Saç kökleri ölür mü?

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

Ölüm kelimesi artık geri döndürülemeyen bir durum olduğunu hepimiz biliriz. Saç köklerin ölmeside aynı şekilde geri döndürülemeyen bir sonuç olup, bu aşamaya gelmeden önce alabileceğiniz bir çok önlem bulunmaktadır. Saçlarımız doğanın bir harikası olan ağaçlar gibidir. Her ikisininde kökleri olup, ilgiye sevgiye ihtiyaç duyarlar. Her ikiside gerek kökleri, gerekse dış yüzeyine zarar verdiğinizde eski sağlıklı hali olmaz. Ağaçlar su ile beslenirken saç köklerimiz ise insan hayatının yaşam kaynağı olan kan ile beslenmektedir. Ağaca susuzluk zarar verirken saç köklerine ise kansızlık zarar vermektedir. Tabiki demir eksikliği genelde kadınlarda görülen bir durumdur. Asıl sıkıntı erkeklerde görülen ve ailesel dökülme olarak bilinen Androgenetiktir. Çünkü erkek saç dökülmelerinde %95’lik bir orana tekabül etmektedir.

Saç Kökleri Ölür mü?
Sağlıklı bir insanda 150 – 200 bin arasında saç teli bulunmaktadır. Bunlar doğar, uzar, ömrünü tamamlar, dökülür ve yenilenirler. Bu kapsamda sağlıklı bir insanda bile günlük 60-100 adet saç dökülmesi görülmektedir. Aslında bu dökülme değilde ömrünü tamamlamış saçların yenilenme aşamasıdır. Fakat yenilenebilmesi için mutlaka saç kökünün sağlam olması gerekir. Saç kökü ölmesi halinde dökülen saçların yerine yeni tüy gelmeyeceği için hafif hafif seyrelmeler görülecektir. Günlük 100-200 şeklinde dökülüp yerine yeni saç gelmemesi nedeniylede artık kellik problemi adım adım merhaba demeye başlayacaktır.

Saç Kökü Neden Ölür?
Daha önceki konularımızda saç dökülmesi nedenleri ve tiplerini anlatırken özellikle erkeklerde DHT hormonuna bağlı genetik dökülmeler ile kadınlarda ise kansızlık problemine bağlı olarak gelişen dökülmelerin riskli olduğunu belirtmiştik, çünkü diğer dökülmeler saç kökü ile alakalı olmaması nedeniyle dalı kırılan ağaç gibidir. Ağaç o dalı yeniden onarır ve yeşillendirebilir. Saçlarda aynı şekilde dökülme sorunu köklerle alakalı olmaması halinde en geç 2 ay içinde yeniden saçlarınız çıkacaktır. Ama genetik ve demir eksikliği durumuna bağlı dökülmeler saç kökü ile alakalı olması nedeniyle önlem almakta gecikirseniz saç kökleri ölecektir.

Saç Kökü Nasıl Güçlenir?
Evet değerli arkadaşlar sorun belli erkeklerde DHT hormonu yani bir mikrop olarak düşünün devreye giriyor ve saç köklerine zarar vermeye başlıyor. Burada yapılacak işlem basit o hormonu engellemektir. Kadınların saç köklerinin ölmesine neden olan durumsa kansızlık olup, alınacak önlem demir eksikliğine karşı önlem almaktır. Bunun bir çok yolu olup, kolayca sağlığınıza kavuşursunuz.

Genetik Saç Dökülmesi (DHT Hormonunu Baskılayın)
Erkeklerin %95 kadınların ise %50 oranında saç dökülmesi nedeni olan genetik dökülme DHT hormonunun saç köküne zarar vermesi ile alakalıdır. Bu hormonu engellemek ve onu etkisiz hale getirmek için dünyada hatrı sayılır 3 bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Minoxidil diyebiliriz. Bunlar bir ürün markası olmayıp, kullanacağınız ilaçlarda olması gereken maddelerden biridir. Yani melemen yemeğinin olmazsa olmazı dometes ve biber gibi bu 3 maddeden biri mutlaka kullandığınız ilaç yada spreyde olmalıdır. Zaten ikisi yada daha fazlası aynı üründe olamaz. Size tavsiyem özellikle Procapil olacaktır. Hair Pharma tarafından kadın ve erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey kullanmanızdır. Erkeklerde %3 kadınlarda %2 Procapil içeren Hair Forte Sprey genetik saç dökülmelerinde etkilidir.

Kansızlık Problemine Çözüm Bulmalısınız (Kadınlar)
Kadınlara özgü bir durum olan adet görme gibi durumlar bazen kansızlığa neden olabilmektedir. Özellikle demir yönünden zengin gıdaları tüketmemeniz halinde ise vücudunuzdaki kan miktarı düşecektir. Baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk ve hatta toprak yeme isteği gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bunlara ek olarak saçlarınızda seyrelme şeklinde dökülmelere neden olacaktır. Çünkü kan miktarı azalması nedeniyle saç kökleri yeteri kadar beslenemeyip, köklerde ölmeler görülebilmektedir. Çok fazla geç kalmadan mutlaka bir kan testi yaptırarak sorunu anlamalısınız. Demir yönünden zengin yeşil yapraklı bitkiler, balık gibi gıdaları tüketmeye özen gösterip aynı zamanda kan yapıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Yada kansızlığa bağlı saç dökülmeleri için yine Hair Pharma tarafından geliştirilen Xpecia kadın tablet kullanmalısınız. İçerisinde demir eksikliğini giderici maddelere ek olarak saçlarınızın yeniden çıkmasını, sağlıklı kalmasını sağlayıcı Biotin, İsoflavon gibi maddeler bulunmaktadır.

Saç Kökü Ölürse Ne Olur?
Ölen köklerin yeri boşalıp, artık orada hiç bir tüy çıkmayacaktır. Sorun devam ettiği sürece önce seyrelip, sonra saç kalmadığını göreceksiniz. Yani kellik problemi ile karşı karşıya kalacaksınız. Önlem almak için gerekli belirtileri zaten görecek ve tedavi için yeterli zamanı bulacaksınız. Maalesef biraz hesapta olmayan maddi gider olacaktır. Çünkü kullanacağınız sprey ve tabletler 40-50 TL’den başlamaktadır.

Saç Kökü Ölmesi

Tek Çözüm Saç Ekimi Olacaktır
Saç dökülmesi aşamasında gerekli önlemi almayan yada geç kalanlar için kellik problemi bazen 20 yaşında yakalayabilir. Gençliğin baharında bu sorunu kimse istemez. Bu aşamada yapılacak tek işlem saç ekimi olup, maalesef ciddi bir masraf ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tepe bölgesine 5000 tel ektirmek isterseniz bu size muhtemelen 7 ile 10 bin TL arasında bir masraf oluşturacaktır. Saç ekimi nasıl yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bir sonraki konuda ele alalım. Çünkü binlerce insan saç ekimi düşünmektedir.

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

328 Yorum

 1. Iyi günler hocam. 25 yaşındayım yaklaşık 2 senedir saçlarım dökülüyor. Şuan ön saçlarımda açılma baya var tüy tüy oldular ve saçlarım çok ince. Ailede genetik diyebilirim. Babam amcalarım dayımlarım. Şimdi aynaya bakınca eski saçlarım geliyor resmen aklıma. Ne yapmam lazım. Yani giden saçları geri getircek birşey yok mu tıpta. Herşeye çağre bulmuşlar neredeyse. Bilgi verirseniz sevinirim

  • Emirhan: anladığım kadarı ile 2 yıldır herhangi bir dermatoloji uzmanına muayene olmamışsın. Oysa ki genetik dökülmenin minoxidil ve finasterid gibi ilaçlarla önlendiğini görecektin. Neyse geç kalmış sayılmazsın. Sana en yakın dermatoloji uzmanına muayene olarak kesin teşhis konmasını sağla ve zaman kaybetmeden tedaviye başlamalısın.

 2. Hocam henüz 21 yaşındayım stresden kaynaklı saç dökülmesi yaşadım şimdilik azalttım. Doktora gitiiğimde bütün test sonuçlarım temiz çıktı. Vitamin, hormon vs. vitaminleri karıştırıp saçıma sürmemi önerdi. Yaptığımda dökülmem azalıyor. Kullanmadığımda önüne geçemiyorum. Dökülmeyi durdurup gürleştirmek için ne gibi yöntemlere başvurabilrim. Gür saçlara alıştığım için bu halini gördükce daha çok üzülüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Rabia: Saç dökülmesi ilaçları sürekli kullanılır. Bırakıldığı anda sorun yeniden ortaya çıkmaktadır. Doktorun verdiği karışım ne bilmiyorum ama etkisini görüyorsan doktorunda iznini alarak düzenli şekilde kullanmalısın.

 3. Saçlarımın Döküldüğünü farkettim 1 yıl içerisinde ve kim köklerine baktığımda olmuş gibi napmam lazim yardımcı olursanız sevnirim

  • Ali: Kıl köklerinin ölüp, ölmediğini aynadan anlayamazsın. Öncelikle dökülme nedenini öğrenmek için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Dökülme tipi tespit edilerek ona göre önlem alırsın. Bana da bilgi verirsen sevinirim.

 4. Hocam Ben 36 yasinda bir bayanım 4 yildir tiroit kanserinden 2 ameliyat 3 büyük atom aldim.ve şuanda tiroit hormonu dışarıdan alıyorum.yaklasik 2 ay önce aşırı saç dökülmem basladi.Cok yoğun ve gür saçlı olduğumdan ilk dikkat çekmedi ama şimdi özellikle ön taraflarda açılma var saçımda baya ve saçımın 5/3 u gitti.cildiyeye gittim hormonel bisey gözükmüyor dedi hafif egzama olmus dedi ve 3 ay önce aşırı stres yaşamışsındır dedi.bikac losyon verdi kullandım geçmesi.kadin hastalıklarına gittim hafif fsh yüksekliği ve bi test daha adını unuttum adrenalin gibi bisey di hafif yüksek cıktı.oda dedi bunlar yapmaz.delirmek üzereyim saçım bitti ve ne olduğu bulunamadi.sac derim gözüküyor artik ve ön taraflar açılmış.hocam bu ne olabilir psikolojim bozuldu ben kel mi kalıcam

  • Hayal: 36 Yaşına kadar saçların gür bir şekilde kaldı ise ciddi bir sorun yoktur. Çünkü kalıcı sorunlar genelde genç yaşlarda başlar. Sorunun nedeni büyük ihtimalle yaşadığın stres, ameliyat ve ilaçlara bağlıdır. Senden ricam minimum 6 ay beklemen ve bu süreçte doktorunda iznini alarak Biotin kullanman yönünde olacaktır.

   • Hocam ama asiri dökülüyor cogunu kaybettim sacimin cok korkuyorum.yuzumde sivilcelenmede var.Fsh degerim :16 larda.Androstenodion degerim :3.40 H yaziyor hocam.Bunlardan dolayi olabilirmi acaba bu asiri sac dökülmesi ? Cildiye ve kadin hastaliklari doktoru emin degiliz diyorlar.Netten baktim mecbur erkeklik hormonu yükselmesinden dokulurmus hocam olabilirmi lutfen bisey diyin ?

    • Hayal: Teşhis edilmiş Polikistik Over Sendromu gibi bir rahatsızlığınız var mı? Testosteron hormonu yüksekliğine neden olmaktadır.

     • Kadin hastalıklari bolumu bikac tane kist var dedi ama sendromdan bahsetmedi bilmiyorum ki Hocam.Sadece 36 yasinda bir bayanim ve ozel gunumun 2.gunu yapilan kan testlerinde FSH :16 cikmisti.3 ay onceside normal zamanda andostreon hormonu dedigim gibi cikmisti.herkes birbirine atiyor hocam bende anlamadim ki ne var ne yok bende 😐 hocam ben persembe günü birde dahiliyeden randevu aldim ve sizce hangi testleri istemeliyim ? Bence bu kadinsal hormonlarda sorun var dediginiz gibi ama onlarda emin olmuyor anlamadim ben

     • Hayal: Polikistik Over Sendromu (PCOS) olup, olmadığını öğrenmelisin. Çünkü bu tür sorun olan kişilerde de erkek tipi dökülme görülmektedir. Böyle bir sorunun varsa dermatoloji uzmanı onayı ile DHT baskılayıcı ilaçlar kullanman gerekebilir.

 5. Merhaba hocam ben küçükken saçlarımı sıkı sıkı bağladığım için önkısmı hepsi döküldü ve şu an ön kısmı hiç yok yaklaşık 15 sene oldu Ve bundan dolayı eşimle problemlerim oluyor dört çocuk annesiyim 26 yaşındayım İlk defa tedaviye başladım demir eksikliğim olduğunu söyledi doktor.ve vitamin hapı hapları kullanıyorum kökleri ölmüş olabilir mi lütfen bana yardımcı olun hocam şimdiden teşekkür ediyorum

  • Ayfer: Saç çektirme de dökülme nedenlerinden biridir. 15 Sene içerisinde çözüme kavuşmaması kıl köklerinin öldüğüne işarettir. Ama tabii ki buradan görmeden, incelemeden bunu söylemek mantıklı olmaz. Şöyle bir yol izlemelisin. Önce bir dermatoloji uzmanına muayene olarak bir dizi testler yapılmalıdır.

 6. Selamun aleyküm hocam , benim ailede genetik bi saç dökülme sorunu yok benden büyük bi abimin saçlarının ön sağ ve sol tarafları açılmış geri kalanında bi sorun yok , benimde bu sene gözlemlediğim kadarıyla ön sağ ve solu yavaşça açılmaya başlıyor , bunu engellememin bi yolu varmı acaba

  • Ahmet: Ve aleyküm selam ailende herhangi bir androgenetik dökülme olmadığını belirtmişsin. Fakat alın çizgisinden geriye doğru M şeklinde açıklık maalesef erkek tipi dökülme belirtisidir. Dermatoloji uzmanına muayene olduğunda büyük ihtimalle genetik dökülme teşhisi koyacaktır. Mutlaka muayene olmanı öneririm.

 7. Merhabalar 21 yaşındayım saçımı biraz uzun tutuyorum 1 yıldır elimi ne Zaman saçıma atsam 3-5 tel geliyordu banyo yapsam baya saç dökülmesi yaşıyordum ama saçımı hep kontrol ettiğimde seyreklik yoktu son 2 ay baktığımda saçın tepesi , üst kısmı gözle görülür şekilde seyreldi.önlerde öyle genetik denilen saç dökülmesi yok.sizce ne yapmam lazım

  • Mert: Genetik dökülme sadece alın bölgesinde olmaz. Birçok insanın tepe bölgesinde başlayarak yuvarlak açılmaya neden olur. Genetik olup, olmadığını anlamak için aile bireylerinin saç sağlığına bakmak gerekir. Aynı şekilde bir dermatoloji uzmanına muayene olarak bazı testlerin yapılması gerekebilir.

 8. Meraba hocam benim saçımın önlerinde açılma var babamda benim kadar açıklık yok ikizim var onda hiç açılma yok bende folik asit b12 düşüktü. Açılan yerlerinde ufak tüğ gibi bisiler var onlar saç mi yoksa ölen saçın orası tüğ mu oluşuyor.

  • Osman: Dökülen saçın yerine 3-4 ay içerisinde yenisi çıkacaktır. Önemli olan çıkan kıl kökünün sağlıklı olmasını sağlamaktır. B12 gibi vitamin eksikliği varsa bu sorunu ortadan kaldırman yeterli olacaktır.

 9. Hocam merhaba benim de yaklaşık 3 yıldır dökülmem var suan 21yasındayım yalnız diplerden hiç açılmam olmadı hatta bu yıl dökülenler diken gibi duş sonrası dikilip fark ediliyor geçen yılkiler bile belli bir parmak boyu kadar uzadılar günlük normalde 150 200 tel normal deniyor ama benim bundan daha fazla olduğunu düşünüyorum geçen sene 3 kere falan cildiyeye gittim saç analizine gittim bazı saçların döküleceğini be nefes almadıgını söylediler kan sonuclarımda hormon vitamin kan vs hiçbir sorun yok hatta çok iyi dediler ama bu durumdan çok rahatsızım hocam inçe telli ben mi kırıyorum tararken desem kökleri belli dökülen saçların boya ısı veren hiçbirsey de kullanmıyorum sizce ne yapmalıyım hocam

  • Merve: Saç dökülmesi belirgin bir açılma ya da seyreklik neden olmuyorsa o dökülme değilde rutin yenilenmedir. Saçlar 2-6 yıl yaşar ve dökülerek yenilenir. Doktorlarda herhangi bir sorun görmediyse hayatı akışına bırakmalısın.

 10. Merhaba 24 yaşındayım ağustos ayinda saçını boyattim daha sonrasında dökülmeler farkettim yanlarda acilmam oldu daha sonra tepe kısmında aşağı doğru açılmam oldu ve sac ayrımlarım genişledi bu sırada doktora gittim ve bana demir eksikliği için hap yazdı ve sac derisi için momecon santafer damlası verdi ve de telogeff şampuan bir ay sonra gittiğim doktor demir b12 devid çinko bunları ve yağlı egzama var dedi serodolin şampuan verdi kullanıyorum hic bir değişme yok aşırı dökülüyor saçların kalın telli fakat ince saçlarda dökülüyor nasıl ince anlamıyorum kaşıntı var acaba sac köklerim oldumu çok koekuyorum

  • Derya: Senin sorunun düzelmesi için öncelikle kansızlık problemin ortadan kalkması gerekir. Sen saçtan önce kansızlığa önem vermelisin. Kan depoları dolduğunda saçlarında da etkiyi fark edersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir