Saç kökleri ölür mü?

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

Ölüm kelimesi artık geri döndürülemeyen bir durum olduğunu hepimiz biliriz. Saç köklerin ölmeside aynı şekilde geri döndürülemeyen bir sonuç olup, bu aşamaya gelmeden önce alabileceğiniz bir çok önlem bulunmaktadır. Saçlarımız doğanın bir harikası olan ağaçlar gibidir. Her ikisininde kökleri olup, ilgiye sevgiye ihtiyaç duyarlar. Her ikiside gerek kökleri, gerekse dış yüzeyine zarar verdiğinizde eski sağlıklı hali olmaz. Ağaçlar su ile beslenirken saç köklerimiz ise insan hayatının yaşam kaynağı olan kan ile beslenmektedir. Ağaca susuzluk zarar verirken saç köklerine ise kansızlık zarar vermektedir. Tabiki demir eksikliği genelde kadınlarda görülen bir durumdur. Asıl sıkıntı erkeklerde görülen ve ailesel dökülme olarak bilinen Androgenetiktir. Çünkü erkek saç dökülmelerinde %95’lik bir orana tekabül etmektedir.

Saç Kökleri Ölür mü?
Sağlıklı bir insanda 150 – 200 bin arasında saç teli bulunmaktadır. Bunlar doğar, uzar, ömrünü tamamlar, dökülür ve yenilenirler. Bu kapsamda sağlıklı bir insanda bile günlük 60-100 adet saç dökülmesi görülmektedir. Aslında bu dökülme değilde ömrünü tamamlamış saçların yenilenme aşamasıdır. Fakat yenilenebilmesi için mutlaka saç kökünün sağlam olması gerekir. Saç kökü ölmesi halinde dökülen saçların yerine yeni tüy gelmeyeceği için hafif hafif seyrelmeler görülecektir. Günlük 100-200 şeklinde dökülüp yerine yeni saç gelmemesi nedeniylede artık kellik problemi adım adım merhaba demeye başlayacaktır.

Saç Kökü Neden Ölür?
Daha önceki konularımızda saç dökülmesi nedenleri ve tiplerini anlatırken özellikle erkeklerde DHT hormonuna bağlı genetik dökülmeler ile kadınlarda ise kansızlık problemine bağlı olarak gelişen dökülmelerin riskli olduğunu belirtmiştik, çünkü diğer dökülmeler saç kökü ile alakalı olmaması nedeniyle dalı kırılan ağaç gibidir. Ağaç o dalı yeniden onarır ve yeşillendirebilir. Saçlarda aynı şekilde dökülme sorunu köklerle alakalı olmaması halinde en geç 2 ay içinde yeniden saçlarınız çıkacaktır. Ama genetik ve demir eksikliği durumuna bağlı dökülmeler saç kökü ile alakalı olması nedeniyle önlem almakta gecikirseniz saç kökleri ölecektir.

Saç Kökü Nasıl Güçlenir?
Evet değerli arkadaşlar sorun belli erkeklerde DHT hormonu yani bir mikrop olarak düşünün devreye giriyor ve saç köklerine zarar vermeye başlıyor. Burada yapılacak işlem basit o hormonu engellemektir. Kadınların saç köklerinin ölmesine neden olan durumsa kansızlık olup, alınacak önlem demir eksikliğine karşı önlem almaktır. Bunun bir çok yolu olup, kolayca sağlığınıza kavuşursunuz.

Genetik Saç Dökülmesi (DHT Hormonunu Baskılayın)
Erkeklerin %95 kadınların ise %50 oranında saç dökülmesi nedeni olan genetik dökülme DHT hormonunun saç köküne zarar vermesi ile alakalıdır. Bu hormonu engellemek ve onu etkisiz hale getirmek için dünyada hatrı sayılır 3 bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Minoxidil diyebiliriz. Bunlar bir ürün markası olmayıp, kullanacağınız ilaçlarda olması gereken maddelerden biridir. Yani melemen yemeğinin olmazsa olmazı dometes ve biber gibi bu 3 maddeden biri mutlaka kullandığınız ilaç yada spreyde olmalıdır. Zaten ikisi yada daha fazlası aynı üründe olamaz. Size tavsiyem özellikle Procapil olacaktır. Hair Pharma tarafından kadın ve erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey kullanmanızdır. Erkeklerde %3 kadınlarda %2 Procapil içeren Hair Forte Sprey genetik saç dökülmelerinde etkilidir.

Kansızlık Problemine Çözüm Bulmalısınız (Kadınlar)
Kadınlara özgü bir durum olan adet görme gibi durumlar bazen kansızlığa neden olabilmektedir. Özellikle demir yönünden zengin gıdaları tüketmemeniz halinde ise vücudunuzdaki kan miktarı düşecektir. Baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk ve hatta toprak yeme isteği gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bunlara ek olarak saçlarınızda seyrelme şeklinde dökülmelere neden olacaktır. Çünkü kan miktarı azalması nedeniyle saç kökleri yeteri kadar beslenemeyip, köklerde ölmeler görülebilmektedir. Çok fazla geç kalmadan mutlaka bir kan testi yaptırarak sorunu anlamalısınız. Demir yönünden zengin yeşil yapraklı bitkiler, balık gibi gıdaları tüketmeye özen gösterip aynı zamanda kan yapıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Yada kansızlığa bağlı saç dökülmeleri için yine Hair Pharma tarafından geliştirilen Xpecia kadın tablet kullanmalısınız. İçerisinde demir eksikliğini giderici maddelere ek olarak saçlarınızın yeniden çıkmasını, sağlıklı kalmasını sağlayıcı Biotin, İsoflavon gibi maddeler bulunmaktadır.

Saç Kökü Ölürse Ne Olur?
Ölen köklerin yeri boşalıp, artık orada hiç bir tüy çıkmayacaktır. Sorun devam ettiği sürece önce seyrelip, sonra saç kalmadığını göreceksiniz. Yani kellik problemi ile karşı karşıya kalacaksınız. Önlem almak için gerekli belirtileri zaten görecek ve tedavi için yeterli zamanı bulacaksınız. Maalesef biraz hesapta olmayan maddi gider olacaktır. Çünkü kullanacağınız sprey ve tabletler 40-50 TL’den başlamaktadır.

Saç Kökü Ölmesi

Tek Çözüm Saç Ekimi Olacaktır
Saç dökülmesi aşamasında gerekli önlemi almayan yada geç kalanlar için kellik problemi bazen 20 yaşında yakalayabilir. Gençliğin baharında bu sorunu kimse istemez. Bu aşamada yapılacak tek işlem saç ekimi olup, maalesef ciddi bir masraf ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tepe bölgesine 5000 tel ektirmek isterseniz bu size muhtemelen 7 ile 10 bin TL arasında bir masraf oluşturacaktır. Saç ekimi nasıl yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bir sonraki konuda ele alalım. Çünkü binlerce insan saç ekimi düşünmektedir.

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

328 Yorum

 1. hoçm 3 aydr xpecia kullanıyorum saç döküemem durmadı her trftan döklmem var. saç dökülmesi aynı derece devm etmesine rğmen alnım ve şakaklrımda tüylenmeler oldu bu norml mıdir ilç fayda etmiş midr döklmem ne zmn durar

  • Ayşe: Bu tür ilaçların ilk amacı dökülmeye müsait zayıf tüğleri dökmektir. Bu tür ürünleri kullandığınızda dökülme arttığı görülür. Zayıf kıl kökleri dökülerek yerine yenileri çıkması beklenir. Düzenli bir şekilde kullanmaya devam edin. Biotin kullanmıyorsanız Xpecia tablete ek olarak 2 MG biotin kullanın.

 2. İyi günler doktor bey ben daha öncede yazmıştım rahatsız ediyorum tekrardan ama ben daha öncesinde yazdm erkek tipi dökülme varmış diye tedavi bitmesi için bir ay kaldı saçlarım hep dökülüp çokta gelmediği için cildiyeciye gittim diffus alopesi dedi pan plus verdi bir ay olcak kullanalı ama oda etki etmedi daha dökülüyor saçlarım acaba benim dökülme genetik mi diffus mu silemedim. Genetikte tepeden dökülme mevcut diğer yerler androjenden duyarsız galiba

  • Funda: 1 Aylık bir süreç etki beklemek için oldukça erkendir. En az 6 ay düzenli kullanarak etki beklemelisin.

   • Genetik dokulmeyede etki eder mi pan plus ayrıca cevaplandirdiginiz için çok teşekkür ederim

    • Funda: Genetik dökülme için iki bilimsel madde Procapil ve Finasterid bulunmaktadır. Bu maddeleri içeren ürünler kullanmalısınız. Pan plus içeriğinde bu iki maddeden biri yer alıyorsa etkisi olur.

     • Doktor androcur verdi erkek tipi için Cildiyecide pan plus verdi basın her kısmından dökülme var diye köklerin olur diye korkuyorum çok az sacm kaldı gerçekten

     • Funda: 6 ay gibi bir sürede herhangi bir etkisi olmazsa onların yerine Hair Forte Sprey + 2 MG Biotin kullanın.

     • Doktor bey bir sorum daha olacaktı kafamda sebaroik dermatit de var minoxidil veya hair forte sprey kullansam zararı olur mu yine saç dökülür mü

     • Funda: Belirtmiş olduğunuz ürünler genetik saç dökülmesi tedavisinde kullanılır. Seboreik Dermatit için Seboderm Şampuan kullanınız.

     • Son bir sorum daha var dı hocam sebaroik dermatitteki mantar saç kökünü hemen oldurur mu ? Mantarı yok edince saçlar gelir mi
      Gerçekten çok soru sordum biliyorum hocam sorularimi yanitladiginiz için Allah razı olsun sizden.

     • Funda: Saç köklerinin ölmesi kısa sürede olacak bir olay değildir. O nedenle önlem almak ve çözüm bulmak için yeteri kadar vaktiniz olacaktır. Sorun ortadan kalkınca dökülen saçlar geri çıkar. Tabii ki kıl kökleri ölmemesi gerekir.

     • Hocam sac koku olumu folikulun 20 ya da 25 kere sac dönüşünün bitmesi mi oluyor. Genetik dökülme dışında koklerde minyaturlesme yok galiba. Bide erkek tipi dokulmesi kadinlarda da sac kökleri minyaturlesme mi?

     • Funda: İnsan hayatı boyunca saçları yenilenme kapsamında 10-15 defa dökülerek kıl kökleri ölmemesi halinde yerine yenisi gelir. Köklerde minyatürleşme kelimesi ile neyi kast ettiğinizi anlayamadım.

     • Genetik dokulmesi kökler damarlardan uzaklaşıyor ya Hocam ben ona diyorum minyaturlesme diye bayanlar daki genetik dokulmedede mi aynı kökler uzaklasiyor damardan diğer dökülme tiplerinde vaktinden önce dökülen sac koku 15 dokulmeyi yaptıktan sonra mi sac üretemiyor ben onu bunu sormak istemiştim

     • Funda: Genetik dökülme kadınlarda, erkeklerde de aynıdır. DHT (Dihidrotestosteron) hormonu kıl köküne zarar veren bir yapıda olup, ilk olarak kıl köklerinin kalitesini azaltır. Sonrasında kıl yapıcı hücreyi tamamen çalışamaz hale getirir. Kıl yapamayınca sonuç kellik 🙁

 3. Merhaba hocam saç derimde aralıklarla dermatit sivilcelenme olduğu için aknetrent tedavisi görüyorum saçlarım aşırı döküldü kurudu tedavim bitmek üzere doktorum dönüşlü dökülme olduğunu söyledi ama korkuyorum yaşım daha 20 sormak istediğim bu dökülenler tekrar çıkacakmı tedaviden sonra 2 3 senas prp düşünüyorum saçlarım eski gürlüğüne sağlığına kavuşurmu ve xpecia tablet hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler saygılarımla…

  • Ali: Öncelikle dönüşlü dökülme şeklinde bir sorunu ilk defa senden duydum. Dermatit hızlı saç dökülmesine neden olan bir olgu değildir. Tavsiyem farklı bir dermatoloğa daha muayene olmandır.

   • İlacın kağıdındada geri dönüşümlü saç dökülmesi yazıyor hocam

    • Ali: Şöyle bir durum olabilir. Kanser hastalarında kullanılan ilaçlar saç döker fakat bu geri çıkmak üzere döker sanırım böyle bir şey ifade ediyor.

 4. Hocam merhaba. 1senedir saçlarımda dökülme var. Elimle cektiğimde 1-2 tel gelebiliyor. Genelde dusa girdiğimde 15_20 civarı gözlemliyorum. Sac köklerim de görünmeye basladı. Sanki açılmada var napmam lazım. Yardım ediniz lütfen.

  • Derebeyi: Öncelikle bir dermatoloğa giderek dökülmenin nedeni teşhis edilmelidir. Tipi bilindiği zaman tedavi kolaylaşır.

 5. Merhaba hocam.. 23 yasındayım.. Ben yaklasık 4 senedir saç dökülme problemim vardı.. Busene sacımj her elime attıgımda elime en az 20 tel sac geliyor banyoda bu 3 katına çıkıyor.. D vitamini ciddi yetersiz.. Ve demir yetersiz… İlaclarını kullanmaktayım… Fakat sacımın arka kısmında enseden yanlardan acaip seyrelme var ve olanlarda tüy gibi cansız. Önlerdede açılmalar basladı.. Minoxil kullandım anlımda tüylenme yapınca bırakmak zorunda kaldım.. Bu ilacı bırakınca iki katı sacım döküldü… (iki sene çok boya kullanndım çok sacımı düzlestirdim.. Kaynak kullandım… Oyüzden saç köklerim ölmüş olabilir mi) annemdede saçlarında asırı seyrelme var öyleyse genetikmi genetikse saçım çıkmazmı? Birçok doktora gittim ve sacıma bakmadan direk test yaptırıp bi karısım ve demir ilacı verdiler.. Ama sacıma hiç bi faydası olmadı.. Dısarı cıkamaz oldum.. Doktorlar ilgilenmiıyor bana lütfen bir öneride bulununuz… Şimdiden teşekkür ederim

  • Eylül: Genetik dökülme ensede olmaz. Senin sorunun kansızlık ve demir eksikliği olabilir. O nedenle mutlaka hematoloji bölümüne giderek kan değerlerini ölçtürmek gerekir. Kansızlık tedavisi olduğunda sorun düzelir.

 6. Merhaba Tirikotillomani sac ve kıl koparma hastaligim var cekerek koparttigim saclarimin yerine sac cikarmi ustura vurdum ve suan SADBE ilac kullaniyorum saclarimin arasinda bazi sac gözeneklerimin hala olduğu gözüküyo 1 hafta oldu ustura vurali ara ara kasinma var sanirim seyrek olan yerlerdr sizce bi gelisme olur mu cikar mi tekrar koparttiklarim 🙁

  • Akif: Saç yolma hastalığında kellik olmaz. Çünkü kıl kökleri sağlam olduğu için sorun olmaz. Fakat psikolojik bir sorun olduğu için destek almalısın.

 7. Hocam merhaba yaşım 18 saçlarım yandan çok hafif açılmaya başladı. Baya tüylenme var ama ordaki saçlar uzamıyor. Sizce bunun sebebi genetik midir? Bir de genetik olsa bile sizce geç kalmış sayılır mıyım?

  • Mahmut: Genetik dökülmede yanlardan dökülme olmaz. Üst yada alın bölgesinden başlar. Mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz. Kansızlık problemine bağlı dökülme olabilir.

 8. Hocam merhaba. Benim saclarim tepeden seyriliyordu okudugum bir kac yerden sarimsagin saca iyi geldigini ogrendim. Ve bir hafta boyunca saca uyguladim. Ama malesef saclarimda seyrelme oldu. Bu seyrelmenin nedeni nedir sizce ve bu seyrelen yerler tekrar cikar mi?

  • Yavuz: Tepeden başlayan dökülmeler genelde Androgenetik dediğimiz ailesel dökülme olur. Bunun kaynağı ise saç köklerine zarar veren DHT hormonu olup, saç derisine süreceğiniz sarımsak hiç bir fayda sağlamaz. Sarımsak genelde saçkıran tedavisinde kullanılır. Öncelikle bir dermatoloğa giderek dökülme tipini öğrenin.

 9. Bendede tepe bölgemde saçım seyreldi parlıyor du erkek tipi dökülmesi dedi doktor çıkmaz Mezoterapi yapılacak dedi 10 seans yaptırdım 1 sene oldu yaptirali geçmedi toplamda iki seneyi geçmiştir saç köklerim ölmüş olabilirmi?

  • Elçin: Teşhis konması güzel, genetik saç dökülmesi kökleri zarar veren DHT hormonu ile alakalıdır. Öncelikle DHT hormonu engellenmelidir. Bunu için Procapil yada Finasterid içeren spreylerden birini kullanmalısın.

 10. Merhaba hocam

  35 yasindayin ve yaklasik 2 ay once saclarim aniden dokulmeye basladi ve bir bucuk ay sonrasinda ancak demir eksikligi oldugunu anladilar. 25.05.2016 dan bu yana demir vitamini aliyorum. Bsac koklerim su anda olmusmudur.? Cunki iki aydir dogru duzgun bir sac ciktigini gormedim. Dokulme %70 dermatolog saclarimin cok ince olarak ciktigini soylede ama ne kadar ciktigida tartisilir. Su an sizce sac koklerim olmusmudur yada ne kadar sure icerisinde olum gerceklesir? Piskolojim bu sebepten dolayi alt ust olmus durumda. Bir cok dogal vitaminler de kullaniyorum. Umarim bana en kisa zamanda donus yaparsiniz. Simdiden size cok tesekur ederim.

  • Özlem: Saç kökleri ölmesi için en az 2-3 yıl geçmesi gerekir. Sen demir eksikliğini ortadan kaldır, birde 2 MG biotin kullan hiç bir şeyin kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir