6 Haziran 2020 ,Cumartesi

Sarımsak İle Saçkıran Geçer mi? Demeyin

Saçkıran tedavisinde bitkisel ve daha ekonomik bir yöntem arıyorsanız size önerim evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak olacaktır. Evet sarımsak ile saçkırandan kurtulmak %50 oranında mümkün olmaktadır. Peki sarımsağı nasıl uygulayacağız? hemen birlikte bakalım.

Bölgesel saç dökülmesi olarak bilinen Saçkıran tedavisi diğer dökülmelere göre daha kolay ve garantili olduğu söylenebilir. Öyle ki hiç bir şey yapılmaması halinde bile %30 sorun kendi kendine çözülmektedir. Tabi ki bu durum uzun zaman alacağı için beklemek yerine mutlaka bir şeyler yapmalıyız. Bu kapsamda ilk yapılması gereken hastalığa neden olan aşırı stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi ortamlardan sıyrılmalıyız. Aksi halde tedavide başarı oranı düşecek ve etki süresi gecikecektir. Bunun dışında ilk olarak bitkisel saçkıran tedavisi ile başlayacağız. Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak tedavisi ile en az 2 ay sürecek bir sürece hazır olmalıyız.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi Nedir?
%98 oranında kalıcı kelliğe neden olmayan saçkıran sarımsak tedavisi ilk uygulanması gereken yöntemler arasındadır. Tedavide başarı oranı %50 olup, mutlaka ama mutlaka en az 2 ay düzenli uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hiç bir olumlu etki etmemesi halinde diğer tedavi yöntemlerine geçebilirsiniz. Olumlu etkileri olması halinde tam olarak sağlığınıza kavuşuna kasar saçkıran sarımsak tedavisi devam edilmelidir.

Sarımsak Nasıl Uygulanır?
Öncelikle ihtiyacımız olan mutfakların olmazsa olmazı sarımsak olup, pazarda, manavda her yerde kolayca bulabilirsiniz. Sarımsağı ortasından keserek saplı kısmı kullanacağız. Çünkü sapından tutarak kolayca uygulanabilir. Kesik olan kısmı saçkıran sonucu dökülme oluşan cilde tahriş olana kadar sürüyoruz. Sarımsak asitli olması nedeniyle biraz canınızı yakabilir.

Saçkıran Tedavisi

Tedaviye Ne Kadar Devam Edilmeli?
1-2 Günde bir tekrarlamanız gereken bu işlem için en az 2 ay bıkmadan devam etmeniz gerekir. Özellikle akşamları eve geldiğinizde uygulamanız önerilir. Tabi ki ister istemez kokuya neden olacaktır.

Sarımsak Saçkırana Etkisi Nedir?
Burada yapılmak istenen damarların genişletilmesi ve kan akışının hızlandırılmasıdır. Aynı şekilde kıl köklerininde uyarılmasını sağlayan sarımsak bunu bilimsel maddeler ile yapmak istediğinizde ise Procain ve Capsaicin maddesi ilaçlarda kullanılmaktadır. Tabi ki her zaman sarımsak yada bu maddeler tek başına yeterli değildir.

Etkili Olmazsa Ne Yapmalıyım?
Yazıya girişte de söylediğim gibi tedavinin başarı oranı %50 olup, etkili olabilir yada olmayabilir. Bunun için bu sadece bir deneme olup, dakat unutmamanız gereken ilk adımı atmış olduğunuz için sonuca yakın olduğunuzdur. 2 Aylık süreç içinde her hangi bir olumlu sonuç olmaması halinde bitkisel tedavi yerine bilimsel tedavilere geçme zamanı gelmiştir. Burada uygulayabileceğimiz 3 yöntem bulunmaktadır.

Kortizon: Hastaneye gittiğinizde en çok önerilen saçkıran tedavi yöntemi kortizon enjeksiyonu olup, maalesef yan etkisi ve sebebe yönelik bir tedavi olmadığı için %70 başarı oranı bulunmaktadır. Yani kesin bir sonuç alma imkanınız yoktur. O nedenle bence kortizon ile zaman kaybetmemelisiniz.

DPCP: Saçkıran tedavisine yönelik geliştirilen 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE olup, maalesef DPCP maddesi etkili olduğu kadar kısırlık yapabilen yan etkisi ile insanların uzak durduğu bir yöntemdir. Geriye kalan SADBE ise şuan en etkili bilimsel maddeler arasında yer almaktadır.

SADBE: Bilimsel saçkıran tedavisinde en önemli yere sahip olan bu madde Avrupa’da sıkça kullanılırken pahalı olması nedeniyle ülkemizde geçtiğimiz yıla kadar hiç satışı yapılmadı. Sadece doktor reçetesi ile tecrübeli eczacıların hazırladığı SADBE geçtiğimiz yıl Hair Pharma firması tarafından ilaç haline getirilmiş olup, madde ile aynı ismi taşıyan Roll-on olarak üretilmiştir. %1 SADBE içeriğine ek olarak saç kökünü uyaran Capsaicin ve damarları genişleten Procain içermektedir. Üretici resmi satış sitesi ve size en yakın eczaneden satın alma imkanı bulacağınız saçkıran ilacı SADBE hakkında hazırladığımız bilgilendirme sayfasına aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sarımsak Şampuanı, Yağı, Losyonu İşe Yarar mı?
Tedavide kullanmamız gereken tek şey yediğimiz sarımsak olup, bunun dışında sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu, sarımsak yağı vs hiç birisi etkili olmayacaktır.

Saçkıran Şampuanı İşe Yarar mı?
Gözlemlediğim kadarıyla saçkıran şampuanı olarak satılan bazı ürünler bulunmaktadır. Ürün detayına baktığınızda sarımsak şampuanı olarak sunulmakta olup, daha fazla ilgi çekici olması için Sarımsak kelimesi yerine onun İngilizcesi olan Garlex kullanılmaktadır. Şampuanlar saçkıran için etkili değildir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Saçkıran sarımsak tedavisi hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin soruları varsa yanıtlayabilirim. Maddi sıkıntısı olmayan, bitkisel tedavi ile zaman kaybetmek istemeyen direkt olarak SADBE tedavisine başlayabilir. Saçkıran problemi yaşayan insanlarda %98 etkili olmaktadır.

(Visited 8.068 times, 19 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saçkıran

Saçkıran Tedavisi İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Saçkıran ya da diğer adıyla Alopecia Areata, dünya genelinde tüm insanlarda görülmesi muhtemel bir tür saç sorunudur. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha sık görülür. Çünkü sorunun altında yatan neden bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun kendi öz dokularına saldırmasıdır. Tıp dilindeki tabiri Alopecia Areata olup, bu sorunun en basit halidir. Ayrıca ileri evrelerde Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis şeklinde sınıflandırma yapılır.

Güzel bir yönü saç köklerine zarar vermez. Yani saçkıran olan bir insan hiçbir zaman kalıcı kellik problemi yaşamaz. Alacağı önlemlerle 1-2 ay içerisinde bile sorundan kurtulabilir.

Çözüm için öncelikle bağışıklık sistemine zarar veren stress, sıkıntı, kaygı, aşırı üzüntü gibi durumlardan uzaklaşmak gerekir. Bunu sağladığınızda çözüm için önemli bir adımı atmış olursunuz. Sonrasında dermatoloji uzmanına muayene olarak size uygun tedavinin belirlenmesi gerekir.

Saçkıran tedavisi kişinin yaşı, dökülme türü ve dökülmenin yoğunluğuna göre belirlenir. 10 Yaş altı ve üstü şeklinde ele alınır. 10 Yaş altına sadece topikal kortizonlar önerilir. Kortizona ek olarak minoxidil kullanması da önerilir. Daha şiddetli sorunlarda ise kortizon yerine immünoterapi dediğimiz SADBE ve DPCP gibi etken maddeler kullanılır.

95 Yorum

 1. Hocam kolay gelsin benim ellerinde egzam çıktı yaralar kapanması gurbetteyim stres yaptım ve sonra bir gün duş aldım kas bolgemde deride pullanma oldu ve burun bolgemde yanma oldu yılan derisi gibi kafamda kaşıntı oldu çok gıcık edici kepeklenmeye başladı burdakiler doktor dahiliye doktoru ketorol sappuan verdi kasnti geçti ama kepek geçmedi

  • Oğuz: Egzama olan insanlarda kepek ve kaşıntı daha yaygın olmaktadır. Ketoral yeterli olmaması halinde Seboderm şampuan denemelisiniz. Dilerseniz Dermo TTO losyon ile etkisini artırabilirsiniz. Stres yapmamaya çalışmalısınız. Çünkü egzama ile stres ateş ile barut gibidir.

 2. Hocam ben saçlarımı koparıp duruyorum saçlarım azaldı ne yapmam lazım

  • Ebru: Özellikle gençlerde bu durum çok normaldir. Gençliğimde bende çok defa yapmışımdır. Saçımın ortasında 3-4 cm boşluk oluşurdur. Kuaför görünce saçkıran sanıyordu. Öncelikle kopardığın saçların geri gelecektir. Önemli olan bu alışkanlıktan vazgeçmektir. Ben çözümü saçları kısa kestirmekte bulmuştum. Bence sende bunu deneyebilirsiniz. Kısa sürede yeni haline alışır ve bir süre sonra yeniden uzarlar.

 3. Merhaba 3 yaşında oğlumda farkettim bugün ne yapabilirim

  • Ayşe: Yaşı çok küçük olduğu için kendi kendine geçmesini beklemelisiniz. Herhangi bir korku yaşamış olabilir.

 4. Merhaba saç kıran oldum doktora gittim ve oluşan bölgeden iğne yaptılar bu iş 4 haftada bir 6 ay boyunca devam edecek . Bu dönemde başıma sarımsak sursem herhangi bir zararlı etkisi olur mu ?teşekkürler ..

  • Mustafa: Kortizon tedavisine başladıysan öncelikle onunla devam etmelisin. Ya da hiç başlamadan önce sarımsak ile deneme yapmalıydın.

  • MEHMET İSLAMOĞLU

   Doktor iğne vurduysa işin daha zor diyebilirim. Keşke bunu yapmasaydın. ilacı bende iki hafta kullandım. Olumlu sonuçlar aldım.

 5. Mrb saçım da tırnak kadar çıktı Büyûrmü büyûmemesi icin ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lütfen 🙁

  • Kerem: Saçkıran büyüyen, yayılan bir yapıdadır. Önüne geçmek için öncelikle sakin, huzurlu ve stresten uzak olmalısın. Sarımsak ya da SADBE kullanarak saçların yeniden çıkmasını hızlandırabilirsin.

 6. Mrb ben 4 aylik hamileyim sacimin heryerinde parmak ucu genisliginde acilmalar var cildiyeye gittim sackran degil dedi bitkisel bi sampuan verdi ne yapmam lazim

  • Gül: Saçkıran dışında akla bir şey gelmiyor. Fakat hiç bir şampuan saç dökülmesine etki etmez. Siz en iyisi farklı bir cildiye uzmanına muayene olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir