Saç kökleri ölür mü?

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

Ölüm kelimesi artık geri döndürülemeyen bir durum olduğunu hepimiz biliriz. Saç köklerin ölmeside aynı şekilde geri döndürülemeyen bir sonuç olup, bu aşamaya gelmeden önce alabileceğiniz bir çok önlem bulunmaktadır. Saçlarımız doğanın bir harikası olan ağaçlar gibidir. Her ikisininde kökleri olup, ilgiye sevgiye ihtiyaç duyarlar. Her ikiside gerek kökleri, gerekse dış yüzeyine zarar verdiğinizde eski sağlıklı hali olmaz. Ağaçlar su ile beslenirken saç köklerimiz ise insan hayatının yaşam kaynağı olan kan ile beslenmektedir. Ağaca susuzluk zarar verirken saç köklerine ise kansızlık zarar vermektedir. Tabiki demir eksikliği genelde kadınlarda görülen bir durumdur. Asıl sıkıntı erkeklerde görülen ve ailesel dökülme olarak bilinen Androgenetiktir. Çünkü erkek saç dökülmelerinde %95’lik bir orana tekabül etmektedir.

Saç Kökleri Ölür mü?
Sağlıklı bir insanda 150 – 200 bin arasında saç teli bulunmaktadır. Bunlar doğar, uzar, ömrünü tamamlar, dökülür ve yenilenirler. Bu kapsamda sağlıklı bir insanda bile günlük 60-100 adet saç dökülmesi görülmektedir. Aslında bu dökülme değilde ömrünü tamamlamış saçların yenilenme aşamasıdır. Fakat yenilenebilmesi için mutlaka saç kökünün sağlam olması gerekir. Saç kökü ölmesi halinde dökülen saçların yerine yeni tüy gelmeyeceği için hafif hafif seyrelmeler görülecektir. Günlük 100-200 şeklinde dökülüp yerine yeni saç gelmemesi nedeniylede artık kellik problemi adım adım merhaba demeye başlayacaktır.

Saç Kökü Neden Ölür?
Daha önceki konularımızda saç dökülmesi nedenleri ve tiplerini anlatırken özellikle erkeklerde DHT hormonuna bağlı genetik dökülmeler ile kadınlarda ise kansızlık problemine bağlı olarak gelişen dökülmelerin riskli olduğunu belirtmiştik, çünkü diğer dökülmeler saç kökü ile alakalı olmaması nedeniyle dalı kırılan ağaç gibidir. Ağaç o dalı yeniden onarır ve yeşillendirebilir. Saçlarda aynı şekilde dökülme sorunu köklerle alakalı olmaması halinde en geç 2 ay içinde yeniden saçlarınız çıkacaktır. Ama genetik ve demir eksikliği durumuna bağlı dökülmeler saç kökü ile alakalı olması nedeniyle önlem almakta gecikirseniz saç kökleri ölecektir.

Saç Kökü Nasıl Güçlenir?
Evet değerli arkadaşlar sorun belli erkeklerde DHT hormonu yani bir mikrop olarak düşünün devreye giriyor ve saç köklerine zarar vermeye başlıyor. Burada yapılacak işlem basit o hormonu engellemektir. Kadınların saç köklerinin ölmesine neden olan durumsa kansızlık olup, alınacak önlem demir eksikliğine karşı önlem almaktır. Bunun bir çok yolu olup, kolayca sağlığınıza kavuşursunuz.

Genetik Saç Dökülmesi (DHT Hormonunu Baskılayın)
Erkeklerin %95 kadınların ise %50 oranında saç dökülmesi nedeni olan genetik dökülme DHT hormonunun saç köküne zarar vermesi ile alakalıdır. Bu hormonu engellemek ve onu etkisiz hale getirmek için dünyada hatrı sayılır 3 bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Minoxidil diyebiliriz. Bunlar bir ürün markası olmayıp, kullanacağınız ilaçlarda olması gereken maddelerden biridir. Yani melemen yemeğinin olmazsa olmazı dometes ve biber gibi bu 3 maddeden biri mutlaka kullandığınız ilaç yada spreyde olmalıdır. Zaten ikisi yada daha fazlası aynı üründe olamaz. Size tavsiyem özellikle Procapil olacaktır. Hair Pharma tarafından kadın ve erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey kullanmanızdır. Erkeklerde %3 kadınlarda %2 Procapil içeren Hair Forte Sprey genetik saç dökülmelerinde etkilidir.

Kansızlık Problemine Çözüm Bulmalısınız (Kadınlar)
Kadınlara özgü bir durum olan adet görme gibi durumlar bazen kansızlığa neden olabilmektedir. Özellikle demir yönünden zengin gıdaları tüketmemeniz halinde ise vücudunuzdaki kan miktarı düşecektir. Baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk ve hatta toprak yeme isteği gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bunlara ek olarak saçlarınızda seyrelme şeklinde dökülmelere neden olacaktır. Çünkü kan miktarı azalması nedeniyle saç kökleri yeteri kadar beslenemeyip, köklerde ölmeler görülebilmektedir. Çok fazla geç kalmadan mutlaka bir kan testi yaptırarak sorunu anlamalısınız. Demir yönünden zengin yeşil yapraklı bitkiler, balık gibi gıdaları tüketmeye özen gösterip aynı zamanda kan yapıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Yada kansızlığa bağlı saç dökülmeleri için yine Hair Pharma tarafından geliştirilen Xpecia kadın tablet kullanmalısınız. İçerisinde demir eksikliğini giderici maddelere ek olarak saçlarınızın yeniden çıkmasını, sağlıklı kalmasını sağlayıcı Biotin, İsoflavon gibi maddeler bulunmaktadır.

Saç Kökü Ölürse Ne Olur?
Ölen köklerin yeri boşalıp, artık orada hiç bir tüy çıkmayacaktır. Sorun devam ettiği sürece önce seyrelip, sonra saç kalmadığını göreceksiniz. Yani kellik problemi ile karşı karşıya kalacaksınız. Önlem almak için gerekli belirtileri zaten görecek ve tedavi için yeterli zamanı bulacaksınız. Maalesef biraz hesapta olmayan maddi gider olacaktır. Çünkü kullanacağınız sprey ve tabletler 40-50 TL’den başlamaktadır.

Saç Kökü Ölmesi

Tek Çözüm Saç Ekimi Olacaktır
Saç dökülmesi aşamasında gerekli önlemi almayan yada geç kalanlar için kellik problemi bazen 20 yaşında yakalayabilir. Gençliğin baharında bu sorunu kimse istemez. Bu aşamada yapılacak tek işlem saç ekimi olup, maalesef ciddi bir masraf ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tepe bölgesine 5000 tel ektirmek isterseniz bu size muhtemelen 7 ile 10 bin TL arasında bir masraf oluşturacaktır. Saç ekimi nasıl yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bir sonraki konuda ele alalım. Çünkü binlerce insan saç ekimi düşünmektedir.

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

[adinserter block=”3″]

330 Yorum

 1. Merve

  Hocam Merhaba. Ders çalışırken elim arada bir saçıma gidiyor. Ne çok fazla ne de az diyeyim. Herhangi bir çekme yok. Sadece oynuyorum istemsizce. Bu dökülmeye neden olur mu?

  • Doktor Atilla Kaya

   Merve: Saç teli ile oynamaz zamanla o saç tellerini çekme alışkanlığına dönüşebilir. O nedenle fırsat varken vazgeçmelisin. Gerekirse bu süreçte başörtüsü, bone, şapka gibi ürünlerle elini saçına götürme alışkanlığının önüne geçebilirsin. Tabii ki asıl soruna yanıt vermek gerekirse, saçlarını çeksen ile kalıcı dökülmeye neden olmaz. O nedenle bu açıdan stres yapmamalısın.

   • Telliturnam

    Merhaba saçlarımda iki senedir egzama vardı egzamam biraz geçti arada kaşıntı yapıyor fakat deride kepek tarzı şeyler oluşuyor bir doktor saçlarıma oksijen gitmediğini bu yüzden döküldüğünü söyledi. Ne yapmalıyım çok acil geri dönüş yapın lütfen avuç avuç gidiyor. Kel kalmaktan çok korkuyorum daha gencim

    • Mustafa Gövercin

     Telliturnam: Saçlarda kepek ve kaşıntının nedeni genelde cilt üzerinde bulunan mantar olmaktadır. Medikal şampuanlar ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Ketooral, Nizoral, Seboderm gibi Şampuanlardan birini kullanabilirsiniz. Ayrıca dökülme için mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız.

 2. Okan

  Sac ekimi sonrasi yaklaşık 5 yil gecti, hizla ekilen sac kokleri baska saclara yapisiyor. Kokler once deri ustune kurumuş bir sekilde kendini yukari atiyor. Tararken yada elle sekil verirken dokuluyor. Tatildeyim bosluklar olustu de ne yapabilirim.

  • Doktor Atilla Kaya

   Okan: Saç ekimi yapan kurum ya da doktor ile görüşmelisiniz. Normalde ekilen kıl kökleri dökülmemesi gerekir. Çünkü ekilen kıl kökleri genetik dökülmeye karşı korunaklı olan enseden alınmaktadır.

 3. Derya

  Merhaba hocam 23 yaşındayım ben 3 yıl önce 5 ay süreli zoratenin kullanmıştım. Tedavim bittikten sonra yoğun bir saç dökülmesi başladı ve 2 buçuk yıldır dökülme devam ediyor. Kan degerlerim normal biotin çinko demir takviyeleri de kullandım fakat işe yaramadı. Ayrıca tedavi bittikten sonra egzema sorunuda yaşamaya başladım egzemada kullandığım bitkisel şampuanlara ragmen tamamen geçmiyor. Son çare olarak ben saç mezoterapisi yaptırmak istiyorum sizce faydası olur mu?

  • Doktor Atilla Kaya

   Derya: Öncelikle bir cildiye uzmanına saç dökülmesi için muayene oldun mu?

 4. Nazlı

  Hocam ben ortaokul çağındayken bitlenmişim. O zaman babaannem kafama sinek ilacı sıkmış ve gece öyle uyutmuş beni.saçlarım 6 ay döküldü ve o kadar gürdü ki. Annem bilmiyor tabi beni nörolojiye götürüyor o zaman. Ama sonuç yok. Dökülme durdu ama saçlarım azaldı tabi.ben şimdi 30 yaşındayım o saçlarımın geri gelme şansı var mıdır çok merak ediyorum.şükür kel kalmamıştım ama eski resimlere baktıkça üzülüyorum. O zaman örünce bilek kadar kalın saçlarım şimdilerde kedi kuyruğu gibi… Tedavi olunabilir mi nereye danışmalıyım yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler

  • Doktor Atilla Kaya

   Nazlı: Şuan yaşını bilmiyorum ama yıllar yılı geçtiği kesin gibi görünüyor. Dökülen saçların yerine normalde 6 ay içerisinde sağlıklı kıllar gelir. Fakat kıl kökü zarar görürse kuruyan ağaç gibi düşünebilirsin. Muhtemelen sinek ilacı kıl köklerine ulaştı ve ölümüne neden oldu. Bu noktadan sonra maalesef çok fazla umut olmaz. Erkeklerde saç ekimi öneriyoruz. Ama kadınlarda şuan için çok fazla seçenek bulunmuyor.

 5. Sevden Çay

  Hocam saçlarım iki uc yıldır surekli dökülüyor kac defa dermatolojiye gittim hatirlamiyirum fakat kan testi ile herşeyin normal olduğunu söylediler ama azicik sacim kaldi sık ve gür saça alışkın olan biri olarak incelmis ve azicik saca bakmak cok kotu bi durum ve bu durumdan acaayip psikolojim bozulmus durumda lutfen oneriniz nelerdir yardimci olur musunuz.

  • Doktor Atilla Kaya

   Sevden: Kadınlarda saç dökülmesi sadece kan ile alakalı değildir. Genetik olması yanı sıra PCOS dediğimiz hastalık kaynaklı da olabilir. Ailende saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı?

  • Kerem

   Hocam iyi günler 15 yaşındayım saçlarımda 2 aydır aşırı derecede dökülme var normalde saçlarım çok gür değildi fakat sağlamdı elimle ceksemde gelmezdi fakat şimdi elimi saçıma götürdüğümde 2,3 tel geliyor iki kere cildiye gittim tahlil yapıyorlar ilac vermiyorlar ve yaptıkları tahlillerde demir çinko testosteron gibi şeylere hiç bakilmiyor saçlarım çok çabuk yağlanıyor ve çok geç kalmis olmaktan korkuyorum çünkü yaşım çok genç özel hastaneye gittim geçen gun minoxil verdi ve Akdeniz anemisi ihtimali söyledi düzgün taramadigim zaman üstlerine açıklar gözükmeye başladı sadece iki ayda psikolojimide kötü etkilemeye başladı her gün duş alan ben saçlarım dökülmesin diye haftada 1 duşa girmeye başladım çok geç olmadan ne yapabilirim yardım edermisiniz

   • Doktor Atilla Kaya

    Kerem: Yaşadığın dökülmenin nedeni tam olarak tespit edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde kesin çözüm bulunabilir.

 6. Sevdenn

  Hocam merabalar..benim saçlarım 3-5yildir surekli dökülüyor önlerinde açılmalar oldu bebek saçı gibi bi kac tüycük var defalarca cildiyeye gittim bütün degerlerimin çok guzel olduğunu soylediler,fakat artk psikolojik olarak cok yıprandım.denemedigim sarımsak, sogan,isirgan otu hicbsy kalmadi ama kala cikmadi ve saclarimin uzaması cok yavaş 4 ayda iki cm felan.onerileriniz nelerdir gercekten cok kotu psikolojim su an.tesekkurler…

  • Doktor Atilla Kaya

   Sevden: Öncelikle dökülme tipi nedir? Onu bize bildirmen gerekir. Doktorlar ne teşhis koydular. Şunu unutmamalısın ki ısırgan, sarımsak vs saç dökülmesi tedavisi için yeterli değildir.

 7. Kadir

  Merhaba 23 yasındayım ve tepe bölgemde baya acıklık var oradan serumla veya sarimsakla dermaroller ile kullansam saç cikarmı yoksa saç ektirmem mi gerekiyor

  • Doktor Atilla Kaya

   Kadir: Tepe bölgesinde görülen açıklık genelde erkek tipi dediğimiz genetik dökülme ile alakalıdır. Belirtmiş olduğun çözüm önerileri tek başına yeterli olmayacaktır. Kesin teşhis ile minoksidil ya da finasterid türü ilaçlar kullanmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.