları incelemeli ve ortaya konan belirtilerden yola çıkarak sizdeki saç dökülmesi tipini belirlemelisiniz. Bunun için lütfen öncelikle aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Bu sorunun en çok mağduru olan erkekler ile konuya başlıyorum. Erkekler saç dökülmesi tedavisinde oldukça şanslı olup, çünkü onlarda sadece 1 (genetik) nedenle dökülme görülür. Erkeklerin %95 gibi büyük bir bölümünü etkileyen bu sorun belirtileri de çözümü de oldukça kolaydır.

Biotin İle Saç Kalitesini Artıracağız
Genetik saç dökülmesi bir anda olmayan, bazı belirtiler ile bizlere önlem alma imkanı sunmaktadır. Özellikle 15-20 yaş aralığına geldiğinizde saç kalitesinde azalma meydana gelir. Saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme, şekil almama gibi sorunları kolayca anlarsınız. Bu aşamada adım adım azalan saç kalitesini artırmak için H ve B7 vitaminine önem vereceğiz. Bunu beslenme yönüyle karşılayabileceğimiz gibi dışarıdan takviye olarak alabilirsiniz. Biotin (ürün adı değil madde) saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. İlk etapta 1mg yada 2mg ile Biotin tedavisine başlayacağız. 2mg Biotin ülkemizde çok fazla bulma imkanı olmayıp, sanırım sadece HP Biotin tarafından üretiliyor olması gerekir. 5mg ve 10mg biotin kullanmadan önce uzmanlara danışmalısınız. Biotin tedavisi herhangi bir etki etmemesi halinde hemen DHT baskılayıcı tedavilere biotin destekli devam edeceğiz

DHT Hormonu Baskılayıcı (Procapil, Finasterid, Minoxidil Maddesi) Kullanacağız
Erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedeni DHT hormonu ile alakalı olup, kalıtsal nedenlerle sizlere geçmektedir. 15-20 Yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile aktif hale gelen DHT hormonu saç köklerine zarar veren bir tür mikroptur. Sizin saçlarınıza savaş açmış olan bu mikroba karşı koymamanız halinde 2-3 yıl gibi bir sürede saç kökleriniz ölecek ve artık sizde ömrünün kalan kısmını kel olarak yaşarsınız.

Procapil: Öncelikle yukarıda başlıkta verdiğim maddeler (ürün değil) bilimsel maddedir. Saç köklerine zarar veren DHT hormonunu engellemeye yönelik geliştirilen bu maddeler saç dökülmesi problemine karşı geliştirilen sprey ve tabletlerde %2 ile %5 oranında kullanılmaktadır. Procapil bu maddelerin en etklisi olup, başarı oranı %98 olarak görülmektedir. Türkiye’de ilk olarak Hair Forte isimli spreyde kullanılmıştır. Hair Pharma tarafından geliştirilen Hair Forte Erkek genetik saç dökülelerinde kullanılırken %3 procapil kullanılmaktadır. Aynı şekilde genetik saç dökülmesi kadınların yarısında görülen bir sorun olup, o nedenle erkek tipi dökülme olarak bilinmektedir. Kadınlar için %2 procapil içeren Hair Forte Kadın kullanımı önerilmektedir.

Minoxidil & Finasterid: DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış olan maddelerden biride Minoxidil ve Finasterid olup, DHT baskılayıcı etki oranı %70 ile %75 oranında olmaktadır. O nedenle genetik saç dökülmesinde ilk önceliği Procapil maddesine vermenizi öneriyorum. Erkeklerde saç dökülmesi hakkında önerilerimiz şimdilik bu kadar olup, konunun devamında kadınlarda görülen saç dökülmesinin nasıl önleneceğine dair öneriler yer almaktadır.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Kadınlarda maalesef sorun birden fazla nedenle olabildiği için öncelikle net bir şekilde saç dökülmesi tipi tespit edilmelidir. %50 genetik olup, aynı şekilde demir eksikliği, hamilelik, hormonal değişimler ile görülür. Önemli gördüğüm ve kelliğe neden olacağını düşündüklerime çözüm önerileri sunacağız.

Erkek Tipi Dökülmenin Çözümü (DHT Baskılayıcı)
Genetik dökülme sadece erkekleri etkilemekle sınırlı kalmaz, aynı zamanda kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin %50 oranını oluşturmaktadır. Sorun yine aynı şekilde erkeklerde olduğu gibi DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesine bağlı olduğu için DHT baskılayıcı madde olan Procapil kullanmak gerekir. Bunun içinde %2 oranında Procapil içeren Hair Forte Kadın formunu Biotin destekli kullanmanız önerilir.

Kansızlığa Bağlı Dökülmenin Tedavisi (Cerrahi Müdahale)
Bir çok kadın özellikle 20’li yaşlardan sonra kendilerini çok yorgun, halsiz ve keyifsiz hissederler, bunun nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık olup, vücudumuzun ihtiyacı olan kan miktarı yeterli düzeyde olmamasındandır. Kadınlarda görülen kansızlık genelde özel günlerinde düzensiz adet, fazla kan gitmesi ile ortaya çıkar. Kansızlık sadece halsizlik ve baş dönmesine neden olmayıp, aynı zamanda saç kökleri yeterli miktarda beslenemediği için saç kökleri tutunamayıp, düşerler. Kansızlığa bağlı dökülmelerde ilk olarak yapmamız gereken bir hastaneye giderek kan değerlerimizi ölçtürmek olmalıdır. Doktorunuz gerek görmesi halinde kan yapıcı ilaçlar yada durumun kritik olması halinde bir kaç ünite kan verebilir. Aynı şekilde bundan sonra beslenmemiz demir ağırlıklı olmalı özellikle sofralardan koyu yeşil renkli bitkileri eksik etmemelisiniz. Kansızlık problemi ortadan kalkması ile saç kökleriniz beslenmeye başlayacak ve yeniden çıkacaktır. Kadınlara önerim burada 2 yada 5mg biotin kullanmalarıdır.

Gebelik Döneminde Bekleyin Düzelir: Kadınlarda görülen saç dökülmesi özellikle gebelik döneminde tekrar ortaya çıkabilmekte olup, hormonal dengeler ile kaynaklıdır. Burada herhangi bir ilaç, biotin vs kullanmak yerine sadece H ve B7 yönünden zengin gıdalar tüketerek doğum yapmayı beklemeleri gerekir. Doğum sonrası dengeye oturacak olan hormonlar sorunu ortadan kaldıracaktır.

Menopoz Döneminde İsoflavon ile Östrojen Hormonunu Yükselteceğiz
Kadınlard bir çok süreç olup, onlardan biride artık doğurganlığın son bulmasıdır. 35-45 Yaş arası görülen menopoz ani ateş basması, terleme gibi sorunlar yanında östrojen hormonunda azalma görülür. Buda saç dökülmesine neden olmaktadır. Östrojen hormonunu tekrar yükseltebilmek için yapmamız gereken İsoflavon maddesi almaktır. Bunun için ülkemizde Menopoecia Tablet şeklinde bir ürün bulunmaktadır. Özellikle menopoz döneminde saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olup, tavsiyem mutlaka uzmanlara danışarak kullanmanızdır. Bunun için üreticinin numarası 444 37 22 olup, mutlaka bilgi alarak kullanmalısınız.

SAÇKIRAN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Farklı bir dökülme sorunu olan Saçkıran (Alopecia Areata) ise çocuk ve gençleri etkilemektedir. Bölgesel dökülme olup, nedeni genelde aşırı stres ve moral bozukluğuna bağlıdır. Tedavisi çok çeşitli olup, onlardan ilk denenmesi gereken ise Sarımsak, Kortizon, DPCP ve SADBE olup, Saçkıran tedavisi ile ilgili detayları aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler/

Kelliğin Tedavisi, Çözümü Var mı?
Son olarak kellik problemi yaşayan insanlara kötü bir haber vermek istiyorum. Maalesef kelliğin çözümü yoktur. 3 Yıl boyunca kellik problemi yaşayan insanların saç kökleri ölmesi nedeniyle artık yeniden saç çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Bu durumda tek çözüm yolu Saç Ekimi yaptırmak olup, bunun içinde en az 5.000 TL gibi bir masrafı gözden çıkarmanız gerekir. O nedenle saç dökülmesi ile mücadele çok önemlidir.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Çözüm olur mu?
Yukarıda görülen sorunlara karşı bilimsel öneriler sunduk, şimdi sizlerden gelen ve önemli gördüğüm sorulara yanıt vermek istiyorum. İlk olarak hatalı bir bilgiyi düzelterek başlayalım. Genetik saç dökülmesi saç kökü ile alakalı olması nedeniyle şampuan markası, içeriği ne olursa olsun saç dökülmesini önleyici etkisi yoktur.

Saçı Kazıtmak Faydası Olur mu?
Bazı insanlar saçlarını sıfıra vurur yada ustura ile kazıtma yönünde adım attıkları görülmektedir. Bunun saç dökülmesine hiç bir etkisi olmayıp, saç derisinde biriken mantar mikrobuna kısmen etkisi olup, geçici olarak kepek problemine etkisi olduğu söylenebilir.

Saç Dökülmesi Tedavi

Bıttım Sabunu Etkisi Olur mu?
2 Dakikalık yıkama işlemi ile saç köklerine olumlu hiç bir etkisi olmayacaktır. Sabun, şampuan vs ürünler medikal olmamaları nedeniyle sadece temizleyici vazifesi görmektedir.

[adinserter block=”3″]

635 Yorum

 1. Yakup

  15yasindayim saçların çok dokulyo ne yapmam gerekir

  • Dr. Kaya

   Yakup: Yaşına göre saç dökülmesi biraz erken, bu nedenle sorunun hangi tipte ve neden olduğu araştırılması için mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 2. Erdoğan

  Hocam merhaba, ben hipofiz bezi rahatsızlığından dolayı 3 hafta da bir sustanon250 testesteron iğnesi kullanıyorum. saçlarım dökülmeye başladı. Ne önerirsiniz, Teşekkürler.

  • Dr. Kaya

   Erdoğan: Öncelikle muayene olman gerekir. Testosteron fazlalığına bağlı DHT oluşumu meydana gelebilir. İlk olarak bir dermatoloğa muayene olunuz.

 3. Cetin

  Hocam benim saçlarımın bir tarafi gitmektedir ne onerirsiniz

  • Dr. Kaya

   Çetin: Sorunu tam olarak anlayamadım.

 4. Nezir

  hocam ben 18 yaşındayım genetik erkek tipi dökülme var doktora gitmeden bana etkili bir sampuan vb benzeri bişey önerirseniz sevinirim.

  • Dr. Kaya

   Nezir: Genetik dökülme için şampuan tek başına yeterli değildir. Bunun için doktor reçetesi ile finasterid içeren ilaçlar ya da procapil ve minoxidil içeren ilaçlar kullanabilirsin. Ama doktora gitmen daha etkili sonuç alman için gereklidir.

 5. Zendagi mizgara

  Tesekkur ederim hocam

  • Dr. Kaya

   Ben teşekkür ederim. Geçmiş olsun.

 6. Zendagi mizgara

  Hocam mrb benim saclarimda dokulme cok fazla hatta cogu yerde aciklik olmus durumda sizce ne yapmaliyim

  • Dr. Kaya

   Zendagi: Saç dökülmesi tek tip sorun olmasına karşın ortaya çıkış nedenleri farklı olabilmektedir. Bu nedenle bir şey yapmadan önce mutlaka dökülmenin neden olduğu bulunması gerekir. Senin aktardığın bilgilerle bunu anlamak zor, o nedenle ilk olarak cildiye uzmanına muayene olmalısın. Gerek görürse tahlil vs yapılır. Bu aşamadan sonra yeniden konuşup, değerlendirelim.

 7. ERTUĞRUL

  hoçam önçelikle şimdiden teşekkür ederim.Ben minoxil forte 5 kullanıyorum bunu uzun süre kullansam zararı olurmu.yoksa arada baska ilaclarmı kullansam.

  • Dr. Kaya

   Ertuğrul: Minoxidil genetik saç dökülmesinde kullanılan bir ilaç olup, düzenli ve sürekli kullanmak gerekir. Bıraktığın anda yeniden dökülme başlayacaktır.

 8. Ayca

  Merhaba benim seçim kabarık ve aralarda bukleler var her banyodan sonra her taradigimda baya saçım dökülüyor ve sacimin kabarikligi gidiyor ve sacim inceliyor

  • Dr. Kaya

   Ayça: Bu durum saçlarında kellik düzeyinde açıklık yapıyor mu? Ona bakmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.