Sarımsak İle Saçkıran Geçer mi? Demeyin

Saçkıran tedavisinde bitkisel ve daha ekonomik bir yöntem arıyorsanız size önerim evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak olacaktır. Evet sarımsak ile saçkırandan kurtulmak %50 oranında mümkün olmaktadır. Peki sarımsağı nasıl uygulayacağız? hemen birlikte bakalım.

Bölgesel saç dökülmesi olarak bilinen Saçkıran tedavisi diğer dökülmelere göre daha kolay ve garantili olduğu söylenebilir. Öyle ki hiç bir şey yapılmaması halinde bile %30 sorun kendi kendine çözülmektedir. Tabi ki bu durum uzun zaman alacağı için beklemek yerine mutlaka bir şeyler yapmalıyız. Bu kapsamda ilk yapılması gereken hastalığa neden olan aşırı stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi ortamlardan sıyrılmalıyız. Aksi halde tedavide başarı oranı düşecek ve etki süresi gecikecektir. Bunun dışında ilk olarak bitkisel saçkıran tedavisi ile başlayacağız. Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak tedavisi ile en az 2 ay sürecek bir sürece hazır olmalıyız.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi Nedir?
%98 oranında kalıcı kelliğe neden olmayan saçkıran sarımsak tedavisi ilk uygulanması gereken yöntemler arasındadır. Tedavide başarı oranı %50 olup, mutlaka ama mutlaka en az 2 ay düzenli uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hiç bir olumlu etki etmemesi halinde diğer tedavi yöntemlerine geçebilirsiniz. Olumlu etkileri olması halinde tam olarak sağlığınıza kavuşuna kasar saçkıran sarımsak tedavisi devam edilmelidir.

Sarımsak Nasıl Uygulanır?
Öncelikle ihtiyacımız olan mutfakların olmazsa olmazı sarımsak olup, pazarda, manavda her yerde kolayca bulabilirsiniz. Sarımsağı ortasından keserek saplı kısmı kullanacağız. Çünkü sapından tutarak kolayca uygulanabilir. Kesik olan kısmı saçkıran sonucu dökülme oluşan cilde tahriş olana kadar sürüyoruz. Sarımsak asitli olması nedeniyle biraz canınızı yakabilir.

Saçkıran Tedavisi

Tedaviye Ne Kadar Devam Edilmeli?
1-2 Günde bir tekrarlamanız gereken bu işlem için en az 2 ay bıkmadan devam etmeniz gerekir. Özellikle akşamları eve geldiğinizde uygulamanız önerilir. Tabi ki ister istemez kokuya neden olacaktır.

Sarımsak Saçkırana Etkisi Nedir?
Burada yapılmak istenen damarların genişletilmesi ve kan akışının hızlandırılmasıdır. Aynı şekilde kıl köklerininde uyarılmasını sağlayan sarımsak bunu bilimsel maddeler ile yapmak istediğinizde ise Procain ve Capsaicin maddesi ilaçlarda kullanılmaktadır. Tabi ki her zaman sarımsak yada bu maddeler tek başına yeterli değildir.

Etkili Olmazsa Ne Yapmalıyım?
Yazıya girişte de söylediğim gibi tedavinin başarı oranı %50 olup, etkili olabilir yada olmayabilir. Bunun için bu sadece bir deneme olup, dakat unutmamanız gereken ilk adımı atmış olduğunuz için sonuca yakın olduğunuzdur. 2 Aylık süreç içinde her hangi bir olumlu sonuç olmaması halinde bitkisel tedavi yerine bilimsel tedavilere geçme zamanı gelmiştir. Burada uygulayabileceğimiz 3 yöntem bulunmaktadır.

Kortizon: Hastaneye gittiğinizde en çok önerilen saçkıran tedavi yöntemi kortizon enjeksiyonu olup, maalesef yan etkisi ve sebebe yönelik bir tedavi olmadığı için %70 başarı oranı bulunmaktadır. Yani kesin bir sonuç alma imkanınız yoktur. O nedenle bence kortizon ile zaman kaybetmemelisiniz.

DPCP: Saçkıran tedavisine yönelik geliştirilen 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE olup, maalesef DPCP maddesi etkili olduğu kadar kısırlık yapabilen yan etkisi ile insanların uzak durduğu bir yöntemdir. Geriye kalan SADBE ise şuan en etkili bilimsel maddeler arasında yer almaktadır.

SADBE: Bilimsel saçkıran tedavisinde en önemli yere sahip olan bu madde Avrupa’da sıkça kullanılırken pahalı olması nedeniyle ülkemizde geçtiğimiz yıla kadar hiç satışı yapılmadı. Sadece doktor reçetesi ile tecrübeli eczacıların hazırladığı SADBE geçtiğimiz yıl Hair Pharma firması tarafından ilaç haline getirilmiş olup, madde ile aynı ismi taşıyan Roll-on olarak üretilmiştir. %1 SADBE içeriğine ek olarak saç kökünü uyaran Capsaicin ve damarları genişleten Procain içermektedir. Üretici resmi satış sitesi ve size en yakın eczaneden satın alma imkanı bulacağınız saçkıran ilacı SADBE hakkında hazırladığımız bilgilendirme sayfasına aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sarımsak Şampuanı, Yağı, Losyonu İşe Yarar mı?
Tedavide kullanmamız gereken tek şey yediğimiz sarımsak olup, bunun dışında sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu, sarımsak yağı vs hiç birisi etkili olmayacaktır.

Saçkıran Şampuanı İşe Yarar mı?
Gözlemlediğim kadarıyla saçkıran şampuanı olarak satılan bazı ürünler bulunmaktadır. Ürün detayına baktığınızda sarımsak şampuanı olarak sunulmakta olup, daha fazla ilgi çekici olması için Sarımsak kelimesi yerine onun İngilizcesi olan Garlex kullanılmaktadır. Şampuanlar saçkıran için etkili değildir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Saçkıran sarımsak tedavisi hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin soruları varsa yanıtlayabilirim. Maddi sıkıntısı olmayan, bitkisel tedavi ile zaman kaybetmek istemeyen direkt olarak SADBE tedavisine başlayabilir. Saçkıran problemi yaşayan insanlarda %98 etkili olmaktadır.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

95 Yorum

 1. selamın aleyküm hocam 18 yaşındayım ve bundan 3 sene önce de saç kıran hastalığına yakalan dım onun tedavisi yurt dışın dan gelen bir asit türüyle oldu suan tekrar aynı hastalık var saçım da sarımsakla tariş ettim bu seferde geçerse hastalık tekrar edermi

  • Mehmet: Ve aleyküm selam sıkıntılı ve stresli bir dönem yaşıyorsan sorunun tekrarlaması normaldir. Tedavi için önerim sarımsaktan öte SADBE olmaktadır. Aylık 60-70 TL ilaç masrafı sorun olmazsa mutlaka SADBE kullanmalısın.

 2. Fırat can çakır

  Öncelikle merhabalar hocam saçımın etraflarında 4-5 aydan beri saç kıran var bir kac ilac kullandim ve etkisini görmedim en son sarmısak ile devam edeceğim sacımın bir kac yerinde. Kendi kendine yarım yamalak saç çıktı ve daha sonra ise baska yerlere yayılmaya başladı hastaneye gittim ve ilac birde jel yanında ise sadece bir tane iğne verdiler iğneden korktuğum icin vurulmadim jel ve ilacın da bir gram etkisini görmedim ve birde sarimsagi aksam sürüp sabah yıkamamiz gerekir mibu konu üzerinde ne yapmam gerekiyor hocam?

  • Fuat Can Çakır: Öncelikle stres ve sıkıntılı hayatını pozitif hale getirmelisin. Aksi halde bu sorundan kurtulman zordur. Tedavide ise sarımsak yerine SADBE ile devam etmelisin. Çünkü sarımsak %50 etkili olup, daha fazla zaman kaybetmen senin moralini bozacaktır.

 3. Merhaba hocam benim sakal kıran çıktı sakallarııma git gide yayılıyor sarmısak tedavisi ve bilimsel tedavi de görüyorum hiç işe yaramadı yardımcı olun lütfen

  • Talat: Öncelikle sakin ol, bu sorunun geçici olduğunu bil ve buna göre stressiz bir hayata adım atmalısın. Sana önerim daha hızlı sonuç alman için SADBE olacaktır.

 4. Hocam iyi gunler , ben 10 yıldır Alopesi Areata ile uğraşıyoruyuk 10 yıl önce arkası oldu aradan yıllar geçti yanlar oldu şimdi tepeler oluyor şimdiye kadar 5 doktora gittim birinde iğne tedavisi birinde krem birinde losyon Vs kullandım ama faydası yok sarımsak sampuanlari kullandim sarımsak zeytinyağı da uyguladım SADBEyi ilk defa duydum alıp kullansam faydası olur mu?

  • HLYYY: Saçkıran problemi daha öncede söylediğim gibi stres kaynaklı olup, mutlaka kendinizi rahatlatıcı önlemler almalısınız. Tedavide sarımsak etkili olmasına karşın asla sarımsak şampuanı, losyonu vs kullanılmaması gerektiğini belirttim. Asıl önerim SADBE kullanılması yönündedir. 6 Ay içinde etki etmesi beklenir. Herhangi bir etki etmemesi halinde ise kıl kökleri öldüğü şeklinde değerlendirilir. 6 Ay düzenli şekilde %1 formunu kullanın tekrar konuşalım.

 5. Perihan güney

  Saç kıran için 2 ay Alopesi sipreyi kullandım oğlumda işe yaramadı şimdi sarımsak kullanmaya başladım oğlum 4 yaşında sizce günde kaç defa surmeliyim daha iyi sonuç alabilmek için

 6. Salamun aleykum. Hocam benim kardesiminde saclari dokuldu tedavi gordu ama saclari gelip tekrar dokuluyor neden acaba

  • Meryem: Ve aleyküm selam saçkıran probleminin en önemli nedeni stres, sıkıntı ve endişeli bir yaşam olup, bu şekilde devam etmesi sorunun tekrarlaması ve yayılmasına neden olur. Hayata daha pozitif bakarak, SADBE kullanmaya başlaması gerekir.

 7. Selam hocam benim 7 yasinda bir kizim var sac lari 3 ay dan beri aralik li acilmalar oldu hala dokulmeye devam ediyor. Ayni sorunlar bende vardi benide 12 yasimda baslamisti benim hep dokuldu butun ilac lari kullandik hastanede yattim ama bir sonuc goremedik kizimin da bu sikitiyi yasamasini istemiyorum sizden yardim istiyorum.

  • Aynur: Çocuğun kendi içerisinde yaşadığı muhtemelen korku ve sıkıntılar bulunuyor. Öncelikle bunu bulmaya çalışmalısınız. Tedavide ise SADBE kullanmanızı öneririm.

 8. Merhaba scatrisyel alopesi hastalığının tedavisi için önerebileceğiniz bir yöntem varmıdır. Dökülen saçlar yeniden çıkarmı

  • Feyyaz: Skatrisyel Alopesi (Kalıcı Saç Dökülmesinin) tedavisi mutlaka bir cildiye uzmanı gözetiminde yapılması gerekir. Yani yapılabilecek tüm tedaviler denenmesi gerekir.

 9. Merhaba doktor bey
  Oğlum 17 yaşında saçları döküldü saç kıran gördükçe ben o benden ben onun kadar üzülüyorum nerdeyse bütün kafası tek tük Değil
  Ne yapılması lazım

  • Suna: Sorunun kaynağı stres, sıkıntı, üzüntü, kafaya takma vs bunlara devam etmeniz halinde sorun sürekli ilerler. Öncelikle siz kafaya takmadan çocuğunuzun moralini yüksek tutmalısınız. Saçkıran sizin çocuğunuz gibi milyonlarca insanda bulunan çözümü mümkün bir hastalıktır. İlk olarak sorunun geçici olduğuna çocuğunuzu inandırın ve SADBE kullanmaya başlayın.

 10. Selamun aleyküm hocam benim 1 bucuk senedir saçlarım çıkmıyo kullanmadıgım ilaç kalmadıı napmalıyım ?

  • Murat: Ve aleyküm selam öncelikle sakin ve sabırlı olmalıyız. SADBE kullandın mı bilmiyorum ama %1 formunu 6 ay düzenli dene etkisini göreceksin diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir