Solgar Biotin

Dünya’nın en eski vitamin markası olan Solgar vücut sağlığı yanı sıra aynı zamanda saç ve tırnak sağlığı için gerekli olan Biotin üretimi yapmaktadır. Solgar Biotin çeşitleri ve kullanım alanlarını görelim.

Vitaminler, Mineraller ve Bitkisel ürünler denince ilk akla gelen markalardan biri Solgar marka olarak yarım asrı aşkın tarihi geçmişi bulunmaktadır. Faaliyetlerine 1947 yılında başlamış olup, İlk olarak multivitamin ve mineral takviyeleri piyasaya sunulmuştur. Üretim yanı sıra ürün geliştirmeye önem veren Solgar Dünya’da bir çok ilke imza atmış olup, onlardan biri tuz, şeker ve nişasta gibi alerjiye neden olan maddelerin kullanımına gerek kalmayan teknolojiyi geliştirmiştir. Ürün gruplarına bakacak olursak 500’den fazla ürün çeşitliliği olduğu görülmektedir. Bizim ilgi alanımız Biotin grubu olup, saç ve tırnak sağlığı için etkinliği kanıtlanmış olan Biotin B7 yada H vitamini olarak bilinmektedir. Solgar Biotin grubunda 2 ürünü olup, 1 MG ve 5 MG (mcg) dozu ile satılmaktadır. Şimdi dilerseniz ürünlere ve kullanım alanlarına bakalım.

Solgar Biotin 1000 mcg

Vitamin grubunda yer alan ürünlerden ilki Solgar Biotin 1000 mcg olup, farklı kaynaklarda 1 mg olarak yazılabilir. Kapsül formunda üretilmiş olan bu ürünü kullanmak için herhangi bir saç yada tırnak sorunu olması gerekmez. Çünkü kullanım amacı ortaya çıkabilecek sorunları baştan önlemeye yönelik geliştirilmiştir. Bir nevi Bioditinaz (Biotin Eksikliği) problemini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Her gün yemeklerden sonra bir kapsül kullanmanız önerilmektedir. 50 Adetlik cam şişede satılan ürünü 33,95 TL’den başlayan fiyatlarla eczanelerde bulabilirsiniz.

Solgar Biotin 5000 mcg

Biotin grubunda tercih edebileceğiniz ürünlerden biride Solgar Biotin 5000 mcg olup, farklı kaynaklarda 5 mg olarak görebilirsiniz. Bu ürünü kullanmak için saç yada tırnak sağlığı gibi sorunlardan birini yaşıyor olmanız gerekir. Yine 50 Bitkisel Kapsül içeren cam şişesi ile satışa sunulmuş olup, fiyat olarak 57,50 TL’den başlayan fiyatlarla alabilirsiniz. Solgar Biotin 5000 mcg kullanım alanları aşağıda yer almaktadır.
1 mg b7 vitamini 5 mg biotin

Solgar Biotin Faydaları

Saç Dökülmesi Tedavisinde (Ek Ürün):
Biotinin diğer isimleri B7 yada Vitamin H olarak bilinmektedir. B7 vitamini saç ve tırnak sağlığı için gerekli olup, eksikliği halinde saçta kalite kaybına neden olmaktadır. Saçta kalite kaybı yaşayan insanların saçları parlaklığını kaybeder ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Aynı şekilde saçı uzama hızında yavaşlama görülür. Erkekler normalde 2 ayda bir kuaföre giderken saçın uzama hızında düşme olursa bu süre 3-4 aya çıkabilmektedir.

Saçta Kalite Artışı Sağlar
Solgar Biotin yada diğer markalar hiç bir şekilde tek başına saç dökülmesini tedavi edici özelliği yoktur. O nedenle dökülme problemi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa giderek dökülme tipinin teşhis ettirmeniz gerekir. Erkeklerde %95 oranında en sık görülen genetik dökülme aynı zamanda kadınların %50 gibi bir oranını etkilemektedir. Teşhis edilen dökülme tipine göre doktorunuz tedavi yöntemi belirleyecektir.

DHT Baskılayıcı Tedavi Önerecektir
Erkek ve kadınlarda görülen genetik dökülmenin nedeni erkeklik hormonu testosteron ile alakalı olup, testosteron ile 5-Alfa Redüktaz enziminin bir araya gelmesi ile birlikte DHT hormonuna dönüşmektedir. DHT hormonu saç yapıcı köklere zarar vererek yeni kıl üretiminin önüne geçmektedir. Genetik dökülmenin tedavisi DHT baskılayıcı bilimsel maddeler (Procapil, Minoxidil ve Finasterid) ile yapılmaktadır. Bu belirttiklerim bir ürün markası olmayıp, DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış maddelerdir. Bir dermatoloğa gittiğinizde size bu ürünleri içeren sprey / tablet gibi ürünlerden birini önerecektir.

Ek Ürün Olarak Biotin Kullanmalısınız
DHT hormonu saçları dökmeden önce onları sağlıksız hale getirmektedir. Yani kalitesini son derece azaltmaktadır. Minoxidil, Procapil ve Finasterid içeren ürünlerle DHT hormonunu önlerken saçlarınızın kaybettiği kaliteyi geri kazanmak için mutlaka Biotin kullanmak gerekir. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar mutlaka 5 mg / 5000 mcg kullanması gerekir. Aynı zamanda doktor gerek görmesi halinde 10 mg / 10000 mcg biotin kullanmanız önerilir. Gerçi Solgar’da 10 mg biotin bulunmamaktadır.

Tırnak Problemleri İçinde Solgar Biotin Kullanabilirsiniz
Kullanım alanı sadece saçlar olmayıp, aynı zamanda tırnak problemleri (kırılma, soyulma, beyaz leke) problemleri için kullanılmaktadır. Bazı arkadaşlarımız saç ile tırnakların ne alakası olduğunu sorabilir. Saç ve tırnaklar aynı madde olan (Keratinden) meydana gelmektedir. İkisi arasındaki tek fark saça rengini veren melamin kısmında ayrışmaktadır. Melamin pigmenti saçlara renk vermektedir. Bu hücrenin ölmesi halinde ise (büyük ölçüde 25-30 yaş ile başlar) saçlar orjinal rengine yani tırnak rengine dönmeye başlar. Bizler buna saçlarım ağardı şeklinde yaklaşırız.

Saç Beyazlaması Problemini Geciktirmektedir
Günlük bir 1 mg / 1000 mcg biotin kullanan insanlarda saç beyazlaması daha ileri yaşlara sarkmaktadır. Çünkü B7 vitamini saça rengini veren melamin pigmentini uzun süre aktif tutmaktadır.

Solgar Biotin Yan Etkileri

Üretici firma bu konuda herhangi bir bilgi vermemektedir. O nedenle biz şöyle şöyle yan etkisi var diyemeyiz. Ama genel kanı Biotin türü vitaminlerin herhangi bir yan etkisi olmadığı yönündedir. Çünkü B7 vitamini fazlalığı herhangi bir soruna neden olmayıp, vücut tarafından dışarı atılmaktadır.

Solgar Biotin Fiyatları

Firma B7 vitamini alanında 2 farklı ürün geliştirmiş olup, fiyatları yukarıda aktarılmıştır. Firmanın İnternet sitesinde yer alan fiyat bilgisi 1000 mcg için 33,95 TL 5000 mcg içinse 57,50 TL olduğu görülmektedir.

Solgar Biotin Nereden Alınır?
Genelde eczanelerde satılan bu ürünleri yetkili / yetkisiz bir çok İnternet sitesi farklı fiyatlarla satmaktadır. Ürün sahteciliğine karşı en güvenlisi eczaneden satın almaktır. Satış yapan bir çok İnternet sitesi firmanın izni olmaksızın yapmaktadır.

Kilo Aldırır mı?
En çok sorulan sorulardan biride bu tür ürünle kilo aldırır mı olup, cevabı hayır olmaktadır. Kilo aldırmadığı gibi kilo vermek, formda kalmak isteyenler içinde tok tutan hissi ile destek olmaktadır.

Nasıl Kullanılır?
Bu tür ürünler bir çok formda karşınıza çıkabilir. Biotin tablet, kapsül, şampuan, pastil, şurup bunlardan bir kaçı olup, Solgar markasında form olarak kapsül şeklinde üretmeyi uygun görmüştür. Kullanımı bildiğimiz tabletlerden farklı olmaksızın genelde yemeklerden sonra günde bir kapsül olacak şekilde kullanın.

Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
Bu tür ürünlerin etkisini görmek için en az 3 ay düzenli olarak kullanmak gerekir. Bu nedenle tüketiciler adet olarak daha fazla adet içeren ürünleri tercih ederler. Solgar biotin 50 adet olarak satılırken benzer bir marka olan HP Biotin ise 100 tablet şeklinde satmaktadır. 100 Tablet aldığınızda 1 paket 3 ay kullanılmaktadır.

Solgar Biotin Kullanıcı Yorumları (Deneyimlerinizi Paylaşın)
Evet değerli arkadaşlar ürünler hakkında bizim aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi sizlerden ricamız bu ürünü kullananlar görüşlerini paylaşırsa seviniriz. Bir çok arkadaşımız bu ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarına önem vermektedir. Sizlerde olumlu / olumsuz görüşlerinizi lütfen biz ve ziyaretçilerle paylaşınız. Bir başka konuda farklı bir marka ile görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

214 Yorum

 1. Procapil içeren losyonları emziren anneler saç için kullanabilirler mi

  • Nghty: Ciddi anlamda soruna neden olacağını düşünmüyorum. Ama yine de doktorunuz ile bu konuyu görüşmelisiniz.

 2. Merhabalar. Bende yaklaşık 10-11 yıldır saçkıran hastalığı bulunmakta.belli zamanlarda bölgesel dökülüyor ve bende doğal yapım ilaçlarla sorunlu böşfeyi tahriş etmek şartıyla tedavi uyguluyorum. Ve bir süre sonra yara dibinden beyaz olarak saç çıkıyor. Aorum şu ki Acaba biotini saç kıran tedavisinde kullanabilir miyiz? Eğer kullanabilirsek ne şekil bir tedavi şekli kullanabiliriz?
  Teşekkürler şimdiden.

  • Muammer: Biotin ilaç değil bildiğin vitamindir. Sen ilaç kullanmadan önce kendi kendine yaşadığın stres, sıkıntı ya da saçkırana neden olan neyse ondan uzaklaşman lazım. Yoksa bir 10 yıl daha Alopecia Areata ile yaşamak zorunda kalırsın. Bu arada kan damarlarını harekete geçirmek için yöntem mantıklı değildir. O kesiklerden kana kolayca mikrop bulaşabilir. İlaç kullanmak istersen SADBE kullanmanı öneririm.

 3. Anim 35 yaşında yaklaşık 6 7 yıldır saçları dökülüyor. Sülalede az saçlı erkek bile yokken abimin ön taraf bayağı açıldı. Stresli dönemler se geçirdi. Sık Alkol aldığı dönem de olmuştu. Bu vitaminler işe yarar mı dersiniz onda da ? Herhangi bir dermatoloğa da gitmedik. Ne yapmamızı önerirsiniz?

  • Ömür: Sigara ve alkolde saç dökülmesine neden olmaktadır. Kan içerisindeki vitamin dengesini bozara Biotin, Çinko ve diğer elementlerin yetersiz hale gelmesine neden olmaktadır. Burada yapılması gereken mutlaka bir dermatoloji uzmanına müracaat etmektir.

 4. Salam doktor hpatet b hastasiyim biyotin kulanmam dogru olurmu zarar verebilirmi hastaligma ve ya kara cigerme

  • Kaynakçı: Bunu doktorunla görüşmen gerekir. Biotin ilaç değil, vücudun ihtiyacı olan vitaminlerden biridir. Ama yine de dediğim gibi doktorunla görüşerek kullanmalısın.

 5. Merhaba hasimato ve reaktif hipoglosemi hastasiyim.dilimde zaman zaman yariklar ve paslanma oluyor.crome ve tonalin kullaniyorum solgardan.biotin kullanmak bu durumda bi zarar yaratir mi acaba

  • Nilüfer: Biotin ilaç olmadığı için herhangi bir soruna neden olmaz. Biotin ya da diğer adıyla B7 vitamini kalın bağırsakta iyi huylu bakteriler tarafından da üretilmektedir. Ama bazen yeterli olmayıp, ek olarak almak gerekebilir.

 6. Hocam saclarımda herhangi bir dökülme söz konusu değil sadece beyazlıyor. Evet genetik oldugunu biliyorum gecen bi yerde okudum ürün beyazlamayı engelliyor veya süresini uzatıyor diye bunda da sıkıntım yok tek sıkıntım bu ürün saçı döker mi? beyazları önleyeyim diye saçı kaybetmeyelim.. beyazlr icin kaç mg önerirsiniz tşkler.

  • Moe Greene: Saç beyazlaması hemen hemen her insanda görülen bir sorundur. Neden olduğunu kısaca anlatmaya çalışayım. Saçlarımız aslında tırnaklar gibi hafif gri bir renktedir. Hatta tırnaklar ile aynı yapıdadır. Kıl köklerinde saça renk veren hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler kıl köküne renk vermektedir. Bu hücrelerin ölmesi ile birlikte artık kıl köküne renk veremiyor. Burada yapılması gereken hücreleri canlandırmak, hücrelerin ömrünü uzatmaktır. Kullanılan ürünler boyadan başka bir şey değildir. Şunu deneyebilirsin. Biotin kullanımı bazen hücreleri tekrardan aktif edebiliyor. Ama sadece deneme yapabilirsin.

 7. Merhabalar hocam 23 yadsindayim yaklasik 3 yildir sacim dokuluyor. On taraf nerdeyse komple gitti ama soyle bir durum var sac gidince yerini tuyler aldi ve sacim cok yavas uzuyor. Doktora gittim genetik oldugunu soyledi sizcede bu kadar erken dokulmesi ve yerini tuyun almasi normal mi ? Son olarak bu urunu kullansam olur mu ?

  • Burak: Evet senin yaşlarında genetik dökülme normaldir. Önlerden olması da genetik dökülme belirtisidir. 3 Yıl gibi kısa sürede kıl köklerinin zayıflaması da normaldir. Sen zaman kaybetmeden Procapil, Minoxidil ya da Finasterid içeren ilaçlardan birini kullanmaya başlaman gerekir. Solgar biotin saç dökülmesinde tek başına yeterli değildir.

 8. minoxil ile birlikte kullansam sıkıntı olurmu… ayrıca minoxil saça zararlı olur mu???

  • Ali: Minoxidil genetik saç dökülmesinde kullanılmaktadır. Tabii ki birçok yan etkisi bulunmaktadır. Dikkatli olarak kullanabilirsin.

 9. Furkan erdemli

  Hocam solgar 5000 mg yi suyun içinde eritsem 1 yada iki tane veya daha fazla onu direk başıma sürsem sadece saçlara etkisi olurmu çünkğ agızdan alınınca tüm kılları güçlendiriyo ama benindediğşm gibi olursa tabi sadece saçlara faydası olur ne derdiniz bu konuda fikriniz nedir saygılarımla…

  • Furkan: Ağızdan alınan vitaminler cilde sürerek kullanılmaz. Ama şöyle yapabilirsin. Solgar Biotin yere Biotin içeren Sawpoo şampuan kullanabilirsin.

   • Furkan erdemli

    Etkisi gine aynımı oluyo peki hocam şampuanın

    • Furkan: Şampuanda olan Biotin ağızdan alınana göre etkisi daha azdır. Güzel bir yönü sadece kullanıldığı yere sadece sadece saçlara etki eder.

     • Furkan erdemli

      Hmm hocam son olarakta şunu soruyum ikisini kullansam nası olur tavsiye edermisiniz ve yan etkisi olurmu vucutta çokmu kıllanma olur teşekkür ederim saygılarımla

     • Furkan: 1 MG kullandığınızda vücutta kıllanma vs yapmaz. Daha doğrusu mevcut kılları belirgin hale getirmez. Yoksa Biotin kıl çıkarma yeteneği yoktur.

 10. Merhaba 40 yaşındayım saçım ince telli yapıya sahip.Özellikle 25 yaştan sonra hep dökülme sorunu yaşadım hatta ailem abarttığımı düşündü hep.son 3 yıldır problem çok bariz kansızlıgım yok demirim alt minimum seviyede haşimato sendromu var ama ilaç kullanma seviyesinde değilim bir çok doktora gittim duyduğum gordugüm bir cok tedaviler uyguladim en son gittigim doktor erkek tipi dokulme dedi.Verilen tedaviler baslangicta iyi geliyor sonrasi daha kötü.Spreyler basta saç cıkartiyor sonra varolan saçida berbat etti hep. birakinca da dokulme artti.Sac tedevisi başli basina stres yaşamayan bilmez .Ayrica sacim cok yaglaniyor gunluk yikamak zorundayim.Yapabilecegim birşey kaldimi bilmiyorum ama hocam sizden durumum icin bir fikir istiyorum teşekkurler…Ayrica biotin 5mg kullaniyorum simdi 1 ay oldu ne kadar kullanmam gerekir?☺

  • Rana: Erkek tipi saç dökülmesi için kullandığın ilaçların isimlerini yazar mısın? Özellikle sonrasında seni umutsuzluğa iten ilaçların içeriğine bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir