Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçta en sık görülen sorunlardan biride yağlanma olup, aslında fizyolojik yani normal bir durum olmasına karşın bazen saç dökülmesinin belirtileri arasında yer almaktadır. Saçta yağlanmaya karşı ne yapmamız gerektiğini yazımızda birlikte ele alacağız.

Her ne kadar hastalık olarak kabul edilmese bile insanları psikolojik olarak etkileyen bir sorun saçta yağlanma yada halk arasında yağlı saç problemi aslında önlem alması oldukça basit olup, sadece sorunun kaynağını bilmeniz gerekir. Günlük hayatta kullandığınız market şampuanları yerine özellikle mantar öldürücü medikal şampuanlarla bu soruna kökten çözüm bulabilirsiniz. Şimdi konumuza kaldığımız yerden devam edelim. Saçta yağlanmaya neden olan faktörleri ve önlem alınmadığında nasıl bir sonuçla karşılaşabileceğimizi görelim. Konuyu tamamen incelemenizi öneririm aralarda önemli uyarılar bulunmaktadır.

Saçta Yağlanma Neden Olur?
Muhtemelen milyonlarca insanın ortak sorunu olan saçta yağlanma aslında saçlarımız ile alakalı olmayıp, saç derisi ve yağ bezleri ile alakalıdır. Aslında aşırı yağlanma olmadıkça saçlarınız için yararlı olduğu söylenebilir. İnsan vücudunun her yerinde bulunan yağ bezleri saç ve koltuk altı gibi kıl bulunan bölgelerde daha fazla bulunmaktadır. Yağ bezleri kafada mantar problemi sonucunda fazladan yağ salgılama sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle öncelikle saçta mantar problemi üzerinde durmalısınız. Saçınızda kaşıntı, hafif yada aşırı kepek sorunu varsa bunun en önemli nedeni hiç şüphesiz malessezia Furfur dediğimiz kafada mantar problemidir.

Yağlanma Saç Dökülmesi Belirtisi Olabilir!
Her kıl köküne en az 1 adet yağ bezi bulunmaktadır. 1 cm’lik kafa derisinde en az 150-200 saç teli bulunmaktadır. Saçlarınızda dökülme problemi başlaması halinde bu alanda saç teli sayısı azalacak fakat yağ bezi sayısında hiç bir azalma olmayacaktır. Kafada yağlanma sorunu bu şekilde de değerlendirilmeli ve sadece mantar ile yetinmeyerek dökülme olup, olmadığı takip edilmelidir.

Saçta Yağlanma Dökülmeye Neden Olur mu?
Bilimsel anlamda dökülmeye neden olduğu kanıtlanmamıştır. Fakat aşırı yağlanma sonucu saçlarda kalite kaybı olacağı düşünülerek geçici dökülmelere neden olmaktadır. Tabii ki saç kökü zarar görmeyeceği için kalıcı dökülmeye neden olmamaktadır. Tabii ki durum böyle olsa bile biz yineden önlem almalıyız.

Saçta Yağlanma Nasıl Önlenir?
Yukarıda sorunun neden olduğu, hangi sorunları ve belirtileri ortaya koyacağını aktardık, şimdi ise bu sorunun en başarılı şekilde nasıl çözeceğimizi görelim. Tekrar özetlemek gerekirse saçta aşırı yağlanmaya kafada mantar sebep olur, sadece yağlanma değil aynı zamanda kaşıntı ve kepeğe de neden olan Malessezia Furfur tedavisi şampuanlar ile mümkündür. Bunun için market şampuanları yeterli olmayacak mutlaka mantar öldürücü medikal ürünler gerekir.

Climbazol İçeren Şampuan Kullanmalısınız!
Daha önceki konularımızda mantar öldürücü şampuanları incelerken bu konuda geliştirilen en önemli maddelerin Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zink Prition olduğu belirtmiştik, bu maddeleri içeren şampuanları market raflarında bulma imkanınız olmayıp, eczanelerden reçete gerekmeksizin temin edebilirsiniz. Saçta yağlanmanın çözümü için özellikle Climbazol içeren şampuan kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü Ketokonazol sık sık kullanıma uygun olmayıp, saç derisine zarar verebilmektedir. Climbazol içeren şampuanlar aynı zamanda saç kalitesini artırmaya yönelik maddeler içermesi nedeniyle günlük kullanıma uygundur. Bu kapsamda size önerebileceğim ürün Seboderm Şampuan olacaktır. Diğer mantar öldürücü şampuanlara göre biraz pahalı olabilir. Birde System 4 diye bir marka var ama Türkiye’de temin edebilir misiniz onu bilmiyorum.

Yağlı Saçların Çözümü

Saç Yağlanması İçin Şampuan Markaları (Ketokonazol İçerenler)
Madem yukarda bir ürün önerdik etik olması için diğer markaları da ele alalım. Climbazol yanı sıra ketokonazol maddesininde saçta mantarı öldürdüğünden bahsettik, fakat unutmayın 10-15 gün aralıklarla kullanmazsanız saç derinize zarar verebilir. Ketokonazol içeren şampuanlar arasında Ketoral, Nizoral, Konazol gibi markalar öne çıkmaktadır. Yine aynı şekilde eczane ve üreticinin resmi satış sitesinden sipariş verebileceğiniz bu ürünler 7 ile 15 TL arasında değişmektedir. Boyutları 50 yada 100ml olmaktadır. Seboderm bunlara göre boyutu daha büyük olup 250ml şişesinde ve fiyatı da 25-30 TL arasında satılmaktadır. Seboderm almak isteyenler Hair Pharma sitesinden yada size en yakın eczaneden reçete gerekmeksizin alabilirsiniz.

Yorum

 1. aycan demir

  “Saç Yağlanmasını Önleyen Tonik”

  Tarifini vereceğim tonikte kullanacağınız maddelr saç derisinde yağlanmayı bastıracaktır. Saç derisinde yağlanma olduğunda yapılan en büyük hata yıkamaktır. Siz saç derisini yıkadıkça saç deriniz daha fazla sebum yani yağ üretir bu yüzden saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Zaten tarifini vereceğim stonik saçtaki yağlanmayı önleyecek.

  200 ml lavanta suyu
  20 ml % 40 laktik asit
  10 ml biyosülfür (kükürt)
  10 gr çinko oksit
  10 gr b3 vitamini

  Lavanta suyuna b3 vitamini ilave edip iyice çalkalayınız. B3 vitamini eriyecektir. Daha sonra içerisine laktik asiti ekleyin ve bolca çalkalayın, daha sonra kükürtü ilave edin iyice çalkalayın en son olarak çinko oksiti ilave edin ve bolca çalkalayınız. Çinko oksit çözülmeyecektir, bu yüzden toniğinizi her seferinde çalkalayarak kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.