Saçkıran Tedavisi İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Merhaba arkadaşlar, saçkıran ya da tıbbi tabiri ile Alopecia Areata, erkek tipi dökülme dediğimiz (Androgenetik Alopesiden) sonra en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Çocuklar ve gençlerde daha sık görüldüğünü bilimsel araştırmalar yanı sıra muayene için gelen hastalardan da anlıyoruz. ABD’de yaklaşık 7 milyon insanın saçkıran olduğu bilinmektedir. Otoimmün hastalıklar arasında yer alan saçkıran, sadece saçlarda değil, vücudun her yerinde olabilir. Tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu asla unutmamalısınız. Çözüm için bu uzun ve bir o kadarda faydalı yazıyı mutlaka okumanızı öneririm.

Aşağıda yer alan listede yazının genel kapsam başlıkları yer alıyor. Dilerseniz başlıklardan birine tıklayarak yazının ilgili kısmına gidebilir, dilerseniz sayfanın alt kısmından sorularınızı sorabilirsiniz. Hazırsanız yazımıza geçelim.

Saçkıran Nedir?

Yazının giriş kısmında sorunu özetledim. Şimdi dilerseniz biraz daha konunun detaylarına ineceğiz. Sorun her ne kadar saçkıran olarak geçse de, sadece saçlarla sınırlı kalmaz. Sakal, bıyık, kaş, kirpik gibi görünen alanlar yanı sıra vücudun tümünü etkileyebilir. Bu nedenle kendi içerisinde 3 gruba ayrılmaktadır. Hemen bu 3 grubun ne olduğuna bakalım.

Alopecia Areata

Saçlarda madeni para büyüklüğünde bir ya da birden fazla noktada ani dökülmeler olabilir. En sık görülen saçkıran şeklidir. Geri kalan diğer 2 tür nadir görülmektedir.
Alopecia Areata

Alopecia Totalis

Bu sorunda ise saçların tümü dökülür. Örnek vermek gerekirse kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları gibi hiçbir saç kalmaz.
Alopecia Totalis

Alopecia Universalis

Sorunun en ileri vakıası olup, sadece saçlarla sınırlı kalmadan sakal, bıyık, kaş, kirpik ve vücudunuzdaki kıllarında dökülmesine neden olabilir. Bu 3 form dışında aynı zamanda diffuse ve ophiasis alopecia areata şeklinde 2 tür daha bulunmaktadır. Saçkıran tipleri ile ilgili NAAF (Ulusal Alopecia Areata Vakfı) İnternet sitesinden (İngilizce) bilgi alabilirsiniz. https://www.naaf.org/alopecia-areata/types-of-alopecia-areata
Alopecia Universalis
Saçkıran kıl köklerine zarar vermez. Bu nedenle yaşadığınız sorun bir gün mutlaka ortadan kalkacaktır. Bunu bilerek yaşamalı ve bu sorundan dolayı stres yapmamalısınız. Çünkü sorunun ana nedeni zaten strestir.

Saçkıran Neden Olur?

Evet, arkadaşlar sorunun nedeni yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi otoimmün bozukluktur. Yani bağışıklık sisteminde ortaya çıkan olumsuz bir durumdur. Otoimmün bozukluk sadece saçkırana neden olmaz. Amerikan Otoimmün İlişkili Hastalıklar Derneği (AARDA) 100’den fazla hastalığa neden olduğunu belirtmektedir. Otoimmün bozukluğu neden olduğu hastalıkları görmek için aşağıda yer alan (İngilizce) bağlantıda bulabilirsiniz. https://www.aarda.org/diseaselist/

Bağışıklık Sistemi Bozukluğu, Yetmezliği, Aşırı Duyarlılığı

Öncelikle bağışıklık sistemi nedir, görevleri nelerdir? Bunu anlayarak devam edelim. Bağışıklık sisteminin yapısına baktığımızda vücudun savunma mekanizması demek doğru bir tabir olur. Çünkü başlıca görevi mikroplar ve yabancı maddelere karşı vücudu her zaman korumasıdır. Koruma yöntemi oluşturduğu antikor ve beyaz kan hücreleri (lökosit) ile tehlikeli gördüğü mikrop ve yabancı maddelere saldırması şeklinde olur.
Bağışıklık sistemi aynı zamanda tehdit oluşturan ya da oluşturmayan şeklinde geniş bir hafızaya sahiptir. Yapılan aşılar bu sisteme katkı sağlamak içindir. Aşı ile zayıflatılmış ya da etkisizleştirilmiş bakteri ve virüsler vücuda enjekte edilir. Amaç bağışıklık sisteminin bu bakteri ya da virüsü tanıması içindir. Bu tür bir bakteri ve virüs vücuda temas ettiğinde bağışıklık sistemi onu Lenfositler yardımıyla tanıyarak hemen onu vücuda zarar vermeden yok edecektir.
Bağışıklık sistemi aynı zamanda kendinden olan (vücudumuzun ana dokuları) ya da kendinden olmayan yabancı dokuları kolayca fark edebilir. Örnek vermek gerekirse başka bir insandan yapılan organ nakillerinde bağışıklık sistemi o organın yabancı olduğunu anlayacak ve maalesef ret edecektir. Bu durumun önüne geçmek için organ nakli yapılan hastalarda immunosupresant türü ilaçlar kullanmak gerekir. Aksi halde o organ maalesef immün sistem tarafından dışlanacaktır.
Normalde kendinden olan ya da olmayanı kolayca anlamasına karşın bazen hatalar ortaya çıkabilmektedir. Kendisinden olan organlar ve dokuları da yabancı madde sanabiliyor. İşte o sorunlardan biri de saçkıran problemidir. Vücuda ait olan kılları yabancı madde sanarak onlara savaş açabiliyor.
Sağlıklı bağışıklık sistemi hayatta kalmanız için önemlidir. Zayıflayan, baskılanan immün sistem sizi bakteriler, virüsler, parazitler ve daha fazlasına karşı korunmasız hale getirecektir.

Bağışıklık Sistemi Neden Bozulur?

Evet, arkadaşlar sorunun bozulmuş ya da hasar görmüş immün sistem olduğunu gördük, peki, immün sistem neden bozulur? Maalesef kesin nedeni bilinmemektedir. Fakat üzerinde durulan ortak teoriler bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi bozukluğu 3 farklı grupta ele alınır. Bizde bunları ayırarak ele alacağız. Yaşadığınız Alopecia Areata sorunu bu 3 gruptan birine dahil olabilir.

İmmün Yetmezlikler

Sorun bazen bozukluktan öte yetersizlikten kaynaklanabilir. Bağışıklık sisteminin bir ya da birden fazla kısmı işlev görmemesi halidir. Bu soruna yetersiz ve sağlıksız beslenme, obezite, yaş, alkol ya da AIDS gibi bazı hastalıkların neden olduğu bildirilmiştir.

Otoimmünite

Saçkıran probleminin de en önemli nedeni olan otoimmünite immün sistemin tersine işleyişidir. Normalde yabancı maddelere saldırması gerekirken daha çok kendi öz dokularına savaş açmasıdır. Doktor Evren ALTINEL bu durumu “kardeşin kardeşe düşmanlığı” şeklinde belirtir.

Aşırı Duyarlılık

İmmün hastalıklardan biri de bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı sonucu oluşur. Anaphylaxis (Anaflatik Şok) bu nedenle olmaktadır. Anaflatik şok ile ilgili detaylara referanslar kısmından ulaşabilirsiniz.

Stres / Ruhsal Problemler / Depresyon

Değerli arkadaşlar saçkıranın en önemli nedeni hiç şüphesiz stres olmaktadır. Çünkü ruh hali kişinin sağlığını da etkiler. Kronik stres altında olan insanlarda gama interferon üretimi neredeyse durma noktasına gelir. Bu nedenle stresli insanların bağışıklık sistemi zayıf olması beklenen bir sonuçtur. Amerikan Psikoloji Derneği (American Psychological Association) 1982 – 1992 yılları arasında yapılan bilimsel çalışma ile bunu kanıtlamıştır. Aşağıda yer alan bağlantıya (İngilizce) tıklayarak göz atabilirsiniz. https://www.apa.org/research/action/immune
Bilimsel araştırmada üniversite öğrencileri kullanılmıştır. Öğrencilerin hazırlandıkları ve 3 gün sürecek olan sınav için stres yaptıkları ve bu durumun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği görülmüştür. Tabii ki tek sorun sınav stresi ya da gelecek kaygısı değildir. Araştırma sonucunda kişinin kendini yalnız hissetmesi, toplumdan kopuk olması da yine aşırı stres altında olduğunu göstermektedir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Evet, arkadaşlar sorunun neden olduğunu da aktardıktan sonra şimdi belirtilere geçmek istiyorum. Gerçi saç dökülmesi ve tırnak problemleri dışında çok fazlla bulgusu yoktur.

Hızlı Saç Dökülmesi

En önemli bulgulardan biri aniden ortaya çıkan saç dökülmesidir. Diğer dökülmeler zamana yayılırken, Alopecia Areata probleminde dökülme çok hızlı sürede gerçekleşir. Bazen siz, bazen de çevrenizdeki insanlar sizde saçkıran olduğunu fark ederler. Dökülme öncesi belirti neredeyse yoktur. Fakat bazı kaynaklarda tırnak sağlığının dökülme öncesi bozulabildiği belirtilmektedir. Dökülmenin yoğunluğu yaşadığınız saçkıran türüne göre farklılık gösterebilir. Alopecia Areata saçta bir ya da birden fazla noktada madeni para büyüklüğünde dökülmelere neden olur. Alopecia Totalis ise saçlı derideki bütün kılların dökülmesi ile sonuçlar. Alopecia Universalis ise saç yanı sıra sakal, bıyık, kirpik ve kaşlarında tamamen dökülmesine neden olabilir.

Tırnak Sağlığının Bozulması

Evet, arkadaşlar saçkıran belirtilerinde dökülmeden sonra en dikkat çekici husus tırnak sağlığının bozulmasıdır. Parlaklığını kaybeder, beyaz lekeler oluşur. Aynı şekilde sertleşme fark edilir. Bu şikâyetler hem el hem de ayak tırnaklarında görülebilir. Aşağıda yer alan görsele baktığınızda ne demek istediğimi daha kolay anlayacaksınız.

Saçkıran tırnaklarda kalite kaybı
Resim Amerikan Dermatoloji Derneğine ait olup, özel izin alınarak kullanılmıştır.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Evet, değerli arkadaşlar sorunun nasıl anlaşılacağına dair belirtileri de gördük, şimdi ise sorunun çözümüne yönelik bilgilere geçelim. Burada en önemli görevin kişiye düştüğünü belirtmek istiyorum. Çünkü saçkırana neden olabilecek etkenleri (yaşadığımız olayları, başımızdan geçenleri) hatırlamalısınız. Örnek: Sorun yaşamadan önce ciddi bir sınava hazırlanmış olabilirsiniz. Ya da çok sevdiğiniz bir insan vefat etmiş olabilir. Bunun gibi hayatınızı etkileyen olayları hatırlayarak başlayın.

Stresle Mücadele Etmeyi Öğrenmeliyiz

Şunu çok iyi biliyoruz ki saçkıran sorunun en önemli nedeni stres ve depresyondur. Günümüzde stressiz bir hayat maalesef mümkün değildir. Fakat stres ile mücadele etmeyi başarabiliriz. Bunu mutlaka başarmak zorundayız. Çünkü tedavinin en önemli aşaması bu olacaktır. Bunu başardığınızda çoğu zaman hiçbir ilaç kullanmaya gerek kalmadan saçkıran probleminden kurtulabilirsiniz. Bunun için size yardımcı olacağını düşündüğüm bazı kaynakları referanslar kısmında paylaşacağım. Stresle mücadeleyi ele alan bu kaynaklara mutlaka göz atmalısınız.

Dermatoloji Uzmanına Muayene Olabilirsiniz

İlk aşama olan sıkıntı ve stresle mücadeleyi öğrendiğinde ciddi anlamda yol almış olacaksınız. Örnek vermek gerekirse %30-35 oranında sorun kendi kendine düzelecektir. Tabii ki bu 1 yıl ya da daha uzun sürebilir. Bu süreyi beklemek yerine doktorlardan yardım alabilirsiniz. Bunun için dermatoloji uzmanından randevu almalısınız. Hastanelerde Deri ve Zührevi Hastalıkları bölümü şeklinde geçmektedir.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının en önemli kısmı olan tedavi aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Tedavi için gerek dermatoloji uzmanlarının önereceği ve uygulayacağı yöntemler, gerekse sizin evinizde kolayca uygulayabileceğiniz birçok çözüm önerisi bulunmaktadır. Bu sayfada tedavi yöntemleri kısa kısa aktarılacak olup, sitemizde ayrıca detaylı formlarını bulabilirsiniz. Tedavi yöntemi belirlenirken kişinin yaşına, saçkıran türüne ve dökülmenin yoğunluğuna bakılarak belirlenir. Aşağıda yer alan şemada belirttiğim hususu daha ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Saçkıran Tedavi Yöntemleri
Görsel Amerikan Dermatoloji Akademisine ait olup, izin alınarak kullanılmıştır.

Kortizon (Kortikosteroidler)

Evet, arkadaşlar saçkıran tedavisinde kullanılan ilaçları, maddeleri tanımaya başlayalım. İlk olarak kortizonlar (corticosteroids) ile başlamak istiyorum. Çünkü dermatoloji uzmanlarının en çok uyguladığı ve önerdiği yöntemlerden biridir. Kortizon içeren krem, losyon, iğne ya da ağızdan alınan formları bulunmaktadır. Bu nedenle 3 farklı uygulama türü vardır. Bunlar topikal, intralezyoner ve sistemiktir. Nasıl uygulandıklarına aşağıda başlıklar halinde bakalım.
Topikal: Losyon ve kortizon içeren kremlerden oluşur. Genelde kişi kendisi dökülme olan bölgeye sürerek uygular. Tabii ki mutlaka bir doktor önerisi ile kullanmak gerekir. Etkisi daha çok hafif vakıalarda görülür.
İntralezyoner: Bu uygulamada ise tedaviyi doktor kendisi gerçekleştirir. İnce uçlu bir iğne ile kortizon enjekte etmesi gerekir. Bunu seanslar halinde yapması gerekir. Çünkü uygulaması gereken belirli doz oranı bulunmaktadır. Doktorunuz sizi 20-30 gün aralıklarla uygulamaya çağırabilir. Yine aynı şekilde çok ilerlememiş vakıalarda etkilidir.
Sistemik: Daha şiddetli vakıalarda uygulanır. Bu sefer kortizon ağızdan ya da iğne ile yapılır. Çok uzun süre uygulanmaması önerilir. Tekrarlama riski ve kortizon yan etkilerine karşı dikkatli olmanız önerilir.

Minoksidil (Minoxidil)

Saçkıran tedavisinde kullanılan etken maddelerden biri de minoxidil diyebiliriz. Fakat şunu net bir şekilde bilmelisiniz ki tek başına yeterli değildir. Uzmanlar minoksidil + yanında kortizon tedavisi önermektedir. Burada amaç etkiyi artırmaktır. Minoksidil daha çok erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz AGA (Androgenetik) dökülmelerde etkilidir. Tabii ki yan etkilerine karşı yine dikkat edilmesi gerekmektedir. Türkiye’de erkekler için %5 çocuklar ve kadınlar için %2 formu önerilmektedir. Topikal olarak kendiniz kolayca uygulayabilirsiniz.

İmmünoterapi

En sevdiğim bölüme geldiğimizi belirtmeliyim. Çünkü burada belirteceğim maddeler saçkıran tedavisinde daha fazla etkili olup, daha az yan etkisi ile dikkat çekmektedir. Bu uygulamada 3 farklı etken madde kullanılmaktadır. Bunlar Squarik Asit Di Butil Ester (SADBE), Diphenylcyclopropenone (DPCP) ve Dinitrochlorobenzene (DNCB) etkinliği kanıtlanmıştır. Bunlarda yine topikal olarak uygulanmaktadır.

SADBE Türkiye’de Satışı Yapılıyor

Belirtmiş olduğum maddeler genelde doktorlar tarafından uygulanır. Ya da tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanır. SADBE’de durum biraz farklı diyebilirim. Çünkü Hair Pharma firması %0,1 ve %1 olmak üzere 2 farklı formunu hazırlayarak satışa sundu. Roll-on şeklindeki 8ml şişesinde satılmaktadır. Ürünün ana maddesi Squarik Asit Di Butil Ester olmasına karşın aynı zamanda kıl kökünü uyarması için Capsaicin eklenmiştir. Kullanımı oldukça basit olup, yapmanız gereken tek şey dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmektir. Doktorunuz farklı şekilde önermedi ise günde 2-3 defa kullanabilirsiniz. SADBE ile ilgili geniş çaplı bilgiye hazırladığımız sayfadan ulaşabilirsiniz.

Anthralin

Saçkıran tedavisinde kullanılan maddelerden biride Anthralin arkadaşlar, etkisi 1916 yılında keşfedilmiştir. Madde bir anlamda bitkisel diyebiliriz. Çünkü Güney Amerika’da yetişen Araroba ağacından elde edilmektedir. Çok güçlü bir irritan olduğu için mutlaka doktor önerisi ile kullanmalısınız.

Fotokemoterapi (PUVA)

Diğerleri kadar sık olmasa da önerilen tedavi yöntemlerinden biri de kısa adı PUVA olan (Psoralen plus ultraviolet A) uygulamasıdır. Lokal, sistemik ve kombinasyon şeklinde uygulanmaktadır. Ayrıntılı bilgiye yine sitemizde hazırladığımız sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sarımsak (Bilimsel Değildir)

Türkiye’de uygulanışı yaygın yöntemlerden biri de sarımsaktır. Fakat bilimsel kaynakların hiç birinde bu yöntemi göremezsiniz. Çünkü tam anlamıyla etkisi yeterli değildir. Uygulanışı ortadan kesilen sarımsağın saç derisine sürmek şeklinde topikal olarak uygulanır. Bu işlem iridite ederek kısmen başarıya ulaşmasını sağlar. 3 Ay içerisinde herhangi bir etki görülmezse devam etmeye gerek yoktur.

Normal sarımsak dışında şampuan, losyon, özütü hiçbir işe yaramaz. Hatta bununla ilgili yapılan bilimsel çalışma başarısız sonuçlandığı için sonlandırılmıştır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda bu çalışmanın raporuna ulaşabilirsiniz. Deneyecekseniz bile en azından bildiğimiz sarımsak ile yapmalısınız. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02691117

Diğer Tedaviler

Değerli arkadaşlar yukarıda aktardığım kortizonlar, immünoterapiler, puva ya da anthralin en sık yapılan uygumalardır. Birde nadir göreceğiniz uygulamalar tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunları isimleri olarak paylaşalım. Interferon, Siklosporin, Sulfosalazin, Takrolimus, Nikel ve izoprinozin, Dapson, Talidomid, Aromaterapi, Kriyoterapi, Akupunktur, Timektomi ve Lazer gibi uygulamalar bulunmaktadır.

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

Yazının son başlığı olarak bu soruya yanıt vermek istiyorum. Değerli arkadaşlar gördüğünüz gibi birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Her birinin etki mekanizması farklıdır. Bu nedenle uyguladığınız yönteme göre süre değişmektedir. Genel anlamda bilgi vermek gerekirse etki en erken 1-2 ay içerisinde ortaya çıkar. Sorunun tamamen ortadan kalkması 1 yılı geçebilir. Uyguladığınız tedavi 6 ay içerisinde herhangi bir etki etmemesi halinde ise başka bir uygulamaya geçmeniz gerekir.

Soru Sor

Değerli arkadaşlar dilerseniz aşağıda yer alan soru ve yorum formundan bize sorularınızı iletebilirsiniz.

American Academy of Dermatology – ALOPECIA AREATA: SIGNS AND SYMPTOMS – https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/shedding#symptoms

Daniel Murrell, MD – How the immune system works – https://www.medicalnewstoday.com/articles/320101

Dr. Evren Altınel – Otoimmünite Nedir? – http://www.evrenaltinel.com/yazilar.php?yayin=11

Dr. Ayça Açıkalın Akpınar – Anaflaktik Şok – https://file.atuder.org.tr/_atuder.org/fileUpload/7SkauD3OGBs3.pdf

Kiecolt-Glaser, JK, Garner, W., Speicher, C., Penn, GM, Holliday, J. ve Glaser, R. (1984). Tıp öğrencilerinin psiko-sosyal immün yeterlilik düzenleyicileri. Psikosomatik Tıp , 46 (1), 7-14.

Familydoctor.org – Alopecia Areata (AA) – https://familydoctor.org/condition/alopecia-areata/

Stresle başa çıkmada bireysel ve örgütsel stratejiler – İnayet Pehlivan – http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/40/491/5799.pdf

Stres Yönetimi – Nezahat Güçlü – Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi Cilt 21, Sayı 1 (2001) 91-109 – http://www.gefad.gazi.edu.tr/en/download/article-file/77499

ÇALIŞANLAR İÇİN VERİMLİLİK ANAHTARI:STRES YÖNETİMİ – Doç. Dr. M. Akif ÖZER – http://www.tuhis.org.tr/upload/dergi/1347534338.PDF

Saçkıran ve Tedavisi – Dr. Güneş Ertürk – https://www.guneserturk.com/sac-kiran-ve-tedavisi/

Topical Immunotherapy in Alopecia Areata Gurcharan Singh and MS Lavanya – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002409/

Alopesi Areatada Topikal Kortikosteroid Ve Topikal Anthralin Tedavisinin Etki Ve Yan Etkisinin Fototrikogram İle Takibi – Dr. Aydan Yazıcı – http://acikerisim.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/9226/204154.pdf?sequence=1

23.09.2020 Tarihinde güncellenmiş olup, Op. Dr. Atilla KAYA tarafından kontrol edilmiştir.

439 Yorum

 1. Altan

  Merhaba hocam. Ben yaklaşık iki yıldır bu hastalığı yaşıyorum. Sakalımda başladı dört beş ay sonra iki üç yerde farklı büyüklükte arttı. Bir yıl sonra saçıma attı şuan sakalım tamamen gitti saçım da farklı yerlerde çıkıp tekrar gidiyor bazı yerlerde de olduğu gibi açık kalmış sarı tüyler var . Kullandığım ilk ilaç sadbe ydi ve azıcık sakalımda çıkmıştı dört ay kullandım faydası olmadı arttı bende bıraktım. Kortizon iğne oldum pek faydası olmadı sadece prednol kortizon alınca çıkıyor ama bir hafta sonra geri dökülüyor. İstanbul da özel doktora gittim beni kandırdı mezoterapi yapacam dedi yaptı paramı aldı o da bir işe yaramadı. Zaten alıştım hastalığa stresten uzak durmaya çalışıyorum fakat bir şey öğrenmek istiyorum sakalımda da her yerde sarıcık tüyler çıkıyor sizde kökler zarar görmüş mü ? Birgün hepsi çıkacak mı hocam ? Cevabınızı merakla bekleyeceğim saygılar hocam

  • Doktor Atilla Kaya

   Altan: Saçkıran kıl kökleri ölmesine çok nadiren sebep olur. Sen her ne kadar stres yapmıyorum desen bile sürekli tedavi yöntemi değiştirmen stres yaptığını gösteriyoruz. SADBE 4 ay kullanndım dedin. En az 6 ay kullanman gerekirdi. Sana önereceğim Sadbe Forte ile başlayarak sonuca inanarak beynini buna ikna ederek kullandır. Aksi halde hem stres hem de çok fazla para kaybın olacaktır.

 2. Yasemin

  Hocam merhaba, bir bayan olarak ben de bu hastalıkla mücadele veriyorum. Saçkıran ilkokuldan bu yana pesimi bırakmayan bir hastalık. Fakat şuan 22 yaşındayım ve son 2 yıldır hastalığı çok şiddetli bir şekilde yaşamaktayım. Son 6 aydan bu yana bir tutam saçım kaldı, kollarımdaki tüyler tamamen döküldü ve şuan kaşlarım kirpiklerim dökülüyor. 2 yıl aralıklarla kortizon tedavisi gördüm hem iğne hem ilaç içtim. Bunun yanında bir çok tropik losyon kullandım, sadbe de kullandığım ilaçlar arasında. En son ktü tıp fakültesine gittim sandimmum neoral tedavisine başlandı fakat 15 günün sonunda kan değerlerimi düşürdüğü için o tedaviyi de bırakmak zorunda kaldım. Doktorun bana en son söylediği seni ankaraya da göndersem tedavi sürecinde fayda görürsün fakat tedavi kesilince eski halini alır, böyle yasamaya alış zaten kapalısın dedi ve daha sonra kendimi hıçkırıklarla hastanenin bahçesinde hatırlıyorum. Son 3 4 aydır da herhangi bir doktor tedavisi görmedim. Umutlarım bitti tükendi her gün ağlaya ağlaya araştırma yapıyorum şimdi de buradaki bilgilere ve yorumlara denk geldim, belki bir umut dedim kendi kendime. Genetik olabileceginden ve ömür boyu öyle kalmaktan korkuyorum çünkü amcamın da saçı kaşı ve kirpigi yok tüm vücudundaki tüyler benim yaşlarımda döküldü ve büyümedi. Bu hastalık kaderim olsun istemiyorum. Her gün haşlanmış yumurta, keçiboynuzu pekmezi ve sarımsak tüketmeye çalışıyorum, içimde küçük de olsa bir umut hep var. Allah kimseyi bu hastalıkla sınamasın. Bana önerebileceğiniz bir şey var mıdır ya da yediklerimle ictiklerimle bu hastalığa karşı koyabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim…

  • Doktor Atilla Kaya

   Yasemin: Sorunun saçkıran ise genetik bir problem olmadığını bilmelisin. Sorunun ana ekseninde zayıflamış bağışıklık sistemi yatmaktadır. Stres, sıkıntı, gelecek kaygısı, hastalıklar ya da organ bağışı sonrası uygulanan ilaçlar bağışıklık sistemini baskılar. Bu durum vücudundaki öz dokuların yabancı madde (saldırgan gibi) algılanmasına neden olur. Bağışıklık sistemi yabancı madde olarak algıladığı bu dokulara (kıl köklerine) saldırır. Sadece saç değil, vücudun her yerinde görülebilir. Uyman gereken en önemli husus panik ve stres yapmadan hayatı olağan akışında yaşamak ve tedavilere sabırlı bir şekilde devam etmendir.

   Tabii ki birkaç tedaviyi bir anda yapmak yerine en etkilisini sabırla devam ettirmektir. Ben Sadbe Forte kullanmanı 6 ay kadar sabırla devan etmeni öneririm. Buna ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar tüketerek tedavide başarı oranını artırırsın.

   • Yasemin

    Ilgi ve alakanız için çok teşekkür ediyorum, her yorumun altına ısrarla sadbeyi önermişsiniz , tekrar deneyeceğim, başka çarem yok, Allah razı olsun hocam

    • Doktor Atilla Kaya

     Yasemin: Yazıda sarımsak bile deneyebileceklerini söyledim. Fakat sadece denemedir. Etkili olacağına emin olamam. Ama SADBE etkinliği kanıtlanmış bir ilaç değil değil onun içerisindeki maddenin ismidir. SADBE ve DPCP saçkıran tedavisine yönelik geliştirildi. Tekrar belirtmek istiyorum 6 ay kadar düzenle kullanmalısınız.

 3. Senem

  Hocam 2017 de sac kıran oldum kafanım arkasında başladı kaşa kadar attı kortizon iğne. Losyon vb ilaçların faydası olmadı erkek berberin elyapımı yapmış olduğu ilaçi başlangıç bölgesine sürdükten sonra 3 gin içinde yeniden gelmeye başladı gecen ramazan bayramından asırı stresten yeniden oluştu dr verdiği yine işe yaramadı ve gecen yılki berber vefat ettiinden bi çare bulamıyorum keşke rahmetli o ilaçı ne olduğunu bizlerede söylese ydi

  • Doktor Atilla Kaya

   Senem: 3 gün kısa bir sürede işe yaramasını beklemiyorum. Berberi Alllah rahmet eylesin benim önerim ise SADBE kullanman yönünde olacaktır. Ürünü aşağıda yer alan bağlantıdan inceleyebilirsin. Tabii ki stress gibi ortamlardan uzak durmalısın. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

 4. ayse

  Merhaba hocam benim 5 bucuk yasinda oglum sackiran oldu 1 yil once cingolin karisim suruyorum nerdeyse tum saclar dokuldu ama tam gecmesede saclar cikti ama tekrar basladi.ilaca devam ediyoruz hala.ama saclari koklu geliyor normal mi sackiranda baska zararsiz tedavi oneeiemisiniz.

  • Doktor Atilla Kaya

   Ayşe: Çocuğunuzu dermatoloji uzmanına muayene ettirdiniz mi? Bir de şuna dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun korktuğu bir şeyler olabilir. Bu durum onun bağışıklık sistemini baskılayabilir. Bu nedenle onu mutlu edecek şeylere önem vermelisiniz. Zaten sorun kendiliğinden bile geçecektir.

 5. mustafa yandan

  Hocam merhaba.Kasım 2018 de bir gecede aniden ense üstü bölgede 2 tane birbirine yakın madeni para büyüklüğünde saçkıran farkettim. Aynı gün saç traşı olurken berberim deriyi kazıyarak can yakıcı bir şey ile kendine has bir yöntemle tedavi denedi.Kabuk bağlama süreci bittikten sonra ufak tüyler belirdi fakat onlrda bi süre sonra döküldü. Akabinde SADBE nin yoğun losyonundan satın alarak kullanmaya basladım. Dermatologa giderek kortizon ilacı tedavisine basladım. 2 ay sonra belirgin şekilde ayva tüyleri çıkmaya başladı fakat bunlarda bir süre sonra döküldü.şu an gelinen aşamada SAbde yi de bitirdim ve hala yeni saçlara kavuşamadım. yaklaşık 1 aydır da psikiyatrimin tavsiyesi üzerine Selectra isimli bir ilaç kullanıyorum. Stres takıntı sahibi değilim. PrP nin iyi geldiiğini duydum. Ne yapabilirim alternatif olarak?

  • Doktor Atilla Kaya

   Mustafa: Sen hayatı baya hızlı yaşıyorsun. 2 Ay içerisinde berberin bilimsel olmayan uygulaması, SADBE + kortizon hepsini uygulamış bitirmişsin. Bu şekilde yapmak yerine sadece SADBE kullanarak minimum 6 ay düzenli şekilde devam etmelisin. Stres, sıkıntı yoksa zaten bu süreçte normale dönecektir. Ama böyle panikle hareket edersen masraftan başka bir şey olmaz.

 6. YİĞİT

  Hocam merhaba, benim saçımda ve sakalımda birkaç tane saçkıran mevcut kandaki crp değerim 19, sedimentasyon değerim ise 36 çıktı sizce bu değerler saçkıranı tetikleyen değerlermidir. Ayrıca şu ana kadar iki kere iğne oldum ancak çok bir etkisi yok gibi sadbe ilacını kullanmayı düşünüyorum bu ilacın yanında diğer tedavi yöntemlerini kullansam sarımsak veya özel hazırlanan karışımlar gibi sizce ters bir etki yaratır mı aynı anda birkaç şey denemek saç köklerine zarar verir mi diye sormak istedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  • Doktor Atilla Kaya

   Yiğit: Saçkıran nedenleri arasında stres, kaygı, korku, endişe yer alır. Bunlar bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur. İğneden kastın kortizon sanırım. Bence SADBE kullanman daha etkili olacaktır. Tabii ki minimum 6 ay boyunca sadece SADBE ile devam etmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir