5 Haziran 2020 ,Cuma

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Markaları

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların çözüm olarak ilk başvurduğu yöntem şampuanlar olmaktadır. Peki şampuanlar saç dökülmesini önleyecek kadar etkili mi? ezber bozacak bilgiler için sayfayı incelemeye devam etmelisiniz.

Tüm insanların ortak sorunu Alopecia yada Türkçe tabiri ile saç dökülmesi özellikle ergenlik dönemi sonrası (16 yaş ve üzeri) en sık görülen saç sorunu olup, kelimenin manası aynı olması insanların hata yapmasına neden oluyor. Örnek ben şunu yaptım, şu ürünü kullandım iyi geldi, şeklinde yorumlar maalesef hataya sebebiyet vermektedir. Çünkü sorun aynı olmasına karşın kendi içerisinde dökülmenin grupları bulunmaktadır. Örnek ailesel, kansızlık, guatr hastalığı, kullanılan ilaçlar, bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı dökülmeler şeklinde ayrılmaktadır. Bu ayrımın amacı tedavisinin farklı olmasıdır. Yani burada ortaya çıkan sonuç öncelikle dökülmenin tipi ve nedenini bilmek ve yaşadığımız soruna uygun tedavi gerekmektedir. Yoksa bilinçsiz yapılan uygulamalar ile daha fazla saç kaybı yanı sıra umutsuzluk ve strese neden olacaktır.

Saç Dökülmesi Tedavi Edilmesi Gereken Bir Hastalıktır

Bu siteye giriş amacınız yaşadığınız sorunu önlemesi için şampuan markası öğrenmekti fakat aradığınız bilgi haricinde her şeyi gördünüz. Üzgünüm ama bilimsel olması gerekiyorsa bu şekilde olmak zorundayız. Çünkü saç dökülmesi estetik bir sorun değil, tedavisi mümkün, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bir çoğu ise yaşadığınız sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilmektedir. Örnek kadınlarda Alopecia %40-%50 gibi önemli bir nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani sizin vücudunuzda demir eksikliği sonucu ortaya çıkan anemi bulunmaktadır. Bu sorunun belirtilerinden biride dökülmedir. Şimdi bu soruna şampuan kullansanız ne işe yarar, saç kremi kullansanız ne işe yarar? size soruyorum arkadaşlar kullandığınız ürün dökülmeyi önleyebilir mi?

Saç Dökülmesi Tipinizi Öğrenmeniz Gerekir
Evet arkadaşlar yaşadığınız dökülmeyi gerçekten engelleyebilmek için neden döküldüğü yada bir başka deyişle dökülme tipini öğrenmek gerekir. Bunun için doktorlar yanı sıra eczanelerde ücretsiz hizmet veren analiz uzmanları bulunmaktadır.

Hastanelerin Cildiye (Dermatoloji) Bölümüne Gidebilir
Dökülme tipinin tespiti için yaşadığınız yerde Cildiye bölümü olan bir hastane, klinik yada dermatoloğa gidebilirsiniz. Çoğu zaman 5 dakika gibi kısa sürede yapılan bu tespit bazen kan değerlerinin ölçülmesi gibi testler gerekir. Gittiğiniz uzman gerek görmesi halinde hematoloji bölümüne yönlendirebilir.

Ücretsiz Saç Analizi Hizmetinden Yararlanabilirsiniz
Alopecia problemi için doktor yanı sıra büyük il ve ilçelerde ücretsiz saç analizi uygulaması yapan eczanelerden yapabilirsiniz. Bu alanda öne çıkan markalardan biri Hair Pharma olup, İstanbul dahil olmak üzere bir çok ilde anlaşmalı eczanelerde ücretsiz saç analizi yapmaktadır. 444 37 22 Numaralı telefonu arayarak analiz yapılan eczaneleri öğrenebilirsiniz. Teknolojik görüntüleme yöntemi ile yapılan testlerde sorun anlaşılmaktadır.

En Sık Görülen Saç Dökülmesi Nedenlerini İnceleyin
Bazen kısa bir araştırma ile yaşadığınız sorunu kendiniz bile kolayca teşhis edebilirsiniz. Çünkü erkeklerde görülen dökülmenin %95 gibi büyük bir bölümü genetik dökülme sonucu görülmektedir. Geri kalan %5 ise Alopecia Areata (Saçkıran) yada DUPA dediğimiz sebebi bilinmeyen sorunlar olarak görülmektedir. Erkek tipi dökülme olarak da bilinen ve aynı zamanda kadınlarda da görülen bu sorun genelde tepe yada alın bölgesinde dökülme başlar. Bazen hem tepe hemde alın bölgesinde açılma görülür. Saç dökülmesi nedenlerine dair hazırladığımız sayfadan ihtiyaç duyacağınız tüm detaylara ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Şampuan Saç Dökülmesini Önler mi?

Bu soruya verilecek iki cevap vardır. %99 Önlemez %1 önler diyebilirim. Çünkü saç dökülmesi kıl kökü yanı sıra kafa derisi cilt seviyesinden kırılarak dökülmektedir. Kökten dökülmelere şampuan markası ne olursa olsun etkisi olmazken kırılarak dökülmelerde medikal şampuanlar faydalı olmaktadır.

Şampuan Sadece Kırılarak Dökülmelerde Etkili Olur
Yukarıda da belirtildiği gibi dökülme kökten ve kafa derisi yani cilt seviyesinden saçın kırılması sonucu oluşur. Tabii ki bu aslında dökülme değilde kırılma denmektedir. Kırılan o kılın yerine bir süre sonra yenisi gelecektir. Çünkü saç kökünde herhangi bir hasar oluşmadığı için uzamaya devam edecektir. Kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için medikal şampuanlar kullanmalısınız.

Biotin İçeren Şampuanlar Kullanın
Aslına bakarsanız sadece temizleyici olarak görülen şampuan normal ve medikal ürünler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Medikal ürünlerin içerisine bir çok bilimsel madde eklenebilmektedir. Onlardan biride saç ve tırnak sağlığı için önemli vitaminlerden biri olan B7 Vitamini yada diğer adıyla Biotin olmaktadır. Saç kalitesini ve uzama hızını artıran özelliği ile şampuan dışında tablet, kapsül, sprey ve hatta çocuklar için şurup formu bile bulunmaktadır. Botin ile ilgili daha fazla detaya aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/biotin-b7-vitamini/

Sawpoo Şampuan Denemeniz Gereken Ürünlerden Biri
Saçınız sağlıksız, donuk, mat ve kuru bir yapısı varsa mutlaka Sawpoo Şampuan kullanmalısınız. İçeriğindeki Biotin ve Saw Palmetto ile gerçek anlamda bakım sağlayacaktır.

Badem Yağı, Argan Yağı İçeren Ürünler Kullanın
Saçlarda sık görülen kalite kaybı ve kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için saça faydalı yağlardan yararlanabilirsiniz. Onların başında badem yağı gelmekte olup, aynı şekilde son yıllarda kullanımı hızla artan argan yağı ve zeytinyağı gibi E vitamini yönünden zengin olan yağları güvenle kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yumuşatarak, kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

Saç Kurutma Makinesi Kullanmamaya Özen Gösterin
En sık görülen hatalardan biride bilinçsiz fön uygulamaları olup, saçların yanmasına ve nemini kaybetmesine neden olan saç kurutma makineleri ve düzleştiriciler mümkün oldukça kullanmamalısınız. Banyo ve duş sonrası sıcak ile kurutmak yerine yumuşak bir havlu ile ıslaklığını alarak kendi kendine kurumasını beklemelisiniz.

Saç Dökülmesi Şampuan

Saçlarınızın Parlak Görünmesi İçin Limon Kullanın
Sadece şekil vermekle kalmıyor aynı zamanda onların parlak bir görünüm elde etmesini istiyoruz. Bu ihtiyacımızı kimyasal ürünlerle karşılamak yerine bitkisel bir ürün olan limon ile sağlayabilirsiniz. Avucunuza bir kaç damla limon sıkarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Kıllara zarar vermeden hayal ettiğiniz parlaklığa ulaşırsınız.

(Visited 9.378 times, 1 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Kafada Şişlik

Kafada Şişlik Neyin Belirtisidir?

Saçlı deride görünen sorunlardan biride yağ kisti olup, fakat halk arasında yanlış bir şekilde yağ bezesi olarak bilinmektedir. Kafada yağ kisti 5 dakikalık tedavi ile sonsuza dek yok edilir. Detayları görmek için tıklayınız.

74 Yorum

 1. Hocam merhaba benim de saclarım çok dökülüyor cildiyeye gittim tahlil yaptılar demir eksikliği var dedi .hap verdi kullandım ama hala saçlarım çok dökülüyor .bu yüzden hep kesiyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  • Başak: Kansızlığa bağlı saç dökülmesi kadınlarda en sık görülen sorunlardan biridir. Doktorun önerdiği ilacı bir defa kullanmak yeterli değildir. 6-12 Ay arasında düzenli kullanmak gerekir. Ayrıca Xpecia tablet kullanarak dökülen saçları hızlıca geri döndürebilirsin.

 2. Hocam benim saclarim bi kac senedir yogun sekilde dokuluyo tepeler acilmaya basladi iyice saclar cok yipranmis ve zayif cok ince telli ailede kellik moda 😊 durum genetik mi acaba dokulmeyi nasil durdurabilirim

  • Fatih: Ailede kellik olması seninde erkek tipi dökülme yaşadığın anlamına gelmektedir. Daha fazla geç kalmadan dilersen cildiye uzmanına muayene olarak onun önerdiği ilaçları kullan, dilerse Hair Forte Sprey kullanmaya başlayabilirsin.

 3. Merhaba hocam benimde hamilelikten sorsa vok sacim dokulmeye basladi dokulmesini onlemek icin hangi sanpuani kullanmam gerek

  • Gamze: Hormonal olabilir, kansızlığa bağlı olabilir. Herhangi bir şampuan kullanmadan önce mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın.

 4. Merhaba 20 yaşındayım saç tellerim tüy şeklini alırcasına inceldi ve tepe bölgem ciddi şekilde açılıp kellik oluşturdu bunun yanı sora saçlarım tamami ile seyrekleşti ve kellik oluştuğu belli oldu kısacası seyrek bir saçım var yakında hiç kalmayacak şekilde azaldı cildiye doktorlarına gittim ve karışımlar vitaminler verdi ama hiç biri fayda etmedi önerebileceğiniz şampuan falan varmı hocam ne yapmalıyım babamda ve dedem de yarı kel bir durum var

  • Mami: Öncelikle sorunun genetik dökülmeye benziyor. Doktorun verdiği karışımlar çok fayda etmeyecektir. Çünkü genetik dökülme için Finasterid içeren tablet ilaçlar yanı sıra Procapil yada Minoxidil içeren sprey ilaçlardan birini mutlaka kullanman gerekir. Şampuan etkisi yok denecek kadar az olup, onu aklından çıkarmalısın. Sana önerim Hair Forte Sprey kullanman yönünde olacaktır. 6 Ay düzenli kullanım sonucunda yeniden görüşelim.

 5. Merhaba hocam,ben dermatoloğa gittim kan tahlili yaptırdım ve sonuç Demir eksikliği çıktı.erkek tipi saç dökülmesi var.doktor herhangi bi şampuan kullanabileceğimi söyledi.bana Demir hapı verdi.bunun için bana önerebileceğiniz yöntem nedir?

  • Yasemin: Genetik dökülme ve demir eksikliğine bağlı dökülme şampuan ile önlenecek bir sorun değildir. Sana önerim Hair Forte Sprey + Xpecia Tablet bir arada kullanman yönünde olacaktır.

 6. Sacim cok dokuluyo. Bunun icin cildiye doktora da gittim herturlu testler de edildi bisey yok denildi. Ama sacimda asiri bi dokulme var sampuan da bi onerinz var mi rica etsem..???

 7. Hocam benim saçım düzlestirici ve açıçı kullandigim icin dokuluyor ne onerirsiniz

  • Seda: Muhtemelen saçta kalite kaybına neden olmuştur. Çözüm olarak 1 yada 2 MG Biotin kullanmaya başlamalısın. Sorun ortadan kalkana kadar düzenli olarak kullanmaya devam etmelisin.

 8. Merhaba size birsey sormak istiyorum biotin iceren sampuanlarin markalarini soyleyebilirmisiniz?
  Benim saclarim onceden cok gürdü.Ama gerçekten saclarim cok dokuldu at kuyruğu falan yaptigimda saclarimin ucuna bakiyorum cok ama cok az sac kalmis gercekten cok uzuluyorum birde benim saclarim uzun oldugundan dahada cok uzuluyorum ben saclarimi gercekten cok seviyorum ve artik dokulmesini istemiyorum lutfen bana yardim edin yani neler yapmam gerektigini soyleyin.Internette cok arastirdim sanirim gliserin i sac uclarina suruyormusuz islakken yani duştan sonra ama emin degilim lutfen yardim edin yalvaririm ??

  • Eda: Biotin içeren şampuan olarak Sawpoo, Dermoskin, Biotin & Collagen gibi bir çok marka bulunmaktadır. Fakat bu şampuanları tek başına kullanarak saç dökülmesinden kurtulman maalesef mümkün değildir. İlk olarak saçların neden dökülüyor, hangi tipte dökülüyor bunları bilmek gerekir. Önlem almak ve çözüm bulmak için bu bilgi gerekir. Öğrenmek için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalıyız. Muayene olunca tekrar konuşalım, yol haritası belirleyelim.

 9. Hocam son 1 yılda saçımın 3 te 2 sini kaybettim. Kısa sürede nasıl eski haline getirebilirim lösemi hastası gibi saçlarım elime geliyor yapmadığım şey kalmadı lütfen kesin çözüm söyleyin bana resmen kel kalacam.

  • Selin: Çözüm bulmak için sorunun nedeni ve tipini bilmek gerekir. Burada senin ilk yapman gereken bir cildiye uzmanına muayene olarak dökülme nedeni ve tipini teşhis ettirmen gerekir. Muayene sonrası tekrar konuşarak çözüm önerileri sıralarım.

 10. hocam ben saçımı kazıttım ve şuan saçlarım çok kısa başka bir yorumda saçını birkaçkez kazıtan bir bayanın saçlarının eski şekliyle gelmediğini okumuştum bunun önüne geçmek için limon mu kullanmalıyım hocam? birde saç tipi değişir mi? böyle birşey olabilir mi hocam ben saçımı kazıttığım için merak ettim kıvırcıksa kıvırcık düz ise düz mü gelir? değişme ihtimali nedir? bir de saçlarım bu kadar kısa iken limon kullansam şekillenmesinde bir yararı olur mu?

  • Rabia: Saçı dökülüp, yeniden gelen insanlarda ilk etapta kıvırcık ve renk tonu farkı olabiliyor. Bu 6-7 ayda normal halini almaktadır. Fakat saçı kazıtmakta böyle bir durum olur mu açıkçası hiç merak etmedim. Olursa da 6 ay içinde eski haline döner. Herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Limon saçı parlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir