Xpecia Tablet

Sürekli belirttiğimiz gibi saç dökülmesinin bir çok tipi ve nedeni bulunmaktadır. Erkeklerde en sık görülen neden genetik dökülme olurken, kadınlarda ise bulgular biraz daha fazladır. Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri kansızlık ve demir eksikliği olup, buna ek olarak yine erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da genetik dökülme görülmektedir. Bu nedenle halk arasında genetik dökülmeye erkek tipi saç dökülmesi ismi verilmektedir. Her iki sorununda çözümü mümkün olup, ilk olarak yaşadığımız sorunu bilmek gerekir. Bunun için bir dermatoloğa muayene olmak yeterlidir.

Xpecia Tablet Kadın
Xpecia Tablet Erkek
 

Xpecia Tablette 2 Farklı Etki 1 Arada
Saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalık olması nedeniyle bu alanda bir çok bilimsel ürün geliştirilmektedir. Onlardan biride Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Xpecia Tablet olup, başlıkta da belirtildiği gibi 2 farklı etki (genetik dökülme ve kansızlığa bağlı dökülmelerde) kullanılmaktadır. Kadın ve erkeklere özel formu olup, ürün içeriğine geçmeden önce etkili olduğu dökülme tipleri ve etki mekanizmasına bakmak istiyorum.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi AGA (Androgenetik)
Yukarıda da belirtildiği gibi Xpecia tablet genetik saç dökülmesinde etkilidir. Anne yada babanızda dökülme yada kellik olması sizi bu soruna meyilli hale getirmektedir. Genelde 20’li yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile başlamakta ve seyrelmeler görülmektedir. Nedenine baktığımızda ise Testosteron hormonunun Alfa 5 Reduktaz enzimi tarafından DHT dediğimiz Dihidrotestosteron haline getirilmesidir. DHT hormonu kıl yapıcı hücreye zarar vererek öncelikle kıl kökünün sağlıksız, kalitesiz hale gelmesini sağlar. Zamanla ise kıl yapıcı hücre tamamen etkisiz hale gelerek artık kellik süreci başlamaktadır. Xpecia tablet erkek tipi dökülmeye karşın etkinliği kanıtlanmış 2 farklı madde olan İsoflavon ve Saw Palmetto içermektedir.

Kansızlık, Demir Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi
Tekrar belirtmek gerekirse kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni anemi yani kansızlığa bağlı dökülmeler oluşturmaktadır. Kansızlık denince insanlar vücudumuzda bulunan 5-6 litre düzeyindeki kanın azalması şeklinde algılamaktadır. Doğru bir tabir olmasına karşın asıl sorun kanın içerisinde yer alan hücrelerin azalması ile alakalıdır. Kan içerisinde yer alan eritrositler yardımı ile dokulara ki bunlar içinde saçlarda mevcut olup, demir, çinko, magnezyum, biotin ve b12 vitamini taşımaktadır. Sorunun kaynağı taşıyıcı eritrositlerin az olması yada taşıyacağı faydalı enzimlerin yetersiz olması ile alakalıdır. Yukarıda belirttiğim özelliklerden bir yada bir kaçı eksik olması halinde bir çok şikayet gibi saç dökülmesine neden olmaktadır. Yani kadınlarda görülen saç dökülmesi aynı zamanda kansızlığa işaret etmektedir. Bunu anlamak için bir dermatoloğa muayene olmalısınız. Erkek tipi dökülme yoksa tam kan sayımı için sizi Hematoloji bölümüne yönlendirecektir. Burada yapılacak olan tam kan sayımı taraması ile yaşadığınız kansızlık türü ortaya çıkar ve çözüm olarak tedaviye başlanır. Kansızlığın çözüme kavuşması 1 yıl sürebilmektedir. Bir yandan kansızlık tedavisi görürken bir yandan saç sağlığınızı düzeltmek için Xpecia tablet kullanmanızı öneririz. İçerisinde demir, çinko, magnezyum, biotin, folik asit, ginkgo biloba gibi maddeler bulunmaktadır. Hem kansızlık tedavinizi desteklerken, hemde saç dökülmesini önler.

İsoflavon ve Saw Pallmetto (DHT’yi Önler) : Erkek tipi saç dökülmesinde kullanacaklar için en etkili iki maddesi İsoflavon ve Saw Palmetto olup, İsoflavon DHT oluşumunu engellerken Saw Palmetto ise oluşan DHT’nin kıl yapıcı hücreye zarar vermesini önlemektedir.

Ginkgo Biloba (Kılcal Damarları Genişletir): Xpecia tablet içerisinde yer alan etkili maddelerden biride Ginkgo Biloba olup, bitkisel bir maddedir. Amacı kıl köküne kan taşıyan kılcal damarları genişleterek daha fazla kan ve faydalı enzimin ulaşmasını sağlamaktadır. Alzheimer hastalarında kullanılan ilaçlarda Ginkgo Biloba mutlaka yer almaktadır. Xpecia Tablet kullandığınızda aynı zamanda Alzheimer problemine karşı doğal bir koruma sağlamış olursunuz.

Demir (Ferrum) : Daha öncede belirttiğim gibi kadınlarda görülen dökülmenin nedeni demir eksikliği anemisi olmaktadır. Adet gören kadınlarda sık karşılaşılan bir durum olup, Xpecia tablet içerisinde yer alan Ferrum (Demir) günlük optimum doz ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.

Çinko (Zink) : Dökülmeye nedenlerden biride çinko eksikliği olup, aynı şekilde çinko eksikliği halinde tırnaklarda sağlıksız hale gelmektedir. Xpecia tablet içerisinde yer alan çinko miktarı Tarım Bakanlığının müsade ettiği en düzeyde olup, Xpecia kadın formunda 15 mg erkek formunda ise 7.5 mg çinko içermektedir.

Magnezyum: Saç ve vücut sağlığı için önemli gereksinimlerden biride Magnezyum olup, 300’den fazla enzimin yapımında etki etmektedir.

Folik Asit: Hücre yenilenmesinde önemli bir vitamin olan B9 özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bolca yer almaktadır. Aminoasit ve protein yapımında görev alan B9 vitamini saç kalitesi ve cilt güzelliği için hücre yenilenmesi sağlamaktadır. Özellikle gebelik dönemindeki anne adaylarında kullanımı önemlidir.

Keratin: Saç ürünleri içerisinde yer alan en değerli ve en pahalı madde keratin olduğu söylenebilir. Bu nedenle üreticiler az miktarda kullanmayı düşünnürler. Xpecia tablet ise benzer ürünlere göre 40 mg ile en fazla keratin içeren üründür. Saçın yapım maddesi olan keratin cildin kalite ve elastikiyetini düzenlemektedir. Saç kalitesini artırarak aynı zamansa soğuk, sıcak gibi saça zarar veren etkenlerden korumaktadır. Saçın uzama hızını hızlandırır.

Biotin (B7 Vitamini) : Xpecia içerisinde yer alan ve saç kalitesini artırmaya yönelik etken maddelerden biride Biotin olup, Vitamin H ve B7 olarak da bilinmektedir. Saçta kalite artışı sağlayan bu vitamin aynı zamanda uzama hızına ciddi bir etki etmektedir. Kalın bağırsak tarafından üretilen Biotin eksikliği saç ve tırnaklarda sorunlara neden olmaktadır.

Xpecia Yan Etkileri Var mı?
İçeriği oluşturulurken daha önce satışa sunulan ürünlerde ortaya çıkan yan etkiler göz önüne alınmış ve tüm riskler ortadan kaldırılmıştır. Benzerlerinde görülen cinsel istekte azalma, iştah açıcı, kilo aldırıcı gibi özellikler Xpecia’da yer almamaktadır. Yani herhangi bir yan etkisi görülmemektedir. Gebelerde kullanımı doktorunuzun iznine bağlı olup, kadın doğum uzmanı ile görüşmeden ürün kullanmayınız.

Nasıl Kullanılır?
Tablet olması nedeni ile ağızdan alınmaktadır. Günlük 2 tane kullanmanız gerekir. Bunu sabah akşam şeklinde yapabileceğiniz gibi dilerseniz 2 tanesini aynı anda da kullanabilirsiniz.

Xpecia Kilo Aldırır mı?
Biraz öncede belirttiğim gibi iştah açıcı madde olmaması nedeniyle kişinin yemek tüketimi düzeyinde herhangi bir artış görülmez. Bu nedenle düzenli kullananlarda herhangi bir kilo artışı gözlemlenmedi.

Cinselliği Etkiler mi?
Finasterid kullanan insanların korkusu haline gelen cinsel isteksizlik Xpecia’da yoktur. Saç dökülmesine karşı etken maddesi İsoflavon ve Saw Palmetto olup, bu iki maddenin cinsellik üzerinde herhangi bir kötü etkisi yoktur. Bu sorun Finasterid içeren ürünlerde görülür.

Xpecia Saç Çıkarır mı?
Genetik ve kansızlığa bağlı saç dökülmesi tedavisinde kullanılan Xpecia kıl köklerinde oluşan hasarı onararak yeniden saç çıkarmaya başlar. Fakat bunun için geç kalmış olmamanız gerekir. 5 Yıldan sonra kıl köklerinin ölmesi mümkün olmaktadır. Ölmesi demek cilt altında kıl üretebilecek hücrenin olmadığı anlamına gelir. Kullandığınız bilimsel ürün ise 6 ay içinde olumlu etkisi beklenir. Herhangi bir etkisi olmaması halinde ise kıl kökleri öldüğü değerlendirilir.

56 Yorum

 1. aslı yılmaz

  son son 1 yılda saçla oynama takıntım stres vb sebebler yüzünden saçımın 3-4 ü döküldü doktora gittim minoksil önerdi ama tereddütteyim siz ne tavsiye edersiniz

  • Doktor Atilla Kaya

   Aslı: Saçla oynama derken biraz detaylandıralım mı? Saçları çekme, yolma alışkanlığı gibi bir şey mi?

 2. Akif

  Merhaba hocam eczaneden xpecia tablet aldım ilk 15 gün günde 2 tane ve diğer günler bir tane almamı söylediler bu doğru mu yoksa sürekli günde 2 tablet mi almalıyım.

  • Doktor Atilla Kaya

   Akif: İlk 2 aylık süreçte günlük 2 sonraki süreçte günlük 1 tablet alman önerilir.

   • Serhat

    Iyi gunler hocam saçımın yanlarında ve tepelerde açılmalar var x pecia buna cozum olurmu yaşım 17

    • Doktor Atilla Kaya

     Serhat: Aile bireylerinde dökülme ya da kellik problemi olan var mı? Önce sorunun genetik mi bunu anlamalıyız.

    • Aslı yılmaz

     Hocam sürekli elim saçımdaydı yolup kopartmıyorum sadece uğraştığım çektiğim için döküldü sağlıklı beslenirsem tekrar çıkar mı? Minoksilden başka çare yok mu hocam lütfen ne yapmam lazım şuan saçımla oynamıuorum ama dökülen döküldü bu arada sampuanım anaphase ducray

     • Doktor Atilla Kaya

      Aslı: Senin sorunun dökülme değil, saç yolma alışkanlığıdır. Çektiğin kılların yerine yeniden üretilip uzaması 6 ay kadar sürebilir. Saç çekme alışkanlığından kurtulup sabırla beklemelisin. Minoxidil kullanman gerekmez.

 3. Abdullah Yıldırım

  Hocam biotinle expecia ikisi kullanılabilir mi? Beraber alsam günde iki defa sorun olur mu? Teşekkürler…

  • Doktor Atilla Kaya

   Abdullah: Xpecia içerisinde biotin yer almaktadır. Ayrıca biotin almak çok gerekli değildir. Bunun yerine biotin içeren besinlere ağırlık vermen iyi olur.

   • Burak

    Hocam ben 17 cok fazla dokuluyor bide tepelerim acilmis fazla bunumu kulanayim yoksa propeciayimi

    • Doktor Atilla Kaya

     Burak: Hiç bir şey kullanmadan önce dermatoloji uzmanına muayene olmalı ve dökülme nedenini öğrenmelisin.

 4. Mvlt

  Hocam saçlarım 2-3 yıldır ön taraflardan dökülmeye başladı. 1 hafta önce ektim ön kısımlari ve xpecia kullanmaya başladım.. bu ilaç dışında saçlarıma iyi gelecek başka ilac var mı.. Dökülmüş saçlarım tekrar çıkar mi ve saçlarımin daha sık olmasi için ne yapmam lazım.. teşekkürler

  • Doktor Atilla Kaya

   Mevlüt: Saç ekimi mi yaptırdınız? Dökülenler ekimi yapılan kıl kökleri mi?

 5. mehmet

  hocam merhaba;
  bende genetik tip erkek saç dökülmesi var 6 aydır xpecia tablet kullanıyorum sabah ve akşam olmak üzere. şuan sabah xpecia tablet ve akşam hp biotin kullanıyorum. kullanımım doğru mu? bide hocam renovexin tablet kullansam faydası olur mu?

  • Doktor Atilla Kaya

   Mehmet: Senin Xpecia değil de Hair Forte sprey kullanman daha etkili olacaktır.

 6. Yusuf

  Merhaba hocam. Saç ektirdim yeterli oldu diye düşünürken mevcut saçları kaybettim veya ekilen saçı. Daha sonrA ikinci Ekim’i yapıp tamamdır demeden saç döküntüm tekrar başladı Ve açılmaya devam ediyor. İkinci Ekim’i yapalı on ay oldu. Çerçisine tableti kullanmamı öneriyor musunuz ? Tiroide bağlı dökülme olabilir 6.83 çalışıyor

  • Doktor Atilla Kaya

   Yusuf: Öncelikle dökülme nedenini bilmelisin. Dökülme genetik ise Hair Forte önerilir. Ama mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

  • Serhat

   Hocam dayılarımın saçları gür babamında gürmüş eskiden sadece yaştan dolayı dökülmüş fakat şuanda oda tam kel değil .

   • Doktor Atilla Kaya

    Serhat: Bu durumda bir dermatoloğun dökülme tipini belirlemesi gerekir.

 7. Doğa

  18 yaşındayım saçlarım vitaminsizlikten 2 yıldır dökülüyor.Kan değerlerim için sürekli ferritin d3 ve b12 kullandım kan değerlerim yükselince saçlarım gürleşiyor ve yenileri çıkıyor ilaçları bırakmam söylendiğinde yaklaşık 1-2 ay içinde tekrar saçlarımın çoğunluğu dökülüyor ve kafamda zikzaklar şeklinde boşluklar açılıyor.2 senedir hastane hastane gezdim ilaçlar kullandım kürler denedim.Isı veya işlemde uygulamıyorum ve ailemde kellik yok aksine saç yapımız gür.Ama benim saçlarım sürekli bir dökülüyo bir çıkıyo ve artık bu dökülme sürekli hal aldı eski saçlarım için ağlıyorum ne yapacağımı bilmiyorum.Bir dökülen bir çıkan saçlardan yoruldum,Bir ay önce kan değerlerim yüksekti ve saçlarım gürdü ilaçları bırakmam söylendi,bırakır bırakmaz aniden döküldü.Bu çıkıp çıkıp dökülmelerin sebebi nedir artık bir hastalığım mı var diye düşünüyorum

  • Doktor Atilla Kaya

   Doğa: Sorunun kaynağını sen artık bilir hale gelmişsin. Senin sorunun demir eksikliğine bağlı görünüyor. Senin için Xpecia Tablet önerebilirim. İçerisinde saçının ihtiyaç duyacağı gereksinimler yer alıyor. 6 Aylık düzenli kullanım sonunda tekrar konuşalım.

   • Savaş

    Bu Doktor Atilla Kaya varya arkadaşlar adamın hası…
    Bana Atilla hocam önermedi bu ilacı ben tamamen dökülmüş tüy haline gelmiş saçlarımı yeniden çıkaracak bir mucize arıyordum ekimden çok korktuğum için doğal yollara başvurdum ısırgan yumurta ne gelirse aklınıza denedim gram ilerleme yoktu.
    Sonra tıp okumadım ama şu ilaç milletini inceleyim içinde ne var saç ne istiyor diye detaylı inceledim ilk ilaç b12 tabletti not aldım günlerce araştırdım sonra buradan Atilla hocamın yorumlarını okudum bir xpecia almış başını gidiyordu not aldım ama dikkatide elden bırakmadım kendim bilgisayar programcısı oldugum için internetin altını üstüne getirdim cinsel yönde kuşkularım vardı ama çaresizdim saçım yoktu azdan az çoktan çok gider deyip xpeciayıda aldım işte bu mucize ilacı yanına birde 5mg biotin aldım önce Allaha inandım sonra bu tabletlere 4 aydır kullanıyorum nemi oldu? O kel saçları bebek tüyü olan adam gitti yerine saçları gürleşmiş ve öyle bir kalınlık almış bir adam geldiki şuan saclarımı en kuvvetli rüzgar hiç bir sprey kullanmama ragmen boxamıyor özgüvenim arttı Xpeciayı üreten firma keşfeden yada bulan her kimse benim babamın oğlu değil ama yiğidi öldür hakkını yeme derlerya o hesap ben bu ilaca vefa borcumu ödüyorum bu yorumu yazarken gram bir reklam tanıtım değil amacım kardeşim tam kel degilsen sacların incelmiş bebek sacına dönmüşse korkma al xpeciayı yok cinsel isteksizlik su bu diyorlar bende az bir miktar isteksizlik yaptı ama cok az o saça deger tüm besinlerin bu sayede saça gitmesini saglıyor bu ilaç xpeciaya kefilim sonuna kadar Allahtan sonra onun mücizesine itiraz edecek bir ekimci varsa buyursun fotolarımıda atayım ben bu ilacı ömrüm boyunca kullancam dozunu düsürüp günlük 2 adet alıyordum ama artık yarım alcam kırıp yani Atilla hocama gelince bu ilacı bulmama vesile olan insandır o beni tanımaz ben onu Allah ondanda bu ilacı üretende razı olsun Atilla hocam olmasa ben xpecia ve biotini bulamayacaktım hep onun yorumları Allah ondan binlerce kez razı olsun b12ye gelince onu ben kullanıyorum ama en iyisini Atilla hocam bilir b12 benim kendi listeme ekledigim bir ilaç yani kelliğimi gideren ve sırma eden 3 üstad 1 xpecia 2 biotin 5mg 3 b12 vefa borcumu ödeyemem xpeciaya ama bu yorumu yapmak istedim kelliğin ilacıdır kendileri.

    • Doktor Atilla Kaya

     Savaş: Güzel düşünceleriniz ve güveniniz için teşekkür ederiz.

 8. Özkan

  Hocam saçlarım kıvırcık saçları kazıtmak düzleşmesini sağlar mı?

  • Doktor Atilla Kaya

   Özkan: Saçının kıvırcık çıkmasını sağlayan etken disülfit bağlarıdır. Senin saçını kısa kestirmek ya da kazıtmak disülfit bağlarına herhangi bir etki etmez. Bu nedenle saçının kıvırcık olmasını engelleyemez.

 9. Ahmet

  Merhabalar erkek tipi saç dökülmem var.bunun için finasteride kullanıyordum iyi sonuçlar aldım fakat sonradan yan etki yaptı. Xpecia tablet finansteri gibi saçlarıma olumlu etki yaratır mı?

  • Doktor Atilla Kaya

   Ahmet: Yaşadığın yan etki nedir? İstersen Minoxidil içeren ilaçlar kullanabilirsin.

   • Ahmet

    Benimde sıvılaşma oldu yani önceden daha katıydı şimdi su gibi.doktora da gitmedim ilacı hala kullanmaya devam ediyorum sizce bırakmalı mıyım?

    • Doktor Atilla Kaya

     Ahmet: Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Sıvılaşma ile neyi kast ediyorsunuz?

 10. Jale

  Merhaba. Doktor müayinesinden sonra bende de erkek tipli saç
  dökülmesi tehşisi konuldu. Yaklaşık 3 aydır xpecia kullanıyorum.Fakat yeni fark ettim ki, 2 aydır erkekler için yani
  Mavi kutu xpecia kullanıyormuşum. Bunun kadınlar için
  Ne yan etkisi ola bilir? Ne yapmam lazım?teşekkürler

  • Dr. Kaya

   Jale: Senin sadece Xpecia değilde Hair Forte Sprey ile birlikte kullanman ya da Minoksidil içeren ilaçlardan kullanman gerekir. Çünkü Xpecia daha çok kansızlığa bağlı dökülmelerde etkilidir. Doktorunuzla bu durumu konuşmalısınız. Erkek formunu kullanmanız herhangi bir sorun teşkil etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir