2 Nisan 2020 ,Perşembe
Ana Sayfa / Saçkıran / Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dökülme denince ilk olarak akla saçlar gelmektedir. Tabii ki en doğalı bu olmasına karşın tek cevap değildir. Çünkü erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak sakal dökülmesi görülebilir. Sakal dökülmesi nedenlerine baktığımızda ilk sırada Alopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran (sakal kıran) gelmektedir. Çözümü oldukça kolay olup, yazının devamında yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Sakal Dökülmesi Nedenleri

Vücudumuzda dökülmeye karşı en dayanıklı kıllar sakal bölgesinde yer alanlar olmaktadır. Fakat buna rağmen başta sakal kıran gibi sorunlar olmak üzere bölgesel dökülmelere neden olmaktadır. Sorun bununla sınırlı olmayıp, aynı zamanda Traksiyonel Alopecia dediğimiz sakal yolma problemi yine dökülme (sakalsızlık) yapabilir. Bunun dışında yine sık görülen nedenler arasında günlük hayatta herkesin başına gelebilecek olan kaza, yanık, yaralanma ve ameliyat için yapılan kesikler sakal çıkmamasına neden olabilir. Şimdi dilerseniz sakal dökülmesine neden olan bu sorunlar ve çözüm yollarını ele alalım.

Sakal Kıran Nedir, Neden Olur?
Yukarıda da belirtildiği gibi sorunun kaynağı saçkıran olup, Alopecia Areata sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudumuzda ki tüm kılların dökülmesine neden olabilir. Sorunun kaynağı stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi durumlar olup, bağışıklık sisteminin zarar görmesi ile aniden ortaya çıkmaktadır. Tedavide en önemli unsurlardan biri yaşadığımız bu sıkıntılardan mutlaka sıyrılmak gerekir.

Nasıl Anlaşılır (Belirtileri Nelerdir?)
Saç dökülmesi öncesi saçta kalite kaybı, uzama hızında zayıflama gibi belirtiler olurken saçkıran yada sakal kıran probleminde maalesef hiç bir belirti olmadan bir gün sakalın bir yada birden fazla bölgesinde madeni para büyüklüğünde açıklık fark edersiniz. Dökülen bölgede cilt parlakça bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yani önlem almak için yeterli bulgu ve belirti yoktur. Aşağıda yer alan görsellerde sorunun nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Sakal Kıran Problemi

Sakal Dökülmesi

Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi tedaviye başlamak için öncelikle soruna neden olan stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi huzursuzluk veren durumlardan sıyrılmak gerekir. Yoksa tedavide başarı oranı düşecek olup, hatta yeni vakıalar çıkacaktır. Bu aşamayı geçtikten sonra bitkisel ve bilimsel anlamda uygulayabileceğimiz 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır. Normalde bir çok hastalıkta önermediğim bitkisel uygulama saçkıran yada sakal kıran’da %50 oranında başarı sağlamaktadır. Sarımsak ile başlayabilir yada bir dermatoloji uzmanından kortizon tedavisi uygulamasını sağlayabilirsiniz. Yada evinizde kendinizin kolayca uygulayacağı SADBE ilacı ile 1-6 ay içinde sorundan kurtulursunuz. Dilerseniz bu tedavi yöntemleri ve uygulanışlarına bakalım.

Sarımsakla Sakal Kıran Tedavisi:Öncelikle şunu unutmayın sarımsak bildiğimiz sofralarımızın vazgeçilmezi sarımsak olup, sarımsak şampuanı, losyonu vs ile karıştırmayın bu tür ürünlerin saçkırana faydası olmaz. Sarımsağı ortadan kesip sakal bölgesinde ortaya çıkan dökülme kısmına tahriş olana kadar sürüyoruz. Bunu en az 3 ay boyunca uygulama gerekir. Bu süreçte çözüm olmazsa bir sonraki tedavi yöntemine geçmelisiniz. Sarımsakla saçkıran tedavisinde başarı oranı %50 olup her iki insanın birinde başarı sağlamaktadır. Yani sizde etki etmemesi kesinlikle normal bir durum olarak kabul edilebilir.

Kortizon Merhemi ve Enjeksiyonu: Sakal Kıran sorunu için sarımsak başarılı olmaması halinde uygulayabileceğiniz tedavilerden biride kortion enjeksiyonı olup, bunu kendiniz evde uygulama imkanınız yoktur. Bunun için hastanelerin cildiye (Dermatoloji) bölümüne randevu alarak doktordan yardım almanız gerekir. Kortizon %70 oranında başarılı olmasına karşın dikkatsiz ve fazla yapıldığında maalesef ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

SADBE (Squaric Acid Dibutylester): Avrupa’da en çok kullanılan saçkıran tedavi yöntemi olan Sadbe açılımı (Squaric Acid Dibutylester) olarak bilinmektedir. Saçkıran yada sakal kıran tedavisinde ilk defa sebebe yönelik olarak geliştirilen SADBE daha önceleri ülkemizde satışı olmadığı için sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor reçetesi ile hazırlanıyordu. Hair Pharma firması tarafından geliştirilip, satışa sunulan SADBE %95 etkili olup, kullanımı oldukça kolaydır. Ürün hakkında detaylı bilgi edinmek ve sipariş vermek için aşağıda yer alan bağlantı ve bannere tıklayabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sakal Kıran Tedavisi

Diğer Sakal Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar en sık görülen neden sakal kıran olmasına karşın tek neden bu değildir. Yapılan dermatolojik araştırmalara bakıldığında çok sık olmasa bile farklı nedenler bulunmaktadır. Yazının devamında diğer nedenler ve çözüm yöntemlerine dair bilgileri görelim.

Traksiyonel Alopesi (Sakal Yolma)
İnsan yaşadığı süreçte çeşitli sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum hayatımızda farklı alışkanlıklara neden olabilir. Onlardan biride aniden ortaya çıkan saç ve sakal çekme (yolma) alışkanlığıdır. Kişi fırsat buldukça saç yada sakalını tek tek çekerek ciddi bir açıklığa neden olabilir. Bu durum sakalsızlık ve saçsızlık problemine neden olabilir. Önlemek için mutlaka tırnaklarımızla tutamayacak kadar kısa saç ve sakalla durmalıyız. Bu şekilde bu alışkanlıktan kurtulmanız daha kolaydır.

Yara, Yanık, Ameliyat ve Lazer Uygulamaları
Sakal dökülmesine nedenlerine baktığımızda günlük hayatta başımıza gelen kaza ve sağlık sorunları da görünmektedir. Çoğu insanın yüzünde yanık izi görülür. Yanan bölgede saç yada sakal çıkması neredeyse imkansızdır. Aynı şekilde kıllı bölgede ameliyat için yapılan kesikler yine orada artık kıl olmayarak ciddi bir iz kalmasına neden olur. Son zamanlarda uygulaması hızla yaygınlaşan lazerle epilasyon bilinçsiz şekilde yapıldığında uygulanan alanın çevresinde yanıklara neden olacağı için sakal dökülmesi görülür.

Dökülen Sakallar Tekrar Çıkarmı?
Evet arkadaşlar yukarıda yer alan tedavi yöntemlerinin başarı oranlarına baktığınızda %95’e kadar etkili olduğu görülmektedir. Tabii ki öncelikle hayatımızdan bize zarar veren, huzursuz olmamıza neden olan durumları çıkaracağız. Tedavide erken davranmak gerekiyor. Çünkü 2 yıl içince önlem almadığınızda kıl köklerinin ölme riski bulunmaktadır. Kıl kökleri öldüğünde maalesef hiç bir ilaç çözüm olmayacaktır. Bu durumda tek çözüm yolu sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

Sakal Ekimi Yaptırmanız Gerekebilir
Uyguladığınız tedaviler sonuç vermemesi halinde sakal kökleriniz ölmüş olabilmektedir. Sakallarınız geri çıkmaması halinde ise yapılacak en kalıcı çözüm sakal ekimi olacaktır. Bu alanda en başarılı uzmanlardan biri olan Op. Dr. Atilla KAYA Türkiye’de ilk defa sakal ekimini yapan isimlerden biridir. FUE yöntemi ile yaptığı sakal ekimi köselik dediğimiz hiç sakal çıkmayan ile seyrek görünümde muhteşem sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde yara, yanık ve ameliyat izlerinin kapatılması için önerilir. IDEA Klinik Bakırköy şubesinde hasta kabulüne devam eden Op. Dr. Atilla KAYA’ya ulaşmak ve bilgi almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız yeterlidir. https://www.sachastaliklari.com/sakal-ekimi/

Sakal Ekimi

Sakal Serumu İşe Yarar mı?
Türkiye para kazanmak için en ideal ülkelerden biridir. Kalabalık nüfusu yanı sıra çoğu detayı araştırmadan inanan insanları nedeni ile çoğu zaman dolandırıcı insanların tuzağına düşmektedir. Sakalı olmayan insanlar 21-22 yaşına kadar herhangi bir gelişme olmadıysa artık boşuna beklenti içine girmemesi gerekir. Çünkü DHT hormonu eksik yada hiç olmaması sonucu bu durum ortaya çıkmaktadır. Çözümü ergenlik döneminde hormon içeren ilaçlarla mümkün olup, dediğim gibi 21-22 yaşından sonra markası ve içeriği ne olursa olsun sakal çıkarması mümkün değildir. Çözümü yukarıda da belirttiğim gibi sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

(Visited 20.576 times, 3 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saçkıran

Saçkıran Tedavisi İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Saçkıran ya da diğer adıyla Alopecia Areata, dünya genelinde tüm insanlarda görülmesi muhtemel bir tür saç sorunudur. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha sık görülür. Çünkü sorunun altında yatan neden bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun kendi öz dokularına saldırmasıdır. Tıp dilindeki tabiri Alopecia Areata olup, bu sorunun en basit halidir. Ayrıca ileri evrelerde Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis şeklinde sınıflandırma yapılır.

Güzel bir yönü saç köklerine zarar vermez. Yani saçkıran olan bir insan hiçbir zaman kalıcı kellik problemi yaşamaz. Alacağı önlemlerle 1-2 ay içerisinde bile sorundan kurtulabilir.

Çözüm için öncelikle bağışıklık sistemine zarar veren stress, sıkıntı, kaygı, aşırı üzüntü gibi durumlardan uzaklaşmak gerekir. Bunu sağladığınızda çözüm için önemli bir adımı atmış olursunuz. Sonrasında dermatoloji uzmanına muayene olarak size uygun tedavinin belirlenmesi gerekir.

Saçkıran tedavisi kişinin yaşı, dökülme türü ve dökülmenin yoğunluğuna göre belirlenir. 10 Yaş altı ve üstü şeklinde ele alınır. 10 Yaş altına sadece topikal kortizonlar önerilir. Kortizona ek olarak minoxidil kullanması da önerilir. Daha şiddetli sorunlarda ise kortizon yerine immünoterapi dediğimiz SADBE ve DPCP gibi etken maddeler kullanılır.

178 Yorum

 1. Mrb hocm benimde sakalimda ayni sorun cikti igneyle deldim o bolgeyi bir hafta boyunca sarimssak surdum momecon losyon ve dermabel die bir krem verdi doktor onlari kullaniyorum simdi beyaz renkte sakal cikmaya basladi sonuc ne olur yalnis uygulama yapmiyorumdur insallah

  • Halil: Cildi delmeden doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullanmalısın. 3 Ay sonra tekrar görüşelim.

 2. Merhaba, ben fazlasiyla buyumus bir sakal kirandan muzdariptim. Doktorum gunde iki kez kullanmam icin minoxil + dermovate sac losyonu ayrica da haftada bire dusmus bir sekilde orayaki deriyi soysun diye acnelyse onermisti. Yaklasik 3.5 ay gecti su anda zayif siyah tuylerle birlikte bir suru bembeyaz kil cikti ancak su an kullandigim yontem efektif bir yontem midir? Bu sekilde birkac ay daha devam etsem o bolgedeki sakallar normal sakallarim gibi sert ve duzgun cikar mi ve sonrasinda kullanimini birakabilir miyim?

  • Mert: Saçkıran tedavisinde daha çok SADBE öneriyorum. Minoxidil içeren ilaçlar daha çok erkek tipi dökülmede önerilir. Saçlar ilk olarak kıvırcık yada farklı renkte çıkabilir. 6 Ay içinde bu durum normale dönmesi beklenir.

 3. Hocam meraba ya bi sabah uyandim aynaya baktim hafif kirli sakal birakmistim böyle bi kaç bolgede gözle görülür ancak küçük açilmalar gordum sonra bu bi kac noktaya daha yayildi doktora gittim sakal kıran oldugunu söyledi bana fucidin diye bi kremle 100 miligramlik tedradox antibiyotik verdi bide yüz yıkama köpüğü bunlar iyilesmede etkili olurmu ve ayrica iyilesme suresi ne kadardir . Tesekurler

  • Ozan96: Çok fazla yeterli olduğunu söyleyemem. Öncelikle stres ve sıkıntıdan uzak durmayı başarmalısın. Tedavide ise özellikle SADBE kullanmaya başlamalısın.

 4. Merhabalar hocam ben hem saç kıran hem sakal kiran oldum.. Eczane gittim önce bana sprey ilaç ve sıvı bir ilaç verdi. Bunu kullanirsan geçer dedi. Ama sakal halen aynı hiç çıkmıyor.. Ne yapmam gerekiyor sizce Sakalım uzun kesmek istiyorum kesmiyorum.

  • Mango: Eczacı nasıl bir ilaç verdi bilmiyorum ama sana önerim SADBE kullanman yönünde olacaktır. Aynı zamanda stresli ortamlardan uzak durmaya çalışmalısın.

 5. merhaba hocam ; sakal kıran oldum tedavisi falan yaptım tam 8 ay oldu sakalım beyaz çıktı ne zmaan siyahlaşır bu kadar uzun süyor mu ? yine doktora gitmem gerekiyor mu ?

  • Uğur: Dökülen kılların yerine çıkanlar renk ve yapı olarak biraz farklı çıkabilir. Bu geçici bir durum olup, 6 ay içinde normale dönmesi gerekir. Bunun için doktora gitmeye gerek yoktur.

 6. Benim bundan yaklaşık 10 sene önce saçlarımın bir kısmında dökülme oldu bir kısmı geri çıktı ama seyreklik var o zaman sağlık şartları pek iyi olmadığı için tedavi olma şansım azdı ve yaşım küçüktü ailemin ihmali vardı yeniden tedaviyle saçlarım çıkabilir mı kortizon vs. İlaçlarla

  • Kadir: Öncelikle bir cildiye uzmanına giderek dökülme nedenini teşhis ettirmelisin. 10 Yıl uzun bir süreç ama mutlaka 6 aylık bir tedavi süreci denemek gerekir. Muayene olduktan sonra tekrar konuşalım.

 7. Bundan 1 yıl önce hic sakalim yoktu , sarimsak surdum ve biraz ilerleme oldu sonra bir muddet gelisme olmadi tekrar sarimsak surdum biraz daha cogaldi.Sorum su hocam sadbe denen ilacla sarimsak ayni etkiyimi yapiyor ? Yani sakallarim hic cikmadan sakalkiran vb bir hastalik boy gostermis olabilrmi sarimsak az da olsa bu yuzdenmi etkili oldu sizce ? Eger oyleyse ilaci kullanmam faydali olur degilmi ?

  • Anıl: Sarımsak sadece saçkıran tedavisinde etkili olmaktadır. SADBE ise saçkırana neden olan asıl sorunun önüne geçmektedir. Sakal kıran gibi bir problem olduğunu düşünüyorsanız 6 ay boyunca düzenli olarak kullanmalısınız.

 8. Merhaba hocam ,
  Sakalim cok seyrek kesip biraz uzatinca farkli bolgelerin farkli yogunlukta ciktigini farkediyorum hep , sadbe kullanabilirmiyim ? Hic sakal cikmayan bolgelerde eger bir yan etkisi yoksa kullanmak istiyorum.
  Tesekkur ederim ..

  • Pektus: Sakalda seyreklik hormon yetersizliği kaynaklı olup, 21 yaş üzeri isen yapman gereken en doğal çözüm sakal ekimi işlemidir. SADBE sadece saçkıran, sakal kıran problemine yönelik olup, seyreklik için işe yaramaz. Sakal ekimi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. https://www.sachastaliklari.com/sakal-ekimi/

 9. merhaba…Ben de yaklaşık 3 ay öne bozuk paradan da küçük sakal dökülmesi var idi.fark eder etmez cildiyeciye göründüm.bana ”saltar losyon ve advandan” adında iki krem verdi.fakat bu ilaçlar daha da kötü etti.neyse 1 aykullandım kontrole gittim sakalda açılmalar dahada fazlalaşmıştı ve bu kremler cildimi iyice tahriş etmiş bi nevi yakmıştı.neyse farklı bir doktora gittim o da bana ”trecort” adlı bir krem verdi ve 1 ay sonra kontrole gel dökülme devam ederse kalçadan iğne vuralım dedi 1ay sonra kontrole giitiğimde bu yeni verdiği krem(trecort) biraz işe yaramıştı.şöyle ki dökülen yerlerde tüylenmeler meydana gelmişti fakat sakalkıranın yayılmasına engel olamamıştı .yani dökülmeler devam ediyordu .en son doktora gitttiğimde bi de kalçadan iğne yaptı ve trecort a devam dedi fakat bu aralar iyice yayılma arttı.ne yapabilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim

  • Emirhan: Saçkıran yada sendeki hali ile sakal kıran nedenlerine baktığımızda stres, üzüntü, yani olumsuzluklar olduğu görülür. Bu sorunlar devam etmesi halinde ise yayılmaya devam eder. Saç yada sakal kıran tedavisinde önerim SADBE olmaktadır. Tabii ki tedavinin etkili olması ve yayılmaması için hayatında yer alan olumsuzlukları atman lazım. Kafana takmak, stres yapmak sana zarardan başka bir katkısı olmaz.

 10. ben irak kurdstan bolgesinde yasiyorum ve sakalimda bi bolgesinde dokulme yasandi ve ne ara oldu bilmiyorum bile shmdi sarmsak kullanmayi dushunuyorum bilmiyorum bu sadbeyi burda bulabilirmiyim muamma 🙁

  • Ahmed: 300 Türkiye’den kargo ulaşıyorsa buradan gönderilir. Fakat yurt dışı gönderileri 300 TL ve üzeri olması gerekir. 3 Ay sarımsak tedavisi uygulayın. Çözüm olmazsa bir şekilde size SADBE ulaştırırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir