Sarımsak İle Saçkıran Geçer mi? Demeyin

Saçkıran tedavisinde bitkisel ve daha ekonomik bir yöntem arıyorsanız size önerim evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak olacaktır. Evet sarımsak ile saçkırandan kurtulmak %50 oranında mümkün olmaktadır. Peki sarımsağı nasıl uygulayacağız? hemen birlikte bakalım.

Bölgesel saç dökülmesi olarak bilinen Saçkıran tedavisi diğer dökülmelere göre daha kolay ve garantili olduğu söylenebilir. Öyle ki hiç bir şey yapılmaması halinde bile %30 sorun kendi kendine çözülmektedir. Tabi ki bu durum uzun zaman alacağı için beklemek yerine mutlaka bir şeyler yapmalıyız. Bu kapsamda ilk yapılması gereken hastalığa neden olan aşırı stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi ortamlardan sıyrılmalıyız. Aksi halde tedavide başarı oranı düşecek ve etki süresi gecikecektir. Bunun dışında ilk olarak bitkisel saçkıran tedavisi ile başlayacağız. Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak tedavisi ile en az 2 ay sürecek bir sürece hazır olmalıyız.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi Nedir?
%98 oranında kalıcı kelliğe neden olmayan saçkıran sarımsak tedavisi ilk uygulanması gereken yöntemler arasındadır. Tedavide başarı oranı %50 olup, mutlaka ama mutlaka en az 2 ay düzenli uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hiç bir olumlu etki etmemesi halinde diğer tedavi yöntemlerine geçebilirsiniz. Olumlu etkileri olması halinde tam olarak sağlığınıza kavuşuna kasar saçkıran sarımsak tedavisi devam edilmelidir.

Sarımsak Nasıl Uygulanır?
Öncelikle ihtiyacımız olan mutfakların olmazsa olmazı sarımsak olup, pazarda, manavda her yerde kolayca bulabilirsiniz. Sarımsağı ortasından keserek saplı kısmı kullanacağız. Çünkü sapından tutarak kolayca uygulanabilir. Kesik olan kısmı saçkıran sonucu dökülme oluşan cilde tahriş olana kadar sürüyoruz. Sarımsak asitli olması nedeniyle biraz canınızı yakabilir.

Saçkıran Tedavisi

Tedaviye Ne Kadar Devam Edilmeli?
1-2 Günde bir tekrarlamanız gereken bu işlem için en az 2 ay bıkmadan devam etmeniz gerekir. Özellikle akşamları eve geldiğinizde uygulamanız önerilir. Tabi ki ister istemez kokuya neden olacaktır.

Sarımsak Saçkırana Etkisi Nedir?
Burada yapılmak istenen damarların genişletilmesi ve kan akışının hızlandırılmasıdır. Aynı şekilde kıl köklerininde uyarılmasını sağlayan sarımsak bunu bilimsel maddeler ile yapmak istediğinizde ise Procain ve Capsaicin maddesi ilaçlarda kullanılmaktadır. Tabi ki her zaman sarımsak yada bu maddeler tek başına yeterli değildir.

Etkili Olmazsa Ne Yapmalıyım?
Yazıya girişte de söylediğim gibi tedavinin başarı oranı %50 olup, etkili olabilir yada olmayabilir. Bunun için bu sadece bir deneme olup, dakat unutmamanız gereken ilk adımı atmış olduğunuz için sonuca yakın olduğunuzdur. 2 Aylık süreç içinde her hangi bir olumlu sonuç olmaması halinde bitkisel tedavi yerine bilimsel tedavilere geçme zamanı gelmiştir. Burada uygulayabileceğimiz 3 yöntem bulunmaktadır.

Kortizon: Hastaneye gittiğinizde en çok önerilen saçkıran tedavi yöntemi kortizon enjeksiyonu olup, maalesef yan etkisi ve sebebe yönelik bir tedavi olmadığı için %70 başarı oranı bulunmaktadır. Yani kesin bir sonuç alma imkanınız yoktur. O nedenle bence kortizon ile zaman kaybetmemelisiniz.

DPCP: Saçkıran tedavisine yönelik geliştirilen 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE olup, maalesef DPCP maddesi etkili olduğu kadar kısırlık yapabilen yan etkisi ile insanların uzak durduğu bir yöntemdir. Geriye kalan SADBE ise şuan en etkili bilimsel maddeler arasında yer almaktadır.

SADBE: Bilimsel saçkıran tedavisinde en önemli yere sahip olan bu madde Avrupa’da sıkça kullanılırken pahalı olması nedeniyle ülkemizde geçtiğimiz yıla kadar hiç satışı yapılmadı. Sadece doktor reçetesi ile tecrübeli eczacıların hazırladığı SADBE geçtiğimiz yıl Hair Pharma firması tarafından ilaç haline getirilmiş olup, madde ile aynı ismi taşıyan Roll-on olarak üretilmiştir. %1 SADBE içeriğine ek olarak saç kökünü uyaran Capsaicin ve damarları genişleten Procain içermektedir. Üretici resmi satış sitesi ve size en yakın eczaneden satın alma imkanı bulacağınız saçkıran ilacı SADBE hakkında hazırladığımız bilgilendirme sayfasına aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sarımsak Şampuanı, Yağı, Losyonu İşe Yarar mı?
Tedavide kullanmamız gereken tek şey yediğimiz sarımsak olup, bunun dışında sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu, sarımsak yağı vs hiç birisi etkili olmayacaktır.

Saçkıran Şampuanı İşe Yarar mı?
Gözlemlediğim kadarıyla saçkıran şampuanı olarak satılan bazı ürünler bulunmaktadır. Ürün detayına baktığınızda sarımsak şampuanı olarak sunulmakta olup, daha fazla ilgi çekici olması için Sarımsak kelimesi yerine onun İngilizcesi olan Garlex kullanılmaktadır. Şampuanlar saçkıran için etkili değildir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Saçkıran sarımsak tedavisi hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin soruları varsa yanıtlayabilirim. Maddi sıkıntısı olmayan, bitkisel tedavi ile zaman kaybetmek istemeyen direkt olarak SADBE tedavisine başlayabilir. Saçkıran problemi yaşayan insanlarda %98 etkili olmaktadır.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

95 Yorum

 1. Merhaba, benimde üç buçuk aydır sackiranim var. Doktor asit ve minoxil verdi. Kullandım ise yaramadı. Tekrar gittim bu sefer kortizon enjekte etti ve minoxil %5 kullan dedi, 3 hafta sonra gel dedi. Şuan sarımsak kullansam ise yarar mı acaba?

  • Naz: Sarımsak tedavisi %50 başarı olan bir yöntem olup, size önerim tedavide başarı oranı %95 olan SADBE kullanmanızdır.

 2. merhabalar , benim saçımın yüzde 50 si yoktu , losyonlar kullandım ama işe yaramadı en son 1 ay önce sarımsak tedavisne başladım ve şuan kafamın hertarafı sarı sarı tüylerle dolu bazı yerler rengini aldı bile . ve en son tedavimde kafa derimin bir bölümü attı ve altından saç kökleri gözüküyor . sizce devam etmeliyim yada kafa derimin çok tahriş olmasının kötü bir yanı var mı ? Teşekküler.

 3. Bende de on saçımda saç kıran oluştu halada bi tedavi uygulamadim sanki hala oradaki saçları çekiyor gibi hissediyorum ne önerirsiniz?Şimdiden teşekkürler.

  • Nazlı: Benim önerim SADBE kullanman yönünde olacaktır. Yada maddi imkanın yoksa sarımsak tedavisine başlayabilirsin.

 4. merhaba sarımsağı deriye mi süreceğiz

  • Esra: Evet saçkıran sonucu açılan ve parlak bir şekilde görülen saç derisi, kaş, sakal artık nerede ise tahriş edene kadar sürüyoruz.

 5. merhaba. Kafamda 2016 haziran başından beri 1 lira büyüklüğünde saç kıran var. Sarımsak kullandım bu zamana kadar. Zayıf siyah kıllar çıktı ve bazı bölgelerde de sarımsı tüylenmeler oldu. Bu süreçten sonra da sarımsağa devam etmeli miyim? Bir de çıkan bu zayıf kılların güçlenmesi için ne yapabilirim?

  • Cemal: Tedaviye başlayalı 1-2 ay olmuş sanıyorum. Sarımsak sizde etkili olduğu görülüyor. Sorun tam olarak düzelene dek sarımsak ile devam etmelisiniz.

 6. Benim sackiran hastalığım üç seneye yaklaştı ve sacimin heryerine bulaştı sadbenin garantisi varmı suanda bi ilaç kullanıyorum biraz etkisi var gibi ikisinde kullansam sorun olurmu sadbenin saç çıkma zamanı uzunmu kisami?ilginize tesekurler şimdiden

  • Ömer: Hiç bir şeyin garantisi yoktur. Siz kullanıp, etkisini gördüğünüz ürün ile tedaviye devam etmelisiniz.

 7. Merhabalar kolay gelsin ben hem kemoterapi hemde işin tedavisi görüyorum saçlarım komple döküldü ama çıkmaya başladı tekrar ama şuan ensemin biraz daha yukarisina kadar sac kiran oldu bunun için sarımsak kullanmamda sakınca olurmu yoksa ilaç mı kullanmaliyim

  • Doğan: Öncelikle geçmiş olsun. Kemoterapi ilaçları saçları döken yan etkiye sahiptir. Tabii ki tedavi son bulması ile geri çıkar. Saçkıran ise muhtemelen stres ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile oldu diye düşünüyorum. Daha kısa sürede çözüm için sarımsak yerine SADBE kullanmalısın.

 8. Merhaba ben de bu ilk sol kulagimin arkasında başladı 50 kuruş büyüklüğünde kuaförüm dedi ben de bi ilaç var zımpara ile kazidi orayı sonra ilacı pamukla bastı suan çıktı ama şimdi çok can yaktiginida ekleyin suan 2 yer de daha çıktı sarımsakla halletmeye çalışıyorum ama umut verici değil kuaföre tekrar gidip ilaç tedavisi yaptircam 1 hafta içinde kabuk atıyor kokler çıkıyor

 9. ben dün saç traşı oldum ve sackıran var 50 kurus büyüklüğünde ve bir tanede 10 kuruş büyüklüğünde var bunlara sarımsak uygularsam cıkarmı yada eczaneden sadbe mi alıyım lütfen yardımcı olun

  • Ömer: Sarımsak ile yapılan tedaviler her iki kişinin birinde etkili olmaktadır. SADBE ise başarı oranı %9 düzeyine çıkmaktadır. Maddi problemin yoksa SADBE ile daha kısa sürede sonuç alırsın.

 10. Meraba ben sarimsak yagi kulaniyorum bu 1 aya yakindir hala etkisi yok ne yapmaliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir