Saç kökleri ölür mü?

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

Ölüm kelimesi artık geri döndürülemeyen bir durum olduğunu hepimiz biliriz. Saç köklerin ölmeside aynı şekilde geri döndürülemeyen bir sonuç olup, bu aşamaya gelmeden önce alabileceğiniz bir çok önlem bulunmaktadır. Saçlarımız doğanın bir harikası olan ağaçlar gibidir. Her ikisininde kökleri olup, ilgiye sevgiye ihtiyaç duyarlar. Her ikiside gerek kökleri, gerekse dış yüzeyine zarar verdiğinizde eski sağlıklı hali olmaz. Ağaçlar su ile beslenirken saç köklerimiz ise insan hayatının yaşam kaynağı olan kan ile beslenmektedir. Ağaca susuzluk zarar verirken saç köklerine ise kansızlık zarar vermektedir. Tabiki demir eksikliği genelde kadınlarda görülen bir durumdur. Asıl sıkıntı erkeklerde görülen ve ailesel dökülme olarak bilinen Androgenetiktir. Çünkü erkek saç dökülmelerinde %95’lik bir orana tekabül etmektedir.

Saç Kökleri Ölür mü?
Sağlıklı bir insanda 150 – 200 bin arasında saç teli bulunmaktadır. Bunlar doğar, uzar, ömrünü tamamlar, dökülür ve yenilenirler. Bu kapsamda sağlıklı bir insanda bile günlük 60-100 adet saç dökülmesi görülmektedir. Aslında bu dökülme değilde ömrünü tamamlamış saçların yenilenme aşamasıdır. Fakat yenilenebilmesi için mutlaka saç kökünün sağlam olması gerekir. Saç kökü ölmesi halinde dökülen saçların yerine yeni tüy gelmeyeceği için hafif hafif seyrelmeler görülecektir. Günlük 100-200 şeklinde dökülüp yerine yeni saç gelmemesi nedeniylede artık kellik problemi adım adım merhaba demeye başlayacaktır.

Saç Kökü Neden Ölür?
Daha önceki konularımızda saç dökülmesi nedenleri ve tiplerini anlatırken özellikle erkeklerde DHT hormonuna bağlı genetik dökülmeler ile kadınlarda ise kansızlık problemine bağlı olarak gelişen dökülmelerin riskli olduğunu belirtmiştik, çünkü diğer dökülmeler saç kökü ile alakalı olmaması nedeniyle dalı kırılan ağaç gibidir. Ağaç o dalı yeniden onarır ve yeşillendirebilir. Saçlarda aynı şekilde dökülme sorunu köklerle alakalı olmaması halinde en geç 2 ay içinde yeniden saçlarınız çıkacaktır. Ama genetik ve demir eksikliği durumuna bağlı dökülmeler saç kökü ile alakalı olması nedeniyle önlem almakta gecikirseniz saç kökleri ölecektir.

Saç Kökü Nasıl Güçlenir?
Evet değerli arkadaşlar sorun belli erkeklerde DHT hormonu yani bir mikrop olarak düşünün devreye giriyor ve saç köklerine zarar vermeye başlıyor. Burada yapılacak işlem basit o hormonu engellemektir. Kadınların saç köklerinin ölmesine neden olan durumsa kansızlık olup, alınacak önlem demir eksikliğine karşı önlem almaktır. Bunun bir çok yolu olup, kolayca sağlığınıza kavuşursunuz.

Genetik Saç Dökülmesi (DHT Hormonunu Baskılayın)
Erkeklerin %95 kadınların ise %50 oranında saç dökülmesi nedeni olan genetik dökülme DHT hormonunun saç köküne zarar vermesi ile alakalıdır. Bu hormonu engellemek ve onu etkisiz hale getirmek için dünyada hatrı sayılır 3 bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Minoxidil diyebiliriz. Bunlar bir ürün markası olmayıp, kullanacağınız ilaçlarda olması gereken maddelerden biridir. Yani melemen yemeğinin olmazsa olmazı dometes ve biber gibi bu 3 maddeden biri mutlaka kullandığınız ilaç yada spreyde olmalıdır. Zaten ikisi yada daha fazlası aynı üründe olamaz. Size tavsiyem özellikle Procapil olacaktır. Hair Pharma tarafından kadın ve erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey kullanmanızdır. Erkeklerde %3 kadınlarda %2 Procapil içeren Hair Forte Sprey genetik saç dökülmelerinde etkilidir.

Kansızlık Problemine Çözüm Bulmalısınız (Kadınlar)
Kadınlara özgü bir durum olan adet görme gibi durumlar bazen kansızlığa neden olabilmektedir. Özellikle demir yönünden zengin gıdaları tüketmemeniz halinde ise vücudunuzdaki kan miktarı düşecektir. Baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk ve hatta toprak yeme isteği gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bunlara ek olarak saçlarınızda seyrelme şeklinde dökülmelere neden olacaktır. Çünkü kan miktarı azalması nedeniyle saç kökleri yeteri kadar beslenemeyip, köklerde ölmeler görülebilmektedir. Çok fazla geç kalmadan mutlaka bir kan testi yaptırarak sorunu anlamalısınız. Demir yönünden zengin yeşil yapraklı bitkiler, balık gibi gıdaları tüketmeye özen gösterip aynı zamanda kan yapıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Yada kansızlığa bağlı saç dökülmeleri için yine Hair Pharma tarafından geliştirilen Xpecia kadın tablet kullanmalısınız. İçerisinde demir eksikliğini giderici maddelere ek olarak saçlarınızın yeniden çıkmasını, sağlıklı kalmasını sağlayıcı Biotin, İsoflavon gibi maddeler bulunmaktadır.

Saç Kökü Ölürse Ne Olur?
Ölen köklerin yeri boşalıp, artık orada hiç bir tüy çıkmayacaktır. Sorun devam ettiği sürece önce seyrelip, sonra saç kalmadığını göreceksiniz. Yani kellik problemi ile karşı karşıya kalacaksınız. Önlem almak için gerekli belirtileri zaten görecek ve tedavi için yeterli zamanı bulacaksınız. Maalesef biraz hesapta olmayan maddi gider olacaktır. Çünkü kullanacağınız sprey ve tabletler 40-50 TL’den başlamaktadır.

Saç Kökü Ölmesi

Tek Çözüm Saç Ekimi Olacaktır
Saç dökülmesi aşamasında gerekli önlemi almayan yada geç kalanlar için kellik problemi bazen 20 yaşında yakalayabilir. Gençliğin baharında bu sorunu kimse istemez. Bu aşamada yapılacak tek işlem saç ekimi olup, maalesef ciddi bir masraf ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tepe bölgesine 5000 tel ektirmek isterseniz bu size muhtemelen 7 ile 10 bin TL arasında bir masraf oluşturacaktır. Saç ekimi nasıl yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bir sonraki konuda ele alalım. Çünkü binlerce insan saç ekimi düşünmektedir.

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

330 Yorum

 1. Hocam Merhaba,

  Dökülen saçların ucu beyaz ünlem gibi beyaz bir tabaka var bu dur um saçım koku olduğu anlamına mı gelir? Yani o beyaz kitle da in birdaha o bölge de çıkmayacağını mi gosteriri?

  • Murat: Saçın kökü dökülme ile gelmez. Saç ekimi işleminde bile kökü iğne ile çıkarıyorlar. Sen bir dermatoloji uzmanına muayene olmanı öneririm.

 2. Hocam yaşım17 farkettiğim bir dökülme yok ama önler seyreldi. Saçlarım da inceldi bu yüzden seyreldiğini düşünüyor da olabilirim ne yapmalıyım teşekkür ederim

  • Mehmet: Aile bireylerinde senin gibi saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı?

   • Dayılarım kel babamdeğil ama babamın da dayıları keldi

    • Mehmet: Genetik durumlar bazen bir kaç nesli bile kapsayabilir. Bu nedenle senin bir dermatoloji uzmanına muayene olarak gerekli testlerin yapılması gerekir. Testler normal çıkarsa geriye sadece AGA (Androgenetik) kalacaktır.

 3. merhabalar hocam ben yaklasik 8 ay once ruaccutane tedavisini biraktim gozlerimde sikintilara yol actigi icin ve bu benim ikinci kullanisimdi onu da yaklasik 10 ay az dozlarda kullandim. ilaci biraktiktan sonra saclarimda dokulmeler basladi. eskiden cok saglikli olan ve dokulmenin neredeyse cok az oldugu saclarim suan inanilmaz dokuluyor cok fazla vitamin eksikligim de yok ama bu durum ne zaman nasil gecer dusunmeden duramiyorum.

  • Cansu: Kullandığın ilaç kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Bu tür ilaçları Biotin ile birlikte kullanmak gerekir. Bir dermatoloji uzmanına muayene olmanı öneririm.

 4. Merhaba ayni sorunla bir kac aydir ugrasiyorum, önlerde ve tepemde bayagi aciklik oldu! Dr a gittim demir depolarin bosalmis dedi eksiklik yok ama dedi? Neyse demir takviyesi kullaniyorum haricinde verdigi uyarici bir sprey ve vitamin destegi ve buna destek olarak haftada 1 dermoller yaptiriyorum? Daha ne yapayim bilemedim? Hala bir canlanma yok dokulme de devam? Sac diplerim olu hissediyorum hocam! Ne sampuan kokusu kaliyor sacimda nede enerji mevcut! Volume sifir! Ne yapayim arti daha bilemedim!

  • Çiler: Doktorun önerdiği tedavileri ne kadar zamandır uyguluyorsun?

   • 2 kutu demir hapi bitirdim..1.5 ay oldu yani diger vitamin destege devam arti haftada 1 roller da 4.seans oldu..cok uzum bir surecmidir bu?

    • Çiler: 3 ile 6 ay arasında sonuç görmeye başlarsın. İlaçların bitmesi ile birlikte tekrardan doktoruna kontrole gitmeyi ihmal etmemelisin. Gelişmeleri paylaşırsan sevinirim.

     • Hocam.mutlaka bilgilendiririm herkese care olmak acisindan, lakin bir sorum daha olacak ? Demir icim 6 ay kullanmak gerekir ki eksiklik ve depo dolsun! Simdi demir ilacim bitti diger vitamin destegim devam etmesine ragmen, demir icin dr a gidip tahlil yaptirmalimiyim bilemedim?

     • Çiler: Doktorun tamam diyene kadar ilaçların bittikçe kontrol olmalısın. Bu süreçten sonrada demir yönünden zengin gıdaları bolca tüketmeyi unutmamalısın.

 5. Merhaba hocam benim saçlarımın üst tepe bölgesi morarmış gibi çok ağrıyo özellikle kirlenince ve inanılmaz saçlarım dökülüyor elimi saçıma götürüp her çekmeye birden fazla geliyo süğüm süğüm derler ya öyle işte.öncesinde tabi Doğum yaptım 6 ay önce emzirme dönemindeyim ve çok kimyasal boya uyguladım ama hiç bu kadar dökülmemişti.kestiriyorum ama hiç canlanma yok.dipleri canlı uçları ölü.napmam lazım yardım ederseniz sevinirim

  • Hatice: Saç tellerine zarar vermiş olmalısın. Bu durumda Biotin kullanmak önerilir. Fakat bunu mutlaka doktoruna danışarak yapman lazım. Bir süre kuaför işlemlerinden uzak durmalısın.

 6. Selamın Aleyküm Hocam merhaba bir kaç aydır saçımın döküldüğünü ön bölgelerde açılma olduğunu gözlemlemekteyim saçlarım normalde çok sıktı ama sanki çalmaya başladı ne önerirsiniz muayene dışında çünkü gideceğim zaten fön kullanımı bu sonucu doğrudur mu fazla duş almak sporcuyum ve günlük duş alıyorum bunun yanı sıra bir berbere gidiyorum bazen ondan kaynaklı olabileceğinide düşünmüyor değilim lütfen bir yardımda bulunun saç derim mi ölüyor aceba nasıl anlarım vs yazar mısınız ?

  • Yakup: Ve aleyküm selam: Ben sana muayene ol diyeceğim ama sen onu baştan pas geçmişsin. Muayene olarak saçların dökülme tipi yani neden döküldüğü tespit edilir. Senin günlük duş alman ya da gittiğin berber saçlarını dökemez. Önlerden olduğuna göre büyük ihtimalle genetik olması muhtemeldir. Aile bireylerinde saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı?

 7. Hocam merhabalar.Ben üniversite öğrencisiyim, öğrencilik yüzünden sürekli şehir değiştiriyorum ve bu yüzden saçım ortama-suya adapte olmıuyor.Bu sebeple ciltte pul pul dökülmeler olduğu gibi saçımda da aşırı bi kepeklenme oluyor.Saç köklerimin dibi kepekle dolmuş vaziyette, oksijen alamayan saç kökü de dökülüyor.Haftada 2-3 kere duş yapıyorum ama her zaman saç derisi kepek üretiyor.Doktora gittim reçetelediği ilaçlar ve şampuanlar bi fayda etmedi.Benim tamamiyle su ve ortamdan kaynaklanıyor ve ben henüz 22 yaşındayım.Saçımı sıfıra vurmaktan başka çare bulamıyorum.Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Aydın: Allah’ın suyu nere gitsek aynıdır. Yani şuana kadar su ve havaya bağlı saç dökülmesi hiç görmedim. Cildindeki problem daha çok seboreik dermatit (yağlı egzama) ile alakalı olabilir. Kepek problemi kafada mantar kaynaklı olduğu için bazen şampuanlar yeterli olmayabilir. Sana önerim çay ağacı yağı içeren losyonlar da kullanman gerekir. Çay ağacı yağı en etkili mantar öldürücü maddedir.

 8. Selam hocam benim saçlarım lise başlarında dökülmeye başladı yani 7 sene önce fakat hiç önlem almadım malesef. Şimdi ise ciddi açılmalar ve kellik söz konusu bazı yazılarda saç köklerinin uykuda olduğunu ve kullanılan bitkisel yağlarla geri çıkabileceğini okudum bu doğru mudur ? Lütfen yardımcı olun daha 23 yaşındayım ve tamemen kel olmaktan çok korkuyorum

  • Seda: 7 Senelik bir sorun tabii ki ciddi anlamda sonuçları olacaktır. Fakat tam anlamıyla kellik durumu olmadığına göre halen önlem alma şansın bulunuyor. Kıl köklerinin uykuda olması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece %10’luk bir kısım dökülerek 6 ay içerisinde yeniden çıkmaktadır. Senin yapman gereken mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmandır. Muayene sonucunu benimle de paylaşırsan sevinirim.

 9. Hocam ben cildiyeye gittim normal dökülme dedi hormonların normal dedi normal dökülme derken ne demek istiyor

  • İsmail: Normal dökülme diye bir şey yoktur. Sadece saçların yenilenmesi sürecinde günlük 80-100 tele kadar dökülerek yenilenir. Fakat bu saçlarda seyrelme ya da açılmaya neden olmaz. Sende belirgin bir açıklık oluşuyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına daha muayene olmanı öneririm.

 10. Salam men Azerbaycandan size yaziyorum benim sacim da bu aydan sac kesiminden sora bowalma his ediyorum yaw 25 genetik olaraqda ele bir sorun yok bence sik sik fen kullaniyorum. bence sacimda bowalma his ediyorum bu ne ola bilir elimi sacima vurduqda elime iki uc tane sac geliyor hemcinin dusdada boyle oluyor .fen kelliye getire bilirmi yoksa gecici sac tokulmesi .eger fenle sacim koku zedelenmiwse bunun qarwisin nasil ala bilirim

  • Cingiz: Elini saçına attığında kıl kalmaması gerekir. Saçlarında seyrelmeye neden oluyorsa mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir