Saçkıran Sarımsak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Saçkıran tedavisinde bitkisel ve daha ekonomik bir yöntem arıyorsanız size önerim evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak olacaktır. Evet sarımsak ile saçkırandan kurtulmak %50 oranında mümkün olmaktadır. Peki sarımsağı nasıl uygulayacağız? hemen birlikte bakalım.


Bölgesel saç dökülmesi olarak bilinen Saçkıran tedavisi diğer dökülmelere göre daha kolay ve garantili olduğu söylenebilir. Öyle ki hiç bir şey yapılmaması halinde bile %30 sorun kendi kendine çözülmektedir. Tabi ki bu durum uzun zaman alacağı için beklemek yerine mutlaka bir şeyler yapmalıyız. Bu kapsamda ilk yapılması gereken hastalığa neden olan aşırı stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi ortamlardan sıyrılmalıyız. Aksi halde tedavide başarı oranı düşecek ve etki süresi gecikecektir. Bunun dışında ilk olarak bitkisel saçkıran tedavisi ile başlayacağız. Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak tedavisi ile en az 2 ay sürecek bir sürece hazır olmalıyız.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi Nedir?
%98 oranında kalıcı kelliğe neden olmayan saçkıran sarımsak tedavisi ilk uygulanması gereken yöntemler arasındadır. Tedavide başarı oranı %50 olup, mutlaka ama mutlaka en az 2 ay düzenli uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hiç bir olumlu etki etmemesi halinde diğer tedavi yöntemlerine geçebilirsiniz. Olumlu etkileri olması halinde tam olarak sağlığınıza kavuşuna kasar saçkıran sarımsak tedavisi devam edilmelidir.

Sarımsak Nasıl Uygulanır?
Öncelikle ihtiyacımız olan mutfakların olmazsa olmazı sarımsak olup, pazarda, manavda her yerde kolayca bulabilirsiniz. Sarımsağı ortasından keserek saplı kısmı kullanacağız. Çünkü sapından tutarak kolayca uygulanabilir. Kesik olan kısmı saçkıran sonucu dökülme oluşan cilde tahriş olana kadar sürüyoruz. Sarımsak asitli olması nedeniyle biraz canınızı yakabilir.

Saçkıran Tedavisi

Tedaviye Ne Kadar Devam Edilmeli?
1-2 Günde bir tekrarlamanız gereken bu işlem için en az 2 ay bıkmadan devam etmeniz gerekir. Özellikle akşamları eve geldiğinizde uygulamanız önerilir. Tabi ki ister istemez kokuya neden olacaktır.

Sarımsak Saçkırana Etkisi Nedir?
Burada yapılmak istenen damarların genişletilmesi ve kan akışının hızlandırılmasıdır. Aynı şekilde kıl köklerininde uyarılmasını sağlayan sarımsak bunu bilimsel maddeler ile yapmak istediğinizde ise Procain ve Capsaicin maddesi ilaçlarda kullanılmaktadır. Tabi ki her zaman sarımsak yada bu maddeler tek başına yeterli değildir.

Etkili Olmazsa Ne Yapmalıyım?
Yazıya girişte de söylediğim gibi tedavinin başarı oranı %50 olup, etkili olabilir yada olmayabilir. Bunun için bu sadece bir deneme olup, dakat unutmamanız gereken ilk adımı atmış olduğunuz için sonuca yakın olduğunuzdur. 2 Aylık süreç içinde her hangi bir olumlu sonuç olmaması halinde bitkisel tedavi yerine bilimsel tedavilere geçme zamanı gelmiştir. Burada uygulayabileceğimiz 3 yöntem bulunmaktadır.

Kortizon: Hastaneye gittiğinizde en çok önerilen saçkıran tedavi yöntemi kortizon enjeksiyonu olup, maalesef yan etkisi ve sebebe yönelik bir tedavi olmadığı için %70 başarı oranı bulunmaktadır. Yani kesin bir sonuç alma imkanınız yoktur. O nedenle bence kortizon ile zaman kaybetmemelisiniz.

DPCP: Saçkıran tedavisine yönelik geliştirilen 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE olup, maalesef DPCP maddesi etkili olduğu kadar kısırlık yapabilen yan etkisi ile insanların uzak durduğu bir yöntemdir. Geriye kalan SADBE ise şuan en etkili bilimsel maddeler arasında yer almaktadır.

SADBE: Bilimsel saçkıran tedavisinde en önemli yere sahip olan bu madde Avrupa’da sıkça kullanılırken pahalı olması nedeniyle ülkemizde geçtiğimiz yıla kadar hiç satışı yapılmadı. Sadece doktor reçetesi ile tecrübeli eczacıların hazırladığı SADBE geçtiğimiz yıl Hair Pharma firması tarafından ilaç haline getirilmiş olup, madde ile aynı ismi taşıyan Roll-on olarak üretilmiştir. %1 SADBE içeriğine ek olarak saç kökünü uyaran Capsaicin ve damarları genişleten Procain içermektedir. Üretici resmi satış sitesi ve size en yakın eczaneden satın alma imkanı bulacağınız saçkıran ilacı SADBE hakkında hazırladığımız bilgilendirme sayfasına aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sarımsak Şampuanı, Yağı, Losyonu İşe Yarar mı?
Tedavide kullanmamız gereken tek şey yediğimiz sarımsak olup, bunun dışında sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu, sarımsak yağı vs hiç birisi etkili olmayacaktır.

Saçkıran Şampuanı İşe Yarar mı?
Gözlemlediğim kadarıyla saçkıran şampuanı olarak satılan bazı ürünler bulunmaktadır. Ürün detayına baktığınızda sarımsak şampuanı olarak sunulmakta olup, daha fazla ilgi çekici olması için Sarımsak kelimesi yerine onun İngilizcesi olan Garlex kullanılmaktadır. Şampuanlar saçkıran için etkili değildir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Saçkıran sarımsak tedavisi hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin soruları varsa yanıtlayabilirim. Maddi sıkıntısı olmayan, bitkisel tedavi ile zaman kaybetmek istemeyen direkt olarak SADBE tedavisine başlayabilir. Saçkıran problemi yaşayan insanlarda %98 etkili olmaktadır.

88 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba saç kıran oldum doktora gittim ve oluşan bölgeden iğne yaptılar bu iş 4 haftada bir 6 ay boyunca devam edecek . Bu dönemde başıma sarımsak sursem herhangi bir zararlı etkisi olur mu ?teşekkürler ..

  1. Mustafa: Kortizon tedavisine başladıysan öncelikle onunla devam etmelisin. Ya da hiç başlamadan önce sarımsak ile deneme yapmalıydın.

 2. Mrb saçım da tırnak kadar çıktı Büyûrmü büyûmemesi icin ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lütfen 🙁

  1. Kerem: Saçkıran büyüyen, yayılan bir yapıdadır. Önüne geçmek için öncelikle sakin, huzurlu ve stresten uzak olmalısın. Sarımsak ya da SADBE kullanarak saçların yeniden çıkmasını hızlandırabilirsin.

 3. Mrb ben 4 aylik hamileyim sacimin heryerinde parmak ucu genisliginde acilmalar var cildiyeye gittim sackran degil dedi bitkisel bi sampuan verdi ne yapmam lazim

  1. Gül: Saçkıran dışında akla bir şey gelmiyor. Fakat hiç bir şampuan saç dökülmesine etki etmez. Siz en iyisi farklı bir cildiye uzmanına muayene olun.

 4. Hocam merhaba;

  Sakalımın bir kısmında saçkıran var; yaklaşık 10 yıl kadar önce gene olmuş sarımsak tedavisiyle yeniden çıkmıştı.

  Geçen gün sarımsak kürü uyguladım; 2 ay kadar önce yine uygulamış ama olumlu sonuç alamamaıştım; bu sefer daha uzun süre ( yaklaşık 25 dakika) uyguladım cildim tahriş oldu ilk gece ve ertesi gün şişti. Şu an Şiş indi yalnız derisinin bir kısmı soyuldu ve biraz morluklar var( soyulmayan kesimde)

  Acı yok, yumuşatıcı krem kullanmalı mıyım, ciddiye’ye görüneyim mi?
  Teşekkür ederim

  1. Kağan: Öncelikle stres ve sıkıntıdan kurtularak hayata devam etmelisin. Sıkıntı ve stres saçkıran yapar, yayılmasına neden olur, tedaviyi zorlaştırır. Uyguladığın tedavi %50 başarılı yani etkili olur da, olmazda ama abartılı uygulama maalesef zarar verebilir. Evet bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Çünkü nemlendiriciden öte onarıcı etkili krem gerekebilir. Saçkıran içinde SADBE kullanmanı ve sabırlı olmanı öneririm. Bu bir geçiş sürecidir. Bir zaman sonra yaşadığın sorunu bile hatırlamayacaksın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018