Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dökülme denince ilk olarak akla saçlar gelmektedir. Tabii ki en doğalı bu olmasına karşın tek cevap değildir. Çünkü erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak sakal dökülmesi görülebilir. Sakal dökülmesi nedenlerine baktığımızda ilk sırada Alopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran (sakal kıran) gelmektedir. Çözümü oldukça kolay olup, yazının devamında yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Sakal Dökülmesi Nedenleri

Vücudumuzda dökülmeye karşı en dayanıklı kıllar sakal bölgesinde yer alanlar olmaktadır. Fakat buna rağmen başta sakal kıran gibi sorunlar olmak üzere bölgesel dökülmelere neden olmaktadır. Sorun bununla sınırlı olmayıp, aynı zamanda Traksiyonel Alopecia dediğimiz sakal yolma problemi yine dökülme (sakalsızlık) yapabilir. Bunun dışında yine sık görülen nedenler arasında günlük hayatta herkesin başına gelebilecek olan kaza, yanık, yaralanma ve ameliyat için yapılan kesikler sakal çıkmamasına neden olabilir. Şimdi dilerseniz sakal dökülmesine neden olan bu sorunlar ve çözüm yollarını ele alalım.

Sakal Kıran Nedir, Neden Olur?
Yukarıda da belirtildiği gibi sorunun kaynağı saçkıran olup, Alopecia Areata sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudumuzda ki tüm kılların dökülmesine neden olabilir. Sorunun kaynağı stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi durumlar olup, bağışıklık sisteminin zarar görmesi ile aniden ortaya çıkmaktadır. Tedavide en önemli unsurlardan biri yaşadığımız bu sıkıntılardan mutlaka sıyrılmak gerekir.

Nasıl Anlaşılır (Belirtileri Nelerdir?)
Saç dökülmesi öncesi saçta kalite kaybı, uzama hızında zayıflama gibi belirtiler olurken saçkıran yada sakal kıran probleminde maalesef hiç bir belirti olmadan bir gün sakalın bir yada birden fazla bölgesinde madeni para büyüklüğünde açıklık fark edersiniz. Dökülen bölgede cilt parlakça bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yani önlem almak için yeterli bulgu ve belirti yoktur. Aşağıda yer alan görsellerde sorunun nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Sakal Kıran Problemi

Sakal Dökülmesi

Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi tedaviye başlamak için öncelikle soruna neden olan stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi huzursuzluk veren durumlardan sıyrılmak gerekir. Yoksa tedavide başarı oranı düşecek olup, hatta yeni vakıalar çıkacaktır. Bu aşamayı geçtikten sonra bitkisel ve bilimsel anlamda uygulayabileceğimiz 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır. Normalde bir çok hastalıkta önermediğim bitkisel uygulama saçkıran yada sakal kıran’da %50 oranında başarı sağlamaktadır. Sarımsak ile başlayabilir yada bir dermatoloji uzmanından kortizon tedavisi uygulamasını sağlayabilirsiniz. Yada evinizde kendinizin kolayca uygulayacağı SADBE ilacı ile 1-6 ay içinde sorundan kurtulursunuz. Dilerseniz bu tedavi yöntemleri ve uygulanışlarına bakalım.

Sarımsakla Sakal Kıran Tedavisi:Öncelikle şunu unutmayın sarımsak bildiğimiz sofralarımızın vazgeçilmezi sarımsak olup, sarımsak şampuanı, losyonu vs ile karıştırmayın bu tür ürünlerin saçkırana faydası olmaz. Sarımsağı ortadan kesip sakal bölgesinde ortaya çıkan dökülme kısmına tahriş olana kadar sürüyoruz. Bunu en az 3 ay boyunca uygulama gerekir. Bu süreçte çözüm olmazsa bir sonraki tedavi yöntemine geçmelisiniz. Sarımsakla saçkıran tedavisinde başarı oranı %50 olup her iki insanın birinde başarı sağlamaktadır. Yani sizde etki etmemesi kesinlikle normal bir durum olarak kabul edilebilir.

Kortizon Merhemi ve Enjeksiyonu: Sakal Kıran sorunu için sarımsak başarılı olmaması halinde uygulayabileceğiniz tedavilerden biride kortion enjeksiyonı olup, bunu kendiniz evde uygulama imkanınız yoktur. Bunun için hastanelerin cildiye (Dermatoloji) bölümüne randevu alarak doktordan yardım almanız gerekir. Kortizon %70 oranında başarılı olmasına karşın dikkatsiz ve fazla yapıldığında maalesef ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

SADBE (Squaric Acid Dibutylester): Avrupa’da en çok kullanılan saçkıran tedavi yöntemi olan Sadbe açılımı (Squaric Acid Dibutylester) olarak bilinmektedir. Saçkıran yada sakal kıran tedavisinde ilk defa sebebe yönelik olarak geliştirilen SADBE daha önceleri ülkemizde satışı olmadığı için sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor reçetesi ile hazırlanıyordu. Hair Pharma firması tarafından geliştirilip, satışa sunulan SADBE %95 etkili olup, kullanımı oldukça kolaydır. Ürün hakkında detaylı bilgi edinmek ve sipariş vermek için aşağıda yer alan bağlantı ve bannere tıklayabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sakal Kıran Tedavisi

Diğer Sakal Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar en sık görülen neden sakal kıran olmasına karşın tek neden bu değildir. Yapılan dermatolojik araştırmalara bakıldığında çok sık olmasa bile farklı nedenler bulunmaktadır. Yazının devamında diğer nedenler ve çözüm yöntemlerine dair bilgileri görelim.

Traksiyonel Alopesi (Sakal Yolma)
İnsan yaşadığı süreçte çeşitli sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum hayatımızda farklı alışkanlıklara neden olabilir. Onlardan biride aniden ortaya çıkan saç ve sakal çekme (yolma) alışkanlığıdır. Kişi fırsat buldukça saç yada sakalını tek tek çekerek ciddi bir açıklığa neden olabilir. Bu durum sakalsızlık ve saçsızlık problemine neden olabilir. Önlemek için mutlaka tırnaklarımızla tutamayacak kadar kısa saç ve sakalla durmalıyız. Bu şekilde bu alışkanlıktan kurtulmanız daha kolaydır.

Yara, Yanık, Ameliyat ve Lazer Uygulamaları
Sakal dökülmesine nedenlerine baktığımızda günlük hayatta başımıza gelen kaza ve sağlık sorunları da görünmektedir. Çoğu insanın yüzünde yanık izi görülür. Yanan bölgede saç yada sakal çıkması neredeyse imkansızdır. Aynı şekilde kıllı bölgede ameliyat için yapılan kesikler yine orada artık kıl olmayarak ciddi bir iz kalmasına neden olur. Son zamanlarda uygulaması hızla yaygınlaşan lazerle epilasyon bilinçsiz şekilde yapıldığında uygulanan alanın çevresinde yanıklara neden olacağı için sakal dökülmesi görülür.

Dökülen Sakallar Tekrar Çıkarmı?
Evet arkadaşlar yukarıda yer alan tedavi yöntemlerinin başarı oranlarına baktığınızda %95’e kadar etkili olduğu görülmektedir. Tabii ki öncelikle hayatımızdan bize zarar veren, huzursuz olmamıza neden olan durumları çıkaracağız. Tedavide erken davranmak gerekiyor. Çünkü 2 yıl içince önlem almadığınızda kıl köklerinin ölme riski bulunmaktadır. Kıl kökleri öldüğünde maalesef hiç bir ilaç çözüm olmayacaktır. Bu durumda tek çözüm yolu sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

Sakal Ekimi Yaptırmanız Gerekebilir
Uyguladığınız tedaviler sonuç vermemesi halinde sakal kökleriniz ölmüş olabilmektedir. Sakallarınız geri çıkmaması halinde ise yapılacak en kalıcı çözüm sakal ekimi olacaktır. Bu alanda en başarılı uzmanlardan biri olan Op. Dr. Atilla KAYA Türkiye’de ilk defa sakal ekimini yapan isimlerden biridir. FUE yöntemi ile yaptığı sakal ekimi köselik dediğimiz hiç sakal çıkmayan ile seyrek görünümde muhteşem sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde yara, yanık ve ameliyat izlerinin kapatılması için önerilir. IDEA Klinik Bakırköy şubesinde hasta kabulüne devam eden Op. Dr. Atilla KAYA’ya ulaşmak ve bilgi almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız yeterlidir. https://www.sachastaliklari.com/sakal-ekimi/

Sakal Ekimi

Sakal Serumu İşe Yarar mı?
Türkiye para kazanmak için en ideal ülkelerden biridir. Kalabalık nüfusu yanı sıra çoğu detayı araştırmadan inanan insanları nedeni ile çoğu zaman dolandırıcı insanların tuzağına düşmektedir. Sakalı olmayan insanlar 21-22 yaşına kadar herhangi bir gelişme olmadıysa artık boşuna beklenti içine girmemesi gerekir. Çünkü DHT hormonu eksik yada hiç olmaması sonucu bu durum ortaya çıkmaktadır. Çözümü ergenlik döneminde hormon içeren ilaçlarla mümkün olup, dediğim gibi 21-22 yaşından sonra markası ve içeriği ne olursa olsun sakal çıkarması mümkün değildir. Çözümü yukarıda da belirttiğim gibi sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

[adinserter block=”3″]

178 Yorum

 1. Tamer

  Merhaba hocam sakalimda yuvarlak sac dökülme cikti ve yayiliyor sakalima , sadbe aldim ama düzenli kullanmadim kordison igne mi yaptirsam sizce ?

  • Doktor Atilla Kaya

   Tamer: SADBE’yi ne kadar zaman kullandın?

 2. Abdullah

  Hocam mrb.hayırlı bayramlar dilerim öncelikle.benimde bıyık kısmında iki yerde 5 kuruş büyüklüğünde saçkıran çıktı.yaklaşık 20 gündür sadbe kullanıyorum.şimdilik yayılması durdu.dökülen yerde de 2-3 kıl beyaz çıkmış.bu beyazlar siyaha döner mi, dökülen yer komple kapanırmı ve dadbe’yi uyguladığım yer niye bu kadar yanıyor?

  • Doktor Atilla Kaya

   Abdullah: Seninde bayramını kutlu olsun. Saçkıran sonucu çıkan kıllar farklı renk ve kıvırcık olması normaldir. Bu 6 ay içerisinde normale dönecektir. Sorun tamamen ortadan kalkana kadar SADBE kullanımına devam etmelisin.

   • Sedat

    Slmlar bende sakal kıran çıktı 6 ay oldu sakallarım çıkıyor ama bembeyaz sakal olarak acaba siyaha dönermi yada ne zaman döner tşk ederim

    • Doktor Atilla Kaya

     Sedat: Dökülen sakalların yerine çıkanlar, ilk etapta renk ve şekil olarak farklılık gösterebilir. Zamanla olması gereken noktaya gelecektir.

 3. Sertaç

  Merhaba hocam benim sakallarımda strese baglı sürekli kaşıntı ve pullanma oluyor sürekli ne yapmamı önerirsiniz teşekürler

  • Doktor Atilla Kaya

   Sertaç: strese bağlı olduğunu nereden biliyorsun? Kepek benzeri bir sorun olabilir mi? Çünkü sakallarda da kepek olabilir.

 4. Abdil Gülat

  Hocam kolay gelsin ben askeri personelim.. Suriye’de görev yapmaktayım böyle yüzümde bozuk para büyüklüğünde sakal dökülmesi oldu.. revirci doktor mantar olduğunu söyledi ve krem verdi.. Burdan çıkmama 3 ay kadar süre var yayılma süresi nasıl oluyor saçlarıma sıçrarmı, bilgilendirirseniz sevinirim

  • Dr. Kaya

   Abdil: Mantar değil de stres kaynaklı saçkıran problemidir. Mutlaka bir an evvel SADBE kullanmaya başlamalısınız. Ayrıca stres gibi durumlardan biraz uzaklaşmak gerekir. Siz ve diğer değerli asker kardeşlerimize Allah kolaylık versin.

 5. Turan

  Merhaba hocam. benim sakalımın az bir kısmında dökülme olmuştur. açıkcası ben değil kuaförüm bunu fark etdi. sinir, stres ve s. bunların hepsi bende var. fakat yani neden şimdi sakalıın dökülmesine neden oluyor? çünki ben kendimi bildim bileki stres, snirli bir hayat içindeyim, yani benim yapum böyle.

  • Dr. Kaya

   Turan: Sinir, stres bağışıklık sisteminde zayıflığa neden oluyor. Bu durum vücudun bazı organlarını yabancı madde olarak algılamasına neden oluyor. Bu sefer onları imha etmek için harekete geçiyor. Burada yapman gereken sinir, stresli ortamlardan uzak durmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve SADBE kullanarak dökülen sakalları geri kazanmaktır.

 6. Hasan

  Selamun aleykum hocam yanaklardaki sakalları yoldum ve çok büyük boşluklar oldu tekrar cikmasi için hangi tedavi yöntemini uygulamalıyım

  • Dr. Kaya

   Hasan: Ve aleyküm selam saç ya da sakalları yolmak kalıcı boşluğa, kelliğe neden olmaz. Sakallar 2-3 hafta içerisinde yeniden çıkacaktır. Bunun için herhangi bir tedavi gerekmez. Çünkü kıl kökü zarar görmediği için yeni kıl üretecektir.

 7. Serkan

  Merhaba Hocam, ben yüzümde 3- 4 yerinde sakal kıran ve saçım da 2 yerinde saç kıran oldum. Hicbir tedavi denemedim ve kendiliğinden sakallarım ve saçlarım tekrardan cıktı ama beyaz olarak. Saç kiran bölgesindekilerden biri daha sonra siyahlasti ama diğer bölüm ve sakallarım yaklaşık 5 aydır beyaz. Sadbe ilacı bu sorunuma çare olabilir mi? Saygilarimla

  • Dr. Kaya

   Serkan: Saçkıran ya da diğer adıyla Alopecia Areata genelde stres, sıkıntı, endişe ve korkuya bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Yaşadığın bu sorunlardan kurtulman halinde normale dönmektedir. Dökülen saçlar tekrardan çıktığında farklı renk ya da kıvırcık olabilmektedir. Bu durum 6-12 ay içerisinde normale dönmektedir. Bu süreçte 1 ya da 2 MG Biotin kullanmanı öneririm.

  • Cengiz

   Hocam merhaba benim yaklasik 10 aydır sackiranim var doktora gittim nidasit kullandım stres hapı kullandım fayda etmedi kortizon hapı kullandım ayrıca iğne vurdular kafama yine fayda etmedi siklopolis hap yedim yine Aynı su anda saçımın büyük bölümü sakalımın büyük bölümü ve kaslarımın kısmen bir kısmı döküldü ne yapabilirim siz ne oneriyorsunuz sadbe forte ise yarar mı cevabınızı bekliyorum teşekkürler

   • Doktor Atilla Kaya

    Cengiz: İlk etapta yaşadığın stres, sıkıntı, üzüntü gibi saçkıran nedeni kabul edilen sorunlardan kurtulmalısın. Bunu başarmadıkça ilaçlar çok işe yaramaz. Tabii ki SADBE daha etkili olacaktır.

 8. Melih

  Selamun aleykum hocam benimde sakallarım bazı yerlerde çıkmıyor üstelik çok az çıkıyor sinirden döküldü sanırım bana bu hususta lütfen yardımcı olun ne önerirsiniz acaba hocam

  • Dr. Kaya

   Melih: Ve aleyküm selam sakallarınız seyrek mi yoksa sonradan dökülerek mi çıkmamaya başladı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.