Saçı Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saç dökülmesi problemi yaşayan özellikle erkeklerin büyük bir bölümü berberde kafa kazıtma gibi bir uygulamaya başvurmaktadır. Peki saçı kazıtmak gerçekten dökülmeyi önler mi?

Bir çok konuda olduğu gibi saç problemlerinde de genelde kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiğimiz görülmektedir. Bilimsel olmayan uygulamalardan biride saçı kazıtmak olup, özellikle erkekler berbere ustura yada makine ile sıfıra vurduruyor. Burada her insanın beklentisi farklı olup, kimisi dökülmenin önüne geçmek istiyor, kimileri ile daha gür saçlara sahip olmak için bunu yapmaktadır.

Beklenti Karşılanıyor mu?
Peki saçını kazıtan insanlarda bekledikleri sonuç gerçekleşiyor mu? Üzgünüm ama cevabım hayır olacaktır. Çünkü saç dökülmesi var olan kıl köklerini cilt yüzeyinden kesmekle önlenecek bir sorun değildir. Aynı şekilde daha gür bir saçlara sahip olmak içinde bu uygulama maalesef beklentinizi karşılamaz. Bu konuyu burada bitirmek yerine neden işe yaramadığını, bilimsel anlamda ne yapılması gerektiğini aktarmak istiyorum.

Dökülmeyi Önler mi?
İlk olarak kadın, erkek, genç yaşlı milyonlarca insanın ortak sorunu olan saç dökülmesi ile başlayalım. Saçını kazıtan insanların %80 gibi önemli bir bölümü ortaya çıkan dökülmenin önüne geçebilmek için yapıyor. Bunu genelde erkekler yaptığı için ilk olarak erkeklerde saç dökülmesi nedenlerini hatırlayalım. Erkeklerde görülen dökülme %95 genetik olup, DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Dökülme kıl köklerinde zayıflama / ölme ile oluşur. Çözümü ise kıl köklerine zarar veren DHT hormonunu baskılayarak mümkündür. Kafa derisi dışında bulunan saçları ister kısaltın, ister kazıtın hiç bir yararı olmayacaktır.

Kadınlar bu uygulamaya pek sıcak bakacaklarını tahmin etmiyorum ama yinede değinmek istiyorum. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri %50 genetik %50 patalojik nedenlere bağlıdır. Genetik olanlar DHT hormonunun kıl köküne zarar vermesi nedeni ile olup, patolojik olanlar ise genelde kadınlarda sık görülen demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan kansızlık nedeni ile olur. DHT için ne yapılması gerektiğini yukarıda aktardık, kansızlık içinse yapılması gereken kansızlık tedavisine başlamaktır. Çünkü vücudun ihtiyacı olan 5-6 litre kan oluştuğunda dökülme kendiliğinden düzelmektedir.

Saçkırana Çözüm Olur mu?
Saçları kazıtmak gerek erkekler, gerekse kadınlarda dökülmeye çözüm olmayacağını öğrendik, şimdi ise bir diğer dökülme sorunu olan Allopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran, sakal kıran problemine bakalım. Sorunun kaynağı stres, üzüntü ve moral bozukluğu olup, tedavinin en önemli aşaması bu yaşanan sorunlardan uzaklaşmakla olur. Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bu sorunu aşmak için saçlarını kazıtmak çözüm olmaz. Şayet olsa insanların sakal kıran olarak adlandırdığı aslında yine saçkıran sorunu olup, sadece sakallarda görülmesi ile sakal kıran olarak bilinmektedir. Kazıtmak çözüm olsa insanlar en geç haftada bir traş oluyor, yani kazıtıyor ama sakallarda ki saçkıran kaybolmuyor. Çözümü kazıtmak değil sarımsak ile kan akışını hızlandırmak, çözüm olmaması halinde daha etkili tedavi yöntemleri olan kortizon ve SADBE gibi ilaçları kullanmaktır.

Kepeği Önler mi?
Yukarıda yer alan bilgiler ile saçı kazıtmak dökülmenin her türlüsüne çözüm olmadığını gördük, şimdi ise diğer sorunlara geçelim. Yine milyonları etkileyen bir sorun kafada kepek hafif ve aşırı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hafif kepek kafa derisinin değişim süreci ile ortaya çıkar ve sürekli görülmez. Aşırı kepek ise kafada mantar problemi ile ortaya çıkan pul pul kepek ve kafada kaşıntıya neden olan bir sorundur. Sorunun kaynağı kafa derisinde artış gösteren mantar mikrobudur. Kesin çözümü mantar öldürücü şampuanlar olup, ama saçı kazıtmak işte burada bir nebze işe yaramaktadır. Mantarın yok edilmesi ve kepeğin kısmen yada tamamen yok olmasına etkisi olabilir.

Saçları Gürleştirir mi?
Cevabı en çok merak edilen sorulardan biride gürleştirme konusunda olup, saçları kafa derisi hizasında kesmek, kazıtmak kıl kalitesinde herhangi bir değişime neden olmaz. Saçların daha gür olması için kaliteli olması gerekir. Kaliteli kıl köklerine sahip olmak içinse B7 vitamini yönünden sağlam olmanız gerekir. Saçlarınızda kalitesizlik, incelik, donukluk hissediyorsanız burada yapmanız gereken Biotin kullanmaktır. Saç ve tırnaklarda kalite artışı sağlayan bu ürünler aynı zamanda saçların uzama hızını artırırken beyazlaması geciktirir. Evet arkadaşlar saçları gürleştirmek için kazıtmaya gerek yok, onları ihtiyacı olan vitamin ile beslemelisiniz. Biotin ağızdan alınan tablet olabileceği gibi bazı medikal şampuanlarda örnek Sawpoo içeriğinde bulunmaktadır. Market şampuanı yerine biotin içeren şampuan kullanmanız önerilir.

Bitlenmeye Çözüm Olabilir!
Özellikle çocuklarda sık görülen saç biti halk arasında titizlik ile ilişkilendirilmektedir. Aslında doğru olmayıp, bit bulaşıcı bir hayvandır. Kişiye bulaşması halinde tedavisi ciddiyet ve zaman gerektirir. Yine kafa kaşıntısı ve kafada acıma hissine neden olmaktadır. Kıl köklerine yumurta bırakarak yaşayan bu hayvanın çözümü Dimetichone içeren bit ilaçları ile mümkün olup, saçı kazıtmak yada sıfıra vurdurmak kıl köklerine biriken yumurtaların kafada atılmasını sağlar. Çocuklarda bit tespit etmeniz halinde sıfıra vurdurmanız önerilir.

Yağlanmayı Önler mi?
En çok şikayet edilen sorunlardan biride saçta yağlanma olup, bu sorundan kurtulmak için saçı kazıtmayı düşünenleri aydınlatalım. Aslında yağ saç ile alakası olmayan kafa derisini korumak için salgıdır. Bazı durumlarda normalden fazla yağ salgılaması halinde saçlarda belirgin şekilde ortaya çıkar, saçları ıslatır. Saçı kazıtma geçici bir çözüm olur. Saçınız olmayacağı için yağlanma olmaz, daha doğrusu siz yağın farkına varamazsınız. Fakat saçınız uzamaması halinde aynı sorun devam edecektir. Bu durumun çözümü yok sadece yağlanmayı daha güzel temizleyen günlük kullanıma uygun şampuan çeşitleri kullanmanız gerekir.

Saçları Sıfıra Vurdurma

Evet arkadaşlar bir konunun daha sonuna gelmiş durumdayız. Özetlemek gerekirse saçı kazıtmak dökülmeye çözüm olmadığı yine en çok beklenti içinde olduğumuz durumlardan birisi gürleştirme konusunda da faydası yoktur. Bu konuda sormak istediğiniz hususları aşağıdaki yorum formundan iletebilirsiniz. Tüm sorunları bilimsel yöntemlerle önleyebilirsiniz. Böylesi bilimsel yönü olmayan uygulamalara tevessül etmeyiniz.

305 Yorum

 1. Hocam birde ön saç diplerimde kabuklanma var kazitinca sorun olur mu

  • Yusuf: Dediğim gibi mantar kabuklanma (aşırı kepek) sorununa neden olmaktadır. Dediğimi yapman halinde büyük ölçüde çözüm olacaktır.

 2. Hocam sacimda ön kisimda yagli egzama var kazitsam saç kaybi yasarmiyim ?

  • Yusuf: Bence saçı kazıtmak yerine egzamaya neden olan mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırmalısın. İlk etapta konazol, ketoral gibi şampuanlar kullan etki etmemesi halinde Seboderm + Dermo TTO losyon birlikte kullanırsın.

 3. Saçlarım çok sert kazıtsam değişir diye düşünüyorum sizce sertlik için ne yapmalıyım

  • Mert: Saçlar ince ya da kalın yapıda olur. Kalın olması onları daha güçlü kılar. Ona yapabileceğin bir şey yoktur. şekil almakta zorlanıyorsa argan yağı kullanabilirsin.

 4. Hocam daha 16 yaşındayım bu yaşta saçım dökülüyor. Bir eksikliğim yok. Kazıtsam işe yarar mı? Teşekkürler

  • Faruk: Senin yaşında saçın dökülmeye başlaması normaldir. Genetik dökülmeler bu yaşlarda başlar. Senin saçı kazıtmak yerine bir dermatoloji uzmanına muayene olman gerekir.

 5. Merhaba hocam 20 yaşındayım ve saçımda inanılmaz bir dökülme söz konusu eskiden avuca sığmayacak kadar kalın saçlarım vardı ve hiçbir şekilde düzleştirici maşa boya kimyasal bir şey saçıma uygulamadım ama saç dökülmesi fazlasıyla söz konusu. Bu aralar ailevi problemlerimiz de var stresten mi kaynaklanıyor acaba? Saçımı kazıtmayı düşünüyorum ne yapmalıyım hiç bilmiyorum 🤷🏻‍♀️

  • Beril: Evet, stres önemli bir saç dökülmesi tipidir. Fakat geçici olduğu için kalıcı sorun oluşturmaz. Ama öncelikle sorunun stres mi yoksa farklı nedenlerden mi? Önce bunu bulmak gerekir. Bunun için bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız.

 6. Hocam ben şampuana su koydum 1-2 hafta kullandım saclarımı baya döktü kafamın üstü tamamen seyreldi galiba su şampuanın kimyasını bozdu bakteri oluştu 3 aydır saclarımı 0.5 numara kesiyorum makineyle sadece dökulme durdu ama saçta çıkmıyor yaşımda 23 saç çıkarmı hocam kıl kökleri ölmüş müdür acaba hocam.

  • Ömer: Ben şuan saçı ve saçlı deriyi görmeden bir şey söyleyemem. Mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız.

 7. RAMAZAN bozkurt

  Hocam 30 yaşındayım saçımı kazitmak istiyorum biraz kafa derim rahatlasın istiyorum tavsiye edermisiniz.

  • Ramazan: Olaya bu açıdan yaklaştığında seni anlarım. Ama saç dökülmesini önlemek için kazıtmak istiyorum diyen arkadaşları mantıklı bulmam.

 8. Hocam ben 18 yaşındayım geçen sene saçlarımı kazıtım kazıtıktan sonra ailem saçlrımın inceldiğini söylüyor ve bende inceldiğinin farkındayım hocam diyorlarki kazıtmaktan folayı öyle olmuştur doğru bi biligimi ve hocam kaztmanı zararı varmı

  • Mustafa: Saçı kazıtmak yani cilt seviyesinden kesmek ne yarar sağlar, nede bu şekilde saçlarda incelmeye neden olur. Daha çok saç dökülmesine giden süreçte saçlar incelir, kalite kaybı yaşarlar. Senden ricam bir dermatoloğa muayene olarak sonucu benimle de paylaşmaktır. Geç kalmamanı öneririm.

 9. Hocam yaşım 22 saçlarım çok seyrek ve ince şekil almıyorlar , onden ve tepeden fazla açık ve dökülmeye devam ediyor yaklaşık 5 yıl önce prp (4 seans) yaptırdım ilk başlarda iyi yonde gözle görülür bir değişim olmuştu fakat sonra tekrar dökülmeye devam etti ailede genelde erkeklerin saçları dökülmüş genetik olabilir mi ve buna nasıl önlem alabilirim ?.

  • Kadir: Aile bireylerinde dökülme varsa genetik dökülme olabilir. Sorun sadece dökülme değildir. Aynı zamanda mevcut kıl köklerinde kalite kaybı olarak da görülür. Burada çözüm olarak PRP değilde minoxidil ya da finasterid içeren ilaçlar kullanman gerekir.

 10. Hocam 20 yasindayim benim sacimin üst kısımlarında kısmi kellik var çok seyrek yaklaşık 1.5 yıldır sacima keratin argan ve sarımsak özlü bir şampuan kullanıyorum başka şampuan hicbir sekilde kullanmadım ufak ufak çıkma ve hatta uzayan saç teller bile var lakin hala üst tarafları duzelmedi ne yapmamı onerirsiniz kazitmayi düşünüyorum faydalı olur mu ?

  • Bir bayan: Bu şekilde bir yere varamayız. Öncelikle saçımızın üst tarafı neden dökülüyor? Bunu araştırmamız lazım. Belki genetik, belki kansızlık, belki de sistemik hastalıklardan kaynaklıdır. Bu nedenle bir dermatoloji uzmanı yanı sıra dahiliye ve hematoloji uzmanlarından yardım alabiliriz. Emin ol 1 yıl içinde sorunu bilimsel bir şekilde aşacaksın. Anlaştık mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir