Solgar Biotin

Dünya’nın en eski vitamin markası olan Solgar vücut sağlığı yanı sıra aynı zamanda saç ve tırnak sağlığı için gerekli olan Biotin üretimi yapmaktadır. Solgar Biotin çeşitleri ve kullanım alanlarını görelim.

Vitaminler, Mineraller ve Bitkisel ürünler denince ilk akla gelen markalardan biri Solgar marka olarak yarım asrı aşkın tarihi geçmişi bulunmaktadır. Faaliyetlerine 1947 yılında başlamış olup, İlk olarak multivitamin ve mineral takviyeleri piyasaya sunulmuştur. Üretim yanı sıra ürün geliştirmeye önem veren Solgar Dünya’da bir çok ilke imza atmış olup, onlardan biri tuz, şeker ve nişasta gibi alerjiye neden olan maddelerin kullanımına gerek kalmayan teknolojiyi geliştirmiştir. Ürün gruplarına bakacak olursak 500’den fazla ürün çeşitliliği olduğu görülmektedir. Bizim ilgi alanımız Biotin grubu olup, saç ve tırnak sağlığı için etkinliği kanıtlanmış olan Biotin B7 yada H vitamini olarak bilinmektedir. Solgar Biotin grubunda 2 ürünü olup, 1 MG ve 5 MG (mcg) dozu ile satılmaktadır. Şimdi dilerseniz ürünlere ve kullanım alanlarına bakalım.

Solgar Biotin 1000 mcg

Vitamin grubunda yer alan ürünlerden ilki Solgar Biotin 1000 mcg olup, farklı kaynaklarda 1 mg olarak yazılabilir. Kapsül formunda üretilmiş olan bu ürünü kullanmak için herhangi bir saç yada tırnak sorunu olması gerekmez. Çünkü kullanım amacı ortaya çıkabilecek sorunları baştan önlemeye yönelik geliştirilmiştir. Bir nevi Bioditinaz (Biotin Eksikliği) problemini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Her gün yemeklerden sonra bir kapsül kullanmanız önerilmektedir. 50 Adetlik cam şişede satılan ürünü 33,95 TL’den başlayan fiyatlarla eczanelerde bulabilirsiniz.

Solgar Biotin 5000 mcg

Biotin grubunda tercih edebileceğiniz ürünlerden biride Solgar Biotin 5000 mcg olup, farklı kaynaklarda 5 mg olarak görebilirsiniz. Bu ürünü kullanmak için saç yada tırnak sağlığı gibi sorunlardan birini yaşıyor olmanız gerekir. Yine 50 Bitkisel Kapsül içeren cam şişesi ile satışa sunulmuş olup, fiyat olarak 57,50 TL’den başlayan fiyatlarla alabilirsiniz. Solgar Biotin 5000 mcg kullanım alanları aşağıda yer almaktadır.
1 mg b7 vitamini 5 mg biotin

Solgar Biotin Faydaları

Saç Dökülmesi Tedavisinde (Ek Ürün):
Biotinin diğer isimleri B7 yada Vitamin H olarak bilinmektedir. B7 vitamini saç ve tırnak sağlığı için gerekli olup, eksikliği halinde saçta kalite kaybına neden olmaktadır. Saçta kalite kaybı yaşayan insanların saçları parlaklığını kaybeder ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Aynı şekilde saçı uzama hızında yavaşlama görülür. Erkekler normalde 2 ayda bir kuaföre giderken saçın uzama hızında düşme olursa bu süre 3-4 aya çıkabilmektedir.

Saçta Kalite Artışı Sağlar
Solgar Biotin yada diğer markalar hiç bir şekilde tek başına saç dökülmesini tedavi edici özelliği yoktur. O nedenle dökülme problemi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa giderek dökülme tipinin teşhis ettirmeniz gerekir. Erkeklerde %95 oranında en sık görülen genetik dökülme aynı zamanda kadınların %50 gibi bir oranını etkilemektedir. Teşhis edilen dökülme tipine göre doktorunuz tedavi yöntemi belirleyecektir.

DHT Baskılayıcı Tedavi Önerecektir
Erkek ve kadınlarda görülen genetik dökülmenin nedeni erkeklik hormonu testosteron ile alakalı olup, testosteron ile 5-Alfa Redüktaz enziminin bir araya gelmesi ile birlikte DHT hormonuna dönüşmektedir. DHT hormonu saç yapıcı köklere zarar vererek yeni kıl üretiminin önüne geçmektedir. Genetik dökülmenin tedavisi DHT baskılayıcı bilimsel maddeler (Procapil, Minoxidil ve Finasterid) ile yapılmaktadır. Bu belirttiklerim bir ürün markası olmayıp, DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış maddelerdir. Bir dermatoloğa gittiğinizde size bu ürünleri içeren sprey / tablet gibi ürünlerden birini önerecektir.

Ek Ürün Olarak Biotin Kullanmalısınız
DHT hormonu saçları dökmeden önce onları sağlıksız hale getirmektedir. Yani kalitesini son derece azaltmaktadır. Minoxidil, Procapil ve Finasterid içeren ürünlerle DHT hormonunu önlerken saçlarınızın kaybettiği kaliteyi geri kazanmak için mutlaka Biotin kullanmak gerekir. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar mutlaka 5 mg / 5000 mcg kullanması gerekir. Aynı zamanda doktor gerek görmesi halinde 10 mg / 10000 mcg biotin kullanmanız önerilir. Gerçi Solgar’da 10 mg biotin bulunmamaktadır.

Tırnak Problemleri İçinde Solgar Biotin Kullanabilirsiniz
Kullanım alanı sadece saçlar olmayıp, aynı zamanda tırnak problemleri (kırılma, soyulma, beyaz leke) problemleri için kullanılmaktadır. Bazı arkadaşlarımız saç ile tırnakların ne alakası olduğunu sorabilir. Saç ve tırnaklar aynı madde olan (Keratinden) meydana gelmektedir. İkisi arasındaki tek fark saça rengini veren melamin kısmında ayrışmaktadır. Melamin pigmenti saçlara renk vermektedir. Bu hücrenin ölmesi halinde ise (büyük ölçüde 25-30 yaş ile başlar) saçlar orjinal rengine yani tırnak rengine dönmeye başlar. Bizler buna saçlarım ağardı şeklinde yaklaşırız.

Saç Beyazlaması Problemini Geciktirmektedir
Günlük bir 1 mg / 1000 mcg biotin kullanan insanlarda saç beyazlaması daha ileri yaşlara sarkmaktadır. Çünkü B7 vitamini saça rengini veren melamin pigmentini uzun süre aktif tutmaktadır.

Solgar Biotin Yan Etkileri

Üretici firma bu konuda herhangi bir bilgi vermemektedir. O nedenle biz şöyle şöyle yan etkisi var diyemeyiz. Ama genel kanı Biotin türü vitaminlerin herhangi bir yan etkisi olmadığı yönündedir. Çünkü B7 vitamini fazlalığı herhangi bir soruna neden olmayıp, vücut tarafından dışarı atılmaktadır.

Solgar Biotin Fiyatları

Firma B7 vitamini alanında 2 farklı ürün geliştirmiş olup, fiyatları yukarıda aktarılmıştır. Firmanın İnternet sitesinde yer alan fiyat bilgisi 1000 mcg için 33,95 TL 5000 mcg içinse 57,50 TL olduğu görülmektedir.

Solgar Biotin Nereden Alınır?
Genelde eczanelerde satılan bu ürünleri yetkili / yetkisiz bir çok İnternet sitesi farklı fiyatlarla satmaktadır. Ürün sahteciliğine karşı en güvenlisi eczaneden satın almaktır. Satış yapan bir çok İnternet sitesi firmanın izni olmaksızın yapmaktadır.

Kilo Aldırır mı?
En çok sorulan sorulardan biride bu tür ürünle kilo aldırır mı olup, cevabı hayır olmaktadır. Kilo aldırmadığı gibi kilo vermek, formda kalmak isteyenler içinde tok tutan hissi ile destek olmaktadır.

Nasıl Kullanılır?
Bu tür ürünler bir çok formda karşınıza çıkabilir. Biotin tablet, kapsül, şampuan, pastil, şurup bunlardan bir kaçı olup, Solgar markasında form olarak kapsül şeklinde üretmeyi uygun görmüştür. Kullanımı bildiğimiz tabletlerden farklı olmaksızın genelde yemeklerden sonra günde bir kapsül olacak şekilde kullanın.

Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
Bu tür ürünlerin etkisini görmek için en az 3 ay düzenli olarak kullanmak gerekir. Bu nedenle tüketiciler adet olarak daha fazla adet içeren ürünleri tercih ederler. Solgar biotin 50 adet olarak satılırken benzer bir marka olan HP Biotin ise 100 tablet şeklinde satmaktadır. 100 Tablet aldığınızda 1 paket 3 ay kullanılmaktadır.

Solgar Biotin Kullanıcı Yorumları (Deneyimlerinizi Paylaşın)
Evet değerli arkadaşlar ürünler hakkında bizim aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi sizlerden ricamız bu ürünü kullananlar görüşlerini paylaşırsa seviniriz. Bir çok arkadaşımız bu ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarına önem vermektedir. Sizlerde olumlu / olumsuz görüşlerinizi lütfen biz ve ziyaretçilerle paylaşınız. Bir başka konuda farklı bir marka ile görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

214 Yorum

 1. Merhabalar. Saçlarım yoğun şekilde dökülüyor. İki ayrı bölgede kellik oluştu. Kan testlerim doktorun dediğine göre normal. Ama sonuçlara baktığımda wbc, pdw, mpw, pct, baso değerleri normalin çok az üzerinde görünüyor. Doktor Saltar losyon, psovate losyon, alcool comphre verdi. Eczacı da bıotın önerdi onu da aldım. Kullanmalımıyım. Saçlarım strese bağlı dökülüyormuş. Saçlarım döküldükçe ben daha çok strese giriyorum. Dökülen yerlerde saçlarım çıkar mı. Tavsye edebileceğiniz bişey var mı. Teşekkür ederim. Saygılar.

  • Gül: Öncelikle sorun net bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Kansızlık problemi yoksa genetik durum ele alınmalıdır. Ailenizde saç dökülme yada kellik problemi olanlar var mı?

   • Sayın hocam dermotolog uzmanın teşhisi aşırı sres. Ailede kellik sorunu yaşayan kimse yok. Dökülme şekli de 2 ayrı bölgede para büyüklüğünde açılma yani kellik var. Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

 2. Hocam yaşım 18 ben 4 ay boyunca aknetrent adlı sivilce ilacı kullandım bırakalı 3 ay oldu saçlarım dökülüyor inceldi ve ciddi anlamda seyreldi solgar 1000 mg biotin aldım dozunu günde 1 den fazla alarak ayarlıya bilrmiyim gerçekten cidsi anlamda piskolejik sorun oldu bende saçlarım eski haline gürlüğüne dönermi böyle kalacakmı ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

  • Hasan: kullandığınız ilaç muhtemelen Biotin eksikliğine neden olmuş olabilir. 1000 değilde 5000 mcg kullanmanı öneririm. 6 Ay içinde sorun düzelmezse dökülme tipinin teşhisi için mutlaka bir dermatoloğa muayene olmalısın.

   • Peki eski halini alırmı bu yüzden ise
    Bide şuan aldığım ilacı atmamak için güne 5 kere almam doğru olurmu Şimdiden teşekkürler

    • Hasan: Sorun ortadan kalkınca tabii ki kıl kökleri ölmemesi halinde eski haline döner. Günde 5 kere kullanma ama 2 tane kullanımı uygundur. O bitince 5 MG almaya başlarsın.

 3. İCHTİYOZİS HASTASIYIM SAÇIM ÇOK DKÜLÜYOR GEÇ UZUYOR VE KIRILIYOR Bİ ARA PANTOVİGAR KULLANMIŞTIM BİOTİN 5000 MG YUKSEKMİDİR

  • KPLN: Dökülme için herhangi bir dermatoloji uzmanına muayene oldunuz mu?

   • Evet ama açıklayıcı bir şey söylemediler hiç

    • KPLN: Öncelikle saç dökülmesi tipini bilmen gerekir. Bunun için mutlaka farklı bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Kadınlarda kansızlığa bağlı dökülme sık görülür. Sizden ricam bir dermatoloji uzmanına muayene olun. Tekrar konuşalım.

 4. Meraba 19 yaşındayım son aylarda saçımda seyrekleşme oldu dökülme ile beraber aslında saçlarım çok sık ve kaliteliydi doktora gittim hiç bir kanımda eksiklik olmadığını hatta çok iyi olduğunu söyledi bana birtek sanırım kaşıntı için Momecon losyon verdi yeni başladım biotin kullansam faydasını görürmüyüm? Ne kullanmalıyım?

  • Berk: Doktorunuz dökülme tipi olarak hiç bir teşhis koymadı mı? bir diğer sorum aile bireylerinde dökülme yada kellik var mı?

 5. BEN ZATEN ZAYIFIM BENI ZAYIFLATIRSA KULLANMAM

  • Gökhan: Biotin sadece saç ve tırnaklara yararlı vitamin olup, zayıflatma yada kilo aldırma gibi yönü yoktur.

   • Zarari varmidir ben biotinle xperia kullaniyorum saclarim ilerleyen zamanlarda dokulmez dimi kullanmaya devam edersem yeni aldim daha

    • Gökhan: Xperia değil Xpecia genetik ve kansızlığa bağlı saç dökülmesinde etkilidir. Biotin ise saç kalitesini artırır. Yani dökülme yapmak yerine dökülme varsa onu önler.

 6. Merhabalar.Bende de özellikle bu sene aşırı derecede saç dökülmesi yasiyorum.Neredeyse tepem seyretmiş durumda ve çok canim sıkılıyor.Çalıştığım yerde bir doktor anide saçının durumunu fark edip bana ‘Solgar biotin ve çinkosu bir de elevit’i ‘ hemen kullanmaya başlamalıdır dedi.Öncelikle kilo aldırır mi onu sormak istiyorum size?
  Teşekkürler.

  • Zeyno: Biotin markası ne olursa olsun kilo aldırmaz. Fakat saç dökülmesi tedavisinde tek başına yeterli değildir. İlk olarak yapılması gereken bir dermatoloğa muayene olarak dökülme tipinin öğrenilmesi gerekir. Belki kansızlık, demir eksikliğine ile alakalıdır.

 7. Merhaba . Ben tüp mideliyim . Op sonrasi saclarim cok fazla dokuldu ve cansizlasti. Kestirmek zorunda kaldim ve uzamasi cok yavasladi. Destekleyici olarak biotin kullanmak istiyorum . Bir zarari olur mu bilgilendirir misiniz beni . Saygılar …

  Ayrıca folik asit kullanmaya basladim . Devam etmelimiyim ?

  • Burcu: Muhtemelen kullandığınız ilaçların etkisi ile dökülmüş olmalıdır. Herhangi bir ürün kullanmadan önce doktorunuz ve dermatoloji uzmanı ile birlikte karar verilmelidir.

 8. 18 yaşındayım saçlarım çok dökülüyordu saç analizi yaptırdım. Sebebi yağlanmadan dolayı dökülüyomuş. Şuan 1 buçuk aydır Babe dökülmeye karşı ve yumuşatıcı kullanıyorum ve solgar 5 mg kullanıyorum dökülen saçlarım yeniden çıkar mı?

  • Selin: Öncelikle yağlanma saç dökülmesi yapmaz. Aksine saçlı deriyi koruma amaçlıdır. Siz mutlaka bir dermatoloğa muayene olmalısınız. Muayene sonrasında tekrar konuşalım.

 9. saclarim cok dökulmeye basladi koparak dökuluyor.saclarim belime kadardi kestirdimde.ama yine dewam ediyor.we tirnaklarim beyaz lekeler cok yogunlasti.dogru mu kullaniyorum.eczaci bu doz ideal dedi

  • Cangül: Evet tırnak sorunları ve koparak dökülmeler Biotin eksikliğine bağlı gelişir. Ama 5 MG yerine 1 yada 2 MG düzenli kullanmak 6 ay içinde soruna çözüm olacaktır.

 10. merhaba.bıotin 5000mcg aldım 1 haftadır kullanıyorum yüzümde sivilce çıktı bundan kaynaklanabililrmi

  • Cangül: Biotin sivilce yaptığına dair bir yan etkisi yoktur. Ayrıca 5 MG biotin ne amaçla kullanıyorsunuz bilmiyorum ama saç dökülmeniz yoksa 1-2 MG idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir