Saçkıran Tedavisi (Bitkisel ve Bilimsel Yöntemler)

Saçkıran saç dökülmeleri arasında tedavisi en kolay sorunlardan biri olup, neredeyse %100 başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bunun için uygulayabileceğimiz 3 bilimsel yöntem bulunmakta olup, hemen nasıl yapıldıklarına bakalım.


Saç dökülmesi genelde ergenlik dönemi ve sonrasında başlamasına karşın öyle bir türü var ki daha çok çocuk ve gençleri risk grubuna dahil etmektedir. Halk arasında saçkıran olarak bilinen (Alopecia Areata) cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm çocuk ve gençlerde görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki stres, üzüntü ve korku problemi ile yaşayan insanlar bu sorunla daha erken tanışıyor. Her ne kadar saçkıran olarak tabir edilse de aslında sorun sadece saçlarla sınırlı olmayıp, vücudun her yerindeki kılları etkilemektedir. Özellikle kaş, kirpik, sakal, bıyık gibi alanlar daha belirgin ve dikkat çekici olması nedeniyle sorun haline gelmektedir. Unutulmaması gereken saçkıran tedavisi mümkün bir hastalık olup, ilk olarak soruna neden olan stres ortamından uzaklaşmak gerekir. Tedavisi bitkisel ve bilimsel olarak %98 başarı ile yapılmaktadır.

Saçkıran Neden Olur?
Aslına bakarsanız nedenleri tam olarak tespit edilmiş değildir. Fakat bu alanda araştırma yapan bilim adamlarının üzerinde durduğu ortak nokta aşırı stres, üzüntü ve moral bozukluğu olmaktadır. Sorunun yapısını ele almak gerekirse biraz tıp diline inmek gerekir. Bazı hastalıklar Otoimmun dediğimiz yani bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Aloepcia Areata’da bu hastalıklardan biri olup, özbağışıklık durumu ortaya çıkması ile birlikte vücudumuz bazı dokuları yabancı olarak algılayıp, onlara karşı yok edici süreç başlatmaktadır. Saçkıran sonucu dökülmeler bu şekilde oluşmaktadır. Otoimmünite grubunda yer alan hastalıklar sayıca az olmasına karşın dikkat edilmediğinde sorun düzelmek yerine daha fazla yaygınlaşmaktadır. Şimdi dilerseniz bu duruma neden olan hata ve ihmallere birlikte bakalım.

Saçkıran İlacı

Aşırı Stres Altında Yaşama: Bilim insanlarının en çok üzerinde durduğu husus aşırı stres olup, tabii ki bu 1-2 günlük bir stres değildir. Örnek vermek gerekirse çok sevdiğiniz bir işinizden, sevdiğiniz insanlarda ayrılmanın oluşturduğu büyük travmalar diyebiliriz. Özellikle ciddi sınavlara hazırlanan öğrenciler korku ve endişe içerisinde geçirdikleri bu süreç maalesef Alopecia Areata için riskli süreçtir. Aynı şekilde aile bireylerinde genç yaşta vefat eden insanların oluşturduğu üzüntü yine aynı sorunları yaşatmaktadır.

Genetik: Erkeklerde görülen saç dökülmesi %95 oranında genetik olup, aynı durum düşük ihtimal bile olsa Alopecia Areata içinde görülmektedir. Yani aile bireylerinde özellikle annelerimizde bu sorunun daha önce yaşanmış olması kısmen çocukları da risk grubuna dahil etmektedir.

Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?
Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesi genellikle saçlarda kalite kaybı ile başlarken Saçkıran için herhangi bir öngörü yada belirti bulunmamaktadır. Yani bir anda ortaya çıkar ve böyle bir sorunun gelişeceğine dair en ufak dahi belirti olmayabilir. Ama şuna dikkat edebilirsiniz. Aşırı stres altında yaşayan yada Alopecia Areata gibi otoimmünite türü hastalığı olan insanlar bu soruna hazırlıklı olmalıdır. Otoimmun türü hastalıkları tanımak gerekirse (Ankilozan Spondilit, Sistemik Lupus Eritematozus, Multipl Skleroz, Sarkoidoz, Behçet Hastalığı, Meniere ve Wilson Sendromu yanı sıra Kawasaki Hastalığı) gibi bağışıklık sistemi ile yakından alakalı hastalığı olanlarda Saçkıran görülme oranı yüksektir. Tekrar belirtmek gerekirse herhangi bir belirti olmadan vücudun her yerinde madeni para şeklinde açılmalar olabilir.

3 Farklı Tipi Bulunmaktadır
Bu tür sorunlarla dermatoloğa muayene olduğunuzda size Alopecia Areata (Saçlarda bir yada birden fazla noktada dökülme olup) Alopecia Totalis ise yine saçlı deriyi etkileyerek saçların tamamen dökülmesine neden olur. Alopesi Universalis ise yazının giriş kısmında da belirttiğim şekliyle vücudun her yerinde kılların dökülmesi halidir.

Saçkıran Bulaşıcı mı?
Yolda yürürken karşımıza Alopecia Areata sonucu dökülme olan bir insan geldiğinde çok dikkatimizi çekmekte ve çoğu zaman o insanın rahatsız olacak şekilde bakarız. Farklı bir durum ise insanlarsa saçkıran bulaşıcı olup, olmadığı korkusudur. Aile bireylerinde bu sorunu yaşayan insanlar bu durumdan endişe etmektedir. Korkmanıza gerek yok, kesinlikle bulaşıcı bir hastalık olmayıp, kişinin kendi içerisinde yaşadığı bir sorundur. Saçkıran problemi yaşayan insana korku ve endişe ile yaklaşmanız maalesef onun daha stres ve sıkıntılı bir hayat yaşamasına bu nedenle sorunun daha ilerlemesine neden olacaktır. Bizim yapmamız gereken onlara bu süreçte moral vererek destek olmaktır.

Cinsel Yolla Bulaşır mı? Bulaşma korkusu yaşayan insanların en çok merak ettiği hususlardan biride cinsellik olup, özellikle Google aramalarında saçkıran cinsel yolla bulaşır mı? şeklinde aramalar yapılmaktadır. Üst satırda belirtildiği gibi hiç bir şekilde bulaşıcı yönü yoktur.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Başlıktan da anlaşılacağı üzere tedavisi mümkün bir hastalık olup, burada dikkat edilmesi gereken küçük ama etkili noktalar bulunmaktadır. İlk olarak bu soruna neden olan stres, üzüntü gibi ortamlardan sıyrılmanız gerekir. Aksi halde sorundan kurtulmak yerine sorunun daha yaygınlaştığını görürsünüz. Yaşadığınız sorunlardan kurtulduğunuzda %35 oranında başarı oranı elde edersiniz. Buna ek olarak bitkisel tedavi dediğimiz sarımsak uygulamasına başlayarak tedavide başarı oranını %50’ye yükseltirsiniz. Aynı şekilde bir dermatolog tarafından uygulanan Kortizon enjeksiyonu ile başarı oranı %70-%80 olurken evinizde kolayca uygulayabileceğiniz SADBE ile %95 oranında sorundan kurtulabilirsiniz. Yani kimse ömrünün kalan kısmını saçkıran ile geçirmediğini bilmelisiniz. Sayfanın devamında saçkıran tedavisine yönelik uygulanan bitkisel ve bilimsel uygulamalar yer alacaktır.

Bitkisel Saçkıran Tedavisi Mümkün mü?
Şunu net bir şekilde bilmelisiniz ki saçkıran kelliğe neden olan bir sorun değildir. Sorunun önüne geçebilmek için ilk uygulayacağımız yöntem bitkisel olan sarımsak tedavisidir. Oldukça kolay olup, herkes evinde kolayca uygulayabileceği bir yöntemdir. Dilerseniz hemen tarifine başlıyorum.

Sarımsak Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bizleri yoktan var eden ve rızık veren Allah öyle güzel, öyle faydalı nimetler vermiş ki sadece beslenme değil, aynı zamanda sağlığımız içinde büyük önem taşımaktadır. Bir çoğumuzun kokusu nedeniyle tüketmekten uzak durduğu sarımsak aslında kan akışını hızlandıran etkisi bulunmaktadır. Bitkisel saçkıran tedavisi olarak uygulayabileceğiniz sarımsak ilk denenmesi gereken yöntemlerden biridir. Her ne kadar başarı oranı %50 olsa da her iki insanın birinde etkili olmaktadır. Geçen gün sizden gelen soruları incelerken bir arkadaşımız sarımsakla saçkıran tedavisini 2 gün uyguladığını ama hiç bir faydasını görmediğini belirtmişti, değerli arkadaşlar tüm saçkıran tedavi yöntemleri en az 2 ay uygulanmalıdır. Bu süreçte en küçük bir gelişme olması halinde devam edilmelidir. Yani 2-3 gün kullanmakla hiç bir başarı elde edilmez. Hangi tedavi yöntemi olursa olsun, en az 2 ay devam etmelisiniz.

Sarımsakla saçkıran tedavisi evimizde tüketilen sarımsak ile yapılmakta olup, ortadan kestiğimiz sarımsağı saçkıran sonucu açılma olan alana tahriş olana kadar sürme şeklinde uygulanmaktadır. Saçkıran sarımsak tedavisi hakkında detaylı bilgilendirme aşağıdaki linkte yer almaktadır. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-sarimsak-tedavisi-nasil-uygulanir/

Bilimsel Saçkıran Tedavileri
Yukarıda belirtilen bitkisel yöntemleri 2 ay deneyip sonuç almamanız halinde artık bilimsel tedavilere geçmeniz gerekir. Bunun için biri deneme yöntemi olan Kortizon enjeksiyonu ve merhemi olup, başarı oranı %70 düzeyinde kalmaktadır. Diğer iki yöntem ise DPCP ve SADBE olup, bunların her ikisi saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş en etkili maddeler arasında yer almaktadır.

Kortizon Enjeksiyonu ve Merhemi
Hastanelerin cildiye bölümüne saçkıran şikayeti ile gittiğinizde genellikle uyguladıkları yöntem kortizon enjeksiyonudur. Bu sadece deneme yöntemli bir tedavi olup, başarı oranı %70 oranında olmaktadır. Çok ince bir iğne ile saç köklerine kortizon enjekte etmektedir. Ayı uygulamayı kremler ile de yapılmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse kortizon tedavisi oldum, sorundan kurtulacağım düşüncesine kapılmamalısınız.

SADBE
İşte saçkıran tedavisinde en başarılı yöntemlerden birisi SADBE aslında bu bir madde olup, Avrupa’da en sık kullanılan saçkıran ilaçları arasında yer almaktadır. Saçkıran tedavisinde %98 başarı oranı olup, SADBE uygulayan 100 kişiden 98’i bu sorundan kurtulmaktadır. Biraz pahalı bir madde olması nedeniyle geçtiğimiz yıla kadar Türkiye’de sadece tecrübeli eczacıların hazırlayabildiği bu madde Hair Pharma firmasının girişimleri ile Roll-on ilaç haline getirilmiş ve aldığı izin ile eczanelerde satışa sunulmuştur. Ürünün adını SADBE olarak belirleyen Hair Pharma ürün içeriğinde ana madde olarak %1 SADBE içerdiğini ayrıca Procain ile saç köklerini besleyen damarları genişleterek kan akışını hızlandırmaktadır. Bunun dışında Capsaicin maddesi ile saç kökünü tahriş edici uyarıcı içeriği bulunmaktadır. Roll-on şeklinde üretilen ilaç saçkıran sonucu dökülme oluşan alana kolayca sürülebilir. Günde 2 defa uygulanması gereken SADBE içeriğindeki bileşenler biraz canınızı yakabilir. Bu durum sadece SADBE’de olmayıp, aynı zamanda sarımsak uygulaması da biraz canınızı yakacaktır. SADBE hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yandaki bağlantıya tıklayınız. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

DPCP (Yan Etkisi Bulunuyor)
Dünya genelinde bilimsel saçkıran tedavisi için iki yöntem geliştirilmiştir. Onlardan biri SADBE diğeri ise DPCP olup SADBE en çok önerdiğimiz yöntemlerden biridir. Aynı şekilde %98 başarı oranı olan maddelerden biride DPCP olup, Türkiye’de bu maddeyi bulma imkanı yoktur. Aman olmasın çünkü DPCP kullanımı kişide kısırlığa neden olan yan etkisi bulunmaktadır. Doğurganlık döneminde olan, çocuk sahibi olmayı düşünenler için DPCP önermiyoruz. O nedenle kullanacağınız ürünlerin mutlaka yan etkileri konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Saçkıran Kaşlarda, Kirpiklerde Olur mu?
Alopecia Areata tedavisi hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, şimdi ise sizlerden gelen en dikkat çekici sorulara cevap vermek istiyorum. Saçkıran kaşlarda, sakallarda, kirpiklerde olur mu? yönünde olup, yukarıdaki satırlarda da belirttiğim gibi Saçkıran vücudun her yerinde görülebilen bir sorundur. Tabi ki kıyafet ile kapanan bölgeler dikkat çekmezken saç, sakal, kaş, kirpik dikkat çekmesi nedeniyle bizi rahatsız etmektedir.

Sorun Kafada Mantar Problemimi?
En sık sorulan sorulardan biride Saçkıran Mantar nedeniyle olduğu yönündedir. Böyle bir bulgu olmayıp, sorun saç kökleri ile alakalıdır. Oysaki mantar sadece saç derisine etki edebilen bir sorun olup, kafada mantar sadece kepek problemine neden olmaktadır. Mantar ile saçkıran ilişkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Saçkıran Olan Ünlüler Var mı?
Evet arkadaşlar geçtiğimiz günlerde ünlü bir isim olan Okan Bayülgen Saçkıran sorununa yakalandığını belirtmiş ve sorunun dikkat çekmemesi için saçlarını oldukça kısa kestirmeyi uygun görmüştür.

Saçkıran Tedavisi Ne Kadar Sürer?
En sık sorulan sorulardan biride tedavi süreci olup, 2 ay ile 1 yıl arasında sürecek bir sürece hazır olmalısınız.

Sarımsak Şampuanı, Losyonu İşe Yarar mı?
İnternet ortamında sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu yada İngilizcesi Garlex olarak satılan ürünler Saçkıran için her hangi bir etkisi olmayıp, sadece doğal sarımsak kullanmak gerekiyor.

408 Comments

Add a Comment
 1. Benim kız kardeşimde yaklaşık 2 aydır saç kıran var gün geçtikçe büyüyor bir para büyüklüğündeydi şuan bir avuç büyüklüğünde. Her saçı tarandığında baya bi dökülüyor ve ensesinde bir avuç büyüklüğünde var sarımsak tedavisini yaptık etki görmedik eski berberlerin yapmış olduğu ilacı kullandık etki görmedik ne yapmamız lazım hocam ?

  1. Can: Kısa süre içerisinde neredeyse uygulamadığınız tedavi kalmamış, böyle olmaz. Öncelikle saçkıran olan kardeşiniz ve siz sakin olmalısınız. Stres, panik bu sorunu iyice tetikler. Şunu bilmelisiniz ki sakin olmanız halinde saçkıran %99 geçecektir. Uyguladığınız tedavi minimum 3 ay devam etmelidir. Size önerim SADBE kullanmanız ve en az 3 ay kesintisiz devam etmenizdir.

 2. Hocam benim kafamın arkasında para büyüklüğünde iki tane var ve yıllardır hiçbir değişme yok bişey kullanmadım ne yapmam gerekiyo

  1. Barış: SADBE kullanmanı öneririm. Stres, sıkıntı ve kafana taktığın şeyler varsa onları da bir kenara bırakarak hayata daha pozitif bakmalısın.

 3. Hocam ben de daha önce sackıran cıkmıştı ve sarmısak yöntemiyle gecmişti bugün farkettim bir kez daha oluşuyor aynı yöntemi bir kez daha uyguluyabilirmiyim ? Yada buda gectikten sonra bir daha olurmu bu sürekli

  1. Yusuf: Saçkıran özellikle 30-35 yaşına kadar olma riski bulunuyor. Stres, sıkıntı ve endişeli bir yaşamın varsa bu kaçınılmaz olacaktır. Evet sarımsak tedavisi deneyebilirsiniz. Etki etmemesi halinde SADBE kullanmaya başlarsın.

 4. SACKIRAN WAR NE YAPMALIYIM

  1. Muhammet Emin: Öncelikle soruna neden olan sıkıntı, stres, endişe ve gelecek korkusundan uzak durmalısınız. Sonrasında sarımsak ya da SADBE kullanarak çözüm bulabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018