7 Haziran 2020 ,Pazar

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Günümüzde insanların büyük ölçüde kel olduğuna bakmayın. Bilimsel tedavi yöntemleri ile tüm saç dökülmeleri önlenebilmektedir. Aynı şekilde dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır. Peki sorunun üstesinden gelmek için nasıl bir yol haritası izleyeceğiz? onuda yazımızda görelim.

Konuya geçmeden önce sizlerle bir istatistik paylaşmak istiyorum. Türkiye’de yaşayan erkeklerin 4/1’i kellik problemi ile hayatlarına devam etmektedir. Bu insanların içinde yaşı daha 20-25 olan yüz binlerce insan bulunmaktadır. Bu insanların en büyük yanlışlıkları Saç hastalıkları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları, gerekli önlemleri almadıkları içindir. Çünkü saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır. Sıradan bir problem olmayıp, üzerinde durulması gereken bir hastalıktır. Bu sayfada saç dökülmesi tedavisine dair öneriler yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Nedenleri?
Bu sayfayı incelemeden önce sizler için hazırladığımız saç dökülmesi nedenlerine dair detayları incelemeli ve ortaya konan belirtilerden yola çıkarak sizdeki saç dökülmesi tipini belirlemelisiniz. Bunun için lütfen öncelikle aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Bu sorunun en çok mağduru olan erkekler ile konuya başlıyorum. Erkekler saç dökülmesi tedavisinde oldukça şanslı olup, çünkü onlarda sadece 1 (genetik) nedenle dökülme görülür. Erkeklerin %95 gibi büyük bir bölümünü etkileyen bu sorun belirtileri de çözümü de oldukça kolaydır.

Biotin İle Saç Kalitesini Artıracağız
Genetik saç dökülmesi bir anda olmayan, bazı belirtiler ile bizlere önlem alma imkanı sunmaktadır. Özellikle 15-20 yaş aralığına geldiğinizde saç kalitesinde azalma meydana gelir. Saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme, şekil almama gibi sorunları kolayca anlarsınız. Bu aşamada adım adım azalan saç kalitesini artırmak için H ve B7 vitaminine önem vereceğiz. Bunu beslenme yönüyle karşılayabileceğimiz gibi dışarıdan takviye olarak alabilirsiniz. Biotin (ürün adı değil madde) saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. İlk etapta 1mg yada 2mg ile Biotin tedavisine başlayacağız. 2mg Biotin ülkemizde çok fazla bulma imkanı olmayıp, sanırım sadece HP Biotin tarafından üretiliyor olması gerekir. 5mg ve 10mg biotin kullanmadan önce uzmanlara danışmalısınız. Biotin tedavisi herhangi bir etki etmemesi halinde hemen DHT baskılayıcı tedavilere biotin destekli devam edeceğiz

DHT Hormonu Baskılayıcı (Procapil, Finasterid, Minoxidil Maddesi) Kullanacağız
Erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedeni DHT hormonu ile alakalı olup, kalıtsal nedenlerle sizlere geçmektedir. 15-20 Yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile aktif hale gelen DHT hormonu saç köklerine zarar veren bir tür mikroptur. Sizin saçlarınıza savaş açmış olan bu mikroba karşı koymamanız halinde 2-3 yıl gibi bir sürede saç kökleriniz ölecek ve artık sizde ömrünün kalan kısmını kel olarak yaşarsınız.

Procapil: Öncelikle yukarıda başlıkta verdiğim maddeler (ürün değil) bilimsel maddedir. Saç köklerine zarar veren DHT hormonunu engellemeye yönelik geliştirilen bu maddeler saç dökülmesi problemine karşı geliştirilen sprey ve tabletlerde %2 ile %5 oranında kullanılmaktadır. Procapil bu maddelerin en etklisi olup, başarı oranı %98 olarak görülmektedir. Türkiye’de ilk olarak Hair Forte isimli spreyde kullanılmıştır. Hair Pharma tarafından geliştirilen Hair Forte Erkek genetik saç dökülelerinde kullanılırken %3 procapil kullanılmaktadır. Aynı şekilde genetik saç dökülmesi kadınların yarısında görülen bir sorun olup, o nedenle erkek tipi dökülme olarak bilinmektedir. Kadınlar için %2 procapil içeren Hair Forte Kadın kullanımı önerilmektedir.

Minoxidil & Finasterid: DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış olan maddelerden biride Minoxidil ve Finasterid olup, DHT baskılayıcı etki oranı %70 ile %75 oranında olmaktadır. O nedenle genetik saç dökülmesinde ilk önceliği Procapil maddesine vermenizi öneriyorum. Erkeklerde saç dökülmesi hakkında önerilerimiz şimdilik bu kadar olup, konunun devamında kadınlarda görülen saç dökülmesinin nasıl önleneceğine dair öneriler yer almaktadır.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Kadınlarda maalesef sorun birden fazla nedenle olabildiği için öncelikle net bir şekilde saç dökülmesi tipi tespit edilmelidir. %50 genetik olup, aynı şekilde demir eksikliği, hamilelik, hormonal değişimler ile görülür. Önemli gördüğüm ve kelliğe neden olacağını düşündüklerime çözüm önerileri sunacağız.

Erkek Tipi Dökülmenin Çözümü (DHT Baskılayıcı)
Genetik dökülme sadece erkekleri etkilemekle sınırlı kalmaz, aynı zamanda kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin %50 oranını oluşturmaktadır. Sorun yine aynı şekilde erkeklerde olduğu gibi DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesine bağlı olduğu için DHT baskılayıcı madde olan Procapil kullanmak gerekir. Bunun içinde %2 oranında Procapil içeren Hair Forte Kadın formunu Biotin destekli kullanmanız önerilir.

Kansızlığa Bağlı Dökülmenin Tedavisi (Cerrahi Müdahale)
Bir çok kadın özellikle 20’li yaşlardan sonra kendilerini çok yorgun, halsiz ve keyifsiz hissederler, bunun nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık olup, vücudumuzun ihtiyacı olan kan miktarı yeterli düzeyde olmamasındandır. Kadınlarda görülen kansızlık genelde özel günlerinde düzensiz adet, fazla kan gitmesi ile ortaya çıkar. Kansızlık sadece halsizlik ve baş dönmesine neden olmayıp, aynı zamanda saç kökleri yeterli miktarda beslenemediği için saç kökleri tutunamayıp, düşerler. Kansızlığa bağlı dökülmelerde ilk olarak yapmamız gereken bir hastaneye giderek kan değerlerimizi ölçtürmek olmalıdır. Doktorunuz gerek görmesi halinde kan yapıcı ilaçlar yada durumun kritik olması halinde bir kaç ünite kan verebilir. Aynı şekilde bundan sonra beslenmemiz demir ağırlıklı olmalı özellikle sofralardan koyu yeşil renkli bitkileri eksik etmemelisiniz. Kansızlık problemi ortadan kalkması ile saç kökleriniz beslenmeye başlayacak ve yeniden çıkacaktır. Kadınlara önerim burada 2 yada 5mg biotin kullanmalarıdır.

Gebelik Döneminde Bekleyin Düzelir: Kadınlarda görülen saç dökülmesi özellikle gebelik döneminde tekrar ortaya çıkabilmekte olup, hormonal dengeler ile kaynaklıdır. Burada herhangi bir ilaç, biotin vs kullanmak yerine sadece H ve B7 yönünden zengin gıdalar tüketerek doğum yapmayı beklemeleri gerekir. Doğum sonrası dengeye oturacak olan hormonlar sorunu ortadan kaldıracaktır.

Menopoz Döneminde İsoflavon ile Östrojen Hormonunu Yükselteceğiz
Kadınlard bir çok süreç olup, onlardan biride artık doğurganlığın son bulmasıdır. 35-45 Yaş arası görülen menopoz ani ateş basması, terleme gibi sorunlar yanında östrojen hormonunda azalma görülür. Buda saç dökülmesine neden olmaktadır. Östrojen hormonunu tekrar yükseltebilmek için yapmamız gereken İsoflavon maddesi almaktır. Bunun için ülkemizde Menopoecia Tablet şeklinde bir ürün bulunmaktadır. Özellikle menopoz döneminde saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olup, tavsiyem mutlaka uzmanlara danışarak kullanmanızdır. Bunun için üreticinin numarası 444 37 22 olup, mutlaka bilgi alarak kullanmalısınız.

SAÇKIRAN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Farklı bir dökülme sorunu olan Saçkıran (Alopecia Areata) ise çocuk ve gençleri etkilemektedir. Bölgesel dökülme olup, nedeni genelde aşırı stres ve moral bozukluğuna bağlıdır. Tedavisi çok çeşitli olup, onlardan ilk denenmesi gereken ise Sarımsak, Kortizon, DPCP ve SADBE olup, Saçkıran tedavisi ile ilgili detayları aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

Kelliğin Tedavisi, Çözümü Var mı?
Son olarak kellik problemi yaşayan insanlara kötü bir haber vermek istiyorum. Maalesef kelliğin çözümü yoktur. 3 Yıl boyunca kellik problemi yaşayan insanların saç kökleri ölmesi nedeniyle artık yeniden saç çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Bu durumda tek çözüm yolu Saç Ekimi yaptırmak olup, bunun içinde en az 5.000 TL gibi bir masrafı gözden çıkarmanız gerekir. O nedenle saç dökülmesi ile mücadele çok önemlidir.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Çözüm olur mu?
Yukarıda görülen sorunlara karşı bilimsel öneriler sunduk, şimdi sizlerden gelen ve önemli gördüğüm sorulara yanıt vermek istiyorum. İlk olarak hatalı bir bilgiyi düzelterek başlayalım. Genetik saç dökülmesi saç kökü ile alakalı olması nedeniyle şampuan markası, içeriği ne olursa olsun saç dökülmesini önleyici etkisi yoktur.

Saçı Kazıtmak Faydası Olur mu?
Bazı insanlar saçlarını sıfıra vurur yada ustura ile kazıtma yönünde adım attıkları görülmektedir. Bunun saç dökülmesine hiç bir etkisi olmayıp, saç derisinde biriken mantar mikrobuna kısmen etkisi olup, geçici olarak kepek problemine etkisi olduğu söylenebilir.

Saç Dökülmesi Tedavi

Bıttım Sabunu Etkisi Olur mu?
2 Dakikalık yıkama işlemi ile saç köklerine olumlu hiç bir etkisi olmayacaktır. Sabun, şampuan vs ürünler medikal olmamaları nedeniyle sadece temizleyici vazifesi görmektedir.

(Visited 1.262 times, 1 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saç analizi

Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Saç analizi konusunda bilgi vermeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Saçta çıkan sorunların büyük …

635 Yorum

 1. Necati ağırman

  Hocam benim saçımın arkasında ense kısmında ufak bi nokta kadar yerde saçlar bi anda döküldü saç kıran gibi bişey oldu ben evde bi şampuan buldum 2 hafta falan kullandım sonra farkettim ki tarihi geçmiş ondan sonra çıkmış olabilir mi hocam ve bunun tedavisi var mı

  • Necati: Sorun şampuandan olsa sadece ense kısmında küçük bir yerde olmaz. Saçın her yerinde olurdu. Saçkıran olma ihtimali yüksek olup, mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Stres, sıkıntı, endişe var mı?

 2. Hocam 18 yaşında polikistik over teşhisi konmuştu bende ve tedavi oldum şimdi onunla ilgili bir sorun gorunmezken bununla beraber saçlarım dökülmeye başladı gittikçe daha fazla döküldu tedavi olmama rağmen şu an 26 yaşındayım ve en son gittiğim doktor erkek tipi dökülme dedi tepe kısmı oldukça açılmış durumda.kan değerlerim tamamen normal doktor mezo terapi tedavisi onerdi. Bu tedavi ise yarar mi? yada daha sonrasında tedavi bitiminde tekrar dökülmeye başlar mi .? Kalıcı bir çözüm mu bu ?

  • Rohat: Pcos kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine neden olur. PCOS tedavisi yanı sıra Hair Forte Sprey kadın formunu öneririm. Mezoterapi çok fazla önerdiğim bir uygulama değildir. Sorun ortadan kalkana kadar kullanmalısın.

 3. Hocam 29 yaşındayım erkek tipi sac dökülmem var saçımın artık derisi gözüküyo yolda yürümeye utanır oldum 3 yıl dir minoksil kullandim ams hiç bi etki gormedim şimdi daha 3 hafta oncede biotune başladım nolur yardım edin bana psikolojim bozuldu artık

  • Fatoş: Saç dökülmesi utanılacak bir sorun değil, her insanın başına gelebilecek sağlık sorunudur. Kadınlarda erkek tipi dökülmenin nedeni çoğunlukla PCOS dediğimiz hastalıktır. Bu yönde herhangi bir teşhis ve tedavin oldu mu?

 4. Evet tepe bölgesi hocam

  • Ömer: Büyük ihtimalle genetik dökülme gibi görünüyor. Tabii ki kesin teşhis için cildiye uzmanına muayene olman iyi olur.

 5. Hocam merhaba ben Yucel yasim 24 sarisinim bu bilgiyi verdim cunku daha ince telliymis sarisinlarin saclari ailemde kel hiç yok dayilarim amcalarim hep firca gibi benim şakaklarda hafif bir açılma var ve kafaminn arka kisminda da hafif bir seyreme var dökülmeye basladigini hossedebiliyorum sizce doktora basvurmali miyim? Ya da zeytinyagi gibi bitkisel urunler ile durdurmaya calismali miyim? Çünku dediginiz maddeleri kullaninca omur boyu kullanmam gerekiyormus biraz cekindim acikcasi ters etki gosterirmi diye simdiden tesekkurler…

  • Yücel: Anlattığın belirtilere bakacak olursak genetik dökülmeye benziyor. Tabii ki doktor teşhisi gerekir. Buradan tahmin etmekle olmaz. Genetik dökülme olması halinde zeytinyağı hiç bir işe yaramaz. Maalesef kullanmak istemediğin o ilaçlar dışında şuan için çok fazla seçenek bulunmuyor.

 6. Merhaba hocam,
  Öncelikle 1 2 yıldır şakaklarımda açılma var biraz.Ancak genetik olduğunu düsünmüyorum ailemde kimsede yok cünkü.Sürekli bir seyleri takıyorum bu nedenle olmuş olabilir mi?Nereye basvurmalıyım?Ne yapmalıyım?
  Tesekkurler.

  • Sefer: Alın bölgesinde ortaya çıkan dökülme %95 genetik olmaktadır. Tabii ki bir cildiye uzmanına muayene olarak kesin teşhis koydurmak gerekir.

 7. Hocam ben 26 yaşındayım saçım 20 li yaşlarda belli bellisiz dökülüyordu fakat 16 yaşından 23 yaşına kadar çok jöle kullandım ufak kutu Hobby jöle yi 2 günde bitiriyordum arkadaş larım inek yalamış gibi olmuş derlerdi saçın güler geçerdim fakat 25 yaşında bir dökülmeye başladı hala felaket dökülüyor şimdi sorum şu hocam saç seyrek cansız ince telli ve saç dipleri kuru hergün saçımı yıkıyorum tozdan dolayı saçım yağlı mı kalsın nemlendirici mi kullanım prp mi yaptırım nasıl geri de kalanı kurtarırız hocam bi çare ?

  • Yiğit: Jöle böylesine ciddi dökülmelere neden olmaz. Bu nedenle ilk olarak dökülme nedeni ortaya konmalıdır. Bunu da ancak bir dermatoloji uzmanı yapabilir. Senden ricam hiç bir şey kullanmadan önce bir cildiye uzmanına muayene olmandır. Muayene sonucunu benimle de paylaş lütfen

 8. Merhaba Hocam .. Saclarım Cok Kuru Kırılma var Saclarım Asırı Dokulme oldu önlerden Acılma oldu yani ..baya oldu Sadece Dökülen yerlerde ince Tel var .. Kestıkce uzuyor acaba. Biotin İle Saç Kalitesini artıra bilirmi beyazlamada var .. Onerceginiz bir tedavi varmi biotin Kullansam faydasını Görürmüyum ..

  • Bora: Biotin işe yarar ama tek başına yeterli olmaz. Saç dökülmesi nedeni ve tipini öğrenmek için herhangi bir cildiye uzmanına muayene oldun mu? Aile bireylerinde senden başka saçı dökülen var mı?

 9. Hocam merhabalar minoxil den hair forte’ye geciste sac dokulmesi olur mu ?yani hani ikisinin calisma mekanizmasi farkli ya? Diger sorum ise su hocam seborik dermatit muzdaripleri minoxil kullanabilir mi yada hair forte…yani evet biliirum cilltte pullanma kasinti vs seyler yapabilir ama mesela cok onemli yan etkiler degil bunlar bu yuzden bu alerjik reaksiyonlari gorsek dahi ilaci birakmamakta israr etsek ne olur ki ?

  • Yakup: Minoxidil’den Hair Forte geçiş sürecinde dökülme olmaz. Çünkü minoxidil dökülmesi gereken sağlıksız saçları çoktan dökmüştür. Seboreik dermatit için her iki üründe işe yaramaz. Bunun için ilk olarak Seboderm şampuan kullanmalısın. Yeterli olmaması halinde şampuana ek olarak Dermo TTO Losyon’da kullanmak gerekir. Böylece 1-2 ay içinde kaşıntı, kepek varsa yağlanma son bulur.

 10. Sevda çiçeği

  Merhaba ben 23 yaşındayım erkek tipi dokulmem var iki senedir tepe kisimlarim çok açıldı normalde yan ve enseleri etkilemiyormus ama bende onlarda dökülüyor çok korkuyorm panik yapıyorum hepten kel kalıcagm diye sprey de kullanıyorum ama hiç bi Sonic yok

  • Sevda: Erkek tipi dökülmede saçların ense ve yan kısımları dökülmez. Rumuzunuza bakacak olursak kadın olduğunuz anlaşılıyor. Sizdeki dökülme kansızlığa bağlı olabilir. Bu nedenle sprey vs kullanmak yerine önce bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız. Büyük ihtimalle hematoloji uzmanına yönlendirerek tam kan sayımı taraması yapacaktır. Bu işlemleri yaptırdıktan sonra tekrar konuşalım. Saç dökülmesi dünyanın sonu değil, fazla kafana takma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir