Saçı Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saç dökülmesi problemi yaşayan özellikle erkeklerin büyük bir bölümü berberde kafa kazıtma gibi bir uygulamaya başvurmaktadır. Peki saçı kazıtmak gerçekten dökülmeyi önler mi?

Bir çok konuda olduğu gibi saç problemlerinde de genelde kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiğimiz görülmektedir. Bilimsel olmayan uygulamalardan biride saçı kazıtmak olup, özellikle erkekler berbere ustura yada makine ile sıfıra vurduruyor. Burada her insanın beklentisi farklı olup, kimisi dökülmenin önüne geçmek istiyor, kimileri ile daha gür saçlara sahip olmak için bunu yapmaktadır.

Beklenti Karşılanıyor mu?
Peki saçını kazıtan insanlarda bekledikleri sonuç gerçekleşiyor mu? Üzgünüm ama cevabım hayır olacaktır. Çünkü saç dökülmesi var olan kıl köklerini cilt yüzeyinden kesmekle önlenecek bir sorun değildir. Aynı şekilde daha gür bir saçlara sahip olmak içinde bu uygulama maalesef beklentinizi karşılamaz. Bu konuyu burada bitirmek yerine neden işe yaramadığını, bilimsel anlamda ne yapılması gerektiğini aktarmak istiyorum.

Dökülmeyi Önler mi?
İlk olarak kadın, erkek, genç yaşlı milyonlarca insanın ortak sorunu olan saç dökülmesi ile başlayalım. Saçını kazıtan insanların %80 gibi önemli bir bölümü ortaya çıkan dökülmenin önüne geçebilmek için yapıyor. Bunu genelde erkekler yaptığı için ilk olarak erkeklerde saç dökülmesi nedenlerini hatırlayalım. Erkeklerde görülen dökülme %95 genetik olup, DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Dökülme kıl köklerinde zayıflama / ölme ile oluşur. Çözümü ise kıl köklerine zarar veren DHT hormonunu baskılayarak mümkündür. Kafa derisi dışında bulunan saçları ister kısaltın, ister kazıtın hiç bir yararı olmayacaktır.

Kadınlar bu uygulamaya pek sıcak bakacaklarını tahmin etmiyorum ama yinede değinmek istiyorum. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri %50 genetik %50 patalojik nedenlere bağlıdır. Genetik olanlar DHT hormonunun kıl köküne zarar vermesi nedeni ile olup, patolojik olanlar ise genelde kadınlarda sık görülen demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan kansızlık nedeni ile olur. DHT için ne yapılması gerektiğini yukarıda aktardık, kansızlık içinse yapılması gereken kansızlık tedavisine başlamaktır. Çünkü vücudun ihtiyacı olan 5-6 litre kan oluştuğunda dökülme kendiliğinden düzelmektedir.

Saçkırana Çözüm Olur mu?
Saçları kazıtmak gerek erkekler, gerekse kadınlarda dökülmeye çözüm olmayacağını öğrendik, şimdi ise bir diğer dökülme sorunu olan Allopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran, sakal kıran problemine bakalım. Sorunun kaynağı stres, üzüntü ve moral bozukluğu olup, tedavinin en önemli aşaması bu yaşanan sorunlardan uzaklaşmakla olur. Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bu sorunu aşmak için saçlarını kazıtmak çözüm olmaz. Şayet olsa insanların sakal kıran olarak adlandırdığı aslında yine saçkıran sorunu olup, sadece sakallarda görülmesi ile sakal kıran olarak bilinmektedir. Kazıtmak çözüm olsa insanlar en geç haftada bir traş oluyor, yani kazıtıyor ama sakallarda ki saçkıran kaybolmuyor. Çözümü kazıtmak değil sarımsak ile kan akışını hızlandırmak, çözüm olmaması halinde daha etkili tedavi yöntemleri olan kortizon ve SADBE gibi ilaçları kullanmaktır.

Kepeği Önler mi?
Yukarıda yer alan bilgiler ile saçı kazıtmak dökülmenin her türlüsüne çözüm olmadığını gördük, şimdi ise diğer sorunlara geçelim. Yine milyonları etkileyen bir sorun kafada kepek hafif ve aşırı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hafif kepek kafa derisinin değişim süreci ile ortaya çıkar ve sürekli görülmez. Aşırı kepek ise kafada mantar problemi ile ortaya çıkan pul pul kepek ve kafada kaşıntıya neden olan bir sorundur. Sorunun kaynağı kafa derisinde artış gösteren mantar mikrobudur. Kesin çözümü mantar öldürücü şampuanlar olup, ama saçı kazıtmak işte burada bir nebze işe yaramaktadır. Mantarın yok edilmesi ve kepeğin kısmen yada tamamen yok olmasına etkisi olabilir.

Saçları Gürleştirir mi?
Cevabı en çok merak edilen sorulardan biride gürleştirme konusunda olup, saçları kafa derisi hizasında kesmek, kazıtmak kıl kalitesinde herhangi bir değişime neden olmaz. Saçların daha gür olması için kaliteli olması gerekir. Kaliteli kıl köklerine sahip olmak içinse B7 vitamini yönünden sağlam olmanız gerekir. Saçlarınızda kalitesizlik, incelik, donukluk hissediyorsanız burada yapmanız gereken Biotin kullanmaktır. Saç ve tırnaklarda kalite artışı sağlayan bu ürünler aynı zamanda saçların uzama hızını artırırken beyazlaması geciktirir. Evet arkadaşlar saçları gürleştirmek için kazıtmaya gerek yok, onları ihtiyacı olan vitamin ile beslemelisiniz. Biotin ağızdan alınan tablet olabileceği gibi bazı medikal şampuanlarda örnek Sawpoo içeriğinde bulunmaktadır. Market şampuanı yerine biotin içeren şampuan kullanmanız önerilir.

Bitlenmeye Çözüm Olabilir!
Özellikle çocuklarda sık görülen saç biti halk arasında titizlik ile ilişkilendirilmektedir. Aslında doğru olmayıp, bit bulaşıcı bir hayvandır. Kişiye bulaşması halinde tedavisi ciddiyet ve zaman gerektirir. Yine kafa kaşıntısı ve kafada acıma hissine neden olmaktadır. Kıl köklerine yumurta bırakarak yaşayan bu hayvanın çözümü Dimetichone içeren bit ilaçları ile mümkün olup, saçı kazıtmak yada sıfıra vurdurmak kıl köklerine biriken yumurtaların kafada atılmasını sağlar. Çocuklarda bit tespit etmeniz halinde sıfıra vurdurmanız önerilir.

Yağlanmayı Önler mi?
En çok şikayet edilen sorunlardan biride saçta yağlanma olup, bu sorundan kurtulmak için saçı kazıtmayı düşünenleri aydınlatalım. Aslında yağ saç ile alakası olmayan kafa derisini korumak için salgıdır. Bazı durumlarda normalden fazla yağ salgılaması halinde saçlarda belirgin şekilde ortaya çıkar, saçları ıslatır. Saçı kazıtma geçici bir çözüm olur. Saçınız olmayacağı için yağlanma olmaz, daha doğrusu siz yağın farkına varamazsınız. Fakat saçınız uzamaması halinde aynı sorun devam edecektir. Bu durumun çözümü yok sadece yağlanmayı daha güzel temizleyen günlük kullanıma uygun şampuan çeşitleri kullanmanız gerekir.

Saçları Sıfıra Vurdurma

Evet arkadaşlar bir konunun daha sonuna gelmiş durumdayız. Özetlemek gerekirse saçı kazıtmak dökülmeye çözüm olmadığı yine en çok beklenti içinde olduğumuz durumlardan birisi gürleştirme konusunda da faydası yoktur. Bu konuda sormak istediğiniz hususları aşağıdaki yorum formundan iletebilirsiniz. Tüm sorunları bilimsel yöntemlerle önleyebilirsiniz. Böylesi bilimsel yönü olmayan uygulamalara tevessül etmeyiniz.

(Visited 20.977 times, 37 visits today)

303 Comments

Add a Comment
 1. Saçlarım dökülmeye başlamış ve ön bölgede açılma olmuştu saçlarımı sadece 2 kez kazıttım ve zeytin yağı sürdüm sonra sarımsak sürdüm yıkama ise hatay’ın defne ilçesinde yetişen defne yapraklarından yapılan defne sabunu ile yıkadım şuan saçlarımın dökülen yerlerinde tüylenme olmaya başladı anladım ki saç dökülmesinin en büyük sebebi şampuanmış arkadaşlar o el yapımı defne sabunu kullandıktan sonra ne saçım döküldü nede kepek oluştu hepinize tavsiye ederim.

  1. Servet: Sen olayı yanlış anlamışsın. Dökülen saçlar 6 ay içerisinde yeniden çıkar. Kıl kökleri ölmediği sürece bu döngü 15-20 defa devam eder. Önemli olan çıkan kılların ne kadar süre yaşayacağıdır. Sağlıklı saçlar 2-10 yaşar ve yenilenmek üzere dökülür. Sağlıksız kıllar ise 6-7 ay içerisinde dökülür. Önemli olan budur.

 2. Merhaba hocam ben saçlarımı kazıttım çok kepek yapıyor dipler kepek kabuğu bağlamış resmen on edebileceğiniz ilaç veya herhangi birşey varmı daha iyileştirmek amaçlı teşekkür ederim şimdiden

  1. Volkan: Aşırı kepek için Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullanmalısınız. Her iki üründe kafada mantar öldürücü etkilidir.

 3. 22 yaşındayım ve saçım içinde yağ kitlesiyle mi oluyor artık bilemiyorum sarı su şeklinde oluşuyor ve onlar kuruyor top top dökülme oluyor bundan kurtulmak için ne yapmalıyım

  1. Ramazan: Yağ bezleri belirttiğin şekilde soruna neden olmazlar. Bu sorunun teşhisi için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Muayene sonucunu benimle de paylaşırsan sevinirim.

 4. Hocam size bı sorum var sarımsağı eziyon sonra bi KAP’a koyuyon sonrada yumurtanın suyunu koyuyuyon sonrada iki kaşık zeytin yağı koyuyon karistiroyon kel olan bolgeye 3ay suruyon saç çıkarıyor dogrumu

  1. Emrah: Yanlış kel olmak demek saç köklerinin ölmesi demektir. Ölünün dirilmediği gibi ölen saç kökleri de bir daha çıkmaz. Yoksa insanlar binlerce TL vererek saç ekimi yaptırmazlardı.

 5. Hocam benim saç çok kuru ve sert ne yapmalıyım

  1. Ahmet: Saçlarda kuruluk genelde yağ yönünden zayıf olması ile oluşur. Kimi insanlar saçım çok yağlı der, kimileri kuru ve elektrikleniyor şeklinde. Sana önerim şampuan sonrası saç kremi + argan yağı kullanman yönünde olacaktır.

 6. merhaba ben saçımın rengini açmak isterken oksijenli su ile yaktım ve saç derimin üzerindeki tabaka hasar gördü ve bu yüzden saçlarım sağlıklı bir şekilde uzamıyor mısır püskülü gibi ne yapmam gerekiyor

  1. Şeyma: Saçların kaybettiği kaliteyi geri kazanmak için 1 MG Biotin + Keratin içeren şampuan vs kullanmalısın. Sorun düzelene kadar düzenli kullanmalısın.

   1. teşekkür ediyorum sadece şampuanla çözülebilir mi bu problem çünkü beş sene oldu düzelmedi

    1. Şeyma: Sadece şampuan demedim. Keratin içeren şampuana ek olarak 1 MG Biotin kullanmaya başlamalısın dedim. Saçın kaybettiği vitamin ve keratini geri kazandıracaktır. Tabii ki hemen değil minimum 6 ay düzenli dediklerimi yapmalısın.

     1. mg artırsam daha kısa sürede etkisini görebilir miyim ve her gün mü yıkamalıyım saçın kendi yağına ihtiyacı var mı

     2. Şeyma: MG yani vitamin değerini artırmak daha hızlı çözüm imkanı sağlamaz. Saç dökülmesi olmadığı için 1-2 MG üzerine çıkmak gerekmez. Yıkamayı her gün yaparsan çok masraflı olur. O nedenle 2-4 gün aralıklarla yapman önerilir.

     3. Hocam ben 18 yaşındayım erkeğim aynı sorun bende geçerli saçımı kazıttim ve suan argan yağı kullanıyorum sizce yararli olmusmudur?

     4. Hüseyin: Saç dökülmesine çözüm olarak mı yaptın bunları? Öyle ise çok fazla çözüm olmayacaktır.

 7. Hocam ben 17 yasindayim saçlarım çok dökülüyor ve çok cansız doktora gittim kan tahlili yaptirdim tüm değerlerim normal çıktı doktor bana kerozan tablet androvium %2 sprey ve bemiks bephanten evigen badem yağindan oluşan karışım verdi sizce dökülen saçlarim geri çikarmi ilaçlara devam etmelimiyim( saçlarım çok seyreldi) 1.5 yildir dokuluyor sizce köklerim ölmüşmüdür

  1. Zeynep: Öncelikle saç dökülmenin neden olduğu tam olarak tespit edilmiş görülmüyor. Bence farklı bir dermatoloji uzmanına daha muayene olarak dökülme nedenini bulmak lazım. Yoksa tedavi deneme yanılmadan öte gitmez.

 8. Saçlarım çok düz ve şekil vermekte zorlanıyorum kazıttıktan somra dalgalanma ihtimali varmı acaba?

  1. ozngvn36: Saçlarını kısa kestirmek şeklinde herhangi bir değişime neden olmaz. Argan yağı gibi ürünler kullanmanı öneririm.

 9. Sacin onden dokulmeye baslamasi illa kel olunacak anlamina mi geliyor? Bazi akrabalarimin genclik ve cocukluk resimlerine bakiyorum da genclik zamanlarinda alin cizgisi gerileyenlerin kelliik problemi yok.

  1. Beyaz Sakallı: Önden ve tepeden dökülmeler genelde ailesel dediğimiz genetik dökülme tipidir. Genetik dökülmede ise kişi bir noktadan sonra mutlaka kellik ile tanışır. Açılma genç yaşta başladı ve sürekli devam ediyorsa önlem almak gerekir.

 10. Hocam ben 16 yaşındayım saçlarım her elimi vurduğumda bisürü saç dökülüyor bide çok kepek var nedeni nedir bunun yada çözüm olarak ne yapayım

  1. Mete: Kepek ve dökülme farklı nedenle olabileceği gibi her ikisi de kafada mantar enfeksiyonuna bağlı olabilir. Dilersen öncelikle mantar ve kepekten kurtulalım. Bunun için Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullanmalısın. Kepek ortadan kalkmasına rağmen dökülme devam ediyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülme nedenini öğrenmen gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir