5 Haziran 2020 ,Cuma

Zetion Şampuan

Mantar öldürücü etkili kepek şampuanı denince en ucuzu olarak karşımıza çıkan Zetion Şampuan aşırı kepek ve kafa kaşıntısına son veriyor.

Daha önceki konularımızda kepek probleminin hafif ve aşırı olmak üzere iki gruba ayrıldığını belirttik, burada yaptığımız ayrıştırmanın nedeni çözüm arayışına yöneliktir. Belirttiğimiz detaylarda hafif kepek için marketlerde satılan şampuanlar etkili olurken, aşırı kepek probleminde ise sorunun kaynağı büyük oranda kafada mantar (Malassezia furfur) olması nedeniyle market şampuanlarının yeterli olmayacağını sürekli aktarıyoruz. Çünkü burada ihtiyacımız olan sadece bir temizleyici değil, bunun yanında mantar öldürücü bilimsel madde içermesidir. Dünya genelinde mantar öldürücü olan günlük kullanıma uygun olan / olmayan şekilde bir çok madde bulunmaktadır. Climbazole, Ketokonozal, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione en çok kullanılmaktadır. Türkiye’de satılan mantar öldürücü şampuanlardan biride Zetion olup, sayfada bu ürün ile ilgili detaylara bakacağız.

En Ucuz Kepek Şampuanı Denilebilir
Ülkemizde daha çok Ketokonazol içeren ürünler olmasına karşın Zetion Zinc pyrithione içeren nadir markalardan biridir. Yanılmıyorsam birde Sanfiyto Bitkisel Kepek Şampuanı olarak taktim edilen üründe Zinc pyrithione içermektedir. Kepeğe karşı etkili olan bu madde ile aynı zamanda kafada mantar sonucu ortaya çıkan kaşıntı probleminde de kurtulmuş olursunuz.

100 ml Boyutunda Üretilmektedir
Market raflarında yer alan şampuanlara göre biraz farklı olan mantar öldürücü şampuanlar genelde 100 ile 250 ml boyutlarında taktim edilmektedir. Zetion’da aynı şekilde 100 ml olarak üretilmekte olup, şişe tasarımı daha çok ilaç kutusunu andırmaktadır.

Sadece Eczanelerde Bulabilirsiniz
Aşırı kepek problemi için geliştirilen medikal şampuanların market raflarında satılması uygun olmadığı için genelde eczanelerde satılmaktadır. Bu sadece Zetion için değil aynı şekilde Seboderm, Konazol, Ketoral, Nizoral hepsi için geçerlidir. Çünkü medikal ürünler market raflarında satışı yasal değildir.

Zetion Fiyatı Ne Kadar?
Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Zetion tanıtımına yönelik kapsamlı bir site bulma imkanınız olmayabilir. Fiyat aralığı belirtmek gerekirse 6 ile 10 TL arasında satılmaktadır.

Zararı Var mı?
Üreticinin hazırladığı bilgilendirme dosyasında haftada iki kez kullanılması mümkün olduğu belirtilmiş olup, fakat siz yine haftada en fazla bir kez kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde dikaktli kullandığınızda tespit edilmiş her hangi bir zararı yoktur.

Saç Döker mi?
Zetion ile ilgili yapılan aramalar ve gelen sorulara baktığımızda saç dökülmesi yapar mı şeklinde insanların kafasına takılan sorular görülüyor. Bu üründe dahil olmak üzere hiç bir şampuan saç dökülmesi yapmaz. Yıkama esnasında görülen saç telleri genelde saçların yenilenme aşaması yada zaten sizin dökülme sorununuz olduğu anlamına gelir. Yıkadığınız için kafanızdan ayrılmakta ve dikkat çekici olmaktadır.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Öncelikle saçların dökülmesi bir çok nedene bağlı olduğu için her dökülmenin tedavisi farklı olmaktadır. Örnek erkeklerde sık görülen genetik dökülmeye herhangi bir faydası olmaz. Aynı şekilde kadınlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmelerde de herhangi bir etkisi olmayacaktır. Sadece kafada mantara bağlı olarak ortaya çıkan sorunları engelleyerek kırılarak dökülmeleri önleyebilir.

Nasıl Kullanılır?
Ürün içeriğinin farklı olması kullanımda ciddi farklar oluşturmaz. O nedenle sadece yukarıda belirttiğim husus dışında normal şampuanlar gibi önce köpürtün 2-3 dakika köpüğün saçlarınızda kalmasını sağlayın. Bu sürede saç diplerinize parmaklarınızla hafif masaj hareketleri yapabilirsiniz.

Hamile Kadınlarda Kullanımı Mümkün mü?
Evet arkadaşlar gebelik durumu olan hanımlarda bu ürünü güvenle kullanabilir. Çünkü ağızdan alınan bir ilaç olmadığı için kana karışma gibi etkisi olmayacaktır.

Bulunmadığı Yönünde Şikayetler Geliyor
Yapılan aramalara baktığımızda insanlar bu ürünü bulamadıklarını belirtiyorlar. Üretici Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. İnternet sitesine baktığımızda ürün bilgisi dışında satış, stok vs bilgisi yer almamaktadır. Yani üretiminin son bulduğu, yada satılmadığı yönünde herhangi bir açıklama yer almıyor. Yapılacak tek şey size en yakın eczaneye giderek bu ürün olup, olmadığını sormaktır.

Zetion Kepek Şampuanı

Zetion Kullanıcı Yorumları (Görüşünüzü Paylaşın)
Benim ürün hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, sizler için denedim sadece kokusunda herhangi bir aroma olmadığı için biraz rahatsız oldum. Özellikle Konazol Şampuan deneyenler onun elma aromasına hayran kaldıktan sonra bunda biraz şaşkınlık yaşayabilir. Bu ürünü kullanan arkadaşlar varsa aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak ürün hakkında deneyimleri ve görüşlerini paylaşabilir.

 

(Visited 14.374 times, 20 visits today)
İçerik, yazar ve inceleyen uzman bilgisi
Kontrol tarihi
incelenen yazı
Zetion Şampuan
Uzman görüşü
51star1star1star1star1star

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Seboderm Şampuan

Seboderm Şampuan (Etken Maddesi Climbazol)

Saçta kepek normal ve aşırı (seboreik dermatit) olmak üzere ikiye ayrılmakta olup, hafif kepek problemine market şampuanları çözüm olurken, aşırı kepek tedavisi ise yalnızca mantar öldürücü şampuanlar ile mümkündür. Mantar öldürücü en etkili madde Climbazol olup, Türkiye'de Climbazol içeren şampuan ise Hair Pharma tarafından üretilen Seboderm Şampuandır.

47 Yorum

 1. arkadaşlar ben bu gün 5 tane aldım 4 aydır arıyordum sonun da buldum.tekrar üretilmiş .kepek ve kaşıntıya son)

 2. dr ahmet merhabalar zetion artık eczanelerde güle güle giyin siyah elbiselerinizi 🙂

 3. Sude Elalmış

  Bende senelerce Zetion kullananlardanım. Piyasada bulamadığım için eczacı tavsiyesi üzerine Cetabion plus isimli bir ürünü kullanmaya başladım ve çok memnunum. Diyebilirim ki Zetion dan daha etkili. Bi deneyin ne dediğimi anlayacaksınız.

 4. Merhabalar bende uzun süre kullanmistım zetionu ve çok memnundum.Bulduğum zaman 8-9 tane alıyordum. Ancak firma piyasadan kaldırmış başka bir isimle piyasada.Ama kullanımı ve etkisi zetion gibi değil.Yeni ürünü ben beğenmedim, etkili değil.

 5. Bu şampuanı acil olarak üretin çok sevaba geçersiniz kaşıntıyıda durduruyor.

 6. 12 yıl kullandım çok iyiydi şuan bulamıyorım yaklaşık 4-5 aydır kullanmıyorum saçlarımı kaybediyorum.hiç bir şampuan etkili olmadı.

 7. 10 gün içinde eczanelerde firmayla görüştüm aralık itibarıyla bulunacak ellerinde etken madde olmadıgından üretilmiyordu….bu arada ne ilaç nede başka şampuanlar bunun yerini tutmaz ben çok ilaç lar ve şampuanlar denedim işe yaramazlar geçici çözüm antibiyotikler…. Zetiondan gerisi yalan……

 8. selam herkese iyi haber şampuan çok yakında eczanelerde olacak =)

 9. sampuan üretimden kalkti diye biliyorum saclarima cok iyi geldi ama artık yok

  • Sedat: İnternet ortamında insanlar bulamadığını belirtiyor. Ama üretimi bitti mi devam ediyor mu? bu konuda hiç bir bilgim yok

 10. Eczanelerde Zetion şampuan bulamıyorum !

  • Ali: Benzer ürünler olan Seboderm, Konazol, Ketoral, Nizoral gibi aynı işlemi gören kepek şampuanları deneyebilirsin.

   • Hiçbir işe yaramadılar. Hatta onların yanı sıra başka şampuanlarda kullandım. Eczaneden aldığım boşan fonlarda ZETIOUNUN yaptığının yarısını yapamadı. Hala bulamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir