Saç Uzatmanın Yolları

Kadınlar gibi bir çok erkeklerde saç uzatmayı düşünmektedir. Peki saçlarımızı sağlıklı ve parlak bir şekilde uzatmak için günlük hayatta yapılması gerekenleri Op. Dr. Atilla KAYA ile konuşuyoruz.


Saç Uzatmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Yazımız biraz uzun olacak umarım sıkılmazsınız. Saç uzatmanın yollarını bilmek için öncelikle saçın yapısı ve yaşam döngüsünü bilmek gerekir. Basit bir örnek vermek gerekirse saçlarımızı süt dişine benzetebiliriz. Bir noktadan sonra dökülen süt dişleri yerini ana dişlere bırakmaktadır. Dişlerde bu durum ömür boyunca sadece bir defa gerçekleşirken saçlarda ise ömür boyunca 10-15 defa gerçekleşmektedir. Yani saçlarınız doğar, belli bir dönem (2-10 yıl yaşar) ve ölür (dökülür). Dökülen Folikülün (saçın) yerine yenisi gelmektedir. Gelen bu yeni kıl yine 2-10 yıl arasında yaşar ve aynı kaderi paylaşarak dökülür. Sağlıklı bir insanda bu durum ömrü boyunca 10-15 defa tekrarlamaktadır. Buna saçın yenilenmesi denebilir. Şimdi dilerseniz bu döngüye detayları ile bakalım.

Saçın Yaşam Döngüsü

Anagen (Uzama Dönemi)
Evet arkadaşlar saçın yaşam döngüsü kısmına ilk olarak saçın uzama dönemi ile başlamak istiyorum. Terminal (kalıcı) kıllar kıl yapısına göre farklı yaşam süreçleri bulunmaktadır. Saçlarda 2 ile 10 yıl arası olup, bacaklarda ise 1-2 yıldır. Kollara bakacak olursak kollarımızda yer alan kılların doğması ve ölmesi arasındaki sürenin 4-5 ay olduğunu görürsünüz. Saçın uzaması dönemi özellikle 20’li yaşlarda başlayan genetik dökülme ile daha kısa süreye 4-6 aya kadar düşmektedir.

Catagen (Saçların Zayıflaması)
Sağlıklı saçlarda 2 ile 20 yıl süren Anagen dönemi artık yerini catagen (katagen) dediğimiz 1-2 ay sürecek zayıflama sürecine bırakmaktadır. Bu sürece geçiş süreci denmektedir. Çünkü ömrünü tamamlamış olan saçlar zayıflayarak, kalitesini kaybederek dökülmesi gerekmektedir. Bu süreç 3-5 hafta olup, telogen yani dökülme dönemine girmektedir.

Exogen (Saçların Dökülmesi)
Yaşam sürecini tamamlayan ve zayıflayan saçlar Exogen dönemine girerek dökülmektedir. Bu dökülme insanlarda kellik, seyreklik yapmaz. Çünkü saçların yenilenmesi kapsamında dökülen kıl sayısı günlük en fazla 70-80 adet olmaktadır. Sizdeki günlük dökülme 100 ve üzeriyse bu normal değişim süreci değilde daha çok saç dökülme problemi olduğu anlamına gelmektedir. Exogen döneminde dökülen kıl kökünün yeri telogen dönemine geçerek 3-6 ay boyunca boş kalmaktadır. Çünkü cilt altında kaynak yada matrix olarak bilinen alanda kılı oluşturan hücreler görevini yaparak yeni kıl üretir ve cilt dışına çıkarır.

Telogen (Saçların Oluşumu)
İşte şimdi saç konusunun en başına geldik yukarıda yer alan bilgilerde saçımız uzadı (yaşadı) zayıflayarak döküldü (öldü) bu süreçten sonra 3-6 ay boş kalan saç yuvası Telogen döneminde üretilen yeni kıl ile doldu. Yani dökülen kılın yerine 3-6 ay gibi bir sürede yenisi geldi. Örnek saç telini çektiğinizi düşünün. Kökten çıkan yuvası 3-6 ay boş kalacaktır. Çünkü orada bu süreçte yeni kıl üretilecek olup, bu süreç 3-6 ay sürmektedir.

Saçların Yenilenmesi Süreci Seyreklik / Kellik Yapmaz
Yukarıda açıklaması yapılan saçın yaşam döngüsü yada yenilenme süreci hiç bir insanda kellik yada seyrekliğe neden olmaz. Çünkü sağlıklı bir insanın kafasında 80.000 ile 140.000 arasında kıl kökü bulunmaktadır. Yenilenme süreci tüm saçlarda aynı anda olmadığını bilmelisiniz. O nedenle ne kellik neden seyreklik oluşur. Saçların %85-%90’ı uzama dönemindeyken %5-10’luk kısmı ise catagen dediğimiz saçların dökülmesine hazırlık ve dökülme dönemindedir. Aynı şekilde dökülme sürecinde olan %5-10’luk kısım içinde telegon dönemi devam etmekte olup, dökülenlerin yerine yenisi hazırlanmaktadır.

Günde 70-80 Telden Fazla Saç Dökülmemesi Gerekir
Saçların yenilenme sürecinde günlük dökülme oranı 70-80 kıldan fazla olmamalıdır. Günlük 100 ve üzeri dökülme oluyorsa sizde saç dökülmesi problemi ortaya çıkmış demektir. Genetik dökülme saç kökü ile alakalı olduğu için saçın uzama dönemine etki etmektedir. Sağlıklı saçlarda 2-10 yıl olan uzama dönemi genetik dökülme yaşayanlarda 3-6 ay olmaktadır. Yani ortaya çıkan saçlar daha çok fazla uzamadan dökülmektedir.

Saçın Hızlı Uzaması İçin Vitaminler Gerekir

Evet arkadaşlar saçınız döküldü ve yerine yenisi çıktı bu kılların daha hızlı uzaması için ne yapmamız gerektiğine bakacağız. Yukarıda anlatılan örnekte de görüldü ki saçlarda canlı, yaşayan ve vitaminlere ihtiyaç duyan bir dokudur. Bunun için saç kökünde atardamar, toplardamar, sinir, yağ bezi, ter bezi, Melanosit (Melanin Pigmenti) gibi saça rengini veren hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler sağlıklı saç yapabilmeleri ve uzatabilmesi için vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Saçın ihtiyacı olan vitamin B7, Vitamin H yada diğer bir adı Biotin, Biyotin şeklinde anılmaktadır. Kan ile ulaşan bu vitaminler saçın sağlığı, kalitesi ve uzamasına etki etmektedir.

Vücudunuzun Kan Değerleri Sağlıklı Olmalıdır
Saçlarınızın sağlıklı olması ve istediğiniz şekilde uzayabilmesi için öncelikle vücudumuzdaki kan değerleri normal düzeyde olmalıdır. Maalesef kadınlarda kan değerleri çok normal çıkmamaktadır. Adet görme nedeniyle kan değerlerinde düşüklük ve kansızlık problemi görülmektedir. Kadınlarda görülen saç dökülmesi probleminin %50 gibi önemli bir kısmı kansızlık (demir eksiliği) nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Vücudunuzda kan değerleri düşük olması halinde kıl kökleri yeterli kan alamadığı için beslenemez ve ihtiyacı olan vitaminlere ulaşamaz. İnsanın aç kalması sonucunda zayıflayarak ölmesi gibi bir durumdur. O nedenle kadınlar mutlaka kan değerlerini ölçtürmeli gerekirse kansızlık tedavisi görmelidir. Bu durum erkeklerde çok nadir görülür.

Biotin Eksikliğine Önlem Almalısınız
Kansızlık problemi dışında saçların güçsüz, kalitesiz ve dökülmesine neden olan bir diğer durum Biotin eksikliği olmaktadır. Beslenme ile alakalı olan bu durum tükettiğiniz gıdalar yanı sıra gıda takviyesi şeklinde satılan Biotin ile dengelenmektedir. Günlük 1 yada 2 mg Biotin saçlarınızın kalitesini artırır uzama hızına etki eder.

Diyet Yaparken Biotin Eksikliğine Neden Olmayın
Kadınların kilo kontrolü için kullandığı diyetler bilinçsiz yapıldığında saç dökülmesine varan sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bir çok besinden uzak kalan vücut B7 vitamini yönünden fakir hale gelmektedir. Diyet yapsanız bile mutlaka Biotin kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Saç Uzatmanın Yolları Sağlıklı Vücut İle Mümkündür
Evet değerli arkadaşlar konuyu özetlemek gerekirse saçlarınızın hızlı uzaması için kansızlık probleminiz olmamalı ve mutlaka Biotin eksikliği sorunu yaşamamalısınız. Biotin fazlalığı sorun olmayıp, vücut tarafından atılan bir maddedir. Eksikliği ise başta saçlarda kalite kaybı olmak üzere, ciltte kuruluk, tırnaklarda kırılma, soyulma şeklinde ortaya çıkmaktadır. İyide hocam tırnak ile Biotin’in ne alakası var diyebilirsiniz. Sürekli açıklıyorum, tekrar belirteyim. Saç ve tırnak aynı maddeden Keratinden meydana gelmektedir. İkisini ayıran en belirgin özellikle saç kökünde Melanosit dediğimiz saça rengini veren Melanin Pinmenti bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ölen bu hücre saçlara renk veremediği için bizlerde yaşlandık, saçım ağardı deriz. 🙂

Biotin İçeren Gıdaları Daha Fazla Tüketin
Saçlarınız daha hızlı uzamasını isterseniz B7 vitamini ağırlıklı beslenmelisiniz. Bunun için Biotin içeren gıdaları (Karnabahar, Karaciğer, Böbrek, Yumurta Sarısı, Alabalık, İstiridye, İstakoz, Soya Fasulyesi ve Tavuk Göğsü) gibi bir çok gıda bulunmaktadır. Bunları düzenli tüketirseniz Biotin eksikliği gibi bir sorun yaşanmaz.

Biotin İçeren Şampuanlar Kullanın
Biotin sadece ağızdan alınan bir madde olmayıp, aynı şekilde sprey gibi şampuanlarda kullanılan formu bulunmaktadır. Saç dökülmesine karşı geliştirilen ürünler yanı sıra bazı medikal şampuanların içerisinde Biotin bulunmaktadır. O ürünlerden biride Sawpoo Şampuan olup, içerisinde Biotin ve Saw Palmetto bulunmaktadır. Saçınızın ihtiyacı olan B7 vitaminini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı ve Uzun Saçlar

Son bir bilgi ise sağlıklı bir insanın saçları normal şartlarda 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Bazı kadınların saçları kalçalarına kadar uzadığını görürsünüz.

11 Comments

Add a Comment
 1. Selamlar. Saçımı uzatmak istiyorum. Fakat ailemde genetik bi kellik var fazla değil ama var 18 yaşındayım ve saçlarımın bayağı bir uzamasını istiyorum. Sizce ne kullanmalıyım?

  1. MetaşHead: Kullanacağın ürünler saçında anormal bir şekilde uzamaya neden olmaz. O nedenle zamana bırakarak sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsin. Bu süreçte 1MG Biotin kullanman azda olsa uzama hızında artış + saçlarda kalite artışına neden olur.

 2. Her gün sabunla yıkayın ve güneşte oturun

  1. Salali: Önerdiğin hususlar çok mantıklı görünmüyor.

 3. Merhabalar ben 29 yasindayim Saclarim asiri dokuluyor dokulmenin sonu gelmiyor elimi sacima goturdugumde her defasinda saclarim dokuluyor saclarim uzun ama az kestiriyordum surekli ama psikolojik kestirmeye korkar oldum alerjik astim hastasiyim surekli kullandigim ilaclarim var singular aeuris ventolin ventofor combi ve cok stresli bir yapim varne yapabilirim simdiden tesekkur ederim

  1. Çiğdem: Astım hastalarının kullandığı ilaçların dökülmeye neden olduğuna dair net bir bulgu yoktur. Çözüm için öncelikle dökülme tipi ve nedeni tespit edilmektedir. Bunun yapılabilmesi için mutlaka bir dermatoloğa muayene olmalısın. Sorunu anlamak adına lütfen sorularıma cevap veriniz. Ailenizde saç dökülmesi yada kellik problemi olan 1. derece yakınlarınız var mı? bunu genetik olma ihtimalini anlamak için sordum. Şimdi ise kansızlık demir eksikliğine dair sorularım olacaktır. Gün içerisinde halsizlik ve çabuk yorulma gibi sorunlar yaşıyor musunuz?

 4. Benim tırnaklarım kırılıyor, kenarları soyuluyor, üzerinde beyaz lekeler var, uzatamıyorum, çok ince ojeyle kalınlaştrıorm kırılmasın diye üstelik saçlarım çok dökülüyor aşırı aşırısı ve üstelik cildim çok kuru banyo yaptıktan sonra bi yere dokunamıyor, giyindiğim kıyafetler vücudumdaki kuruma yüzünden beni rahatsız ediyor sürekli yorgunluk ve mide bulantısı çekiyorum medobiotin kullancam bütün bu özelliklere bakınca sadece B7 vitamini eksikliği görüyorum araştırdım ve iyi şeyler duydum saçlarım uzamıyor belli bi seviyeye gelene kadar tekrar başa sarıyorum sürekli kırılıyor sizce kullanmalımıyım?

  1. E.eml: Diyet falan yapıyor musunuz? Evet belirtmiş olduğunuz sorunlar genelde Biotin eksikliği yani sizinde belirttiğiniz gibi B7 vitamini eksikliğinde görülür. B7 vitamini saç ve tırnakların ihtiyacı olan bir vitamindir. 2 MG HP Biotin kullanmanızı öneririm. Dökülme 6 ay içerisinde son bulmazsa bir dermatoloğa muayene olmalısınız.

 5. kan değerlerimde bir sıkıntı yok vitamin eksikliği vs. saçlarıma ekstra bakımda yapıyorum fakat saçlarım hiç uzamıyor en azından 1 ayda hiç bir milim bile uzama olmadı.sebebi nedir ne yapmam gerekir

  1. Olcay: Genetik dökülme başlangıcı olabilir. Çünkü ailesel dökülmelerde saçta kalite kaybı ve uzama hızında yavaşlama görülür. Mutlaka bir dermatoloğa muayene olmalısın.

 6. En özet en faydalı bilgileri yazmışsınız çok teşekkurler ama ben artık dökülme sorunu yaşamıyorum, önce olsaydı belkii tavsıyelere hemen başlardım. Çunku geçen sene mayıs ayında keratin dip bakım yağı kullandım, mucizevi fayda gördum. şu an terk etmedım haftada bir defa yatarken kullanırım ama hıc saçım dökülmez. Bılmıyorum terk etsem ne olur ama kendımı rısk etmıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018