6 Haziran 2020 ,Cumartesi

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Markaları

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların çözüm olarak ilk başvurduğu yöntem şampuanlar olmaktadır. Peki şampuanlar saç dökülmesini önleyecek kadar etkili mi? ezber bozacak bilgiler için sayfayı incelemeye devam etmelisiniz.

Tüm insanların ortak sorunu Alopecia yada Türkçe tabiri ile saç dökülmesi özellikle ergenlik dönemi sonrası (16 yaş ve üzeri) en sık görülen saç sorunu olup, kelimenin manası aynı olması insanların hata yapmasına neden oluyor. Örnek ben şunu yaptım, şu ürünü kullandım iyi geldi, şeklinde yorumlar maalesef hataya sebebiyet vermektedir. Çünkü sorun aynı olmasına karşın kendi içerisinde dökülmenin grupları bulunmaktadır. Örnek ailesel, kansızlık, guatr hastalığı, kullanılan ilaçlar, bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı dökülmeler şeklinde ayrılmaktadır. Bu ayrımın amacı tedavisinin farklı olmasıdır. Yani burada ortaya çıkan sonuç öncelikle dökülmenin tipi ve nedenini bilmek ve yaşadığımız soruna uygun tedavi gerekmektedir. Yoksa bilinçsiz yapılan uygulamalar ile daha fazla saç kaybı yanı sıra umutsuzluk ve strese neden olacaktır.

Saç Dökülmesi Tedavi Edilmesi Gereken Bir Hastalıktır

Bu siteye giriş amacınız yaşadığınız sorunu önlemesi için şampuan markası öğrenmekti fakat aradığınız bilgi haricinde her şeyi gördünüz. Üzgünüm ama bilimsel olması gerekiyorsa bu şekilde olmak zorundayız. Çünkü saç dökülmesi estetik bir sorun değil, tedavisi mümkün, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bir çoğu ise yaşadığınız sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilmektedir. Örnek kadınlarda Alopecia %40-%50 gibi önemli bir nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani sizin vücudunuzda demir eksikliği sonucu ortaya çıkan anemi bulunmaktadır. Bu sorunun belirtilerinden biride dökülmedir. Şimdi bu soruna şampuan kullansanız ne işe yarar, saç kremi kullansanız ne işe yarar? size soruyorum arkadaşlar kullandığınız ürün dökülmeyi önleyebilir mi?

Saç Dökülmesi Tipinizi Öğrenmeniz Gerekir
Evet arkadaşlar yaşadığınız dökülmeyi gerçekten engelleyebilmek için neden döküldüğü yada bir başka deyişle dökülme tipini öğrenmek gerekir. Bunun için doktorlar yanı sıra eczanelerde ücretsiz hizmet veren analiz uzmanları bulunmaktadır.

Hastanelerin Cildiye (Dermatoloji) Bölümüne Gidebilir
Dökülme tipinin tespiti için yaşadığınız yerde Cildiye bölümü olan bir hastane, klinik yada dermatoloğa gidebilirsiniz. Çoğu zaman 5 dakika gibi kısa sürede yapılan bu tespit bazen kan değerlerinin ölçülmesi gibi testler gerekir. Gittiğiniz uzman gerek görmesi halinde hematoloji bölümüne yönlendirebilir.

Ücretsiz Saç Analizi Hizmetinden Yararlanabilirsiniz
Alopecia problemi için doktor yanı sıra büyük il ve ilçelerde ücretsiz saç analizi uygulaması yapan eczanelerden yapabilirsiniz. Bu alanda öne çıkan markalardan biri Hair Pharma olup, İstanbul dahil olmak üzere bir çok ilde anlaşmalı eczanelerde ücretsiz saç analizi yapmaktadır. 444 37 22 Numaralı telefonu arayarak analiz yapılan eczaneleri öğrenebilirsiniz. Teknolojik görüntüleme yöntemi ile yapılan testlerde sorun anlaşılmaktadır.

En Sık Görülen Saç Dökülmesi Nedenlerini İnceleyin
Bazen kısa bir araştırma ile yaşadığınız sorunu kendiniz bile kolayca teşhis edebilirsiniz. Çünkü erkeklerde görülen dökülmenin %95 gibi büyük bir bölümü genetik dökülme sonucu görülmektedir. Geri kalan %5 ise Alopecia Areata (Saçkıran) yada DUPA dediğimiz sebebi bilinmeyen sorunlar olarak görülmektedir. Erkek tipi dökülme olarak da bilinen ve aynı zamanda kadınlarda da görülen bu sorun genelde tepe yada alın bölgesinde dökülme başlar. Bazen hem tepe hemde alın bölgesinde açılma görülür. Saç dökülmesi nedenlerine dair hazırladığımız sayfadan ihtiyaç duyacağınız tüm detaylara ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Şampuan Saç Dökülmesini Önler mi?

Bu soruya verilecek iki cevap vardır. %99 Önlemez %1 önler diyebilirim. Çünkü saç dökülmesi kıl kökü yanı sıra kafa derisi cilt seviyesinden kırılarak dökülmektedir. Kökten dökülmelere şampuan markası ne olursa olsun etkisi olmazken kırılarak dökülmelerde medikal şampuanlar faydalı olmaktadır.

Şampuan Sadece Kırılarak Dökülmelerde Etkili Olur
Yukarıda da belirtildiği gibi dökülme kökten ve kafa derisi yani cilt seviyesinden saçın kırılması sonucu oluşur. Tabii ki bu aslında dökülme değilde kırılma denmektedir. Kırılan o kılın yerine bir süre sonra yenisi gelecektir. Çünkü saç kökünde herhangi bir hasar oluşmadığı için uzamaya devam edecektir. Kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için medikal şampuanlar kullanmalısınız.

Biotin İçeren Şampuanlar Kullanın
Aslına bakarsanız sadece temizleyici olarak görülen şampuan normal ve medikal ürünler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Medikal ürünlerin içerisine bir çok bilimsel madde eklenebilmektedir. Onlardan biride saç ve tırnak sağlığı için önemli vitaminlerden biri olan B7 Vitamini yada diğer adıyla Biotin olmaktadır. Saç kalitesini ve uzama hızını artıran özelliği ile şampuan dışında tablet, kapsül, sprey ve hatta çocuklar için şurup formu bile bulunmaktadır. Botin ile ilgili daha fazla detaya aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/biotin-b7-vitamini/

Sawpoo Şampuan Denemeniz Gereken Ürünlerden Biri
Saçınız sağlıksız, donuk, mat ve kuru bir yapısı varsa mutlaka Sawpoo Şampuan kullanmalısınız. İçeriğindeki Biotin ve Saw Palmetto ile gerçek anlamda bakım sağlayacaktır.

Badem Yağı, Argan Yağı İçeren Ürünler Kullanın
Saçlarda sık görülen kalite kaybı ve kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için saça faydalı yağlardan yararlanabilirsiniz. Onların başında badem yağı gelmekte olup, aynı şekilde son yıllarda kullanımı hızla artan argan yağı ve zeytinyağı gibi E vitamini yönünden zengin olan yağları güvenle kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yumuşatarak, kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

Saç Kurutma Makinesi Kullanmamaya Özen Gösterin
En sık görülen hatalardan biride bilinçsiz fön uygulamaları olup, saçların yanmasına ve nemini kaybetmesine neden olan saç kurutma makineleri ve düzleştiriciler mümkün oldukça kullanmamalısınız. Banyo ve duş sonrası sıcak ile kurutmak yerine yumuşak bir havlu ile ıslaklığını alarak kendi kendine kurumasını beklemelisiniz.

Saç Dökülmesi Şampuan

Saçlarınızın Parlak Görünmesi İçin Limon Kullanın
Sadece şekil vermekle kalmıyor aynı zamanda onların parlak bir görünüm elde etmesini istiyoruz. Bu ihtiyacımızı kimyasal ürünlerle karşılamak yerine bitkisel bir ürün olan limon ile sağlayabilirsiniz. Avucunuza bir kaç damla limon sıkarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Kıllara zarar vermeden hayal ettiğiniz parlaklığa ulaşırsınız.

(Visited 9.393 times, 4 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Kafada Şişlik

Kafada Şişlik Neyin Belirtisidir?

Saçlı deride görünen sorunlardan biride yağ kisti olup, fakat halk arasında yanlış bir şekilde yağ bezesi olarak bilinmektedir. Kafada yağ kisti 5 dakikalık tedavi ile sonsuza dek yok edilir. Detayları görmek için tıklayınız.

74 Yorum

 1. Tamam hocam dedoginizi yapicam insallah ise yarar

 2. Hocam yaklasik son 2 haftadir saclarim dokuluyor.saclarim tellerim seyrek ..elimi her sacima attigimda elimde ..yardimci olurrsaniz sevinirim

 3. Hocam iyi günler. Benim saçım kaşınıyor ve pul pul kepek gibi dökülme var deride. Daha önce dermatolojiye göründüm ve besin takviyesi şampuan serum kullandım iyi geldi ancak cok pahalıydı. Şu an tekrar bu söylediğim problemler var günlük saçımı yıkamazsam kaşıntı oluyor. Ayrıca yeni farkettim cok küçük bir yerde saç kıran başlamış. Bu problemlerin saçkıranla ilgilisi varmıdır. Kaşıntı için ne kullanmalıyım ?

  • Mücahit: Kaşıntı ve kepek Seboreik Dermatit dediğimiz sorun olup, kafa derisinde mantar probleminden kaynaklanır. Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullanmalısın. Saçkıran içinde önce sıkıntılı ortamdan uzaklaşıp, hayata daha pozitif bakmalısın. Bu aşamadan sonra sarımsak ya da SADBE tedavisine başlamalısın.

   • Hocam öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz şampuan ve losyonu ne kadar süre kullanmalıyım ve ne sıklıkta kullanmalıyım. Ayrıca saç kıran için daha önce doktora gittiğimde m-furo losyon vermişti 1 ay kullandım geçti. Ancak sizce sağlıklı mı bu losyon ? Kortizon içermesi sebebiyle sordum hocam.

    • Mücahit: Kafada mantar problemi son bulana kadar kullanmalısın. Düzelince kullanıma ara verebilir ve tekrarlarsa yeniden kullanırsın. Çünkü mantar probleminden kurtulmak zaman alacaktır. Saçkıran tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri de kortizon olup, dikkat edilmemesi halinde ciddi yan etkileri vardır. Bu nedenle SADBE daha güvenli bir üründür.

 4. önceden vardi ama su an fazla yok hocam

  • Sedat: Önce kafa kaşıntısını mantar öldürücü şampuan kullanarak önleyelim. Saç dökülmesi devam ederse yeniden değerlendiririz. Seboderm Şampuan kullanmaya başlamalısın. 2 Günde bir ılık su ile saçlarını yıkamalısın.

 5. Merhaba hocam sac derim kasiniyo ve basimi yikadigimda elime hep sac geliyo ve bu beni bunalima sokuyo yasim daha 17 niye boyle oluyo

  • Sedat: Saç dökülmesi problemi yaşayan milyonlarca insandan birisin. Kaşıntı dışında kepek ve yağlanma var mı?

 6. Doktor bey ben 17 yasindayim su 1 aydir nerdeyse saclarim dokulmeye basladi kut kestim ama kahkulleride komple kestim 3-4 numara erkek trasi oldu bunu nasil uzatirim yada dokulmeyi engellerim bide bende b12 eksikmis arada igne vuruluyorum

 7. Merhaba hocam 1aydir saclarim dokuluyor daha oncesi saclarimda intaap olmustu saclarim cok yagli bir cok sampuan denedim hic bir faydasini gormedim yilda bir kez boyaniyor ve turbanliyim kapali olmamin da saclarima zarari varmi gunes gormeme gibi bilgilendirirseniz sevinirim saygilar .

  • Nuris: Kapalı olmak saçlara zarar vermez. Öyle olsa tüm tesettürlü hanımlar kel olması gerekir. Muhtemelen kafada mantar olabilir. İlk olarak Seboderm Şampuan ile başlayalım. Bu şampuanı 1 ay düzenli kullan tekrar konuşalım.

 8. Merhaba hocam, saçlarım çok sert, ve kalın,tarayamıyorum,şekil almıyor, hangi maskeyi ve ürünü kullanacağımı veya ne yapacağımı bilmiyorum, bu konuda kardeşinize yardımcı olursanız sevinirim,Allah a emanet olun

 9. Merhaba hocam benim saçlarım seyrek ince telli ailede genetik ince telli seyrek saç ama saçlarım uzun süredir çok dökülüyor yağlı bir saça sahibim hemen yağlanıyor saç analizi yaptırdım bana birkisel bir şampuan verildi ama o dökülmemi falan durdurmadı saçlarım çok uzun belki ondan kaynaklanıyormudur diye düşünüyorum kestirdikten sonrada aynı sorunla karşılaşırmıyım bilemiyorum saçlarım çok çabuk uzayan bir saç saçlarımın yağsıdan dolayı o kadar çabuk uzadığını düşünüyorum saç analizine gittiğimde saçlarım temiz olmasına rağmen saçlarıma kamera tutulduğunda inanılmaz köklerde yağ gözüküyordu ben ne kullanabilirim şampuan eskidende dökülüyordu ama bu kadar değil saçlarım daha da çok inceldi

  • Cansu: Saçların dökülüyor fakat neden döküldüğü ve hangi tipte döküldüğünü bilmiyoruz. İlk olarak bu bilgiye erişmemiz gerekir. Saç analizi yapan arkadaş bunu anlamadıysa bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Saçta yağlanma kafada mantar problemi nedeniyle olabilir. Bunun için Seboderm şampuan kullanabilirsin. Fakat dökülme nedenini öğrenmek için dermatolog muayenesi gerekir. Bu aşamadan sonra tekrar konuşarak değerlendirelim.

 10. Merhaba hocam. Benim yaşım daha 18 ama sacimin sacaklarda açılma var kendimi cok kötü hissediyorum . Genetik olmadığını dusunuyorum ailemde de yok , sacimda seyreldi ne yapmalıyım? Tekrar saç çıkma ihtimali var mı sifirdan sacaklarda lütfen yardımcı olursanız sevinirim…

  • Veli: Aile bireylerinde dökülme yoksa evet genetik ihtimal azalmaktadır. Bu sefer kansızlık, demir, biotin, magnezyum eksiklikleri ortaya çıkabilmektedir. Tabii ki bunu bir dermatolog muayene ile ortaya çıkarması gerekir. Canını sıkmak yerine önce muayene sonra bilimsel tedaviye başlamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir