Saçı Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saç dökülmesi problemi yaşayan özellikle erkeklerin büyük bir bölümü berberde kafa kazıtma gibi bir uygulamaya başvurmaktadır. Peki saçı kazıtmak gerçekten dökülmeyi önler mi?

Bir çok konuda olduğu gibi saç problemlerinde de genelde kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiğimiz görülmektedir. Bilimsel olmayan uygulamalardan biride saçı kazıtmak olup, özellikle erkekler berbere ustura yada makine ile sıfıra vurduruyor. Burada her insanın beklentisi farklı olup, kimisi dökülmenin önüne geçmek istiyor, kimileri ile daha gür saçlara sahip olmak için bunu yapmaktadır.

Beklenti Karşılanıyor mu?
Peki saçını kazıtan insanlarda bekledikleri sonuç gerçekleşiyor mu? Üzgünüm ama cevabım hayır olacaktır. Çünkü saç dökülmesi var olan kıl köklerini cilt yüzeyinden kesmekle önlenecek bir sorun değildir. Aynı şekilde daha gür bir saçlara sahip olmak içinde bu uygulama maalesef beklentinizi karşılamaz. Bu konuyu burada bitirmek yerine neden işe yaramadığını, bilimsel anlamda ne yapılması gerektiğini aktarmak istiyorum.

Dökülmeyi Önler mi?
İlk olarak kadın, erkek, genç yaşlı milyonlarca insanın ortak sorunu olan saç dökülmesi ile başlayalım. Saçını kazıtan insanların %80 gibi önemli bir bölümü ortaya çıkan dökülmenin önüne geçebilmek için yapıyor. Bunu genelde erkekler yaptığı için ilk olarak erkeklerde saç dökülmesi nedenlerini hatırlayalım. Erkeklerde görülen dökülme %95 genetik olup, DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Dökülme kıl köklerinde zayıflama / ölme ile oluşur. Çözümü ise kıl köklerine zarar veren DHT hormonunu baskılayarak mümkündür. Kafa derisi dışında bulunan saçları ister kısaltın, ister kazıtın hiç bir yararı olmayacaktır.

Kadınlar bu uygulamaya pek sıcak bakacaklarını tahmin etmiyorum ama yinede değinmek istiyorum. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri %50 genetik %50 patalojik nedenlere bağlıdır. Genetik olanlar DHT hormonunun kıl köküne zarar vermesi nedeni ile olup, patolojik olanlar ise genelde kadınlarda sık görülen demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan kansızlık nedeni ile olur. DHT için ne yapılması gerektiğini yukarıda aktardık, kansızlık içinse yapılması gereken kansızlık tedavisine başlamaktır. Çünkü vücudun ihtiyacı olan 5-6 litre kan oluştuğunda dökülme kendiliğinden düzelmektedir.

Saçkırana Çözüm Olur mu?
Saçları kazıtmak gerek erkekler, gerekse kadınlarda dökülmeye çözüm olmayacağını öğrendik, şimdi ise bir diğer dökülme sorunu olan Allopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran, sakal kıran problemine bakalım. Sorunun kaynağı stres, üzüntü ve moral bozukluğu olup, tedavinin en önemli aşaması bu yaşanan sorunlardan uzaklaşmakla olur. Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bu sorunu aşmak için saçlarını kazıtmak çözüm olmaz. Şayet olsa insanların sakal kıran olarak adlandırdığı aslında yine saçkıran sorunu olup, sadece sakallarda görülmesi ile sakal kıran olarak bilinmektedir. Kazıtmak çözüm olsa insanlar en geç haftada bir traş oluyor, yani kazıtıyor ama sakallarda ki saçkıran kaybolmuyor. Çözümü kazıtmak değil sarımsak ile kan akışını hızlandırmak, çözüm olmaması halinde daha etkili tedavi yöntemleri olan kortizon ve SADBE gibi ilaçları kullanmaktır.

Kepeği Önler mi?
Yukarıda yer alan bilgiler ile saçı kazıtmak dökülmenin her türlüsüne çözüm olmadığını gördük, şimdi ise diğer sorunlara geçelim. Yine milyonları etkileyen bir sorun kafada kepek hafif ve aşırı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hafif kepek kafa derisinin değişim süreci ile ortaya çıkar ve sürekli görülmez. Aşırı kepek ise kafada mantar problemi ile ortaya çıkan pul pul kepek ve kafada kaşıntıya neden olan bir sorundur. Sorunun kaynağı kafa derisinde artış gösteren mantar mikrobudur. Kesin çözümü mantar öldürücü şampuanlar olup, ama saçı kazıtmak işte burada bir nebze işe yaramaktadır. Mantarın yok edilmesi ve kepeğin kısmen yada tamamen yok olmasına etkisi olabilir.

Saçları Gürleştirir mi?
Cevabı en çok merak edilen sorulardan biride gürleştirme konusunda olup, saçları kafa derisi hizasında kesmek, kazıtmak kıl kalitesinde herhangi bir değişime neden olmaz. Saçların daha gür olması için kaliteli olması gerekir. Kaliteli kıl köklerine sahip olmak içinse B7 vitamini yönünden sağlam olmanız gerekir. Saçlarınızda kalitesizlik, incelik, donukluk hissediyorsanız burada yapmanız gereken Biotin kullanmaktır. Saç ve tırnaklarda kalite artışı sağlayan bu ürünler aynı zamanda saçların uzama hızını artırırken beyazlaması geciktirir. Evet arkadaşlar saçları gürleştirmek için kazıtmaya gerek yok, onları ihtiyacı olan vitamin ile beslemelisiniz. Biotin ağızdan alınan tablet olabileceği gibi bazı medikal şampuanlarda örnek Sawpoo içeriğinde bulunmaktadır. Market şampuanı yerine biotin içeren şampuan kullanmanız önerilir.

Bitlenmeye Çözüm Olabilir!
Özellikle çocuklarda sık görülen saç biti halk arasında titizlik ile ilişkilendirilmektedir. Aslında doğru olmayıp, bit bulaşıcı bir hayvandır. Kişiye bulaşması halinde tedavisi ciddiyet ve zaman gerektirir. Yine kafa kaşıntısı ve kafada acıma hissine neden olmaktadır. Kıl köklerine yumurta bırakarak yaşayan bu hayvanın çözümü Dimetichone içeren bit ilaçları ile mümkün olup, saçı kazıtmak yada sıfıra vurdurmak kıl köklerine biriken yumurtaların kafada atılmasını sağlar. Çocuklarda bit tespit etmeniz halinde sıfıra vurdurmanız önerilir.

Yağlanmayı Önler mi?
En çok şikayet edilen sorunlardan biride saçta yağlanma olup, bu sorundan kurtulmak için saçı kazıtmayı düşünenleri aydınlatalım. Aslında yağ saç ile alakası olmayan kafa derisini korumak için salgıdır. Bazı durumlarda normalden fazla yağ salgılaması halinde saçlarda belirgin şekilde ortaya çıkar, saçları ıslatır. Saçı kazıtma geçici bir çözüm olur. Saçınız olmayacağı için yağlanma olmaz, daha doğrusu siz yağın farkına varamazsınız. Fakat saçınız uzamaması halinde aynı sorun devam edecektir. Bu durumun çözümü yok sadece yağlanmayı daha güzel temizleyen günlük kullanıma uygun şampuan çeşitleri kullanmanız gerekir.

Saçları Sıfıra Vurdurma

Evet arkadaşlar bir konunun daha sonuna gelmiş durumdayız. Özetlemek gerekirse saçı kazıtmak dökülmeye çözüm olmadığı yine en çok beklenti içinde olduğumuz durumlardan birisi gürleştirme konusunda da faydası yoktur. Bu konuda sormak istediğiniz hususları aşağıdaki yorum formundan iletebilirsiniz. Tüm sorunları bilimsel yöntemlerle önleyebilirsiniz. Böylesi bilimsel yönü olmayan uygulamalara tevessül etmeyiniz.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

305 Yorum

 1. Merhaba hocam benim saclarim 1 senedir aşırı derecede cok dökülüyor dermotolağa gittim demir eksikligim olduğunu söyledi 8 aydır ilac kullaniyorum demir %10 iken %14 oldu doktor sacim icin en az %70 olmasini soyledi. Bunun icin cok beklicem belli. Birde saclarima fön,düzlestirici, boya vb. Hicbir zararli madde kullanmadigim halde cok cabuk zayiflayip kiriliyor. 18 yasimdayim ve saclarim simdiden boyleyse ben napicam nasil duzelicek ya da duzelicek mi ben umudumu kesmis durumdayim her gecen gun kahroluyorum.

 2. hocam asıl siz kulaktan dolma bigilerle hareket ediyorsunuz tamam kazıtma saç dökmeyi engellemez belki ama sorunu anlamak için size zaman kazandıır örneğin dökülmenin sebebi kepekse kazıtma kepeği temizleyeceği için dökülmeyide önlemiş oluyor hepsinden önemlisi temiz nefes almış yağlardan arınmış bir saç derisi kirli bir deriden iyidir ve dökülmeyi engeller ve hepsi bir yana her insanda aynı sonucu beklemek en büyük saçmalıktır kimisinde işe yarar kimisinde yaramaz

  • Ebu Vesvese: Teşekkür ederim kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiğimi anladığınız için sizi tebrik ederim!!! Birincisi kepek saç dökülmesine neden olmaz. İkincisi kepek probleminden Ketokonazol, İtrakonazol, Climbazol yada Zinc Pyrithion içeren şampuanlarla kurtulunur. Yani saçı kazıtmak gerekmez. Örnek uzun saçlı bir hanım düşünelim. Kepekten kurtulmak için saçını kazıtması mı gerekiyor?

 3. Hocam sacim uzauinca daha cok dokuluyo kisa olan sacim ise hic dokulmuyo neden

  • Tuğrul: İnsanlar saçlarını kısa kestirdiğinde yada kazıtmaları halinde dökülme olduğunu sanır. Oysaki belirgin olmaz. Geç kalmadan bir doktora giderek döküle olup, olmadığı varsa dökülme tipini öğrenmelisin.

 4. hocam meraba . benim saçlarım aşırı derece de dökülüyor ve cansız.. bana ne önerirsiniz.. ilgin için tşkr

  • Adem: Öncelikle saçlarınızın neden dökülmediği hangi tip olduğu tespit edilmesi gerekir. Onun içi ilk yapılması gereken bir doktora (dermatoloğa) muayene olmak gerekir.

 5. hocam sackiran sorunum var. iki defa doktora gittim kortizon yaptı bir de losyon verdi tek bir yerde olduğunu sanmıştım sonra sacimi kaçırınca bir çok bölgede olduğunu gördüm sürekli sarimsak sürmeye başladım bazı yerlere kısmen tedaviye cevap verdi fakat her gün bir yerde daha çıkmaya başladı şimdi kafanm sackirandan geçilmiyor bu arada yüzümde de çıktı iki aydır evden çıkmıyorum sarimsakla yarar oldum artık ama her gün bir yerden yenisi çıkıyor. surekli de kaşıntı var . intiharın eşiğine geldim nerdeyse bacağında bile cikti

  • Diyarbakır: Saçkıran sende inanılmaz sıkıntıya neden olmuş, bu durum yayılmasına neden olur. Yani bu şekilde tedavi başarılı olmayacağı gibi sürekli yayılır. Canını sıkmak çözüm olmayacağı gibi sorunu iyice artırır. Saçkıran dünyanın sonu değil, rahat ol SADBE tedavisine başla 6 ay içinde her şeyin daha güzel olduğunu göreceksin. İntihar bir Müslümanın yapacağı en son girişimdir.

 6. Hocam 1 ay oldu saçlarım dökülüyor ne yapmam gerekiyor

  • Metin: Sen çok mantıklı birisin bak önlem almaya çalışıyorsun. Saç dökülmesi bir çok nedeni olan bir hastalıktır. Öncelikle tipi, nedenini bilmek sonrasında o tipe göre tedavi uygulamak gerekir. Bunun için ilk yapman gereken Cildiye bölümüne randevu alıp, muayene olmaktır. Sonra tekrar konuşuruz.

 7. 15 yıldır saçımı kazımamışım bi kere kazısam iyi olurmu saçlarım şekil almıyor ??

 8. Peki hocam cok sagolun.

 9. Hocam saclarimda bayagi kepek var.ketoral sampuan kullandim oda gecirmedi.simdi kasintida fazla oluyor.saclari usturayla kestirirsem bi faydasi olur mu ?

  • Suat: Sorun saçlarla ilgili değil, saç derisi ile ilgili Seboderm kullan geçmezse mutlaka bir dermatoloğa muayene ol

   • Hocam peki bu sampuanla saclari usturayla kestirmemin bi faydasi olur mu tedavide.yada bi hizlandirmasi ?

    • Suat: Kafayı ustura ile bozmuşsun. Bazı insanların sakallarında da kepek olur. Oysaki haftada bir jiletle yani ustura yada benzeri bir alet ile traş oluyorlar. Boşver usturayı dediğim gibi Seboderm çözüm olmazsa dermatolog mantar ilacı verecektir.

 10. bence bu makalenin tamamı sadece reklam yapmak ve toplumu doğal olan bazı yollardan uzaklaştırmak içindir diyelimki saçı jilete vurmanın dediği gibi faydası yok sizden bişey eksilirmi hayır sadece bi iki ayınız saçsız geçer ama ya varsa ? o zaman işte kazanan siz olursunuz mantıklı düşünecek olursak saçı kazıtmak zekice olur zaten bizim ülkemizin sorunuda bu ger profösör her doktor doğru söyleyecek diye bişi yok size bilim adı altında ilaç veya şampuan benzeri satabilmek için böyle profösörleri kullanarak kandırıyorlar ben saçı kazıtmanın bilimsel olarak faydasız olduğunun bir kanıtını görmüş yada duymuş değilim (SONUÇ ; HER SAKALLIYI DEDEN SANMA)

  • Gürbüz: Saç kökünde olan bir sorunun çözümü saçların cilde sıfır mesafede kesilmesi nasıl bir fayda sağlayabilir? buyur sende bilimsel görüşlerini aktar, gördüğün faydalarını sırala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir