5 Haziran 2020 ,Cuma

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Günümüzde insanların büyük ölçüde kel olduğuna bakmayın. Bilimsel tedavi yöntemleri ile tüm saç dökülmeleri önlenebilmektedir. Aynı şekilde dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır. Peki sorunun üstesinden gelmek için nasıl bir yol haritası izleyeceğiz? onuda yazımızda görelim.

Konuya geçmeden önce sizlerle bir istatistik paylaşmak istiyorum. Türkiye’de yaşayan erkeklerin 4/1’i kellik problemi ile hayatlarına devam etmektedir. Bu insanların içinde yaşı daha 20-25 olan yüz binlerce insan bulunmaktadır. Bu insanların en büyük yanlışlıkları Saç hastalıkları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları, gerekli önlemleri almadıkları içindir. Çünkü saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır. Sıradan bir problem olmayıp, üzerinde durulması gereken bir hastalıktır. Bu sayfada saç dökülmesi tedavisine dair öneriler yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Nedenleri?
Bu sayfayı incelemeden önce sizler için hazırladığımız saç dökülmesi nedenlerine dair detayları incelemeli ve ortaya konan belirtilerden yola çıkarak sizdeki saç dökülmesi tipini belirlemelisiniz. Bunun için lütfen öncelikle aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Bu sorunun en çok mağduru olan erkekler ile konuya başlıyorum. Erkekler saç dökülmesi tedavisinde oldukça şanslı olup, çünkü onlarda sadece 1 (genetik) nedenle dökülme görülür. Erkeklerin %95 gibi büyük bir bölümünü etkileyen bu sorun belirtileri de çözümü de oldukça kolaydır.

Biotin İle Saç Kalitesini Artıracağız
Genetik saç dökülmesi bir anda olmayan, bazı belirtiler ile bizlere önlem alma imkanı sunmaktadır. Özellikle 15-20 yaş aralığına geldiğinizde saç kalitesinde azalma meydana gelir. Saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme, şekil almama gibi sorunları kolayca anlarsınız. Bu aşamada adım adım azalan saç kalitesini artırmak için H ve B7 vitaminine önem vereceğiz. Bunu beslenme yönüyle karşılayabileceğimiz gibi dışarıdan takviye olarak alabilirsiniz. Biotin (ürün adı değil madde) saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. İlk etapta 1mg yada 2mg ile Biotin tedavisine başlayacağız. 2mg Biotin ülkemizde çok fazla bulma imkanı olmayıp, sanırım sadece HP Biotin tarafından üretiliyor olması gerekir. 5mg ve 10mg biotin kullanmadan önce uzmanlara danışmalısınız. Biotin tedavisi herhangi bir etki etmemesi halinde hemen DHT baskılayıcı tedavilere biotin destekli devam edeceğiz

DHT Hormonu Baskılayıcı (Procapil, Finasterid, Minoxidil Maddesi) Kullanacağız
Erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedeni DHT hormonu ile alakalı olup, kalıtsal nedenlerle sizlere geçmektedir. 15-20 Yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile aktif hale gelen DHT hormonu saç köklerine zarar veren bir tür mikroptur. Sizin saçlarınıza savaş açmış olan bu mikroba karşı koymamanız halinde 2-3 yıl gibi bir sürede saç kökleriniz ölecek ve artık sizde ömrünün kalan kısmını kel olarak yaşarsınız.

Procapil: Öncelikle yukarıda başlıkta verdiğim maddeler (ürün değil) bilimsel maddedir. Saç köklerine zarar veren DHT hormonunu engellemeye yönelik geliştirilen bu maddeler saç dökülmesi problemine karşı geliştirilen sprey ve tabletlerde %2 ile %5 oranında kullanılmaktadır. Procapil bu maddelerin en etklisi olup, başarı oranı %98 olarak görülmektedir. Türkiye’de ilk olarak Hair Forte isimli spreyde kullanılmıştır. Hair Pharma tarafından geliştirilen Hair Forte Erkek genetik saç dökülelerinde kullanılırken %3 procapil kullanılmaktadır. Aynı şekilde genetik saç dökülmesi kadınların yarısında görülen bir sorun olup, o nedenle erkek tipi dökülme olarak bilinmektedir. Kadınlar için %2 procapil içeren Hair Forte Kadın kullanımı önerilmektedir.

Minoxidil & Finasterid: DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış olan maddelerden biride Minoxidil ve Finasterid olup, DHT baskılayıcı etki oranı %70 ile %75 oranında olmaktadır. O nedenle genetik saç dökülmesinde ilk önceliği Procapil maddesine vermenizi öneriyorum. Erkeklerde saç dökülmesi hakkında önerilerimiz şimdilik bu kadar olup, konunun devamında kadınlarda görülen saç dökülmesinin nasıl önleneceğine dair öneriler yer almaktadır.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Kadınlarda maalesef sorun birden fazla nedenle olabildiği için öncelikle net bir şekilde saç dökülmesi tipi tespit edilmelidir. %50 genetik olup, aynı şekilde demir eksikliği, hamilelik, hormonal değişimler ile görülür. Önemli gördüğüm ve kelliğe neden olacağını düşündüklerime çözüm önerileri sunacağız.

Erkek Tipi Dökülmenin Çözümü (DHT Baskılayıcı)
Genetik dökülme sadece erkekleri etkilemekle sınırlı kalmaz, aynı zamanda kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin %50 oranını oluşturmaktadır. Sorun yine aynı şekilde erkeklerde olduğu gibi DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesine bağlı olduğu için DHT baskılayıcı madde olan Procapil kullanmak gerekir. Bunun içinde %2 oranında Procapil içeren Hair Forte Kadın formunu Biotin destekli kullanmanız önerilir.

Kansızlığa Bağlı Dökülmenin Tedavisi (Cerrahi Müdahale)
Bir çok kadın özellikle 20’li yaşlardan sonra kendilerini çok yorgun, halsiz ve keyifsiz hissederler, bunun nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık olup, vücudumuzun ihtiyacı olan kan miktarı yeterli düzeyde olmamasındandır. Kadınlarda görülen kansızlık genelde özel günlerinde düzensiz adet, fazla kan gitmesi ile ortaya çıkar. Kansızlık sadece halsizlik ve baş dönmesine neden olmayıp, aynı zamanda saç kökleri yeterli miktarda beslenemediği için saç kökleri tutunamayıp, düşerler. Kansızlığa bağlı dökülmelerde ilk olarak yapmamız gereken bir hastaneye giderek kan değerlerimizi ölçtürmek olmalıdır. Doktorunuz gerek görmesi halinde kan yapıcı ilaçlar yada durumun kritik olması halinde bir kaç ünite kan verebilir. Aynı şekilde bundan sonra beslenmemiz demir ağırlıklı olmalı özellikle sofralardan koyu yeşil renkli bitkileri eksik etmemelisiniz. Kansızlık problemi ortadan kalkması ile saç kökleriniz beslenmeye başlayacak ve yeniden çıkacaktır. Kadınlara önerim burada 2 yada 5mg biotin kullanmalarıdır.

Gebelik Döneminde Bekleyin Düzelir: Kadınlarda görülen saç dökülmesi özellikle gebelik döneminde tekrar ortaya çıkabilmekte olup, hormonal dengeler ile kaynaklıdır. Burada herhangi bir ilaç, biotin vs kullanmak yerine sadece H ve B7 yönünden zengin gıdalar tüketerek doğum yapmayı beklemeleri gerekir. Doğum sonrası dengeye oturacak olan hormonlar sorunu ortadan kaldıracaktır.

Menopoz Döneminde İsoflavon ile Östrojen Hormonunu Yükselteceğiz
Kadınlard bir çok süreç olup, onlardan biride artık doğurganlığın son bulmasıdır. 35-45 Yaş arası görülen menopoz ani ateş basması, terleme gibi sorunlar yanında östrojen hormonunda azalma görülür. Buda saç dökülmesine neden olmaktadır. Östrojen hormonunu tekrar yükseltebilmek için yapmamız gereken İsoflavon maddesi almaktır. Bunun için ülkemizde Menopoecia Tablet şeklinde bir ürün bulunmaktadır. Özellikle menopoz döneminde saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olup, tavsiyem mutlaka uzmanlara danışarak kullanmanızdır. Bunun için üreticinin numarası 444 37 22 olup, mutlaka bilgi alarak kullanmalısınız.

SAÇKIRAN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Farklı bir dökülme sorunu olan Saçkıran (Alopecia Areata) ise çocuk ve gençleri etkilemektedir. Bölgesel dökülme olup, nedeni genelde aşırı stres ve moral bozukluğuna bağlıdır. Tedavisi çok çeşitli olup, onlardan ilk denenmesi gereken ise Sarımsak, Kortizon, DPCP ve SADBE olup, Saçkıran tedavisi ile ilgili detayları aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

Kelliğin Tedavisi, Çözümü Var mı?
Son olarak kellik problemi yaşayan insanlara kötü bir haber vermek istiyorum. Maalesef kelliğin çözümü yoktur. 3 Yıl boyunca kellik problemi yaşayan insanların saç kökleri ölmesi nedeniyle artık yeniden saç çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Bu durumda tek çözüm yolu Saç Ekimi yaptırmak olup, bunun içinde en az 5.000 TL gibi bir masrafı gözden çıkarmanız gerekir. O nedenle saç dökülmesi ile mücadele çok önemlidir.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Çözüm olur mu?
Yukarıda görülen sorunlara karşı bilimsel öneriler sunduk, şimdi sizlerden gelen ve önemli gördüğüm sorulara yanıt vermek istiyorum. İlk olarak hatalı bir bilgiyi düzelterek başlayalım. Genetik saç dökülmesi saç kökü ile alakalı olması nedeniyle şampuan markası, içeriği ne olursa olsun saç dökülmesini önleyici etkisi yoktur.

Saçı Kazıtmak Faydası Olur mu?
Bazı insanlar saçlarını sıfıra vurur yada ustura ile kazıtma yönünde adım attıkları görülmektedir. Bunun saç dökülmesine hiç bir etkisi olmayıp, saç derisinde biriken mantar mikrobuna kısmen etkisi olup, geçici olarak kepek problemine etkisi olduğu söylenebilir.

Saç Dökülmesi Tedavi

Bıttım Sabunu Etkisi Olur mu?
2 Dakikalık yıkama işlemi ile saç köklerine olumlu hiç bir etkisi olmayacaktır. Sabun, şampuan vs ürünler medikal olmamaları nedeniyle sadece temizleyici vazifesi görmektedir.

(Visited 1.257 times, 1 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saç analizi

Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Saç analizi konusunda bilgi vermeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Saçta çıkan sorunların büyük …

635 Yorum

 1. hocam iyi günler 17 yaşındayım günlük 10 en fazla 15 tel arası saç dökülmesi oluyor ailemde kesinlikle kel yok sizce normal mi

  • Talha: Günlük 80-100 tele kadar saçlar yenilenme sürecinde dökülebilir. Sorun edecek bir durum görülmüyor.

 2. Öncelikle merhaba hocam ben kendi mesleğim bay kuaförülügü piyasada bahsettiğiniz gibi saç dökülmesine karşı bi çok urun var şampuan bakım yağı v.s ama hiç birisinin faydası yok saçın kalitesini dusuren ana maddesi kullanılan sampuanlar kimsayalllar .evet aldığım egitimlerde minoxisidil çok duydum kullanıcı yorumlarını okudum %70memnun sonuç almış yalnız urun kullanmayı kestikten sonra daha fazla dökülme ve açılmaya sebeb oluyor kullanıcı yorumlarını okuduğum kadarıyla diğer sitelerden de bide erkeklerde hormonal kısırlık oluyosumus zamanla benimde bi sorunum var o yüzden ilk olarak sizden bu sorunn cvplerini bekliyorum teşekkürler

  • Özgür: Genetik saç dökülmesi DHT (Dihidrotestosteron) ile alakalıdır. DHT ise erkeklik hormonu testosterondan oluşmaktadır. Bu tür sorunlarda Minoxidil, Finasterid, Dutasterid ve Procapil kullanılmaktadır. Bu ilaçları kullanmayı bırakırsan DHT hormonu kıl köküne yeniden zarar vermeye başlar. Yani DHT zarar vermemesi için sürekli kullanılmalıdır. Finasterid dışında cinsel isteksizliğe neden olan madde yoktur. Finasterid yerine Dutasterid kullabilirsiniz.

   • Mantıklı hocam dediğiniz gibi alın bolgesesinde seyreylme var benm kendimin baba da kellik yok annemin alın kısmında açık genişlik var dayimlarim kel yalnız mantıken irsi kavram çıkıyor kullanmam gereken urun hangisi olmalı minoxil en iyi olarak orandan temin edin diyolar bide minoxsil kullanarak yanında şampuan olarak ne kullanmak gerekir veya minoxilin yanında bildiğim kadarıyla sprey yanında sürekli kullanlmasi şart olan urün nedir.bide ben kendim formül olarak (cerebanti otu yağı ,badem yağı ,sarımsak yağı,hindistan cevizi yagi,zeytin yağı,bimeks +evigen+bepanten bunlardan birer ampul kırdıktan sonra yağlardan 4er 5 er damla hepsini bi kapta akşamdan dusa girmeden 2,saat kafada masaj şeklinde yapıp sariyorumm bunun bir faydası varmıdır sizce yoksa bosami çaba +bide kendime nashi markam argan yağı kullanıyorum onun bir faydası varmidir

    • Özgür: Genetik saç dökülmesi için etkinliği FDA tarafından onaylanmış 2 madde bulunmaktadır. Bunlar Finasterid ve Minoxidil olarak karşımıza çıkıyor. Minoxidil etkili ama nasıl etki ettiği halen bilinmiyor. Diğeri ise yine etkili ama dikkatsiz kullanımlarda erkeklik hormonunda azalma ve cinsel isteksizliğe neden oluyor. Bunlara ek olarak birde Procapil bulunmaktadır. Türkiye’de Hair Forte Sprey içeriğinde bulunan bu ürünü tek başına ya da yanında erkek tipi saç dökülmesinde bitkisel etkisi olan Sawpoo Şampuan öneririm. Bu şampuanda Saw Palmetto bitkisinden üretilmektedir.

 3. Merhaba hocam yaşım 19 ve hemen hemen 3-4 yıldır çok acayip bi şekilde dökülüyor saçımı ellerimle sallayarak 10 saniyede bi avuç saçım gidiyor dus alınca da daha fazla dökülüyor ne yapsam eczaneden ne alsam dökülmez alın bölgesi bayaa açıldı üst taraflarda bişey yok ama oraya doğru gidiyor ne yapmaliyim

  • Cumali: Öncelikle bir şey almak yerine saçlarının neden döküldüğünü bilmelisin. Büyük ölçüde erkek tipi görülüyor ama mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Bazı ilaçlar reçeteli satıldığı için eczaneden kendi isteğinle alacağın ilaç yeterli olmayabilir.

 4. Hocam merhaba.19 yaşındayım babada kellik var.Saçlar doğuştan seyrek. Ciddi bir dökülmem olmamasına rağmen, dökülmem arttığı için doktoro gittim. Haftada 3 gece minoxil kullan dedi. İlaçın bu dozla kullanılması doğrumudur. Birde age x diye bir ilaç önerdi ama hiçbir yerde bilgi bulamadım bunun hakkında bir görüşünüz varmı ? Teşekkür ederim.

  • Ahmet: Sende dökülmeye bağlı seyreklik ya da açılma oluşuyor mu? Özellikle alın ve tepe bölgesinde (doğuştan seyrekliği dikkate alma)

   • Hayır hocam saçlarım inceldi sanki biraz. Ama dökülmeye bağlı seyreklik yok. Birde son zamanlarda dökülmem arttı. 10 dan 35 e gibi.100 200 arası dökülmem yok ama eminim.

    • Ahmet: Evet saçların incelmesi dökülme belirtisi olabilir. Tabii günlük 30 kıl kökü dökülme değilde yenilenme kabul edilir. Bu oran 80-100 kıl köküne kadar çıkabilmektedir. Bu süreçte 2 MG Biotin kullanarak incelen saçlarını onarabilirsin.

 5. Merhaba hocam ben 19 yaşındayım saçımın üst kismında bi kalite kaybı cansizlık hissettim ve doktora gittim özel bi hastanede saçımı eliyle kontrol edip sende her hangi bi saç dökülmesi yok dedi ve bi ilaç yazdi ilacın adı byopecia multiplex tablet vitamın hapı heralde tırnak ve saç uzamasını artiran bi ilac işte bunu yazdı ama bunu kullan dedi ama benim içimde gene bi şüphe var hocam elimi saçima atınca 1 veya 2 tel saç gelio yastiğimdada oluo arada ama sakaklarda ve vertex bögesinde bi seyrelme ve gerileme yok sadece üst bölgede bi cansızlaşma var sizce ne yapmalıyım kafam karıştı sitres yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Hocam bu arada babam ve amcamlarda kellik var ama annem ve dayımlarda yok

   • Mustafa: Sorunun büyük ölçüde genetik dökülme gibi görünüyor. Kesin teşhis için cildiye uzmanına muayene olmalısın. Tedavisi için Procapil, Minoxidil ve Finasterid içeren ilaçlar kullanmak gerekir.

  • Mustafa: Saç dökülmesi genelde aşama aşama gerçekleşir. İlk olarak seninde belirttiğin saçta kalite kaybı görülür. Güçsüzleşen saçlar yerini dökülmeye bırakır. Belirtmiş olduğun ürün içeriğine baktığımda saç sağlığı için etkili içerikler bulunuyor. Fakat yaşadığın sorun erkek tipi dediğimiz genetik dökülme ise çok fazla etkisi olmayacaktır. Aile bireylerinde senin gibi saçı dökülen ya kellik problemi olan var mı?

 6. Hocam merhaba televizyonda sığır iliğinin yağını çıkartıp erittikden sonra saça uygulamak saçlara iyi gelicegine dair bi uygulama gördüm sizce genetik dökülmede bi işe yararmı bide bi arkadaş önerdi doğum kontrol haplarını toz haline getirip şampuana karıştırıp saçını onunla yıkadığü zaman genetik saç dökülmesinin durduğunu söyledi sizce bunun doğruluk payı ne kadar

  • Mustafa: Her ikisi de işe yaramaz. Senin yapman gereken en mantıklı uygulama bir cildiye uzmanına muayene olmak ve onun önerisini uygulamaktır.

 7. Hocam. size muayeneye nası gelebilirim ? iletişim bilgilerinize nası ulaşıcaz

  • Ataseven: Ben cildiye (dermatoloji) uzmanı değilim o nedenle muayene olmak için gelmeniz mantıklı değildir. Yapmanız gereken size en yakın hastanenin cildiye bölümüne randevu almaktır.

 8. Merhaba hocam ben daha 18 yasindayim ve saclarim dokuluyo elimi her attigimda tel tel sac geliyo saclarim eskiden suan oldugu halden daha kalindi ama inceldi ortasinin derisi gozukuyo ne yapmaliyim

 9. Hocam minoksidil ve hair forte yi birlikte kullanabilir miyim

 10. Merhaba hocam yaşım 31. yıllardır saç dökülme sorunum var. Her duşta parmak aralarım abartmıyorum saç teli ile doluyor. Son dönem biraz daha arttı bu dökülme. 3 ayda 10 kg verdim ondan mıdır , seboreik dermatit rahatsızlığım oldu 3 ayda ondan mı bilmiyorum.bu 3 aylık dönemde kaşıntı kepek sorunum oldu. Henüz de geçmiş değil biraz hafifledi sadece. Hocam dökülmeyi önlemek için birkaç yılda Hp biotin, zinco, xpecia , seboderm şampuan , prozinc şampuan kullandım Prp tedavisi yaptırdım 3 seans hiçbiri fayda etmedi. Kan tahlili yaptırdım sonuç iyi çıktı. Başka ne olabilir bu dökülme sebebi. Ailemde kel yok. Öncelikle bu kaşıntı ve kepek sorunu için ne kullanmam gerekir ve sonrasında dökülmeyi önlemek için ilaç tedavisi mümkün müdür. Hocam yardım edin lütfen.

  • Güven: Maşallah kısa sürede denemediğin işlem kalmamış. 🙂 Şaka bir yana öncelikle dökülme neden oluyor bunu bulmak lazım. Hızlı kilo vermek diyete bağlı ise Biotin eksikliğine bağlı dökülme görülür. Aynı şekilde seboreik dermatit problemi de yine dökülme yapar. Senden bir cildiye uzmanına giderek sorunun ne olduğu, neden kaynaklandığını teşhis ettirmen yönünde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir