2 Nisan 2020 ,Perşembe
Ana Sayfa / Saçkıran / Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dökülme denince ilk olarak akla saçlar gelmektedir. Tabii ki en doğalı bu olmasına karşın tek cevap değildir. Çünkü erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak sakal dökülmesi görülebilir. Sakal dökülmesi nedenlerine baktığımızda ilk sırada Alopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran (sakal kıran) gelmektedir. Çözümü oldukça kolay olup, yazının devamında yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Sakal Dökülmesi Nedenleri

Vücudumuzda dökülmeye karşı en dayanıklı kıllar sakal bölgesinde yer alanlar olmaktadır. Fakat buna rağmen başta sakal kıran gibi sorunlar olmak üzere bölgesel dökülmelere neden olmaktadır. Sorun bununla sınırlı olmayıp, aynı zamanda Traksiyonel Alopecia dediğimiz sakal yolma problemi yine dökülme (sakalsızlık) yapabilir. Bunun dışında yine sık görülen nedenler arasında günlük hayatta herkesin başına gelebilecek olan kaza, yanık, yaralanma ve ameliyat için yapılan kesikler sakal çıkmamasına neden olabilir. Şimdi dilerseniz sakal dökülmesine neden olan bu sorunlar ve çözüm yollarını ele alalım.

Sakal Kıran Nedir, Neden Olur?
Yukarıda da belirtildiği gibi sorunun kaynağı saçkıran olup, Alopecia Areata sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudumuzda ki tüm kılların dökülmesine neden olabilir. Sorunun kaynağı stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi durumlar olup, bağışıklık sisteminin zarar görmesi ile aniden ortaya çıkmaktadır. Tedavide en önemli unsurlardan biri yaşadığımız bu sıkıntılardan mutlaka sıyrılmak gerekir.

Nasıl Anlaşılır (Belirtileri Nelerdir?)
Saç dökülmesi öncesi saçta kalite kaybı, uzama hızında zayıflama gibi belirtiler olurken saçkıran yada sakal kıran probleminde maalesef hiç bir belirti olmadan bir gün sakalın bir yada birden fazla bölgesinde madeni para büyüklüğünde açıklık fark edersiniz. Dökülen bölgede cilt parlakça bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yani önlem almak için yeterli bulgu ve belirti yoktur. Aşağıda yer alan görsellerde sorunun nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Sakal Kıran Problemi

Sakal Dökülmesi

Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi tedaviye başlamak için öncelikle soruna neden olan stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi huzursuzluk veren durumlardan sıyrılmak gerekir. Yoksa tedavide başarı oranı düşecek olup, hatta yeni vakıalar çıkacaktır. Bu aşamayı geçtikten sonra bitkisel ve bilimsel anlamda uygulayabileceğimiz 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır. Normalde bir çok hastalıkta önermediğim bitkisel uygulama saçkıran yada sakal kıran’da %50 oranında başarı sağlamaktadır. Sarımsak ile başlayabilir yada bir dermatoloji uzmanından kortizon tedavisi uygulamasını sağlayabilirsiniz. Yada evinizde kendinizin kolayca uygulayacağı SADBE ilacı ile 1-6 ay içinde sorundan kurtulursunuz. Dilerseniz bu tedavi yöntemleri ve uygulanışlarına bakalım.

Sarımsakla Sakal Kıran Tedavisi:Öncelikle şunu unutmayın sarımsak bildiğimiz sofralarımızın vazgeçilmezi sarımsak olup, sarımsak şampuanı, losyonu vs ile karıştırmayın bu tür ürünlerin saçkırana faydası olmaz. Sarımsağı ortadan kesip sakal bölgesinde ortaya çıkan dökülme kısmına tahriş olana kadar sürüyoruz. Bunu en az 3 ay boyunca uygulama gerekir. Bu süreçte çözüm olmazsa bir sonraki tedavi yöntemine geçmelisiniz. Sarımsakla saçkıran tedavisinde başarı oranı %50 olup her iki insanın birinde başarı sağlamaktadır. Yani sizde etki etmemesi kesinlikle normal bir durum olarak kabul edilebilir.

Kortizon Merhemi ve Enjeksiyonu: Sakal Kıran sorunu için sarımsak başarılı olmaması halinde uygulayabileceğiniz tedavilerden biride kortion enjeksiyonı olup, bunu kendiniz evde uygulama imkanınız yoktur. Bunun için hastanelerin cildiye (Dermatoloji) bölümüne randevu alarak doktordan yardım almanız gerekir. Kortizon %70 oranında başarılı olmasına karşın dikkatsiz ve fazla yapıldığında maalesef ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

SADBE (Squaric Acid Dibutylester): Avrupa’da en çok kullanılan saçkıran tedavi yöntemi olan Sadbe açılımı (Squaric Acid Dibutylester) olarak bilinmektedir. Saçkıran yada sakal kıran tedavisinde ilk defa sebebe yönelik olarak geliştirilen SADBE daha önceleri ülkemizde satışı olmadığı için sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor reçetesi ile hazırlanıyordu. Hair Pharma firması tarafından geliştirilip, satışa sunulan SADBE %95 etkili olup, kullanımı oldukça kolaydır. Ürün hakkında detaylı bilgi edinmek ve sipariş vermek için aşağıda yer alan bağlantı ve bannere tıklayabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sakal Kıran Tedavisi

Diğer Sakal Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar en sık görülen neden sakal kıran olmasına karşın tek neden bu değildir. Yapılan dermatolojik araştırmalara bakıldığında çok sık olmasa bile farklı nedenler bulunmaktadır. Yazının devamında diğer nedenler ve çözüm yöntemlerine dair bilgileri görelim.

Traksiyonel Alopesi (Sakal Yolma)
İnsan yaşadığı süreçte çeşitli sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum hayatımızda farklı alışkanlıklara neden olabilir. Onlardan biride aniden ortaya çıkan saç ve sakal çekme (yolma) alışkanlığıdır. Kişi fırsat buldukça saç yada sakalını tek tek çekerek ciddi bir açıklığa neden olabilir. Bu durum sakalsızlık ve saçsızlık problemine neden olabilir. Önlemek için mutlaka tırnaklarımızla tutamayacak kadar kısa saç ve sakalla durmalıyız. Bu şekilde bu alışkanlıktan kurtulmanız daha kolaydır.

Yara, Yanık, Ameliyat ve Lazer Uygulamaları
Sakal dökülmesine nedenlerine baktığımızda günlük hayatta başımıza gelen kaza ve sağlık sorunları da görünmektedir. Çoğu insanın yüzünde yanık izi görülür. Yanan bölgede saç yada sakal çıkması neredeyse imkansızdır. Aynı şekilde kıllı bölgede ameliyat için yapılan kesikler yine orada artık kıl olmayarak ciddi bir iz kalmasına neden olur. Son zamanlarda uygulaması hızla yaygınlaşan lazerle epilasyon bilinçsiz şekilde yapıldığında uygulanan alanın çevresinde yanıklara neden olacağı için sakal dökülmesi görülür.

Dökülen Sakallar Tekrar Çıkarmı?
Evet arkadaşlar yukarıda yer alan tedavi yöntemlerinin başarı oranlarına baktığınızda %95’e kadar etkili olduğu görülmektedir. Tabii ki öncelikle hayatımızdan bize zarar veren, huzursuz olmamıza neden olan durumları çıkaracağız. Tedavide erken davranmak gerekiyor. Çünkü 2 yıl içince önlem almadığınızda kıl köklerinin ölme riski bulunmaktadır. Kıl kökleri öldüğünde maalesef hiç bir ilaç çözüm olmayacaktır. Bu durumda tek çözüm yolu sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

Sakal Ekimi Yaptırmanız Gerekebilir
Uyguladığınız tedaviler sonuç vermemesi halinde sakal kökleriniz ölmüş olabilmektedir. Sakallarınız geri çıkmaması halinde ise yapılacak en kalıcı çözüm sakal ekimi olacaktır. Bu alanda en başarılı uzmanlardan biri olan Op. Dr. Atilla KAYA Türkiye’de ilk defa sakal ekimini yapan isimlerden biridir. FUE yöntemi ile yaptığı sakal ekimi köselik dediğimiz hiç sakal çıkmayan ile seyrek görünümde muhteşem sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde yara, yanık ve ameliyat izlerinin kapatılması için önerilir. IDEA Klinik Bakırköy şubesinde hasta kabulüne devam eden Op. Dr. Atilla KAYA’ya ulaşmak ve bilgi almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız yeterlidir. https://www.sachastaliklari.com/sakal-ekimi/

Sakal Ekimi

Sakal Serumu İşe Yarar mı?
Türkiye para kazanmak için en ideal ülkelerden biridir. Kalabalık nüfusu yanı sıra çoğu detayı araştırmadan inanan insanları nedeni ile çoğu zaman dolandırıcı insanların tuzağına düşmektedir. Sakalı olmayan insanlar 21-22 yaşına kadar herhangi bir gelişme olmadıysa artık boşuna beklenti içine girmemesi gerekir. Çünkü DHT hormonu eksik yada hiç olmaması sonucu bu durum ortaya çıkmaktadır. Çözümü ergenlik döneminde hormon içeren ilaçlarla mümkün olup, dediğim gibi 21-22 yaşından sonra markası ve içeriği ne olursa olsun sakal çıkarması mümkün değildir. Çözümü yukarıda da belirttiğim gibi sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

(Visited 20.576 times, 3 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saçkıran

Saçkıran Tedavisi İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Saçkıran ya da diğer adıyla Alopecia Areata, dünya genelinde tüm insanlarda görülmesi muhtemel bir tür saç sorunudur. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha sık görülür. Çünkü sorunun altında yatan neden bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun kendi öz dokularına saldırmasıdır. Tıp dilindeki tabiri Alopecia Areata olup, bu sorunun en basit halidir. Ayrıca ileri evrelerde Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis şeklinde sınıflandırma yapılır.

Güzel bir yönü saç köklerine zarar vermez. Yani saçkıran olan bir insan hiçbir zaman kalıcı kellik problemi yaşamaz. Alacağı önlemlerle 1-2 ay içerisinde bile sorundan kurtulabilir.

Çözüm için öncelikle bağışıklık sistemine zarar veren stress, sıkıntı, kaygı, aşırı üzüntü gibi durumlardan uzaklaşmak gerekir. Bunu sağladığınızda çözüm için önemli bir adımı atmış olursunuz. Sonrasında dermatoloji uzmanına muayene olarak size uygun tedavinin belirlenmesi gerekir.

Saçkıran tedavisi kişinin yaşı, dökülme türü ve dökülmenin yoğunluğuna göre belirlenir. 10 Yaş altı ve üstü şeklinde ele alınır. 10 Yaş altına sadece topikal kortizonlar önerilir. Kortizona ek olarak minoxidil kullanması da önerilir. Daha şiddetli sorunlarda ise kortizon yerine immünoterapi dediğimiz SADBE ve DPCP gibi etken maddeler kullanılır.

178 Yorum

 1. Merhaba Hocam,

  Yaklaşık 6 ay önce çenem ve boynumun iki tarafında sakal kıran çıktı
  İlk olarak dermotoloğa gittiğimde eczanede hazırlatmam için bir ilaç karışımı ve betnovate saç losyonu verdi. Bunları 1-2 ay kullandım bir sonuç alamadım. Daha sonra birdaha gittim. Bu sefer kortizon iğne vurdu ve sakal kıran çıkan bölgelere sürmem için elidel merhem verdi. Bunuda 1 ay kullandım daha sonra tekrar gittim ve kortizon iğneyi 2. kez yaptı ve bu seferde minopecia adında bir deri spreyi verdi.şu an o spreyi kullanıyorum.Dediğim gibi yaklaşık 5-6 aydır böyle bir süreç geçti fakat sakal kıran daha fazla yayıldı. Bu tedavi yöntemlerin başka ne yapabilirm? 1 ay sonra 3. iğne için gitmem gerekir mi? öneriniz nedir?

  • Hakan: Öncelikle sorunun düzeleceğine kendini ikna et, stres yapma yoksa tedaviler etki etmeyecektir. Madem kortizonda beklenen etkiyi yapmadıysa SADBE ilacı denemelisin.

 2. Selamun aleykum syn hocam sakalımda 2 hafta veya 1 aya cene kisminda acilma fark ettim berberlere gittim sakal kran dediler ve bu gun hastaneye gittim cildiye bölümüne girdim acik olan yerlere iyne vurdu hocamız bunun yarari olurmu

  • Mehmet: Ve aleyküm selam Sakallarda görülende Alopecia Areata dediğimiz (Saçkıran) olup, doktorunuz muhtemelen Kortizon iğnesi yapmıştır. Evet etkili olup, sonuç almamanız halinde SADBE kullanmaya başlarsınız.

 3. merhaba hocam yaklaşık bir buçuk yıldır sakal kıran hastalığıyla uğraşıyorum bir yer iğleşirken başka biyerden dökülmeye başlıyor sizce bunun için ne yapmam gerekir.ayrıca sadde ürününü b uğün aldım sürecek olduğum bölgeyi ilk etapta tahriş etmem gerekiyormu veya etsem nasıl olur teşekür ederim.

  • İbrahim: Öncelikle stres probleminden uzaklaşmalısınız. SADBE kullanmadan önce tahriş etmek gerekmez. Onun içerisinde yer alan Capsaicin tahriş etmek için konuşmuştur.

 4. elagozlu murat

  slm ben adanadan murat benım once sakalımda cıktı nohut buyuklugunde ve sonra buyudu sakalımın yarısı yok ne yaptıysam gecmedı ve sacıma atladı sarımsak tedavısı yaptım ama sonuc alamadım hala ne yapmalıyım

 5. ferdi ceylan

  Slm benimde üç farklı bölgede sakal kıran çıktı ne yapmalıyım

 6. Merhaba benimde yüzümde sakal dokulmesi var zamanla acilmaya basliyor bir turlu engel olamiyorum sarimsagi denemek istiyorum fakat korktugum icin diger yerlere de zarar vermesinden korkuyorum bana yardimci olursaniz cok tesekkurederim

  • Bahattin: Öncelikle sarımsak tedavisi zararı olmaz. İsterseniz SADBE isimli ilacı deneyin.

  • Arkadaslar (sadbe) ismindeki ilaci bilmem. Bende yaklasik 2 sene boyunca bu sakal kiranla ugrastim ama bi care bulamadim taki gecen aya kadar yani 28 subat 2016 bir yildan fazladir. İsvicre zurich universite hastanesinde tedavi oluyordum ama hicbir etkisi olmadi verilen kremlerin ilaclarin. 28 subatta turkiyede bir askeri dr. Vermis oldugu igne ( kortisyon) deri altina bir saglik personali tarafindan yaptirdi. 2 hafta icinde tekrar sakallarim geri geldi,eskisi gibi sik degil ama hepsi geldi. Dr. Dedigi gibi gelisti hersey zamanla tamami geliyor. İlacin adi ( Kenakort 40 mg. Ampul) yada buna benzeyen diger ignelerde fayda veriyor. sadece bu. İlgilenenler denesin gercekten yardimci oluyor. Tskler

 7. Merhaba hocam 2-3ay önce cenemın aldında sakal kıran oldu bayada buyuk 6cm capında hersey uyguladım sarımsak,eczanelerin berdıgı ilaçlar doktorun verdıgın merhem solıston tarzı ilaçlar bir turlu etkı vermedı? Sizce ne yapmalıyım öneriniz nedir hocam.Ektırmelimiyim?

  • Tolga: SADBE isimli ilacı eczane yada Hair Pharma firmasının satış sitesinden alıp kullan 2-6 ay içerisinde sorun ortadan kalkar.

 8. Yanağımda 4 gün önce farkettigim bir seyreklesme oldu bu sene sınav senem 1 hafta öncede 2 tane sert tabakalı deri şişliği olmuştu sivilce gibi sisi indi ama hala içi sert stresten sakal kıran olmuş olabilirmi acaba tamamen dökük değil seyrek ama sakallar uzayınca ortası boş kalıyor biraz belli oluyor sakal kırana donmesin den korkuyorum

  • Mahir: Sakal bölgesinde dökülme, seyrekleşme nedeni %95 Allopecia Areata dediğimiz Saçkıran nedeniyle oluşur. Çözümü sarımsak uygulaması yada daha gelişmiş bir ilaç olan SADBE kullanmaktır.

 9. Merhabalar yaşım 24 yaklaşık 2008 in Şubat ayından beri saç kıran hastasıyım.ilk etapta madeni para şeklinde başlasa da sonrasında inanılmaz bir hızla vücudumun her yerinde dökülmeler başladı engel olamadım.Kaşlarım saçlarım bacak ve kol tüylerime kadar her yerim döküldü.2 yıl tedavi oldum en son gördüğüm tedavi ise ışın tedavisi oldu.bu süre zarfında kullanmadığım ilac yapmadığım alternatif tedavi kalmadı.şu an saçlarım var ama seyrek şekilde diğer yerlerde ise hala yok.en son doktora gittiğim de ise SADBE ilaç verdi doktor fiyati 70 tl ufak bi ilaç roll-on şeklinde.ondan da fayda görmedim yine randevu aldım hastane ye gidicem sizin öneriniz ne olur lütfen yardımcı olun saçlarım kaşlarım çıkıyor geri dökülüyor anlam veremiyorum yoruldum artık.şimdiden teşekkür ederim saygilar .

  • Emrhns: Ben seni çok gergin ve sıkıntılı tahmin ediyorum. Bu şekilde devam etmen halinde hiç bir tedavi çözüm olmaz. Mutlaka rahatlaman, sorunlardan sıyrılman gerekir. Aksi halde tedavi çözüm olsa bile saçkıran sürekli tekrarlar.

 10. .Merhaba. Çok güzel bir ste kurmuşsunuz gerçekten çok yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir