Xpecia Tablet

Sürekli belirttiğimiz gibi saç dökülmesinin bir çok tipi ve nedeni bulunmaktadır. Erkeklerde en sık görülen neden genetik dökülme olurken, kadınlarda ise bulgular biraz daha fazladır. Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri kansızlık ve demir eksikliği olup, buna ek olarak yine erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da genetik dökülme görülmektedir. Bu nedenle halk arasında genetik dökülmeye erkek tipi saç dökülmesi ismi verilmektedir. Her iki sorununda çözümü mümkün olup, ilk olarak yaşadığımız sorunu bilmek gerekir. Bunun için bir dermatoloğa muayene olmak yeterlidir.

Xpecia Tablet Kadın
Xpecia Tablet Erkek
 

Xpecia Tablette 2 Farklı Etki 1 Arada
Saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalık olması nedeniyle bu alanda bir çok bilimsel ürün geliştirilmektedir. Onlardan biride Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Xpecia Tablet olup, başlıkta da belirtildiği gibi 2 farklı etki (genetik dökülme ve kansızlığa bağlı dökülmelerde) kullanılmaktadır. Kadın ve erkeklere özel formu olup, ürün içeriğine geçmeden önce etkili olduğu dökülme tipleri ve etki mekanizmasına bakmak istiyorum.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi AGA (Androgenetik)
Yukarıda da belirtildiği gibi Xpecia tablet genetik saç dökülmesinde etkilidir. Anne yada babanızda dökülme yada kellik olması sizi bu soruna meyilli hale getirmektedir. Genelde 20’li yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile başlamakta ve seyrelmeler görülmektedir. Nedenine baktığımızda ise Testosteron hormonunun Alfa 5 Reduktaz enzimi tarafından DHT dediğimiz Dihidrotestosteron haline getirilmesidir. DHT hormonu kıl yapıcı hücreye zarar vererek öncelikle kıl kökünün sağlıksız, kalitesiz hale gelmesini sağlar. Zamanla ise kıl yapıcı hücre tamamen etkisiz hale gelerek artık kellik süreci başlamaktadır. Xpecia tablet erkek tipi dökülmeye karşın etkinliği kanıtlanmış 2 farklı madde olan İsoflavon ve Saw Palmetto içermektedir.

Kansızlık, Demir Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi
Tekrar belirtmek gerekirse kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni anemi yani kansızlığa bağlı dökülmeler oluşturmaktadır. Kansızlık denince insanlar vücudumuzda bulunan 5-6 litre düzeyindeki kanın azalması şeklinde algılamaktadır. Doğru bir tabir olmasına karşın asıl sorun kanın içerisinde yer alan hücrelerin azalması ile alakalıdır. Kan içerisinde yer alan eritrositler yardımı ile dokulara ki bunlar içinde saçlarda mevcut olup, demir, çinko, magnezyum, biotin ve b12 vitamini taşımaktadır. Sorunun kaynağı taşıyıcı eritrositlerin az olması yada taşıyacağı faydalı enzimlerin yetersiz olması ile alakalıdır. Yukarıda belirttiğim özelliklerden bir yada bir kaçı eksik olması halinde bir çok şikayet gibi saç dökülmesine neden olmaktadır. Yani kadınlarda görülen saç dökülmesi aynı zamanda kansızlığa işaret etmektedir. Bunu anlamak için bir dermatoloğa muayene olmalısınız. Erkek tipi dökülme yoksa tam kan sayımı için sizi Hematoloji bölümüne yönlendirecektir. Burada yapılacak olan tam kan sayımı taraması ile yaşadığınız kansızlık türü ortaya çıkar ve çözüm olarak tedaviye başlanır. Kansızlığın çözüme kavuşması 1 yıl sürebilmektedir. Bir yandan kansızlık tedavisi görürken bir yandan saç sağlığınızı düzeltmek için Xpecia tablet kullanmanızı öneririz. İçerisinde demir, çinko, magnezyum, biotin, folik asit, ginkgo biloba gibi maddeler bulunmaktadır. Hem kansızlık tedavinizi desteklerken, hemde saç dökülmesini önler.

İsoflavon ve Saw Pallmetto (DHT’yi Önler) : Erkek tipi saç dökülmesinde kullanacaklar için en etkili iki maddesi İsoflavon ve Saw Palmetto olup, İsoflavon DHT oluşumunu engellerken Saw Palmetto ise oluşan DHT’nin kıl yapıcı hücreye zarar vermesini önlemektedir.

Ginkgo Biloba (Kılcal Damarları Genişletir): Xpecia tablet içerisinde yer alan etkili maddelerden biride Ginkgo Biloba olup, bitkisel bir maddedir. Amacı kıl köküne kan taşıyan kılcal damarları genişleterek daha fazla kan ve faydalı enzimin ulaşmasını sağlamaktadır. Alzheimer hastalarında kullanılan ilaçlarda Ginkgo Biloba mutlaka yer almaktadır. Xpecia Tablet kullandığınızda aynı zamanda Alzheimer problemine karşı doğal bir koruma sağlamış olursunuz.

Demir (Ferrum) : Daha öncede belirttiğim gibi kadınlarda görülen dökülmenin nedeni demir eksikliği anemisi olmaktadır. Adet gören kadınlarda sık karşılaşılan bir durum olup, Xpecia tablet içerisinde yer alan Ferrum (Demir) günlük optimum doz ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.

Çinko (Zink) : Dökülmeye nedenlerden biride çinko eksikliği olup, aynı şekilde çinko eksikliği halinde tırnaklarda sağlıksız hale gelmektedir. Xpecia tablet içerisinde yer alan çinko miktarı Tarım Bakanlığının müsade ettiği en düzeyde olup, Xpecia kadın formunda 15 mg erkek formunda ise 7.5 mg çinko içermektedir.

Magnezyum: Saç ve vücut sağlığı için önemli gereksinimlerden biride Magnezyum olup, 300’den fazla enzimin yapımında etki etmektedir.

Folik Asit: Hücre yenilenmesinde önemli bir vitamin olan B9 özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bolca yer almaktadır. Aminoasit ve protein yapımında görev alan B9 vitamini saç kalitesi ve cilt güzelliği için hücre yenilenmesi sağlamaktadır. Özellikle gebelik dönemindeki anne adaylarında kullanımı önemlidir.

Keratin: Saç ürünleri içerisinde yer alan en değerli ve en pahalı madde keratin olduğu söylenebilir. Bu nedenle üreticiler az miktarda kullanmayı düşünnürler. Xpecia tablet ise benzer ürünlere göre 40 mg ile en fazla keratin içeren üründür. Saçın yapım maddesi olan keratin cildin kalite ve elastikiyetini düzenlemektedir. Saç kalitesini artırarak aynı zamansa soğuk, sıcak gibi saça zarar veren etkenlerden korumaktadır. Saçın uzama hızını hızlandırır.

Biotin (B7 Vitamini) : Xpecia içerisinde yer alan ve saç kalitesini artırmaya yönelik etken maddelerden biride Biotin olup, Vitamin H ve B7 olarak da bilinmektedir. Saçta kalite artışı sağlayan bu vitamin aynı zamanda uzama hızına ciddi bir etki etmektedir. Kalın bağırsak tarafından üretilen Biotin eksikliği saç ve tırnaklarda sorunlara neden olmaktadır.

Xpecia Yan Etkileri Var mı?
İçeriği oluşturulurken daha önce satışa sunulan ürünlerde ortaya çıkan yan etkiler göz önüne alınmış ve tüm riskler ortadan kaldırılmıştır. Benzerlerinde görülen cinsel istekte azalma, iştah açıcı, kilo aldırıcı gibi özellikler Xpecia’da yer almamaktadır. Yani herhangi bir yan etkisi görülmemektedir. Gebelerde kullanımı doktorunuzun iznine bağlı olup, kadın doğum uzmanı ile görüşmeden ürün kullanmayınız.

Nasıl Kullanılır?
Tablet olması nedeni ile ağızdan alınmaktadır. Günlük 2 tane kullanmanız gerekir. Bunu sabah akşam şeklinde yapabileceğiniz gibi dilerseniz 2 tanesini aynı anda da kullanabilirsiniz.

Xpecia Kilo Aldırır mı?
Biraz öncede belirttiğim gibi iştah açıcı madde olmaması nedeniyle kişinin yemek tüketimi düzeyinde herhangi bir artış görülmez. Bu nedenle düzenli kullananlarda herhangi bir kilo artışı gözlemlenmedi.

Cinselliği Etkiler mi?
Finasterid kullanan insanların korkusu haline gelen cinsel isteksizlik Xpecia’da yoktur. Saç dökülmesine karşı etken maddesi İsoflavon ve Saw Palmetto olup, bu iki maddenin cinsellik üzerinde herhangi bir kötü etkisi yoktur. Bu sorun Finasterid içeren ürünlerde görülür.

Xpecia Saç Çıkarır mı?
Genetik ve kansızlığa bağlı saç dökülmesi tedavisinde kullanılan Xpecia kıl köklerinde oluşan hasarı onararak yeniden saç çıkarmaya başlar. Fakat bunun için geç kalmış olmamanız gerekir. 5 Yıldan sonra kıl köklerinin ölmesi mümkün olmaktadır. Ölmesi demek cilt altında kıl üretebilecek hücrenin olmadığı anlamına gelir. Kullandığınız bilimsel ürün ise 6 ay içinde olumlu etkisi beklenir. Herhangi bir etkisi olmaması halinde ise kıl kökleri öldüğü değerlendirilir.

56 Yorum

 1. Özge

  Merhaba xpecia nın uzun süre kullanılması herhangi bir sorun yaratır mı saça

  • Doktor Atilla Kaya

   Özge: Xpecia ilaç olmadığı için herhangi bir soruna neden olmaz. Tabii ki doktorunuz artık gerek yok dediğinde gereksiz masraf etmemelisiniz.

 2. Özge

  Merhaba xpecia yı 6 ay kullandım ve etkisini gördüm.doktorum bırakmamı söyledi tekrar ne zaman başlayabilirim

  • Doktor Atilla Kaya

   Özge: Doktorunuzun önerilerine uygun şekilde hareket etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.