5 Haziran 2020 ,Cuma

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Markaları

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların çözüm olarak ilk başvurduğu yöntem şampuanlar olmaktadır. Peki şampuanlar saç dökülmesini önleyecek kadar etkili mi? ezber bozacak bilgiler için sayfayı incelemeye devam etmelisiniz.

Tüm insanların ortak sorunu Alopecia yada Türkçe tabiri ile saç dökülmesi özellikle ergenlik dönemi sonrası (16 yaş ve üzeri) en sık görülen saç sorunu olup, kelimenin manası aynı olması insanların hata yapmasına neden oluyor. Örnek ben şunu yaptım, şu ürünü kullandım iyi geldi, şeklinde yorumlar maalesef hataya sebebiyet vermektedir. Çünkü sorun aynı olmasına karşın kendi içerisinde dökülmenin grupları bulunmaktadır. Örnek ailesel, kansızlık, guatr hastalığı, kullanılan ilaçlar, bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı dökülmeler şeklinde ayrılmaktadır. Bu ayrımın amacı tedavisinin farklı olmasıdır. Yani burada ortaya çıkan sonuç öncelikle dökülmenin tipi ve nedenini bilmek ve yaşadığımız soruna uygun tedavi gerekmektedir. Yoksa bilinçsiz yapılan uygulamalar ile daha fazla saç kaybı yanı sıra umutsuzluk ve strese neden olacaktır.

Saç Dökülmesi Tedavi Edilmesi Gereken Bir Hastalıktır

Bu siteye giriş amacınız yaşadığınız sorunu önlemesi için şampuan markası öğrenmekti fakat aradığınız bilgi haricinde her şeyi gördünüz. Üzgünüm ama bilimsel olması gerekiyorsa bu şekilde olmak zorundayız. Çünkü saç dökülmesi estetik bir sorun değil, tedavisi mümkün, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bir çoğu ise yaşadığınız sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilmektedir. Örnek kadınlarda Alopecia %40-%50 gibi önemli bir nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani sizin vücudunuzda demir eksikliği sonucu ortaya çıkan anemi bulunmaktadır. Bu sorunun belirtilerinden biride dökülmedir. Şimdi bu soruna şampuan kullansanız ne işe yarar, saç kremi kullansanız ne işe yarar? size soruyorum arkadaşlar kullandığınız ürün dökülmeyi önleyebilir mi?

Saç Dökülmesi Tipinizi Öğrenmeniz Gerekir
Evet arkadaşlar yaşadığınız dökülmeyi gerçekten engelleyebilmek için neden döküldüğü yada bir başka deyişle dökülme tipini öğrenmek gerekir. Bunun için doktorlar yanı sıra eczanelerde ücretsiz hizmet veren analiz uzmanları bulunmaktadır.

Hastanelerin Cildiye (Dermatoloji) Bölümüne Gidebilir
Dökülme tipinin tespiti için yaşadığınız yerde Cildiye bölümü olan bir hastane, klinik yada dermatoloğa gidebilirsiniz. Çoğu zaman 5 dakika gibi kısa sürede yapılan bu tespit bazen kan değerlerinin ölçülmesi gibi testler gerekir. Gittiğiniz uzman gerek görmesi halinde hematoloji bölümüne yönlendirebilir.

Ücretsiz Saç Analizi Hizmetinden Yararlanabilirsiniz
Alopecia problemi için doktor yanı sıra büyük il ve ilçelerde ücretsiz saç analizi uygulaması yapan eczanelerden yapabilirsiniz. Bu alanda öne çıkan markalardan biri Hair Pharma olup, İstanbul dahil olmak üzere bir çok ilde anlaşmalı eczanelerde ücretsiz saç analizi yapmaktadır. 444 37 22 Numaralı telefonu arayarak analiz yapılan eczaneleri öğrenebilirsiniz. Teknolojik görüntüleme yöntemi ile yapılan testlerde sorun anlaşılmaktadır.

En Sık Görülen Saç Dökülmesi Nedenlerini İnceleyin
Bazen kısa bir araştırma ile yaşadığınız sorunu kendiniz bile kolayca teşhis edebilirsiniz. Çünkü erkeklerde görülen dökülmenin %95 gibi büyük bir bölümü genetik dökülme sonucu görülmektedir. Geri kalan %5 ise Alopecia Areata (Saçkıran) yada DUPA dediğimiz sebebi bilinmeyen sorunlar olarak görülmektedir. Erkek tipi dökülme olarak da bilinen ve aynı zamanda kadınlarda da görülen bu sorun genelde tepe yada alın bölgesinde dökülme başlar. Bazen hem tepe hemde alın bölgesinde açılma görülür. Saç dökülmesi nedenlerine dair hazırladığımız sayfadan ihtiyaç duyacağınız tüm detaylara ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Şampuan Saç Dökülmesini Önler mi?

Bu soruya verilecek iki cevap vardır. %99 Önlemez %1 önler diyebilirim. Çünkü saç dökülmesi kıl kökü yanı sıra kafa derisi cilt seviyesinden kırılarak dökülmektedir. Kökten dökülmelere şampuan markası ne olursa olsun etkisi olmazken kırılarak dökülmelerde medikal şampuanlar faydalı olmaktadır.

Şampuan Sadece Kırılarak Dökülmelerde Etkili Olur
Yukarıda da belirtildiği gibi dökülme kökten ve kafa derisi yani cilt seviyesinden saçın kırılması sonucu oluşur. Tabii ki bu aslında dökülme değilde kırılma denmektedir. Kırılan o kılın yerine bir süre sonra yenisi gelecektir. Çünkü saç kökünde herhangi bir hasar oluşmadığı için uzamaya devam edecektir. Kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için medikal şampuanlar kullanmalısınız.

Biotin İçeren Şampuanlar Kullanın
Aslına bakarsanız sadece temizleyici olarak görülen şampuan normal ve medikal ürünler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Medikal ürünlerin içerisine bir çok bilimsel madde eklenebilmektedir. Onlardan biride saç ve tırnak sağlığı için önemli vitaminlerden biri olan B7 Vitamini yada diğer adıyla Biotin olmaktadır. Saç kalitesini ve uzama hızını artıran özelliği ile şampuan dışında tablet, kapsül, sprey ve hatta çocuklar için şurup formu bile bulunmaktadır. Botin ile ilgili daha fazla detaya aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/biotin-b7-vitamini/

Sawpoo Şampuan Denemeniz Gereken Ürünlerden Biri
Saçınız sağlıksız, donuk, mat ve kuru bir yapısı varsa mutlaka Sawpoo Şampuan kullanmalısınız. İçeriğindeki Biotin ve Saw Palmetto ile gerçek anlamda bakım sağlayacaktır.

Badem Yağı, Argan Yağı İçeren Ürünler Kullanın
Saçlarda sık görülen kalite kaybı ve kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için saça faydalı yağlardan yararlanabilirsiniz. Onların başında badem yağı gelmekte olup, aynı şekilde son yıllarda kullanımı hızla artan argan yağı ve zeytinyağı gibi E vitamini yönünden zengin olan yağları güvenle kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yumuşatarak, kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

Saç Kurutma Makinesi Kullanmamaya Özen Gösterin
En sık görülen hatalardan biride bilinçsiz fön uygulamaları olup, saçların yanmasına ve nemini kaybetmesine neden olan saç kurutma makineleri ve düzleştiriciler mümkün oldukça kullanmamalısınız. Banyo ve duş sonrası sıcak ile kurutmak yerine yumuşak bir havlu ile ıslaklığını alarak kendi kendine kurumasını beklemelisiniz.

Saç Dökülmesi Şampuan

Saçlarınızın Parlak Görünmesi İçin Limon Kullanın
Sadece şekil vermekle kalmıyor aynı zamanda onların parlak bir görünüm elde etmesini istiyoruz. Bu ihtiyacımızı kimyasal ürünlerle karşılamak yerine bitkisel bir ürün olan limon ile sağlayabilirsiniz. Avucunuza bir kaç damla limon sıkarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Kıllara zarar vermeden hayal ettiğiniz parlaklığa ulaşırsınız.

(Visited 9.380 times, 2 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Kafada Şişlik

Kafada Şişlik Neyin Belirtisidir?

Saçlı deride görünen sorunlardan biride yağ kisti olup, fakat halk arasında yanlış bir şekilde yağ bezesi olarak bilinmektedir. Kafada yağ kisti 5 dakikalık tedavi ile sonsuza dek yok edilir. Detayları görmek için tıklayınız.

74 Yorum

 1. Hocam zoretenin tedavisi gördüm ve saç diplerimde kurudu tedaviden dolayı. Bu yüzden saçlarım çok kuru ve dökülüyor bunun için yapabileceğim ya da önerdiğiniz bir şampuan var mı

  • Doktor Atilla Kaya

   Mehmet: Sivilce ilacı ile birlikte Biotin kullanman gerekiyordu. 5 MG Biotin kullanmaya başlamalısın.

 2. umut diye biri

  merhaba hocam ben saçımda kepek ve dökülme olduğu için kükürtlü ot acı sabunu aldım 2 haftadır.
  kullanıyorum kepek bitti. ama dökülme devam ediyor şampuan mı kullanmak gerekiyor yoksa vitaminin eksikliği yada demir eksikliğinden mi ne yapmak gerekiyor saygılar

  • Umut diye biri varmış: 🙂 Değerli arkadaşım, ben hiç bir yazımda sabun ya da şampuan saç dökülmesini önler demedim. Bu nedenle yine diyemem. Öncelikle şunu bilmelisin. Saçların dökülmesine neden olan yaklaşık 10 farklı neden bulunuyor. İşte sendeki sorun bunlardan hangisidir. Bunu öğrenmek için bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Bu bilgi netleşince işte o zaman ne kullanman gerektiği ortaya çıkacaktır.

 3. 21 yaşındayım cinsiyetim kadın. Saçlarım çok seyreldi erkek tipi dökülme olduğunu öğrendim tepem git gide seyrekleşiyor yani kelleşiyor. Bir sürü ürün kullandım fakat hala bir çözüm yok yardımcı olabileceğiniz ya da Kesin önerebileceğiniz bir şey var mı?

  • İsim Yok: Bir sürü ürün kullanmanıza gerek yoktu, genetik dökülme için minoksidil içeren ilaçlar ya da Procapil içeren Hair Forte Sprey kullanabilirsiniz. Unutmamanız gereken sürekli kullanılması gerektiğidir.

 4. Hergün saç yıkamak dökülmeye sebep olur mu. Yıkamadığım gün saçım yağlanıyor .Bir de şakaklarda açılma var yaşım 17 Hergün 100 tel falan dökülüyordur normal mi bu.en kısa sürede cildiyeye başvuracağım.Teşekkürler

  • Muhammet: Erkeklerde saç dökülmesi %95 genetik %5 ise diğer nedenler olarak ayrılır. Senin saçlarını günlük yıkaman %1 bile olamaz. O nedenle yağlanmadan rahatsız olarak yıkayabilirsin. Alın çizgisinde geri açılma genelde erkek tipi dökülmede görülür. Aile bireylerinde dökülme ya da kellik varsa büyük ihtimalle genetiktir.

 5. Hocam benim saçımda erkek tipi saç dökülmesi var eczanede saç uzmanıba gıttım biyotin ilaç ve dermoskin sampuan verdi birde kendi ürünü olan günluk sampuan verdi bende biraz baktım ama xspecia mı kullanmalıyım dıye duşünüyoru ne dersiniz

  • Nazmi: Erkek tipi saç dökülmesinde etkinliği Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış 2 ilaç bulunmaktadır. Bunlar minoksidil ve finasterid içerenler. Birde henüz onaylanmış procapil içerenler bulunuyor. Benim tavsiyem Xpecia değilde procapil içeren Hair Forte yönünde olur. Tabii ki minoksidil ve finasterid’de önerilir. Ama şampuanlarla yeterli etki görülmez.

 6. Saclarim son bir aydir dokulmeye basladi benim feritinim düşüktü ilac kullandim duzeldi ama simdi daha cok seyreldi doktora gittim kan ilaci verdi. Baska napabilirim

  • Hayal: Kan değerlerinin normale dönmesi kısa sürede mümkün olmaz. 6 ile 12 ay düzenli ilaçları kullanmak gerekir. Kansızlık ilaçlarına ek olarak Xpecia Tablet kullanmanı öneririm.

 7. Hocam vazelinin faydasi varmis ne diyorsunuz

 8. Sayin hocam oncekli merhaba benim sac tellerim cok ince ve dokuluyor bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

 9. Hocam dediginiz sampuani kac gunde bir ne nasil kullanmaliyim

  • Sedat: Seboderm şampuan günlük kullanıma uygundur. Ama sen yine de ekonomi sağlamak için 2-3 gün aralıklarla kullanmalısın.

 10. Hocam sizin dediginiz kepeğe karsi sac kasinmasina karsi bir sampuan yokmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir